Personentrein bij Kethel ontspoord Een oud bedrijf in eere hersteld Twee Meisjes wachten op het Geluk 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 13 DECEMBER 1941 Eerste wagon van de brug gestort WEINIG GEKWETSTEN Donderdagavond om 20.38 uur ver trok een electfische trein uit Schie dam naar Dr-n Haag. Vermoedelijk is de treïnvoerder door eon onvei lig signaal gereden, waardoor de trein botste op een voorrijdenden goederentrein, ter hoogte van Ke thel, waar de treinen uit de ricn- tïng van Schiedam volle vaart krij gen. Vier wagons van den goede rentrein zijn gekanteld. Voorts zijn eenige wagens van den personen trein ontspoord en kriskras over de lijn komen te staan. Eenige perso nen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Het was in de heerschende duisternis aanvankelijk en ook gedurende een deel van den nacht niet mogelijk een over zicht van het gebeurde te krijgen. Maar daar een aantal wagons gekanteld ble ken te zijn en men onmiddellijk con stateerde, dat de eerste wagon van den personentrein van de brug was gestort en voor een deel onder water terecht gekomen was, werden de geneeskundi ge hulpdiensten uil Schiedam, Rotter- danai Delft en 's-Gravcnhage onmiddel lijk gealarmeerd, zoodat men over een groot aantal ziekenauto's en hulpperso neel beschikte. Hulpmaterieel der Ne- derlandsche Spoorwegen werd gerequi- reerri om zoo spoedig mogelijk de twee hoofdsporen, die op de brug volledig versperd waren, vrij te maken. Groote ravage. De ravage bleek in de morgenuren zeer ernstig te zijn, hoewel het aantal slachtoffers zeer meeviel. Aanvankelijk verkeerde men in ongerustheid over het lot. van verschillende passagiers en den treinbestuurder J. H. Giebels uit Am sterdam. Ilct bleek, dat de eerste wa gen van den personentrein ter linker zijde ngbij dc bagageruimte vrijwel vol- kotpen was uiteengereten. Hoe hecht de stalen wagens zijn. Hoewel ook dc daarachter liggende tweede-klasse compartimenten ernstige schade hadden opgeloopen, bleek wel, hoe hecht de stalen spoorwagens zijn geconstrueerd, want terwijl vier goe derenwagons, geladen mot winterpeen, zwaar beschadigd en als een harmonica ineen waren gedrukt, waren de trein wagons van den electrische verder vol komen intact gebleven. Hoewel de eerste wagen half in het water was gevallen, was het een v der, dat één helft van het achterste wftlstel op de brug was blijven hangen, waardoor voorkomen werd, dat de ge- heele wagon in de poldervaart zou zijn gestort, hetgeen de ernstigste gevolgen met zich had kunnen medebrengen, Gewond werden alleen de hoofdcon ducteur II. C. van Dongen, van het depot Rotterdam, en de reiziger G. de Jong, wonende in de Abraham Kuyper- laan te Rotterdam en de wagenvoerder Giebels, die geen van allen ernstig werden gekwetst. Moeilijk opruimingswerk. Hoewel men 's nachts reeds pogingen In het werk stelde, om de lijn vrij te krijgen, lukte dit door do duisternis slechts ten deele. zoodat men 's mor gens bij het krieken van den dag met man en macht aan den arbeid is geto gen om de beschadigde wagons weg te sleepen. De wagons van den personen trein heeft men naar Delft getranspor teerd, terwijl eenige uren later ook en kele der zwaar beschadigde goederen wagons weggesleept konden worden. Don half in de vaart hangenden motor wagen en den eersten goederenwagen, die totaal versplinterd over beide spo ren was geslagen en met de verwron gen wielstcllen tusschen dc brugcon- structie zat, kon men zoo spoedig niet loskrijgen. Meer schot. Toen de kraanwagen uit Eindhoven arriveerde, kreeg men meer schot in de zaak en lukte het in den loop van den middag ook dc laatste obstakels te ver wijderen. Nadat ook de spoorrails. Ier plaatse waar beschadigingen voorkwa men, waren hersteld door technisch hulppersoneel van de