Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI Dure Visch Lavals toestand verergerd AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 7 Nijkerk Laatste zitting van den gemeenteraad AANKOOP VAN HUIZE „DE BRINK" GOEDGEKEURD Vrijdagmorgen kwam de gemeenteraad voor de laatste maal ln openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, Z. Bruins Slot. Do nu zittende raadsleden. Achter hun namen het Jaar van Intrede. W. Blom, 1935; M. Bouman. 1927; B. van Dijk. 1931; B. Kuis. 1919; A. Melllng. 1910; D. Ruitenbeek, 1935; C. v. Ramshorst, 1923; W. Baron van Tuyll van Serooskerken, 1935; K. Vlsscher, 1939; H. van Winkoop, 1939; M. P. Zwetsloot, 1935; J. Wasslnk, I G. Bouwman, 1940. Na de opening werden de notulen van de laatste en voorlaatste vergadering met dank zegging aan den secretaris goedgekeurd. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Verhuur tuingrond. Aangenomen. Op de vraag van baron Van Tuyll naar de begrooting van kosten voor molestverze- kering, antwoordde de voorzitter dat een kostcn-opgave niet mogelijk was. De ver moedelijke premie zal 270.bedragen, bij groote schade kan het de gemeente wel ƒ27.000 kosten Den heer Zwertsloot werd geantwoord, dat nu de gemeenten zelf een molest-verzekering hebben, het logisch Is dat ook Nijkerk zich daarbij aansluit en par ticuliere Instellingen niet Ingeschakeld wor den. Op andere bezwaren van den heer Zwertsloot antwoordde de burgemeester, dat men ln deze moet uitgaan van de gedachte „draagt elkanders lasten". Het voorstel „molest-verzekerlng" wordt z.h.s. aangenomen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd de heer N. L. Rinket benoemd met 10 stemmen, terwijl de heer Hof en baron van Tuyll respectievelijk 2 en 1 stem kregen. Den heer Hamburger, die had bedankt, zal dank voor de bewezen diensten ln deze com- missie, worden gebracht. 6 Toepassing art. 72 L.O.-wet 1920. De burgemeester deelde mede. dat de be noeming van twee leeraren voor vak J door den Inspecteur van het L.O. te Apeldoorn ls goedgekeurd. Baron Van Tuyll Informeert naar de aanschaffing van diverse turnartlkelen. Zijn de plaatselijke firma's voor deze levering In geschakeld? De burgemeester: „Voor zoover dit mogelijk ls, wel. Maar er zijn bepaalde tlkelen die ln Nijkerk niet geleverd kunnen worden. De heer Bouwman wijst er op dat de redactie van het voorstel omtrent het schaffen van schoolboekjes niet deugt. Hier moet art. 1 van de L.O.-wet en niet art. 72 worden toegepast. Bij onderzoek bleek dat de heer Bouwman gelijk heeft. Het voorstel werd aangenomen evenals de voorstellen 3, 7, 8 en 9. Aankoop „De Brink". 10. Aankoop huize „De Brink". De heer Zwetsloot zag aan dit huis gaarne een andere bestemming toebedacht. Hij denkt aan een centraal onderdak voor de gemeentediensten en pielt voor het be houd van den beuk. De beer Kuis dankt den burgemeester en B. en W. voor de activiteit ln deze be toond. De burgemeester geeft de voorkeur aan een landbouwhulshoudschool. Er ls reeds contact. Moge de tijd niet ver meer zijn dat deze school geopend kan worden. De voorzitter verzekerd, dat„Zoo lang dit college zit, den beuk geen kwaad zal geschieden". Het voorstel wordt aangenomen. 11. Verhooging belooning concierge gym nastieklokaal. De heer Kuis informeert naar de werk zaamheden van den concierge, waarop de burgemeester een bevredigend antwoord geeft. Voorstel goedgekeurd. 12. Financiering Bouwbureau. De heeren Van Tuyll en Bouwman vragen nadere Inlichtingen omtrent de werk zaamheden. De heeren van het bouwbureau bleven tot het laatst hun verantwoordelijk heid dragen. Voorstel goedgekeurd. 13. Aanbieding gemeenterekening en be- drljfsrekenlngen 1940. De rekening sluit met een nadeellg saldo van plm. 53.000.Hiervan moeten echter nog diverse vorderingen binnenkomen, dat dit nadeellg saldo nog belangrijk kan verminderen. 