HOEST ABDIJSIROOP ALS DE OLMEN RUISCHEN 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 Eenjarig bestaan Vreugde en Arbeid OPVOERING VAN BETTER KL Y CARRt- N.V':V. met 5000 leden versterkt. Op feestelijke wijze heeft ...Vreugde en Arbeid gisteravond het eenjarig be staan herdacht in „Carré" te Amster dam, dat tot in den nok gevuld was met een geestdriftig publiek. Bij deze gele genheid voerde de Italiaansehe Opera Puccinïs „Butterfly" op en, afgaande op het stormachtig applaus, dat na elk bedrijf den executanten ten deel viel, gelooven wij, dat men voordeze gele genheid geen betere keuze had kunnen doen. In de loge hadden talrijke autoritei ten plaats genomen tot wie behoorden, General-Kommissar Schmidt, de com missaris in de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam. Senator dr. Bóhmckcr. bur gemeester E. J. Voute, de wethouder voor kunstzaken, dr. J. Smit. de hoofd commissaris van politie, S. 'Pqjp, de com mandant van de Ordnungspolizei ma joor Lcissner en de commissaris voor bet N.V.V. H. J. Woudenberg. Voor den aanvang van de voorstel ling gaf de leider van den persdienst van het N.V.V., docts. W. Goedhuys, in besloten kring een korte uiteenzetting van de doelstelling van „Vreugde en Ar beid" waarbij hij er op wees, dat Vreug de en Arbeid twtee begrippen zijn, die onafscheidelijk mét elkander verbonden zijn. De arbeid Immers schenkt geluk eiv vreugde. Er is in den loop der tijden evenwel een soort van industrieel e ar beid ontstaan, die niet meer met werke lijke vreugde vereenigd kan worden er anderzijds is de vreugde dikwijls ont aard. Arbeid en Vreugde weer bijeen tc brengen, is het doel van deze werkge meenschap. Er moeten weer krachtige, harmonische inenschen worden ge vormd en dat wil men bereiken, door goede kunst aan de werkers te bren gen. Thans kan men nog niet verwachten, dat het beste gegeven wordt. Misschien blijkt het zelfs, dat men te laag grijpt, maar men moet den werkers eerst doen begrijpen, dat zij een beetje zon in hun loven noodig hebben. Op deze wijze zal dan kunnen worden voortgebouwd en zoo zal men een betere vreugde kunnen brengen, die vorming van den hfermo- nischen mensch inderdaad mogelijk maakt. Rede van den heer Woudenberg. Op het tooneel van Carré heeft de commissaris van het N.V.V. de heer H. J. Woudenberg een begroetingswoord ge sproken. Hy heette daarin de autoritei- ton wolkom en tevens de 130 aanwezi gen uit verschillende deelen des lands, die als eerc-gasten dezen avond bij woonden.. Onder luid applaus deelde de heer Woudenberg mede,- (jat de laatste weken meer dan vijfduizend leden voor het N.V.V. zijn ingeschreven. Sprekende over den groei van „Vreug- de en Arbeid" zeide de heer Wouden berg, dat men in het verleden niet an ders had dan een strijdbaren wil, wel ke de z.g. intellectuelen trachtten te gebruiken door wantrouwen, achter docht en sabotage bij de werkers ingang te doen vinden. Onze wil heeft echter iets tot stand gebracht, want thans be schikt men over*een voortreffelijke or ganisatie met bloeiende afdeelingen voor cultureele ontspanning, lichamelij ke ontwikkeling, schoonheid van den arbeid cn volksontwikkeling. Vrije mannen en vrouwen. Er is thans een gemeenschap ont staan, die alle werkende menschen in Nederland wil omvatten en waarin het volk het echte socialisme zal beleven. In het N.V.V. nemen de werkers hun eigen lot in handen. Hier begrijpen zy, dal zij geen proletariërs zyn. maar be zitters van een erfgoed en vrije man nen en vrouwen. Met kracht riep de heer Woudenberg de medewerking in van allen om het N.V.V. nog meer te doen uitgroeien en door het werken vanode arbeiders Ne