Spoorwegen, kon het verkeer, dat via het station Hofr plein en Gouda was omgelegd, weer voortgang vinden. Tusschen Schiedam en Rotterdam kon communicatie worden onderhouden door middel van de treinen naar Maas sluis en Hoek van Holland, die de plaats van het ongeval niet behoefden tc passceren. Oorzaak der botsing. De oorzaak van de botsing schijnt te zijn gelegen in het feil, dat op het sta tion Schiedam een verkeerde manoeu vre tot gevolg had. dat het signaal voor den personentrein, die even te vorer. voor een onveilig signaal had gestopt, omdat nabij blokpost 92 de goederen trein stilstond, met een defect aan d« luchtdrukrem. op veilig kwam tc staan, waarop de bestuurder den trein in be weging zette, met het gevolg, dat op de brug de beide treinen op elkaar bot sten. Mannen van de daad Mannen van de daad hebben zich be reid verklaard hun leven in te zetten om ginds in het Oosten gewonde sol dalen te hulp te snellen. Temidden van het krijgsrumoer ver richten zij hun moeilijke taak en onder de meest ongunstige omstandigheden arbeiden deze mannen om het leven van anderen te redden. Deze mannen van do daad. deze hel pers van de Nederlandsche Ambulan ce verdienen uw steun. Laat het hen aan niets ontbreken. Zorjjt. dat de Nederlandsche Ambu lance over alle middelen beschikt wel ke noodig zijn om hun taak zoo goed mogelijk te vervullen. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22. 's Gravenhage. DE PRIJSPOLITIEK IN NEDERLAND Een uiteenzetting van den Gemach tigde voor de Prijzen, Voor het sociaal-economisch genoot schap Nederland en Europa heeft de Gemachtigde voor de Prijzen, mr. H. C. Schokker, gisteren in Den Haag een voordracht gehouden over „De prijspo litiek in Nederland" waarvoor groote belangstelling bestond. Na een korte inleiding van den voor zitter, prof. van Lono, gaf mr. Schok ker een helder en uitvoerig overzicht van de in Nederland gevolgde prijspo litiek. De twee groote belangen, die bij de prijspolitiek gelden, zijn de instand houding van de volkskracht en die van het bedrijfsleven. Spr. ging op deze twee onderdeelen nader in aan de hand van een kort overzicht over de gevolg de prijspolitiek sinds Mei 1940. Uit ingestelde onderzoeken is spr. gebleken, dat de-positie van het be drijfsleven in haar geheel bezien niet slecht was. Daartegenover stond echter door de verschillende prijsstijgingen een in verdrukking komen van een aantal verbruikers. Twee middelen stonden toen ter beschikking: de ren tabiliteit van het bedrijfsleven iets te rugschroeven en door overleg met het college van Rijksbemiddelaars een aan tal lage loonen te verhoogen. Beide middelen werden toegepast. Naast deze algemeene maatregelen is overgegaan tot verscherping van de prijsvorming door de afkondiging van het prijsvormingsbesluit. Spr.'s alge meene indruk van de prijspolitieke maatregelen is, dat hem geen geval be kend is, waarbij van het bedrijfsleven iets onmogelijks is gevergd. Richtlijnen. De situatie in 1941 gaf aanleiding tot vei-scherping van de prijspolitiek. Intern leidde deze tot een aantal door spr. opgestelde richtlijnen, welke ge volgd moeten worden bij de behande ling van aanvragen tot prijsvaststelling of tot prijsverhooging. In dit verband vroeg spr. de belang stelling voor eenige belangrijke punten van deze richtlijnen, uitgaande van twee praemissen: ten eerste, dat het thans geen tijd is voor het bedrijfsle ven om zich in de prijzen te dekken tegen bijzondere risico's, voor zoovej- deze risico's als volk. als geheel, ge dragen moeten worden en ten tweede, dat het thans geen tijd is om extra winsten te maken. Wat deze richtlijnen betreft, ging spr. t.a.v. de prijsvorming nader in op de loonen, vaste kosten, rente en over winst, waarbij hij er op wees. dat grond- en hulpstoffen in de