Laatste Nieuws Politienieuws Het tribunaal met vacantie STADSEDITIE AMERSFOORTSOHE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 Vreemdelingenverkeer en de waarde daarvan voor ons volksleven EEN BEROEP OP DE OVERHEID Gisterenmiddag heeft in de foyer van den nieuwen stadsschouwburg aan het, Lucas Bolwerk te Utrecht een ver gadering plaats gehad van den Provin cialen Utrechtschen Bond voor Vreem delingenverkeer met h.h. gemeentebe stuurders in de provincie" Utrecht, waar de heer H. Troostheide, wethou der te De Bilt en lidman het algemeen bestuur van voormelden bond een in leiding heeft gehouden over het onder werp: „De waarde van het vreemde lingenverkeer voor 'ons volksbestaan." Deze drukbezochte bijeenkomst werd namens den commissaris der provincie bijgewoond door den chef van diens kabinet, den heer K. Anten terwijl ook het lid van Ged. Staten, de heer B. J. J. Weijkamp uit Baarn aanwezig was. Verder waren tegenwoordig talrijke burgemeesters en wethouders van de 70 gemeenten in ons gewest. Het gemeentebestuur van Amers foort was vertegenwoordigd door den heer A. J. C. Spoel. Namens V.V.V. uit onze stad woonde mr. F. Kool, voor zitter van de afdeeling, deze vergade ring bij. De Alg. Ned. Vereen, voor Vreemde lingenverkeer (A.N.V.V.) was verte genwoordigd door den voorzitter, mr. dr. Deckers. De voorzitter van den Provincialen Utrechtschen Bond, de heer De Cocq van Breugel uit Doorn gaf uiting aan zijn groote voldoening over de groote opkomst van deze vergadering. Twee taken der Overheid stelde deze op den voorgrond: le. het in stand houden van bezienswaardigheden als musea, natuurmonumenten enz.~2e. beziens waardigheden te scheppen, waarmede men een beter vreemdelingenbezoek kan stimuleeren. Spr. voegde daaraan toe: „Zorgt er voor dat de vreemde lingen ook komen kijken." De V.V.V.'s werken met een pover budget. De provinciale overheid zegt: „Helpt eerst Uzelf". De subsidies dei- gemeentebesturen zijn over 't algemeen niet royaal. Gesproken kan worden van een minimum budget. De goote belangstelling voor het onderwerp doet het bestuur het komende jaar echter hoopvol tegemoet gaan. Wethouder Troostheide uit De Bilt heeft in zijn rede gewezen op het bë- lang voor de industrie welke in ons land door V.V.V. kan worden bevor derd. V.V.V. werk is geen particuliere liefhebberij doch wil tevens Provinciale en Rijksbelangen dienen. Nu de vacan- tie binnen ieders bereik is gekomen is ook het werk van V.V.V. meer doel treffend geworden. Het is van belang voor hotel- en pensionexploitanten maar evenzeer voor den hnndeldrijven- den middenstand. Hoewel het werk van vreemdelingen verkeer door den oorlog is verstoord en het toerisme ernstig geleden heeft., moet dit werk niet bliiven rusten. Spr. drong er bij dc gemeentebesturen op. aan het V.V.V. werH meer dan tot nu te steunen. Bij het belangrijke werk dat vol bracht moet worden lot de economi sche herrijzenis van ons volk in het nieuwe Eurona zal niemand kunnen worden gemist. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Deckers, waarna gedach- tenwisseling volgde. Op dc Jaarbeurs. Vóór de bijeenkomst, in de Stads schouwburg brachten wij een bezoek aan den stand van den Provincialen Bond van Vreemdelingenverkeer op de Jaarbeurs. „In het hart van Nederiand uw va- cantie" lazen wii reeds uit de verte. Een buitengewoon doelmatige reclame, waarmede het bestuur men deelde ons medesdat per dag op dezen stand 500 a 600 inlichtingen per dag worden verstrekt groot succes heef' INTREDE Ds. J. VAN BUUREN Na des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. S. J. Popma van Amersfoort, die sprak naar aanleiding van Matlh. 