HOEST ABDIJSIROOP De roofmoord te Rijsbergen AMERSFOORTSOHE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1941 KAPITEIN VAN DE MARINIERS STAAT TERECHT Aanslag op kolonel Rost van Tonningen en twee burgers doodgeschoten 15 JAAR GEëlSCHT Tijdens dc oorlogsdagen in Mei 1940, en wel op den tweeden Pinksterdag, speelde zich in en nabij de consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk te Dur- gerdam een drama af. Een 30-jarige kapitein van de mari niers had daarbinnen een revolverschot op zijn chef, den kapitein-ter-zee (kolo nel) N. A Rost van Tonningen, gelost en had daarna in het wilde weg op straat twee burgers doodgeschoten en twee anderen gewond. Kolonel Rost van Tonningen bleek ernstig aan het hoofd getroffen te zijn. De kogel was dwars door de neusholte gegaan. De dader, kapitein P. J. van der En- de. bleek zeer overspannen te zijn cn enkele nachten achtereen niet geslapen te hebben. Ilij scheen in het feit, dat de kolonel een broer was van den beken den nat ion aal-socialist, aanleiding tot wantrouwen te hebben gevonden in diens persoon en in de defensieve orga nisatie ter plaatse, waarvan kol. Rost van Tonningen de leiding had. Niemand vertrouwde hij daar meer. Van de hem toegebracht verwonding is kol. Rost van Tonningen genezen. De Haagsehe rechtbank verleende bij uitspraak van 10 Juni j.l. ontslag van rechtsvervolging aan den verdachte, op grond van ontoerekenbaarheid tijdens het plegen van de daad, doch de Offi cier van Justitie, die tien jaren gevan genisstraf geëischt had, ging in hooger beroep. Het Vredegerechtshof heeft dezer da gen d.i« zaak behandeld onder presidium van mr. H. A. Helb. De Procureur-generaal, prof. dr. R. v. Geneehten. had zes getuigen gedag vaard, van wie twee als deskundige. De eerste getuige, C. G. Lens, toen maals luitenant bij de mariniers, ver klaarde, dat een troep van een kleine honderd soldaten in autobussen uit Den Helder naar het Zuiden was gedirigeerd. Kapitein van der Ende had de leiding. De reisroute werd als gevolg van de ontvangen tegenstrijdige orders, onder weg eenige malen gewijzigd. Na drie da gen rondzwerven kwam de troep te Burgerdam aan, in den' nacht van Ï2 oo 13 Mei. i Het was getuige wel opgevallen, dat kapitein Van der Er.de erg opgewonden en vreemd optrad tegen verschillende personen. Tenslotte werd het getuige te erg cn hij raadde den kapitein aan, eenige rust te* nemen, doch deze ontken de de noodzaak ervan. Toen kol. Rost Van Tonningen, die be last was met het commando van de ver dediging van het Buiten-IJ, den kapi tein bij zich ontbood dacht getuige: Daar gaat iets gebeuren. Inderdaad gebeurde er iets, maar dat had getuige niet zoo verwacht: kapitein Van der Ende schoot den kolonel neer. Direct daarop rende de kapitein naar buiten en schoot op eenige burgers. Getuige heeft daarop den kapitein arrest gesteld, waarbij deze zich niet ernstig verzette. Proe.-generaal: Waarom hebt u den kolonel niet gewaarschuwd, dat u een conflict mc'. den overspannen kapitein verwachtte? Getuige: Achteraf is datmisschien foul v m m|| geweest, maar op dat mo- nw-.t heb ik het mij niet zoo gereali seerd^ Bij het verdere getuigenverhoor werd nam- voren gebracht, dat verd. niemand mc-r verf rouwde en dat hy geloof hechtte aan de vreemdste geruchten, zooaJs vergiftiging van onze soldaten door dc burgerij, zoodat hij weigerde oor den troep ter plaatse voedsel in te koopen. enz. Luitenant ter zee F. S. Agema legde overeenkomstig verklaringen al als de eerste getuige. Kol. Rost van Tonningen zeide, dat hij den kapitein in de consistoriekamer had ontboden om een werkverdeeling te treffen, doch nauwelijks was de kapi tein in de kamer of hij loste een schot uit de revolver, geheel onverwachts, op het hoofd van getuige, die kort daarna rog eenige ancfc-re schoten hoorde. Getuige had tevorgn