kostprijsbe rekening slechts tegen de wettelijke toelaatbare verkoopprijzen mogen wor den opgevoerd. VERPAKTE GEFILEERDE SPROT Bij het vaststellen van den winkel prijs van de gefileerde sprot is geen re kening gehouden met de verpakking, die .daarvoor gewoonlijk wordt toege past. Uit een oogpunt van hygiëne cn ook voor het gemak van de huisvrouw is het eenter van groot belang, dat de lot nu toe gebruikelijke cellophaanver- pakking blijft gehandhaafd. De gemach tigde voor. de prijzen maakt daarom be kend. dat de winkelier voor de in cello- phaan verpakte gefileerde sprot ten hoogste twep cent meer mag rekenen, dan daarvoor los uitgewogen gefileerde sprot. INSTALLATIE OFFICIER VAN JUSTITIE TE ALKMAAR De balie weggebleven Gisteren werd te Alkmaar, voor den aanvang der civiele zitting der Alk- maarscho rechtbank, de nieuwe Officier van Justitie by deze rechtbank, Mr. De Bruijes Tack, als Officier geïnstalleerd. Nadat de griffier de benoemingsbrief had voorgelezen, verklaarde de presi dent mr. baron Van Tuyl van Seroos- kerken den Officier voor geïnstalleerd. Hij wenschte mr. De Bruijes Tack ge luk met diens benoeming en voegde daaraan toe. dat het geregelde contact, dat tot dusver tusschen rechtbank en mr. De Bruijes Tack als substituut Of ficier had bestaan, zich had geken merkt door vlotheid en zakelijkheid. Spr. hoopte, dat die verhouding in de toekomst zoo zou blijven. Prettige samenwerking met de rechtbank. Mr. De Bruijes Tack danKte voor de felicitatie en zei, dat in het jaar, waar-, in hij Alkmaarsch substituut-Officier is geweest, tusschen hem en de rechtbank een prettige samenwerking had be staan. In de toekomst zal hij zich ook laten leiden door de overtuiging, die hij is toegedaan en waarin aan het recht een dienende en cultureele functie in de volksgemeenschap is toegedacht, vol gens de orde, die spr. zag komen. Voor de rechtbank is een groote taak weg gelegd. Het speet spr. en hij was er ook door teleurgesteld dat de balie niet aanwezig was. Van zijn kant zou de ba lie geen moeilijkheden in den weg wor den gelegd, al had hij groot bezwaar te gen de analytische wetstoepassing, die hier zoo gaafne naar voren wordt ge bracht en die slechts onnoodige moei lijkheden geeft. Maar misschien ligt op dit terrein een groote taak voor het Openbaar Ministerie. Spr. hoopte op samenwerking met al len, ook met de politieinstanties en zei zijn bijzondere aandacht te zullen blij ven schenken aan de bescherming van de voedselvoorziening. Met een woord van dank besloot de Officier zijn toespraak, waarna de plechtigheid, die kort duurde, ten ein de was. DISTRIBUTIEREGELING VOOR ZELFVERZORGERS VOOR BROOD De secretaris-generaal van het «De partement van Landbouw en Vissche- rij brengt het volgende ter kennis van personen, die uit eigen graan gebak ken brood wenschen te gebruiken (z.g. zelfverzorgers voor brood). De plaatselijke bureauhouder van den provincialen Voedselcommissaris zal tegen afgifte van de zegels, welke als ontvangstbewijzen voor de niet uit gereikte distributiekaarten voor brood door de distributiediensten worden ver strekt, de beschikking geven over een hoeveelheid gfaan uit eigen oogst voor het tot 1 November 1942 resteerende aantal weken. Deze hoeveelheid wordt berekend naar honderd kilogram tar we of rogge per gezinslid per jaar, het geen -ongeveer 125 kilogramtarwe brood of 140 kilogram roggebrood per jaar vertegenwoordigd. Voor kinderen, die op of na 2 Januari 1938 geboren zijn wordt de beschikking over de helft van de bovengenoemde hoeveelheid ge geven. Degenen, die later in het tijdvak tot 1 November 1942 zclfverzorger voor brood wenschen te worden, kunnen dan alsnog hun distributiekaarten voor brood bij den plaatselijken distributie- dienst inleveren, waarvoor dan de bo venbedoelde zegels