Winterbevoorrading van aardappelen Verdachten beschuldigen elkaar Sanapirin aaa Twee Meisjes wachten op het Geluk O AMERSFOORT8CHE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1942 KLEI AARDAPPELEN WORDEN BEWAARD TOT I1ET LAATST VAN IIET SEIZOEN De transportmoeilijkheden en trans portkosten maken het, om een voor beeld te noemen, onmogelijk naar Zee land zandaardappelen te zenden. Daar, cn in de overige productiecentra eet men wel kleiaardappelen, maar dit heeft tot gevolg, dat er in de groote bevolkingscentra en in de zandstreken naar verhouding minder klei- en meer zand- en veenaardappelen geconsu- meerd moeten worden. VERDUBBELDE CONSUMPTIE Eenfgen tyd geleden is voor particu lieren de mogelijkheid geschapen om, voor de vorst intrad, een wintervoor raad aardappelen bp te doen. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat zij, die niet. tot opslag zouden overgaan, er van verzekerd konden zijn, op hun bonnen het gebruikelijke rantsoen aardappelen te kunnen betrekken. Groote reservevoorraden. Om deze laatste belofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkingscen tra groote reserve-voorraden opgesla gen, die -thans reeds voor iedere stad voor ten minste vier weken toereikend, zijn, terwijl de aanvoeren voor de dage- lyksche behoefte normaal blijven door gaan. Met de bevoorrading van paticulie- ren is voor zoover liet vervoer, dat door de algemeens voorraadvorming, de gewone voorziening, enz, sterk be last werd, zulks toeliet, zoo snel moge lijk voort genu gemaakt. In jveerwil van vcrvoersmoeiü.ikheden is door particu lieren in dc"dichtbevolkte consumptie centra een veel grootere wintervoor raad gevormd dan gebruikelijk was. Dit komt niet, doordat zij, die vroeger ook gewend wsren wintervoorraad te maken, nu zooveel meer hebben opge slagen, maar doordat veel meer huis gezinnen tot voorraadvorming zijn overgegaan. Het aantal gezinnen, dat, gezic-n de afstempeling der bonnen, alsnog voorraadvorming wenscht, is evenwel zoo groot, dat, indien daaraan voldaan zou worden, de wintervoor raad vele, vele malen dien van normaal zou overtreffen. Dit nu moet om ver schillende redenen ongewenscht geacht worden. Kleiaardappelen moeten liet langst bewaard worden. Daardoor zou o.m. onze klei- aardappelvoorraad te veel worden aangetast. De kleiaardappelen vor men onze meest hoödbare aardap pelen en die moeten we voor de al- gemeene consumptie in de laatste paar maanden ven het seizoen be waren. Daarbij kwam, dat ook reeds in September en October kleiaardappelen moesten worden verstrekt. Door het sterk invallen van de aard appelziekte in Augustus en September konden de veen- en zandaardappelen liet lange transport niet verdragen, terwijl er ook onder de kleiaardappelen waren, die gedurende den geheelen winter niet houdbaar zouden zijn. Gezien de noodzaak de kleiaardap pelen voor de voorjaarsmaanden te re serveeren, mag worden aangenomen, dat de maximale voorraadvorming bij of in de bevolkingscentra r.u wel onge veer bereikt is. Om al deze redenen is besloten de win terhevoor'rading van particulieren thans stop te zetten. Uit liet boven staande blijkt wel, dat zelfs bij invallen van strengen vorst geen gevaar behoeft tc bestaan voor een stagnatie der voor ziening. Waarom nu geen kleiaardappelen? kien zal nu wellicht de vraag stellen, waarom men vroeger wel kleiaardap pelen kon krijgen en nu niet. Het ant woord ligt in de sterk gestegen, bijna of misschien geheel verdubbelde con sumptie. Daardoor konden de klei aardappelen slechts in de helft der con sumptie voorzien en deze helft kon nog niet regelmatig over allen verdeeld zijn. NOG PLAATS VOOR VRIJWILLIGERS BIJ DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST Een beperkt aantal ongehuwde man nelijke