in het geheel geen argwaan gekoesterd jegens Van der Ende. wel bemerkte hjj dat deze vermoeid was. De arrestatie van kapitein Van der Ende heeft getuige niet meer bij gewoond. Luit. ter zee eerste kl. N. B. Spoor, leende verdachte van het instituut, waar hij con stille,'aarzelend optredende jon gen was. Dr. D J. Buinir.g heeft don verdachte fn dc cel opgezocht, kort na hef gebeur de. Verdachte kon alles in logisch ver band brengen en zeide in Schelling- wou de eer. toestand te hebben aange troffen, die heeJemaal niet in den haak was en waardoor hij zich bedreigd ge voelde. Getuige had hem verzekerd dat- aan de goede trouw van den kolonel in geen enkel opzicht behoefde te worden getwijfeld. Prof. Carp herhaalde de conclusie van zijn psychiatrisch rapport over verdach te-, die volgens hem onderhevig was aan waandenkbeelden. Proc.-gen.: Zoo zijn er velen, wel mil- lioenen in de wereld. Prof. Carp: Maar bij Van der Ende is bovendien de rem, die anderen wel ple gen te gebruiken, losgeraakt. Verdachte verklaarde nog, dat hij zich ingesloten en bedreigd gevoelde. Hij is thans volkomen overtuigd, dat zijn gevoel verkeerd is geweest. Het requisitoir. De Procureur-generaal, prof. dr. Van Geneehten. zette uiteen, dat de feiten: insubordinatie jegens en poging tot doodslag op kolonel Rost van Tonnin gen. zoomede doodslag van twee bur gers, vaststaan. Verschil is alleen mogelijk over de vraag of verd. moest worden ontslagen van rechtsvervolging. De feiten dwingen tot de meening, dat verd. volkomen on der invloed van bepaalde geruchten heeft gehandeld, d9ch geenszins, dat hij lijdende was aan storing van zijn geest vermogens, want vrijwel onmiddellijk na het gebeurde kon hij een redelijke uitlegging er van geven. Alleen in het rapport van prof. Carp wordt van zulk een ziekelijke storing gewaagd. Niets ware zoo eenvoudig voor het Openbaar Ministerie als het doen uitbrengen van een contra rapport, doch spreker acht het niet noodig. Het Hof is er niet om theoretische psychiatrische raadsels op te lossen. Men kan van 99 pCt. der mis drijven wel zeggen, dat zij werden be gaan door menschen met dergelijke wilsbepaling. Ook de Geer had waan denkbeelden, toen hij 21 eerzame bur gers liet opsluiten doch hij is gevlucht en teruggekeerd en wil hier nu wel rus tig als vergeten burger leven. Waandenkbeelden hadden ook de bei de officieren, die verleden week terecht stonden wegens moord. De generaal, die binnen afzienbaren tijd zal terecht staan, had blijkbaar eveneens last van waandenkbeelden, evenals tientallen officieren, die hun plicht niet hebben gedaan, doch wel-de duizenden opgesloten burgers prikkel den. Deze verdachte, aldus spr., heeft zich door dwaze ophitsingen in de war laten brengen met het gevolg, dat twee per sonen door hem werden neergeschoten en kol. Rost van Tonningen hoogst ern stig werd gewond. Spreker zou op grond van art. 117 juncto 120 Mil. Strafwetboek de dood straf kunnen èischen, of ingevolge art. 287 W. v. Str. vijftien jaar gevangenis straf, vermeerderd met een derde.- Hïj staat echter niet op het standpunt der vergelding en acht hot voldoende indien verdachte uit de maatschappij wordt verwijderd, totdat de nieuwe maatschappij tot rust zal zijn gekomen. Spreker concludeert tot vijftien jaar ge vangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Pleidooi*. In een uitvoerig pleidooi beriep mr. J. H. Rolandus Hagedoorn zich op de ob jectiviteit onzer rechtspraak. Deze brengt er toe rekening te houden met de sfeer in de Meidagen, die velen Ie machtig werden, omdat zij geloof hecht ten aan allerlei kletspraat. Verd. had als militair te aanvaarden, wat van hoo- gerhand werd betoogd en verlangd. Ilij was bovendien drie dagen niet uit de kleeren geweest en had geen rust ge noten. PI. hoopte, dat het Hof het vonnis (ontslag van rechtsvervolging) zou