AMEPSFOOHSCHE (OUPANI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Opbouw Twee werelden botsen tegen elkaar Het geheele vasteland geregeerd door het nationaal-socialisme het fascisme en Beslissende slag nadert zijn einde Bolsjewisten vluchten in de richting van Donets H. Woudenberg kondigt belangrijke sociale maat regelen aan Steunuitkeeringen worden verhoogd ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling fer weck /0.18 Per 3 maanden I '2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 f 0.06 Telefoon 5289. Olro 88362 Tel. 6731. No 5 uur 6137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling LOBSQ regelprlja 10.23 Kleine 'advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0 35 Elk woord meer 10.05 S Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. ZATERDAG 11 OCTOBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Ue rede, welke da heer Wouden berg, commissaris van het N.V.V., heeft gehouden, is voor honderd duizenden landgenoolcn van zeer veel belang. In deze redevoering zijn immers tal van nieuwe sociale maatregelen aangekondigd, terwijl reeds thans tot dc daad wordt overgegaan. En vooral het laatste, de daad, is van groot ge wicht voor werkend-Nederland; reeds te lang hebben wij slechts uit woorden onze hoop op een betere toekomst moe ten putten. Het heeft weinig nut het verleden op te graven en terug te gaan tot den tijd van meer dan een half millioen werk- loozen en van mensch-onteerende werkverschaffingstoestanden. Dat alles is thans voorbij: aan de willekeur als mede aan het onbegrensde egoïsme van sommige werkgevers wordt een einde gemaakt. Daardoor zal ook de name- looze ellende der werkloozen en der werkenden tot het verleden gaan be- hooren. Vanzelfsprekend brengt men echter een sociale omwenteling niet in één dag tot stand, doch moet alles' geleide lijk aan worden geregeld. Gaan wij echter na hetgeen door het N.V.V. reeds werd gedaan in het belang der werkers, dan hoeven wij slechts één ding te noe men. nl. het ontslagvcrbod, om tot de conclusie te komen, dat de arbeider wordt beschermd tegen iederen vorm van willekeur en uitbuiting. Zoo komen wij dan in een gezond tempo uit den modderpoel van het ver leden, om den weg naar het licht op te gaan. Ons kleine landje is rijk, want zyn bodem is vruchtbaar cn in dien bo dem bevinden zich de gaven der na tuur, terwijl ons volk goed cn vlijtig is. De voorwaarden om te arbeiden zijn dus -aanwezig, zoodat tevens ons volk gelukkig kan worden. Het N.V.V. en zijn commissaris zullen werkend-Nederland beschermen tegen slavernij en willekeur cn er voor zorg dragen, dat ieder zyn aandeel in den r.rk«id krijgt- Deze rede heeft weer eens aangetoond, dat voor dc belangen der werkers op de bres wordt gestaan. Wij vin onzen kant moeten daarom juist nu samenwerken in eng verband om dezen opbouw van onze toekomst te doen slagen, want het is in ons eigen belang en teVens in het belang van ons dierbaar vaderland. C Duitschland strijdt^ voor Europa Het Weermachtbericht Uit het hoofdkVartier van den Fiihrer, 10 Oct. Het opper bevel van dc weermacht maakt bekend: De strijdkrachten van den vij and die aan dc zee van Azov, rondom Brjansk en bij Wjasma zijn ingesloten, werden gisteren nog verder in het nauw gedre ven. Bovendien werd dc in het midden van het front over een breedte van 500 kilometer gefor ceerde doorbraak naar het Oos ten dieper gemaakt, liet belang rijke spoonvegknooppunt Orel is reeds sinds den 3en October in onze handen. Ten Westen van Leningrad werd een nieuwe, door pantserwagens gesteunde uit- valspoging van den vijand afge slagen. In de gevechten om de eilan den Moon en Oesc! werden, vol gens de thans volledige gegevens, 12.531 gevangenen gemaakt en 1G1 stukken geschut alsmede ver scheidene pantserwagens buitge maakt. 