MPSFOOOTSCHE CCUMNT MEER AARDAPPELEN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Oostelijke Dnjepr-oever op verscheidene plaatsen bereikt Herhaalde Sovjet-aanvallen afgeslagen minder brood De Sovjets rukken Teheran binnen ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 uosse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731'. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprijs 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden I 0.55 Elk woord meer 0.05 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 iOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, vJi. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARG. 4 PAGINA'S DE STRIJD IN HET OOSTEN. Bruggehoofden gevormd Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pant serwagens gelukt, naar het D.N.B. van militaire zijde -verneemt, tezaihen met vluchtende Bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug óver den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste bruggehoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen. Óndanks de hardnekkige tegenaanvallen der Sovjets, die eenige dagen aanhielden, konden de Duitsche troepen onder zware verliezen der Sovjets het bruggehoofd behouden en verder uitbouwen. Bij de gevechten in dezen sector wer den op een dag zeven Sovjet-batterijen tot zwijgen gebracht, talrijke pantser wagens en vijf kanonneerbooten ver nield en 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen aan den Dhjepr dron gen eveneens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever van den Dnjepr door en leden de volledig verraste Bolsjewis ten ook in deze gevechten zware bloe dige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden ondernomen Bolsje wistische aanvallen mislukten door de standvastigheid der Duitsche soldaten. Van honderd Sovjetpantserwagens, die in den sector van een Duitsch leger corps aanvielen, werden er in korten tijd 68 vernield, terwijl bij een den vol genden dag ondernomen Sovjetaanval 29 Sovjetpantserwagens in den strijd bleven. Door een ander legercorps wer den binnen twee dagen 97 Sovjetpant serwagens vernietigd. In gevechten, die verscheidene dagen duurden, verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een lichte Duitsche divisie 127' pantserwa gens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval vanuit een brug gehoofd ondernomen in anderhalven dag 3700 gevangenen, terwijl tijdens zware gevechten om een ander brugge hoofd ,13.000 gevangenen werden ge- tnaakt. Nieuwe iase in den strijd. Het D.N.B. meldt omtrent het Duit sche succes nog'Tiet volgende; Een nieuwe fase in de succesvolle ge vechten tegen de Sovjets is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel we der den strijd heeft opgenomen en een energicken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken riviersector waande de Sovjetverdedi ging zich voorloopig volkomen veilig, te meer waar het' aanhoudend slechte weer der laatste weken de bewegings mogelijkheid der Duitsche eenheden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 1 a 2 Km. breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in geslaagd hem op die plöatsen te bedwingen, die voor een verdere voort zetting der operaties van belang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sédan en de boven- rijn bij Colmar ondanks hardnekkige verdediging van den tegenstander be dwongen werden, gelukte ook thans de overtocht over den Dnjepr, hoewel de Sowjets zeer waakzaam waren en her haaldelijk hevige tegenaanvallen onder namen op de snel gevormde brugge hoofden. Een doorslaand succes van den nieuwen Duitschen aanval .ten Oosten van de bruggehoofden kan het ge'neele Dnjeprfront der Sowjets in gevaar brengen. Ten Oosten van den Dnjepr liggen de belangrijke industriegebieden vap Charkow* en in het Donetzbekken, beide op ongeveer tweehonderd kilome ter afstand van de Dnjepr-bocht. De volgende groote natuurlijke verdedi