Nederlanders van 17 t.m- 23 jaar kan nog worden geplaatst in de kampen van den Nederlandschcn Ar beidsdienst. De gelegenheid tot aanmel ding voor vrijwillige dienstneming blijft voorloopïg tot 14 Februari a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmel- den. zullen, vcor zoover er plaatsen be schikbaar zijn, per 2 Februari a.s. wor den opgeroepen, De overigen zullen per 1 Juni 19<12 worden opgeroepen. Dc aanwijzing voor opkomst per 2 Febr., resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aanmel dingen. Zij. die zich dus het eerst aan melden, kunnen per 2 Februari wor den geplaatst. Aanmeldingen, die moeten geschie den bij gemeentehuizen, arbeidsbu reau:-:, meldingbureaux van den N.A.D., of bü den staf-N.AD. (afd. VII), Ge vers Deynootweg 59 te Scheveningen, moeten uiterlijk 15 Februari 1942 bij den staf-N.A.D. zijn. Consumenten, die op hun afge stempelde bonnen geen opslag aardappelen hebben ontvangen, kunnen deze bonnen op de normale wijze gaan gebruiken, zoodra de betreffende bonnen voor het be trekken van aardappelen worden aangewezen. Zij, die in strijd met de voorschriften hun afgestempelde bonnen, zonder daarvoor aardappelen te hebben ont vangen, aan een handelaar ter hand hebben gesteld, zullen goed doen deze bonnen van den handelaar terug te vragen. Hierbij dient men echter reke ning te houden met de mogelijkheid, dat de handelaar deze bonnen niet meer in zijn bezit heeft, doordat hy .ze tegen toewijzingen bij het distributie kantoor heeft ingeleverd. In dat geval zal de handelaar te zijner tijd in de gelegenheid worden gesteld om op die toewijzingen voor dagelijksch gebruik bestemde aardappelen te betrekken en deze op zijn beurt aan den consument af te leveren telkens, wanneer een der bonnen 05 t/m. 14 wordt geldig ver klaard. DE GELE SYMPHONIE EEN ZEER BIJZONDER RADIO-LUISTERSPEL De persdienst van den Nederland- schen Omi'oep meldt: Op Zoncjag elf Januari van 3 tot 3.45 uur brengt de Nederlandsche Om roep over Hilversum I een vreemd soortig luisterspel. Iets als een moder ne film, met dien verstande dat de bij zondere samenstelling in alle opzich ten rekening houdt met de artistieke en aesthetische wetmatigheden van de microphoon. Zonderling en bijzonder is dit pro gramma, niet alleen om den vorm maar evenzeer om dén inhoud. De Gele Sym- phonie schildert het leven van Ama- deus (Niet waar? Symphonie en Amadeus hooren by elkaar!). Van de wieg tot het graf ja zelfs tot na het graf. Amadeus vormt zich, wat men pleegt te noemen: „Een eigen meening". Door heel het stuk hoort men de vermanende predikende stem die de voordeelen van een „eigen meening" opsomt. Maar dan blijkt telkens dat, wat Amadeus als boreling, als schooljongen, als volwas sen man, ja zelfs als grijsaard, voor zijn eigen onvervreemdbare meening houdt, hem langs sluipwegen van bui ten af ingegeven werd. Telkenskomt de aap uit de mouw. Tot ten leste Amadeus niet en de luisteraar niet en niemand mis schien meer weet wat nu eigenlijk een „eigen meening" is Hans Kunz maakte de muziek die bij dit zeer bijzondere spel past. Mu ziek modern als een goed radiopro gramma, muziek, die iedere stemming, iedere zonderlinge geesteswending van twee auteurs, Mies Leeg en Siem Geel, onderstreept en verduidelijkt. De Gele Symphonie is een poging nieuwe wegen te vinden ook op het gebied yan het luisterspel. DISTRIBUTIE VAN BOTER De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „vet. half rantsoen, 28 Dec. tot 3 Jan." gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwa- ven en zeef zwaren arbeid verrichten, wordt verlengd tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. Tot en met dien datum geven elke twee van deze bonnen tezamen recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de gebruikelijke reductie van 22!) cent zal worden verleend. UW BONTMANTEL Uw bontmantel kunt u missfchien nog niet beschikbaar stellen voor de splda- ten aan het Oostfront, maar een bij drage voor dc Nederlandsche Ambulan ce zeker. Doe daarom vandaag, wat u zich reeds lang hebt voorgenomen. Stort iets meer dan u kunt missen op giroreke ning 87G00. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. TINTELENDE OOGEN Fier opgeheven hoofden, vastberaden stappen, tintelende oogen. Zij zijn het kenmerk van den man die weet wat hij wil die zich gereed maakt zijn doel te bereiken, dwars door alle moeilijkbeden heen. Zij zijn het bewijs, dat die oogen scherp zien, dat in die hoofden zich een stoutmoedig plan gevormd heeft, dat die schreden zich richten naar een doel, dat bereikt zal worden, al dreigen er gevaren, al moet desnoods het hoogste offer gebracht worden. Met tintelende oogen en fier opge heven oogen. Zoo stonden zij aange treden, onze vrijwilligers in het Oosten, toen zij enkele dagen geleden door Mus- sert geinspecteerd werden. Daar stonden zij, onbewegelijk en stram. Drieduizend Hollandsche jon gens, gereed zich in den strijd te wer pen tegen het bolsjewisme. Landgenoot, weet gij wat het zeggen wil Beseft gij wat het beteekent bij 25 en meer graden vorst tegen sneeuw stormen in, te vechten tegen benden moordenaars die worden opgejaagd door bloeddorstige commissarissen. En toch, zij zullen blijmoedig ten strijde trekken, met tintelende oogen en fier opgeheven hoofden, omdat zij er zich van bewust zijn dat de toekomst van ons volk en van ons vaderland in hun handen ligt. Zij weten dat zij hier mede een duren plicht vervullen en dat zy als nationaal-socialisten dezen plicht moeten vervullen, opdat ons volk weer vrij zal zijn en ons vaderland die plaats in het Nieuwe Europa zal inne men. die het toekomt. Maarinderdaad landgenoot, u hebt gelijk. Ook uw oogen tintelen. Ook gij draagt het hoofd fier opgehe ven, dus is ook uw plaats in de gelede ren van dit legioen Aarzelt dan niet langer, maar meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. KNOEIERIJEN MET DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Voor den economischen rechter -te Arnhem, mr. H. Hannema, hebben twee ambtenaren van den Arnhemschen dis- tributiedienst terecht gestaan wegens diefstal van distributiekaarten. De eerste verdachte, de 38-jarige kantoorbediende A. P. M, Schepers, uit Arnhem, had bij de uitgifte van textiel- kaarten drie partijen van samen hon derd kaarten achtergehouden. Op de afrekeningslijsten vulde hij gefingeerde stamkaartnummers in. De kaarten ver kocht hij voor 2,per stuk. De officier van justitie, mr. W. de Vries, laakte ernstig de wijze waarop de verdachte misbruik van zijn ver trouwenspositie had gemaakt en eischte één jaar gevangenisstraf, welke straf de economische rechter oplegde. Een drietal personen,waarvan één de kaarten van S.'had gekocht en aan de beide anderen had doorverkocht (die er prijzen van resp. 5.en 8.— per stuk voor maakten) werd ieder veroor deeld tot vier maanden, 'gevangenis straf. De 31-jarige kantoorbediende A. J. P. Gofferje uit Arnhem, die eveneens op een Arnhemsch distributiebureau werk zaam was, had,,acht vetkaarten meege nomen en verkocht. Hij werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek. CONTACT VIA DE RADIO VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND De persdienst van het N.V.V., af- deeling „Vreugde en Arbeid", deelt mede, dat mede op verzoek van de werkgemeenschap de Nederlandsche Omroep met ingang van Vrijdag negen Januari a.s. speciale uitzendingen zal doen plaatevinden ten behoeve van de in Duitschland tewerkgestelde Neder landers. Deze als ontspanning bedoelde klein- kunst-rubriek zal wekelijks