worden verstrekt. KUNST EN LETTEREN leder offer, dat vrij ovs getroosten ten bate van het W inter hulpwerk, komt de scheppingskracht van het Nederland sche volk ten goede. Gironummer van de W.H.N. 5553. Kou gevai O O O lïlijn/iazdtfe Helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct THERESE HOVEN OVERLEDEN Te Den Haag is op 81-jarigen leeftijd overleden dc letterkundige Therese Hoven. De ter aarde bestelling is vastgesteld op Zaterdag a,s. om half vier des mid dags op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. NEDERLAND FILM Eenige maanden geleden werd te Gravenhage onder den naam „Ne derland Film" een Filmproductie maatschappij opgericht. Voorloopig ligt het in de bedoeling zich te beperken tot het vervaardigen van documentaire films over Neder land om daardoor niet alleen in eigen land, doch vooral ook buiten de gren zen belangstelling voor verleden, he den en toekomst van ons land en volk te wekken. Reeds werden in den na zomer de eerste opnamen gemaakt voor een groot filmepos over de Zuiderzee een thema, dal bij uitstek geschikt is om ontslaan, historische grootheid en levenswil van ons volk filmsch te documenteeren. Over de verdere productieplannen van „Nederland Film" zal binnenkort nader bericht worden. Hóutskoolbranden óp de Neder-Veluwe EEN „\VIGWAM"-KA3IP BIJ EDE Een oud bedrijf, dat voorheen veelal in het centrum en het Noorden der Ve- luwe werd gevonden, heeft zich na tien tallen jaren van afwezigheid, weer op de Neder-Veluwe vertoond. Wij hebben hier op het oog de houlskoolbrande- rijen, die tot dusver vooral in de om geving van Hierden cn Uddel werden aangetroffen. Daar wonen de weinige menschen. die dit typische bedrijf met de vereischte deskundigheid uitoefenen. Deze houtskoolbranders nu zijn naar de Neder-Veluwe gekomen, waar zij na bij de Ginkel op 4 K.M. afstand van Ede een groote hoeveelheid hout tot houtskool branden. „Wigwams." t Is daar, aan den rand der Ginkel- sche heide, of er een Indianenstam is neergestreken, getuige de vele cirkel vormige „woningen", die men al uit de verte kan waarnemen. Deze „woningen" blijken in werke lijkheid keurig afgeronde aarden hoo- pen te zijn, die een hoogte hebhen van ongeveer 3 meter cn een middellijn van 6 meter. Twaalf reuze hoopen treft men hier bij elkaar aan. Stuk voor stuk vormen zij een houtskoolbranderij. Veertien da gen heeft het hout, dat zich hier ondc-r de opgeworpen aarde bevindt, reeds ge brand. Nog is het een groote. hoewel on zichtbare, vuurgloed daar onder den grond en de felle Westenwind, die over de heide giert, ziet nog kans, het zand ten spijt, het vuur aan te wakkeren, zoodat uit de twaalf hoopen rookflarden orden afgeblazen. Goede prijzen. Voor deze houtskoolbranderij is, zoo als de brander, de heer B. Schuurkamn uit Hierden, ons vertelt, een groote hoeveelheid dennenstokken gebezigd. Veertien dagen geleden zijn deze in een cirkel van ongeveer 20 meter gelegd, dwars over een houten vloerlaag van ongeveer een halven meter breedte. In het midden van het tot drie meter hoog te opgestapelde hout. dat met zand en plaggen werd afgedekt, liet men een opening vrij voor luchtkoker en brand- plaats, welke zorgvuldig met een dek sel werd afgesloten. In deze ruimte werd twee weken geleden het vuur aangestoken, dat zich weldra aan het dennenhout meedeelde waardoor dit geheel is verkoold en dus geschikt is geworden voor den handel, waar men er nu, dank zij het gebruik voor gas generatoren. goede prijzen voor maakt (vroeger één gulden jier mud, nu wel circa viermaal zooveel). Wanneer men nu weet. dat elke hoop circa 25 kubieke merer hout bevat, dan kan men nagaan, hoeveel waarde elk vertegenwoordigt. Gedurendo de veertien dagen, waarin het vuur onder het met een dun laagje zand afgedekte hout woedt, wordt er