gingslinie ligt échter achter de Donetz, dus ten Oosten van de genoemde indus trie-gebieden. FINSCH COMMUNIQUé Officieel wordt van Finsche zijde ,vol- gens het D.N.B. medegedeeld: Den 16en September hebben onze luchtstrijdkrachten vijandelijke opslag plaatsen en arsenalen, alsmede colonnes vrachtauto's in Oosl-Karelië met succes gebombardeerd, en ónder vuur geno men. Verscheidene auto's werden in brand geschoten. Het luchtafweerge schut heeft op de Karelische landengte en in Oost-Karelië twee vijandelijke jachtvliegtuigen en vier bombarde mentsvliegtuigen neergeschoten. ^•Duitschland strijdt^ voor Europa Het Weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt d.d. 17 Sept. bekend: In het Oosten ontwikkelen zich de aanvalshandclingen tot een operatie van den grootsten om vang. Duikbootcn hebben in het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan zes vijandelijke koopvaarders met een totalen in houd van 27.000 brt. tot zinken gebracht. In het zeegebied rond om Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht in scheer vluchten twee groote wachtschepen zwaar be schadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuidoostkust van het eiland, alsmede op verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika yielen Duit sche gevechtsvliegtuigen op 15 September concentraties van Britsehe automobielen aan de Ly- bisch-Eg.vptische grens aan en verstrooiden deze door het vuren met de boortlwapens. Bij een aan val van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op het vliegveld Heliopolis bij Cairo in den nacht van 15 op 16 September ontstonden groote branden en ontploffingen in vliegtuighangars en munitie opslagplaatsen. De vijand wierp in den afge loopen nacht met zwakke strijd krachten een gering aantal bri sant- en brandbommen op enkele plaatsen in Zuidwest-Duitscbland. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Marine artillerie schoot twee, de Incht- doelartillerie één Britschen bom menwerper neer. Bulgaarsch antwoord op nota der Sovjet-Unie. De Sovjet-radio heeft volgens het D.N.B. medegedeeld, dat Molotof giste ren den Bulgaarschen gezant, Samenof, heeft ontvangen, die hem het antwoord der Bulgaarsche regeering op de nota van de Sovjetregeering van 10 Septem ber heeft overhandigd. Molotof heeft, zoo voegde de Sovjet-radio hieraan toe, den Bulgaarschen gezant verklaard, dat de nota der Bulgaarsche regeering on bevredigend is. Amerikaanschë leening aan de Sovjets Jesse Jones heeft, naar het D.N.B. uit Washington meldt, bijzonderheden medegedeeld over een aan de Sovjets verstrekte leening van honderd mil- lioen dollar. Hij verklaarde, dat de lee ning op schriftelijk verzoek van pre sident Roosevelt is verstrekt en dat een desbetreffend verdrag gesloten is tus- schen de Defense Supplies Corporation en het Sovjet Inkoop-Agentschap Am- lorg. Het is eigenlijk geen leening doch ccn verdrag over den aankoop van Bolsjewistische delfstoffen door de Ver. Staten. Reeds voor de levering dei- grondstoffen zal de Sovjet-Unie het geld uitbetaald krijgen. Reeds zijn tien millioen dollar betaald en waarschijn lijk de volgende week nog veertig mil lioen overgemaakt worden. De Sovjet Unie zal vooral mangaan, chroom, asbest en platina aan de Ver- eenigde Staten leveren. Ook deze tankver sperring der Sovjets i-ormde geen hin dernis voor de Duit sche troepen. Een Duitsch nrbeldshn- talllon verivUdert dr ingegraven boom stammen. (Orbls-Holland). VISSCHERIJ MOU-ftriD S ROEM ALS VOORHEEfl (Polygoon-van Bllsen). Verklaringen van minister Knox De Amerikaansche minister van Ma rine, Knox, heeft gisteren, naar het D.N.B. meldt in de persconferentie ver klaard, dat de Amerikaansche vloot „alle methoden" zal gebruiken, om een veilige aankomst van het materiaal voor de hulpverleening aan Engeland te ga randeeren. Het konvooieeren door slag schepen is slechts een der vele gebruik te metheden. Voor het eerst gaf de mi nister te