2:680 Mijnen van den vijand moesten in het verloop van de gevechtshandelingen on schadelijk gemaakt worden. Het luchtwapen heeft van nacht vliegvelden op de Kriin aangevallen, alsmede spoorweg complexen in den Zuidelijken en centralen frontscctor en belang rijke militaire inrichtingen te Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bombardeerden gevechts vliegtuigen overdag belangrijke Inrichtingen op de Farör-eilandc-n en brachten ten Noorden van de Britsche eilanden vier koopvaar dijschepen met tezamen 6600 brt. tot zinken. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche rijk. WINTERHULPfff NEDERLAND Van de eerste orde moet de huis- en straatcolleclc worden, welke door Win terhulp Nederland op 17 en 18 Octo ber wordt gehouden. Des tc meer wa pens (van de provinciën en de stad Amsterdam) verkocht worden, des te minder zal de nood dezen winter zijn bij de behoeftige landgenooten. MUSSERT SPREEKT VOOR DE RADIO „Wij houden zee"! Gisteravond heeft de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, de volgende radiorede tot het Nederlandsche volk gehouden Mijne volksgenooten. Zaterdag 11 October -zal een histo rische dag zijn in het bestaan van het Nederlandsche volk, omdat duizend jonge mannen zich doelbewust zullen inzetten voor de verovering van de toe komstige vryheid van ons volk. voor de verzekering van het voortbestaan van ons volk. De verantwoordelijkheid daarvoor neem ik ten volle op mij. Dit ontheft mij niet van den plicht om rekenschap te geven. Dit is geen persoonlijke aan gelegenheid. ook geen pariyzaak, maar een zaak des volks en dus heeft ieder weldenkend volksgenoot het recht om te weten wat er gebeurt en waarom dit geschiedt. Er zijn honderdduizenden Nederlan ders, die zich van het lot van ons volk niets aantrekken, de onverschilligen, de egoïsten, die alleen voor zien zelf willen leven. De groote meerderheid van het Nederlandsche volk is geluk kig anders, zy is vol bekommernis. Zy wil zoo graag wat doen voor haar volk en haar vaderland in nood. weet alleen niet hoe. Zij wil niet werkeloos toezien en afwachten, m=.ar handelen, doelbewust handelen. De vaste grond slag. welke daarvoor noodig is, wordt gevormd door de nuchtere, onaantast bare feiten, waarvan wy ons reken schap moeten geven. Er is toch wel niemand, die niet weet, dat het geheele vasteland van Europa geregeerd wordt door of on der controle staat van het nationaal- socialisme en het fascisme. Ik weet, dit is nu nog aan velen in ons land onaangenaam. Maar dit neemt het feit niet weg. En voor de feiten slui ten alleen zy him oogen die voor struisvogel studeeren. Een tweede feit is, dat de Duitsche weermacht tot in het hart van Rusland is doorgedron gen en in een geweldige worsteling, de grootste van alle tijden, bezig is het bolsjewistische gevaar voor Europa eens en, voor al ter zijde te stellen. Er zijn er nog altijd, die dit niet ge- looven. Zoo kwam dezer dagen een van onze volksgenooten met verlof (hij dient by het N.S.K.K.) en ging naar zijn ouders. Hij vertelde zyn var der, dat hy van Smolensk terug kwam, waarop zijn vader hem antwoordde, dat dat niet kon, want Smolensk, dat wist hij zeker, was nog in handen der bolsjewieken. En of zijn zoon hem nu al bezwoer, dat hij toch rechtstreeks uit Smolensk kwam, dat hielp hem niets, want zijn vader, die hier was ge bleven, geloofde de Eng* lsclie radio, of juister gezegd: hij geloofde