dag en nacht door drie man bij gewaakt, om voor den goeden gang van zaken een oogje in het zeil te houden. Geroutineerde branders. Deze Hierdensche en Uddelsehe branders zijn zoo geroutineerd in hun bedrijf, dat vrijwel al hun branderijen slagen. Per hoop is slechts ongeveer een kruiwagen houtskool minder goed bruikbaar. De eerste veerliendaagsche periode is nu afgeloopen. Het vuur, dat zijn plicht heeft, gedaan, werd afgedekt met een laag van dertig cm. aarde voor afkoe ling, Eerst over veertien dagen acht men deze afkoeling bereikt cn gaat men er toe over de houtskool weg te nemen en naar de handelaren te vervoeren. Over eenige maanden, nl. in Maart of April zal men, zoo is het plan, op deze 'zelfde plaats opnieuw in het groot op geslagen hout tot houtskool doen bran-, den. Het voorjaar is dan reeds gekomen en vermoedelijk zal er dan meer belang stelling bestaan voor dit interessante bedrijf. Er wordt gebouwd Ons menschen zit het bouwen in liet bloed. Dit blijkt reeds in de eerste kin derjaren. In de speelkamer bouwt dc jeugd torens en huizen van blokjes hout en steen. Op het strand verrijzen vestingwallen en forten. Dit is de scheppingsdrang, de bouwlüst, die in ieder mcnschenkind aanwezig is. Van de wieg tot aan het graf. wij bouwen. Zoo is het ook nu in de geheele we reld. Deze wereldoorlog is in werkelijk heid niets anders dan een opbouw van een nieuwe orde door de jonge volke ren van Europa en Azië, door Duitsch- land, Italië en Japan. Zij toch bouwen aan een gelukkige toekomst die recht vaardigheid zal brengen, waar wille keur heerscht, die een nieuwen tijd zal brengen in de plaats van het oude. dat zichzelf overleefde en naar de chaos voerde. Er wordt gebouwd in dezen groot- schen revolutietijd en omdat wij Neder landers in den loop der eeuwen bewe zen hebben bouwmeesters te zijn, bou wen wij mede. Het zijn de Nederland sche nationaal-socialisten die èn in het vaderland èn in het Oosten, liet eerste begrepen hebben waarom het gaat. Zij zijn het, die beseffen dat er hard ge werkt moet worden, dat zonder moeite en offers geen bouwwerk verrijzen kan, dat de moeite waard is opgetrokken tc worden. Landgenooten, er wordt ge bouwd aan een nieuwen tijd, aan een nieuwe wereldorde, een nieuw Europa, een nieuw Nederland. Het kost bloed en het kost tranen, het eischt moed cn het eischt offers. ^laar zonder dit is geen nieuwe toekomst mogelijk. Dat weten onze vrijwilligers aan het Oost front en daarom aarzelden zij niet en zij gingen. Landgenoot, bouwt mede. volgt de mannen die hun plicht doen. Hoewel dc bolsjewistische dreiging van Europa is afgewend, is er nog veel werk te doen daar in het Oosten. Neemt daarvan uw deel op u, wacht niet totdat men u niet meer noodig heeft, maar meldt u aan bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. CULTUURLTTWTSSELIXG TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCIILAND „Nederland", het nationaal maand blad voor staatkunde, economie en cul tuur. dat reeds in 1933 zich schaarde aan de zijde van hen, die in Europa den nieuwen tijd voorbereidden, zal, te be ginnen met de aflevering van 1 Jan. a.s. gewijd zijn aan het geestesleven in Nederland, Duitschland en elders. Deze vernieuwing van het oude tijd schrift „Nederland" vond plaats in samenwerking met het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. De literaire traditie zal nu weer in den vervolge bepalend zijn voor den inhoud van het blad, dat in den nieuwen tijd, dien het hielp voorbereiden, nu een uitgesproken cultureele taak krijgt. „Nederland" zal zich in zijn nieuwe ge daante in dienst stellen van het werk der cultuuruitwisseling in den ruim- sten zin des woords, in de allereerste plaats tusschen Nederland en Duitsch land, zonder dat daarbij echter de cul tureele banden met het