be vestigen. subs dat verdachte voorwaar delijk onder toezicht zou worden ge steld. Hel Hof zal Dinsdag 30 December uit spraak doen. WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR VRIJ NEDERLAND? In de winterstellingen Het Duitsche leger in "het Oosten, heeft zijn winterstellingen betrokken. Dat wil niet zeggen, dat de strijd ginds een einde genomen heeft. Nog dagelijksch probeeren de Sovjettroe pen door uitvallen bressen te slaan in den stalen muur, die hen van het Wes ten scheidt. Nog steeds vallen gewonden aan bei de zijden, gewonden die thans, nu de vorst ingevallen is, sneller dan ooit geholpen moeten worden. Vergeet daarom de Nederlandsehe Ambulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsehe Ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhagc. Wij hebben ons wijs laten maken, dat Nederland vóór dezen oorlog vrij en onafhankelijk was. Wat is Nederland? Niet het stukje op de wereldkaart, dat met roode lijnen afgegrensd, was van de an dere landen. Nederland is de groole volksge meenschap bestaande uit zeevaar ders, boeren, middenstanders* en ar beiders, die in het verleden ons land groot hebben gemaakt en een klinkenden naam hebben bezorgd over heel de wereld. Was deze volksgemeenschap vrij en onafhankelijk? Wie durft dit te bewe ren? Onze zeevaarders waren afgezakt Tot galeislaven van de rijke readers. Niet alleen van de rijke readers, maar vooral van de aandeelhouders. En onze boeren? "Met kunst en vlieg werk moest deze stand in het leven ge houden worden. Zijn wij den tijd al vergeten, dat onzeboerenstand ^cict voorbedachten rade werd uitgeroeid door het liberale stelsel, omdat c!o ka pitalisten veel meer konden verdienen, wanneer al ons voedsel uit het buiten land werd betrokken? Zijn wij de laatste klopjacht op de boeren al vergeten, toen de jagers met heerlijke rechten millioenen guldens van den staat kregen in ruil van hun heerlijke rechten, maar de boeren zelf die millioenen guldens op moesten brengen in verloop van dertig jaren? Was onze boerenstand vrij en onaf hankelijk? En de arbeiders? Zelfs de meest ver stokte cynicus zal toch niet durven be weren, dat onze arbeiders hier in Ne derland vrij en onafhankelijk waren? Denkt aap dehonderdduizenden, dienaar in jaar uit langs de straten schuivelden, zoekend om werk. Denkt aan de onher stelbare moreele schade, die toege bracht is aan de honderdduizenden zie len der jongens en meisjes, die door de werkloosheid tot het laagste peiL der beschaving afzakten. Durft dan nog eens te beweren, dat onze arbeiders vrij en onafhankelijk waren. En de middenstand? Het is niet zoo zeer bekend, maar de ellende onder de middenstanders was nog grootcr dan die onder de arbeiders. Zij werden doodgedrukt door het grootkapitaal. Wie waren hier vrij en onafhanke lijk in Nederland? Een klein groepje grootkapitalisten, die vrij en onafhan kelijk de prijzen konden bepalen: die vrij en onafhankelijk het overgroot ge deelte van ons volk konden uitzuigen. Och, spreekt toch niet van een vrij en onafhankelijk Nederland van vóór den oorlog. Wij allen lagen gekneveld aan de kleine groep joden. Ons volk kon zich niet ontwikkelen. De beste krach ten onder ons werden doodgeknepen door het vuile grootkapitaal. Maar nu kan er verandering komen. Als wij willen, kunnen wij vooipan staan in de algemeene vernieuwing pin Europa. Dan kan ons volk werk.