14. Overname Hoogstraat. Baron van Tuyll is tegen dit voor stel omdat er te hooge kosten mede gemoeid zyn. De heer Zwetsloot ls het gedeeltelik hiermede eens. De voorzitter vindt het logisch dat wanneer een weg ln het stadsbeeld komt te liggen, deze door de gemeente wordt over genomen. Het polderbestuur moet aan de gemeente 2600.ultkeeren. Het gaat hier om een groot gemeentebe lang. De burgemeester brengt hulde aan de bewoners van dien weg waarop de afwa tering is geregeld. Wethouder Van Ramshorst geeft als dijkgraaf een toelichting op de wijze van afwatering. Het voorstel werd met 12 tegen 1 stem aangenomen. Baron Van Tuyll stemde tegen. 15 Tijdelijke hulp ten gemeentehuize. Baron Van Tuyll betreurt het dat dit voorstel niet eerder is gedaan. Dan zou er geen achterstand ontstaan zijn. De burgemeester: „Dit ls geen ge volg van onze laksheid maar van onze zui nigheid". Het voorstel werd aangenomen. 10. Geneeskundig schooltoezicht. Hierover worden inlichtingen gevraagd. De voorzitter heeft goede hoop dat deze zaak ln orde komt. Het schooltoezicht draagt een advlseerend karakter. Dit voorstel verwerft de volle Instemming van den Raad. Aan het V.V.V. wordt een verhoogde sub sidie verleend. 13 Wijziging tarief keurloonen. Nadat de heer Kuis te kennen geeft dat de commissie in de toekomst ook gaarne de hulsslachtingcn ziet belast, antwoordt de voorzitter, dat B. en W. daarmede reke ning zullen houden. Wijziging werd goedgekeurd. 19. Kosten Winterhulp 1940-1941. Wordt aangenomen, evenzoo de Arbeids overeenkomst Luchtbescherming, de overna me muziektent en de aanvraag ontheffing schoolgeld. 23. Rondvraag. De heeren Baron van Tuyll en Zwetsloot vragen Inlichtingen over eenl- ge waterloozingen, o.a. in de Nykcrkerveen en de Wallersteeg. De burgemeester antwoordde dat daaraan wordt doorgewerkt. De heer Kuis verwacht in de naaste toe komst een groote uitbreiding van de werke loosheid. Zijn er voldoende werkobjecten. De burgemeester wees op de werk zaamheden aan de Rijksweg en verwacht Flevo viert kampioens feest De zwemclub „Flevo" behaalde gisteren avond te Amersfoort het kampioenschap van haar afdeellng. Om half negen kwam het zevental aan de grens der gemeente aan. Open rijtuigen stonden op hen te wachten. Op het Kerkplein stond Nij kerks Fanfare Corps opgesteld. Burgemeester Bruins Slot sprak het zevental toe. HIJ wenschte „Fle vo" geluk met het behaalde succe6 en hoop te dat men op den Ingeslagen weg zal voort gaan. Het deed spreker goed dat de burgerij van Nijkerk zoo met Flevo meeleeft. Hierna werd het zegevierende zevental met kransen omhangen en ging de Flevovlag ln top. Na deze plechtigheid werd de rijtoer door de stad voortgezet, toejuichingen wa ren niet van de lucht. In hotel „De gou den Leeuw" volgde nog meer huldigingen. Beide zalen waren tjokvol van leden en gunstigers van „Flevo". De voorzitter, de heer Krol. sprak zijn groote blijdschap uit dat Nijkerk thans een kampioenzevental bezit. Hij dankte allen voor den krachtlgen steun aan de zwem club bewezen. Den burgemeester bracht hij dank voor zijn waardeerende woorden en verzocht hem het eerevoorzitterschap op zich te nemen, hetgeen deze aanvaardde. Vervolgens heette spr. welkom, de heeren L. de Voogd, voorzitter van Neptunus, W. v. Haselen, secretaris van A.Z. en P.C. en den vertegenwoordiger van het krïngbestuur Unkraut, allen uit Amersfoort. De heer Pel, secretaris van Flevo. memoreerde dat bad meester Thybout veel tot het succes heeft bijgedragen, dank zij zijn uitstekende lei ding. Hij bood het kampioenszevental zijn gelukwensclien aan. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren L. de Voogd, namens Nep tunus. die de sportiviteit van Flevo roem de, den heer W. v. Haselen. die namens A.Z. en P.C. een herinneringsmedaille met em bleem aanbood en den heer Unkraut, na* mens het Krïngbestuur. La3stgenoemde wees er op. dat hij nergens zooveel enthousiasme voor de zwemsport had ontmoet als Juist ln Nijkerk. Den geheelen avond heerschte een fees telijke stemming met Theo Mosterd ver dienstelijk aan de piano. Het klokje van twaalven kwam voor velen te vroeg. Hoogland SCHOOLHOOFD GEPENSIONNEERD De heer P. H. Sogers, Hoofd der St. Hen- ricusschool te Hoogland zal op 16 October 't onderwijs met pensioen verlaten. Hij zal zich vestigen ln de gemeente Soest. DISTRIBUTIENIFXAVS Belanghebbenden maken wij attent op de ln dit nummer voorkomende publicatie be treffende het aanvragen van bonnen voor schoenen en rijwielbanden. Achterveld MOND EN KLAUWZEER Barneveld Laatste raadszitting DE GEMEENTESECRETARIS HERSTELD Alvorens burgemeester J. Westrlk de laat ste bijeenkomst van den gemeenteraad Vrij dagmorgen voor geopend verklaarde, richtte hij een woord van welkom tot uen gemeente secretaris, den heer J. Admiraal, die, na een langdurige, zware ziekte, voor het eerst weer aanwezig was. Het eerste punt. dat uitvoerig werd be sproken. gold den aankoop van een stuk grond, ten behoeve van de stichting der Lagere Landbouwschool, groot 4000 M'- eigendom van den heer W. Geefshulzen. B. en W. stelden voor dezen grond aan b koopen, daar de Geldersche Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, genegen bleek de helft van de koopsom, zijnde ƒ2000, bij te dragen. Een eigenaardige moeilijkheid deed zich echter voor ia verband met de waarde meerderlngsbelasting. De heer G. wenschte het bedrag van 4000 onverminderd met de ze belasting te ontvangen. Hierdoor zou de koopsom vermeerderd moeten worden met 3000. Na uitvoerige discussie, waarbij o.a. overwogen werd de grond ln erfpacht over te nemen, machtigde de raad B. en W. 3500 ln de kosten bij te dragen. Bovendien werd nog ƒ800.gevoteerd voor kosten van bijkomende werkzaamheden. De kosten van het bouwen der 6chool komen voor reke ning van de G.O.M.v.L., terwijl de grond dan aan deze MIJ. in eigendom zal worden over gedragen. Hierna stelden B. en W. voor. op advies van den ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Arnhem, over te gaan tot aan koop van grond voor den aanleg van een aardebaan voor een rijwielpad, langs den weg Voorthulzen tot aan den grens der ge meente Putten, in aansluiting van het reeds gereedzijnde stuk onder die gemeente. De kosten van dezen aankoop worden geraamd op 9000, 90 wordt uit het provinciale wegenfonds betaald. De raad hechtte zijn goedkeuring aan dit voorstel. Vervolgens werd de nieuw ln te stellen wegenbelasting aan een bespreking onder worpen. De heer Zandbergen bleek er n.l. een sterk voorstander van te zijn, ver van de hoofdwegen afgelegen gronden van deze belasting vrij te stellen, daar z.l. de eigena ren hiervan minder voordeel van die wegen zouden hebben, dan degenen, wier eigen dommen hieraan grenzen. Zijn voorstel vond niet -de gewenschte in stemming. de meerderheid was voor het voorstel van B. en W. De voorzitter sloot hierop deze laatste ver gadering met een woord van dank aan de raadsleden, voor de toewijding waarmee zij de belangen der gemeente hebben gediend. UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning ln Oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van 'leesch. afkomstig van frauduleuze slachtin gen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch doo: de Nederlandsche Veehouderijcentrale zijl", uitgesloten. By deze slagers bevindt zich o.a. J. van Ginkel. Hoofdstraat 11, Voorthulzen (gem. Barneveld). daarvoor een Jaar werk. Weet de heer Kuis meer objecten? Het gemeentebestuur zal de ze graag vernemen. De heer Visser beveelt een ontwate ringsplan aan. De voorzitter: Er ls een plan waarbij ook Nijkerk betrokken ls. Hierna sprak de burgemeester zijn af scheidsrede uit, welke wij gisteren reeds hebben gepubliceerd. ONDER