Dep. Volksvoorlichting en Kunsten bestaat één jaar Staat en Cultuur Nederland's nieuwe koers ALS DE OLMEN RUISCHEN 2 AMERSFOORTSCHE COURANT - DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941 Een kunst van menschenkennis 'en tact „Steunen, stimuleeren, ordenen, zuiveren en controleeren: ziedaar het werkgebied". De Secretaris-generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedpwaagen heeft Dinsdag voor den Nederland- schen Omroep een rad:orede gehouden, naar aanleiding van het feit, dat het juist een jaar was geleden, dat het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten door den Rijkscommissaris werd ingesteld. Dit was voor spr. een gereede aanleiding om in groote lijnen een overzicht te geven van het voor naamste. wat door de, nu allengs tot ongeveer honderd en vijftig man aan gegroeide ambtenaren dezer nog jonge organisatie L. tol stand gébracht. Het Departement is geboren uit de 'behoeften des tijds. In de eerste pja zijn wij aldus spr. in de twintig ste eeuw sjeeds meer tot de overtuiging gekomen, dat een zoo belangrijk ding als de volksvoorlichting niet een zaak van particulier initiatief of belang, maar een aangelegenheid der geheele volksgemeenschap dient te zi.jn. Hoe langer hoe meer immers is gebleken, dat pers, film en radio bij particuliere uitgevers? ondernemers on verccnigin- gen alleen niet in voldoend vertrouwde handen zijn Doordat dc overheid zich in het afgcloopen liberale tijdvak aan deze uitingen van volksleven niet veel gelegen liet liggen slopen er ongemerkt allerlei euvelen in. waarvah het voor naamste wel was de totale versplinte ring van ons volk in tal van partijen en coterieën en als gevolg daarvan een noodelooze Verspilling van volkskracht. Volksvoorlichting. De zoo verantwoordelijke post van volksorlichter was allengs in handen geraakt van mcnschen, die er geen aan stoot aan nemen, dat ons vaderland een tegen zich zelf verdeeld huis was ge worden. ja de misdadige versnippering van onze volkskracht nog dagelijks in de hand werkten door het in den geest der democratische partijvorming in plaats van in een geest van nationale eenheid voor te lichten. .Thans echter zien wij duidelijk in: volksvoorlichting is geen zaak van indi vidu, onderneming of vereeniging, maar van den Staat als dienaar des volles. Dit heeft geleid tot oprichting van een apart Departement voor de Volksvoorlichting. Behartiging der kunst. In dc tweede plaats was er behoefte aan een meer intensieve behartiging van dc belangen der kunst. In het vroe gere Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bevonden de kunsten zich tusschen wetenschap en onderwijs ccnigszins in de verdrukking. Haar eigen karakter kwam hierbij niet genoeg op den voorgrond en zoo werd het als een behoefte gevoeld de kunst verzorging uit dit Departement los te maken en deze aan het nieuwe over te dragen. Hierbij gold tevens de overwe ging. dat kunst evenals volksvoorlich ting regeermgszaak moet hecten en dat ook bij de kunsten het individualisme van een voorbijgaand tijdvak niet meer aan dc orde van den dag is. Allereerst heeft het Departement een cultuurpolitieke taak vervuld, die be stond in het steunen, stimuleeren, or denen. zuiveren en controleeren van alle uitingen van Nederlandsche cul tuur voorzoover onder volksvoorlich ting en kunsten ressorleerende. In d- tweede 'plaats is het dit eerste jrar bevig geweest mët de organisatori sche en pronagandistische voorberei ding tier Nederlandsche Cultuurkamer, hei lichaam, dat niet zoo zeer de cul tuurpolitiek, dan wel de belangen (vak kundig. economisch en sociaal) der cul- tüM'clc werkers te bchaiéigen heeft en da: tegenover de Overheid de functie van een cultureeleberoepsvei'tegen- woordigibg heeft. Thans maken