MQSFOOOTSME COUPANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Scheepsruimte der Sovjets tot zinken gebracht De Krim bedreigd De politiek van Turkije Roosevelt over de Pinkstar TEHERAN Nieuwe boterbon ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling ?er week ƒ0.16 Per 3 maanden ƒ3.05 Per post per kwartaal ƒ325 uocse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6506. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regclprlja 0.25 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer /0.05 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor do dubbele prijs. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 JOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKFRIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn„ SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARG. 4 PAGINA'S DE STRIJD IN HET OOSTEN. Het eiland Oesel „gezuiverd" Duitsche Stuk a's hebben gisteren nieuwe geslaagde aanvallen gedaan c>p Bolsjewistische veld- cn artilleriestel lingen op de landengte van de Krim. Op een vliegveld werden loodsen en gebou wen zwaar beschadigd cn tien vliegtui gen vernield. Van militaire zijde wordt voorts ge meld, dat Stuka's en gevechtsvliegtui gen gisteren in de Finsche Golf een Sov jetschip zoo ernstig hebben getroffen, dat het onder hevige ontploffingen be gon te zinken. Bij vroegere aanvallen was dit schip reeds zwaar beschadigd. Het tweede Sovjetslagschip in de Fin sche Golf, de October-revolutie, dat rwaar beschadigd was, werd weer door twee bommen op het achterschip ge troffen. In dezelfde haven werd aan boord van een grooten torpedobootjager brand veroorzaakt. Officieel wordt van Finsche zijde aan het D.NB, medegedeeld, dat een Fin sche motortorpedoboot in den nacht van 21 op 22 September ten Oosten van het eiland Suursari in de Finsche Golf een Sovjetmqnenveger van 500 ton tot zin ken heeft gebracht. Eén opvarende werd gered cn gevangen genomen, de rest dei- bemanning. die uit 35 koppen bestond, kwam om het leven. Op het Ladoga- mecr is een transportvaartuig der Sov jets tot zinken gebracht. De strijd ten Oosten van Kiev. 21 September hebben twee oscadrons Sovjetcavalerie een wanhopige poging gedaan, om het voortdurende opdrin gen der Duitsche troepen ten Oosten van Kiev tot staan te brengen, meldt het D.N.B. Door het geconcentreerde Duit sche vuur mislukte de aanval volkomen. De cscadrons werden volkomen vernie tigd. De weinige overlevenden werden gevangen genomen. Zij vertelden, dat zij de opdracht hadden, den Duitschen opmarsch naar het Oosten met alle mo gelijke middelen tegen te houden. De polilicke commissarissen hadden echter hun machinegeweren in stelling ge bracht en gedreigd ieder te zullen neer schieten, die aanstalten maakte om te keeren of zich over te geven. In het gebied van Leningrad heeft het Duitsche luchtwapen. naar het D. N. B. verneemt, sterke strijdkrachten gc- vechts- en jachlvliegers, in actie ge bracht Ier ondersteuning van het leger in den strijd op den grond. In opeenvol gende aanvallen werden artillerie- en infanteriestellingen van de Sovjets met vele bommen bestookt. Zonder onder breking vielen andere Duitsche vlieg tuigen de Bolsjewisten in scheervlucht met de boordwapens aan. Bolsjewisti sche troepenconcentraties en transport colonnes werden uiteengedreven; ver scheidene wegen werden met groote bomtrechters onbegaanbaar gemaakt, spoorwegtrajecten werden verbroken. De vavitailleeringsinstallaties van vitale doelen in Leningrad werden verschei dene malen met bommen bestookt. Aanvallen op Sovjettreincn Bij een aanval op een station in de nabijheid van Charkov, waar 15 trans porttreinen stonden, hebben Duitsche gevechtsvliegers volgens het D.N.B., ongeveer 150 spoorwagons vernietigd. Dezelfde formatie vernielde later op een ander station een transporttrein, ferwiil in een