VRIENDEN ZIJ hadden den geheelen avond tesamen gcnoegelljk doorgebracht. Er was over alles en nog wat geboomd en de noodlge biertjes en likeurtjes waren verorberd. Kort voor het sluitingsuur van elven ech ter kreeg een der vrienden plotseling be hoefte even naar het luchtig zwerk te gaan turen. HIJ maakte daarom zijn verontschul diging, daar hij wel begreep, dat hij met de uitvoering van dit voornemen het gezelschap voor een korten tijd van een aangenaam causeur moest berooven. Gelukkig duurde het verblijf in de bui tenlucht niet lang, doch spoedig sloeg nu voor het geheele gezelschap Jiet uurtje van gehoorzaamheid. Tot zoover verliep alles normaal, maar als het verdwynen van een mooi 6terk rijwiel nog tot de abnormale gebeurlijkheden gere kend mag worden, dan hield hiermede het normale elude van een prettige normale bij eenkomst toch op. Van een der heeren, v. d. B. genaamd, bleek n,L een zoo veilig mogelijk ln het donker opgesteld karretje, spoorloos verdwenen te zijn. Het vervolg van deze geschiedenis speelde zich af op het station te Amersfoort, want hier herkende Iemand den volgenden dag onder de vele rywielen, die ln deze dagen worden verzonden, een flets, welke ln bij zonderheden aan het signalement van het den vorlgen avond vermiste rijwiel, beant woordde. Desgevraagd echter bleek thans de reisbestemming van dit vervoermiddel een plaats ver ln het zuiden van ons land te zijn. Het verdere vervolg van dit gebeuren kan verlooplg nog niet aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Vast staat slechts dat de persoon, een zekere B. v. E.. die het vroo- UJke gezelschap van zijn op prijs gestelde aanwezigheid op dien bewusten avond even beroofde, thans heelemaal geen gezelschap meer heeft, maar alle mogelijke moeite doet om aan de bemoeizuchtige polltie-autorltei- ten te verklaren dat het onmogelijk ls, dat hy het was die de flets aan een adres te Venlo verzond en het tevens geloofwaardig te doen klinken dat hij het niet was die zijn handen op dien donkeren avond naar het bezit van zijn feestgenoot uitstrekte. Bunschoten PLAATSING BELGISCHE KINDEREN Uit dankbaarheid voor de genoten gast vrijheid tydens de oorlogsdagen, zouden ln Breda en omgeving ongeveer 1000 Belgische kinderen worden opgenomen, voor ongeveer een maand. Echer is dat niet mogelijk wegens het uit breken van een dlphterlc-epidemle te Breda, zoodat thans in deze provincie plaatsing wordt gezocht. VERDUISTERING Do burgemeester van Bunschoten maakt hekend. dat nog steeds de voorschriften om trent het verduisteren van woonhuizen en gebouwen, waarin industrieën gevestigd zijn. waaronder ook de palingrookcrijen vallen, onverminderd van kracht zijn. Tegen overtreding dezer voorschriften zal terstond proces-verbaal opgemaakt worden, BANDEN- EN SCHOEN E N'BONN EN Het hoofd van den dlstrlbutledienst mankt bekend, dat zy, die ln de maand Augustus 1941 een banden- of een schoenenbon heb ben aangevraagd cn daarop tot nu toe geen beschikking hebben ontvangen de aanvrage als afgewezen moeten beschouwen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Soest ZWEMDIPLOMA Aan het Soester Natuurbad behaalde het zwemdiploma N. Schol te en H. M. J. Kin derdijk. INBRAAK In het kasteeltje op den Eng „De BrincV- horst" genaamd, dat momenteel geen b: - woners heeft, is ingebroken, door mtdd' 1 van het Inslaan van een ruit. Diverse voo:- werpen, die nog ln het huis stonden woi- den vermist. VOORSTELLING OPENLUCHTTHEATER Zaterdag 6 September a.s. zal in het Open luchttheater een tweede kindervoorstelling worden gegeven. Een poppenkast zal wede op het programma komen, terwijl ook een goochelaar en een buikspreker zullen op treden. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende voorwerpen zijn in lichtingen te verkrijgen bij de politie: Stamkaart, klnderbeursjc. kindermante'.