AMEBSFOOOTSCIIE COM DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Deelneming van Amerika aan den strijd kan den afloop van den oorlog niet wijzigen Nederland mag niet zwijgen! Aanzienlijke terreinwinst in centralen sector STAAT EN CULTUUR ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per wees 0.18 Per 3 rananden 2.0b Per post per kwartaal 2.25 Losso nummers 0.00 Administratie Telefoon 5289. Giro 86362 nod.: Tel. 6731. Na 5 uur 5137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regel pry s 10.2a Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden "j 65 Elk woord meer ƒ0.05 B03.DERDAG 27 NOVEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. 4 PAGINA'S VON RIBBENTROP OVER ONTSTAAN EN VERLOOP VAN DEN OORLOG: Veldtocht in het' Oosten is de grootste militaire daad uit de wereldgeschiedenis „ENGELAND HEEFT OP HET VASTELANC NOOIT MEER IETS TE ZOEKEN" Bij de receptie, welke de Rijksminister van Buitenlandsche Zakene von Ribbcn- trop, gisterenmiddag heeft gegeven in hotel Kaiserhof ter eere van de Europec- sche staatslieden, die te Berlijn vertoeven ter gelegenheid van de verlenging van het Anti-Kominternpact, heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij o.a. ZCik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om u een kort overzicht te geven over ontstaan en verloop van den oorlog, benevens over de opvat ting der Duitsche regeering over de huidige situatie op het gebied der buiten landsche politiek. Twee groote mannen, aldus von Ribbenlrop, de Fuhrer van Duitschland en de Duce van Italië, hebben het eerst meer dan twintig jaar geleden het bolsje wistische gevaar onderkend en den strijd aangebonden tegen deze laatste uiting van verval in de opvattingen en zeden van een stervend tijdperk. Daar bij stuitten zij in de buitenwereld op een vijandschap, die haast onoverwinne lijk scheen. Het is thans vrijwel onbegrijpelijk, dat Engeland dezen oorlog te gen Duitschland op touw heeft gezet, omdat Duitschland volgens dc methoden van een vrije volksstemming de Duitsche stad Dantzig in het Rijksverband wilde terughebben en een autoweg wilde aanleggen door den Corridor. Uitvoerig schetste de minister de Duitsche aanbiedingen aan Engcïand, die dit land zulke groote voordcelen be loofden en de Engelsehe wèigerachtig- heid om deze voorstellen te aanvaarden. Hij kon zichzelf hierbij als kroongetui ge doen optreden, daar hij deze aanbie dingen van den Führer telkens had overgebracht. De toekomst zal moeten uitmaken, aldus spreker, of de Engel sehe staatslieden destijds een verstandi ge politiek hebben gevoerd of niet. Ik voor mij geloof, dat de beslissing daar omtrent reeds is gevallen. Dc veldtocht tegen de Sovjet-Unie. Na een uiteenzetting te hebben gege ven van het begin van den oorlog, den veldtocht in Polen, den strijd in het Westen en de verdrijving van Engeland uit den Balkan, vervolgde Von Ribben- trop: Hiermade kom ik tot'de phase van den gemecnschappelijken vrijheids strijd, die daarvan ben ik zeker eens aangemerkt zal worden als beslis send, zoowel voor liet verloop van dezen oorlog alsook voor het lot van Europa en daarmede voor de toekomst van de hcele cultuurwerled, den veldtocht te gen Sovjet-Rusland. Spreker behandel de de nota, die de Duitsche regeering 22 Juni j.l. publiceerde, en waaruit de geheele wereld koji zien, op welke sma delijke wijze Duitschland door de Sov- jet-regeering om den tuin is geleid, daar deze de overeenkomsten van 1939 slechts beschouwde als tactische zetten. Stalin hoopte op een langen afmattings oorlog tusschen Duitschland