anderen trein, die met brandstof geladen was. brand werd veroorzaakt. De tankwagens ontploften en brandden geheel uit. Oesel aangevallen. De op het eiland Oesel nog aanwezige resten der Sovjettroepen zijn, naar liet D.N B. verneemt, in den loop van 22 September in verscheidene golven door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Vcldverslerkingen, artillerie stellingen en bunkers kregen treffers. De naar alle kanten afgesloten Bolsje wisten leden daarbij zware, bloedige verliezen. De zender Simferopol meldt vol gens het D.N.B. het volgende: Met het oog op het feit. dat het front, den Krim nadert, zijn in alle groote steden van den Krim volks vergaderingen gehouden. waarin Bolsjewistische ambtenaren de bur gerbevolking aanspoorden tot ge wapend verzet tegen de Duitsche troepen. Een Bolsjewistische partij secretaris verklaarde b.v.: „De Duitschers hebben den sleutel voor den Krim .in handen. Ik verzoek alle leiders van den verdedigings- dienst, het dreigende gevaar dat boven den Krim zweeft niet te on derschatten. Meer werken, meer ontberen en tot den dood toe vech ten. dat is het cenigc, wat een be woner van den Krim thans nog kan •Joon". ^-Duitschland strijdt^ voor Europa Het Weermachtbericht In den strijd tegen Bolsjewis tische zeestrijdkrachtcn en trans portschepen heeft het luchtwapen ook gisteren groote successen be haald. Duikbommenwerpers heb ben ten Zuiden van Odessa een kruiser met bommen bestookt, die daarop in brand geraakte. Voorts werden een torpedoboot en een patrouillevaartuig ernstig getrof fen cn werden negen vrachtsche pen met tezamen 15.000 brt. ver nietigd. In de wateren van Kroon stad bracht het luchtwapen een kruiser cn een torpedojager tot zinken. Op een andere kruiser en twee torpedojagers werden bom- treffers geplaatst. Een tankboot geraakte in brand. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op militaire inrich tingen te Leningrad, voorts op spoorlijnen van den vijand om Brjansk en Charkow, alsmede in de Krim. In den strijd tegen de Britsche ravitaillceringsschecpvaart bracht het luchtwapen in den afgeloo- pen nacht ten Oosten van de monding van de Humbcr een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken cn bombardeerde de haven van Great-Yarmouth. Bij den afweer van een vijandclijken luchtaanval op een konvooi scho ten mijnvegers vier Britsche vliegtuigen omlaag. Noch des nachls, noch overdag heeft de vij and ecnigc militaire actie boven het gebied van het Duitsche Rijk ondernomen. Zooals ook reeds te Smolensk cn el ders in het bezette Sovjetgebied ge schied is, is op order der Duitsche mili taire autoriteiten de kathedraal te Bor- risserf aan de bevolking teruggegeven voor het houden van godsdienstoefenin gen. Nadat dit bekend was geworden, maakte de bevolking de kathedraal, die door de Bolsjewisten als pakhuis was gebruikt, schoon en versierde haar voor de inwijding. Heiligenbeelden, die voor de Bolsjewisten bijna 25 jaar verborgen moesten worden gehouden, werden te voorschijn gehaald en naar do kerk ge bracht. Een veldgecstelijke zegende de kerk in. Daarbij waren ook vele Duit sche soldaten aanwezig. Toen de gees telijke den zegen gaf. knielde de bevol king neer. Na bijna 25 jaar kon zij weer de orthodoxe lithurgie zingen. _/E KWESTIE DER DARDANELLEN Op den voorgrond der belangstelling staan volgens het AN P. in Berlijn de landen Turkije en Bulgarije. In zijn voor het buitenland bestemde uitzen dingen legt Ankara er in scherpen vorm den nadruk op, dat de Britsche regee ring zich volstrekt vergist, wanneer zij aanneemt, dat besprekingen van Turkije met Bulgarije en Italië betreffende den doorvaart van Italiaansche oorlogssche pen onder Bulgaarsche vlag door de Dardanellen gevoerd zouden zijn. Mochten voorstellen van dien aard ge daan worden, aldus de Turksehe om roep, dan zouden zy een ijskoude wei