* ijk vrij' en onafhankelijk worden. Maar dan moeten wij ons losscheuren van de kapitalistische bende en moeten wij ons scharen aan de zijde van het na- tionaal-socialisme. Dan is er voor ons slechts één mogelijkheid: Met Duitscliland voor vrij Nederland! Th. J. de L. OOK HUISDUrVEN VALLEN ONDER DE DUIVENCONTRóLE Als gevolg van daaromtrent gestelde vragen heeft de Höhere Wehrmacht Nachtrichten-Offizicr bekend gemaakt, dat ook de zoogenaamde „huisduivcn", die door sommige vooral ten plattelan- de, in een kooi of hokje binnenshuis worden gehouden, onder de bepalingen van de controle op post- en sierduiven vallen. De houders van huisduiven dienen lid te zijn van den Nederlnndschen Bond van sierduiven-ïokkers-vereenigirigen, van Bevcrningklaan 38, te Gouda. Wil men als bezitter van huisduiven ni"t in moeilijkheden geraken, dan diene men met het bovenstaande rekening te hou den. in alle vorm in veroorzaakt door 'n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds licpioctd bij t, AKKER'S Vijftien jaar gevangenisstraf geëischt GETUIGENVERHOOR VOORTGEZET. Gisteren werd voor dc rechtbank te Breda de behandeling van de roof moordzaak te Rijsbergen voortgezet. De groole vraag van het getuigenver hoor dezen dag gold het wapen van den verdachte. Overigens konden al de vandaag ge hoorde getuigen slechts weinig bezwa rend materiaal bijeenbrengen. Verdachte werd langdurig door den president, mr. J. Ch, Coenegracht ver hoord, waarbij hij zich soms fel opwond. Hij zette uiteen,*wat hij op den bewus- len datum gedaan had. waarbij verschil lende onderdeelen van zijn betoog sche nen te kloppen met de getuigenverkla ringen. Verdachte ontkende evenwel, dat en kele meisjes hem vóór het tijdstip van den moord in de huurt van de onheils- plek gezien zouden hebben. „Zij liegen", zoo zeide h-ij. Het wapen. Dan komt de kwestie van hol wapen aan de beurt, waaromtrent verdachte mededeelt, dat hij een pistool van een Duitschen officier gekregen heeft met het doel het voor dezen te verkoopen. Bij navraag bij de Ortskommandantur bleek echter, dat een officier van den naam, zooals verdachte die noemde, niet in Breda bekend was. De verdachte be streed verder dal er een vulhouder bij het pistool zou geweest zijn. Later werd men het er evenwel over eens, dat er wel een aparte vulhouder bij was ge weest. Vroegere verklaringen van verdachte. Na tal van vragen en antwoorden merkte de president op, dat er niet veel van de aanvankelijke door verd. afgelegde verklaringen was overgeble ven. Overigens bleek, dat verdachte bij het onderzoek gezegd heeft: „Het leven is voor mij niets meer waard: ik durf niet meer onder de oogen van mijn ouders te komen: het beste is dat jullie me maar in handen geeft van de Sicher- heitspoüzei" en later verklaarde hij: „Als er hier op eiken hoek een mare chaussee stond met een geladen kara bijn om te voorkomen, dat ik zou ont snappen, dan zou ik uit het raam sprin- gen. q „Is dal. alles fantasie, vroeg de pre sident. Verdachte: „Het grootste deel wel". Er ontstond dan een lange en vaak hevige discussie tusschen den verdachte "en den opperwachtmeester, die door den eerste telkens in de rede werd gevallen. De president liet. deze discussie eenigen tijd rustig haar gang gaan. De opper wachtmeester deelde nog mede, hoe de verdachte aanvankelijk bij liet verhoor zat te snikken. Toen hij tijdens dit ver hoor had geconcludeerd: „Verdachte ik beschuldigd je van moord", zou verd. hierop geantwoord hebben dat dit ook •de waarheid was, Zware mishandeling gevolgd door doodslag. Hierna nam de Officier van Justitie, mr. G. B. yan der Dussen requisitoir. Zijn uitvoerig betoog, dat met een korte pauze tot half zeven duurde, splitste de Koers Oost De lotsverbondenheid op leven en dood mei. het Duitsche broedervolk, zij eischt: Koers Oost. Inderdaad, dat bcteckc-nt voor vele Nederlanders een radicale koerswijzi ging. Koers West. was geen volksbe lang. Schijnbaar was alles in orde. In werkelijkheid echter zou met deze koers het schip op de klippen zijn geloopen en vergaan. Koerswijziging dus, hot róer om, niet tegenstaande de hcoge golven der revo lutie het schip telkens weer uit die koers trachten te slaan. Het is geen ge makkelijke taak voor stuurman en be manning. maar Nederlandsehe nalio- nanl-soeialïsten