overige Europa en daarvan weer in het bijzonder, die met het -fascistische Italië, over het hoofd zullen worden gezien. Tn samen hang met dit algemeene kader der cul tuuruitwisseling zal het maandblad zich in zijn hoofdartikelen en artikelen richten tot allen, die belang stellen in geestelijke stroomingen, die den grond slag vormen van het Nationaal-Socia- Iisme en trachten het geestesleven in Nederland in die richting te verdiepen. In zijn nieuwen vorm zal het blad staan onder leiding van Drs. Willem Haighton, Dr. Rudolf Steinmetz, D. Volker Nijland en Marius van Lok horst. Tal van publicisten, zoowel in binnen- als buitenland, hebben hun 'aste medewerking toegezegd. Het eerste nummer van de nieuwe serie zal openen met een hoofdartikel van prof. Dr. T. Goedewaagen. ER ZIJN UIEN.... Meer dan tienduizend kg. inbeslaggenomen Dat er uien zijn, maar evenzeer dat er lieden zijn, bij wie ze in verkeerde handen terecht zijn gekomen, bewijst de inbeslagneming van tienduizend kg. uien. welke een dezer dagen door de politie te Amsterdam in samenwerking met de inspectie voor de prijsbeheer- sching is verricht. In een kraam op het Waterlooplein verkocht een koopman uien tegen twintig cent per kg., hetgeen aanzien lijk boven den vastgestelden prijs is, weshalve de uien in beslag werden ge nomen en de man werd geverbaliseerd. Hy bleek nog in twee pakhuizen te Am sterdam cn in een pakhuis te Rotter dam uien te hebben opgeslagen. Ook op deze in totaal 10.000 kg.'werd beslag gelegd. EflUNEN in eeN» oper-j TAóCM bcwnen in een overjas BOOZÉ Ol EVEN AAN UWZ1I BR.OOD CN VUEE.SC H UW NE.U2» (Polygoon-Seym.) KETELONTPLOFFING OP SLEEPBOOT Een doode, twee ernstig gewonden Op de sleepboot Frits", afkomstig uit Vreeswijk, welk schip een aantal sleepschepen den Rijn stroomopwaarts trok, heeft zich voor Arnhem een ke telontploffing voorgedaan. De drie personen, die zich op het schip bevon den, werden door den ontsnappenden sloom ernstig gewond. Het zijn de 22-jarige Didden uit Vreeswijk, zoon van den eigenaar van de boot. Hooge- kamp uit Den Haag en de Ruiter uit Zwolle. De drie gewonden zijn naar het ge meente ziekenhuis te Arnhem overge bracht. Didden is korten tijd na aan komst overleden. De toestand van Hoogekamp en Ruiter is zorgelijk. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Radio-programma's ZONDAG, 14 DECEMBER Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO. Nlenwsber. 8 45 Grnm.muz. 9 00 Voor de Jeugd. 9.30 Gram muz. 10.00 Gewijde muzielt (gr.pl. l 10 30 Kerkdienst. 12 00 Gramjnuz. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: NIeuwsber. 1300 Gram.muz. 13.05 Nederlandsch Ver bond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 13.20 Zang met pinnobeg. en gram niuz. 14 00 John Kristel en zijn or kest. 14110 10 Jaar strijd voor volk en va derland (oti. rede door Ir. A. A. Mussert). 17.00 Zondagmiddag cabaret. 17 45 Gram. muz. 13.20 Sport van den dag. 18.50 Gram. muz 1900 Actueel halfuur. 19.30 Omroep- s.wilphoule-orkcst (opn). (Vanaf 20:i5 al leen voor dc Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Grnm.muz. 20 45 Omroepsymphonle- orkest en solist (opn.). 21.45 BNO: NIeuws ber. 22.00 BNO: Engelsche ultz.: ..An Ame rican sees Holland" of gram.muz. 22.15— 24.00 Grnm.muz. Hilversum n. 301.5 M. 8 00 Grammuz. 8.30 BNO: NIeuwsber. 3.43 Gram.muz. 10.00 Zondagmorgen zonder zor gen 12,00 Causerie .AVintertyd ln Vlaande ren". 12.15 Clavocimbelvoordraclit. 12.45 BNO: Nieuws- en ecou. ber. 13.00 Frans- Wouters cn zijn orkest. 13.30 „Bandoneon". Argentijnse!*- progr. 14.00 Bespieking van de Symphonln-rceks. 14.15 Dvorak-herdenking,,. 10.30 Causerie „Ons oude stedeschoon". 16 45 Gram muz. 17.00 Dultsche taalcursus. 17 25 Gram.muz. 17.30 BNO: NIeuwsber. en sport uitslagen. 17.45 Voordrnclit. 