gering van den kant der Turksehe re geering ontmoeten. Bulgarije, zoo wordt geconstateerd, moet ondubbelzinnig als oorlogvoerende staat beschouwd wor den. De verspreiding van berichten, ge ruchten en beweringen betreffende z g pogingen van de spilmogendhedcn om met hulp van Bulgarije oorlogsschepen door de Dardanellen te laten komen, wordt in Berlijn opnieuw een tegen Turkije gerichte storingsmanoeuvre ge noemd. Men gelooft niet, dat Turkije, dat ongetwijfeld ook op Se hoogte is van de achtergronden van deze manoeuvre, zich door dergelijke aanvallen zal laten afbrengen van zijn heldere beoordee ling der situatie. NIEUWE GELDEN VOOR AMERI- KAANSCHE DEFENSIE Naar de „New York Times" volgens het D.N B. uit Washington meldt, zijn de partijleiders met Roosevelt overeen gekomen, goedkeuring te hechten aan een aanvulling op de begroeiing ten bedrage van honderd miUioeö dollar voor verdedigingsdoeleinden. Kort daarop, zoo meldt het blad ver der, beeft Roosevelt het Capitool een voorstel van het begrootingshureau doen toekomen, waarin rond 150 mil- lioen dollar gevraagd worden als.aan vulling voor verdedigingsdoeleinden, inclusief een bedrag van 121 millioen dollar voor de marine-artillerie. Verklaring van Knox Ter gelegenheid van de tewaterla ting van het 35000 ton metende slag schip Massachusetts heeft de Ameri- kaansche minister van marine. Knox, een rede gehouden, waarin hy de in trekking van de neutraliteitswet eisch- te, omdat die de maatregelen der Ver- eenigde Staten belemmert, deelt het D-N.B, mede. Degenen, die trachten den oorlog van Amerika verwijderd te houden, aldus zeide hij, moeten geen last van ketenen hebben. Men mag niet treuzelen met de opheffing der wet. Volgens de laatste berichten van het Sovjetfront zijn de kansen op een over winning gering, zoo vervolgde Knox. De verliezen in de Sovjet-Unie zijn grooter dan die in eenigen vroegeren oorlog. Volgens de United Press eischte Knox ook het optreden van het leger, waar dit maar noodzakelijk zou zijn. Het leger moet gebruikt worden wan neer cn waar dit noodig is. Knox wees het standpunt van de hand, dat het leger pas in actie treedt, wanneer „de vijand voet op grondgebied van de Ver. Staten zet". Het federale scheepvaarbureau te Washington heeft, volgens het D.N.B. medegedeeld, dat opnieuw 8 in beslag genomen buitenlandsche vrachtsche pen zijn toegewezen aan Amerikaan- sche reederijen voor den dienst op routes, die van belang zijn „voor de verdediging der Vereenigde Staten." Naar „Associated Press" meldt, betreft het hier vier Italiaansche, drie Deensche en een Estlandsch schip. Met uitzon dering van een Deensche vrachtboot zullen alle schepen onder Panamee- sche vlag varen. Het Canadeesche passagiersschip Boa- vcrdale van 9.957 ton, is naar Associa ted Press meldt, op 300 mijl uit de kust door een duikboot getorpedeerd. De bemanning van het schip werd ge red. Bovendien wordt in New Yorksche scheepvaartkringen bekend gemaakt, dat het Noorsche vrachtschip „Segun- do" van 44-14 ton, met Amcrikiiax,^;, materiaal voor Engeland aan boord, in het Noordelijke deel van den» Atlanti- schen oceaan tot zinken is gebracht. De toestand in Iran Uit Teheran meldt de omroep te An kara, volgens het D.N.B., dat de afge treden Sjah met zijn gezin uit Ispahan is vertrokken cn voornemens is, zich naar Britsch-Indië te begeven. Radio Teheran meldt, volgens het D.N B., dat het Japansche gezantschap in Teheran de belangen van Italië en Roemenië in Iran zal behartigen. Het Zwcedsche gezantschap heeft de be hartiging der belangen van Bulgarije op zich genomen. Voorts meldt radio Teheran, dat in de gisteren gehouden bijeenkomst van het parlement gestemd is over het nieuwe regeeringsprogramma. De meerderheid der afgevaardigden heeft zich voor het nieuwe ontwerp uitgesproken. DE VERDEDIGING VAN AMERIKA Op de persconferentie