Het boek is de spiegel van een volk Prof. van Dam over de Volksche Wetenschap Voetbal i Over- '"^/A zicht Twee Meisjes wachten op het Geluk 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1941 Deze winter minder boeken, van betere kwaliteit DE MEENING VAN Dr. J. VAN HAM De Hollandsche winter is hoogtij voor den lezer, -den liefhebber van van het boek. En men mag redelij kerwijs aannemen, dat het boek de zen winter nog meer belangstelling zal ondervinden dan ooit tevoren, nu de keuze varf geschenken onder invloed van den oorlog geringer is dan gewoonlijk en de leuze: „Geef een boek!" het parool is geworden van Sint Nicolaas en den Kerst man. „Over het- geheel genomen zal de nieuwe boekenproductie dit seizoen echter niet zoo groot zijn als gewoon lijk", zoo verklaarde ons dr. J. van Ham, hoofd van de afdeeling Boekwe zen van hol' Departement van Volks voorlichting en Kunsten op onze vraag, hoé de vooruitzichten van den boeken liefhebber dezen winter zullen zijn. „Dit beteekc-nt echter nog niet, dr-t de pro ductie daar slechter om behoeft te wor den. Men zoo zelfs gezien de ervaring van vorige jaren eerder het tegendeel kunnen verwachten. Bij de papïerver- trekking is het streven, zoo goed moge lijk voor het meest noodzakelijke uit de boekenproductie te zorgen. Hierdoor zullen de uitgevers zelf dus reeds be ginnen met het toepassen van wat meer selectie, over de wènsehelijkheid waar van men liet reeds jaren eens was. Bo vendien zullen onder deze omstandighe den vele van de beste oudere boeken, die dreigden te verdrinken in den Ier middelmatige nieuwe, weer i ka: krui „Acht u in dit niéuwe seizoen ook nieuwe mogelijkheden aanwezig voor de Nedcrlandsche schrijvers?" Uitgevcrsinitialief. „Het belangrijkste nieuws op dit ge bied acht ik ongetwijfeld de groote let terkundige prijsvraag, welke juist dezer dagen is uitgeschreven door de uitgeve- ri.i ..De Schouw". Van deze prijsvraag het gaat hier om een prijs van ƒ5000, voor het beste manuscript en vier aan- moo-ii-zingsprijzco van ƒ500. heeft ook het Departement met groote belangstel ling kennis genomen, temeer daar de welke mon aan de inzendingen inderdaad voor onze Nedcrlandsche ro men schrijvers van het hoogste belang zijn. Ik heb dan ook niet genoegen zit ting genomen in de jury. De uitgeverij „De Schouw" vraagt, zooals bekend, een roman welke door de stof e:i door de behandeling blijk geefi in liefde en bewondering voor de beste eigenschappen van ons volk. Dit criterium is hierom zoo belangrijk, omdat sinds 1860 maar al te zeer een vervreemding is ontstaan tusschcn kun sten;::!- en volk. doordat de kunstenaars teveel belangstelling hadden voor zich zelf r.n te weinig voor hun volk, al kan men zeggen, dat door de vraag van het publiek naar streekromans, romans van het water en historische romans, kortom naar het boeiende verhaal, zonder ge peuter in allerlei, zielsconflicten, een st ogende productie in deze genres is omstaan. Dc kracht van een volk. De stellers van de prijsvraag hebben een aantal voorbeelden genoemd, welke door schrijvers desgewc-nscht als richt lijn beschouwd kunnen worden. Hier van acht ik vooral van bctcckenis het eerste voorl--?ld: een roman waaruit de bctcckenis blijkt van de tradities van de geslachten in onze letterkunde. De ontdekking van de erfelijkheids- w. :ten voerde tot het naturalistische genre. De erfelijke eigenschappen wer den daarbij vooral