verstaan, dat schepen en vlieg tuigen der Vereenigde Staten op het Noordelijke deel van den Atlantis^ken Oceaan zullen worden gebruikt. Op een vraag, of de Amerikaansche bescher ming slechts gegeven zal worden tot een bepaald punt voor IJsland en of de schepen dan aan de Britsehe bescher ming zullen worden overgegeven, ant woordde Kno^, dat het onverstandig en indiscreet zou zijn, nader bijzonderheden mede te deelen. Op de vraag of de Brit sehe en geallieerde schepen, welke de haven van New York zijn binnengeloo- pen, tot een konvooi zullen worden sa mengesteld, gaf de minister slechts vage antwoorden. Voorts maakte Knox be kend, -dat voorbereidingen getroffen- worden voor netversperringen aan de ingangen van de groote Amerikaansche havens, alsmede voor mijnversperrin- gen ter bescherming van de inrichtin gen te land der Amerikaansche marine. Zoowel aan de West- als aan de Oost kust zijn reeds opslagplaatsen voor net- versperringen ingericht en bijna het ge- heele hiervoor benoodigde materiaal is reeds aan de marine geleverd. In San Francisco en New, Port (Rhode Island) worden de officieren en manschappen voor de nettenleggers en begeleidende vaartuigen opgeleid. DE VOEDSELVOORZIENING. Wellicht in de toekomst minder boter Van deskundige zijde verneemt het A.N.P., dat de ongunstige weersom standigheden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voedselvoorziening voor dön komenden winter in ons land r et gemakkelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders afhankelijk. Ons laud is op één na het dichtstbevolkte lar.d van Europa. België heeft 4,6 in- w-ner per li.a. cultuurgrond, Neder land 3,7 en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zielen te voeden van de opbrengst van den hier beschikbare cultuurgrond. Steeds moest een aan- zi nlijk deel van het benoodigde wor den ingevoerd. En is de oogstopbrengst gelijk thans het geval is, niet al te gunstig, dan stijgt de noodzakelijkheid vr.n invoer in dezelfde mate. Nu is het btkend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Ket heeft den voedsel toe voer naar alle door de as-mogendheden be zette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de on gunst van het weer en de vermindering van de oogst opbrengst op de distributiemogelrjk- heden 'terug en dwingt tof eenige be perkingen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal la ger geweest is dan normaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vet- positie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het krachtvoer voor het vee inkrimpt, niet beter op en een kl ine vermindering der rantsoenen brhoort niet tot de onmogelijkheden. Ir middels wordt al het mogelijke ge daan. Wij verklappen geen geheim, w mneer wij zeggen, dat de Duit^phe au toriteiten hier te lande zich zeer veel ii spanning getroosten, ook bij de auto riteiten te Berlijn, om de voedselpositie a in Nederland zoo gunstig mogelijk te Jtaken en aan de Nederlandsche distri butie-autoriteiten alle mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributieautori teiten gevoelen diep leed over elke be perking, die zij aan de bevolking moe ten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hooren, doch voorzichtig en vooruitziend beleid is nu eenmaal eisch, en dit beleid zal te meer succes hebben naarmate de bevolking de auto riteiten sterker steunt en alleszins helpt om het saboteeren der distribu tie door dgn sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje DE TOESTAND IN IRAN. NIEUWE SJAH DOOR BRITTEN EN SOVJETS AANVAARD De Bolsjewistische Radio heeft in haar uitzending van hedenochtend volgens het D.N.B. medegedeeld, dat de Sovjet troepen 17 September Teheran, de hoofdstad van Iran, zijn binnengerukt. De toestand in Iran kan, voor zoover dit Duitschjand aangaat, volgens het geen het A.N.P. in welingelichte krin gen hoort, als volgt worden samengevat: De mannelijke Rijksduitschers van dienstplichtigen leeftijd