10:41a, deed Ds. J. van Buuren in de namiddaggodsdienstoefening zijn intre de in de Gereformeerde kerk van Ab coude, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. 215 over het getuigenis Gods. Hierna werd ds. van Buuren toege sproken door ouderling J. Griffioen namens kerkeraad en gemeente: door ör. H. M. Matter namens de classis dóór den burgeifïeester, Mr. S. P. Ba ron Bentmck; door ouderling T. Stap Amersfoort en door ds. F. L. van Duijkeren, pred. der Ned. Herv. ge meente. BUKGEKL1.JKE STAND AMERSFOORT, 18 Sept. Gebo ren: Anna Maria Cornelia, d. van Lubbert van de Blankevoort en Petro- nella Johanna van Ooijen. Comelis, z. van Evert de Vaal en Clasina de Gans. Onder touwd: Arnoldus Hcrma- nus Hagedoorn en Heintje Bliekendaal. Pieter Brand van den Broek en Paulina Josepha Hagebeuk. Abe Lijkle Wiersma en Maria Jacoba Ruijs. Petrus Christiaan Oosterberg en Pe- tronella Schut. -Hendrik van Roo sendaal en Gerritje Geerling. Cor nells Albertus van de Riet en Corne lia Hiemstra. Cornelis Plug en Hen- drika Johanna Langras. Overleden: Johanna van den Ham, 68 jaar, echtgenoote van Gerre- ben Willem Bennink. HOEVELAKEN. Ondertrouwd: Renger van Deuve^en en Lubbertje Geitenbeek. De inbraak aan de Koningin Sophielaan ONDERZOEK LEIDT TOT MERKWAARDIG RESULTAAT Het spreekt vanzelf da- de recher che de inbraak aan de Koningin So ph i al aan in verband heeft gebracht met meerdere inbraken, welke den laatsten tijd in ónze stad en de omge ving zijn gepleegd. De kleinste bijzon derheden worden nauwkeurig onder zocht en dank zij het ijverig speur- derswerk van een der rechercheurs, die aan het onderzoek een gedeelte van zijn nachtrust heeft opgeofferd hul de aan onze recherche is vermoe delijk ook de inbraak, de vorige week bij dr. H. aan den Utrechtscheweg ge pleegd, tot klaarheid gebracht. Het Toleek n.l. dat de gearresteer de inbreker, W. uit Amsterdam, een costuum droeg, dat door dr. H. als hef zijne is herkend. Niet tegenstaande deze ontdekking blijft de verd. ontkennen. In den afgeloopen nacht is er echter meer* aan het licht gekomen. Een der rechercheurs trok er met loupe en ver der gereedschap op uit om in de wo ning van dr. H. een nader onderzoek in te stellen. Na veel moeite is het hem gelukt vingerafdrukken te vinden, welke van een der gearresteerden afkomstig ble ken te zijn. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet en het is niet onwaarschijn lijk, dat den heeren wel meer ten laste zal worden gelegd. In ieder geval blijkt thans reeds dat met deze aanhouding, drie „zware jonarëns" onschadelijk zijn .gemaakt. Zij blijven tot nu toe hard nekkig ontkennen niettegenstaande de recherche reeds overstelpende bewijzen in handen Êeeft. Besluiten van den burgemeester De wnd. Burgemeester heeft de vol gende besluiffen genomen: 1. Aankoop van J. van Ginkel te Hoogland van een complex tuingrond enz. nabij de Kruiskamp; 2. Vaststelling van een arbeidsover- -eenkomstenbesluit voor het personeel van den Luchtbeschermingsdienst; 3. Afwijzing van het verzoek om ont heffing te verleenen van deverorde ning houdende eischen voor drankloka- liteiten voor het perceel Vlasakker- weg 16; 4. .Overneming om niet van K. Koet zier e. a. van strooken grond aan den Arnhemscheweg; 5. Aankoop van Mevrouw de Wed. C. J. K. Indewey—Appelius van Hobo ken van een complex grond aan en na bij de Barchman Wuytierslaan, groot plm. 3.13.27 H.A. voor ƒ20.000,— 6. Aankoop van Mejuffrouw S. B. M. E. Wesseling van een complex grond aan den Hooglandschenweg groot plm. 2.36.10 H.A. voor 20.000, 7. Aankoop van G. Ruiter te Stou- tenburg van een verharden weg, loo- pende vanaf den Heiligenbergerweg, groot plm. 2400 M-'. voor 1650. 