GELDERSCHE VALLEI Vijandelijke brigade in centralen sector geheel vernietigd AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1941 Soest VERGADERING VEREEN. VOOR BIJENTEELT Gisterenavond heeft de afdeeling Soest van de Ver. voor Bijenteelt ver gaderd in café Zonneheuvel onder pre sidium van den heer E. J. ten Raa, die allen hartelijk welkom heette in 't bij zonder een drietal nieuwe leden. Nadat breedvoerig besproken waren de moeilijkheden, gerezen .met de afdee ling Handel over de betaling der inge leverde honing werd besloten, dat de kas!der afdeeling het te weing ontvan gen bedrag zou voorschieten, opdat aan de rechthebbende volledige betaling kan geschieden. Hierna hield de heer W. A. v. Elmpt, bijenteelt-leeraar alhier aan de hand van een serie zeer duidelijke lantaarn plaatjes, een causerie over bloemen, die voor de bijenteelt van belang zijn. DIENSTKANTOREN Vanaf 1 Dec. a.s. tot 1 Febr. 1942 zul len de kantoren van de secretarie, van dén gemeente-ontvanger, het gastbe- drijf, gemeentewerken, distributie bedrijf en keuringsdienst geopend zijn vanaf 10 uur des morgens. Van 1 tot 15 Febr. a.s., vanaf half tien en na 15 Fe bruari weer om 9 uur. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende gevonden voor werpen en dieren zijn inlichtingen te bekomen bij de politie: wollen want, wollen handschoen, vuilnisemmer met deksel, bruine want. TAFELTENNISVER. „SOEST" Wederom hebben de Soester-reserves op uitstekende wijze beslag op de pun ten weten te leggen. Het was ditmaal het bezoekende O.Z.B. 2 uit Hjlversum', dat met de nederlaag genoegen moest nemen. Het zag er bij het begin der wedstrijden niet naar uit, dat Soest een overwinning zou behalen. De eerste twee partijen gingen helaas voor Post en Van de Plas verloren. Wijnbergen echter bracht er den moed weer in en won een zeer spannende» wedstrijd van Mevrouw Kloek. Toen kon Post zich ook niet onbetuigd laten en zorgde er dus voor zijn resteerende twee partijen in den wacht te/slépen. Vooral tegen Marks viel hij bijzonder op door zijn taai volhouden en zijn aantrekkelijk tactisch spel. Ook Van de Plas en Wijn bergen namen hierna nog elk een wed strijd voor hun rekening, zoodat, toen het dubbelspel gespeeld moest worden, dc stand 54 in het voordeel van Soest was. Het dubbel zou dus de beslissing moeten brengen. Van de Plas die niet bijzonder op dreef was, bewees in het dubbelspel, dat hij zijn plaats in het tweede team volkomen waard is. Samen met Wijnbergen,-kregen de Hilversum mers geen schijn van kans en op over tuigende wijze werd in twee sets ge wonnen, waarmee een prachtige 64 overwinning verzekerd was. GESLAAGD Voor het diploma als met goed succes gevolgd te hebben de dagcursus van de Eerste Ned, Sla.gersvakschool te Utrecht slaagden onze plaatsgenooten A. J. M. Blommenstein en W. A. Pohlman. UITVOERING „D.V.V." Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de Reciteervereeniging „D.V.O." om op Vrijdag 5 December 1941 a.s. een uitvoei'ing te geven in hotel „Volksbelang". Baarn HEKKEN ROOSTERBoIcH GAAN DICHT Het Domein Soestdijk is er toe over gegaan het Roosterbosch voor vrije wan deling te sluiten. Ergerlijke baldadig heid der jeugd is hieraan niet vreemd. Leusden UITVOERING LISIDUNA Dinsdagavond geeft de muziekveree- niging Lisiduna eefr bonten avond in hotel „De Mof". Hoogland Spakenburg GEVONDEN Gevonden _door K. Bos, Nieuwe Schans 41, Spakenburg een portemon- naie met geld. tUIKGKKMJKK STAND AMERSFOORT, 29 Nov. Gebo ren: Willem, z. van Johannis van der Poel en Eva Rosina Toorman. Overleden- Catharina van Leer- sum, oud 