den on bekenden jood, die daarvoor gespro ken had en geloofde zijn eigen zoon, die er vandaan kwam. niet. Dit zou al leen komiek zyn, als het niet zoo in tens treurig was. Een derde feit is, dat de bolsjewieken met Engeland en de Vereenigde Staten een verbond hebben tegen Duitschland, Italië en andere Europeesehe volkeren, kortweg tegen Europa, Dat het groot-kapita- DE STRIJD IN IIET OOSTEN. Ontsnappingspogingen der Sovjets overzee verijdeld De doorbraak van de Duitsche strijd krachten in het midden van het Ooste lijk front heeft zich, naar het D.N.B. verneemt, voltrokken over een front- breedte van 500 km. Op het oogenblik rukken de Duitsche infanterie-divisies reeds op naar de door de gemotori seerde eenheden ingenomen stellingen. De stad Orel is door de Duitsche troe pen, naar het D.N.B. verder verneemt, reeds op 3 October ingenomen. Op de Baltische eilanden hebben de Duitsche formaties in totaal 12.000 gevangenen gemaakt en een rijke buit behaald. Aan het front van Leningrad is op nieuw een doorbraakpoging der bolsje wieken met groote verliezen voor de Sovjets afgeslagen. M.T.I. meldt van het Oostelijk front: de vernietiging van de in dc Oekraïne omsingelde vijandelijke strijdkrachten en daarmee de algcheele ontbinding van den Sovjet-tegenstand tusschen Dnjepr en Donets nadert het einde. De verbonden troepen verslaan de bolsje wistische troepen, die in dc richting Donets vluchten cn dringen onophoude lijk voorwaarts om dc belangrijkste punten in het Donetzbekkcn in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaarsche troepen vallen geen gevechtshandelin gen te melden. Dc ring sluit zich nauwer Na hevige gevechten in de omgeving van Brjansk is de ijzeren ring om de ingesloten troepenformaties steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewisten een doorbraak beproetden, werden zij met zeer zware verliezen teruggesla gen. Uit de lucht hagelden bommen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. In vermetele aanvallen spleten afdeelin- gen der Duitsche voorhoede en pant serformaties dc Sovjet-strydkrachten, die daarna door infanterie omsingeld en overweldigd werden. Tallooze doo- den bedekken het slagveld, vernield en verbrand oorlogstuig omzoomt de wegen, waarop honderdduizenden ge vangenen werden weggevoerd. Terwijl de afdeelingen van het Duit sche leger langs de kust van de zee van Azov naar het Oosten oprukten, heeft de luchtmacht in voortdurende aanvallen de belangrijkste havens ge bombardeerd en de pogingen der bols jewisten verijdeld om me. schepen te ontkomen. Hoofd verkeersweg naar Mos kou geblokkeerd. Op den ochtend van 8 Oct. is een Duitsche verkenningsafdeeling in het gebied van Wjasma tot een hoofdver keersweg die naar Moskou leidt door gedrongen en heeft dezen op een be langrijke kruising afges'oten waar door don bolsjewistischen troepen de terugtocht werd afgesneden. Door het vuur van het Duitsche geschut wer den honderden bolsjewisten gedood en ruim duizend gevangenen gemaakt. In het gebied van Briansk werden de res ten der drie omsingelde bolsjewisti sche divisies volkomen in de pan ge hakt. Bij het aanbreken van den dag begon de groote Duitsche aanval. Dui zenden lijken bedekten wel ara het slag veld. Slechts enkele bolsjewisten wis ten het leven er af te brengen. Op 9 Oct. heeft het Duitsche lucht wapen weer opmerkelijke successen behaald. Minstens twintig treinen wer den hierby vernield of in brand ge schoten. Talrijke spoorwegtrajecten werden op vele plaatsen beschadigd. In het Donetz-gebied werden een loco- raotievenwerkplaats en een wapenfa briek zwaar getroffen. Zes