cn de Wes telijke democratieën, die het hem zon der bijzondere krachtinspanning moge lijk zou maken het bolsjewisme in\E'iro- pa ingang te doen vinden. In deze hoop zag hij zich bcdrogèn door de Duitsche successen en thans wijzigde hij zijg tac tiek, knoopte weer onderhandelingen aan met Engeland en Amerika en span de samen met de oorlogshitsers Chur chill en Roosevelt. Uit de nauwkeurige gegévens, die de Duitsche regeering bezit over de gehei me zittingen van het Engefsche Lager huis in het jaar 1940, blijkt duidelijk, dat dit huis na de ineenstocting van Frankrijk ernstig bezorgd was over de oorlogskansen. De heer Churchill poog de toen het Engelsehe volk opnieuw voor zijn oorlogspolitiek te winnen door voor het Lagerhuis te-verklaren, dat hij op grond van de onderhandelingen te Moskou thans de nauwkeurige toezeg ging had, dat Sovjet-Rusland aan den oorlog zou deelnemen aan dc zijde van Engeland en dat hij de onbeperkte toe zegging van Roosevelt bezat omtrent steun voor de Engelsehe oorlogvoering. Overeenkomst tusschen Londen cn Moskou. De overeenkomst tusschen Londen en Moskou, korten tijd na het uitbreken van dc DuitschRussische vijandelijk heden gepubliceerd, was slechts de of- ficiëelc bevestiging van den toestand, die in werkelijkheid reeds sedert lang in het geheim had bestaan. Op de on waardigste wijze verheerlijkten thans de Westersche democratieën plotseling het bolsjewisme en zelfs aartsbisschop pen, bisschoppen en kardinalen, die nog kort tevoren Rusland in heiligen ijver hadden bestreden als de wieg van het atheïsme, verkondigden plotseling, dat de Sovjet-Unie steeds de wieg van het Christendom was geweest. De aartsbis schop van Canterbury bad tijdens een officieele godsdienstoefening voor het roode leger en voor zijn vriend Stalin. In vijf maanden is nu ook deze laatste militaire hoop der Angelsak sen in Europa vernietigd. Ik geloof niet te "Veel te zeggen, als ik beweer, dat deze vijf maanden van den veldtocht in het Oosten gekwalifi ceerd zullen worden als de grootste militaire daad uit de wereldgeschie denis. Spr. gaf daarop een overzicht van de ontzaglijke strijdmacht van den tegenstander en van de moei lijkheden, die het terrein in het Oosten met zich brengt. De joodsch- bolsjewistische stalen wals moest Europa verpletteren cn om dat te kunnen bereiken.'heeft het Russi sche volk jaren en jaren in de sfeer van het tuchthuis geleefd. Door de Sovjet-nederlaag wordt Europa economisch onafhankelijk van over- zeesche gebieden en het is nu voor goed tegen elke blokkade bestand. Het oorlogspotentieel van Europa zal weer geweldig toenemen, want de organisatie van het reusachtige bezette gebied in het Oosten is reeds in vollen gang. Maar ook vo« *5» politieke situetie ii de geheele wereld is de nederlaag van het bolsjewisme van beslissende bctce- kenls. Het overwicht der landen van het Driemogendhcdcnpact, Duitschland, Italië en Japan, benevens de daarbij aangesloten staten, is door de verdwij ning van Rusland als groote mogend heid zoo sterk geworden, dat ik geen andere combinatie van mogendheden ken, die zich daartegen op den duur zou kunnen verzetten: Ook Noord-Afrika er het Nabije Oosten zullen zich, voor zoo ver de vijand hier nog machtsposities inneemt, na verloop van tijd niet kun nen onttrekken aan de uitwerking van deze politieke en militaire machtsont plooiing. Voorts ligt in Oost-Azië de groote mogendheid Japan, die daar meester is van de verdere ontwikkeling. Leugen en bedrog van Roosevelt. De minister zette hierop uiteen, hoe president Roosevelt met allerlei