opgemerkt in de ont- aardtngsvcrschijnselen, zoodat een na turalistische roman ons don ondergang van een geslacht of van een bepaalde firuur uit een bepaalde familie ver klaarde, op wie zich dan al de degc-ne- raticverschijnselen samentrokken. Men denke aan Elinc Vere. In onzen tijd toont men echter meer besef voor de waarheid, dat het bloed niet de drager is van ontaardings- en ondergangsverschijnselen, maar dat de keten van geslachten de grootste waar den en de beste kenmerken van een volk beschermt. De roman, die laat zien van welk een waarde het voor een volk is gezonde familietradities te bezitter, en. te bewaren, bouwt mee aan de her leving van ons volk. Deze waarheid legt dan ook op de schoutiers van de Over heid de laak, de handhaving der gezon de traditie:- te bevorderen. Bezet gebied nieuw offensief ten aanval! Steun! da Nederlandsche Ambulance v.h. Oostfront. Koningitwe gr ach t 22. Giro: 87600. 's-Gravenhage. Uitstekende stimulans. In het algemeen kan men zeggen, al dus dr. van Ham, dat prijsvragen als deze een uitstekende stimulans zullen blijken om datgene, wat tot dusver reeds vaag werd gedaan uit den drang van den tijd,,tot beter, meer bewust le ven te wekken. Men mag niet ontkennen, dat cr een gevaar bestaat van program- matischen arbeid, doch cencrzijds zal liet gevolg van deze stimulans zijn, dat zi.i, die het geheel van onze samenle ving in dit tijdsbestek hebben leeren overzien en begrijpen zonder dat zij daarom tot een of andere politieke groe peering behoeven te behooren beter werk zullen leveren. Men herinnere zich slechts hoe Potgieter door zijn bewuste streven: „Beseffende wat wij eenmaal geweest zijn, ons aangorden in de 19e eeuw grooteo invloed heeft ge oefend op zijn tijdgenootcn en onder andere de belangstelling van mevr. Bosboom-Toussaint op groote vader- landsche onderwerpen richtte. MUSSERT OPENT NIEUW KRINGHUIS DER N.S.B. Ter gelegenheid van de opening heeft Zaterdagavond dc officieele opening plaats gehad van een nieuw Kringhuis der N.S.B. te Hilversum heeft ir. Mus- sert een rede gehouden, waarin hij vaststelde dat in Hilversum voor de be weging van jongsaf goed werk is ver richt. Met goeden wil zal het zoover komen, dat de bevolking meer en meer gaat beseffen, dat N.S.B. en nationaal-socia- lisme er niet zijn om het volk nog meer te drukken, maar om het te helpen in zijn grooten nood. Wij willen dienaren zijn van het volk en het leiden naar een beterp en mooiere toekomst uit het don ker, bezwaarde heden, Want bezwaard is het lieden, doch juist uit de blokkade moeten we leeren, hoe noodzakelijk het is, dat er een Europa komt, dat onaf hankelijk is van Angelsaksers, joden en Russen. De volkeren van Europa begin nen nu te beseffen Europeaan te zijn, de strijd van thans gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Wij staan, aldus spr. reeds aan het begin van den wederop- stand. Het is onze taak het volk uit de duisternis op te voeren naar het hoo- gere plan van het nieuwe Europa. VASTE BRANDSTOFFEN" VOOR KOOKDOELEINDEN De secretaris-generaal van het Depar tement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende liet tijdvak van Maandag" 1 December 1941 tot en met 31 Januari 1942 de met K F. 07 gemerkte bonnen van de kaar ten M. en N. welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brand stoffen, al dan niet in combinatie met petroleum, zijn aangewezen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 