wil eerst even een wan deling .floor de verschillende afdeelin- gen van het Departement, De Pers. Wij beginnen met dc afdeelingen der volksvoorlichting: de Pers, dc Radio, d: film. de actieve propaganda. Wij be ginnen mei dc Por.;, de Koningin der aarde, die wij dit jaar reeds orde op haar zaken hebben zien stellen door het Journalistenbfshiit van Mei 1941. waarbij zij haar dienaren er op wees. dat zii. do journalisten, een openbare taak lc*n aanzien der volksgemeenschap hebben te vervullen. Voorts hebben wij haar de vorming der journalisten dezen zomer ter hand zien nemen, en maken wij haar medo, hoe zij op de geregelde persconferenties te» d^partemente haar dienaren over dc belangrijke feiton van den dag voorlicht, een werk. dat go- duld vcreischt, maar reeds ten gevolge heeft, dat dat journalist meer on meer begrip heeft gekregen voor nieuwe orde, waarnaar ook het Departement streeft. De radio. Wij gaan over naar de radio. Ook hier i; belangrijk ordeningswerk verricht, aan den wantoestand van eenige, elkaar beconcurreerende en op de rug van ons volk krakeelende Omroepvereenigingen is al spoedig een eind gemaakt door de stichting van den Nederlandschen Om roep, die op de bres staat niet voor partijbelangen, maar voor het welzijn van heel ons vaderland. Van uit dit ecne centrale punt werd reeds zeer veel zorg aan de samenstelling van het pro gramma besteed, zoowel wat de volks voorlichting betreft, als ten aanzien van dc kunst. Een uitgebreide organisatie van radio controleurs, die de uitzondingen beluis teren is in dienst gesteld van het eene dool van liet Deparfement, ons volk voor te lichten in een geest van werke- lijkhéid en waarheid ten aanzien van de echte belangen des volks. De film Do volgende afdeelsng is de film- afdoeling, ook weer een ongekende fi guur in ons departementaal bestel. De ze sector heeft de bij de stichting van het Departement reeds in vollen gang zii ide reorganisatie van den Bioscoop bond ten einde gevoerd in dien zin, dat ook hier meer dan vroeger het ge val was het volksbelang op den voor grond en de particuliere belangen der ondernemers in dienst van het welzijn van ons vaderland komen te staan. De flimkeuring werd herzien en vereen voudigd en in nieuwen geest omge bouwd, en tevens werd een controle apparaat op de opvoeringen in bewe ging gezet ten einde na té gaan of de bepalingen van het departement ook worden uitgevoerd. Actieve propaganda De afdeeling actieve propaganda be hartigt allo volksvoorlichting, in zoo verre niet door pers, radio en film gevoerd. Zij hield zich dit jaar bezig met uitgifte van pamfletten (een maal verschijnende, kostenloos verspreide „kranten"), brochures, z.g. muurkran ten, affiches en met het'inrichten resp. stimuleeren van tentoonstellingen, zoo als do tentoonstelling Eeuwig levende Teckens in het Gemeentemuseum te Den Haag. Met deze voorlichtingsafdeelingen nauw verbonden is sinds kort het bu reau departementale voorlichting, dat zich ten doel stelt, de voorlichting der andere departementen zoo veel moge lijk te concentreereu en het VBn daar bijeengegaarde materiaal via pers, ra dio, film en actieve propaganda tot het publiek te brengen. Bij de samenvatting van de boven genoemde voorlichtingsafdeelingen wil ik nog eens met nadruk vaststellen, dat voorlichting nooit neutraal, maar altoos gericht is. Dit wil niet zeggen, dat' zij niet waarheidsgetrouw of niet .objectief is. Goede voorlichting heeft steeds tweeërlei leidend beginsel 1. zich te houden aan de feitelijke objectieve werkelijkheid, en 2. hot welzijn van heel het volk te dienen en dus niet „neutraal" te zijn. Daarom is volksvoorlichting een kunst van menschenkennis en tact én zoo zien wij dan tevens, dat de com binatie „volksvoorlichting