iederen Vrijdag van 18.3019.uur worden uitgezonden over den zender Hilver sum I ('golflengte 415.5 m) In dit half uur zal het mogelijk zijn groeten per microfoon over te brengen van familieleden, eventueel verloofden, der aldaar tewerkgestelde Nederlan ders. Wij kunnen reeds mededeelen, dat Vrijdag negen Januari a.s. in de eerste uitzending de Ramblers hun mede werking zullen verleenen, terwijl op zestien Januari a.s. het Malando-orkest zal optreden. Er zullen aantrekkelijke bonte programma's gebracht worden. Echtgenooten en verloofden, die in aanmerking wenschen te komen om groeten door de radio over te bren gen, kunnen zich hiertoe schriftelijk melden bij het centraal bureau van de werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid", Amstel 224-226, Amsterdam-C. Zoovee] mogelijk zal aan deze verzoeken worden voldaan. DE MOORD OP VAN AART WEET GETUIGE v. d. B. MEER tAN DE ZAAK AF? Gistermorgen ls het getuigenverhoor voor do Rotterdamsche rechtbank voortgezet. Aan de hand van een maquette van de wo ning aan de Fransehelaan geelt Inspecteur Mcller ccn uiteenzetting van den toestand zooals hy dien na den moord aantrof. Wie vermoordde van Aart? Verdachte SI. wijst dan aan, hoe hy zlc-h ln de keuken bevond om brood en koffie klaar te maken. D. en van Aart zaten in de hulskamer. Plotseling hoorde Si. een bons en toen hy de kamer binnenkwam lag van Aart bloedend op den grond. De man nen hebben daarop bloedsporen, die ook op den muur zaten weggewasschen, waarna zij het ïyk in den krulpkelder hebben gelegd, SI. verklaarde nadrukkeiyk, dat hij by deze gelegenheid den versiagene by de beenen dragend van Aart voor het eerst aan raakte. Op een vraag van den president ant woordt verdachte, dat. de bloedsporen, die op D.'s kleeding zijn aangetroffen, tijdens het neerslaan daarop gekomen moeten zyri. „Van Aart was moe", zoo ging SI. verder, „en lk veronderstel dat hy met zyn handen onder het hoofd gesteund aan tafel hoeft gezeten. Toen lk kwam binnenrennen, stond D. by hot lijk, terwyi zyn armen slap neerhingen. Daarop knielde hij naast het lichaam nee- en kneep van Aart vervolgens, den keel dicht". Dan geeft D. op rustigen toon en ultcr- ïyk geheel onbewogen zyn verklaring. SI. heeft van Aart met ecnlge slagen neerge veld en vervolgens het verd. SI. geholpen het lijk weg te dragen. Niet SI. maar Ik, aldus D., heb het hjk by do beenen gedra gen terwijl 81. het onder de armen had. We zaten aan de tafel, 11c een eindje van belde anderen af. toen SI. van Aart van achteren plotseling eenlge slagen met den hamer gaf. Deskundigen aan het woord. Dr. M. Straub legt medische ver'- "igen af. Aan het Roofd van den versla was boven het linkeroor een zwelling, i wijst op een slag met een zwaar voorwerp, welke een schedelbreuk ten gevolge had. Eon be schadiging van de schedelbeenderen boven bet linkeroog rechtvaardigt het vermoeden, dat een tweede slag is toegediend. Getuige meent, dat het waarsehyniyker ls, dat met een kolenschop, dan met een hamer ls ge slagen. Het ls mogeiyit. dat D. by het weg dragen van het lijk bloed aan de mouw heeft gekregen. Over den stand van het hoofd bij den slag1 kan getuige niets zeg gen. Dc hamer was volgens belde verdachten met een doek omwikkeld. Ir. A. G. van der Hoek, directeur van de Rotterdamsche Academie legde a Is werktuig kundige verklaringen af. Ook deze deskun dige kon niet zeggen welken stand het hoofd van versiagene moet hebben gehad. Hoofdinspecteur J. v. Tas gaf als zyn meening te kennen, dat de slag van achte ren ls toegebracht. President: „Verdachte SI. is llnksch. Zou do slag van achteren llnksch zijn toege bracht?" Getuige: „Das ts volgens mij zeer waar- schyniyk". Getuige zelde, dat de lap om den Ihamer moet zyn\ gewikkeld niet