December 1941 tot en met Woensdag 31 December 1941 geven de met de woorden „generator-anthraciet twaalfde periode gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hl. (maximum 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 kg. turf- cokes terwijl gedurende genoemd tijd vak de met „generator turf twaalfde pe riode gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. Steeds meer ellende.... Hoe verder "het overwinnende Duit- sche léger het Sovjet-land binnen trekt, hoe meer ellende het op zijn weg ont moet. Jarenlang heeft de bevolking van den „Heilstaat" gebukt geleefd onder het juk van regiem, dat met zijn ver- derfelijken arbeid een heel volk te gronde heeft gericht. Ziet naar de wo ningen van de Sovjet-boeren. Ziet naar de kleeding die de burgers dragen, het is alles armoede en ellende. En dat deze ellende door den geesel van den oorlog in niet geringe mate is -toegenomen laat zich begrijpen. Daarom moet ook spoedig hulp ver leend worden aan deze menschen. die thans meer dan ooit een helpende hand behoeven. Aan deze taak zal ook Nederland zijn deel hebben. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland zal toonen wat menschen- liefde is. Nederland zal zich van de beste zijde doen kennen. Reeds stortten duizenden hun bedra gen voor de totstandkoming van deNe- derlandsche Ambulance. De uwe wordt nog verwacht. Stort haar vandaag nog op giroreke ning 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravcnhage. iwe uniform van Winterhulp Nederland. (Polygoon-Meyer) Laat. men u niet moeten vragen, geeft spontaan, dat is de wc'nsch. Uw gift krijgt meerdre waarde voor uw armen medemenscJl. (Lijstencollecte W.I1.N5 en 6 Dec.). Geleidelijke ontwikkeling van hoogescholen in volksche richting DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT De uitingen van prof. Van Genech ten over ona hooger onderwijs, in het bijzonder over de Leidsche Universi teit, vormden het uitgangspunt tot een vraaggesprek tusscheri den Secretaris generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, prof. dr. J. van Dam, en een redacteur van het A.N.P. Meer speciaal was daartoe aanlei ding de passage in het verslag van het onderhoud met prof. van Genechten, waar deze gezegd had: „Wij, natio- naal-socialisten, hopen nu, dat Leiden binnen korten tijd uit zijn asch zal herrijzen als een volksche universiteit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug mij, al dus prof. van Genechten, er zeer over, dat de Secretaris-generaal van het De partement van Opvoeding, Welen- schap en Cultuurbescherming op de tentoonstelling van Duitsche weten schap te Amsterdam hetzelfde stand punt heeft ingenomen". Prof. van Dam stelde er prijs op al lereerst te doen uitkomen, dat hij te Amsterdam niet op Leiden heeft ge zinspeeld, doch over wetenschap en volksgemeenschap in het algemeen heeft gesproken. Voorts merkte hij op, dat weten schap m dienst van het volk toch c-igenlijk iets anders is dan volksche wetenschap. Wat is volkschè wetenschap? Wat verstaat u dan onder volksche wetenschap en hoe denkt u zich de be oefening daarvan? Het begrip „volksche wetenschap" gaat naar mijn meening verder dan de vorm wetenschap, waarover ik in Am sterdam sprak. Ik zou eronder willen verstaan wetenschap.die als het ware met het volk is vergroeid en welker beoefenaren den samenhang met het geheele volk ten volle beseffen en in