en kunsten" niet zoo vreemd is, als zij wellicht op het eerste gezicht lijkt. Daarna gaf spr. in vogelvlucht een overzicht van .de vier kunstafdeelingen van het departement; muziek: theater en dans; bouwkunst, beeldende kunst en kunstambacht; letteren. Het werkgebied. Steunen, stimuleeren, ordenen, zui veren en controleeren: deze vijf woor den geven vrij nauwkeurig het werk gebied van het Departement aan. Hel beoogt m.a.w. aan alle uitingen van volksvoorlichting en kunstzinnig leven in volkschen zm mogelijkheden van ontplooiing te geven en als die moge lijkheden worden gegrepen, de activi teit der vollfsch-cultureele krachten te sterken en te prikkelen. Het beoogt vorm en eenheid aan ons cultuurleven te geven voorzoover het zich maat schappelijk in bepaalde organisaties uitdrukt, waarbij het steeds ook zui verend en i.n zooverre negatief moet oplroderi. Het beoogt ten slotte het ge heel te overzien om na te gaan, of de volksche stimulans, die het gegeven heeft ook tot de gewonsehte gevolgen luidt en tevens om zoodoende zichzelf te kunnen verbeteren. Recht i plicht a i den Staat Wij weten zeer goed, dal de Over- Itcid geen genieën kan maken Maar ivij weten ook. dat de Staat by machte Vijftig K.M. voor Moskou In harden mocizamen strijd zijn de Duiische troepen lot op 50 km. len N.W. van Mo-ikou opgerukt, zoo luid de het Weermachtsbericht van 24 No vember. Na verbitterde gevechten is daar de stad Solnetsjnogorski door pantser- troepen genomen. Op 50 km. voor Moskou woedt de strijd, de val van de stad wordt voor bereid Straks zal ook dit bolwerk van het bolsjewisme vallen en zal wederom een bron van ellende blootgelegd wor den Verhongerde, gemartelde burgers zullen onmiddellijk hulp noodig heb ben. Hier is werk te doen voor de am bulances. Laat Nederland ook zijn deel heb ben aan dezen menschlievenden ar beid. Steunt de Nederlandsche Ambulance en stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op giro-rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. DID EXTRA RANTSOEN BON NEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN HET MODEL GEWIJZIGD De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt inzake de distri butie van vaste brandstoffen de aan dacht op het navolgende. Het is gebleken, dat er cenig mis verstand bestaat ten aanzien van het model van de rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen, welke, zooals be kend, wordep uitgereikt aan personen, die recht hebben op een extra rant soen vaste brandstoffen, alsmede aan kleinverbruikers in de groepen B., C. en D. Deze bonnen dragen den opdruk: „brandstoffen één eenheid" en hebben een grijs-groene kleur, Hiernaast zijn de zoogenaamde periodebonnen in ge bruik, die als opdruk de woorden: „brandstoffen één eenheid eerste pe riode, tweede periode" enz. dragen en die eveneens een grijs-groene kleur hebben. Teneinde een duidelijk onder scheid te scheppen tusschen de rant soenbonnen en deze periodebonnen, zyn de nieuw uit te reiken rantsoen- bonnen thans voorzien van een witte streep, die ongeveer ter hoogle van het woord „één eenheid" over de heele breedte van den bon loopt. De oude rantsoenbonnen, welke niet van deze witte streep voorzien zijn, blijven echter eveneens geldig, zoodat dus alle rantsoenbonnen gemerkt met de woorden „brandstoffen één een heid", onafhankelijk van het feit. if zü al dan niet van een witte streLp voorzien zijn, elk recht geven op het koopen van' vaste brandstoffen. ZUINIG OP HET PAPIER! Aangezien bij de. viering van het Sint Nicolaasfeest de wijze van verpakking van geschenken steeds een belangrijke rol speelt en daarbij meestal veel pa pier wordt gebruikt, doet het Rijks bureau voor oude materialen en afval stoffen een dringend beroep op alle Ne derlandsche gezinnen, om het papier, de doozen e. d. niet weg te werpen of te vernietigen, maar zorgvuldig en droog te bewaren en af te geven aan een der door genoemd Rijksbureau erkende kleinhandelaren. Een extra-hoeveelheid oud papier en karton zou voor de Nederlandsche pa pierindustrie, die dringend om grond stoffen verlegen zit, het mooiste Sin!