gereed staande vliegtuigen werden vernield en op het Ladogamecr werden twee vrachtbooten der Sovjets, elk van 800 ton, zwaar beschadigd. Sovjetschepen in Odessa bestookt Naar van militaire zijde wordt me degedeeld, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen wederom Sovjetscheeps- doelcn in de haven van Onessa aange vallen. In scheervlucht werd aan een groot Sovjettransportschip van 15.000 brt. en een transportsch.p van 5.000 brt. met bomtreffers zware beschadi ging toegebracht. Successen der Finsche luchtstrijdkrachten. Van militaire zijde wordt medege deeld: Het luchtwapen vm onze dap- uerc Finsche bondgenooten heeft op 6 en 7 October opmerkelijke successen behaald in den strijd tegen de Sovjet- luchtstrijdkrachten. Finsche jagers schoten in luchtgevechten zes Sovjet- vliegtuigen neer. Het lu htafweergc- schut haalde drie vliegtuigen neer. „NEDERLAND BLIJFT NEDERLAND" BELANGRIJKE VERKLARING Over de vraag welke positie ons land in het wordende Euro pa zal innemen, heerscht in som mige kringen ongerustheid. Het Nationale Dagblad publi ceert thans een verklaring, waar- Iin zeer duidelijk wordt gezegd, dat Nederland in de toekomst Nederland blijft. Wij lezen o.m. het volgende: „Thans zijn wy gemachtigd tot I het publiceeren van de volgende, uiterst belangrijke verklaring. Zij luidt: Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie van Nederland door Diutschland handelen in strijd met den uit gesproken wil van den Führer". isme uit Amerika, de lords uit Enge land en de bolsjewieken uit Moskou samen broederschap drinken, verwon dert ons 'niets. Al sinds jaren heb ik verkondigd, dat kapitalisme en marxis me elkander alleen in sclr.jn bestreden, maar achter re schermen elkanders bondgenooten waren en zeker waar het gaat om de volksche wederopstanding. Temidden van de grootste revolutie aller tijden. Zoo staan wy dan te midden van de grootste revolutie aller tijden, in .'.■aarheid: twee werelden botsen. De «ene wereld is de oude, die van ons leen gaat in dezen tijd, die gegrond vest is op de beginselen der Fransche revolutie, die loO jaren geleden veel heeft opgeruimd dat oud en vermolmd was, maar tenslotte geleid heeft tot de versplintering van een voik in politie ke partyen. tot de overheorsching van l et kapitalisme, de uitbuiting door het j 'dendom. met de daarbij behoorendc e lende van werkloosheid en voedsel - vernietiging op groote schaal, in het kort alles wat wij hebben medege- r aakt in de jaren, die nu achter ons 'gen. De andere wereld is de nieuwe, die 1 >mt, de volksche ordening het besef, een volk één groote familie is, een arbeidsgemeenschap, waarin ieder zijn taak heeft, zijn plichten vervullen moet, maar dan ook het recht heeft om als volwaardig volksgenoot te worden ongenomen, zyn kinderen behoorlijk te kunnen opvoeden, zijn talenten in dienst van de volksgemeenschap te kunnen stellen en, oud geworden, niet beangst behoeft te zijn om met een paar gulden per week in een hoek te worden gedrukt. Dit zijn dc twee werelden, die botsen in onzen tijd cn of wij dit willen of niet, ieder zal hebben te kiezen. Tiendui zenden hebben gekozen voor de volk sche ordening. Honderdduizenden klampen zich nog vast aan het oude. ten deele uit conservatisme, ten deele uit onwetendheid, omdat in Nederland jaar in, jaar uit met de meest geraffi neerde middelen cn de meest onbe schaamde leugens liet nieuwe verdacht gemaakt en belasterd is door een be trekkelijk kleine groep van belangheb benden bij het uitbuitingssysteem, die een net gespreid hadden over het Ne derlandsche volk heen. De oorlog, dien wij nu