hun ontwikkeling in aanraking zijn ge komen met de vraagstukken van de volksgemeenschap. Die beoefenaren moeten daartoe door een werkelijk volksche opvoeding in staat worden gesteld en eerst wanneer die opvoe ding ten volle functioneert, zal dit ide aal worden verwezenlijkt. Met welke middelen stelt u zich voor dit te bevorderen? Verplichte arbeidsdienst Een van de belangrijkste en het ge makkelijkst te realiseeren middelen van die volksche opvoeding is m.i. de arbeidsdienst. Hoogstwaarschijnlijk zal deze het komende jaar voor onze aan staande studenten verplicht worden gesteld. Deze eisch zal dan voorals nog alleen voor de mannelijke jongelui gelden en slechts ift geyal van afkeu ring bij het voor den arbeidsdienst noodzakelijk onderzoek zal van dien eisch bij de .toelating tot Universiteit of Hoogeschool worden afgezien. Die eisch zou dus voor alle instel lingen van hooger onderwijs behooren te gelden Inderdaad, dat is mijn opvatting. Leiden dient zoo spoedig mogelijk heropend. Welke zijn dan in het bijzonder de voornemens ten aanzien van Leiden? Leiden zal zoo spoedig mogelijk die nen te worden heropend. Of daartoe moet worden afgewacht tot er werke lijk een volksche Universiteit kan ont staan, betwijfel ik. De volksche univer siteit beschouw ik immers als het hoogtepunt van de volksche opvoeding, doch dat kan m.i. niet uit den grond worden gestampt. De ontwikkeling van onze hoogescholen in die richting zal geleidelijk moeten gaan. Mijn meèning is dan ook, dat wij er naar moeten streven, van het oude al datgene te be houden, wat levensvathaar is. Natuur lijk zal, voordat de Rijkscommissaris tot heropening van de Leidsche uni versiteit overgaat, een verandering van aspect moeten hebben plaats ge vonden. Aan de voorbereidingen der in dit verband te nemen maatregelen wordt gewerkt, Toelatingseischen verminderd Zijn er ook verder wijzingen van de toelatingseischen te verwachten Met het oog óp den heerschenden noodtoestand, waardoor op verschei dene scholen voor voorbereidend hoo ger en middelbaar onderwijs het nor male programma niet kon worden ver werkt, zullen de eischen van de in 1942 af te nemen eindexamens ten "aanzien van de z.g. intellectueele vakken wor den verminderd. Verder zal. juist om het hooger onderwijs meer dan tot nu toe met de volksgemeenschap te doen vergroeien, de regeling der studiebeur zen aan een herziening worden onder worpen om een ruimere toetreding van uitmuntende candidaten uit financieel minder draagkrachtige kringen moge lijk te maken. Daarbij moet rekening worden gehouden met den toestand van 's rijks schatkist, die helaas geen groote uitbreiding van het totaalbe drag «Ier studiebeurzen toelaat. Afgelegde examens Daar de indruk is gewekt, als zou den de uitslagen van de examens aan de Leidsche universiteit in de laatste maanden niet met den noodigen ernst door de hoogleeraren zijn vastgesteld, waarvan de uitslag te zijner tijd be kend zal .worden gemaakt. Inderdaad zijn er den laatsten tijd te Leiden zeer veel examens afgelegd, doch voorïoo- pige informaties omtrent het aantal geslaagden en het aantal afgewezenen hebben mij reeds den indruk gegeven, dat liet percentage der afgewezen can didaten niet abnormaal klein is ge weest. Overigens spreekt het vanzelf, dat houders van deze maand te Leiden behaalde universitaire diploma's de aan het bezit van hun getuigschriften verbonden rechten kunnen uitoefenen. De