Geschenk van Musseri aan het Nederlandsche Volk h De leider der N.S.B. geeft rekenschap van zijn onderhoud met den Führer AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1941 3 Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen' waarin een scheidslijn getrokken wordt door de gansche wereld. Geen staat, geen volk, geen enkeling, zal op den duur op die scheidslijn kunnen blijven balancee- ren. De vraag stelt zich voor een ieder: aan welken kant van de lijn staat gij, j er is geen ontkomen aan en gelukkig zijn zij, die al sinds jaren weten, aan welken kant zijn staan, zij, die in in nerlijke zekerheid hun weg kunnen gaan te midden van de stormen van dezen tijd, nu het verbond van kapi talisme en communisme Europa op het offerblok wil leggen, om den Mammon te dienen. Wij weten aan welken kant wij hebben te staan. Dat wij weten aan welken kant wij hebben te staan, dat danken wü aan onzen jarenlangen strijd, dat danken wij aan haar, wier tienjarig bestaan wij heden gedenken, onze N.S.B. Het groote vereldgebeuven, daarop hebben wij geen invloed kunnen oefe ren. De afloop van den wereldoorlog van 19141913 met de overwinning van de kapitalistische geallieerde mach ten en de uitplundering van Duitsch- land, was reeds een dozijn jaren oud voor wij begonnen. Het onstaan en tot macht komen van het nationaal-socialisme en fascis me in Duitschlard en Italië ging bui ten ons om. Hel vormen van het nieu we omsingehngsblok der groote demo cratieën onder leiding van Engeland en Amerika, is waarlijk niet van ons afhankelijk geweest. De oorlogsverklaringen van Septem ber 1939 van Engeland en Frankrijk geschiedden niet om onzentwille. De uitbreiding van den Europeeschen oor log tot den wereldbrand van heden, dc wereld in vlammen, is ook een ge beuren van zulk een omvank en be- tcekenis, dat wij ook daaraan niets hebben kunnen toedoen, noch afdoen. De wereld neemt een nieuwe gestalte aan. W\j moeten ons er duidelijk van be- fc-ust zijn, dat in onzen tijd de wereld een nieuwe gestalte aanneemt, dat er een wereldhistorisch gebeuren aan den gang is van zoo groote afmetingen en uitwerking, als slechts eens in de duizend jaren geschiedt. Aan dit wereldgebeuren kunnen wij niets toe of af doen, dat is onze roeping niet. Maar onze roeping is te zorgen, dat ons volk door dit wereldgebeuren niet wordt verpletterd om nooit weer op te staan, maar dat het doelbewust zijn weg vindt naar de wereld van mor gen om daarin een eervolle plaats in te nemen door den arbeid, dien het daarin zal verrichten. De wereld staat in vlammen en het resultaat zal zijn. dat of Roosevelt, Churchill en Stalin zullen winnen dus de vereenigde machten van kapi talisme en communisme of Duitsch- land, Italië en Japan zullen winnen. Dit zijn de machten, die tegenover el kander staan, waartusschen geen com promis mogelijk is, een van de twee zal winnen, de ander zal ondergaan. Wanneer kapitalisme en communis me winnen, dan zou het kapitalisme voorloopig heerschen in Amerika. En geland. Zuidoost Azië en Australië, maar het communisme zou beginnen met het grootste deel van Azië te be- heerschen en gansch het vasteland van Europa. Wanneer het dezen zomer aan Hitler met zijn weermacht niet gelukt zou zijn om de sovjet-mililoenenlegers te weerstaan, ja sla°- op slag te slaan, wanneer het niet gelukt zou zijn om in den veldtocht van de tweede helft van dit jaar meer dan 21000 pantserwagens meer dan 32000 kanonnen, meer dan 17000 vliegtuigen van de communisten te vernielen of buit te maken, maar wanneer integendeel de Duitsche troe pen niet tegen deze ontzaglijke mili taire macht zouden hebben kunnen standhouden, dan zou er nu reeds geen Europa meer zijn. dan zou nu gespro ken kunnen worden van het voormalige Europa, van de voormalige Europee- he cultuur, van de voormalige gods diensten. van de voormalige Europee- volkeren, dan zou de communisti sche heerschappij reiken van de Japan- sche zee tot de Noordzee. Onder aanhoudend hou zee-ge roep besteeg ir. Mussert na dat de Rijkscommissaris zijn rede had uitgesproken het spreekgestoelte. De leider begon zijn herdenkingsrede met het uitspreken van den dank der N.S.B. voor den gelukwcnsch, welken de Füh rer aan de N.S.B. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan had willen zenden. (Applaus). Zijn rede vervolgend zeide ir. Mus sert Verehte GSste, mijne kameraden. Heden gedenken wij den dag, waar op voor tien jaren de grootste revolu- tionnaire daad geschiedde in het leven van ons volk van de laatste honderd jaar: 't hijschen van de zwart-roode vlag, de vaan der nationaal-socialis- tische revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch be drog, broodroof noch terreur, gespaard zijn om de vlag naar beneden te ha len om daarvoor in de plaats te hij schen de vlaggen van het gouden kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en rood. het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed, fel is de verbetenheid geweest, waarmede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehouden heeft, fel is de botsing der meeningen, fel zijn de vlammen van den wereldbrand van he den. En dat dit alles niet geschied is, maar dat Europa bestaat, dat danken wij aan de Duitsche weermacht en de verbondenen, die met haar strijden, dat danken wij aan de 200.000 mannen, die hun leven daarvoor gaven, dat danken wij aan de 500.000 gewonden, aan de millioenen offervaardige, weerbare mannen, dat danken wij aan den groot sten germaanschen aanvoerder aller tijden, die de verantwoordelijkheid op zich nam en attaqueerde voor het te laat was, dat danken wij aan den Füh rer Adolf Hitter. Wat deed het Nederlandsche volk? Wat heeft het Nederlandsche volk daarvoor gedaan in de afgeloopen ja ren Het Nederlandsche volk heeft ge daan wat de heerschers in dit land van hem verlangden. De heerschers, d.w.z. de politieke partijen, met de daarmede verbonden kapitalistische en marxisti sche handlangers. Zij verlangden de so lidariteit met Engeland en Frankrijk. Zij verlangden de prediking van den haat tegen Duitscliland. Zij verlangden het onbeperkte geloof in de zegeningen der democratie, de onbaatzuchtigheid van het kapitalisme en de ongevaarlijk heid van het communisme. Het volk was geestelijk en materieel weerloos en gaf wat verlangd werd. Geen volk kan zich verzetten tegen een zoo goed georganiseerd en zoo sluw uitgevoerd bedrog. Er was één organisatie, die zich daar wel tegen verzette, die groeide tegen alle verwachting in, tegen alle hoon en laster in, dat was de N.S.B. Van 1931 tot 1935 zijn wij onafge broken bezig geweest om de z.g. demo cratie in a! haar naaktheid aan den volke ten toon te stellen, uit liefde tot de natie, die door haar verdeeld was in elkander bestrijdende partijen en daar door onmachtig was om zich te hand haven. Wjj hebben geschreven en ge sproken honderden, duizenden malen om ons volk te trekken uit het moeras der democratie op den vasten bodem der volkseenheid in nationaal-socialis- tische gebondenheid. In 1935 ant woordde acht procent van ons volk zich present voor de nieuwe orde. Van 1935 tot 1937 hebben wij ons uitge sloofd om ons volk begip bij te brengen voor de nieuwe Europeesche ordening, die in gang was, voor het recht van het. Duitsche en het Italiaansehe volk op een onbedreigd volksbestaan, op den grondslag, dien zij zelf wilden maken buiten de bankiers van Londen en New York om. Wij hebben geprobeerd be grip te wekken voor de nation aal-socia listische en fascistische solidariteit. Bij de verkiezüigen van 1937 meldde vier procent van ons volk zich present, 96 procent keerde zich af. Ons land stond aan den verkeerden kant. De teerling was geworpen. Bij de komende botsing zou ons volk aan den verkeerden kant staan. Van 1937 tot 10 Mei 1940 was één worsteling van die jaren om staande te blijven. om niet vernietigd te wor den, om door te kunnen gaan met het vervullen van onzen plient ons volk zooveel mogelijk te waarschuwen tegen den waan van de internationale der de mocratie, om te pogen te redden, wat te