- tje, bankbiljet v. 10 gld.. regenjas, dames- handschoen, waschblikken, gummi dame regenmantel. sleuteltje v. rljwielslot, zilve ren armbandje. DIEFSTALLETJE Wegens het wegnemen van een dop de. benzinetank van een auto werd proces-ver baal opgemaakt tegen twee Jongens W. en v. 't K. FLOR ALIA TENTOONSTELLING De Floralia-tentoonstelling zal alhier plaats hebben Zaterdag 5 September a.s. op het terrein van de O.L.O.-school ln de Ker- kebuurt. De planten moeten 's morgens tus- schen 8 en 9 u. worden bezorgd. Als Jury-leden treden op de heeren A. A. v. Ioperen. hoofd der Openb. L. school J. Vellinga. kwecker-bloemlst en J. Lenten zaad handelaar. Des middags om 2 uur wordt de tentoon stelling voor het publiek geopend. ZONDAGSDIENST Zondag 31 Aug.: Dienst Apotheek „Soest", Soesterb.str. 8, telefoon 2497. Geblokkeerde marken- belastingbesluit 1941 IET INGANG VAN 1 SEPTEMBER OPGEHEVEN Het Verordeningenblad bevat een erordening van den rijkscommissaris oor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de opheffing: van het Ge blokkeerde Markenbelastingbesluit '41. Hierbij wordt o.m. bepaald Het Geblokkeerde Markenbelas tingbesluit treedt met ingang van 1 September 1941 buiten werking, doch blijft van toepassing op vóór 1 September 1941 plaats gevonden hebbende handelingen, door welke de belastingschuld ontstaat. Voor zoover evenwel de belast ing- -üchtige of zijn rechtsvoorganger on der algemeen en titel sedert Ï5 Juli 1931 ononderbroken eigenaar, bezitter of schuldeischer is geweest van de be legging of vordering, wordt de belas- i ing slechts geheven ter hoogte van de wijze welke uit het „terugtreden" voortvloeit. Onder winst wordt verstaan het be drag, waarmede de volgens artikel 3, !id 1, van het Geblokkeerde Markenbe lastingbesluit 1941 aan de belasting onderworpen waarde de voor de ver krijging gemaakte kosten, voor zoover deze bewezen kunnen worden, even- lueel overtreft. Bij belastingpüchti- gen. die boek houden en regelmatig jaarlijks een balans opmaken, voorzien van een inventarisatie, treedt de ba- lanswaarde op den laatsten vóór 1 Mei 1940 vallenden dag, waarop de balans is afgesloten, in de plaats van de voor de verkrijging gemaakte kosten. De aangifte als bedoeld in artikel 4 van het Geblokkeerde Markenbelasting besluit 1941, moet voor het tijdvak tot n met 31 Augustus 1941 uiterlijk op 30 November 1941 worden verricht. De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van financiën uitgevaar •iigd. PREDIKBEURTEN SOEST: Ned. Herv. Kerk Oude Kerk 10 u. Ds. E. Groeneveld. Emma Kerk 10 u. Ds. J. v. Schalck. Kerkgebouw Hees 6 u. Ds. E. Groeneveld. Eltheto. 10 u. Klnderkerk. Herv. (Geref.) Evang. (Chr. U.L.O.-school. Pr. Bernhardlaan) 10 cn 6 u. Ds. W. L. Mulder uit Veenendaal. Geref. Kerken. JuUana-Kerk 10 en 4.30 u. Ds. E. Wouters. Wllhelmlna-Kerk 10 en 5.30 u. Ds. Jac. v. Nieuwkoop, van Anne Paulownapolder. Christ. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds. L. de Bruyne. Ver. v. Vrljz. Godsdlenstlgen (..Religie en Kunst" Rem brand tlaan) Geen dienst. SOESTERBERG: Ned. Herv. Kerk 10 u. Cand. J. J. Louet Felsser uit Zeist. HUIS TER HEIDE: Ned Herv. Kerk 10 u. Ds. H. C. Hogerzcll. uit Zeist. BAARN: Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. G. J Koolhaas, uit Hulzen. 5 u. de heer J. Martens. Evangelist van de zee manszending bij de N.H.G. t.e Amsterdam Gebouw Calvljn (Trompiaan) 5 u. Ds. L. Trouwborst, uit Aalburg. Geref. Kerken. Oude Utr.weg 10 u. Ds. J. Bos. 5 u. Ds. Seinen, Laanstraat 10 u. Ds. Seinen. 5 u. Ds. Bos. Christ. Ger. Kerk Nassaulaan) 10 en 6 u. de heer G. Rijksen, voorganger te Vlanen. Ned. Luth. Genootschap Aula Lyceum. 10.30 u. Ds. W. F. Rouwelaar uit Zwolle. Doopsgez. Gem. (Eemnesserweg 63B). 