moesten aan de Engclschen worden uitgeleverd, die van hun kant deze Rijksduitschers aan de Sovjets hebben uitgeleverd. De bewering, dat het Duitsche gezant schap de onder dwang verkregen uit levering van mannelijke Rijksduitschers beeft trachten te dwarsboom en of an dere incorrecte handelingen heeft ge pleegd. wordt in kringen der Wilhelm- strasse een bewuste leugen genoemd. Een bewering overigens, waarmede op het oogenblik het binnentrekken in de Iraansche hoofdstad wordt gemotiveerd. Over de modaliteiten inzake het vertrek van de Rijksduitsche vrouwen en kinde ren alsmede oudere mannelijke perso nen en het personeel van het gezant schap worden op het oogenblik nog on derhandelingen gevoerd. De vertrek datum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen be richten ontvangen van een eventueel vertrek. Na het vertrek van het perso neel van het gezantschap, zal Zweden de belangen van Duitschland in de be zette gebieden van Iran behartigen. Wat betreft den door het aftreden van den Sjah gekenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelmstrasse van mcening, dat het besluit van den Sjah een onmiskenbaar teeken is voor het feit, dat hij met zijn politiek van te gemoetkoming jegens de Engelschen en Sovjets, op \frier beloften hij meende te kunnen vertrouwen, schipbreuk heeft geleden. De Sjah, evenals andere krin gen in het Midden-Oosten hebben klaar blijkelijk met schrik gezien, dat de En gelschen zich bereid heben getoond dee len van het land en ook de aan de ge beurtenissen part noch deel hebbende Rijksduitschers aan de Bolsjewisten uit te leveren. Er zijn verschillende berich ten ontvangen, waaruit op ondubbelzin nige wijze de indruk blijkt, welke dit Britsehe optreden in het Midden-Oosten heeft gemaakt. De positie der Hongaren. Het feit. dat de Engelschè regeering het vertrek van de uit 590 personen be staande Hongaarsche kolonie uit Tehe ran niet wil garandeeren, heeft te Boe dapest de grootste verontwaardiging verwekt, vooral omdat de Engelsche autoriteiten tevoren het verstrek gaga- randeerd hadden, meldt het D.N.B. Bulgaarsch gezantschap ver trokken. Naar aan het D.N.B. gemeld wordt, heeft het Bulgaarsche gezantschap in Iran op' aandringen van Engeland en de Sovjet-Unie Teheran verlaten. Het Zweedsche gezantschap heeft zich be last met de behartiging der Bulgaar sche belangen. Kroonprins legt eed als Sjah af. De Engelsche nieuwsdienst meldt vol gens het D.N.B. uit Teheran, dat de kroonprins van Iran Woensdagmiddag in het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe Sjah heeft afgelegd. Voorts meldt Reuter uit Teheran, dat de minister-president van Iran, Ali Foe- roeghi, Woensdag in het parlement be kend heeft gemaakt, dat de nieuwe Sjah als volkomen constitutioneel vorst wil heerschen. - De „Evening Standard" schrijft, vol gens liet D.N.B., dat Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie den nieuwen Sjah van Ir^n aanvaarden. Zijn status zal echter zeer Verschillen van die van zijn vader. Het Iraansche parlement zal een nieuwe Grondwet moeten op stellen, welke de rechten van den Sjah nauwkeuïrg omschrijft. De nieuwe Sjah krijgt a.h.w. een proeftijd en moet ge durende dezen tijd de geallieerden on dersteunen. niet enkel somberheid te ademen, het aardappelrantsoen wordt verhoogd, wat wij in granen tekort komen, hebben wij des te ruimer in aardappelen mogen oogsten. Het zijn voorloopig in hoofd zaak veenaardappelen, die een maxi male opbrengst gaven en het eerst op moeten. Dit .zijn niet de'mooiste, maar daarna komen de mooiere aardappelen. Dit koude seizoen maakt de vergelij king met de overwintering op Nova Zembla actueel. Tollens gaf de volgen de versregelen daarover ten beste: Zij zien den leeftocht na. Herzien hem keer op keer Bepeinzen voor hoe tang, Berekenen voor hoe velen, En stellen vast rantsoen, Om dagelijks uit te deelen. Wij leerden reeds op de schoolban ken de Hollanders die op Nova Zembla