redden viel. Een afspraak met Engeland Slechts een voorbeeld wil ik hier van geven, een voorbeeld, dat zijn bij zondere beteekenis heeft in deze dagen, nu koningin Wilhelmina den oorlog verklaard heeft aan Japan. In „Volk en Vaderland" van 25 Februari 1938 schreef ik een hoofdartikel over Ne derland en den oorlog Japan-China. Daarin schreef ik o\er de toenemende spanning rondom den Grooten Oceaan en de onverantwoordelijke Colrjn-poli- tiek. die Indië onverdedigd liet en hon derden millioenen wegsmeet aan het leger hier te lande. Dit was alleen lo gisch verklaarbaar, als er een afspraak bestond met Engeland in strijd met 's lands belang. Als volgt heb ik dit onder woorden gebracht: ..Dat de Engelsche ex-minister van Buitenlandsche Zaken. Eden, en de Londen behecrschende internationale geldmacht een zoo sterk mogelijk Ne- derlandsch leger wenschen om ons land en ons volk te gebruiken tegen het door hen gehate Duitschland. is geen onderstelling, maar een feit, waarover niemand in het onzekere is. Welnu, dan zegt de ijzeren logica, dat de afspraak is: Engeland zal Indië ver dedigen en wij zullen een sterk brug- gehoofd voor Engeland tegen Duitsch land bouwen .Woedend zijn de heeren parlementariërs, dat wij. nationaal-so- cialisten, zeggenEr is dus een geheim mihtair verdrag met Engeland." Natuurlijk verklaarde dc minister van Defensie in de Eerste Kamer, dat dit gelogen was. De heeren ontkenden altjjd maar baatten ons, omdat wij hun spel doorzagen en in dit zelfde artikel b.v. letterlijk geschreven werd: „Wij zullen ons te weer stellen met al onze kracht, met al onze liefde voor ons volk tegen misbruik van onze jon gens in dienst van den democratiseh- marxistischen haat tegen Duitschland". Het jaar 1940 heeft ons in het gelijk gesteld ten aanzien van de millioenen- verkwisting aan onze weermacht hier te lande. Het jaar 1941 geeft ons gelijk ten aanzien van de samenwerking met Engeland in Indië. beide ten koste van ons misleide volk, dat helaas niet heeft willen luisteren naar onze herhaalde waarschuwingen. De koers der demo cratie was West. Het heeft niet mogen baten. De koers was democratie, de koers was West naar Londen en New York. Zoo kwam het noodlot stap voor stap nader, tot de vol trekking begon op den lOden Mei 1940, De Duitsche troepen rukten binnen om hun taak te verrichten, namelijk de Engelsch-joodsche macht te verdrijven uit Europa. De regeering roept op tot weerstand, deed duizenden vallen in nuttelooze, tot mislukking gedoemde oorlogsdagen en vlood zelve heen naar de vrienden in Londen, terwijl haar sol daten voor haar vielen. Tevens bezet ten de vrienden uit Londen onze West- indisehe bezitting Curacao. Uit Londen werden joden aan het werk gezet om voort te gaan, ons volk op te hitsen en tot sabotage aan te zetten, belovende koeien met gouden horens als zij, de heer schers, weer voet aan wal zouden hebben gezet. De vrienden uit New York bezetten onze Westindische kolonie Suriname voor het groot kapitalisme, afdeeling bauxiet en voor het Amcrikaansche imperia lisme, afdeeling Brazilië. En dezer dagen is dan de brand uit gebroken in Oost-Azië: de Vereenigde Staten en Engeland tegen Japan. Toen de Nederlandsche regeering met de koninklijke familie vluchtte naar Enge land, heb ik meermalen gezegd: Ziet, dat zij ons volk aan den verkeerden kant plaatsen, dat zij zeiven vluchtten in de dagen van strijd, dat alles zal in meerdere of mindere mate vergeven kunnen worden als zij ten minste een ding doen: Indië buiten den oorlog houden. Maar wat geschiedde? De oorlog in het Oosten dreigt, Japan wordt econo misch omsingeld, Nederlandsch-Indië gaat in die omsingeling voorop en ver hindert den uitvoer van petroleum en al het andere wat Japan uit Indië noo- dig heeft. De oorlog breekt uit. Japan verklaart den oorlog aan Engeland en Amerika en verklaart uitdrukkelijk, dat het geen andere vijanden kent dan Tsjiang Kai Sjek, Engeland en Ameri ka. Een zucht van verlichting ging bij mij op, toen ik dat vernam. Een gevel van