medemaken, is eenvoudig het gevolg van deze bot sing. Ieder weet uit de geschiedenis, dat, toen de Fransche revolutie zich in Frankryk voltrok, de omringende oude reactionaire machten, de konin gen en de keizers zich verbonden om het nieuwe Frankrijk neer te slaan. De geschiedenis herhaalt zich. Het na- tionaal-socialistisch Duitschland en het fascistisch Italië werden omsin geld dooc de kapitalistische, democra tische, marxistische staten cn nu we ten wij, dal reeds in 1937 president Roosevelt, Churchill, Eden e.a. den oorlog wilden. Zij hebben hun oorlog gekregen, den oorlog dien Engeland en Frankryk in September 1939 aan Duitschland verklaarden cn zij zullen dien oorlog evenzeer verliezen als an derhalve eeuw geleden de verbonden reactionaire machten hem verloren hebben tegen het revolutionaire Frank rijk van die dagen, en wel om de een voudige reden, dat het een natuurwet is, dat tenslotte het oude moet wijken voor het jonge. Duitschland is dan ook in Mei 1940 hier niet binnengevallen om ons blij vend te overheerschert, maar omdat het hier komen moest, omdat Neder land practisch een voorpost was van Engeland op het vaste land van Euro pa, omdat Nederland niet als een de mocratisch eilandje kon biijven liggen in het wordende nieuwe Europa, om dat de weg naar den aartsvijand En geland nu eenmaal gaat over Neder land en België. Maar zij. die soldaat zijn geweest in het Nederlandsche le ger, zij weten beter dan wie ook, hoe de Duitsche weermacht lift leven van dc Nederlandsche jongens gespaard heeft. Het Nederlandscr.e leger was door de Nederlandsche regcering, die zich zelve voor de vluch' gereed ge maakt had. nu eenmaal geplaatst te genover de Duitsche weermacht.. Er moest dus gevochten wordt n. Er vloei de broederbloed, maar gespaard is wat gesnaard ken worden. Dit weten dc Nederlandsche soldalen d.-e met tien duizenden over smalle dii.ien en land- Toetreding tot N.V.V. van leden der R.K.W.V. en C.N.V. nog mogelijk In een drukbezochte persconfe rentie, dc-or het N.V.V. in Kras- napolskij te Amsterdam belegd, heeft de commissaris van het Ne- derlandsch Verbond van Vakver- een igingen, de heer H .J. Wou denberg een uitvoerige rede ge houden, waarin hij belangrijke so ciale maatregelen aankondigde. Bij beschikking van 25 Jui 1941 ben ik, aldus ving spr. aan, door den Rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden benoemd tot com missaris van het R.K. Werkliedenver bond en het Christelijk Nationaal Vak verbond. De bedoeling van deze be noeming was om tot een straffere, ge lijkgerichte organisatie van de Neder landsche vakbeweging te komen. Het zal u verder niet onbekend zijn, dat de bisschoppen de R.K. arbeiders op- straffe van onthouding der Sacramen ten hebben verboden lid te worden of te blijven van het R.K. Werklieden verbond. De bestuurders der R.K. or ganisaties, alsmede die van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, hebben eendrachtig hun functies neergelegd, waarby zij tegelijkertijd als het ware te kennen gaven, dat dit ook voor al le leden gold. Het bleek spoedig, dat in de rijen der leden de houding der besturen vrij sterk werd afgekeurd. Uit verschillende afdeelingen der be treffende bonden werd ons verzocht een nieuw bestuur te willen samen stellen. Op grond echter van de voort durende actie der geestelijkheid heb ik het tempo van de mij gegeven op dracht versneld en order gegeven tot fusie op korten t^apijn, zoodat op hei oogenblik nog sleefts één groote vak centrale in Nederland Uestaat, n 1. het Nederlandsch Verbond van Vakver» eenigingen. V Zie voor vervolg pagr- 5. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 11 Oct. 18.56 tot 12 Oct. 7.58 van 12 Oct. 18.53 tot 13 Oct. 3.0ö Maan 12 Oct. op 23.27 onder Ï4.30. 13 Oct. op onder 15.13 I.k. wegen in eindelooze colonnes terug trokken en die de stuka's over zich heen zagen vliegen, die geen bom lie ten vallen op de terugtrekkende troe pen, maar alleen belangstellend neer zagen op wat zij deden. Toen het leger in zijn geheel na de capitulatie gevan gen genomen was, zyn al deze Neder landsche krijgsgevangenen niet weg gevoerd (waartoe de Duitschers ge rechtigd waren krachtens het oorlogs recht) maar zijn zij direct naar huis gestuurd. Zoo toonde Hitier aan het. Neder landsche volk, dat hy dit Germaansche volk niet als vijand wenschte te zien of te behandelen, nadat de onvermijdelij ke oorlogshandelingen waren afgeloo- pen- Na de oorlogsdagen bleven wy hier achter. De regeering was in Westelijke richting vertrokken, voorloopig naar Engeland. Vanuit de veilige verte laten deze heeren nu ophitsen lot sabotage en tot moord, waarna in den regel geëin digd wordt met „Wilt heden nu treden, voor God den Heer". Zij gevoelen zich de bondgenooten van de millionairs uit New York, dc lords uit Londen en «le bolsjewieken uit Moskou. Zij zijn dus de tegenstanders o.a. van Finland, ..voor welks bevrijding zij nog geen twee ja ren geleden bidstonden hebben bijge woond, om niet te zeggen: hebben ge organiseerd. Dat zijn zij! En nu wij! Wij Nederlanders, hier op onzen va- derlandschen bodem, wij Germanen, wij Europeanen. Er is niemand onzer zoo dom of kortzichtig, dat hij niet weet, dat als de bolsjewistische horden, de tienduizenden tanks, vliegtuigen en kanonnen van Sovjet-Rusland, hier over Europa waren komen denderen, dat dan Europa tot een puinhoop ge maakt zou zijn, dat elke vorm van cul tuur en godsdienst zou zijn uitgeroeid, dat de Europeesehe beschaving zou zijn vernietigd. Dat dit niet gebeurt, dankt Europa, dankt dus ook ons volk, aan Adolf Hitler, die naar zijn vaste over tuiging door God gezonden is om Euro pa, dat aan den rand van den afgrond stond, tc redden van den ondergang. Adolf Hitler, de Führer, Benito Musso lini, dc Duce, twee mannen van een voudige afkomst, arbeiders in den let terlijken, maar ook in den hoogsten zin van het woord, zijn door hun gaven van hart en hoofd en door Gods wil uitver koren om het nieuwe Europa te bou wen. Zij vernietigen het goddeloozc bolsjewisme, zij maken een eind aan het menschonteerende kapitalisme cn zullen een rechtvaardig Europa tot stand brengen, waarin de verschillende volkeren in vrede en samenwerking naast elkander en met elkander zullen kunnen leven. Een Germaansche Statenbond Het Nederlandsche volk is evenals het Duitsche, het Zweedsche, het Noor- sche en het Deensche, een Germaansch volk. Deze Germaansche volkeren be- hooren te leven als broeders, lotsver- bonden in voor- en tegenspoed. Het grootste en het sterkste volk daarvan is het Duitsche. In een Germaanschen statenbond, waarin ik -geloof, zal het grootste en het sterkste volk, dat daar enboven de meeste offers heeft ge bracht. de leiding hebben. Dat is de natuurlijkste zaak ter wereld. Maar dit zal niet wegnemen, dat de andere vol keren in vrijheid zullen kunnen leven en zich naar eigen aard en zeden, vol gens eigen cultuur zullen kunnen ont plooien. Het Nederlandsche volk, opge nomen in een Germaanschen staten bond, zal niet meer onder den voet ge- loopen kunnen worden, zal straks een groote welvaart tegemoet gaan, zal cul tureel zich tot ongekende hoogte kun nen opwerken. Ziedaar, mijn volksgenooten. ons ge loof op staatkundig terrein. Niet