18.00 Klaas van Beeek en zijn orkest. 18.30 Onze Nederl. taalclub. 19.00 BNO: NIeuwsber. 1920 Ge rard Lebon en zijn orkest. 19.45 Spiegel van de week 20 00 Gerard Lebon en zijn orkest. (Vanaf 20 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met 'de studio beschikken). 20 15 Gram.muz. 20.30 Om roeporkest. solisten en gemengd Omroep koor. 21.30 Grammuz. 21.45 BNO: NIeuws ber. 22.00 BNO: Toelichting op het Weer- machtsbcrlcht. 22.1022.15 Gramjnuz. MAANDAG, 15 DECEMBER Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz 7.45 Ochtendgymn. 7.5J Gram.muz. 8.00 BNO: NIeuwsber, 8 15 Gram. muz 8 35 Ochtendgymn 8 45 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw 9.20 Gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Amabile-sestct. 12.00 Gram.muz. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, cn' ccon, ber. 13 00 Zang met plano- begeleiding. 13.30 Grnm.muz. 13.45 Schram- melkwartet cn solist. 14.15 John Kristel en zijn orkest cn solisten. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muz. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Cello met planobeg. 16.45 Voor de Jeugd. 1715 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 17.30 SRlonorkest. 18.00 Lnndmans Lust, 18.30 Salonorkest. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Concertgebouworkest. 21.45 BNO: NIeuwsber. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland" of Gram.muz. 22.1524.00 Gram muz. Hilversum H, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hllv. I. 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 „Waar is ons vet en ons vleesch gebleven?" 10.50 Znng met planobeg. en gram.muz 1130 Re portage 11.40. Planovoordracht. 12.00 En semble „De Kwlntslag",i 12.45 BNO: Nleuws- on econ. ber. 13.05 Melodlsten, solisten en gram.muz. 14.00 Gram muz. 15.15 Klaas van Becck en zijn orkest. 15.45 Voordracht. 16.00 Orgelconcert. 16.30 Sylvestrc-trlo. 17.15 BNO: Nieuws-, ccon. cn beursber. 17.30 Vlool en piano. 18.00 Gram.muz. 18.15 De Romancers en solist. 19 00 Actueel halfuur. 19.30 Gram, muz. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 „Wij zijn immers vrij1" (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met dc studio beschikken). 20 15 Musettc-orkest cn soliste. 20.45 Muzikale actualiteit van de week 21 00 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 BNO: NIeuwsber. 22.00 Grnm.muz. 22,10—22.15 Avondwijding. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok. 14. Erika strijdt eon oogenblik met haar verlegenheid, maar zij overwint deze spoedig Liefde aan het meer. vader. Hm, zoo, Liefde aan het meer. Was jij dan al eens verlftfd? Neen, voorloopig niet. Een beetje aarzelend zegt zij. M3ar daarom... zij zwijgt weer. Nil ja, zegt hij. je kunt hem mij eens laten lezen. Ik heb 's avonds al- 'i.jd iets noodig om in slaap te komen. Haar manuscript een slaappoeder! Gekrenkt verlakt Erika de kamer, "n dan verstopt zij „Liefde aan het meer", ergens achter in de boekenkast. De lust om iets nieuws te schrijven is verdwenen.. Eind November komen er vreeselijke dagen. Storm, regen, storm .Wat niet timmervast zit, wordt afgerukt. Drie, van zijn twee maanden geleden geplan te boompjes, vindt Rudi omgeknakt. Eén nacht is echter de ergste. Na mid dernacht komt cr een wolkbreuk, die meer dan een half uur duurt. Het lijkt alsof dtt wereld vergaat. Hoewel het donker is in het huis van Kellermann. kan niemand slapen. Erika ligt wakker in bed. De regen slaat zoo hard neer. dat iemand buiten lean roepen zonder dat men het hoort. Als er nu iemand buiten rondzwalkt gaat haar door het hoofd. Ach. onzin, wie is er nu dakloos? Ook Trude kan niet slapen, z\j ligl vlak onder het dak. waarop een wa terstroom neordavert. De goten kunnen het water allang niet meer verstouwen. Trude kan zich