zijn gewend aan moei lijkheden en gevaren cn zij durven de consequenties van hun politiek te aan vaarden. Koers Oost, dus lotsverbonden op le ven en dood. Dat beteekent ook, dat ginds aan het Oostfront plichten te ver vullen zijn, en daarom strijden daar nu reeds duizenden Nederlanders schouder aan schouder met de Duitsche soldaten. Land<jcnooit, ook uw blik dient naar het Oosten gericht tc zijn. Ook uw plicht is het den vijand der Gcrmaan- sche volkeren tc bestrijden. Het is een grootsche taak, want liet gaat om de toekomst van ons land cn volk. Als goed Nederlander en waarachtig Chris ten zult u begrijpen dat uw plaats is in de gelederen van ons legioen, naast de duizenden landgenooten dié den juisten koers houden en u het voorbeeld ge ven. Volgt dit voorbeeld, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage officier gemakshalve in onderdeelen. Hij ging daarbij allereerst na wat er op den 12en Juni gebeurd is. Voorts be sprak hij de motieven die verdachte er toe kunnen hebben geleid om dezen roofmoord te plegen. Deze verdachte moest geld hebben om daarmee ketting- handel te kunnen drijven. Het primair ten laste gelegde, moord, achtte spreker n^et bewezen. Er kan sprake geweest zijn van een boosaardige opwinding. De moord wilde spreker dan ook laten ver vallen. Wat het subsidiair ten laste ge legde betreft, populair aangeduid als roofmoord, zeide spreker ook hiervan te willen afzien. Er is eerst een moord ge pleegd, daarna vond de berooving plaats. „Was er eerst een diefstal en daarna een moord?" Dat kan niet zoo geweest zijn, zoodat in dit verband vrij spraak zal moeten volgen. Wat evenwel de zware mishandeling betreft, gevolgd door doodslag, deze achtte de Officier wel bewezen en daarvoor zal veroor deeling moeten volgen. Spreker noemde dit misdrijf meer dan erg, verschrikke lijk en misdadig. Verzachtende omstan digheden zijn er maar weinig. Spr. wil de wijzen op de moeilijke jeugd die de ze verdachte heeft gehad en mede op de omstandigheid dat verdachte psy chisch minderwaardig moet worden ge acht. In verband met een en ander zou spreker dan ook niet de maximumstraf, welke op dit misdrijf staat, eischen. Hij requireerde ter zake van zware mishan deling gevolgd door doodslag, veroor deeling tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, met aftrek van de preven tieve hechtenis. Dc zitting werd daarop geschorst tot heden. Alsdan is de verdediger aan het woord. GOEDERENTREIN ONTSPOORD Donderdagavond om half tien is even na den spoorwegovergang aan den Abtswoudscheweg te Delft een spoor wegongeval gebeurd. Doordat een goe derentrein door een onveilig signaal reed, werd deze trein op een dood spoor geleid, tengevolge waarvan een aan het einde van dit spoor gelegen stootblok totaal werd vernield. Daarna reed de locomotief den tuin van de blokwachterswoning in. Op ongeveer 1 M. afstand van deze woning stond de locomotief stil. Behalve de locomotief ontspoorden pog drie wagens, die ernstig werden be schadigd. De dienstdoende hoofdgeleider v. d. S. kreeg een schouderfractuur en werd door de politie naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. Doordat een der masten werd geraakt, werd de electrische bovenleiding be schadigd, zoodat het spoorwegverkeer in beide richtingen werd gestagneerd. KORT NIEUWS uit het buitenland Volgens een bericht uit New York wordt hel Spn&nsche s.s. „Isla de Tenerlffa" daar vastgehouden. De kapitein en de eer ste marconist zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd getracht te hebben, on derdeelen voor radiozenders aan boord te brengen. Volgens Amerlkannsche persagentschap pen zou de conferëntle der ministers van Buitenlandsche Zaken der Amerlkaansche statente Rlo de Janeiro vier Januari wor den geopend. Maarschalk Antonescu heelt ln een decreet liet verbond van de