- Nicolaas geschenk zijn. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen werd de 66-jarige W. B. J. H., wonende aan den Bussumer- weg te Blaricum. door zijn dochter dood iu bed aangetroffen. De ontboden arts constateerde, dat de lieer H. door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. De oorzaak hiervan was, dat dc schoorstean van de kamer waar de heer H. sliep, geheel door roet ver stopt was. is, de gunstigste voorwaardep hiervoor te scheppen door ons volk in zijn cul tureel besef, dat tevens eenheidsbesef is, te sterken. Het genie is altijd com ponent van een sterke en gezonde en waaruit het als een kroon op het volksgeest, die het draagt en schraagt werk uitrijst als een torenspits. Wat vroeger de Maecenas, de vorst en do rijke patriciër deed, is nu recht en plicht van den staat. Daarom is het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zich van zijn taak ook klaar bewust. Het werkt voor de verheffing van den Nederlandschen geest binnen de verheffing van Germaansch Europa. Dc radio Op het gebied van de radio zyn de om roepvereenigingen overgegaan in een enke len Ryksradlo-omroep, Dc- bijzondere positie van den omroep, waarbij het gesproken woord doordringt tot ln alle hulskamers, brengt inede. dat deze omroep een direct orgaan van de volksgemeenschap moet zijn. inaieu hij zyn taak goed vervullen wil. Vroeger was de rodlocontróle ln wezen ne gatief. Zij was niet ln staat gewenschte uit zendingen te stimuleeren. De Staat heeft er thans voor te zorgen, dat de omroep het volk voorlicht omtrent de richting, waarin de volksgemeenschap verder marcheert. Voorts dat h!J aan het Nederlandsche volk cultureele uitingen brengt, die aan dit volk eigen zijn. In alt opzicht ls reeds veel be reikt. Ook hier werken de oorlogsomstandig heden belemmerend voor een gunstige ont wikkeling. De beperkte verbindingen en de beperkte zendtijd vormen hier o.m. een be zwaar. De film Ook op het gebied van de film gaat men uit van het nieuwe grondbeginsel, dat de Staat op cultureel gebied leiding geeft. Vroeger was de filmkeuring uitsluitend be perkt tot het naguan, of een film in stryd was met de openbare orde of de goede ze den. Thans bestaal de mogeiykheid een Illm te toetsen aan de elschen van het Staats bestuur en de volksopvoeding van den nieu wen tyd Elke bioscoopbezoeker kan consta- tceren, dat zoowel propagandistisch als cul tureel hoe langer hoe meer iets nieuws wordt gebracht. De Cultuur-politiek De cultuur-politiek, welke de Slaat voert, uit zich ten aanzien van de kunsten ln de eerste plaats ln het organisseren en stimu leeren van allerlei kunstuitingen. WO noe men hier: opdrachten" aan en prijzen voor letterkundigen, het aankoopeu van kunst werken. het organlseeren van kunsttentoon stellingen, het stimuleeren van de uitvoe ring van het werk van Nederlandsche com ponisten en Nederlandsche tooneel6chriJvers. Daarnaast is men bezig con nieuw cultuur- recht te scheppen, doordat de gebondenheid van bepaalde cultureele uitingen aan het staatstoezicht nader wordt geregeld. Het be treft hier in het bijzonder de controle op het speelplan van theatergezelschappen, het toezicht op de groote symphonie-orkeslon. de nlgeheele coördineering van het tentoon stelling)! wezen. Nederlandsche Cultuurkamer Een vruchtbare cultuur-politiek kan ech ter eerst dan mogelijk zijn, wanneer de po sitie van alle cultuurwerkers behoorlijk ge ordend is. Dit zou van boven af kunnen geschieden, langs bureaucratischen weg. De ze weg is niet gekozen. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft den op bouw voorbereid van de Nederlandsche Cul tuurkamer.' welke de cenlge en algeheele or ganisatie is van alle cultuurwerkers. Deze organisatie zal ln eigen kring, daarbij ver antwoording dragende tegenover de volksge meenschap, de vakkundige, sociale en eco nomische belangen der cultuurwerkers re gelen. Op dit terrein valt een enorm wette te verrichten. De cultuur kan eerst bloeien, indien de cultuurwerkers verzekerd zijn van een redelijken levensstandaard. Op 'dit ter rein zijn reeds belangrijke dingen bereikt, voordat de cultuurkamer ln werking is ge treden. Wij noemen hier de verbeterde sejourrege- ling voor de tooneelspelers met financioelen steun van het departement, een veel ge zondere salarisregeling voor de, musici, die werken in de acht groote orkesten van ons laud, waarbij de salarissen op een mensch- waardig peil zijn gebracht. Actieve propaganda Het voorop stellen van de belangen van de volksgemeenschap ten aanzien van het gees telijk leven brengt mede, dat de Staat zorg Er zijn natuurlijk wel geneesmid delen geweest, die snel „in de mode" kwamen, doch spoedig weer verdwenen. Een preparaat echter zooals ASPIRIN, dal door ernstigen, we- tenschoppelijken arbeid ontstaan is en in altijd dezelfde goede hoedanigheid door een wereld firma vervaardigd wordt, is geen modeartikel Dat bewi|Sl zijn meer don 40-jarig bestaan, ziin aanwezigheid over de geheele A5PIB1W 0j ■Aeoï&Ui huis/ Buisje a 20 tcbletten 55 cf. Zokje a 2 tabletten 7 et draagt voor de algemeene voorlichting van het volk. ook door andere middelen dan pers, radio en film. Hiertoe is in het De partement van Volksvoorlichting en Kun sten de afdeeling Actieve Propaganda inge- Hot terrein van de propaganda omvat alle onderdeden van het staatsbestuur zonder onderscheid. Immers by alle maatregelen ls het van wezenlijk belang, dat het volk op de Juiste wijze wordt voorgelicht. De Juiste uitwerking van eiken maatregel ls er mede van afhankelijk, dat iedere, volksgenoot de strekking van dien maatregel ln het licht van het belang van de volksgemeenschap begrypt. Door deze noodzakelijkheid heeft het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten een tjnlverscele taak gekregen. De gcestelyke vorming van het volk ls de grootste taak van het thans een Jaar bestaarde departementen, welke taak ge wichtiger is "dan elke andere, omdat deze geestelijke vorming 't fundament vormt van den opbouw van den nieuwen Staat. Jhr. Mr. S. M. S. DE RANITZ. Dc 54-jarige oud-verpleegster, zus ter P., wonende aan de Waldecklaan te Hilversum, is door de duisternis mis leid met haar rijwiel in den vijver van de Laapersweg gereden en verdronken. Het stoffelijk overschot is later door de politie opgehaald en naar de Noorder begraafplaats overgebracht. KINDJE IN BED GESTIKT De gehuwde vrouw G., die haar kindje van vijf maanden in een groot bed te rusten had gelegd, kwam eenïgen tijd later tot de ontdekking, dat het kindje in de kussens was gestikt, GEEN ANNEXATIE Over „Nederlands nieuwe koers" heeft de voormalige gevolgmachtigdè van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Brabant, de heer Ritterbusch, de zer dagen het woord gevoerd voor de DcutschNiederlandischc Gesellsschaft te Berlijn. Spr. behandelde daarby de taak en de politiek van den Rijkscommissaris, wel ke niet alleen, wat begrijpelijk is, in Nederland op misverstand stuitten, doch die ook door menigen Duitscher Verkeerd worden begrepen. Door do op merkingen van zulke gelegenheidsbe zoekers aan Nederland wordt do arbeid der daar te werk gestelde Duitschers onnoodig bemoeilijkt. Men