55 jaar„ echtg'enoote van Comêlis van Oort. Alexandria Ma ria van Fessem, oud 58 jaar, onge huwd. Wilhelmus Gijsbertus KeseT ling, oud 93 jaar, weduwnaar van Her- mina Sandkamp. AMERSFOORT, 1 Dec. Gebo- r-en: Johannes Frans, z. van Frans Jo hannes Zwan en Willemijntje van Es. Maria Catharina, d. van Hendrik Kroo- nenburg en Johanna Hassink. Jacoba Johanna, d. van Johannes Machiel Put ters en Elisabeth Charlotta Christina Waalwijk. Overleden; Henriette Maria Wil- helmina Velsen, dud 72 jaar, weduwe van Cornelis Laurens THaanderen. Johannes Christiaan Rector, oud 77 jaar, echtgenoot van Regina Elisabeth van de Salentein, HOOGLAND, 17—30 Nov. Gebo ren: Petronella Maria, d. van Cornelis Hilhorst en van Petronella Huurdeman. Maria Hendrika, d. van Hendrikus Johannes van den Hoef en van Adriana Petronella v. d. Heijden. Overleden: Hendrik van de Hoef, ongehuwd, zoon van Hendrik van de Hoef en van Catharina Blom, oud 41 jaar. BUNSCHOTEN. Geboren: Ever- tje, cl. van Arnoldus Pijpers en Jan netje Varenkamp. Aaltje, d. van Arian de Graaf en Klaasje de Graaf. Willem, z. van Willem Muijs en Hendrikje Koelewijn.. Trijntje, d. van Tijmen Koelewijn en Hilletje van Halleren. Ondertrouwd: Roelof Roos en Everlje van de Pol. Getrouwd: Geen. Overleden: Karei Huijgen, 80 jr., weduwnaar van Aaltje Niezen. NIJKERK, 23 t.m. 29'Nov. Ge boren: Elsje Johanna, d. van Herma- nus Logtenberg en Elsje E. Speijers. Ondertrouwd: Aart Vos en An- netje van Ramshorst. Getrouwd: Lambertus Schipper en Heintje Schuuring. Willem Worst en Dirkje Demmer. Ov e r 1 e d e n: Willemina G. Hel derman, oud 78 jaren, weduwe van Jan van Elfrinkhof. Hendrikus Muis, dochter van A. Muis en H. Bouw, (oud drie jaren). AANHOUDEN VAN STIEREN Het aanhouden van stieren boven een gewicht van 60 kg., zonder identiteits bewijs, is met ingang van 1 Dec. a.s. verboden. Voor stieren, geboren 1 Dec. 1941 zal een overgangstijdperk worden gesteld van 2 maanden. In dit over gangstijdperk moeten alle stieren bo ven een gewicht van 60 kg., welke niet door een identiteitsbewijs zijn gedekt en hiervoor ook niet in aanmerking ko men, aan de Ned. Veehouderij-Centrale geleverd worden. Aan de fa. Dekker, aannemers te Nijmegen is opgedragen de bouw van een woonhuis annex rijwielherstelplaats voor rekening van den Heer T. Blom te Hoogland voor de somma van 118.000. W. G. KESELING OVERLEDEN In de ouderdom van 93 jaar is over leden de oudste inwoner van Hoogland de heer W. G. Keseling. De heer Keseling was nog goed ter been, terwijl zijn gehoor weinig te wen- schen overliet. Gedurende de dagen der evacuatie was hij een der weinigen die in Hoog land zyn achtergebleven. Barneveld VERKOOPING De Donderdag ten overstaan van den Ontvanger der Directe Belastingen, Re gistratie en Domeinen, te Nijkerk ge houden inschrijving, ter verkooping van het voormalige stationsgebouw en terreinen te Voorthuizen, had het vol gende resultaat: No. 1. Bouwterrein aan den Rijks weg, ter grootte van 19.30 Are, werd gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer M. van de Broek voor 3010. No. 2. Het voormalige stationsgebouw met erf, ter groote van 45.50 Are, werd aangekocht door den heer H. van de Kemp voor 9304. No. 3. Een gedeelte van de voorma lige spoorbaan met uitweg naar de Baron van Nagellstraat, ter grootte van 53.30 Are, aan den heer M. van de Broek, voor ƒ4160. De massa van de perceelen 4 en 5, bestaande uit de spoordijk en erf na bij het kruispunt BameveldVoort huizen, ter grootte van 1.11.16 H.A., werd aangekocht door de Gebr. Schothorst voor 8750. Hoevelaken WINTERHULP NEDERLAND