8. Aankoop van Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen. e.a. van perceelen grond aan den Liendertschewcg; 9. Verkoop aan W. C. van Noorden- burg van een perceel fabrieksterrein aan de Nijverheidsstraat, groot plm. 1000 M"-. voor ƒ7,per M'-\; 10. Verkoop aan J. A. Verhoeven van een strook grond aan de Dr. Abr. Ku.vperlaan groot plm. 230 M-. voor 1200,—; 11. Verkoop aan J. P. J. van den Donk en D. F. Romeyn van een perceel fabrieksterrein aan de Nijverheidsstraat groot plm. 3430 M\ voor ƒ7,— per M-. 12. Verkoop aan E. J. Ruitenberg q.q. van een perceel bouwterrein aan de Dr. A. Kuyperlaan, groot plm. 1044 M-. voor 5200, 13. Verkoop aan E. J. Ruitenberg q q. van een perceel bouwterrein aan de Heinsiuslaan groot plm. 1158 MJ voor 6000,—;*' 14. Verkoop aan E. J. Ruitenberg q.q. van een perceel bouwterrein aan de Barchm. Wuytierslaan groot plm. 1670 M-. voor 7500, 15. Het aangaan van een overeen komst met het Rijk voor het aanleggen van een verbindingsweg van den weg Eemnes Hoevelaken naar Amersfoort; 16. Vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van rechten voor inenting tegen typhus en pavathypus; 17. Inwilliging van het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot Bevor dering van Chr. Nationaal Schoolonder wijs om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 10 twee-persoonsbanken voor de U.L.O.- school aan den Leusderweg 30; 18. Benoeming van H. P. Broekhuyse tot tijdelijk leeraar in de handelsweten schappen aan de Handelsdagschool; 19. Wijziging van het Raadsbesluit van 18 April 1941 no. 129 om ten be hoeve van den bouw van 16 woningen voor groote gezinnen een saneerings- voorschot aan te vragen. De hoofdredacteur ls afwezig: hij wordt vervangen door den chef-redacteur. O. A. Wllllnge. Chef-redacteur; O. J. Rekke, stads- en sportredacteur, belden te Amers foort; W. G. van Maanen, Huls ter Helde. AGENDA Glldehuls 'Tentoonstelling Schilderijen en kunstnijverheid (geprolongeerd). Eiken dag (behalve Maandag) geopend van 105 uur; Zondags van 10.305 uur. 23 September 20.30 uur Algemeene Vergadering Ambachtsschool. 11 October. ..Dc Valk" 7 uur. Speeltulnvereen. Leusderkwnrtier. Opvoering door de toóneelvereen. „Eensgezindheid" van „Fllmmaniakken". DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren v. 18 Sept. 19 49 tot 19 Sept. 7.20 Maan 19 Sept. op 4.58, onder 18.59 uur WOONKAMER ALS GELAGKAMER De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een bewoner van een perceel aan de Muurhuizen, die van zijn woonvèbtrek een gelagkamer had gemaakt, waar Jan en alleman zich konden tegoed doen aan opwekkende dranken. Een dergelijke handelwijze druischt al te erg tegen de drankwet voorschriften in. AANRIJDING TUSSCHEN FIETSERS Tandemrijder raakte bewusteloos Gisterenavond 7.15 uur werd de po litie door het Hotel Birkhoven ge waarschuwd, dat ter hoogte van den spoorwegovergang aan den Soesterweg een botsing tusschen wielrijders had plaats gehad, tengevolge waarvan een hunner bewusteloos was geraakt. Toen de politie, na onmiddellijk uitgetrok ken te zijn, ter plaatse arriveerde, was het slachtoffer reeds tot het bewust zijn gekomen. Het bleek, dat de tan dem, waarop hij met iemand anders was gezeten, in botsing was geraakt met een wielrijder met duopassagier, doordat deze laatste een teeken van richtingverandering had gegeven, nog voordat hij werkelijk van richting ver anderde. De politie nam het relaas maar voor kennisgeving aan, daar dit ongeval aan een samenloop van om standigheden te wijten was. GUNNING Door het Bouwbureau Amersfoort van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw is onder architec tuur van het Architect en bureau Johs. H. Blom. aan het aannemersbedrijf N.V. Brumobo, opgedragen het bou wen van een winkelhuis met melk- lokaal aan den Liendertscheweg. PUDDING