listige kunstgrepen, met leugen en bedrog, ge poogd heeft zijn land in oorlog met Duitschland te verwikkelen. Niet het Amerikaansche volk, maar het interna tionale jodendom en zijn exponent Roosevelt zijn hier de schuldigen. Met liet oog op deze houding wilde spreker thans meteen het volgende ver klaren: of en in welken omvang de V.S. oorlogsmateriaal leverenaan on zen vijanden, of de V.S. bovendien aan den oorlog tegen ons deelnemen of niet, dit kan niets meer veranderen aan den afloop van dezen oorlog, d.w.z. aan de overwinning van de as cn haar bondge- nootcn. Volgens de laatste stemmingen heeft de huidige Amerikaansche regee ring slechts een kleine fractie van het Amerikaansche volk voor haar oorlogs politiek gewonnen. Mocht deze voortdu rende ophitsing toch nog succes hebben en een oorlog tusschen de V.S. ccner- zijds en Europa en Oost-Azië anderzijds ontstaan, dan staat thans reeds voor dc geschiedenis vast, dat de verantwoorde lijkheid voor dezen oorlog en al zijn ge volgen uitsluitend berust bij president Roosevelt. Roosevelt hoofdschuldige aan den oorlog. Na onderzocht te hebben, welke drijf voeren Roosevelt kunnen be- De onderteekening van het Anti-Komintcm-Pact. Van links naar rechts Graaf Ciano, Rijksminis ter von Ribbentrop cn dc Japansche ambassa deur Generaal Osjima. (Telefoto-Stapf.) wegen bij zijn oorlogsophitsing en ■daarbij gewezen te hebben op de noodzaak, waarin de Amerikaan sche president verkeerde om een afleiding te vinden voor de misluk king van zijn binnenlandsche poli tiek, verklaarde Von Ribbentrop met klem, dat steeds meer is geble ken, dat Roosevelt moet beschouwd worden als de laatste aanstichter van en daarmee als de hoofdschul dige aan dezen oorlog. De Amerikaansche belastingbetaler zal het gelag moeten betalen~ en dc Amerikaansche catastrophe van 1929 zal waarschijnlijk slechts kinderspel blijken vergeleken met de ellende, die Amerika als gevolg van Roosevelt's po litiek te verduren zal krijgen. Engeland zal bij voortzetting van den oorlog de eene stelling na de andere verliezen en zijn wereldrijk zal onvermijdelijk in steeds grootere afhankelijkheid van der den geraken. Door den geconccntreer- den strijd der voornaamste machtsmid delen van Duitschland <?n zijn bond-ge- nooten zal het Engelsehe eiland worden verwoest en vroeg of laat in ieder ge val ondergaan. Of Churchill nu al telkens gewag maakt van z.g. Duitsche vredesvoelho- rens verandert hieraa.n niets. Sinds de ineenstorting van Frankrijk heeft Duitschland geen vredesvoel horens meer uitgestoken. Evenmin heeft ooit het voornomen hiertoe bestaan, noch bestaat dit thans of in de toekomst. De verklaring kan dus slechts zijn, dat dit vredesverlangen in Engeland bestaat. Engelands laatste hoop schijnt te zijn een revolutie in de bezette gebieden en zelfs in Duitschland. Maai» één ding staat vast: nooit zal het nationaal-socia- listische Duitschland capiluleeren Voorts moet Churchill toch weten, dat in onze eeuw van motoren, tanks en Stuka's een revolutie in ontwapende ge bieden a priori is uitgesloten. Boven dien: al moet men zich in de bezette ge bieden veelal nog met de nieuwe situa tie vertrouwd maken, in één opzicht zijn de moeste menschen in Europa het reeds volkamen eens: Engeland heeft op het vasteland nooit meer iets te zoeken. Een strijd van j jonge volkeren. Thans strijden de zonen van bijna alle Europeesche landen in het Oosten voor liet behoud van hun leven en van de cultuur van ons werelddeel. Militair on aantastbaar en econorriisch beveiligd kunnen wij ons werelddeel politiek