Door den burgemeester dezer ge meente is een bedrag van ƒ252.ont vangen van de stichting „Winterhulp Nederland" ter uitreiking onder de ar men in de gemeente. VACCINATIE De kostelooze inenting en herinen ting zal in deze gemeente gehouden worden op Woensdag 3 December a.s. ten gemeentehuize des namiddags tus- schen 2 en 3 uur. VERGOEDING VOOR PATROUILLE DIENSTEN De uitbetaling van de vergoeding voor de nachtelijke patrouillediensten zal geschieden op Woensdag 3 Decem ber a.s. tusschen 10 en 12 uur ten ge meentehuize. RUILVERKAVELING Daar de voornaamste metingen ten behoeve van de Ruilverkaveling Bun schoten uitgevoerd zijn, is de techni sche leider, de landmeetkundig-ambte naar de heer C. Roggeveen met ingang van 1 December 1941 overgeplaatst naar Weert. Daar worden eveneens metingen verricht ten behoeve van de Ruilverkaveling in de Ospelsche PeeL Sedert Februari 1941 is de heer Rog geveen in BunschotenSpakenburg werkzaam geweest. Eenige tientallen arbeiders zijn bij de metingen behulpzaam geweest. De resteerende meetarbeid staat nu onder leiding van den heer Schut uit Baarn. VOETBAL tN SOEST Nijkerk LOOP DER BEVOLKING Van 24 t.m. 29 November 1941 zijn ingekpmenHendrik J. van Wolfs winkel, G. 71, van Ede (Gld.); Heintje van Dusschoten, F. 322, van Hilver sum; Lammechien W. van Gunst, Vee- nestraat 1, van Zeist; Nelletje van den Aker, Groenestreat 33, van Bussum. Vertrokken: Willempje Haverlach, van Wullenhovenstraat 22 naar Erme- lo; Maria van Esveld, D. 106 naar Hoogland; Gerrit Evertsen, Stations weg 8 naar Ermelo; Berendje van den Bor, D 29 naar Ermelo; Evertje Door nekamp, F 171 naar Hoevelaken; Hen drik A. Meijll, Vetkamp 33 naar Gheel (N.B.). FRAUDULEUS GESLACHT VARKEN Uit het veeboekje op een boerderij al hier bleek, dat een zeug verwisseld was voor een licht varken. De boerin beken de na een verhoor door dg controleurs van den C.C.C.D., dat de zeug geslacht was en het vleesch verkocht. Nader on derzoek bracht evenwel aan het licht, dat het vleesch, 100 kg., verstopt was in een kuip, die onder den grond begraven was op eenigen afstand van de woning. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand November is ingelegd aan f 4864,95 en terugbetaald 6467,24. Nieuw uitgegeven boekjes: drie, PERSONALIA Met ingang van nader te bepalen da tum zal mej. H. Wouters, thans werk zaam op het postkantoor Nunspeet te Nijkerk worden werkzaam gesteld. S.E.C. op weg naar den eeretitel GROOTE OVERWINNING OP QUICK S.E.C. heeft gisteren geen halve maatregelen genomen. Met een 7-2 nederlaag werd Quick naar huis gestuurd, door welken uitslag Quick als kampioenspretendent uitgeschakeld werd. De Soestena- ren staan er nu dermate goed voor, dat het kampioenschap him practisch niet meer ontgaan kan, zeker niet indien zij in dezen vorm blijven spelen. Slechts even is de overwinning in gevaar geweest. S.E.C. werd n.l. direct na de rust geheel door Quick over speeld, en was het Quick in deze peri ode gelukt een tegenpunt te scoren, dan had het er slecht uitgezien voor de Soestenaren. De roodzwarten lieten evenwel hun kans voorbijgaan. Toen, de stand 2-0 in het voordeel van S.E.C. was, was alles nog mogelijk geweest. Na een kwartier wist Jansen evenwel een einde aan alle twijfel te maken door den Quickkeeper voor de derde maal het nakijken te geven. In een halve kampioensstemming kwam S.E.C. toen zoo overweldigend opzet ten, dat de rollen geheel om gedraaid waren. Quick had totaal niets meer in te brengen. Keer op keer werd de Quickveste belaagd en met groot suc ces. 7-2. Deze uitslag moge iets te ge flatteerd