Joodsche ge meente van Roemenie ontbonden enin plaats daarvan een Joodsche centrale Inge richt,. die alleen het recht heelt, de collec tieve belangen der Joden te behartigen. Dultschland en Japan hebben een overeenkomst tot uitwisseling van radiopro gramma's gesloten. Op lederen derden Maan dag ln de maand zullen Duitsche uitzen dingen naar Japan worden gerelayeerd, op iederen vierden Zaterdag Japansche uitzen dingen naar Duitschland. De zender Delhi meldt uit Washing ton. dat in Nieuw-Zeeland verduisterings maatregelen zijn genomen. De Nleuwzee- landsclie landweer en andere diensten heb ben het bevel gekregen zich gereed te hou- Voor geheel California Is de uitzonde ringstoestand afgekondigd. Alle groote sport- feesten en wedrennen zijn Bfgelast en langs de geheele kust wordt de luchtbescherming georganiseerd. DE ECHTE ZEEUWSCHE „Imperial" oesters voor dc komende Feestdagen en Oude jaarsavond even bestellen bij Glastra's Vischhandel Alleen gevestigd UTRECHTSCHESTRAAT 40 TELEFOON 4092. - Vastgestelde prijzen. - Gelieve vroeg tijdig te bestèllen. Glastra gevestigd sedert 1906. BIJ INBRAAK ƒ2700.— GESTOLEN Door middel van braak werd in de woning van den winkelier H. te Weert een bedrag van f 2700.gestolen. Als verdachte werd door de gemeentepoli tie gearresteerd de 20-jarige M.. een fa milielid van den winkelier. Hij werd naar Roermond overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opgesloten. Radio-programma's ZONDAG 21 DECEMBER 1941, Hilversum I, 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor do Jeugd. 9.30 Gram.muz. 10.45 ütrechtsch Stedelijk Orehcst en solist (opn.). 1130 Meisjeskoor „De Krekels". 12 00 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. .13.00 Gram.muz 13 05 Nederl Verbond vcor Slbbekunde. Wie en wat wa ren onzo voorouders. 13.20 Viool en plano. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.40 Accordeonvereniging„Aalsmeer". 15.00 John Kristel en z|Jn orkest. 15.45 Operette ..Die lustige Wltwe". 16.50 Gram.muz. 17.00 Zon- dngmlddagcabaret. 17.45 Sollstenconcert. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram.muz. 1900 Actueel halfuur. 19.30 „Van v.Jnter- sche, vreugden cn ongeneugten", muzikaal programma. 20,15 Grtam.muz. 20.45 Radlo- tooneel. 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engeliche uit zending: An American sees Holland. (Voor de Radlo-Centrhles: Gram.muz.). 22,15 Amusementsorkest en solist (opn.). 22.55— 24.00 Gram.muz. Hilversum II, 301,5 AL 8.00 Gram.muz. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.48 Gram.muz. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Gram. muz 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.45 Gram .muz. 12 00 Cyclus „God en het kwaad ln de wereld" (opn 12.15 Solisten, koor cn omroeporkest. 12,45 BNO: Nleuws- en econ. ber. 13.00 Ramblers en solist. 14.00 Bespreking van de Symphonle reeks. 14.15 Omroep-Symphonie-orkcst, solist en gram. muz. 16.00 Historische banden, onbekende facetten van Nederlands Geschiedenis. 16.30 Clavecimbelvoordracht. 17.00 Duitsche taal cursus. 17.25 Gram muz. 17.30 Voordracht. 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitsla gen. 18.00 Gram.muz. 18.15 Zang en instru mentaal ensemble. 18.30 Onze Nederland sehe taalclub. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Gram muz. 19.45 De spiegel van de weck. 20.00 Gram.muz. 20 15 Vler-handlge pianovoordracht. 21,00 Causerie: „Naar Oostland willen wij ryden". 21.15 Sinülng- Herdenkings-progr. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachts- berlcht. 