heeft men pre sident Roosevelt vragen gesteld over het tot zinken brengen van het s.s. Pinkstar, dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide, volgens het D.N.B. dat de regeering de kwestie van wape ning van Amerikaansche koopvaarders bestudeert en dat alles gedaan wordt om deze schepen te beschermen. Daar voor zou een verandering van de neu traliteitswet noodig zijn. Uiterlijk de volgende week zal beslist worden, hoe ver men zal gaan met de intrekking dezer wet. Roosevelt gaf toe, dat de Pinkstar eon stuk geschut voerde en dat Pana ma eeniger zijner koopvaarders gewa pend heeft. Hij deelde voorts mede. dat de Pinkstar onder Canadeesche escorte had gevaren en een IJsIandsche haven ^-ou aandoen. Het schip was op 275 mijl ten Noordoosten van Kaap Vaarwel tot zinken gebracht. Het belangrijkste doel, aldus Roose velt, is de verdediging van het land. Men moet dit doel niet uit het oog verliezen „terwille van kleinigheden", •.ooals de vraag, onder welke vlag een schip vaart en of het een stuk geschut aan boord heeft. Dergelijke bijzonder heden zijn van geen bet eekenis, wan neer men staat tegenover oen groep, die tracht „de geheele wereld te be- hecrschen". Het congres heeft duide lijk verklaard, dat de Vereenigde Sta ten degenen helpen, die zich tegen deze ..beheerschïng der wereld" trachten te verzetten. De Vereenigde Staten doen '1 het mogelijke om te verhinderen, dat .ie „dictatoren" steunpunten verkrij genvanwaar zij de Vereenigde Staten uden kunnen „bedreigen". Daarom zijn er Amerikaansche troepen op IJs land en daarom houdt men de zeewe ren naar dit strategisch belangrijke eiland open. Ongetwijfeld, aldus Roosevelt, mo ren koopvaarders op grond van het olkenrecht worden gewapend en het enige, dat in den weg staat, is de neu- raliteitswet. VULKANEN IN ACTIE OP JAVA t "c-d'o^ heeft volgens het D.N.B. in het Nederlandschè 'medege deeld, dat op Oost-Java twee nieuwe kraters in actie zijn gekomen. Onder de bevolking is diepe bezorgdheid ont staan met het oog op het gevaar van een uitbarsting der vulkanen. GEREDDEN VAN DE PINKSTAR OP IJSLAND 23 Overlevenden van het onder Pana meesche vlag varende Amerikaansche vrachtschip Pinkstar, dat op den Atlan- tischen Oceaan tot zinken gebracht is, zijn naar Reuter meldt, in Reykjavik (IJsland) aan land gebracht. FHILIPPIJNSCHE RESERVISTEN OPGEROEPEN De Associated Press meldt uit Manil la. dat de komende twee of drie maan den tien divisies Philippijnsehe reser visten ter sterkte van 125.000 man zul len worden opgeroepen. Zoodra de mo bilisatie is voltooid, slaan alle Philip pijnsehe strijdkrachten onder bevel van de Vereenigde Staten (D.N.B.). DE MODERNE HOOFDSTAD Door den loop van de laatste gebeurte nissen ls Teheran, de hoofdstad van Iran. sterk op den voorgrond getreden. Dese stad ls gelegen in de uitgestrekte vlakte nan den voet van den Elbur, welks besneeuwde top pen een hoogte bereiken van 5670 meter. Dit reusachtige randgebergte van de Itali sche hoogvlakte ln het Noorden Tehoran zelf ligt op een hoogte van ruim 1100 me ter vormt Teheraus geluk en noodlot te gelijkertijd. Het vormt zijn noodlot, omdat het een onoverkomelijke hinderpaal ls voor het verkeer; doch het vormt zyn geluk, om dat In Teheran twee van de best begaan bare wogen samenkomen, namelijk de weg naar de Kaspische Zee welke naar men weet een reusachtige binnenzee met eout water ls cn de weg die over Tabriz naar de Zwarte Zee leidt Met haar oude. schoone poorton ls Tehe ran tegelijkertijd een stad, die vooral ln de laatste vijftien Jaar onder den nieuwen Sjah ln bcteekenlB ls toegenomen, zy ls gemo derniseerd. Als de automobilist de koepels der moskeeën uit het geelbruine stof der steppe ziet omhoog rijzen, duurt het niet lang meer of hij rydt over de geasfalteerde straten van ccn groote stad, verlicht door sterke clcctrlsche