derland te brengen aan de spits van dc volkeren. Hierna had de uitvoering plaats wel ke mei groote aandacht werd gevolgd, Hot Residentieorkest, onder leiding van Edmondo Vecchi nam zijn deel in deze uitvoering en het applaus aan het slot en de bloemen vertolkten de dankbare stemming van alle aanwezigen. Duitsche literatuur van dezen tijd Tl-NTOOXSTELLIXG IX HET MAURITSHUIS „Liefdadigheid is cmi oud-vaderland se kc deugd, ons volk heeft deze deugd steeds betracht, JUoge het er ook thans van doordron gen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen ilfr. dr. R. H. baron de Vos v. Stecmoijk Gironummer van dc W.H.N.5553. Boek en zwaard strijden samen voor de nieuwe ordening In het Mauritshuis hier ter stede wordt van 15 tot 25 November een zeer belangwekkende tentoonstelling gehou den van Duitsche literatuur van dezen tijd. Nu de kracht van de Duitsche wa penen zich aan het front zoo duidelijk manifesteert zou men misschien ge neigd zijn te veronderstellen, dat de geestelijke ontwikkeling van Duitsch- land geen gelijken tred houdt met de militaire. Rijksminister dr. Göbbels heeft er onlangs in een rede op gewe zen, dat men in Duitschland evenwel ook het geestelijk zwaard weet te han- teeren en dat het smeden van dit spe ciaal soort wapentuig temidden van de feitelijke krijgsbedrijven aan de fron ten geenszins is gestaakt. Ook thans is in Duitschland plaats voor de Muze. Er zijn menschen geweest bewust of onbewust kwaadwillig die be weerden, dat in het jonge Duitschland na 1933 geen plaats was voor de „Mu ze", Niets is minder waar dan dat en om zulks' in feite te bewijzen voor wie het soms nog niet mocht gelooven, heeft het Duitsche Rijksministerie v. Volks voorlichting en propaganda deze ten toonstelling van de moderne Duitsche literatuur op alle gebieden van kunst en wetenschap doen inrichten. Inderdaad. Oberregierungsrat dr. fïö- vel van de afdeeling „Schifltum" van genoemd ministerie, zei terecht bij een persrondgang op de expositie, dat boe ken niet geschreven, gedrukt eq uitge geven worden om een plaats te vinden op de tentoonstellingstafel. Boeken moeten ter hand genomen en gelezen worden. Boeken openen nieuwe, vaak onvermoede perspectieven, zy verhelde ren reeds verworven inzichten en spie gelen den geest van een volk, zijn cul tureele waarden en zijn denkwijze. Invoering in den geest van het nieuwe Duitschland, Dat de Duitsche literatuur in het Mauritshuis toch op overzichtelijke wij ze wordt tentoongesteld, is dus beslist niet geschied om het boek ih zijn laat ste functie, namelijk als tentoonstel lingsobject te toonen, maar om den be langstellende in groote lijnen een over zicht te geven van de werken, die sinds 1933 in het Duitsche Rijk verschenen, om hem misschien met onbekende-boe ken te laten kennismaken, maar vooral ook om hem, die tot nu toe geen idee had of wilde hebben van den culturee- len arbeid, die in Duitschland gepres teerd wordt, althans eenigermate in den geest van het nieuwe Duitschland in te voeren. Het boek, zoo zeide dr. Hövel, heeft een zeer wezenlijke taak in de nieuwe ordening van Europa. De Duit sche weermhcht heeft haar successen op alle fronten van Europa niet alleen te danken aan de perfectie harer wape nen, maar vooral aan den geest, waar mede iedere soldaat, hoog of laag in rang. is bezield. Boek en zwaard stgyden samen voor deze nieuwe ordening. In Duitschland is de productie van boeken sinds 1933 verdubbeld. De om zet van den boekhandel bereikte in 1940 een milliard Rijksmark. Er is in Duitschland dus groote interesse voor de voortbrengselen van de moderne li teratuur. Willen wij met recht oordeelen over datgene, wat