overwinterenden te bewonderen. Al zullen van ons in het komende winterseizoen niet direct heldendaden worden gevraagd, als van Willem Ba- rentsz en de zijnen, het Hollandsche hart kan zich toch ook heden aan hen sterken. De winter moge koud zijn en de dis tributie af en toe wat aan den krappen kant, de volhardende kracht van het Nederlandsche volk blijft den ouden volksroem gestand doen. Inlevering van Rijst De Ned. Staatscourant bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, waarbij wordt bepaald, dat hij, die rijst voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is deze bij de stichting Nederlandsche Meelcentrale, te 's-Gra- venhage, in te leveren, tot een hoeveel heid, op het tijdstip en op de wijze, als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastge steld door den directeur van voornoem de stichting in overleg met den direc teur-generaal van de Voedselvoorzie ning. Taylors besprekingen met den Paus GISSINGEN OVER DEN INHOUD Van de zijde van het Vaticaan wei gert men mededeelingen te doen over beide bespi-ekingen, die de vertegen woordiger van Roosevelt bij het Vati caan. Myron Taylor, de laatste dagen met den Paus heeft gehad. In Romein- sche politieke kringen bestaat echter de gegronde meening, dat Taylor Roose- velts wensch" heeft overgebracht, dat de Paus zijn invloed op de katholieke be volking der V.S. zou laten gelden in den zin van de samenwerking tusschen de beide Angelsaksische mogendheden en de regeering te Moskou en de belang rijke bezwaren van het Amerikaansche katholicisme tegen samenwerking met de Bolsjewistische mogendheid zou overwinnen. Met stelligheid verluidt echter, dat het Vaticaan dit verzoek heeft afgewezen met verwijzing naar de vereischte neutrale houding. Ontploffing op Zweedsche torpedojager Naar het Zweedsche Telegraafagent- schap meldt, heeft zich gisterochtend op een Zweedsche formatie torpedojagers in het scherengebied van Stockholm een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor drie torpedojagers zwaar be schadigd werden. Twee torpedojagers zijn gezonken. Volgens de tot dusver bekende gege vens zijn 31 man gedood en 11 gewond. De Zweedsche omroep meldt, dat de drie torpedobootjagers klas Uggla, klas Horn en Göteborg gezonken zijn. Men neemt aan, dat een munitieontploffing de oorzaak is van het ongeluk. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND De vijand is in den nacht van 17 op 18 Sept. met zwakke strijdkrachten naar Zuidwest-Duitschland gevlogen en heeft hier een aantal brisant- en brandbom men geworpen, die geen noemenswaar dige schade veroorzaakten, meldt het D.N.B. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NED. INDIë. De woordvoerder der Japansche re geering heeft, naar het D.N.B. uit Tokio meldt, medegedeeld, dat de onderhan delingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië worden voortgezet door den Japanschen consul-generaal te Ba tavia, Isjizawa en de Nederlandsche autoriteiten. JAPANSCH-AMERIKAANSCH VISSCHERIJVERDRAG GESCHONDEN? De democratische senator Wallgreen, zoo meldt het D.N.B. uit New York, heeft aan minister Huil meegedeeld, dat Japansche visschersbooten dezen zomer in de wateren van Alaska gevischt heb ben. hetgeen een schending vormt van het Amerikaansch-Japansche visscherij- verdrag. Het rantsoen vleesch De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bet-volgende bekend met betrek king tot het percentage been, -dat bij de distributie van vleesch mag worden ge rekend. In eenige gemeenten zijn in de plaat selijke bladen of in slagerijen vaste beenpercentages gepubliceerd, waar door het publiek den indruk zou kun nen krijgen, dat het vleeschrantsoen ge wijzigd is. Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenper centage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het algemeen worden gezegd, dat onge veer 20 tot 30 van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat, zooals be kend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. OMRUILING VAN MELKKAARTEN De secretaris-genera'&l van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegenheid wordt ge geven groene melkkaarten bij de distri butiediensten te ruilen' tegen R-melk- kaarten. Zooals reeds eerder is gepubli ceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kinderen, die op 1 Fe bruari j.l. nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de distributiestamkaart van het_betrokken kind getoond worden. Na 1 October a-.s. zal geen gelegen heid tot ruilen meer geboden worden. ONTPLOFFING IN EEN $ABRIEK Gisterenavond ongeveer kwart vóór tien is in de stofzuiger- en ovnamen- tenfabriek van de N.V. Thabor aan de Waldorpstraat te Den Haag door tot dusver onbekende oorzaak een moffel- oven in de lakspuiterij uit elkaar ge sprongen. In het lokaal waren vier arbeiders aan het werk, die allen te gen den grond werden geslagen. Een van hen, de 17-jarige B. van G. kreeg daarbij een hoofdwond en is door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. ECUADOR EN PERU Een regeeringscommuniqué uit Li ma deelt bijzonderheden mede ever de gevechtshandelingen tegen troepen van Ecuador, die waren geconcentreerd aan den Noordelijken rand van het door Peru bezette Ecuadoreesehe gebied, in strijd met de bepalingen van den wa penstilstand. Peruaansche vliegtuigen hebben deze troepen op een vijftiental plaatsen gebombardeerd. De toestellen werden beschoten. In een verklaring protesteert de regeering van Peru te gen de bewering van Ecuador, volgens welke Peruaansche vliegtuigen open plaatsen gebombardeerd zouden heb ben. Het zou voor de Peruaansche vlie gers gemakkelijk zijn. aldus de mede- deeling, de haven Quayaquil te bom bardeeren. Dat dit niet geschied is, is een bewijs voor de Peruaansche groot moedigheid en menschelijkheid. Peru is bereid zich aan de bepalingen van den wapenstilstand te houden, voor zoo ver dat ook door de tegenpartij gedaan wordt. DE AMERIKAANSCHE LUCHTBASIS LN LEBERRA In New Yorksche scheepvaartkringen verluidt, volgens het D.N.B., dat het snelle s.s. Acadia, dat tot dusverre dienst heeft gedaan in de Carabische zee, technici en ander personeel moet vervoeren naar de nieuwe. Amerikaan sche luchtbasis in Liberia. De reederij waartoe/het schip behoort, heeft toe gegeven, dat de Acadia op 1 October aan de Federal Shipping Board wordt afgestaan, doch zeide niet te weten, waarvoor het gebruikt zal worden. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALÏTEITSWET De Washingtonsche correspondent vaji International News Service heeft ih congreskringen vernorr!bn, dat Roose velt in de komende vier weken in het Amerikaansche Congres een voorstel zal indienen om dé ncutraliteitswet te herroepen, waardoor een nieuwe strijd in het Congres over de Amerikaansche buitenlandsche politiek zal ontbranden. De democratische senatoren Gillette en Pepper hebben verklaard, dat het her roepen van de neutraliteitswet „de volgende logische stap" is. De regeering wil echter van te vo ren een nieuw crediet voor de hulp aan Engeland ten bedrage van meer dan zes milliard dollar in handen heb ben, voordat zij den strijd om de neu traliteitswet aanvaardt. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT In de persconferentie heeft. Roosevelt de gedachte, dat alle koopvaarders tot IJsland zullen worden opgenorhen in een eonvooieeringssysteem, „amaleurs- strategie" genoemd. Hij verklaarde, dat het convooi slechts een van verscheide ne methodes is om de scheepvaart te beschermen. Op de opmerking, dat tot dusver onder de machtigingswet slechts buitengewoon geringe hoeveelheden oorlogsmateriaal naar Engeland zijn ge zonden, heeft Roosevolt verklaard, dat er geen reden tot teleurstelling is, want' ruim 90 der in aanmerking komen de artikelen kan men niet uit voorraad koopen, maar moet ze bestellen en la ten vervaardigen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1