zijn voor de Soestenaren, de overwinning is onaanvechtbaar. De Quickachtérhoede was niet Ln staat het juiste antwoord te vinden op de zeer snelle, overrompelende aanvallen van S.E.C. terwijl hun confraters aan de overzijde, in tegenstelling hiermede, steeds weer het korte spel van de Quick voorhoede wisten te onderbre ken. Zeker, het is voor de toeschou wers het aankijken volkomen waard, maar het is niet productief en daar gaat het tenslotte om. De wedstrijd Na een aarzelend begin, waarin de beide tegenstanders eikaars krachten verkenden kwam S.E.C. geleidelijk meer in den aanval en reeds na tién minuten kreeg Jansen zijn eerste, schietkans. Zijn schot ging evenwel óver. Ook keeper v. Wijngaarden werd aan den tand gevoeld door De Jong die van de zijlijn een schitterend schot op het S.E.C.-doel leste, waar v. Wijn gaarden op zjjn post stond en het ge vaar keerde. S.E.C. leidt Na 20 minuten spelen had S.E.C. voor de eerste maal succes toen E. Jansen, zelf een schie'kans hebbende, zuiver overgaf aan C. Reyerse die de Quickkeeper met een lage schuiver het nakijken gaf. 1-0. S.E.C. kreeg er zin in en het Quickdoel maakte enkele ber. nauwde momenten door, maar voorloo- pig kon de verdediging erger voorko men, tot een kwartier voor het einde van de eerste helft Klompenhouwer een lage schuiver loste, waarbij de op springende bal door den Quickkeeper in eigen doel gekopt werd 2-0. Een goed koop, maar waardevol doelpunt. Quick kon het meestal niet verder brengen dan beide backs, die, bijgestaan door de h'alflinie, zich uitstekend weerden en door hun goed opstellen het korte spel van Quick steeds weer konden onderbreken, om hun eigen voorhoe de aan het werk te zetten. Nog een maal kon de Quïckdoelman een zeker schijnend doelpunt van Japsen voor komen voor de scheidsrechter het ein de blies van de eerste helft. De tweede helft De roodzwarten hadden zich blijk baar nieuwen moed „ingedronken", want van stonde af aan had S.E.C. niets meer in de melk te brokkelen. Er was maar een elftal dat voetbalde en dat was Quick. De S.E.C. voorhoe de kwam er bjjna niet aan te pas en hoe ver de verdedigers den bal ook wegtrapten, steeds was er een Quick- man, die den bal weer retourneerde. Van Wijngaarden kreeg het benauwd, een maal te benauwd zelfs, toen hij achterin het doel lag met twee Quïck- spelers bovenop hem. De ingeschoten bal werd nog net door een der backs met een omhaal het veld weer.inge zonden voor v. Zeppelin de laatste hand aan het doelpunt kon leggen, S.E.C. weer ln den aanval Dit spannende moment was tevens het einde van de rush op het S.E.C. doel. want nog geen minuut later schoot Jansen aan de overzijde uit een voorzet van Klompenhouwer voor de derde maal in 3-0. Dit doelpunt was voor Quick, zooals een der toeschou wers het bestempelde de „doodklap". De bordjes werden verhangen. Quick werd in het defensief gedrongen en ettelijke malen werd het Quickdoel on der. vuur genomen, waarbij Klompen- houwer eenmaal succes had 4-0, Nu was het hek heelemaal van den dam. Er was voor de Qnickverdediging geen houden meer aan en snecinal Reyerse kreeg het te pakken. Binnen drie mi nuten wist deze speler evenveel doel punten te scoren en den stand op 7-0 te brengen. Hiermede was de doelpun- fenhonger van S.EC. blijkbaar gestild, want ernstige pogingen om te doelpun ten werden niet meer gedaan, v. Zep- pelin en Cesar wisten voor Quick de eer nog te redden, zoodat met 7-2 het einde kwam SPORTNIEUWS AMERSF. BOYS n—VELOX Hl: 1—4 Het gaat de Amersfoortsche Boys reserves niet erg voor den wind. Thans werd verloren van Velox 3, doch als excuus moge dienen, dat de Utrechte naren de sterkslen in hun afdeeling zijn. A.F.C. H—H.V.C. II: 2—0 Het is de H.V.C.