10.30 u. Ds. P. Vis uit Den Haag. Ger. Kerk H.V. Bijeenkomst te Amersfoort Appelweg 15 10 cn 5.30 u. Ds. Herngreen. Ned. Prot. Bond (Kampstraat) 10.30 u. Ds. F. Klein uit Den Haag. BESLUIT OP DE DIVIDEND- BEPERKING 194!. In het heden verschenen Verorde ningenblad is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal voor bij zondere economische zaken en van de secretarissen-generaal van de departe menten van Financiën en van Justitie betreffende de Dividendbeperking (be sluit op de Dividendbeperking 1941). LIQUIDATIE-BESLUIT 1941 Gepubliceerd is een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën betreffende vrij stelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze vennoot schappen (Liquidatiebesluit 1941). VERKEERDE PRACTIJKEN OP HET IJSSELMEER Publick cn bonafide handel benadeeld In de raadsvergadering der gemeen te Bunschoten werd een onderwerp aangesneden, dat van algemeener be lang is dan voor de gemeente Bunscho ten alleen. Een der raadsleden, visscher van be roep, vestigde er de aandacht op, hoe zich den laatsten tijd op het IJsselmeer practijken hebben ontwikkeld, welke niet alleen aan de verschillende ge meenten langs de IJsselmeerkust groo te schade berokkenen, doch tevens den bonafide vischhandel kapot maken. Spr. had hier het oog op de groote par tijen visch, welke buiten eenige veiling of vischafslag om, op het IJsselmeer worden verhandeld, waarbij uit den aard der zaak ook geen controle kan zijn op ondermaatsche visch. Als voor beeld werd genoemd Spakenburg, waar verleden week meer dan de helft, van den totalen aanvoer van paling buiten de vischveiling om werd verhandeld. Duizenden kilo's paling werden daar aan het havenhoofd gelost, zonder dat. op deze paling controle op maat of prijs was, en zooals in Spakenburg gaat het in alle visschershavens langii het IJsselmeer. De vischventers gaan met bootjes het IJsselmeer op, praaien daar de visschers en bieden hun hoo- gere prijzen voor de visch dan de vis scher als vastgestelden prijs op de vei ling krijgt. Het zijn niet zoo zeer de bonafide handelaren, die zich met deze practijken inlaten, doch de zoogenaam de gelegenheidshandelaren, die er den laatsten tijd in grooten getale zijn bij gekomen, nu er bij de bevolking veel vraag naar visch is. Vooral over eenige weken, als de vischvangst minder wordt, zal het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn, dat er ter veiling voldoende aanvoer voor den bonafide handel is. daar alles reeds op het water wordt weggekocht. Deze verkeerde practij ken, welke blijkbaar moeilijk zijn te onderdrukken, leiden er weliswaar toe, dat de visscher hoogere prijzen voor zijn artikei maakt, doch de consument wordt de dupe en meet meer betalen clan een redelijken prijs. In genoemden raadsvergadering werd aangedrongen op meer politietoezicht op 'net IJsselmeer, opdat het gesigna leerde kwaad ten spoedigste de kop wordt, ingedrukt. Hiermede zijn de vischhandel en de consument gebaat. De bezuiniging op gas en electriciteit REEDS VELE AFSNIJDINGEN In Augustus ls over ons geheele land een Intensieve contróle gehouden ten aanzien van de naleving der rantsoeneerlngsbepalln- gen voor gas en electriciteit. Het biykt, dat het publiek langzamerhand de ernst van den toestand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoeneering ge stelde grenzen. Dit ls ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrydlng. Voor een te hoog electriclteltsverbrulk zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moes ten de bedrijven tot afsluiting over gaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motleven kunnen rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik ls de toestand niet veel anders. Nauwkeurige ge gevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch we! slaat vast. dat het aantal overschrijdingen van het gas- rantsoen nog grooter ls dan van het elec- trlclteitsrnntsoen. Do boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. INSTELLING FONDS