dankbaarheid voor de mogelijkheid van behoud. En wat gebeurt? Koningin Wilhelmina verklaart den oorlog aan Japan. NEDERLAND HEEFT OP INDIe ONVERVREEMDBARE RECHTEN Tegen zooveel waanzin valt niet op ie roeien. Het allerbeste wat wij er van kunnen denken is dit: koningin Wil helmina en haar zoogenaamde regeering in Londen zijn Engelsche krijgsgevan genen, die land en goed moeten offe ren op het altaar van Roosevelt en Churchill, hetzelfde altaar, waarop straks het Britsche empire in rook zal opgaan. Ik vermag niet in te zien, hoe Indië op dit oogenblik voor Nederland be houden zal kunnen blijven, al zullen wij nimmer ons standpunt kunnen of willen prijsgeven, dat Nederland onver vreemdbare rechten heeft op Indië, om dat daar drie eeuwen lang het bloed en het zweet van honderdduizenden Ne derlanders van Indië gemaakt hebben wat het nu is. Zoo voltrekt zich het noodlot aan on: volk hier aan de Noordzee, aan onze be zittingen in West- en Oost-Indië en wij waren niet bij machte dit noodlot te keeren, omdat zij die ons volk regeer den met blindheid waren geslagen en daartegen is geen kruid gewassen. Wanneer men naar dc N.S.B. had geluisterd. Wanneer dié verblindheid er niet ge weest was, wanneer de stem der N.SB. niet geklonken had, als die der roepen den in de woestijn, dan zou het volgen de geschied zijn als de verkiezingen van 1937 niet den nieuwbakken vader des vaderlands dr. Colijn aan het roer ge bracht hadden, maar wanneer de N.S.B den koers had bepaald. Dan zou var 1937 tot 1940. in drie jaren tijd. de soli dariteit tot stand gebracht zijn van ons volk met het Duitsche en het Italiaan sehe. dan zou in Mei 1940 geen broe derbloed gevloeid hebben, zouden geen bruggen in de lucht zijn gevlogen, geen branden Rotterdam en Middelburg hebben geteisterd. Dan zou de Neder landsche weermacht met de Duitsche mede rijn opgerukt, dan zouden wij er gens in Frankrijk mede gewonnen heb ben, dan zouden wij als volk mede zijn opgetrokken tegen de Sovjets. Dan zouden wij hier in Europa mede tot de overwinnaars behooren, in plaats van tot de overwonnenen. Zeker zouden ook dan Curacao e: Suriname bezet zijn. Maar Oost-Indu zou sterk gemaakt zijn,- ziin grondstof fen zouden niemand onthouden zijn. zijn politiek zelfbestemmingsreeht. zijn recht tot zelfbehoud zou deze lijn ge volgd hebben: in Indië Nederlandsch bestuur, geen oorlog tegen Japan, geen oorlog tegen Engeiand of Amerika. Dan zouden onze volksgenooten m Indië heel wat geruster kunnen zijn dan nu, nu koningin Wilhelmina den oorlog ver klaard heeft aan Japon, dat het eene Engelsche of Amerikaansche slagschip na het andere naar den bodem der zee stuurt. Maar, zult gij dan vragen, nu wij het noodlot niet hebben kunnen keeren, is dan alle slrjjd, zijn dan alle offers voor niets geweest? Mijne kameraden, ik ben er dankbaar voor en ik ben er trotsch op te kunnen zeggen, dat ik de vaste overtuiging heb, dat dit geenszins het geval is, dat de N.S.B. haar roeping voor het voortbe staan en het welzijn van het Nederland sche volk vervult. Nederland zal weer zelfstandig wo rdfn. Er staat te midden van ons bedrogen, vernederd en uiteengeslagen volk een kern. in cru, jarenlangen strijd beproefd en gelouterd, een onverwoestbaar stuk nationaal-socialisme, voortkomende uit de drie bronnen: Godsvertrouwen, lief de voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid Een kern van 100.000 mannen pn vrouwen, van wie er 10.000 in het veld staan om mede te helpen Europa te beveiligen. Een nationaal-so- cialistische beweging, die draagster kan zijn van de politieke wilsvorming in Nederland en die vertrouwd kan worden door het Duitsche broedervolk, dat vóór alles en terecht de zekerheid verlangt, dat er geen 10e Mei meer zal komen. Wij hebben van 1935 af onder de moeilijkste omstandigheden het be wijs geleverd, vertrouwd te kunnen worden. Daardoor is de mogelijk heid ontstaan, dat het rijkscommis sariaat op den 7den October van dit jaar heeft kunnen, doen berichten, dat van annexatie van Nederland