22.10 Gram.muz. 22.1524.00 Zie Hilversum L WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Over den zender Hil versum II van 12.1512.45 uur Cantate 150 „Nach Dlr Herr', verlanget rnlch" van J. S. Bach, door het koor van de Ver. voor.Pro- testantsche Kerkmuziek afd. Rotterdam. Dir. Nico Rlngels. Van 14.1316.00 uur (Hilver sum II) een concert o.l.v. Pierre Relnards. met als solist Heimutli Zernlek. HIJ zal het vioolconcert in A gr. t. (Köchel-catalogus No. 219) van Mozart voordragen. Als Nc- dcrlandsch werk gaat het Symphonlsch ge dicht „Elverliol" van Dr. Joh. Wagenaar. Voor den Boer. Van 15 OO—15.45 brengt de zender H'sum II het hoorspel „Het wen telend wiel wil wachten", een mlddewlntcr- spel naar overlevering door Dirk v. d. Bos poort. Lichte Muziek. Ditmaal is van 19.30— 20.16 uur de winter het onderwerp van een cabaret-progrommn getiteld „Van Wlnter- sche vreugden en ongeneugten". waarmin medewerken: Cora May. Mlnny- Erfmann, Philip la Chapelle, Wlm Sonneveld, de Sneeuwmannetjes en de IJspegeltjes. MAANDAG 22 DECEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 AL 7.15 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.53 Gram.muz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Gra- mofoonmuz. 8.35 Ochtendgymn. 8.45 Gram. muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gram. muz. 1100 Voor de kleuters. 1120 Ensem ble Rentmeester. 12.00 2ang, plano en gra- mofoonmuz. 12.25 Nederl. Kamerorkest en soliste (opn.). 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Het Nationale trio. 13.45 Orgelconcert en zang. 14.15 Sa lonorkest. 15.00 Kinderkoor Zauglust. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 Landman's lust. 18.30 Frans van Capelie en zijn Musette-orkest en solis te. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Rotter- damsch Phliharmonisch orkest, solist en gram.muz. Van?f 20,15 alleen voor de Ra- dlo-Centraies. die over een lijnverbinding met do studio beschikken). 21.30 Gram. muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelscho uitzending: „Things worth kno wing" about Holland" of gram muz. 22.15— 24.00 Gram.muz. Hilversum II, 301,5 AI. 7,158.45 Zie H'sum I. 8.45 Gram.mua 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (opn.). 10.40 Tweegesprek over de nieuwe zieken zorg. 10.50 Zang met planobcg. en gram. muz. 11.30 Reportage. 11.40 Viool en plano. 12.00 John Kristel en zijn orkest en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Ot to Hendriks en zijn orkest. i4.00 Het Arn- hemsch Strijkkwartet. 14.35 Granumuz. 15.00 Melodlstcn en solist. 15.45 Voordracht. 16.00 Sylvestre Trio. 16.45 „Noorwegen", muzikaal programma. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Planovoordracht. 18.00 Om roeporkest en solisten. 19v00 Actueel half uur. 19.30 Ramblers. 19.45 Politiek week- prnatje. 20.00 Ramblers. 20.15 Gram.muz. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.1022.15 Avondwijding. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Voor den Boer. Van 18.0018.30 uur over H'sum' I een hoorspel, geschreven door den heer A. A. I. Graumsns, getiteld: „Met den dré den winter door". FEUILLETON Twee Meisjes wachten op het Geluk ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsehe bewerking E. Kok. 20. Om twee uur verlaat Eiika het huis en rijdt weg. Trude wascht de vaten, dweil: de keuken en ruimt dc eetka mer op, ziel het stralen van vele lam pen. het publiek het gesloten voorhang, ach hoe heerlijk zal dat vanavond zijn. Nu en dan haalt zij het kaartje int haar blouse. Fauteuil midden. Hoe mooi klinkt dot. En tweede rij, natuur lijk, een dokter zit niet op de galerij, die weet waar men het beste zit. Zij ia gelukkig. Trude, heelemaal gelukkig en dit gevoel doet haar gezichtje stra len. Wat een.heerlijke dag is het van daag! En dan komt de tocht in het lokaal treintje. En zou dat mogelijk zijn? Het goede lot heeft zoowaar voor aange naam gezelschap gezorgd, want geen ander dan Eberhard zit naast haar. Wat is dat voor een onwaarschijnlijk mooie dag. Zij vertelt niet, dat zij jarig is, alleen dat zij een kaartje van dokter