er in Duitschland leeft, over alles, wat het Duitsche volk ver jongde 'en tot vollen wasdom deed groeien, dan moeten wij ons op de hoog te stellen van de producten van den Duitschen geest, zooals zij op deze ex positie ter tafel zyn gebracht. Daarmee is dan ook voldaan aan de bedoeling, welke aan de organisatie van de ten toonstelling ten grondslag ligt. De ten toonstelling is verfraaid met plaatwer ken, vervaardigt in de beroemde Duit sche „Reichsdrückerei" naar werken van Duitsche grootmeesters van schil derkunst en grafiek. Kortom:'het Mauritshuis bevat thans een tentoonstelling, welke representa tief is voor den geest van het Duitsch land van heden en van de toekomst. Moge zij veler interesse trekken in het belang van de betrekkingen tusschen land en het "Duitsche Ryk. Na-synchronisatie van Nederlandsche films TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN. VOOR ONZE FILM SPELERS* TOEWIJZING VAN RUNDVEE Hier on daar scjiijnt de indruk te bestaan, dat bij vrijwillig scheuren 'an grasland een geringere toewijzing van rundvee zou plaats vinden dan wanneer het betreffende bedrijf niet tot scheuren was overgegaan. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal dit niet het geval zijn. Voor ongerustheid is derhalve geen reden. SAMENWERKING VAN GOEDE KRACHTEN Naast de ongeveer 500 films, die vóór den oorlog hier te lande jaarlijks uit het buitenland op onze bioscoopmarkt werden gebracht, kwam nauwelijks qén procent uit eigen land. Dat dit Neder landsche gedeelte zoo klein was en het is ook thans in aantal nog niet noe menswaard gestegen, al is het percen tage der Nederlandsche films grooter geworden, pu per jaar 100 a- 120, in hoofdzaak Duitsche en Italiaansehe, films verschijnen werd voornamelijk toegeschreven aan de beperktheid van het Nederlandsche taalgebied en aan het betrekkelijk'gebrek aan filmkunste naars hier te lande. Gelukkig behoeft hieruit niet te worden geconcludeerd, dat er geen toe komstmogelijkheden voor Nederland sche filmspelers bestaan. Deze vooruitzichten, ook voor onze filmindustrie, zyn er wel degelijk, zoo vernamen wij op het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. De techniek van na-synchronisatie is wel zoo ver gevorderd, dat het over brengen van een filmwerk in een an dere taal absoluut geen afbreuk meer doet aan de waarde van dat werk. We hebben reeds een aantal Spaan- sche en Italiaansehe films in hel Duitsch nagechroniseerd gezien en ook werden bijv. Zweedsche films reeds in de Duitsche taal omgewerkt. Speciale filmindustrie. Te» Berlijn is een speciale film-indus trie gevestigd, die zich uitsluitend met het overbrengen van vreemdtalige films in het Duitsch bezighoudt. De „stemmen" worden daar gespeeld door film- en tooneelspelers van naam, die in de dialoog hetzelfde gevoel en het zelfde spel weten te brengen, dat de oorspronkelijke acteurs in hun werk hebben gelegd. Een groot deel van Europa wordt op deze wijze ontsloten voor films uit ieder spraakgebied. Men mag aannemen, dat in een zeer nabije toekomst deze uitwisseling we- derkeerig zal worden en dat ook in Ita lië, Spanje en vele andere landen de groote filmwerken zullen worden na gechroniseerd. Voor de Nederlandsche films opent deze techniek zeer groote toekomstmo gelijkheden. Nederland heety vele goede filmkrachten. Vaak wordt gezegd, dat Nederlanders technisch en artistiek niet in staat zou den zijn een product van internationale kwaliteit op filmgebied te vervaardigen. Ten onrechte, want wij beschikken hier te lande over een groot aantal gui de filmkrachten, die echter tot voor kort nog niet by elkaar gebracht waren en daardoor geen