-reserves. die tot nu zoo'n goed figuur maakten in hun nieu we omgeving, niet gelukt liet Amster- damsche A F.C. II te kloppen. De jon gere H.V.C.'ers kregen een 20 ne derlaag te slikken. Maar het eerste elf tal van A.F.C, heeft H-V.C, een dienst bewezen en daarom gunnen wij de AF.C,-reserves gaarne deze overwin ning. Plaatselijke uitslagen VOETBAL. VolendomH.V.C. 48 BnarnAmersf. Boys 410 S.E.C.—Quick 7—2 AmgvordeSopla 22 A.F.C. 4H.V.C. 2 2—0 Amersf. Boys 2Velox 3 14 K.V.V.A.Spoot'vogels 1—3 Quick 3S.E.C. 3 1—2 D.E.V. 2Amsyorde 2 7—4 Amersf. Boys 3Quick 4 21 Junioren: Amersf. Boys AH.V.C. A 12 Goed spel bij A.M.H.C. I DAMES I VERLIEST Eindelijk weer eens heeft Amersf. I laten zien wat het kan. De opstelling: Frederiks (d.), Borren. Kortland (a.), Mezger, Havinga. Buitenhuis (m.), Beltman, Driebergen, Vos, de Vries, Streefkerk (v.) voldeed o. i. goed. Voor al de linkervleugel, met de Vries als uitblinker was prima. Voor de rust ging het spel gelijk op en de stand 00 drukte dit ook goed uit. Na rust kreeg de rood-witte voor hoede een productieve tien minuten, met als gevolg vijf schitterende goals (de Vries (2), Vos (2), Beltman (1) Deze goals waren het gevolg van wer kelijk prachtig opgebouwde aanvallen, en de spelers lieten het korte spel, waaraan ze zich tevoren nog al eens schuldig maakten, terecht varen. Hier na kwam Be Fair weer in de aanval, maar alle pogingen om de eer te redden werden gesmoord. Het tweede heerenteam verloor met tien man spelend, na spannenden strijd van H'sum V, terwijl het derde team uit z'n slof schoot en door zeer goed spel een puntje uit den strijd verkreeg. Het eerste damesteam heeft het er minder goed afgebracht, door met 31 van haar mededingsters om de le plaats S.C.H.C. te verliezen. Mej. Garrels was er niet zoo goed in als anders, maar de andere speelsters kunnen toch ook nog wel c-en beetje hockeyen. Neen, dan brachten het tweede en derde team het er beter af, door resp. met 90 van Schaerweyde II en met 3r-r0 van Kam pong ÏV te winnen. Het spel van deze dames houdt beloften in voor de toe komst en misschien zou het ook nu al nuttig zijn om eenige jongere speelsters in het eerste team op te stellen. WATERPOLO Neptunus-dames verliezen. OTTER n WON MET 3—1 Vergezeld van een groote schare sup. porters ging het damès-zevental van Neptunus naar Hilversum, om daar te gen Otter n te spelen. De Neptunus- dames stelden te leur, zij blijken de in zinking nog niet te boven gekomen te zijn. In het veld was Neptunus sterker, doch de dames schijnen het maken van doelpunten verleerd te zijn en daar bo vendien de Neptunus-keepster in de al- gemecne malaise deelde (zij had o. i. 2 van de 3 doelpunten kunnen voorko men) verloor Neptunus deze wedstrijd met 31. In de eerste helft is Neptunus het meest aanvallend, doch voor het doel der tegenpartij is het mis. Een val v'an Otter wordt Neptunus noodlot tig. Een o.'i. houdbaar schot treft doel 1—0. Bij een Neptunus-aanval komt mej. Holsleijn binnen de 2 M.