VOOR LUCHTBESCIfERMINGS- ONGEV ALLEN In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van de secretarissen- gcneraal van de departementen van Sociale Zaken en Binnenkmdsche Za ken betreffende de instelling van een Luchtbeschermingsongevallenfonds. Hierin wordt bepaald dat aan het eerste lid van artikel 1 der Ongeval lenwet 1921 bepalingen worden toege voegd. waardoor als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen, worden beschouwd onge vallen, aan werklieden in veizekerïngs- plichtige bedrijven overkomen in vci*- band met: Door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de luchtbescherming in de onderneming, in welker dienst zij werkzaam zijn. Niet beschouwd als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen, worden ongevallen, aan werklieden in de verzekeringspliehtige bedrijven overkomen in verband met werkzaamheden bij den luchtbescher mingsdienst. Ten aanzien van de Land- en Tuin bouw Ongevallenwet 1922 worden de zelfde regelingen getroffen. Het besluit treedt heden in werking. ENG EL S CIIE LUCHT A AN VALLEN In den afgeloopen nacht trachtten slechts een paar vliegtuigen boven ons lancl Ie komen, doch ontmoetten een dergclijkcn krachtigen afweer, dat de pogingen totaal mislukten. Waarschijnlijk hebben de slechte er varingen, welke aanvallende vliegtui gen eergisteren hier (cn ook elders) opdeden, een zeer deprimoerenden in vloed op de aanvallen gehad, Er kan thans namelijk ter toelichting worden medegedeeld, dat toen van de 31 vij andelijke vliegtuigen, welke het Duit- sche weermachtbericht als in het Wes ten neergeschoten vermeldde, niet min der dan 15 boven Nederlandsch gebied vernietigd werden, te zamen meer dan 50 pCt. van de aanvallers. MOEDER VERMOORDDE HAAR KIND De Haagsche recherche heeft in een perceel in de binnenstad een geval van kindermoord geconsta teerd. Het lijkje werd gevonden in een kast op zolder. De moeder een 20-jarige ongehuwde vrouw die het kind door worging om het leven heeft gebracht wordt reeds eenige dagen in het zieken huis van den Zuidwal verpleegd. Haar toestand is zeer zorgwek kend, in verband waarmede de jonge vrouw nog niet gehoord kon worden. JOODSCH GRONDBEZIT Het rijkscommissariaat maakt bekend De verzoekschriften tot goedkeuring overeenkomstig de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 154-1941 over het Joodsche grondbezit (par. 1013) moeten worden ingediend bij den Rijkscommissaris (commisaris-generaal voor financiën en economie) afdeeling „Wohnungs- und Siedlungswesen", Den Haag, Julinana van Stolberglaan 45. De moord te Delft ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD In de domaniale mijn te Kcrkrade. is gisteren do 35-jarige gehuwde mijn werker W. FA-erz onder vallend ge steente bedolven en gedood. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING In het Verordeningenblad van heden is gepubliceerd een besluit van de secretarissen-generaal van dc departe menten van Financiën en van Binnen- landsche Zaken ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der di recte belastingen met betrekking tot het Duitsche rijk, met inbegrip V3n het protectoraat Bohemen en Moravië. DADERS IN OMGEVING VAN AMSTERDAM De commissaris van politie te Delft maakt bekend, dat uit zeer belangrijke aanwijzingen is gebleken, dat de ver dachten in de moordzaak Hugo de Man, J. van Blorkom alias Jr.n Verha gen, alias Jan Zwart, en Charles Percy Hugenhollz, zich ophouden in de om geving van Amsterdam. Ook de derde gezochte, G. A. Dogger, uit Den Haag, zou in de hoofdstad vertoeven. De commissaris van politie voor noemd verzoekt derhalve den inwo ners van Amsterdam met klem ten spoedigste de politie ter plaatse ken nis te geven wanneer zij meenen een der vorengenoemde personen te heb ben ontmoet. AFLEVERING GENERATOR-ANTHRAC1ET Met ingang van 1 September 1941 zcj generator-antliraciet