gelegenheid kregen, in samenwerking belangrijk werk te presteeren. Tot 1940 werden onze goede kratl.ten, die zichzelf hebben ontwikkeld, cver- vleugeld door immigranten, die op den buit afkwamen, dien zij op bet destijds nog braakliggend terrein van de Neder landsche film ontwaarden. Deze immi granten hebben in Nederland de eigen film grondig bedorven zoo deelde men ons van genoemde bevoegde zijde mede terwijl zij kans zagen, op een onverantwoordelijke manier groote sommen te verdienen en de werkelijke filmkrachten hier te lande kansloos te laten of hen met een ondergeschikt en slechtbetaald baantje af te schepen. Een industrie als de film is van groote volksvoorlichtende waarde en zij is tevens tegenover het buitenland van cultuur-representatieve beteekenis. Daarom moet deze industrie zich uit het in eigen land beschikbare materiaal op natuurlijke wijze ontwikkelen. Jonge, begaafde filmkrachten moeten een kans krijgen om in' samenwerking tot een sterke werkgemeenschap te groeien. Sint Xicolaas nadert.In de speel goed-industrie te Waddinxveen heerscht groote drukte. Auto's en locomotieven uit hout vervaardigd zijn zeer gezocht. (Polygoon-Sagers) RUIMERE VOORSCHOTTEN VAN DE RIJKS VERZEKERINGSBANK HELDEN TER ZEE BELOOND Niet alleen de directie der Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft door het toe kennen van onderscheidingen getoond, het moeilijke werk door de manschap pen der beide reddingsbooten te Hoek van Holland, op Zondag 30 October te waardeeren, toen bij de scheepsramp voor den Waterweg 23 mannen van het gebroken wrak werden gered. Ook de Duitsche Kriegsmarine blijkt het heldhaftige gedrag van de redders niet zonder meer te laten passeeren. Naar wij vernemen is thans aan alle manschappen der beide reddingsboo ten „President Jan Leis" en de „Pre sident J. V. Wierdsma" een belangrij ke geldelyke belooning verstrekt. De persdienst van het N.V.V. schryft ons: Op aandrang van de rechtskundige afdeeling van het N.V.V. is de Rijks- verzekeringbank er toe overgegaan om op veel ruimer schaal dan tot dusverre een voorschot toe te kennen in alle ge vallen, waarin vaststaat, dat een ver zekerde arbeider bijv. als gevolg van een ongeval ongeschikt tot werken is. Blijkt achteraf, dat bet dagloon niet juist was berekend of dat de arbeids ongeschiktheid een gevolg was van ziekte en dus niet ten laste van de Rijksverzckeringbank komt, dan zal het reeds verstrekte voorschot verrekend worden met volgende uitkeeringen of in het tweede geval verrekend worden met de betreffende bedrijfsvpreeniging of met den Raad van Arbeid. De in vele gevallen onvermijdelijke vertraging, welke tot dusverre als ge volg van het onderzoek vanwege de Rijksverzekeringsbank bij de uitkee- ring van de schadeloosstelling aan den door een ongeval getroffen arbeider moest toestaan, is door deze regeling overkoepeld. Ondanks deze vlotte medewèrking van de Rijksverzekeringsbank zal het in uitzonderingsgevallen nog wel voor komen, dat een getroffene op zijn on- gcvalsuitkeering moet wachten. De oor zaak hiervan kan gelegen zijn in twij fel omtrent het bestaan van arbeids ongeschiktheid. Het heeft daarom zijn nut, dat de arbeider zoo spoedig móge lijk bij den risicodrager, dus bij de be drijfsvereniging of den Raad van Ar beid, waarbij zijn werkgever is verze kerd, melding-maakt van zijn ongeval. Ontstaan er moeilijkheden, dan wende de arbeider zich terstond by eén NW- burcau voor rechtsbescherming. BRANDSTOFBESPAARDERS VAN GEEN-NUT De huidige schaarschte aan brandstof fen is aanleiding, dat er op het oogen- blik verschillende middelen in den han del' worden gebracht, met behulp waar van