-lijn en wordt het water uitgezonden. Ondanks de nummerieke meerderheid van Otter blijft Neptunus aanvallen, gevaarlijke momenten voor het Otterdoel ontstaan, doch de bal wordt steeds over of naast geschoten. Rust gaat in met 1—0. Na rust weer hetzelfde spelbeeld Nep tunus noch steeds met 6 speelsters spe lende blijft aanvaller. Na de zooveelsle mislukte aanval komt de bal bij een vrijgekomen Otter-speelster die geen fout maakt en met een onhoudbaar schot dc voorsprong vergroot 20. Mej. Holsteijn mag dan weer mede spelen en wederom valt Neptunus aan Een uit de achterhoede goed naar me juffrouw R. v. d. Klashorst geplaatste bal wordt door haar, na opzwommen, in een doelpunt omgezet (21). Even den ken we dat de inzinking overwonnen is, het blijkt echter niet zoo te zijn. Weder om volgen Neptunus-aanvallen, doch het beslissende schot ontbreekt. Na een afgeslagen Neptunusaanval komt de bal bii de Otter-voorhoede. Een schot op het Neptunus-doel volgt. On begrijpelijk laat de Neptunus keepster die zich goed had opgesteld deze b3l gaan, waardoor Otter de overwinning veilig heeft gesteld 31. In dezen stand komt geen verandering meer. ZWEMMEN. ZESDE LUSTRUM U.Z.C TS UTRECHT Op 25 April 1942 zal het dertig jaar geleden zijn. dat de Utrechtsche zwem- club werd opgericht, In het zelfde jaar zal deze club tevens den 25en waterpolodag oiganisecren. zoodat het een dubbel jubileum wordt. Beide evenementen zullen feestelijk y/orden gevierd. Een lustrumcommissic 1 is reeds benoemd. ITALIAANSCH LEGERBER1CHT. VIJFTIG PANTSERWAGENS EN TALRIJKE VRACHTAUTO' IN' BRAND GESCHOTEN EN ONKLAAR GEMAAKT Thans een periode van stilstand in den slag van Marmarica Het Italiaansche weermachtbericht d.d. Zondag 30 Nov. luidt als volgt: De slag in Marmarica werd gisteren over het geheel gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke ge vechten werden geleverd in den cen tralen sector en aan het fror.i van Sol- loem. Van Tobroek en Bardia niets te melden. De vjjand deed luchtaanvallen op Derna, Tripolis en Benghazi. In den loop van deze aanvallen 'schoot de Ita- liaansch-Duitsche luchtdoelartillerie vier toestellen neer: een te Derna, een te tripolis, waar de Tbemanning werd gevangen genomen en twee te Benghasj, die brandend in zee stortten. In den loop der luchtgevechten schoot de Duitsche luchtmacht zeven toestellen neer. De Italiaansche lucht macht bombardeerde het spoorwegcen trum Mersa Matroe en voerde haar aanvallen uit op gemotoriseerde af- deelingen van den vijand in de oase Gialo. Een onzer zeeverkenningsvlieg tuigen werd door' drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen en schoot er een van neer. In het centrale deel der Middelland-' sehe £ee is gisterenmiddag een vijan delijke vlootformatie aangevallen door twee vliegtuigen onder bevel van ka pitein-vlieger Marino Marini en luite nant-vlieger Saverïo Mayer. Ec-n krui ser werd zwaar getroffen door twee torpedo's. Engclsch generaal gevangen genomen In zijn weermachtbericht no. 545 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren, den elfden dag van den slag in de Marmarica woestijn, hebben opnieuw van den vroegen ochtend tot het aanbreken van den nacht hevige gevechten gewoed. Aan het front van Solloem artillerieactie en vergeefsehe aanvalspogingen van den vyand. Bij Tobroek werd een nieuwe door den vij and in oostelijke ricjiting ondernomen aanval, die ten doel had den om hem liggenden ring te doorbreken, door de troepen der divisie Bologna volkomen afgeslagen, In den centralen sector verbitterde gevechten met pantser- en infanterie- strijdkrachten van den tegenstander, die gesteund werden door artillerie en luchtmacht. In het verloop van deze gevechten werd een geheele gemoto riseerde brigade van den vijand vernie tigd. Bij Duitsche en Italiaansche troepen meer dan duizend gevangenen, waaronder ook de Engelsche generaal,' James Kargcs, die het bevel veerde oyer die brigade. Er Werden meer dan vijftig Britsche pantserwagens vernie tigd. Verder werden talrijke gemoto riseerde eenheden en vrachtauto's