or- ganiseeren, alsof er vrede heersebtc. In feite zou Europa thans zoo noodig een dertigjarigen oorlog kunnen voeren. Zonder dat ons werelddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken. In den strijd der jonge volken voor een nieuwe ordening tegen de zaak waarnemers van een internationale cli que van joodsche profiteurs en poli'ieke onderdrukkers van hun eigen volken, kan de eindoverwinning niet twijfelach tig zijn. Daarom heeft de Voorzienig heid onzen strijd tot «lusver ook zoo rijk gezegend cn zij zal ons ook bijstaan tot de definitieve vernietiging van de aan vallers op deze nieuwe organisatie van een ontwakende wereld. Wederom Britsche tankbrigade in Noord- Afrika vernietigd ENORME VERLIEZEN AAN MANSCHAPPEN EN- MATERIALEN BRITSCHE PROPAGANDA VERANDERT IIAAR TOON Een der speciale corresponden ten van het agentschap Stefani schrijft dat binnen het algemeen bestek van den slag in de Mar- marische woestijn de volgende re sultaten moeten worden aange- teekend 1. De vernietiging van nog een Engelsehe brigade tanks. 2. Hardnekkige tegenstand en actief verweer van de divisie Sa- vona tecen herhaalde en felle aan vallen van den tegenstander. 3. Enorme verliezen van den vij and aan manschappen, gemotori seerde strijdmidelen en andere materialen. 4. De verandering van toon der vijandelijke propaganda. Suriname wordt reeds als definitief Amerikaansch bezit beschouwd „IK BEN ER, IK BLIJF EIV, DENKT ROOSEVELT Met de wederrechtelijke en uit militair oogpunt volkomen onge motiveerde bezetting van Surina me heeft Roosevelt het masker af geworpen en duidelijk zijn werke lijke bedoelingen onthuld. Dc be zetting van Suriname is een scha kel in den keten van steunpunten, dien Roosevelt bezig is rondom Noord- en Zutd-Amerika te sme den. Amerika heeft met dc bezetting van Groenland, IJsland en de Jgepachte" Britsche bezittingen nog getracht zijn werkelijke bedoelingen te bemantelen, voor Suriname eigendom eener kleine, zwakke natie schynt Roo- TweeSovjet-vaartuigen gezonken Opeenvolgende aanvallen van sterke formaties gevcchts- cn jachtvliegtuigen zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in de afgeloopen dagen ge richt op Sovjet-stellingen in alle front- sectoren. De Duitsche gevechtsvliegers ramen in bijzondere mate deel aan hc-t afslaan van tegenaanvallen met tanks. Bovendien stelde het Duitsche lucht- wapen alleen in het gevechtsgebied om Rostov vier batterijen van de Sovjets buiten gevecht. In herhaalde aanvallen op de ravitailleeringswegen der bolsje wisten vernielden de Duitsche beman ningen deels in koene scheervluchten, ruim 200 voertuigen en beschadigden ninstens honderd andere zwaar. Ook in het strijdgebied om Moskou tvavTu zeer. sterke strijdkrachten, var. 'het luchtwapcn in den strijd gebracht ter ondersteuning van de legeroperaties. Bij deze aanvallen, die in het bijzonder gericht waren op Sovjet-artillerie-stel- iingc-n leden de bolsjewisten eveneens zware verliezen aan menschen en mate riaal. Op de opmarschwegen werden ruim honderd vrachtauto's vernield en een nog grooter aantal beschadigd. De rails van zeven der belangrijkste spoor lijnen om Moskou werden met bomtref- fers verbroken, verscheidene rijdende treinen ontspoorden door bommen en werden vernield. Ongeveer twintig trei nen werden zwaar beschadigd. In den Noordelijken sector hebben gevechts vliegtuigen belangrijke doelen in Le ningrad gebombardeerd. In de Finsche golf zijn Dinsdag twee bolsjewistische oorlogsschepen op een Duitsch-Finsche mijnver- snerring geloopen en binnen enkele minuten gezonken. De universeele