overigen hebben de gelegenheid en daarvan is reeds eer ruim ge bruik gemaakt hun studie aan een andere universiteit voort te zetten en zij kunnen, zoodra Leiden zal zijn her opend, desgewenscht daarheen terug keer en. In afdeeling I heeft A.D.O. zich niet van zyn voetstuk laten verdringen en het Utrechtsche D.O.S. een 72 neder laag toegebracht. Het begint er voor de Utrechtsche sladionmenschen nu bedenkelijk uit te zien. Xerxes heeft zich uit de onderste regionen wat we ten los te werken door zijn 21 over winning op E.D.O. De jongste eerste, klassers blijven daardoor op de plaats boven D.O.S. met een kostbaren voor sprong van drie punten. De positie van A.D.O. is gunstiger geworden door de nederlaag van D.F.C. tegen het Haag- sche V.U.C. Feijenoord neemt, na zijn overwinning op Stormvogels, de twee de plaats in, terwijl V.U.C. nu op de derde plaats is gekómen. Ajax en D.W.S. hebben de punten gedeeld, waarmode eer# Amsterdamsch kam pioenschap wel uitgesloten zal zijn. Den Haag maakt wel de beste kans In afdeeling II is H.B.S. door D.H.C. onttroont en neemt Sparta weer de bovenste plaats in. De Rotterdammers maakten geen fout tegen Hermes D.V.S. terwijl D.H.C. nu ook in the running is gekomen. Na een minder succesvol begin, hebben de Delftenaren zich tot de tweede plaats weten op te werken. Emma wil echter ook nog een woordje meespreken en schudde R.F.C. van zich af. De kansen van deze Rotterdamsche club zijn nu weer gedaald. Haarlem en "t Gooi schijnen in deze afdeeling de zwakke broeders te zijn. Van de Hil versummers valt ons dit tegen, temeer omdat zij in deze afdeeling onder Em ma de tweede plaats hebben ingeno men. V.S.V. voelt er weinig voor om in de onderste helft te blijven staan en heeft zich door een overwinhing op Haarlem vrijwel veilig gesteld. Voor de Haarlemsche roodbroeken begint het er nu minder goed uit te zien. In de Oostelijke afdeeling heeft A.G. O.V.V. zich door den Nederlandschen kampioen Heraclés niet laten verschal ken. De Apeldoorners hebben hun voorsprong op het Nymeegsche Quick weten te behouden, maar ook de Nij- megenaren hebben zich niet van de tweede, plaats laten verdringen. Hoe wel op 't kantje, wonnen zij van P.E.C. in Zwolle. N E.C. moest een punt aan Wageningen afstaan, waardoor Ensche de in een betere positie is gekomen, want de textielstad-bewoners zegevier- iden met 41 over Tubantia, dat dus op de onderste plaats blijft staan. Ge lukkig dat him stadgenooten ook ver- loreh. Hengelo kon het in Enschede tegen Enschedesche Boys niet tot een overwinning brengen. De Boys zijn daardoor weer een plaats op de rang lijst gestegen ten koste van Heraqles. We gelooven niet dat de Nederland sche kampioen dit seizoen nog een rol van beteekenis zal spelen. In Breda is de strijd om de leiding in district IV ten gunste van Eindho ven beslist. Door deze overwinning is Eindhoven nog wel niet op de boven ste plaats gekomen. B.V.V. heeft na zijn overwinning op Helmond den kop genomen, maar Eindhoven is nog twee wedstrijden achter en heeft dus de kans op zijn concurrenten uit te loo- pen. De spanning zit er echter nog vol op in, want ook M.V.V. handhaafde zich, terwijl Willem II en Spekholzer- heide, welke resp. wonnen van Longa en N.O.A.D. hun aanspraken op de bo venste plaats handhaafden. De staart- clubs in deze afdeeling, Helmond, Pi- cus en Roermond konden niet winnen, N.O.A.D. evenmin, alleen P.S.V. heeft