AMEÜSFOONSCHE (0UIM Nederland als zelfstandige en gelijkberechtigde natie de Germaansche volkerengemeenschap in Aanval op het eiland Hongkong begonnen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De N.S.B aangewezen als de eenige politieke beweging Japanners zetten opmarsch op Malakka voort ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck '0.16 Per 3 maanden '2.05 Per post per kwartnal 122b Losse nummers 10.06 Administratie Teletoon 6389. Olro 86362 Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137 ADVERTENTIES by vooruitbetaling Losse rcgclprljs r0 2S Kleine advert I ..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden i o.66 Elk woord meer 0.0b MAANDAG 15 DECEMBER 1941 - HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN. AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. 6 PAGINA'S Ik kan u zeggen, dat de Führer ons volk de gelegenheid wil geven niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationaal-socialistisch Germaansch volk zijn plaats in het Nieuwe Europa in te nemïn en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het Nieuwe Europa. Afgesneden van zijn koloniën, afgesneden van andere wereldde'elen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grondgebied hier verkwijnen en verkommeren, wa.inee r het niet werd «toegelaten als deelgenoot in he' Nieuws Europa. Het wordt toegelaten, neen, het is toegelaten op den 1 2en December en dit is hst grootste geschenk wat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste ge schenk wat de N.S.B, de veel gehoonde en gesmade, op dezen haar tienjarig**! gedenkdag aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Een geschenk, dat eeis daar het gansche volk oa haar hooge waarde zal worden geschat, (MUSSERT) Mijn besluit is in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de nationaal-socialistische en door de Nationaal-Socialistische Beweging onder haar Leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere vereenigingen of bewegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig z'jn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de Nationaal-Socialistische Beweging Nederland. Bij de viering tc Utrecht van het tienjarig bestaan der Nationaal-Socialis tische Beweging in Nederland hebben de Rijkscommissaris Dr. Seyss Inqu.irt, de leider der N.S.B., ïr. Mussert, de vertegenwoordiger der N.S.D.A.P. O'oerbc- fehlleiler Friederich, de plaatsvervangend leider der N.S.B., de 'heer C. van Geelkerken ra dr- secretaris-generaal van het Hoofdkwartier, der N.S.B.. ir. Huygen het woord gevoerd. Wij laten hier allereerst de rede van Dr. Seyss-Inqunrt volgen. (SEYSS INQUART) De rijkscommissaris zeide: Een grootc vreugde en voldoening is het, zoowel voor mijn partijgenootcn en kameraden als voor mijzelf, te kunnen deelnemen aan deze plechtige bijeen komst van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, welke cr getui genis van aflegt, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten onder h un leider Mussert zich in een strijd van tien jaren riet alleen gehandhaafd, doch met ae onwrikbare vastberadenheid, die juist aan nationaal-socialistische strijders bij zonder eigen is, onder de ongunstigste omstandigheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis gewonnen hebben. Met bijzonderen trots vervult het mij u tc kunnen me- dedcelcn, dat de Führer mij heeft opge dragen, om jegens de Nationaal-Socia listische Beweging in Nederland en haar leider Mussert op dezen dag \an het tienjarig bestaan dc groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spre ken. De beteekenis van den dag van he den ligt in het feit. dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vast legt, welke tien jaar lang met succes is gevoerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische politieke ontwikkeling der Nationaal-Socialisti sche Beweging naar ons gemeenschap pelijk doel, n.l. de hervorming van Europa in nationaal-socialistisAen geest. Waardeering der Duitsclie nationaal-socialisten. Wij Duilsche nationaal-socialisten waardeeren in u vooral de politieke strijders. Toen wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uitecnloopende politieke stroomin'gen en scheuringen van dit land in uw be weging Nederlandsche inannen en vrou wen, welke een strijd-van tien jaar ver bonden heeft Evenals elke werkelijk groote en beslissende ontwikkeling slechts in dc worsteling der krachten en door strijd kan gedijen, zoo veron derstelt een politieke en daarmede volksche en geestelijke vernieuwing ook in Nederland dc aanwezigheid van een groep mannen en vrouwen, die in alle omstandigheden tot den strijd be reid zijn. Dat gij onder uw leider Mus sert tien jaar geleden zijt aangetreden, dat gij ondanks alle achteruitzettingen en verdrukkingen hebt volgehouden want sinds 30 Januari 1933, den dag waarop in JJuitschland de N.S.D.A.P. de macht overnam, hebben alle krachten van het kapitalisme, van de democratie, van het jodendom en van het poli tieke confessionalisme onder verlooche ning der wetten, waaronder zijzelf ten strijde trokken, samenzworen nooit meer een Nationaal-Socialistische Be weging wettig aan de macht te laten komen dit strijdlustig volhouden hebben wij bij u vooral geconstateerd on gewaardeerd. De trouw, die gij aan de idee, waarvöor uw leider u heeft opgeroepen, en de 1rouw, die gij den leider zelf hebt be wezen. is voor ons hot bewijs, dat gij gesneden zijl uit het hout, waaruit al leen in dc grandioze ontwikkeling van den huidigen tijd een nieuwe politieke vorm kan ontstaan. Eer en welzijn van een volk boven alles. Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gij opgetrokken, op weg naar het natio- naal-socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bijeen zijn, is als nationaal-so- cialist volgens den huidigen stempbl ge boren, elk onzer moest een weg van toetsing, zoeken, verheldering en be proeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het onbluschbare ver langen, or* de eer en het welzijn van zijn volk als de hoogere lolsgcmccn- schap van het gemeenschappelijk bloed boven alle andere doeleinden te stellen. Al naar de politieke toestanden, waar onder wij geboren en opgegroeid zijn, ontwikkelde deze volksche offervaar digheid zich tot de politieke opvatting en overtuiging, die ons allen thans in haar steeds duidelijker en zuiverder be grepen beteekenis als nationaal-socia listen een grootc gemeenschap laat wor den, waartoe ons eerst als de groote verkondiger, dan als de alles overtrof- fende leider Adolf Hitler oproept. Een vermanende en roepende in de woestijn Wij in het Duilsche leefgebied wer den deze ontwikkeling, voorzoover wij slechts ocgen haden, die zagen, en een ontvankelijk hart, ingestóoten uit pro test tegen en afkéer van de blijkbaar volksvernietigende krachten der gcwel- dadige verdragen van Versailles en St. Germain. Gij, hier in Nederland, had het geestelijk moeilijker. Want uiterlijk schenen de omstandigheden hier be paald. voortreffelijk geordend en de door de kapitalistische en democrati sche krachten van dit land aangenomen houding scheen door den afloop van den eersten wereldoorlog voor goed be vestigd en vereeuwigd te zijn. Het is de bijzondere, historische verdienste van uw leider, dat hij zich door deze idylli sche orde niet liet misleiden, doch dat hij reeds meer dan tien' jaar geleden den wortel van het kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag, welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angstaanja gender wijze dit land teistert. Mussert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van democratische plat heden en burgerlijk conventtionalisme opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Nederlandsche feiten, die uiter mate zwaar wogen, ontworsteld en heeft zoo een ontwikkeling ondergaan, waar van einde en omvang in hun bijzonder heden tien jaar geleden hier in Neder land evenmin definitief duidelijk wa ren als wij. nationaal-socialisten in Duitsehland, tien jaar geleden met vol strekte duidelijkheid dc- bijzonderheden van den beslissenden strijd, dien wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen en daarmee om vat ik thans de Nederlandsche en dc Duitsehe nationaal-socialisten waren vervuld van dc zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklon ken en dat de eer en het welzijn zoo wel van het Duilsche ais Nederland sche volk slechts dan zijn gewaar borgd, als wij onder alle omstandig heden gevolg geven aan dezen roep, pok al moeten vrij denrbijons eigen, leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd zijt gij, Nederlandsche nationaal-socialislcn uw leider gevolgd. En dat is, waar het cp aankomt. Niet het verstandelijke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe navolging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt. Vercenigd door één overtuiging en cén wil. Thans vcreenigt ons allen, Neder landsche en Duitsehe nationaal-socia listen een overtuiging en een wil: dc overtuiging, dat wij al onze krachten en ons gehcele wezen danken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waar van wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemccnschap tc wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer worden en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van^liet eigen volk heen en omvat dc grootcre gemeenschap van allen, die door hun Noords-Arisch bloed in dc hoogere lotsgemeenschap der Germaansche volken in Midden- en Noord-Europa vereenigd zijn. Het Nederlandsche volk voor de beslissing. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het ^:ind beleven, was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat, stelling te kiezen voor of tegen het nationaal-socialistische Duitsehland, dat voor de reorganisatie van Europa strijdt. En wat destijds wellicht nog voor den een of ander verborgen ge weest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het utigangspunt van een nieuwe ontwikkeling van dit we relddeel voor de komende eeuwen is, 22 Juli j.l., toen de Führer dc Duilsche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantastisch rijk voorziene horden van het- bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien, heeft het recht verloren op politiek, dus voor de ge meenschap verantwoordelijk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle poltieke richtingen, die haar uitdrukking nog hadden gevon den in een liberaal-democratischen, parlementairen partijvorm, ontbonden en de rechten, afgeleid uit vroegere in stellingen, nog slechts kunnen toeken nen aan de nationaal-socialistische be weging. Het onfeilbare instinct van Mussert. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een halfjaar gevorderd, in gebeurtenissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van ka pitalisme, democratieën. Jodendom, is de nieuwe wereld der jonge volken op gestaan. Stellig is het voor uw leiders als zoon van het Nederlandsche volk, dat in ah wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn dee- len alleszins vast lag verankerd, in dit beslissende uur het juiste besluit te K'.ikscommissaris dr. Seyss-Inquart. (Foto A.C.-archlef). ncr. en. Het onfeilbare instinct van er-u ma en nationaal-socialist, o'ie bezorgd is oor het welzijn van zijn volk, heeft Mi sert het besluit doen nemen, dat lie i en de nationaal-socialistische be- wt Éng betrekt in cie gemeenschap, die op leven en dood heeft samengezworen, cr 1 nieuw, beter geordend cn gelukki ge** Europa te siüuien. Slechts één politieke wil, die der N. S. B. Dï conclusie, die ik trek uit dit besluit en die tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke kameraad schap met den heer Mussert, is mijn besluit, in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de Nationaal-Socialisti sche en door de Nationaal-Socialis- sche Beweging, onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere vereenigingen of be wegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn. voor zoover zij dit niet met in zicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één poli tieke wil der Nederlanders cn wel die voortspruit uit de Nationaal-So cialistische Beweging in Nederland. Deze vrucht van uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Ne derlandsche nationaal-socialisten. zoo wel jegens het Nederlandsche volk als ook jegens dc grootcre gemcneschap der Germaansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit conjunctuurover- wegingen in uw gelederen is getreden cn daar blijft, want lid van dc N.S.B. of een der aangesloten formaties te zijn, is thans in Nederland bij God geen genoe gen, maar een zware weg vol opoffering, die hardheid en ook ontbering cischt. Hardheid en uithoudingsvermogen tegenover het gekonkel van een nume riek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers, die door een uwer kameraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als oran je-bolsjewieken en die als politieke iemuren nog niet weten, dat zij politiek reeds lnag zijn gestorven. De opoffering aan liet Oostfront Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaöt voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordi ge historische ontwikkeling in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer vol ken in een groot, Germaansch gemeen- schapsgcbied in dit werelddeel werke lijkheid te doen worden en deze beslis sende taak boven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat betcekent het, af stand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ontbering cn opoffering, die de moeders en vaders en de kinde ren. die meer dan 160.000 gesneuvelden in den strijd voor het Nieuwe Europa aan het Oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrok ken zijn voor dezen strijd en hun over tuiging met hun leven hebben' bezegeld. De poort, die opengestooten is door den offerdood dezer mannen, geeft toe gang tot het groote, gclukspellcnde ge bied van het nieuwe, werkelijke Euro pa, zooals dat met deze afmetingen cn eensgezindheid nog nooit werkelijkheid is geworden in de geschiedenis. Wat komen gaat. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en Hongarije en Kroatië in oorlog met de V.S. ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegen over hun natuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitgebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al, wat daar aan den overkant gevonden en gewonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de scheppende gedachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen cn gevaren, waarin zij zijn geraakt, en ons allen verbindt tot een nieuwen, gemecnschappelijken le venswil door de nationaal-socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol eerbesef en de oude cultuur waard, die van hier is uitgegaan in de wereld, vooral in de z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomst verwachting, het is reeds realiteit ge worden, het wordt in dezen tijd gescha pen cn Nederland neemt aan dezen op bouw reeds deel door het besluit van zijn leider, door den politieken arbeid „U1.1UU1B uc ^ui_ der Nationaal-Socialistische Beweging vaa Bulgarije, Kroatië, Roemenie ei en vooral door het offer van zijn strij- -- ders in het Oosten. Gij, mijnheer Mus sert. en de Nederlandsche nationaal- „Driemogendhcdenvcrdrag heeft de vuurproef prachtig doorstaan". Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken, Bar-| dossy, den Amerikaanschen gezant te Boedapest Vrijdag de volgende nota heeft doen toekomen: „De Hongaarsche regeering acht op grond van het Driemogendhedenpact van 27 September 1940, resp. op grond van de toetreding van Hongarije tot dit pact op 20 November 1940 en in over eenstemmine met het op elf December 1941 vastgelegde solidariteitsbeginsel, den tusschen de V.S, eenerzijds en het Duitsehe rijk, Italië en Japan ander zijds bestaanden oorlogstoestand ook tegenover Hongarije te bestaan". De Kroatische regeering heeft Zondag in een bijzondere bijeenkomst besloten eveneens den staat van oorlog met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannie af te kondigen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bulgaarsche koning Bons Vrijdag avond minister-president Filof cn den minister van Buitenlandsche Zaken, Popof, heeft ontvangen, die rapport uitbrachten. Uit een andere mededee- ling blijkt, dat do constateering van den oorlogstoestand met de V.S. en En- Eeland is gedateerd op twaalf Decern ed Commentaar van de Diplo Naar aanleiding van de deelneming socialisten hebben, in tegenstelling rot de eeuwige achterblijvers in de politiek, ingezien, 'dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gerftaakt door de krachten van onze harten, de werk kracht van onze handen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Hongarije aan den strjjd legen de Ver eenigde Staten schrijft de Deutsche Di- plomatisch-Politische Korrespondenz, dat het Driemogendhedenverdrag de vuurproef prachtig heeft doorstaan. De Europeesche staten in kwestie heb ben bewezen de plutocratieën af te v/eren; maar vooral hebben zij in vol ledige verantwoordelijkheid hun oor deel geveld over het ontstaan van het nieuwe conflict en bevestigd, dat de mogendheden van het pact van drie zijn aangevallen. Roosevelt staat thans voor de wereld als de oorlogsdrijver, de aanvaller, die de vernietiging van groo ts boqrhsi9f<l« vellen cn de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme op zjjn programma heeft. Daarom zal htf moreel noch formeel of materieel een rechtsgrond vinden om van de andere Amerikaansche staten een solidaire houding te kunnen verlangen. SINGAPORE HEVIG GEBOMBARDEERD De Japansche troepen, ge steund door formaties van het luchtwapen, zijn gisterenochtend den algemeauen aanval op het eiland Hongkong begonnen, naar uit Kauloen wordt gemeld. Na de inneming van het tegenover Hongkong liggende eiland Kauloen door de Japanners had de commaif- dant des tegen Hongkong opereeren- de Japansche troepen den vijand ge sommeerd tot overgave van Hongkong, om verder bloedvergieten te voorko men. De gouverneur-generaal van Hongkong had de Japansche sommatie echter van de hand gewezen. De verovernig van Kauloen heeft den Japanschon cx-consul van Hong kong, Kikoea Koda, aanleiding gege ven tot het afleggen van een verkla ring, waarin hij o.m. zeide, dat het eiland Hongkong, wanneer het van Kauloen uit gebombardeerd wordt, ge makkelijk kan worden vernield. In mi litair opzicht is Kauloen belangrijker dan Hongkong, daar zich hier munitie opslagplaatsen, een radiostation en een belangrijk vliegveld bevinden. De in neming van Kauloen heeft niet alleen de strategische belangrijkheid van Hongkong te niet gedaan, doch ook de regeering Tsjang Kai Sjek e-en harden slag toegebracht, daar alle verbindings- wegèn tusschen Tsjoengking en de we reld over Hongkong loopen. De Zondagochtendeditie van het Japansche blad Asahi publiceert groot opgemaakt een telegram uit Sjanghai, waarin wordt medege deeld, dat groote Japansche ver sterkingen uitgerust met gemecha niseerde strijdmiddelen erin ge slaagd zijn te landen op verschil lende punten van het schiereiland Malakka als voorbereiding voor een vastberaden aanval te land op Sin gapore. Inmiddels bombardeeren Japansche vliegtuigen hevig de mi litaire doelen van Singapore, met inbegrip van het beroemde groot ste droogdok ter wereld. Het Brit- sche opperbevel te Singapore zou dringend verzocht hebben om ver sterkingen uit Nederlandsch-Indië, vooral om vliegtuigen en tanks. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche landingstroepen in Zitid-Malakka krachtigen vijandelijken tegenstand hebben gebroken en diep in de vijandelijke stellingen zijn door gedrongen. Hierbij werd een Britsche gepantserde divisie vernietigd. Twin tig tanks, zestien pantserwagens en zestig gepantserde auto's werden buit gemaakt. LUCHTALARM IN RANGOON Zaterdagmiddag was er te Rangoon twee uur luchtalarm. Japansche vlieg tuigen bevonden zich in de buurt, doch zij lieten geen bommen vallen. Militaire doelen in de streek van Te- nasserim zyn tweemaal door Japan sche vliegers gebombardeerd. Te Rangoon wordt alle bouwmate riaal gebruikt voor den aanleg van schuilplaatsen, zoodat de bouw van huizen e.d. stilstaat. Te Singapore zijn 600 Engelscho» en andere Europeanen aangekomen uit het zwaar door bommen beschadigde Penang. Zaterdagmiddag deden de Ja panners wederom §en feilen luchtaan val op Penang. De gouverneur, Sir Shanton Thomas, heeft de bevolking van Malakka door middel van den omroep medegedeeld, dat het verboden is het aantal slacht- offers cn andere bijzonderheden van del uchtaanvallcn buiten de Malcische staten te verspreiden. Zie voor vervolg pag. 5. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 15 Dcc. 17.26 tot 16 Dec. 9.44 u. Maan 15 Dec. 5.23, onder 16 Dcc. 16 25

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1