taak van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten Voor den tienden Mei 1940 bestond in. ons land een scheiding tusschen staat en cultuur. De staat was op gees telijk gebied neutraal. De Overheid be moeide zich niet met de richting, waar in het cultuurleven zich ontwikkelde. Voor den in wezen liberalistischen Staat was de cultuur niet een zaak van de gemeenschap, doch van het in dividu. Typeerend was hier de beken de uitspraak van Thorbeckc: kunst is niet een regeeringszaak. Bemoeiingen der Overheid vóór Mei 1910. Dit wil niet zeggen, dat de Staat zich niet met de cultuur bemoeid heeft. Het valt niét te ontkennen, dat Over heidsinstanties soms cultureele uitin gen hebben bevorderd. De Overheid heeft inderdaad allerlei cultuuruitin gen gesteund, zooals orkesten, tooneel- gezelschappen e.d. Het was echter niet zoo, dat de Overheid de richting van het cultureele leven wilde leiden, hoogstens wilde de Overheid bepaalde inrichtingen stimuleeren, omdat zij zich verplicht achtte er toe mede te werken, dat de individueele burgers cultuur goederen te genieten kregen. Het was geen wezenlijke zorg voor de cultuur, het was geen cultuurpolitiek, het was zorg voor de burgers, die moesten be schikken over orkesten cn theaterge zelschappen, evenals zij moesten be schikken over badhuizen, ziekenhui- en parken. Met het wezen van de cultuur bemoeide zich de Staat niet. Preventieve controle Nog on een andere wijze heeft de liberale Staat zich met het cultuurle ven bemoeid. Bij sommige cu'tureele uitingen bestond een vrij sterke pre ventieve controle. De radio stond on der voortdurende controle van de ra- diocontrólecommissie, de film onder voortdurende controle van de filmkeu ring. De burgemeesters hadden het po litietoezicht over de schouwburgen en konden maatregelen nemen in het be lang van de openbare orde. Ook deze controle-bevoegdheid van de Overheid raakte niet het wezen van de kunst, de Overheid zorgde er alleen voor, dat de cultuuruitingen niet strijdig waren met de goede zeden en de openbare orde. De typisch liberalistische ge dachte, dat het cultuurleven een zaak was van het individu, waar mee de Staat zich niet had in te la ten, was zoo diep doorgedrongen, dat elke richting en leiding geven van den Staat ten aanzien, van de cultuur werd beschouwd als bar barisme. Een revolutie Wij beleven thans een revolutie. Een revolutie, die niet alomvattend is, is geen werkelijke revolutie. Het is daar om vanzelfsprekend, dat ook deze re volutie het gebied van de cultuur om vat. Hier moest ook de overtuiging, dat de volksgemeenschap boven een enkeling staat, tot geheel nieuwe opvat tingen leiden. De leiders van deze nieuwe volksgemeenschap kunnen niet onverschillig zijn tegenover het wezen van de cultuur. De nieuwe Staat, de or ganische uiting van de volksgemeen schap. heeft er voor te zorgen, dat de cultuur zich ontwikkelt overeenkom stig den eigen aard van het volk. De staat voert cultuurpolitiek. Daarom moet de oprichting van het dep. van Volksvoorlichting yen Kunsten, een jaar geleden, worden 'be schouwd als een belangrijke mijlpaal. De positie van den journalist De taak van dit departement kwam zeer duidelijk tot uiting in het Jour- f- Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 26 Nov. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: Li den centralen sector van het Oostelijk front hebben onze aan vallen van gisteren een aanzien lijke terreinwinst opgeleverd. Twee Sovjet oorlogsschepen zijn op een DuitschFinschc mijn- vorsperring geloopen en na hevi ge ontploffingen ondergegaan. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag en des nachts havenwerken cn vlieg velden in het Zuidwesten en Zuidoosten van het Britsche eiland bestookt met bommen van zwaar kaliber. Bij de succesvolle verdediging van een convooi te gen een aanval V.wi Jirilüehc iuo- tortorpedobooten is een Duitsch patrouillevaartuig door torpedo- treffers gezonken; de bemanning is gered. In Noord-Afrika heeft dc te genaanval der DuitschItaliaan- sche troepen nieuwe successen gebracht. De stellingen aan het front van Solloem werden in weerwil van vijandelijke aanval len gehandhaafd. Nieuwe uitvals- pogingen der bezctling van To- broek zijn mislukt. Zooals reeds in een extra be richt is medegedeeld, heeft de Britsche vloot de laatste dagen weer zware verliezen geleden. Behalve dat, zooals in het W'ecr- machtsberictat van gisteren ge meld is, een vrij groot Britsch oorlogsschip door een luchtlorpe- do getroffen was, heeft voor Sol loem een Duitsche duikboot on der bevel van den eersten luite nant ter zee Frcihcrr von Tiescn- hausen een Britsch slagschip aan gevallen en een zwaren torpedo treffer toegebracht. Voorts heeft een duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Mohr op den Atlantischcn Oceaan een Britschen kruiser der Dragonklas- sc tot zinken gebracht. Van het front bij Moskou wordt in toenemende mate het overloo- pen van bolsjewisten gemeld. Om tegen deze crisis op te treden, heeft de regeering-Stalin aanlei ding gevonden, in ech nota te be richten over wreedheden van Duitsche soldaten, tegenover ge vangen genomen bolsjewisten ge pleegd. De Duitsche Weermacht en de naast haar strijdende ver bonden troepen zien met de diepste verachting neer op derge lijke valsche berichten, waardoor het beestachtige optreden van bolsjewistische horden verbloemd en haar gevechtsmoraal vergroot moet worden. nalistenbesluit. waardoor de hoog ge roemde vrijheid van de pers een einde nam. Het is reeds zoo dikwijls betoogd, dat deze vrjjheid van pers nimmer be staan heeft. In wezen was de pers vol komen gebonden aan de geldmacht van de adverteerders, a3n de politieke par tijmachten en aan de publieke opinie. Zoo kon het voorkomen, dat voor 1940 de aan deze factóren gebonden pers slechts vrij was in het ophitsen tegen bepaalde bevolkingsgroepen en tegen de nieuwe idee, die in midden-Europa groeide. In het Journalister.besluit komt dui delijk tot uiting, dat de journalist eenerzyds ten aanzien van de wijze, waarop hij zijn taak vervult, een groo te onafhankelijkheid geniet tegenover de commercieelc leiding van liet blad, anderzijds, dat hij gebonden wordt aan de volksgemeenschap. De journalist heeft een openbare taak gekregen, wel ke van Staatswege wordt geregeld. Dit brengt geenszins mede. dat de Staat den inhoud van de pers bepaalt. Er bestaat geen preventieve censuur. De Staat, als vertegenwoordiger van dc volksgemeenschap, geeft wel voort durend, in het bijzonder in persconfe renties, voorlichting aan de journalis- sevelt dit niet noodig te achten. Het Amerikaansche imperialisme heeft Su riname noodig om vasten voet in Zuid- Amerika te verkrijgen en Wallstrcet heeft belangstelling voor bauxiet. Met een emigrantenregeering behoeft men niet veel omslag te maken. Twee dagen na het communiqué van minister-president Gerbrandy arriveer den de Amerikaansche troepen reeds in Suriname. Natuurlijk is volgens Roosevelt deze bezetting van „tydelij- ken" aard. De Amerikaansche pers echter, die met koppen over dc volle breedte gewag maakt van deze bij zetting, beschouwt Suriname reeds als definitief