van den vijand in brand geschoten of on bruikbaar gemaakt, Sterke bedrijvigheid der Duitsch- Italiaansche luchtstrijdkrachten. Eeni ge escadrilles vallen nog voortdurend de vijandelijke gemotoriseerde eenhe den in het gebied van de oase Gialo hevig aan. In den namiddag van den 27sten November hebben twee Brit- schc vliegtuigen Miscurata met hun boordwapens beschoten- Een der'vlieg tuigen werd brandend ten val gehraciii Twee andere vliegtuigen werden arm het front in de woestijn van Marman- ca neergeschoten. Gondar door do Britten bezet. In Oost-Afrika deed dc vijand na de voorbereidingen der laatste dagen gis termorgen tegen vier een hevigen aan val op de reeds van alle kan: en ingc- sloten stad Gondar, aldus wordt in weermachtebericht 544 hek< rul ge maakt. Onze Ln verhouding tot dc uitgebreidheid der te verdedigen stellingen numeriek zwakke afda lingen streden, hoewel onder ongun stige omstandigheden en ondanks het feit, dat inmiddels eenige koloni ale afdeelingcn waren geweken, daar zij zich onder de intensieve beschieting en bombardementen minder goed kon den standhouden, taai van stelling tot stelling, tot den namiddag toe, en ook nog nadat, het aan vijaru'clijkc troe pen met talrijke pantserwagens gelukt was de woonwijken binnen te dringen. Nadat alle mogelijkheden tot verzet werden uitgeput en tevens om verdere slachtoffers onder de Italiaansche en inlandsche bevolking te voorkomen, beval de opperbevelhebber van den sector om twee uur des middags, de vijandelijkheden te staken. De dappere verdedigers van Gondar hebben de hun door het vaderland toevertrouwde taak volkomen en eervol vervuld. In den afgeloopen nacht Ondernamen Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels. Luchtdoelgeschut en jachtvlie- gers grepen vastberaden in. Er ont stond aanzienlijke materieele schade alsmede kleine branden, die terstond gebluscht werden. Onder de bevolking werden vijf menschen gewond. Twee vliegtuigen werden door het luchtdoel geschut en een door onze nachtjngcrs neergeschoten. Onze strijdmiddelen in de Middel- landsche Zee hebben drie vijandelijk: duikbooten tot zinken gebracht. KORFBAL. SOESTERKWARTIER VERLIEST ONVERDIEND Soesterkwartier I moest Zondag legen Excelsior III een eenigszins onverdien de 12 nederlaag, incasseeren. Reeds enkele min. na den aanvang wist. D. Offérman voor Excelsior op keurige wijze de score te openen 0—1. Na vijftien min. echter maakte J. Gou verneur met een afstandschot den stand gelijk 11. Na de hervatting was Soesterkwar tier voortdurend in de meerderheid, doch toen ongeveer een half uur was gespeeld en de Socsterkw.-verdediging te weinig serieus speelde, nam Excel sior III met een doelpunt van P. Corts de leiding, 12. De Söesterkwartier-aonval kreeg nu veel werk te verzetten, wat ook te dan ken was aan het slordige spel van het Hilversumsche middenvak, doch het mocht den speeltuinbewoners niet ge lukken den stand gelijk te brengen het welk toch wel verdiend was. Vooral de lagjste vijftien minuten was Soesterkwartier steeds in den aan val, zij had echter veel met pech ie kampen, doch ook ontbrak het de aan vallers aan .de noodige schotzuiverheid, waardoor verdere doelpunten uitble ven. De Hilversummers mogen met den uitslag dan ook dubbel tevredeq zijn Soesterkwartier II wint, Soesterkwartier II dat tegen Rhe- ncn IV speelde wist het tot een 30 overwinning te brengen. Soesterkwartier II dat over den ge beden wedstrijd sterk in de meerder heid was. wist het echter voor de rust niet tot doelpunten te brengen. Een kwartier na de rust wist mc-j, G Hazewïnkel