Eisen- trager heeft gekregen voor de comedie, o§idat hij een consult heeft. Maar hij wenscht haar toch hartelijk geluk. Ja, maar waarmee Ja. ziet u. dat hoort men als men het hooren wil. Wat ziet zij er daarbij uit Zij-wordt rood en beeft en uit pure verlegenheid haalt zij het kaartje te voorschijn. Fauteuil midden, 2e rij. leest hij, nr. 15. Neen, wat zrjn er toch toeval ligheden. Kijk eens en opeens haalt hij een tweede knartje te voorschijn en op het tweede staat precies hetzelf de, alleen is het nr. 16. Mijnheer Schirmer. Zij is bleek geworden dat kan geen toeval zijn. Misschien hebt u gelijk. Hij lacht stil. Uit loiiter angst vóór uw t mt Zoüdt u het niet van mij hebben aan genomen en dus heb ik 't aan dokter EisentrSger gevraagd Mijnheer Schirmer. fluistert zij verwijtend en dan opeens bloost dj hevig. Zoo iels! Vindt u 't prettig? fluistert hij. Ja, zegt zij en haar oogen stralen zooals zij nog nóóit gestraald hebben. 9 Kerstmis gaat voorbij, het nieuwe jaar begint. Op Kerstmis regent bet en op oudejaarsavond was net zacht en helder. Nu déNeerste helft van Ja nuari voorbij is. begint het hard ie vriezen. 24 Uur tevoren had het zwaar gesneeuwd, een oneindig wit sneeuw veld breidt zich uit. Het kraakt cn knistert" onder de voeten, maar het :s helder. En in deze koude dagen ge beurt het groote wonder. Een kleine cabriolet rijdt den ingang bunnen. Frenz neemt vroolijk zijn pet ai en vraagt juffrouw Keliermann wat zij verlangt. Dc patroon is er zeker niet? Natuurlijk wei, het is etenstijd, een oogenblik, juffrouw Kellermann. Neen, dan niet. Maarjuffrouw KellermannT u als klant. En Franz rent het kantoor bin nen en stoort Rudi bij zrjn erwten met spek. Neen, zegt hij in eigen persoon, zal wel iets met haar Avagen nebben. In ieder geval is Rudi dadelijk bij haar. Onbevangen geeft Erika hem een hand. Het. was niet mijn bedoe ling u bij uw maaltijd te storen, maar uw mynheerFranz. Het is zoo koud, dat haar adem als een wolkje in de lucht staat. Motorpcch? Het licht weigert en de ruiteh- wisscher doet het niet, als u een oogenb'ik tijd hebt. Naast het kantoor is een groote schuur verrezen, die r's garage voor ''cfecte auto's dienst doet. Daar schuift Rudi F: dia's wagen in. Het heeft geen haast, als ik hem Vrijdag maar heb. Het zal mij een genoegen zijn, juf frouw Kellermann Hij duwt de roldeur dicht. Was u al bij het meer? vraagt hij. Pachtig, zeg ik u, als het blijft vriezen, hebben wij de mooiste ijsbaan die u zich kunt denken. U kunt toch schaatsenrijden Zeker. Neen, eigenlijk niet. Zij krijgt koude voeten en trappelt van het eene been op het andere. De laatste keer. ach lieve deugd, dat is wel drie jaar .geleden. Dan moet u nu weer eens komen als het weer zoo blijft. Zijn oogen rusten op haar gezicht. Zij voelt den blik, maar het is haar niet onaangenaam. Een stroom ge dachten komt in haar op, maar op eens zijn zij weer verdwenen. Zij heeft iets gezien. Daarginds staat iemand voor het raam en kijkt naar het huis van de Schirmers. Zij heeft haast om weg te komen. Dus tot Vrijdag, zegt zij en.geeft hem een hand. Neen tot Donderdag, verbetert hij, schaats nrijden. iuffrouw Kel lermann. Ik weet het nog niet. Zjj haast zich terug en weet, dat ér nu een onweer zal losbreken. Maar het is niet zoo erg. Mevrouw Cecilia snikt en kijkt haar dochter verwijtend aan. Erika, Erika, hoe kon je dat doen? Bij die menschen daar? Zij huilt zoo hevig, dat zij haar zak doek niet voor haar oogen kan nernen. Als vader dat wist, kind, kind er zijn toch reparatiewcrkplaatsen ge noeg! Het was toch niet noodig, dat je wagen daarheen ging, soms begrijp ik je niet. W'ij moeten toch onze dankbaar heid toonen voor htm hulp, dat moet u toch begrijpen. Ja, maar het is een pijnlijk ge zicht, jij daar bij die menschen. TVordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2