Amerikaansche bezit. „Ik ben er, ik blijf er", denken de Yankee's. Ook de „New York Herald Tribune" gaat een stapje verder, door te schrij ven dat deze bezetting beschouwd moet worden als ccn voorbode van verdere stappen van Roosevelt ter bescherming van de overige Nederlandsche bezittin gen, welke stappen tevens beschouwd moeten worden als 'oen „hoffclyke(l) waarschuwing" aan het adres van Japan. Nog duidelijker was de woordvoer der der Amerikaansche regeering, die eischte, dat ook Fransch Guyana cn Martinique bezet moeten worden. 3500 Zeemijlen van Europa verwijderd I Amerika heeft bauxiet noodig om de bedreigde dcmocratiën te redden cn dit bauxiet moet voor een groot deel uit Surinama komen. Het zou er ech ter óók gekomen zijn zonder de hulp van Amerikaansche bajonetten, maar dat is de bedoeling niet; dus bleek Suriname plotseling door de Duitschers bedreigd let wel, Duitschland heeft bauxiet iri overvloed ter beschikking, terwijl de Angelsaksische propaganda ontdekt heeft, dat de vijfde colonne in Fransch-Guyana, dat immers trouw is gebleven aan de Vichy-rcgeering, steeds gevaarlijker wordt. Een blik op dc kaart is voldoende, om te zien, hoe ongerijmd Rooscvclts verklaringen zijn. Suriname ligt 3500 zeemijlen van Europa verwijtlcrd, ccn afstand van Paramaribo tot Kaapstad. Maar schijnbaar kijken dc Amerikanen niet op wereldkaarten. De olie-bronnen lokken Het gaat Roosevelt om bauxiet, maar het gaat hem in de eerste plaats om steunpunten. Brazilië cn Venezuela met de rijke pliobronncn grenzen aan Suriname en op deze landen hoeft het Amerikaansche dollar-imperialismc zijn bcgeerige oogen laten vallen. Door dc bezetting van Suriname zijn deze lan den onder scherpe militaire controle gebracht. Daarom behoeft men zich ook geen illusie maken omtrent den duur dezer bézetting. Wanneer men het zenden van troepen met dergelijke doorzichtige argumenten weet te recht vaardigen, dan kan men r.a afloop van den oorlog motieven genoeg vinder, om den bezettingsduur tot in de eeuwigheid rekken. Het is noodzakelijk, dat elke Neder lander de werkelijke bedoelingen van Amerika doorziet cn de consequenties uit de rooftochten van den „voorvech ter der democratie", Roosevelt, trekt Suriname is ccn deel van ons grond gebied en een tè kostbaar bezit om zonder protest opgeofferd te worden aan dc belangen van het Amerikaan sche dollar-imperialismc. Wanneer wij in dergelijke handelingen berusten en ons vleiqn met dc hoop. dat Duitsch land later misschien de kastanjes voor ons uit het vuur haalt, zullen wij na den oorlog in ieder geval geen rech ten op dezen andere koloniën kunnen doen gelden. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME! ten ten i de belangen der «(•Iksgemeenschap. De journalisten nebben de plicht dezen stof gelijk elke stof waarheidsgetrouw weer te geven. Doch het is niet de staat, die den in houd der bladen bepaalt, maar de jour nalisten zeil'. Voortdurend is er in den loop van dit jaar op aangedrongen, dat dc journalisten zelf initiatieven nemen, dat zii zelf verscheidenheid brengen. Wannêer men dc pers van heden ver gelijkt met die van een half jaar ge leden, dan blijkt, dat reeds veel tot stand gebracht is. Men moet er echter mede rekening houden, dat wy in oor logstijd leven en dat de oorlogsom standigheden zeer belangnibe beper kingen moeten brengen aan de pers-or ganen. (Zlo vor vervolg p#g. 2). DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 27 Nov. 17.34 tot 23 Nov. 9.22 u. Maan 28 Nov. op 15.30, onder 3.22 uur

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1