door Duitschland geen sprake is, omdat de Führer dit niet wil. Ne derland zal dus zelfstandig kunnen worden, Nederlanders zullen weer door Nederlanders geregeerd wor den, wij zullen geen protectoraat, geen kolonie worden, niettegen staande wij een oorlog in 4 A dag verloren- Nog is het nietHot het Ne derlandsche volk doorgedrongen, dat het dit dankt aan de N.S.B. en dat alleen reeds daardoor de N.SB. .haar bestaansrecht heeft bewezen. Het onderhoud met den Führer Maar er is meer. Gij hebt vernomen, dat ik op 12 December door den Führer ben ontvangen. Wat heeft mij aanlei ding gegeven om dit onderhoud te ver zoeken? Ik zal u daarvan nu zooveel mogelijk rekenschap geven. De geweldi ge worsteling tegen de onnoemelijk groote macht der sovjets, moet ieder, die nadenkt doen begrijpen, dat Europa op den rand van den afgrond heeft geba lanceerd en dat het alleen aan de kracht van het nationaal-socialisme te danken is, dat het niet in dien afgrond gestort is Voorts, dat op dit beslissende oogen blik in het leven van Europa, Engeland Europa verried en het op den rug sprong. Het meedoen van Engeland niet de sovjets en met Amerika is een aan slag op het leven van Europa, welke aanslag door Engeland betaald zal wor den met den ondergang van het Brit sche wereldrijk en helaas ook door Europa betaald zal worden met het ver lies van een groot deel van zijn bezit tingen en zijn aanzien in andere we- relddeclen. Wil Europa niet ten onder gaan wil Europa dat ten slotte slechts een klein schiereiland is van Azië zich hand haven in de wereld, dan moet het zich radicaal losmaken van de verderfelijke Engelsche politiek van een verdeeld Europa en moet het zich bewust worden van de solidariteit van alle Europeesche volkeren. En wat ligt dan meer voor de hand, om als een nieuw Europa ge vormd moet worden van volkeren, die zich bekennen tot Europeesch verant- wordclijkheidsgevoel, dat dan de Ger- maansche volkeren hel voorbeeld ge ven, de volkeren die zijn van cén ras, van éénen bloede: Duitschland. Neder land. Zweden, Noorwegen. Denemarken. En zoo dat een levensnoodzakelijkheid is en dat is het zullen wij Neder landers den straks als het hinkende paard achteraan komen en smeoken om toegelaten te worden tot de Europeesche levensruimte of reeds nu als eerste ons bekennen tot de Germaansehe solidari teit als grondslag voor een vereenigd en krachtig nieuw Europa? Germaansehe volken onder leiding van Adolf Hitler. Ik heb niet geaarzeld, ik gevoel mij verantwoordelijk voor de toekomst voor ons volk. De bezetting van Curasao en Suriname, de onverantwoordelijke, ja. waanzinnige oorlogsverklaring aan Ja pan, hebben de deur dicht gedaan Ik ben naar den Führer gegaan in Bcrliin en heb hem gezegd, niet als particulier, maar als leider der N.S.B.: 1). Dat naar mijne mecning het wel zijn en het voortbestaan van het Neder landsche volk alleen gewaarborgd kan worden in het lotsverbonden samenhou den van alle Germaansehe volkeren. 2). Dat ik het geloof heb, dat hij, Adolf Hitler, de van God gegeven Ger maansehe leider is, die tot roeping heeft de Germaansehe volkeren uit den nood en de bedreiging van heden te leiden naar een lichtende toekomst. 3). Dat ik de onwrikbare overtuiging heb, dat hij, Adolf Hitler, als Ger- maansch leider nimmer iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardigheid of de belangen van het Ne derlandsche volk en dat ik daaruit de conclusie trek: de verbondenheid op leven en dood. TOEZEGG1XG VA X ADOLF IIITLER Ik kan u zeggen, mijne kameraden, dat de Führer zich daarover zeer ver heugde en ons volk dc gelegenheid wil geven niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationaal-socialistisch Ger- maansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan bet gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afgesneden van zijn koloniën, afgesneden van andere we- relddeelen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grondgebied hier verkwij nen en verkommeren, wanneer het niet werd toegelaten als deelgenoot