voor auto's en smalspoorlocomotieven ten behoeve van kleinverbruikers d't zijn z\j die maandelijks minder dan 20 ton gonera- tor-anthraciet noodig hebben uit sluitend verkrijgbaar zijn bij «le 4 groote benzinemaatschappijen (Shell, Standard, Texaco cn Sinfina) en bij de door haar daarvoor aangestelde weder- verkoopers. De generator-antliraciet zal, voor zoover mogelijk, in gedroogden en ge- zeef den toestand verkrijgbaar worden, gesteld in papieren zakjes van 1/10 hU legen een prijs van 0.33 per zakje. Houders van auto-gasgeneratoren, wier maandverbmik aan generator-an tliraciet 20 ton of meer bedraagt, kun nen ais grootverbruikers bij het rijks- kolenbureaux worden geregistreerd en zijn in dat geval gerechtigd generator- anthraciet direct j>er wagon van do mijn te betrekken, waartoe zij de hun door den rijks (hoofd-) inspecteur van het verkeer afgegeven machtigingen aan het rijkskolen bureau kunnen in zenden Verbruikers, die in verband met hun brandstofverbruik voor andere doelein-, den bij het rijkskolènbureau als groot-' industrie zijn ingeschreven, kunnen met betrekking tot hun afname van ge- nerator-anthraciet voor smalspoorloco motieven een uitzondering vormen en door het rijkskolenbureau als grootver bruikers wordeu beschouwd. GROOTSTE BELASTINGWET DER V.S. GOEDGEKEURD „Associated Press" meldt volgen* hel D.N.B., dat de financieele com missie van den senaat de grootste belastingwet in de geschiedenis der Vei-eenigde Staten heeft goed gekeurd. Het volgende jaar zal een bedrag van 3.67 milliard dol lar worden gebracht. Het ontwerp is bijna een half milliard dollar hoogcr dan do belastingwet wel ke door het Huis van Afgevaar digden is aangenomen. Geen be drag van 300 millioen dollar moet worden qpgebracht door nog 6 tot 7 millioen Amerikanen bij de inkomstenbelasting te betrekken. MENZIES BLIJFT MINISTER VAN DEFENSIE De pas afgetreden minister-president in het Australische kabinet, Menzies, blijft, als minister van defensie aan het kabinet verbonden, zoo meldt Reuter uit Sydney. De eenige wijziging in de samenstelling van liet bestaande kabi net is de aflossing van Menzies door Faddcn als minister-president. Fadden blijft tevens minister van Financiën. Fadden verklaarde evenwel, dat er na de debatten over de begrooting, de volgende maand een reorganisatie van het kabinet zal plaats hebben. POSTWISSELVERKEEER MET GENERAAL-GOUVERNEMENT GEOPEND Het postwisselvcrkecr tusschen Ne derland en het generaal-gouvernement (voormalig Poobch gebied) wordt met ingang van 1 September a.s. in beide richtingen geopend. De in acht te ne men maximum-bedragen Zijn voor van Nederland uit te verzenden wissels R.M. 300.en omgekeerd 500. Toegelaten zijn gewone en expresse postwissels. Door het optreden van een lich te borstvliesontsteking is de toe stand van Laval verergerd, meldt het D.N.B. Zijn temperatuur be droeg gisterenavond 39.G graden. De toestand van Marcel Dcat is onveranderd. Admiraal Darlan heeft het volgend telegram aan Laval gestuurd: „Ik veroordeel den laffen aanslag, waarvan gij het slachtoffer zijt gewor den en ik doe u met de uiting van mijn sympathie mijn beste wcnschen toelro- nien voor een spoedig herstel." De huisarts van Laval is uit het on bezette gebied in Versailles aangeko- men, en heeft zich naar het ziekbed begeven. De legionnair. die bij den aanslag aan den arm gewond werd. is gisteren uit het ziekenhuis ontskig'n. Talrijke officicele veriegenwonrdi- gers van Frankrijk hebben Laval in het ziekenhuis opgezocht, o.a. de mi nister van Binnentandsche Zaken, de ambassadeur Scapini. en de pre ideal van de Parijsche politie. Ook de Duit sche ambassadeur Abet/, in geze'schap van den gezant Schleier heeft zich Donderdag naar Versailles hegeven en aan het ziekbed van Laval en Déat ver toefd.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7