zich weten los te werken, 't komt de eer van den oud-kampioen te na te ver af te zakken, 't Spant hier ook in de onderste plaatsen. Heerenveen heeft de eer van het Friesche Haagje weten hoog te hou den en zijn ongeslagen record in de geheele Nederlandsche eerste klasse weten te handhaven. Sneek is er nu ongunstiger aan toe omdat L.S.C. Leeu warden er onder hield. Velocitas deed de kansen van H.S.C. dalen. Voor de Groningers een beste prestatie. H.V.C. weer aan den kop Het is voor H.V.C. wel een bijzonder goeden dag geweest. Niet alleen dat de rood-witten zelf in een doelpuntrijken wedstrijd (er werd niet minder dan twaalf maal gescoord) van Volendam wisten te winnen, maar A.F.C. heeft er voor gezorgd dat de club. die haar op Birkhoven zoo'n zware nederlaag toe bracht. weder aan het hoofd van haar afdeeling gaat. Vriendenschaar bleef aan den Zuidelijken Wandelweg tegen het aloude A.F.C. met 20 in de min derheid. Hierdoor is H.V.C. nu één punt op zijn concurrenten voorgekomen. Het gaat den goeden kant uit, maar.H.V C moet nu nog vijfmaal naar Amsterdam! Ook onze derde klasser maakt het niet slecht en is, na een sprekende over winning op Baarn (ook hier waren de doelpunten goedkoop, Amf. Boys scoor de tienmaal en Baarn viermaal) met een beter doelgemiddeide onder B.F.C. op de tweede plaats gekomen. Bravo Boys! Wel staan jelui nog drie punten op B.F.C. achter maar jelui kan sen zijn nog mooi. Oppassen, dat er nu geen punt meer verloren gaat. S.E.C. op weg naai den eeretitel. Het zal nu toch al heel gek moeten loopen wanneer S.E.C. uil Soest het kampioenschap nog zal ontgaan. De kranige Soestcnaren gaan llnea recta op den eeretitel af. Amersfoort, met zijn vier vierde klassers, moet. het teg i Soest, waar destijds twee clubs lot n zijn gevormd, afleggen Ziet hier wat éénheid vermag! Quick kwam in h"l Burgemeester Dekethpark van een kou de kermis thuis en verloor met 27. Amsvorde en Sopla hebben de punten gedeeld. H.V.C. II moest in Amsterdam de vlag tegen A.F.C. IV strijken. STANDEN DISTRICT l. A.D.O. 10 8 0 16 36—15 Feyenoord 10 5 2 12 28—18 V.0.C. 10 S 2 3 12 29—31 D.F.C. 10 4 3 3 11 26—18 AJBJC* 10 3 5 2 11 16—15 D.W.S. 10 3 4 3 10 13—17 Xerxes 10 3 3 4 9 20—23 Stormvogels 10 3 2 5 8 17—21 E.D.O. 10 1 5 7 14—22 DOS. 10 1 2 7 4 22—88 DISTRICT 2. Sparta 10 4 5 13 30—25 D.H.C. 10 6 1 13 24—25 H-B.S, 10 4 3 3 11 31—22 Emma 10 4 3 3 11 24—18 Blauw Wit 10 5 1 4 11 26—24 R.F.O. 10 4 2 4 10 25—23 V.S.V. 10 4 2 4 10 28—32 Hermes-D.V.S. 9 3 2 4 8 21—27 •t Gooi 10 3 2 6 6 23—26 Haarlem 9 2 1 6 6 19—30 DISTRICT 3. A.G.O.V.V. 10 7 2 15 24—12 Quick 10 6 1 3 13 20—13 Enschede 6 2 12 22—14 N.E.C. 10 4 4 2 12 1311 Wageningen 10 5 1 4 11 17—14 PJE.C. 9 4 1 9 13—14 Ensched. Boys 10 4 1 5 9 12—21 Heracles 10 3 1 6 7 11—16 Hengelo 9 2 1 6 5 13—23 Tubantia 9 1 1 7 3 10—17 DISTRICT B.V.V. 12 8 2 2 18 35—17 Eindhoven 11 8 1 2 17 29—9 N.AC. 12 7 2 3 16 37—20 Spekholzerh. 12 7 3 3 16 32—15 M.V.V. 12 8 0 4 30—14 Willem II 12 6 3 3 15 22—35 Longa 12 S 3 4 13 22—20 P-S.V. 12 5 6 11 14—20 N.O.A.D. 12 3 2 8 6 17—32 Roermond 11 0 5 6 5 11—28 Plcus 12 2 9 5 8—39 Helmond 12 1 2 9 4 8—36 DISTRICT 5. Hcerenveen 9 6 3 0 15 40—19 G.V.A.V. 8 5 2 12 25—14 H.S.C. 9 5 2 2 12 30—23 Be Quick 8 4 2 2 10 20—13 Leeuwardon 9 4 0 5 8 23—20 Achilles 8 3 1 4 7 1520 Velocitas 9 2 3 4 7 20—23 Vcendam 8 1 3 4 5 16—29 L.S.C. 9 2 1 6 5 1&T-27 Sneek 9 2 1 6 5 8—19 Radio-programma's DINSDAG 2 DECEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Boerenland ln boek en krant. 