volgens de daarbij verstrekte me dedeel ingen, een besparing op het brandstofverbruik verkregen zou kun nen worden. Deze middelen bestaan uit poeders, welke in water opgelost of op- geslibt aan de brandstof moeten worden toegevoegd. De in het vooruitzicht ge stelde besparingen zijn vaak zeer aan zienlijk, tot 40 pCt. toe. Dergelijke -middelen zijn reeds meer malen door "het Rijksinstituut voor Brandstoffeneconomie en het Rijksbu reau voor onderzoek van handelswaren beproefd en onderzocht. Zooals te ver wachten was, is gebleken, dat met deze middelen in het geheel geen besparing op het verbruik van brandstoffen wordt bereikt. Op grond hiervan wordt aange raden geen geld aan deze „brandstofbe- spaarders" uit te geven. Wil "men met de toegewezen brandstof rantsoen zoo zuinig mogelyk stoken, dan völgc men de betreffende aanwijzingen, die door den Economischen Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhagc worden verstrekt. WIJZIGING BODEM PRODUCTIE-WET YTe&*> in aJ'e vormen veroorzaakt door 'n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdreven AKKER'S HET GEBRUIK VAN GROND KAN- WORDEN ONTZEGD In de Staatscourant van 14 Novem ber 1941 is verschenen een wijziging van de bodemproductie-wet 1939, waar door het thans mogelyk is doeltreffen der maatregelen te treffen tegen de genen, die een hun krachtens deze wet gggeven voorschrift overtreden. De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij "kan in dat geval n.l. den overtre der het gebruik van gronden en be drijfsgebouwen, ontzeggen en dit aan andere personen of instellingen toe kennen, doch voor niet langer dan een jaar, of in bijzondere gevallen voor niet langer dan drie jaren, telkenmale tegen -een door of vanwege voornoem den secretaris-generaal met die per sonen of instellingen overeen te ko men vergoeding. Deze vergoeding konit ten bate van hem, aan wien het ge bruik is ontzegd, laatstbedoelde blijft dan echter aansprakelijk voor alle ver bintenissen, die hy heeft aangegaan. ONWILLIGE REIZIGERS KUNNEN BEKEURD WORDEN De directie der Spoorwegen heeft thans voor het treinpersoneel de moge lijkheid geopend strenger op te treden tegen het verkeerde in- en uitstappen in ëlectrische treinen. Wie in het ver volg willens en wetens verkeerd een trein binnenstapt of verlaat, staat bloot aan een proces-verbaal. Slechts aan een eindstation is willekeurig in- en uitstap pen veroorloofd; in alle-andere gevallen geldt achter instappen, vóór den trein verlaten. Ook wie de order op de borden aan het station: rechts of links hóuden niet opvolgt, heeft kans op een proces-ver baal. Luchtalarm neersuizende bommen voltreffers.' Steunt de Né-' - 'zndsche Ambulance v/h Oostfront. Koninginnegracht 22, Giro: 87600, 's-Gravenhage. KUh'ST EN LETTEREN NEDERLANDSCHE MUSICI TE BERLIJN Hel Neder! andsch perskantoor te Berlijn meldt: De afdeeling internationale ruilcon- certen der Berlijnsche academie orga niseert in samenwerking met de Deutsch-niederlandischer Gesellschaft Maandag 17 dezer een Duitscli-Ne- derlanösch ruilconcert, dat in de groote zaal van de Sing-Akademie, die bekend staat om haar uitstekende acoustiek zal worden gehouden. Het blazerskwintet van het Amster- damsch Concertgebouw bestaande uit Hubert Barwahser fluit), Haakon Stotijn (hobo), Rudolf Gall (klarinet). Jan Bos (hoorn) en Thomas de IClerk (fagot), verleent zijn medewerking, terwijl Jan Koetsier aan den vleugel zit. O.m. zullen de volgende werken ten gehoore worden gebracht: Diverti mento voor fluit, hobo, hoorn en fagot van Johann Michael Haydn, quintet in g, opus 56 van Frans Banzi, trio voor fluit, hobo en fagot en een quin tet van Max