VOEb'ZAAM,;2<JIYER Et» PV£RHt£RLUK VAN SM Kanfongerechf ZITTING DUURDE 20 MINUTEN Het tribunaal, van het kantonge recht is met vacantie. Gevolg: korte zitting. Mr. baron Roëll nam de plaats van den kantonrechter in, baron Van De- dem vertegenwoordigde het O.M. en mej. mr. Prins verving den griffier. Verd. V. v. d. W., in dienst bij de luchtbescherming, was om 1.30, dus in verboden tijd, op straat. Hij werd bekeurd en toonde den verbalisant een bewijs, dat hij zich tusschen 12 en 4 uur in de openlucht mocht bevinden, 't Baatte niet, want dit bewijs geldt alleen voor dienst. Verd. kwam van een familiefeestje en daarvoor geldt zoo n bewijs niet. De kantonrechter nam in aanmer king dat verd. dit niet wist en veroor deelde hem tot ƒ3 subs. ld. Verd. De R. uit Soest had links van den weg gereden. Hij zocht een adres, maar dit Ls natuurlijk geen excuus voor zijn overtreding. Rechtshouden is eerste vereischte. De ambtenaar vroeg 4 subs. 2 d., doch de wnd. kan tonrechter vond 2 subs. 1 d. vol doende. Zij kwam er goed af „Mej. v. d. Veen", riep de deurwaar der. Een juffrouw stond op en zeide: ,,Ik heet mej. v. d. Meer, de agent heeft mijn naam verkeerd opgesclmeven." Wie was zij nu? De rechters moes ten oordeelen over mej. v. d. Veen, ook al klopten de verdere bijzonderhe den precies met die van mej. v. d. Meer. 't Ging om het onbeheerd laten staan van een fiets. De kantonrechter kon niets anders doen dan mej. v. d. Meer ontslaan van rechtsvervolging. Zij heette nu een maal niet mej. v. d. Veen. GELDERSCHE VALLEI Hoogland EXCURSIE NAAR ,.I)E SCHOTHORST' 3 Janplelziers stonden met schoone paar den bespannen klaar voor „de Wapenroem" te Amersfoort om 40 Kath. Land- en Tuin- boir.vonderwijzers onder leiding yan den het: Segers naar „de Schothorst" te voeren. Bij aankomst aan „de Schothorst" werd 't gezelschap na een welkomstwoord van dr. Grii huis (directeur v. d. Schothorst) aller eerst naar de nieuwe stal gebracht. Direct vie! de origineele bouw op. De koelen ston den op stal ln een dubbele rij, de koppen naar de buitenmuren. En tusschen een en kel "ii mestgang en langs de buitenmuren de .twee voedergangen. De eene helft dor koelen was bevestigd met een beugel en 2 kettin gen, wat minder goed beviel. De andere helft, was op een buitengewoon handige ma nie.' vastgemaakt. Aan de zoldering was een har k, die op het laagste punt een scharnier had. Die moest daarom natuurlijk met een haakje gesloten worden. In deze haak hing een kettlqg, die naar een punt precies ach ter het grondhout of de zeul liep en daar met een bout was vastgemaakt. Deze ket ting had eenige speling. Om beschadiging van de hals of borst te voorkomen zat op de bout een stukje leer. Aan deze ketting was een korte ketting gestoken, dJe aan de beide uiteinden een wijde schakel had- Die schakels sloten om de andere ketting. Deze manier was buitengewoon handig, met één beweging waren de dieren los en bovendien hadden ze vrij veel bewegingsvrijheid. Daarna legde Dr. Grashuis uit, welke proef werd genomen. Een gedeelte kreeg 99 zui ver c-iwit en een ander gedeelte 77 Ver der nog twee groepen van 77 zuiver eiwit, dlc- bijgevoerd werden met ureum en ammo- nlv.m-lactaat. Controle werd uitgeoefend op melkglft, vetgehalte en levend gewicht. Na de bewondering vhn den moolsten stier werd 't laboratorium bezichtigd"" hetwelk hoofdza- kei. k Ls ingericht voor onderzoek van melk. urine, droge stofbepallngen vitamine gehal ten. Daarna werd naar 't kippenhok getrok ken. In batterijen waren hier de kippen op gebeld. Ze konden voer, drinken en grit op nemen. Ze stonden op hellende gaasbodems, zón dat het gelegde ei direct buiten hun be- reï: was. Een vertrek verder was de broe- derij. Een