7.30 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. muz. 8 00 BNO: Nleuwsber. 815 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gram.muz. 8 33 Ochtendgymn. 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor do buisvrouw. 9.25 Gram.muz. 11.00 Voor de •vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. bar. 13.00 Orgelconcert. 13.30 Ensemble Jack der Kin deren, solist en gram.muz. 14.30 De lichte toets. 1530 Plano voordracht. 16.00 Bijbelle zing. 10.20 Gram.muz. 16.45 Voor do Jeugd. 17,00 Gram.muz.' 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Schrammelkwartet en so liste. 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 John Kristel en zijn orkest en solist. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Amusementsorkest. Flgura-kwartet en solisten. (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.45 Zang met pianobege leiding. 21.10 Grnm.muz. 21.45 BNO: Nleuws ber. 22.00 BNO: Engelsche ultz.: Economic News from Holland, of Gram.muz. 22.15— 24.00 Gram.muz. Hilversum n, 301,5 DL 7.15 Gram.muz. 7.30—8.15 Zie Htlv. I. 8.15 Gram.muz. 8.30—8.45 Zie Hllv. I. 8.45 Gram. muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Pianovoordracht en gram.muz. 12.00 Ensemble Joan lance. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 De Melodlsten, soliste en gram.muz. 14.00 Gro ninger Orkestvereon. en 60llst. 15.30 Voor do zieken. 16.00 „Groote Mozart-lnterpreten", causerie met gram.muz. 16.45 Schnelderhan- kwartet (opn.). 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Gram.muz. 17.45 De Ram blers. 18.15 Causerie „Het Jodenvraagstuk". 18.30 Gram.muz. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door do NSB). 19.00 BNO: Cultureel allerlei. 19.10 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Koor van ..Zanglust" met pianobegeleiding (opn.). 19.40 Reporta ge. 20.00 Gram.muz. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.30 Omroeporkest en soliste. 21.30 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Toelich ting op het wecrmachlsberlcht. 22.10—22.16 Avondwijding. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok. 3. Hii hc-cft nog vier uren den tijd, die op de een of andere manier doorge- bracht moeten worden. Naai* de bios coop? Neen. daartoe ontbreekt hem de stemming. Na eenige oogenblikken peinzen, besluit hij naar Treptöw te gaan, ja, daar zal hij heen gaan, een poosje aan het water zitten tot het koeler wordt. Tijdens de rit in de Dam keeren zijn gedachten hardnekkig terug naar de plaats, die, hij vandaag heeft be zocht. Hii loopt in gedachten door de ruïne, zici de gebreken ruiten, ruikt de bedorven lucht, staart naar de naak te muren waar het behang bij hangt en rilt. En toch hebben er eens ge lukkige en tevreden menschen in dit hi'is gewoond. Maar dot is lang voor bij. Lang zit hy aan het wc Ier. De mus- schen, hrut.