lampen en omringd door rijen moderne huizen aan wcerszyden. De bouworde van de nieuwe stad wykt sterk af van die der oude wyken. De oude wallen zijn reeds lang hervormd ln boule vards. By de citadel vindt men nog de ba zars cn de knravanserails. In het Noordwes ten van de stad verheft zich het palels van den Sjah: In de nabijheid verryzen de mi nisteries, hanken. post- cn telegraafkantoor, enz. De Polytechnische school vnn Teheran bestaat reeds bijna 100 Jaar. De ontwikke ling van de stad In den nleuweren tijd ls ln hooge mate te danken aan den spoorweg van do Perzische Golf naar do Kaspische Zee. Aan den aanleg van dezen spoorweg hebben Ingenieurs van alle nationaliteiten medegewerkt. Handel en Industrie werden bevorderd door de Immigratie van bulter.- landsche ingenieurs en Indus tricelen. d!e sterk hebben bijgedragen tot de ontwikke ling van handel en nyvcrheld. De ex-Sjah van Iran IN ALLE OPZICHTEN EEN „GROOT" MAN In Iran gebeurt alles altyd onverwacht, heeft iemand eens gezegd. Rcse Pahlcwl had korten tyd geleden niet kunnen droomen dat hy thans de teugels van het bewind over het rijk, dat hijzelf om zoo te zeggen heeft geschapen, zoo spoedig aan andere handen zou moeten overgeven. De loopbaan van dezen man. die het van officier bij de Kozakken bracht tot SJahlnsJali. Koning der Koningen, zooals de oud-Iranschc titel luidt, kan zeer merkwaardig worden genoemd, schrijft het V.P.B. Evenals zyn vader en zijn grootvader had Rcsa Khan, afstammeling van een oud-adel- ïyk geslacht ln do Iransche provincie Ma- zanderan, dienst genomen ln het leger. In het Jaar 1900 trad hij ln dienst bij de Ko- zakkendlvlsie. dlo toenmaals nog onder lei ding stond van Russische officieren. Na twintig Jaar had hy het hierbij gebracht tot kolonel. Met zyn llcliaamsgroote van by- na twee meter maakte hij -en goed figuur. Als good patriot leed hij er onder, dat zyn vaderland als speelbal werd gebruikt voor do Russische cn de Engelsche belangen. Toen de Engelsche politiek na den wereld oorlog Iran tot een Brltsch protectoraat wil de verlagen, kwam Resa Pahlr.wl ln actie. In den strijd tegen de bolsjewieken had hy zich reeds onderschelden en was opgeklom men tot commandant van een Kozakken- divisie. Handig gebruik makend van de on der het volk licerschende ontevredenheid rukte hy ln 1921 aan het hoofd van zijn troepen Teheran binnen, zyn staatsgreep werd met volledig succes bekroond. HIJ nam het bevel over alle troepen wist gelelcleiyk de geheele macht In h den te krljccn. Begin 1923 nam hij de func tie van minister van Oorlog waar. later die vnn minister-president; en op 17 December 1925 besteeg hy den met edelsteenen bezet ten troon der hcerschers over Pcrzle. Een Jaar later volgde zyn kroning tot Konln; der Koningen; zijn naain werd de naam vai do door hem gegrondveste dynastie en zyn Farock van Egypte ls gehuwd, werd tot troonopvolger verklaard. Deze ls het dan ook, op wien thans de macht ls overgegaan Daar is hulp noodig In de gebieden, die de Duitsche troe pen op de Sovjets veroveren treft men overal de grootste armoede en ellende Waterleidingen zijn opgeblazen, elec- trisclie centrales cn gasfabrieken zijn vernield, alle levensmiddelen vernie tigd.... Duizenden burgers, grijsaards, vrou wen en kinderen zijn van alles versto ken, hun huizen zijrr verwoest, eten noch onderdak hebben zij, deze stak kers Daar is hulp noodig De Nederlandsche Ambulance zal die hulp verleencn, want naast de verzor ging van de gewonde strijders zal zij zich ook bezig houden met de hulpver leening aan de getroffen burgerbevol king. Nederlanders helpt daarom mede aan de totstandkoming van deze ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8760$ Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-GraveDhage. Amerikaansche hulp verleening aan Engeland In de begrootingscommissie van het Amerikaansche