groote machine stond er opge- ste cl. De proeven dienden na te gaan, of de brcodultkomsten vooral door het vitamine- gei: alte beïnvloed werden. BIJ de kalveren werd een Interessant be- to< - gegeven over de hoeveelheid eiwit In de jeugd mag dit vrij hoog zijn. maar bij de koeien mag dit niet. Zoo zal in de wei va .k te veel eiwit worden opgenomen. Daar- on werden proeven genomen met koeien, dit slechts een paar uur konden welden en don opgesteld werden, die na de wei in een hengerwei kwamen en daar al of niet bij ge - vo rd werden met voeder met veel lager eiv it gehalte dan gras. Natuurlijk brak dr. Grashuis weer een lans voor het aanzuren der ondermelk. Het voorbeeld van Hoogland, wior de ondermelk van de fabriek aange- zu .rd wordt teruggegeven kan nog r.3vol- g>> vinden. Als slot werd naar de' varkens- stc: gegaan. Na een hartelijk.dankwoord van den heer Br os, klom 't gezelschap weer ln de wa gens en vertrok ln dc richting Amersfoort. S' >est GIET VOOR DE GEREI'. KERK Yan een echtpaar der gemeente heeft dc Gereformeerde kerk te Soest een fraai da rn; 'ten tafellaken ten gebruike bij de vle- rii van het H. Avondmaal ontvangen. In he midden van het laken ls een voorstel- lir aangebracht van „Het Laatste Avond- in: al" naar de schilderij van Leonardo da Vinei, terwijl de kanten laten zien de aan- kmdSging van Maria, de aónbidding der wij zen. de vlucht naar Egypfe en den doop in den Jordaan. De heer A. Quik was tot dusver president tevens adminlstreerend kerkvoogd. Voor het presidentschap heeft hij thans bedankt en tot zijn opvolger Is aangewezen de heer D. /l. de Bruin. Achterveld OXGENOODE GASTEN Den laatsten tijd* komt het nog al eens voor dat de landbouwers bemerken dat on- venoode gasten eieren rapen ln de kippen hokken. Zoo trof dezer dagen een landbou wer in de buurtschap de Glind op klaarlich ten dag een persoon ln zijn kippenhok aan. HU deed van deze ontdekking aangifte bij de politie. Voorthuizen CHR. ONDERWIJZERS VEREENIGING De Christelijke onderwijzersvereen.. afd. Barnevelö hield haar vergadering onder voorzitterschap van den heer Wiersma hoofd van de Kerv. School te Voorthulzen. Nadat eenige interne aangelegenheden be handeld waren, hield de hepr Frens zijn in leiding over: „De Chlneesche Muur", waar op bespreking volgde. Mej. Vergeef reciteerde een eigen schets:' Wleutje. Men besloot op de volgende ver gadering een Inleiding te doen houden over: „School en zending". MARKTBERICHTEN Markt Gouda 18 Sept. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 558 stuks, waarvan: 67 Magere varkens 18—f25 p. st.: 211 biggen f 8—f 12 p. st.; 209 runderen en 16 nuchtere kalveren, over genomen Veehouderij Centrale: 55 bokken en geiten f 10f 45. Handel stug. Algemeene markt. 87 Partijen kaas. Prij zen le kwal. met rljksmerk f 62f 62.50; 2e kwal. met rljksmerk f59f61. Handel matig. BCIIDCnV/CR 7 I UI T AMSTERUAMSUHË C U l\ JU V C!\Z.IUn I EFFECTENBEURS v. 18 SEPT. Na hoogere opening onder beurs terugloopende koersen, cultures en olle's vast, tabak ken gevraagd, industrleelen prijshoudend, beleggingen kalm, prolongatie 2% c;'c. NEDERLAND 40. le 11000.-4... 40. 2e G000.-4... 40. bi. f1000.-4.. 41. ;i000.-4%... 1911 3 j», 37 f 1000 3... 38 1000 3... Grtb. O. 2% NED.-1NDIÖ 35 t 1000 3J4 371 3.. 37A 3-, HANEEN Amsterd. Bank. Kol. Bank N.l. Bandelsb... N.H My. Cert... Robavcr INDUSTRIE A. K. Berkels P. Calve Delft Centr Suiker Fokkei VI Lever Br Ned Ford Philips v. Gelder Pap. V.R. Heden 101 ^L-1017/g 100>4-100% .101 -101% ,1001/»-100'/- 963/j- 895/s—90 041/^-04 18 76,1.-76^ 130^-132 218—219% 154—165 166—165 MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A220 idem pref. A. 281 PETROLEUM Dordtsche Petr.. .3061<—28! KonkL Petr318-^3111 RUBBER Amsterdam307306 Bandar Rubber C15248 Dell Bamu258—259 Kendeng L ...