verandert niet plot seling van overtuiging. De taak nu van den Rijkscommissaris en diens staf, aldus spr., is er voorname lijk een van geestelijke opvoeding en verandering der tot voor kort heer- schende wereldbeschouwing. Nederland moet niet geannexeerd worden, doch de Nederlanders moeten gewonnen wor den. Dat gaat nooit met geweld. Wij zijn niet als betweters gekomen. Door de snelle successen is men in Duitsch- land verwend en meent dat alles in een zelfde tempo geschieden kan. Doch men verandert niet plotseling van overtui ging. Zulks vergt moeitevollen strijd en eigen innerlijken groei. Spr. schetste dan den toestand in Ne derland vóór 10 Mei 1940 en de ontwik keling, die de zaken sindsdien hebben genomen. Het is onmogelijk de Neder landers tot Duitschers te maken, doch zij moeten weer tot de erkenning ge bracht worden, dat zij Germanen zijn. Hun land zal dan ook in het kader van een Germaanschen Statenbond zijn zelf standigheid behouden. En wat meer is, zij zullen gelijkgerechtigd zijn met de Duitschers. De N.S.B. Nadat de klassenstaat overwonnen was, had men menschen noodig. Een po litiek zonder menschen bestaat immers niet. En dezen vond men in de N.S.B. waartegen men weliswaar in Nederland veel bezwaar heeft, doch die toch lang te voren getoond had het juiste inzicht tc hebben. Het is moeilijk voor Mus serts partij, doch ook het nationaal-so- cialisme in Duitschland had het moei lijk en slechts door strijd kan men groot worden. Daarom ook had men juist een zekere ontwikkeling van het partijap paraat opnieuw toegelaten. Deze par tijen echter zijn weer gaandeweg ver dwenen. Het moet en het zal aldus ge lukken de Nederlanders geestelijk te winnen. Dan zal Nederland weer een voornaam en scheppend deel van Euro pa zijn. N? afloop bleven de aanwezigen nog over het onderwerp van de toegejuich te rede in ongedwongen gedachtenwis- seling bijeen. IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta Herordening Ned. Toonkunste- naarsvereeniging EéN FEDERATIE VAN ZES VAKGROEP-ORGANISATIES De gemachtigde voor de Federatie van Nederlandsche toonkunstenaars vereeni- gingen, deelt o.a. mede, dat in afwach ting van de oprichting van het muziek gilde, dat de Nederlandsche musici in den nieuwen geest van beroepsvervul ling zal inwijden, als overgang een her ordening van het verecnigingswezen der Nederlandsche toonkunstenaars zal plaats vinden. Er zijn in ons land te veel organisaties van beroepsmusici. In dezen cliaos van meer tegenstrijdige dan gemeenschappelijke belangen zal thans orde worden gebracht. 26 Vereenigingcn. Er zijn evenzeer parallel strevende als elkander tegengestelde vereenigin- gen: een hoeveelheid van minstens 26 vereenigingen, die in eigen omgeving min of meer belangrijk werk trachten te doen, doch daarin niet slagen, omdat hen allen de gemeenschapszin ont breekt, evenals hét inzicht, dat slechts door samenwerking de cultureele en sociale belangen der Nederlandsche mu sici gediend kunnen worden. Dit inzicht moet komen, het gemeen schapsbesef moet ontwaken, want cul tureel en sociaal moet het Nederlandsch muziekleven nog van vele ziekten ge nezen. Thans komt er eenheid. Er komt thans eenheid. Allereerst in 'de groepeering. Zoo worden de vakgroepen: componisten, dirigenten, solisten, or kestmusici, muziekpaedagogen of amu sementsmusici vertegenwoordigende, maar thans nog naast elkander bestaan de en parallel streVende organisaties, samengekoppeld. En zoo worden de al gemeene organisaties, die tot nu toe al le vakgroepen samenvatten, maar toch niet alle Nederlandsche musici'verte genwoordigen, tot vakgroepvereenigïng gereorganiseerd. Het gevolg van samen koppeling en reorganisatie zal zyn, dat 26 organisaties worden teruggebracht tot een