Laurischkiz. De belangstelling voor het concert blijkt zeer groot te zyn. Men rekent op een uitverkochte zaal. GEMEENTELIJKE OPERA TE AMSTERDAM De Amsterdamsche gemeentelijke Opera als onderdeel van het gemeente lijk Theaterbedrijf, heeft haar werk zaamheden reeds eenigen tyd geleden aangevangen met het instudeeren van eenige' opera's, die zij zich voorstelt binnen enkele weken voor hel publiek te brengen. Gerepeteerd wordt thans vpor de uitvoeringen van „De doge van Venetië", „Gianni Schicchi", „Der Frei- schütz" en „Faust". "Men is hiermede reeds vrij ver gevorderd. Omtrent de dirigenten kan thans wor den medegedeeld, dat „De doge vah Ve netië" en „Gianni Schicchi" zullen worden gedirigeerd door den Inten dant voor de opera, den heer Johannes den Hertog, evenals Le nozze di Figaro. De heer O. Glastra van Loon zal als dirigent optreden voor der Freischütz, de heer E. Flipse uit Rotterdam voor I Pagliacci (Paljas) en de heer J. van Epenhuysén voor Faust. Mei „Dé doge van Venetië" en „Gian ni Schicchi", welke opgevoerd zullen worden op 4 December, opent de ge meentelijke opera haar eerste seizoen. Op Zaterdag 13 December zal zy, ten besluite van de Mozart-herdenking, in den Amsterdamschen Stadsschouwburg Le nozze di Figaro geven. De dagen worden korter De dagen worden korter, de nachten langer, op de slagvelden in het Oosten moeten de ambulances dubbel hard wer ken, nu zij van het weinige daglicht ge bruik moeten maken om öe slachtoffers van den strijd te hulp te snellen. Het wordt er voor deze menschen niet gemakkelijker op, maar men kan er van overtuigd zijn, dat zy niettemin zich ge heel en al voor hut^ taak zullen geven. Zulke mannen en vrouwen verdienen steun. Maakt gij, Nederlanders, dat, als straks ook de Nederlandsche Ambulan ce haar moeilijke taak heeft aangevan gen, zij zich gedragen weet door het heele Nederlandsche volk. Steunt daarom de Nederlandsche Apibulance. Stort uw bijdragen iets meer dan u kunt missen op girorekening B- 7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 'sGravenhage. Radio-programma's ZONDAG 16 NOVEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Orgelconcert (gr.pl.l. 8.30 B.N.O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Orgelconcert. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Ensemble Jonny Kroon. 12.45 B.N.O Nleuws- en economische berichten. 13.00 Nedor- landsch Verbond voor Slbbekunde: „WIo en wat waren onze voorouders*'. 13.15 Beiaard- concert. 13.36 De Meesterzangers en grnmo- loonmuzlek. 14.00 Cabaretpiogramma. 16.00 Radlotooneel. 16.45 Zang met pianobegelei ding en orgelspel. 16.15 Boyd Bachman en» zijn orkest. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Gramoloonmuzlek. 18.05 Sport van den dag. 18.30 De Ramblers (opn.). 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Het Röntgen-kwartet en gramofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.30 Gra moloonmuzlek. 21.46 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 B.N.O.: Ëngelsche uitzending.An American secs Holland" of Gramofoonmu» ziek. 22.3024.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum n, 301,5 M. 8.00 Gramoloonmuzlek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.46 Gramofoonmuzlek- 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen. 12.00 Van man tot man. 12.15 Bach cantate. 12.45 BN.O.:. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het Salonorkest, solist en gramofoonmuzlek. 14.00 Voordracht. 14.15 Gramofoonmuzlek. 14.35 Concertgebouworkest en gramofodhmu- ziek. 16.00 Causerie „Ons oude stedeschoon: Delft", 16.15 „Oude muziekinstrumenten herleven", voordracht met muzikale voor beelden. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuzlek. 17.30 BJ4.0.: Nieuws- en sportberichten. 17.45 Voordracht met orgel- en pianobegeleiding. 18 00 Zang en plano. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoon muzlek. 1930 Musettc-orkost en solist. (19.45 20.00 Reportage). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radlp-Centrales. die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.00 Gramofoon muzlek. 21.16 Klan- van Beeck en zyn or kest en soliste. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten, 22.00 B.N.CfT: Toelichting op het woer- machtsberlcht. 22.1022.15 Gramofoonnvi» ziek. MAANDAG 17 NOVEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N O Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoon muzlek. 9 15 Voor de hulsvrouw. 920 Gra mofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 1130 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Oello met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Zang en plano. 13 45 Gramofoonmuzlek. 14.15 Molto Cantabile. 1530 Voor de wouw. 18.45 Gramofoonmu zlek. 16.00 Bijbellezing. 1630 Zang met pia nobegeleiding. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BJï.O.: Nieuws-, economische en beursbe richten. 17 30 „Zweedsche landlledjes". gra- mofoonplatenprogramma. 18.00 Landmans lust. 18.30 Klaas van Beeck en zyn orkest 19.00 Actueel halfuurtje. 1930 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de studio be schikken).' 20.15 Gramofoonmuzlek. 20.45 Plano, viool en cello. 21.30 Gramofoonmu zlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engclsche uitzending:...Things worth knowing about Holland" of Gramofoonmu» zlek. 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum H, 301,5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramo foonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding 10.40 Causerie „Waar om fcolendlstrlbutle?". 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11 40 Planovoordracht. 12.00 Sylvestre-trlo. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.05 Amusementsor kest m.m.v. solist en orgelspel. 14.00 Zong. viool en plano. 14.45 Gramofoonmuzlek. 1530 Otto Hendriks en zyn orkest. 15.45 Voordracht. 16,00 Molodlsten, solist en gra mofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Viool m. pianobegeleiding. 18.00 Orgelconcert. 18.15 Romancers en solist. 19.00 Actueel halfuur tje. 19.30 Gramofoonmuzlek. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 Gramofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlngen met de studio bc- schlkkenl. 20.15 De Ramblers. 20.45 Muzi kale actualiteit. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E Kok Toen Pirol weer naar zijn poetsdoek greep, hoorde hij Fiffi keffen en Karo die voor zijn hok stond, blafte vroo- lijk. Hij scheen géwend te zijn aan don kiemen vierbeeniqen gast, ja. hij kwispelde zelfs, toen Fiffi hem nader de Juffrouw Wegener riep haar lie veling dadelijk terug en Fiffi gehoor zaamde. Hallo, juffrouw Wegener! riep Pirol en wenkte met de hand. Al uitgeslapen en zoo vroeg op de been? Dora nam haar hond op den arm be schreef een grooten boog om Karo en zette hei hondje weer neer, toen zy naast de motorfiets stond. -- Half acht, lachte hy, nog half nacht. Zij reikte hem haar hand. maar toen zij zag. dat de zijne vol olie was. trok zij de h3nd snel temg. - Het meet ook eens gebeuren, de groote schoonmaak, zei hy en voelde 'zich lichtelijk ontstemd. Fiffi liet my niet slapen, klaagde zy. -- Maar dat is mjjn schuld, ik had gisterenavond nog methem moeten uitgaan. Hebt u mijn secretaresse soms gezien Juffrouw Heigcr zal nog wel