>215215 Mnjangland 123—125 Oostkust f 600..189 J •Serbadjadl 159—1591/, ■SCHEEPVAART HoU Am. L\jn.1481/4147 .Inva-Chtna-Jap '69—170 K.N.S.M196—195 Kon. Paketv277277 Scheepv Unie .210207 Rotterd Lloyd S 162163 My. Nederland. 366—163i;, CULT. ONDERN. H. V. A Java-Cultuur. N L Suiker V Vorstenl... l'ABAh Dell Bamy Deil-My.. Senembah.. ..484480 275—274 2601/2—269 138%"1381 ..271—270 310306 263—259 ankpapier: New York l.86%—l.OOy, Brussel Stockholm Zürlch 0.0830 20 44.764424 43.5943.75 FUn voor de industrie (ver koop) f 2.125 afflnagegoud J Inkoop) f2.075. Zilver FUn voor de industrie (ver koop) f32.75; afllnagezllver (Inkoop) f 30. Koersen voor stortingen op 18 September. Belgas Zwltschersche francs Pransche francs 768 Lire 9.91 Deensche kronen ab.3/ Noorsche kronen *3.82 Zweedsche kronen 44 80 Flnsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3 43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turkscbe ponden 1 45 y, Lewa 2.3C Pengo (oude schulden) 30.6la Pengö (nw schulden) 46 89 Zloty (oude schulden) 35 'Zloty (nw schulden) d7.6t Lei 1.2- Slowanksche kronen 6.48 30 1432 (Gedeeltelijk gecorrigeerd). [TALIAANSCB LEGERBERICHT Duitsche vliegtuigen vallen Tobroek aan In zijn weermachtbericht no. 471 maakt het Italiaansche Opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Tobroek in Cyre- naica zijn aanvallen van vijandelijke af geslagen. Duitsche vliegtuigen hebben de vesting Tobroek gebombardeerd, waarbij automobielen en barakken ge troffen werden. Ook in den afgeloopen nacht zijn Tripolis en Benghasi het doel van vijandelijke luchtaanvallen ge weest. Er vielen eenige slachtoffers en er werd lichte schade aangericht. De bevolking van deze beide steden, die steeds bijzonder het doel zijn van de aanvallen der vijandelijke luchtmacht, onderscheidt zich door haar rustige en waardige houding. In de verschillende sectoren van het gebied van Gondar was activiteit van onze vooruitgeschoven posten en van de artillerie. Vijandelijke vliegtuigen hebben stellingen in Woltsjefit aange vallen. Een der machines werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Gisteren hebben Engelsche vliegtui gen bómmen laten vallen en met ma chinegeweren. geschoten op Licata (Agrigento). waardoor een tiental per sonen gewond werd en onbeteekenende schade werd aangericht. Een van onze koopvaardijschepen heeft een vijande lijke machine brandende omlaag ge haald. Een duikboot onder bevel van. den corveltenkapitein Emilio Beren- gan heeft in de Middellandsche Zee met. kanonschoten een vijandelijk vrachtschip van 3.000 ton, geladen met automobielen, tot zinken gebracht. 18 BRITSCHE -VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD Het aantal Britsche vliegtuigen, dat gistermiddag aan de- kust van het Ka naal is neergeschoten is, naar het D.N.B. mededeelt, tot 18 gestegen. Op een Fransch stadje hebben de Engel- schen brisantbommen laterf vallen, waardoor tien woonhuizen verwoest werden. Vijf burgers werden gedood en negen gewond. DE CONFERENTIE TE MOSKOU Bolsjewistische delegatie De bolsjewistische radio heeft de na men bekend gemaakt van de leden der Sovjet-delegatie voor de conferentie van vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie, Engeland en de Ver. Staten te Moskou. Voorzitter van de Bolsje wistische delegatie is volkscommissaris Molotof. Voorts maken er deel van uit maarschalk Worosjilof, de volkscom missaris voor den buitenlandschen han del Mikojan, admiraal Kusnetzof, de volks-commissaris voor den vliegtuig bouw, Tarchunof, de chef van de ar tillerieinrichtingen in het volkscom missariaat voor defensie, generaal Ja- koflef en