op handige wijze te doel punten. Vijf min. later was net N. de Groot, die zich in dezen wedstrijd weer eens van de goede zijde liet zien, welke den stand opvoerde (2—0) P. var. Gent scoorde voor Soester kwartier hel derde doelpunt (3—0). Soesterkwartier adsp. A moest met 1_0 jn het Utrechtsche Samos A, hr meerdere erkennen MARKTBERICHTEN Markt Nijkerk 1 Dec. Eieren f 1.07 per kg., cenaenelerc-n 17 per 100 stuks. Aangevoerd werdep 51 big gen f18.25; 95 koelen, waarvan fealffcoelen t 400—1600 en knlfvaat-zen f 300f 475: 4 nuchtere vaars-kalveren f 30f 35- Handel l:i biggen truag. In melkvee redelijk. De N.V.C nam ongeveer 310 koelen. 38 schapen. 47 nuchtere kalveren, 10 graskalveren eh 1 vet kalf over. LAATSTE NIEUWS A nier s bevo 1 Dec: Aangevoerd* 10 de 2000 kilo. Prijs f 62 lot f 62.50 per 50 kilo. Handel vlug. OVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS Matige omzetten, gedrukte stemming, achteruitloopende koersen, Nederland- schc beleggingen kalm, prolongatie FINSCHE POLITIEK EEN BEDREI GING VAN AMERIKAANSCH»; DOELSTELLINGEN DER ZELFVERDEDIGING Het Amerikaansch staatsdeparie- ment heeft een officieel communiqué uitgegeven, waarin staatssecretaris Huil verklaart, dat de Finsche nota op de meest zorgvuldige wijze is bestu deerd. Deze nota. heeft echter de kwes tie niet opgehelderd, welke de Amcri- kaansche regeering het meest bezig houdt, n.l. in hoeverre de Finsche mi litaire politiek samenwerkt met de Duitsche en in hoeveiTc beide staten samenwerken. Een dusdanige samen werking, zoo zegt Hull in zijn verkla ring, moet de Noordelijke ravitaillee- ringslijnen bedreigen, langs welke de Sovjet-Unie hulp van Engeland en de Ver. Staten krijgt. In dezen zin, zoo beweert Huil, vormt de Finsche poli tiek ook een „bedreiging van de Amc- rikaanschc doelstellingen van zelf verdediging". De jongste reis van den Finschen minister van buiten landsche zaken naar Berlijn en de ondertceke- ning van het antikominternpact zijn „hoogst kenmerkend". Huil verklaart ten slotte, dat iedere daar der Finsche regeering sedert de overhandiging der nota de „vrees" der Ver. Staten heeft bevestigd, dat Fin land volledig samenwerkt met do strijdkrachten van Hitler. Verklaring van Fin.st-hcb gezant te Washington, „Finland moet den strijd t.cgen de Sovjet-Unie in Oost-Karclie zoolang voortzetten, tot de bolsjewistische mi litaire basis, welke dichtbij de Finsche grens gelegen zijn, vernield zijn, zelfs wahneer hierdoor onverhoopt Amcri- kaanschc belangen in gevaar worden gebracht, zoo verklaarde dc Finachc gezant Procope op een steciale per soonconferentie, welke bijeengeroepen was in antwoord op een communiqué van den Amerikaanschen minister van marine, Stimson. Wanneer bepaalde groote mogend heden het recht meenc-n te hebben, zoo zcide de gezant, om trerdedigingsbasis, die op duizendmijlen afstand liggen, le bezetten, dan kan niemand Finland een aanmerking maken, wanneer het strijdt voor het bezetten van ba. die op slechts enkele kilometers af stand van de eigen grenzen liggen. Finland, zoo verklaarde Procope ten slotte, heeft volkomen onafhankelijk den strijd voor zijn veiligheid en vrij heid aanvaard en het Anti-Komintern pact ondertcckcnd om den reeds sinds lang bestaarden afkeer van het bolsje wisme tot uiting te doen komen en b ;i- Icnlandsclie inmenging to weren, BETREKKINGEN TUSSCHEN FIN LAND EN KROATIc INGESTELD Tusschen Finland en Kroatië zijn diplomatieke betrekkingen ingesteld. Tot Kroaiisch gezant bij de Finsche regeering is benoemd dr. Bosnjokovïc.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3