sla pen. Ik was in haar kamer, daar is zy niet. Dnt verwonderde hem. Misschien maakt zij een morgenwandeling? Hij veegde zyn handen af. U moet ook meer in de lucht gaan. Dora. Zoo'n paar vacantiedagen'gean vlug voorbij en dnn Ach. zeide zij. u wilt mij graag weer kwijt Neen Andreas de vacan-a tie is pas begonnen. Hoe langer u blijft, hoe pret tiger wij het vinden. Ik weet het. zy knikte, maar ik breek mij het hoofd, hoe ik het zal goed maken. Dat ik myn secretaresse heb meegebracht, was een brutaliteit. Neen, neen, spreek mij niet tegen. Ik zal juffrouw Heiger dan ook terug sturen, overmorgen denk ik. ik zal te gen dien tijd wel met mijn werk klaar zyn. Haar verklaring verraste hem. Terugsturen, maar waarom? Waaom, hoe kunt u dat vragen? U hebt mij met uw uitnoodiging eed vinger toegestoken en ik neem maar zoo de geheele hand. Neen. neen, alle eer aan uw gastvrijheid, maar alles heeft zyn grenzefl en daarom...... Wat ons betreft, had u tien se cretaressen mee kunnen brengen. Dat» zoudt u wel gewild hebben. Haar lippen vertrokken spottend. En de een n' mooier dan de andere, niet? Juffrouw Heiger hindert ons hee- lemaal niet! riep hij haastig uit. Vraagt u het mijn vader cn tante Stï- ne, dan zult u het hoóren. - Juffrouw Heiger vertrekt mor gen! zeide zij droog en keek naar zijn gezicht, waarover een fyn rood was gekomen. Of, en in hnar stem klonk een vreemde ondertoon, is er u zooveel aan gelegen, dat zy blijft? U begrijpt het niet, Dora, u meent toch niet? Wat? vroeg zij vroolyk. Hij streed tevergeefs tegen zyn ver legenheid. maar hij zeide niet, wat hij had willen zeggen. Er ontstond een pijnlijke stilte. Dora's vroolijk- heid scheen niet echt geweest te zijn, want hahr blik werd opeens onvrien delijk. Stuurt u hnar bij mij. als u haar ziet, ik ben op mijn kamer, zeide zy koel. Hébt u al ontbeten riep hij haar na. Tante Stine zn hlet mij boven brengen. Hé Fiffi-, waar zit di" hond nu weer" Wil je wel eens hier komen en dadelijk! Gehoorzaam liet Fiffi het vuile been, dat hij had gevonden, liggen en trippelde achter Dora aan. Pirol keek haar verdrietig na, hy nam weer zjin poetsdoeken, maar werkte niet, hy bleef voor zich uit staren. Karo zat voor zijn hok en krabde zich. Het rateleii van den ketting was het eenige geluid. Jochen scheen den stal verlaten te hebben, want zijn hoesten werd niet meer gehoord. Ga liggen! schreeuwde Pirol te gen den hond. Maar Karo was geen gehoorzaam hondje als Fiffi. Hy hield wel een oogenblik op, keek schuin naar Pirol en zette dan zijn werk voort. Pirol zweeg, hij kon zijn treu rige gedachten niet van zich afzetten. Juffrouw Heiger vertrekt morgen. Woedend gooide hij de doeken neet- en liep over het erf. In de keuken vond hij tante Stiae. Juffrouw Wegener wil haar secretaresse weg sturen, omdat zij zich v. rbeeldt. dat het meisje ons tot last is. Begrijpt u zoo iets? Tante Stine was bezig met da kof fie, Onzin. Dat was alles wat zy zeide, haar aandacht was bij het ont bijt, dat zij voor Dora gereed maakte. Ik had geen idee, dat zij tot de vroegopstaanders behoorde, maar ge lukkig zag ik haar by je staan, heb je eenïg vermoeden, waar zij heen is gegaan Naar haar kamer. Hy kwam dicht bij haar staan. Praat het uit haar hoofd, tante Stine? Het is im mers onzin, de kleine kan best een beetje frissehe lucht gebruiken. Zij keek hem onderzoekend aan. Eigenlijk komiek, zeide zij. Wal i3 komiek? Dat je jezoo opwind». Voor zoo ver ik het zie, moest je het alleen be langrijk vinden, dat juffrouw' Wege ner op Olmenhof is. Ten eerste wind ik mij niet op en ten tweedeviel hy toornig uit f Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2