de volkscommissaris voor de bewapening. STAATSCOURANT Bij beschikking van den wnd. secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken van 17 September 1941, is met ingang van 17 September 1941 aan den administrateur bij het depar tement van Sociale Zaken, mr. H. W. Groeneveld den persoonlijken titel van raadadviseur verleend. Markt Barncvelrt 18 Sept. Pluliuveemarkt. Oude kippen f2.25f2 55; oude kippen f 0.90 p. kg.; oude hanen f 1.25f2.50, jonge hanen f 0.75 f150; NH. blauwen f2.25—f3.25 p. kg: Jonge hennen f 2f 3.20: jonge ganzen f 5 19; tamme eenden f 0.75f 1: ganzen f8 f 15: tamme konijnen f 4f 7.50; wilde ko- mjnen f l.lO, Jonge patrijzen fl; -oude pa trijzen f 0.50) piepkuikens f 025f 0.35. Aanvoer 8500 stuks. Har,del kalm. Eiermarkt. Witte eieren f 1.05 per kg.: eendeneieren f7. per 100 stuks. Aanvoer 40.000 stuks. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 120f 200; biggen f 14 —f21; nuchtere kalveren f10f22 per stuk. Aanvoer 86 stuks. Handel Iets minder vlug. Veemarkt 's-Hertogenboscli 17 Sept. Op de markt van heden waren aangevoerd 3229 stuks, w.o.: 1822 runderen. 151 nuchtere kalveren, 917 biggen, 11 zeu gen. 102 loopers, 226 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 260f 480; jongvee f 170f 290; graskalve ren f120f180: nuchtere kalveren f36 f48; zeugen f 110f190; loopers f32f38: biggen f 14f23: schapen f46f60; lam meren f32f40 per stuk. Overzicht. Aanvoer van rundree groot, vooral graskalveren en pinken ruime aan voer met levendige handel en hoogere prtj- izen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, han del stug. prUslioudend. Nederl. producten op Duitsche markten 17 Sept. Berlijn: Tomaten 13.10 R.M tot 18 15 RM.: komkommers 11.70 R.M. tot 26.60 R.M. per 100 stuks?' peren 21.40 R.M. tot 32 90 RM; druiven 41.75 R.M. tot 50 R.M.; bloemkool tot 44.10 RJd. per 100 st roode kool 7.20 R.M.; witte kool 5.45 RM: gele kool 6.20 R.M. Keulen: Tomaten 18 R.M.; peren 15 tot 30 R.M.; druiven 60 R.M bloemkool tot 38 R.M. per 100 stuks, roode kool 5 R.M,; witte kool 3.30 R.M.: gele kool 5.50 R.M. Miwhen: komkommers 12 20 R.M. tot 22 36 R.M, per 100 stuks; gele kool 6.60 R.M. De Messe te Keulen Uit de archieven van de stad Keulen blijkt, dat reeds in de veertiende eeuw de stad een belangrijke jaarmarkt kende. Keulen is steeds een belangrijke jaarmarkt gebleven en, zooals de bur- gemeester der oude Hansestad, dr. Win- kelnkemper, in zijn openingsrede van de zoo juist afgeloopen najaarsmesse 1941 zeide: Keulen is in het verleden een economiscrfi centrum van West- Europa geweest, het is dit thans nog en zal het ook in de toekomst, bij de nieuwe economische ordening in Euro pa, blijven. Behalve de Duitsche industi-ie, wa-. ren ook de Nederiandsche, de Belgi sche en de Elzassische vertegen woor- digd. Behalve de Nederiandsche firma's, waren op deze najaarsmesse vertegen woordigd de Economische Voorlichtings dienst en de Zentral-AuftragsteJle für die besetien Niederlandischen Ge- biete, beiden te 's-Gravenhage. Hun taak was het raad te geven bij het aankoopen van bétrekkingen en voor te lichten inzake deofficieele voor schriften, welke thans in oorlogstijd, handel en industrie regelen. In drie dagen, welke de Messe heeft geduurd, zijn ongeveer 800 aanvragen om inlich tingen ontvangen, terwijl de Neder iandsche firma's voor enkele honderd duizenden guldens contracten hebben afgesloten. Verwacht wordt, dat op de komende Messe, welke in het voorjaar van het volgend jaar zal worden ge houden, veel meer Nederiandsche fir ma's vertegenwoordigd zullen zijn. Op de huidige Messe waren o.a. ver tegenwoordigd enkele meubelfirma's, welke stalen meubelen en stapel-meu belen ten verkoop boden, alsmede meu