zestal vakgroep-organisaties. Er komt een hoogere, centrale eenheid, een overkoepeling dezer zes organisaties, die tegelijk een voorbereidend stadium in de organisatie van het Muziekgilde zal- beteekenen. Ook eenhekl in de leiding, Er zal ook een principieele eenheid in de leiding komen, zoowel in de zes organisaties, als in de federatie van de ze organisaties. Daarom wordt met het oude bestuursstelsel gebroken en aan het hoofd van elk der zes organisaties zoowel als van de federatie een verant woordelijk leider aangesteld, terwijl te vens aan eiken leider een raad van ad vies wordt toegevoegd. Deze herordening zal geschieden in overleg .met de afdeeling Muziek van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. v Van besturen en ieden der organisa ties, wordt verwacht, dat zij aan deze herordening ter voorbereiding van het muziekgilde hun volle medewerking zullen verleenen in eigen belang, want geen musicus zal zjjn beroep meer kun nen uitoefenen, wanneer hij niet lid ts van zijn vakgroep, die als zoodanig in het muziekgilde van de Nederlandsche Cultuurkamer wordt opgenomen. Radio-programma's VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941. Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz. 7 45 Ochtendgymn. 7.5a Gram.muz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.35 Och tendgymn. 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor de huisvrouw. 920 Grarrumuz. 11.00 Voor da kleuters. 1120 Sylvestre-trlo. 12.00 Orgel concert eiv solist. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Amusementsorkest. 13 45 Gram.muz. 14.00 Haarlemsche Orkestvereenlglng en so liste. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gram.muz. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en. beursber. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sportwetenswaardighcden. 18.30 De Ram blers.- 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Derde en vierde acte van tie opera „La Bohème" (opn.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met do studio beschikken). 20 30 Grammuz 20.45 Causerie. 21.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 21.30 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuws ber. 22.00 BNO: Engelscho ultz.: .Economie News from Holland" of Gram.muz. 22.15 Omroeporkest (opn). 22.5524.00 Gram.muz. Hilversum H, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilv. I. 8.45 Gram.muz, 10.06 Morgenwijding. 10.15 Zang met planobet;. 10.40 ..De straten van Rotterdam". 11.00 Gram.muz, 12.00 Ensemble Oskar Savoy. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber 1305 Luchtig middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 De Romancers en solist. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gram.muz. 17 15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 De Melo- dlsten, soliste en gramofoonmuzlck. 18 30 Onze volkshuishouding. 18.45 Gram.muz. 19.00 Actueel halluur. 19 30 Gram.muz. 19.45 Reportage. 20.00 „Der Zigeunerbaron'", ope rette (opn) 21.00 Causerie „Welke boeken kooppn wy op de a.s. feestdagen voor onze kinderen van 1218 Jaar". 21.15 Gram.muz. 21 45 BNO: Nleuwsber. 22 00 Gram.muz 22.10 22.15 Avondwljdlng. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLM-ANN Nederlandsche bewerking E Kok 53. Zy keek hem aan. Niet Inge. maar ik heb haar toch nerkend Ik heb nog een zuster, zij heel Ursula en is een jaar ouder dan Inge zij lijken spi-ckend op elkaar. Begrijpt u het nu? Tk?neen mijnheer Wollin. Ik heet Axel, lachte hij. Ont houd dien naam goed! Het was hel best", als u hem maar. dadelijk uit sprak. Probeert 11 -w— Axel Axel. wilt u het niet eens probeeren? U wilde mij.., immers Goed, dus eerst: dat. Hij werd weer ernstig. Ursula hield dol veel ••:sn