in het nieuwe Europa. Het wordt toegelaten, neen, het is toegelaten op den 12den December en dit is het grootste geschenk dat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste - ge schenk, dat de N.S.B., de veel gehoon de en gesmade, op dezen, haar tien jarigen. gedenkdag aan het Nederland sche volk aanbiedt. Een geschenk dat eens door het gansche volk op haar hooge waarde zal worden geschat. Zoo zetten wij dan ons tweede tienjarig tijdvak in. Inderdaad te mid den van woelige baren, in stormgetij. De koers staat vast. Zij was Oost, zij is Oost en zij blijft Oost. Dat een iegelijk het hoore en er zich naar richtc. Onze taak staat ons klaar voor oogen. Ik zal haar in enkele punten samenvatten: 1. De actieve doelbewuste deel neming aan de samenwerking van alle Germaansehe volkeren tot vei ligstelling van Europa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeen schappelijk belang vóórgaat, vóór het belang van ieder der volkeren afzonderlijk. 2. Het deelnemen van het Neder landsche volk aan de kolonisatie en de exploitatie van de Oost-Europee- sche gebieden. 3. Het verkrijgen van de volkomen gelijkberechtigdheid in de Europee sche levensruimte en het zoeken en Vinden van emplooi van de onder nemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat wel vaart zal komen en de armoede zal worden verdreven. 4. Het verhinderen van het weg kwijnen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte, nu alle wegen van overzee zijn af gesloten. 5. De lichamelijke, zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk, do zorg voor het welzij'n van het volk door arbeidsdienst, arbeids front, volkswelvaart, volksgezond heidsdienst, enz. te organiseeren en tot bloei te brengen. 6. Het organiseeren van de le venskringen van ons volk, waar door de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgewor pen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme. 7. Het organiseeren en tot leven wekken van den komenden Neder- landschen Germaanschen nalionaal- socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. Om dit alles tot stand te brengen is een hechte, sterke, eensgezinde, offer vaardige nationaal-socialistische bewe ging noodig. Wij gaan het tweede tien jarig tijdvak in mei rond 100.000 leden, met een W.A., een S.S., een Jeugdstorm en een N.S.V.O. in vollen opbouw. Dc N.S.B. is op dezen dag verklaard tot d e dragende politieke organisatie in Neder land. God, niet den duivel dienen. Dit legt ons vele verplichtingen op. alle voortkomende uit deze eene: te bewijzen, dat zij is om God te dienen en niet den duivel, opdat ons volk weer ge zond en sterk zal worden Het eerste tienjarig tijdperk is het tijdperk van de voorbereiding van de wederopstanding van ons volk: het tweede tienjarig tijdperk is dat van het leggen van alle grondlagen voor de we deropstanding, Het oude huis is afge brand. het ontwerp voor het nieuwe is klaar. De uitvoering gaat beginnen. Daartoe is noodig één volk. Het beste deel, hot strijdvaardigste en het offer vaardigste deel daarvan wordt verza meld in de N.S.B. om daarin voor zijn dragende taak gereed gemaakt te wor den. Velen staan nog buiten onze gele deren, die er in behooren Daarom bepaal ik, dat met ingang van 5 Januari a.s. weer leden in de bew tpng zullen worden opgenomen. De weg blijft via het instituut van sympathi seerenden. Diegenen uit de sympathi seerenden. die de kracht en de roeping in zich gevoelen om als werkend lid toe te treden, zullen, nadat zij dit bewezen hebben, van harte welkom zijn en ka- meraadsehapfjelijk worden opgenomen, mits zij ons leidend beginsel en onze bronnen volkomen aanvaarden en disei« plinair willen dienen, Bijzondere» dank aan Van Geelkerken. Ik dank allen. die. in den loop vm» deze tien jaren trouw, ijverig en eerlijk hebben gediend. De talrijke onbekende soldaten, die altijd op hun post waren, die altijd daar waren, waar te werken, te offeren en te strijden viel. Dank zy hen is de beweging zoover gekomen. Zoo gaarne zou ik ieder afzonderlijk in de oogen zien en de tusschen ons ge- knoopten band met handdruk bevesti gen. Dit i.