belen voor ziekenhuizen. Een fabriek welke vroeger stofzuigers vervaardig de, heeft thans haar productie gewij zigd en was op de Messe vertegen woordigd met gereedschap voor land- len tuinbouw, schotels, kannen, lan taarns en wat dies meer zij. Reeds" thans worden besprekingen gevoerd, om de komende Messe ook de Nederiandsche glas-, leer- en tex tielindustrie vertegenwoordigd te doen zijn. De toestand in Iran HONGAARSCH GEZANTSCHAP UIT TEHERAN VERTROKKEN Uit welingelichte kringen te Boeda pest verluit, dat het Hongaarsche ge zantschap vanochtend uit Teheran ia vertrokken. De Hongaarsche belangen worden door de Zweedsche regeering behartigd. ZEISTER ZENDINGSGENOOTSCHAP Bij de Evang. Broedergemeente te Zeisi, werd Woensdagmiddag de 149ste algemeene vergadering Yan het Zeister Zendingsgenootschap gehouden, met een beperkten omvang, zoodat het in leidend wijdingswoord alvast achter wege bleef. De heer Legène, voorzitter-secreta ris, bracht het aanvullend jaarverslag uit, waaruit bleek, dat van het zen- dingsgebied in Suriname slechts wei nig berichten binnenkwamen. De voornaamste takken van den ar beid konden tot nog toe in stand wor den gehouden, maar niet bekend i3, hoe het met de sfadszending gaat. Ook van de theologische school en het jeugdwerk werd geen bericht ontvan gen. De bijdragen der Surinaamsche Christenkerk bereikten het dubbele van vroegere jaren, waaruit blijkt, dat de inheemsche bevolking haar verant woordelijkheid gaat beseffen. Haar bij dragen voor de alg. kerkkas beliepen, behalve locale uitgaven, 10.000. Ook uit Noord-Amerika. Oost-Indië en Zwitserland kwamen belangrijke bedra gen binnen, zoodat den laatsten t\jd boven verwachting de salarissen vooi S0% konden worden uitbetaald. OUDERS ZOEKEN HUN KINDEREN De commissaris van politie, cïief van het bureau kinderpolitie tc Amsterdam-' verzoekt namens de resp. ouders de opsporing van: 1. Virginie Lingeman. oud 16 jaar, die sedert 9 Auguftt.us 1.1. wordt ver mist. Zij is 1.65 M. lang, heeft een flink postuur, gezonde kleur, donker blond haar, blauwe oogen, is gekleed in geribde blauw fluweelen regenjas, blauwe gebloemde jurk, beige kousen, zwarte of blauwe pumps en in het be zit van een zwarte damestasch. 2. Jacob Tijssen, oud 17 jaar, die se dert 10 September 1.1. wordt vermist. Hij is 1.80 lang, heeft blond haar, blauwe oogen en schraal postuur. Hij draagt een manchester broek, bruin grijs sportjasje, hooge zwarte werk schoenen en is blootshoofds. Ilij is in het bezit van een heerenrijwiel. 6e TBEKKING HfilGHTON CO. WETTIGE PREMIELEEHING 1912 4e KLASSE. 3e L1IST ...^ïNG VAN DONDERDAG 18 SEPTEMBER HOOGE PHEM1ËN f 100.- 632 PREM1ËN VAN f 65. 494 512 885 1067 1272 1375 1663 1728 2351 2650 2894 3195 3354 3572 4123 439C 4476 4o97 4934 5108 5349 5387 5605 5678 6012 6498 6538 7080 7214 7341 7500 7554 7767 7833 7838 7860 8394 8678 8733 8866 8933 9032 9474 9580 9853 ,0073 10329 10484 10553 10603 1G752 10869 11117 11204 '2015 12343 1239U 12475 12649 12743 1283( J3176 U314 ;3529 13718 13765 14175 14563 14593 1461] 15358 J5360 '5700 15702 15770 15964 16099 16476 16583 16676 16697 -rae 17344 17548 19063 19527 19660 19665 19789 20085 ONGECORRIGEERD 2544 4306 6974 7924 10071 II665 13357 1550S 17031 O IIEBT IETS TE VERTELLEN Juist ln deze tijden ls Hei zoo belangrijk, dat hei persoonlijk contact tus schen U en Uw afnemers niet wordt verbroken. Daarom ls het voeren van weloverwogen reclame van zulk een groot belang. Daardoor kunt U het pu bliek overtuigen, dat alles uwerzijds gednan wordt wat maar mogelijk ls. Ou deze wijze bewaart U Uw kostbare „goodwill", het geen zeer belangrijk is. Weloverwogen reclame? - Courantenreclamel

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3