Huis van afgevaardig den, die rapporten bestudeert alvorens het nieuwe ontwerp te bespreken in zake het uittrekken van zes milliard dollar vóór de hulpverleening aan En geland, heeft, naar het D.N.B. meldt, de ministc-r van Landbouw, Wickard, ;gd, dat als gevolg van de seliaarschte aan levensmiddelen in En geland, er voor de komende vijf maan den minstens een milliard dollar voor den toevoer van levensmiddelen noo dig zal zijn. De Britsche toevoer van levensmiddelen is afhankelijk van le veranties uit de Ver. Staten en Canada. Deze afhankelijkheid is in de komende maanden grooter dan in het verleden. Tot begin September zijn aan het mi nisterie van Landbouw uit het bedrag van zeven milliard dollar slechts 430 millioen dollar ter beschikking gesteld. Om evenwel de beloofde levensmidde len te leveren, is een minimum noodig van een milliard dollar. In dezelfde commissie heeft Siet- tinius, die belast is met de uitvoering van het program tot hulpvcricening aan Engeland, verzocht om alle voor stellen te verwerpen, die een hulp aan de Sovjets op grond van de leen- en pachtwet onmogelijk zouden maken. Het is op het oogenblik niet de bedoe ling van de regeering de Sovjet-Unie op grond van het program tot hulpver leening aan Engeland te steunen, maar met het oog op de onzekere toekomst zijn alle beperkende bepalingen ongc- wenscht. De Japanners in Indië Meer dan duizend Japar.sche geëva- cueerden, voor het grootste deel vrou wen en kinderen, zijn met een Japansch schip te Koboe aangekomen. Dit was de grootste groep gecvacueerden, die tot dusver uit Nederlandsch-Indië is terug gekeerd. De Japanners, die nog in Ne- derlandscli-Indië gebleven zijn, kunnen sedert de verordening der Neder- landsch-Indische regeering inzake het blokkeeren van hun saldi geen zaken meer doen en probeeren thans hun be zittingen zoo snel mogelijk van de hand te doen. Naar de gecvacueerden - mededeelen, hebben vele Britsche, Amerikaansche en Australische soldaten stellingen be trokken zoogenaamd in het belang der verdediging van Nedcrlandsch-Oost- Indïë. Tot bezoek aan Australië Volgens een bericht uit Canberra heeft de Australische minister-presi dent, Fadden, medegedeeld, dat de re geering Duff Cooper heeft uitgenoodigd lot een bezoek aan Australië, aldus het D.N.B. Duff Cooper heeft geant woord, dat hij aan deze uitnoodiging gevolg zou geven, zoodra zijn „hoofd kwartier" te Singapore zou zijn inge richt. TREINBOTSING IN ZWITSERLAND 10 Dooden Op de lijn Bern-Thun is by het dorp Kiesen tijdens mist een sneltrein in botsing gekomen met een boemel- trein. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten zijn 10 personen gedood en vijftien 5 twintig zwaar gewond. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. mededeelt, in den nacht van 23 op 24 September ver scheidene havens aan de Britsche Zuid kust en aan het Bristolkanaal met suc ces aangevallen. Verscheidene bran den konden worden waargenomen. STICHTING SAXO-FRISIA Tot secretaris van de stichting Saxo- Frisia, gevestigd te Groningen, van wel ke stichting voorzitter is prof, dr. J. M, N. Kapteyn aldaar, is benoemd de heer S. J. van der Molen, redacteur van het Nieuwsblad van Friesland te Heeren veen De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den ver volge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopei» van boter zullen worden geldig ver klaard. Gedurende het tijdvak van Donder dag 25 September t.m. Maandag 13 Oc tober a.s. geven de mee ,.36" er. „37" genummerde bonnen van de boter- en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram boter 22'/2 cent reductie worden verleend. Belastingaangiften INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING De waarnemende secretaris-generaal van het Departement van financiën brengt ter algemeene kennis. Teneinde het invullen van de aan giftebiljetten