niet herinneren ooit zulk weer meege maakt te hebben. Haar hart klopt snel ler. En plotseling ontwaakt de huis vrouwenziel in haar, als de storm een raam heeft opengerukt en deze vreese lijke regen Deze voorstelling is genoeg om haat te doen opstaan. Zij trekt iets aan en gaat naar het trappenhuis, zij draait het licht aan en gaat naar beneden, waar niemand slaapt. Tn de eetkamer en de zitkamer is alles in orde. ook in het kantoor. Maar wat is dat voor een sterk ruischen. Nu ja. de regen! Zij gaat naar de keuken. Ook hier zijn de ramen en de deuren dicht, maar onder de deur door komt een leem-achtige vloed. Trude grijpt naar de dweil, maal ais zij bezig is het water op te dweilen hoort zij weer het ruischen. Neen, dat is geen regen. De kelder. Daar staan misschien de ramen open. Lieve help, de kelder, waarin de brandstoffen liggen, is juist aan den kant van den regen. Als daar daar de ramen openstaanZij rent naar de gang en naar de kelderdeur, I die zij openrukt^ Daar blijft rij staan. Haar hand tast 'naar den schakelaar. Het ruischen komt van beneden. Een pijp gesprongen. Trude rent naar Erika. Deze is in een wiu aangekleed cn een paar minu ten later weet zij. dat Trude zich niet heeft vergist. Zij vliegt naar boven, naar de kamer van haar vader. Er moet immers iets gebeuren. Als het water blijft stijgen, komt het weldra op de parterre. Kellermann blijft kalm. De brand weer, zegt hij, Bel de brandweer op. Trude is naar haar tante gegaan, •naar nog voordat mevrouw Cecilia iets kan zeggen heeft Erika het nummer al aangedraaid. De brandweer natuurlijk, maar het zal een poosje duren voordat die komt. Hallo? Gelukkig men antwoordt. Erika doet moeite zoo kalm mogelijk te spreken, zij noemt eerst straat en huisnummer, dan pas vertelt zij wat er aan de hand is. Maar het antwoord is teleurstellend. De brandweer is al een I uur geleden uitgerukt. Overal hetzelf de, buizen gesprongen, kelders onder water. Klokkend komt het water hooger, steeds hooger. Eerst kon men nog twee treden afgaan, nu is het er maar een, en over een kwartier Waar hulp te krijgen? Misschien - probeeren den watervloed met em mersWat is dat voor een be lachelijk idee. Dat zou beteekenen een meer met een vingerhoed leeg te wil len scheppen. Neen, een pomp moest men hebben. Ja, een pomD, maar hoe komt men aan een pomp? De Schir- mers, als een bliksemstraal schiet de ze gedachte Erika door het hoofd. Me vrouw Cecilia uit een kreet als rij hoort wat Erika wil doen. Maar Erika ziet geen andere uitweg. De Schirmcrs zijn de eenige buren. Het is afschuwelijk hen om hulp te moeten vragen, maar wat moet er anders gebeuren? Moet men uit minachting of boosheid of wat ook, den kelder laten onderloopen en het water in huis laten komen? Erika is de eenige. die gekleed is. Zij rukt een regenmantel van den kapstok en rent naar huiten, storm en regen beletten haar bijna het loopen, maar rij zet de tanden op elkaar. Zij bereikt den straatweg, rent langs het hek, bonst op de deur, waarachter de wacht slaapt. Franz springt van rijn ved op. Hij is geheel gekleed, hij hoeft alleen rijn muts maar op te zetten. Nee maar. Verbluft kijkt hij naar het meis je. dat naar binnen tuimelt. Bent u niet? En hij maakt een handbeweging naar den overkant. Alles staat bij ons onder water, een buis gesprongen, als u ons helpen wilt Ik kan hier niet weg, wacht een oogenblik.Hij neemt den hoorn van de huis-telefoon en zegt enkele woorden. Wat, neen geen grapJuffrouw Kel lermann persoonlijkja Erika knijpt haar lippen op elkaar. Het bloed vliegt naar haar gericht. Maar rij zwijgt. De man legt den hoorn neer. De hoeren komen dadelijk, als u een oogenblrk wilt gaan zitten, ik geloof, dat het u goed zou doen. (Wordt vervolgdji

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2