een geloof van vandaag of gisteren, maar een geloof dat wij al jaren hebben, al jaren uitdragen. Waarvoor wij gehoond en gelasterd zijn, uit de ambten ontzet cn uit kerken gestooten. Wij beklagen ons daarover niet. Nog nooit is er in de wereld iets goeds tot stand gebracht zonder dat er offers voor gebracht moesten worden en zonder dat alle machten der duisternis zich daartegen hebben verzet. De toekomst voor ons volk. Het is dc moeite waard, want de in zet is de toekomst van ens volk. Wij Nederlander* zijn '.och r.eoit van bedelaars geweest. Moeten wij nu straks, als de oorlog in Europa ten ein de is, in Berlijn gaan b'edelen om een plaatsje in het nieuwe Europa? Moet men daar dan kunnen zeggen; wat, gij Nederlanders, eerst stond gij tegenover ons, daarna hebt gij gesaboteerd en nu onze vijanden verslagen zijn en het nieuwe Europa gebouwd wordt, komt gij en vraagt een behoorlijke plaats. Moet dat gebeuren? Gij zult het met mij eens zijn. dat mag niet zoo zijn. Daarvoor is onze ge schiedenis te sterk, daarvoor is ons kun nen en kennen te groot, daarvoor is onze cultuur te hoog. Wij willen die plaats in het nieuwe Europa eerlijk ver dienen. Geheel verdienen kunnen wij haar niet meer. Dat zou het geval zijn ais wij, Nederlanders, nu met 200,000 man aan het Oostfront stonden tezamen met de andere Europeesehe volkeren onder leiding van de onoverwinnelijke Duitsche weermacht. Het heeft niet zoo mogen zijn en de generaties, die na ons komen, zullen zich er over ergeren, dat het niet zoo was. Maar wat wij onder de huidige om standigheden kunnen doen om voor ons volk een plaats in het" nieuwe Europa le verkrijgen, dat zullen wij doen. dat is onze plicht, dat is onze eer. Daarom nemen nu reeds duizenden doel aan den oorlog aan de zijde van Duitsch land. Zij dienen in de Slandarle West- land der Waffen S.S., zij dienen bij het N.S.K.K.. bij de verbindingstroepen en in het Nederlandsche legioen. W.A. naar het Oosten En nu zal Zaterdag 11 OcWber 1941 het eerste bataljon van het W.A.-regi ment van het Nederlandsche legioen naar het Oosten vertrekken. Nadat ik hen zal hebben beëedigd op Adolf Hit ler als Germaansch Fiihrer, Germaansch aanvoerder. Dit is een daad, waarvoor ik dc verantwoordelijkheid ten volle op mij neem, omdat ik de vaste overtui ging heb. dat 's lands toekomst die vor dert. De duizend man van dit bataljon weten waarvoor zij gaan. Zij gaan om mede te helpen in den ontzaglijken zwaren strijd om het behoud van Euro pa, zijn gaan om voor ons volk een plaats te verdijen in het nieuwe Euro pa. dat gevormd zal worden. Tezamen met hen zullen dan tienduizend Neder landers in den oorlog zijn ingescha keld. Eens zal een geheel volk hun dankbaar zijn voor het offer, dat zij,' brachten voor hun pionierswerk, op een tijdstip waarop nog honderdduizenden blind waren en niet wisten, hoe zij den juisten weg zouden vinden. Mijne volksgenooten, hierbij heb ik u dus rekenschap gegeven van het his torisch gebeuren, dat zal plaatsvinden. Ik weet, velen zullen er nog zijn, die deze daad afkeuren, die het nog niet zullen begrijpen of die nog geen geloof hebben. Daaraan kan ik niets verande ren. Het eenige wat ik nun vraag is om eerlijk te willen overwegen, te willen nadenken. De anderen, zij die voor rede vatbaar zyn, zij die begrip hebben, zij zullen dankbaar zijn dat met vaste hand een koers gestuurd wordt, waarvan wij de onwrikbare overtuiging hebben, dat zij noodig is in 's lands belang. Ons volk mag niet ten onder gaan, ons volk zal in vrijheid weer leven. Wij houden zeel

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1