a (inkomstenbelasting) te bespoedigen, mogen de aangevers, die opbrengst van effecten hebben aan te geven, het aangifteformulier door het aanbrengen van een doorhaling ver eenvoudigen. Zij, die niet tevens een aangifte voor de vermogensbelasting hebben te doen, mogen in vraag 15, letter b, 2e doorhalen de regels, begin nende met een Romeinsehe I en ein digende met II inschrijvingen en ef fecten, welke niet gc-notcerd worden ter beurze van Amsterdam". De onderdeelen c en d van de des betreffende vraag blijven dus staan. Hierbij worden de opbrengsten van effecten-dan aangegeven zonder de onderscheiding naar het al dan niet aan de Amsterdamsche Effectenbeurs genoteerd zijn van de desbetreffende fondsen. Zij die in het geval verkeeren, dat zij tevens een aangifte voor de ver mogensbelasting hebben te doen, moe ten de onderscheiding tusschen op brengst van genoteerde effecten en van niet genoteerde effecten wel ma ken. Zij behoeven daarbij niet te let ten op het al dan niet genoteerd zijn op het oogenblik, waarop de opbrengst genoten werd (zooals het biljet eigen lijk verlangt), doch kunnen de onder scheiding gemakshalve maken naai toestand op 30 April 1941, zooals zij dat ook doen voor dc vermogensbelas ting. De 'aandacht van de aangevers voor de vermogensbelasting wordt er voorts op gevestigd, dat de gevraagde speci ficatie van effecten, schuldvorderingen en schulden (voor zoover een en an der niet tot het bedrijfs- of beroeps vermogen behoort) deel uitmaakt van de aangife, zoodat ieder, die de speci ficatie niet bijvoegt, niet de vereischte aangifte doei. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij, de uitgaven voor inning van hu ren en pachten hebben gehad, en zij, die erfpachtcanons hebben betaald, de ze kosten en lasten mogen aftrekken van de inkomsten uit de verhuurde of verpachte goederen. Zij kunnen daar toe liet aangiftebiljet a (vraag 15, let ter a. aan het slot) met de pen aan vullen. Onderhoudsuitkeeringen aan een ge wezen echtgenoote en onderhoudsuit- keeringen aan de echtgenoote, van wie de belastingplichtige duurzaam ge scheiden leeft, kuncn in het biljet a worden afgetrokken bij vraag 18, let ter b, mits men erbij schrijft, waar het om gaat. AGENT ZWAAR MISHANDELD Gisterenavond omstreeks 10 uur hield een surveilleerend agent van po litie op de Paul Krügerlaan te Den Haag een tweetal wielrijders aan, om dat het rijwiel van een hunner niet van een achterlicht was voorzien. Toen de agent tot aanhouding wiide overgaan gaf de oudste van het tweetal, bestaan de uit vader en zoon, den politieman plotseling een vuistslag in het gelaat. Tijdens de worsteling, die daarop ont stond, sprong de zoon op den rug van den agent en bracht hern met een voor werp eenige. zware slagen toe op het hoofd. Desondanks wist de-ze den va der vast te houden en met behulp van inmiddels verschenen motorpolitie naar het bureau van der Vennest raat over te brengen. Daar bleek, dat de agent een drietal hoofdwonden had be komen en dat hem verder eenige tan den uit den mond waren geslagen. Hij moest in het. ziekenhuis Zuidwal wor den behandeld. De 21-jarige zoon van den gearres teerden 53-jariger. vrachtlijder Z.. die had weten te ontkomen, kon door de politie in zijn woning worden aange houden. Het tweetal is wegens zware mishandeling gearresteerd en kan thans over de gevolgen van deze aeli- terlichtaffairc nadenken. KANTONGERECHT APELDOORN Wegens fietsen op een rijweg in plaats van op het daar langs loopende rijwiel pad werden J. H. en II. v. L.. te Amers foort en H. G. v. L., te Terschuur, ieder tot 6 boete of 6 dagen hechtenis ver oordeeld; wegens het na middernacht in openlucht vertoeven J. M., te Voortlv.i- zen: tot 1 of één dag; wegens fietsen zonder licht G. J. v. R„ te Bameve'd. tot ƒ8 of 8 dagen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1