-inl a's a'.tijd, hippen in liet rond, springen op stoelen en tafels erj. komen aan de kost. Het is lang zamerhand koeler geworden, de wir.d frischt op en zijn adem is heerlijk geurig. Langzaam slentert Rudi door het Treptower pari: en op een der breede paden ontmoet hij een kennis. Eerst schrikken zij. dar. naderen zij el kaar. en schudden elkSar de hand. Liesje Behlier ziet er nl° gewoonlijk snoezig uit. Haar reebruine oogen stralen. Zij lacht, toont haar sneeuw witte tanden en zegr niet meer boos te zijn. A's zij hot nog is, dan verstaat zy uitnemend 'de kunst zich te beheer- schen. Rudi, zegt zi'. de tro^-he Rudi! Neen. ik had nooit geia-ht .je hier te zullen ontmoeten. Zij gooit lachend het hoofd achterover. Maar ik zeg altijd, Berlijn is een dorp. Men ont moet elkaar altijd weer. "Wat voer je uit? Haar onbevangenheid werkt be- •riidend, maar zii is niet echt, kan niet echt zyn. Rudi Schirmer kan haar niet volgen, hij houdt niet van comedie spelen, maar hij bewondert haar toch. natuurlijk wi! hij niet bij haar achterstaan en hij doet moeite allerlei herinneringen weg te schui ven. Wat zou ik uitvoeren, zegt hy, Berlijn, Leipzig. Leipzig, Berlijn en daar tussehen door Hamburg, Han nover. het is altijd hetzelfde. Maar wat doe jij? Ik schrijf op advertenties en ook op huwelijksadvertenties, maar ik heb nog niets geschikts gevonden. Haar vrooliikheid is bewonderenswaardig. - nrn jonnen zü naast e'km 'cr voort. Zij is klein, reikt nauwelijks tot ~.ijn schouder maar desondanks zijn zij een mooi paar. Dat is natuurlijk onzin, wat je daar zegt. niet waar? Heelemaal niet. Rudi. Ik had al in het huwelijksbootje kunnen zitten, maar wat moet ik met een man van twee en zestig jaar? Dan wacht ik liever nag een beetje. Misschien ont moet ik op een goeden dag toch nog den millionnairszoon, die het armé kleine naaistertje naar zijn kasteel brengt. Zij kijkt hem van terzijde aan. En jij. ben je intusschen al ver loofd Hoe kom je daaraan Dus niet verloofd, stelt, zij vast. Zullen wij hier een poosje gaan zit ten? Vanaf de bank waarop zij zitten, heeft men een mooi uitzicht over de weide waarop de kinderen spelen. Een langen tijd zegt geen van beiden een woord, totdat Behmcr een op merking maakt, die hem'lichtelijk ver ontrust. Het was toch eigenlijk dom 'oenzegt zii Het zijn een paar woorden, maar Rudi begrijpt het dadelijk. Domhe den zijn er om gedaan te worden, wil hij ontwijken, maar dat lukt hem niet. Ik weet. dat jij my van alles de schuld geeft, zegt zy en kijkt recht uit, maar je hebt ongelijk. Het. geeft niets erover te praten. Dus altijd nog doodeljik bele digd? Hij zwijgt. Weet je wel Rudi, dat w\j nooit over dit punt gepraat hebben? Dat heeft my altijd gespeten. Ik heb er vaak over gedacht je te schrijven, ja, dat heb ik gedaan, maar dan Hij trekt met zyn hak figuren in het zand. Je begrijpt mii toch niet ver keerd? Trots klinkt plotseling in haar stem, trots, en nog iets anders. Ik loop geen enkelen man na. maar ten slotte hoeft men toch geen vijanden te zijn. Een schaduw valt over Schir- mer's vroolijke stemming. Wie zijn vijanden, wij soms? vraagt hrj. Liesje wil antwoorden, iets hate lijks zeggen, maar zij laat dit na en begint te huilen. Ja, zij huilt en het zijn werkelijk echte tranen, die over haar wangen rollen. Eerst is Schir mer verbluft, dan wordt hij verward, hij kijkt radeloos rond of niemand hen ziet en dan, ja, dan bewijst hij. dat hy eigenlijk ook maar een man is als andere mannen, die, wanneer zfl vrouwen zien huilen, altijd datgene doen wat zij niet willen doen, hij legt zijn arm om haar schouders en zegt kalmeerende woorden, die moeten troosten. En zoo komt het andere van zelf. Zij kijkt hem met haar reebruine oogen aan en legt haar hoofd op zijn schouder. En ik dacht al, Rudi, dat alles uit was tussehen ons. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2