autorijden, op een dag overreed zij een fietser, de man was dood. van rlat oogenblik aan is zij niet meer ge zond, ik bedoel, haar hoofd raakte in de war; vervolgingswaanzin noemen de dokters dat. Altijd weer kwelt haar doze herinnering, zij meent, dat de man haar vervolgt Vreesel'ik! Ja. knikte hij. het is ontzet- 'ond. oirrist TTrsu'n onschuldig was. Vader wilde niet. dut zii naar een in- '-'ing gebracht word. hij hoopte, 'lat haar toestand hier. op het land. beter zou worden. Maar dat is helaas niet gebeurd. Toen u kwam, brachten wij haar in het onbewoonde gedeelte van het huis. maar da' ~cheèn haar onrustig te maken er reeds den eersten nacht kreeg zii eer aanval. Inge heeft geen rustig oogenblik gehad, want zy verpleegde haar zuster. Op den middag dat u hier zat, heeft Ursula van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt en is gevlucht. Ik haalde haar terug en dat is alles! En waar is zij nu? Vader heeft toegegeven en inge zien. dat er misschien een ongeluk zou gebeuren als zij hier hleef en nu is zi[i naar een inrichting, de doktoren heb ben ons echter hoop gegeven. Mis schien wordt zij toch nog gezond al zal het ècn tijd duren. Maar nu .zullen wij over iets anders praten. lederen dag ging Gisela vooruit en \xel week nauwelijks van haar zijde. Nu is voor mij de mooie tijd ook weldra voorbij, zuchtte zy toen zij aan len oever van het meer zaten. Juf frouw Wegener heeft my geschreven, dat zij mij dezer dagen venvacht. Het wordt nok hoog t.ijd Dat ik eindelyk met u spreek, eindigde hij den zin. De zaak is de ze. dat er secretaressen in overvloed zijn, nietwaar? Ja. natuurlijk! Juf frouw Wegener zal dun ook geen be zwaar hebben om een andere te ne men. Wie geen ander neemt, ben ik echter. Mijnheer Wollin. ik heb Axel. Gisela. Axel. wie is er het -.'echtst aan toe? Juffrouw Wegener of ik?. Ik, natuurlijk, dat valt niet te bestrijden. Juffrouw Wegener kan een advertentie plaatsen. Zii krijgt dozij nen brieven, vindt dadelijk een ander. Nu zult u zeggen dat ik ook een ad vertentie ksn "plaatsen, natuurlijk en ik zal ook brieven krijgen, maar voor mij is daar geen ander bij. Begrypt u iat? Aarzelend zeide Gisela. Ik wist niet, dat u een secretaresse noodig had Die heb ik ook niet noodig! Maar een vrouw. Gisela, die wil ik hebben. Niet zoo maar een, ook geen, die een groote bankrekening heeft. En toen zij hem aanstaarde alsof zij hem niet begreep, legde hij zijn arm om haar schouders. Ik geloof. Gisela. dat je allang weet, dat ik van je houd. En by my was het liefde op het eerste gezicht. Toen je mij op de trap in de armen viel. is het begonnen, het is zoo. Gise la. En zou jij niet gelukkig kunnen zijn op 01 men hof? Zij zweef, maar in haar hart sprong een khmer open, die rij nooit had ge weten te bezitten, een zaligheid door stroomde haar. Zy voelde zijn arm om haar schouder. Gisela, klonk het. Wil je mijn vrouw worden? Gaf zij antwoord? Zy wist het niet. zy wist alleen, dat hij haar in zijn ar men hield, tranen stonden in haar oogen, heel duidelijk zag zy twee blau we oogen, die in de hare verzonken. Axel heet ik, fluisterden twee lip pen vlak bij haar mond. Toen sloeg zij de armen om" hem heen en verborg haar gezicht tegen zyn schouder. Van Dora Wegener kwam een kort briefje als antwoord op de verlovings kaart. Pirol stuurde een telegram, maar Inge schreef een langen, blijden brief. Ett wanneer is het bruiloft? vroeg zij. Laat het my weten, maar bij tijds, zoodat ik vrij kan vragen? Axel lachte. Wij zullen haar schrijven, dat Gisela Heigcr met Kerstmis, Gisela Wollin zal heetèn, goed? Hoe kan men zooiels vragen? bromde tante Stine. Natuurljjk vindt zij het goed En werkelijk, dat was ook zoo. EINDE

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2