-- niet mogelijk. Ik onthoud mij zelfs van het noemen van namen. Met één uitzondering. De man. met wien ik dc beweging begonnen ben. De man met wien ik gewikt en gewogen heb, óf wij wel zouden beginnen. Zoo zijn wij Ne derlanders. Maar toen ik hem dc vraag stelde: Gaat gij mede?, toen zei hij ja en daarbij is het gebleven. Kameraad Van Geelkerken, ook gij herdenkt als eenige naast mij" tien jaren van strijd. Het was goed. Gij zijl bedankt. Wij gaan verder. Met moerf de volgende tien j'aren in. Kameraden! Ik vertrouw op u dat gij voort zult gaan uw plicht te doen. Niet alleen op mij rust dr verantwoordelijk heid voor de toekomst van uw volk. Ook op u. Gij hebt dc beweging gemaakt, zonder u zou ik machteloos geweest zijn. Gij hebt mij in de afgeloopen ja ren niet in den steek gelaten. Gij zult moedig en vastberaden met mij ingaan het tweede tienjarig tijdvak. Uw beloo ning zal daarin bestaan, dat gy weet, deel te hebben aan de wederopstanding van uw volk. Laten wij een oogenblik met onze ge dachten zijn bij het jaar 2000. In het jaar 2000 zal er een Nieuw Europa zijn. Zal er dan een sterk, gezond en geluk kig Nederlandsch volk zijn, of zal dit volk kapot, gebroken terneer liggen? Ik geloof onvoorwaardelijk, dat het Ne derlandsche volk in het Nieuwe Europa, dat wij zullen helpen bouwen, een groote toekomst tegemoet gaat. De klokken van den Dom zullen dan luiden boven een nieuwe generatie, wij oude ren zullen allengs zijn heengegaan. Al leen de jongsten onder ons zullen dan vergrijsd nog in leven zijn en zij zullen zich herinneren dezen dag. nu wij staan op den drempel van den nieuwen tijd. Wij danken God dal hy ons het in zicht en de kracht gegeven heeft te mo gen zijn een werktuig in zijn hand. een onvolmaakt, maar een het goede nastrc- rend werktuig, dienende om ons volk uit zijn grooten nood van heden te lei den naar een gelukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons volk, er zal straks weer zijn arbeid en brood, idealen cn geloof en daardoor zal de blijmoedigheid weer keeren, die gewe ken is in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten, die ik hierbij dank zeg voor hun aan wezigheid en de door hen gesproken woorden en ter ecre van hel strijdende en lijdende Duitsche broedervolk, aan wie geheel Europa zooveel verschul digd is. zingen wij het Duitsche volks lied. Daarna het zesde couplet van het Wilhelmus: Mijn schilt ende betrouwen, zijt gij o God mijn Heer Nadat aan het einde van de bijeen komst het Deutschlandlied. het Horst- Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus waren gezongen, verlieten dr. Scyss-Inquart. Ir. Mussert en de an dere Duitsche en Nederlandsche gasten, nogmaals hartelijk toegejuicht, de zaal, waarna de cerevlag, de W.A., S.S.- en Jeugdstorm vlaggen werden weggedra gen. Te half zes ontving ir. Mussert de hooge functionarissen der beweging en de hoogere autoriteiten der Duitsche be zettingsoverheid ten Paushuize. DB EEN HEEFT VEEL DE ANDER NIETS GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE IETS C-iRO SSS3 AGENDA Grand-ThéAtre. Maandag-, Dinsdne- Woensdng-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 8 u. en 8 15 u (doorlooper.d Zon- en feestdagen 1.45. 4.—. 6 15 en 8 30 u. doorloopend i. Van 12 tin. 13 Der „Taboe"'. (Jlly-Thenter. Tijden nis Grand ThM'.r» Van 12 t.m. 18 Der.: „Vaarwel Frnnzlnkn". Rembrand-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matinees. Van 12 t.m. 13 Dcc „B'.eeke Beth". 18 December „De Valk" 10.30 u. Tooneelult voering „De SehiJnwBrpeT". 17 December „De Valk" 10.30 uur. Kerstuitvoering o.l der. heer Netelenbos.:::. 18 en 19 Decerns-.- De Valk 19 30 t: Hevue: t Hek van oen Dam 19 en 20 December BuscoÜecte Win terhulp. 20 December. De Valk 19.30 uur Feestavond Zomeravond -competitie. 20 Dcc. St. Jorlokerk 3 oor. - Ker'-- ult voering Amersfoort'» Mannenkoor met solisten.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3