om- dc kracht van den slag te verminderen, want1 de dader moet de bedoeling hebben gehad j om te dooden en niet b.v. slechts bewuste- lioos te slaan. Het doel moet dus geweest r,<ljn hot voorkomen von rondspattend bloed. Voortgezet getuigenverhoor De middagzitting van de Rotterdamsche rechtbank van gisteren werd aangevangen met de voortzetting van het getuigenver hoor, Eenlge bedienden -Jan de chemische wasscherij Tempo te Amsterdam verklaar den. dat op zestien November 1940 een cos- tuum is gebracht, dat gereinigd moest wor den. Dlls had het door een ander laten be zorgen op naam van van Dijk. De detacheur N. J. C. Iske van dit bedrijf verklaarde, dat de rechtermouw doordrenkt was van bloed en hij had hieruit geconcludeerd, dat de drager Iemand ln zyn rechterarm had ge- drager. en tegen zich aan had gedrukt, die zwaar bloedde. Verdachte Dlls ontkende, dat er zooveel bloed aan het costuum heeft gezeten. HIJ heeft het voortdurend gedragen en volgens hem ls het niet Zaterdag zestien maar Maandag achttien November bij de wassche- ry gebracht. De vrouw van den verdachte. Vervolgens legde de vrouw van verdachte Slont.. P. Hlllebrand, verklaringen af. Dlls was op zestien November 1940 bij liaar ge komen. Van Dyk, met wlen zy samenleeft, heeft een costuum voor Dlls gekocht. Ge tuige verklaarde, dat zy geen bloed aan het costuum heeft gezien en ook, dat rij het costuum pas Maandags naar de was scherij had laten brengen. ZIJ zelde voorts, dat Slont niet goed by het hoofd was. Over vroegere transacties van Dlls bleek iets door de getuigenverklaringen van den diamantversteller Alberts te Amsterdam, die, na ln November met Dllt te hebben kennis gemaakt, dezen ln December 1940 weer ontmoette: HIJ had hem niet herkend want Dlls had een snor laten groeien 'en droeg een bril. In November had getuige met belde verdachten onderhandeld over een partijtje gqud en diamanten, maar ge tuige was niet verder op de zaak Ingegaan. De diamanten had Slont van een Rotter- dantschen puinrijder gekocht. Do vertegenwoordiger C. van Willegen te Bussum, kende van Aart als zakenrelatie. HU had vernomen, dat van den Berg en van Aart op twaalf November naar den Haag zouden gaan voor zaken, en toen me vrouw van Aart hem pp veertien November opbelde omdat haar man nog niet terug was, adviseerde hU haar, de politie ln den arm te nemen. Vervolgens wérd gehoord de koopman J. v. d. Berg te Bussum. Toeji van Aart op twaalf November la den Haag lcwam werden de besprekingen over de textlelwa- ren voortgezet ln Terminus. Van Aart .zel de, de party te willen zien, waarop het ge- heele gezelschap met den trein naar Rot terdam ls gegaan. Dlls gaf getuige hier 125.voor zyn bemiddeling. In Rotterdam ls eerst een café bezocht, waarna belde ver dachten en van Aart zyn vertrokken om de partij te gaan bekijken. Van Aart zelde tot. v. d. Berg over een uurtje terug te zullen zijn. Toen de mannen om zeven uur nog niet terug waren ls v. d. Berg naar Bus sum vertrokken. President: „Ik wil opheldering waarom u als mede-gelnteresseerdo ln de zaak. niet met van Aart bent meegegaan, maar hem alleen hebt laten weggaan met belde man- Getuige: „Ik begrUp het zelf ook niet. lk kan er geen verklaring voor geven". Getuige verklaarde voorts, dat hy reeds den volgen den dag naar Breda had willen gaan om te lnformeeren. hoe de transactie was afgeloo- pen. maar daar zijn vrouw er op tegen was ls h'J eerst op veertien November gegaan. Vreemde gedragingen van een getuige. Ook ln Breda was het gedrag van v. d. Berg weer uiterst vreemd. In plaats van eerst naar van Aart te gaan, wilde hy langs den winkel van dezen koopman loopen, maar mevrouw van Aart, die aan de toon bank stond, zag hem Juist voorbijgaan. Ver- dachtfe liep toen onmiddellijk door, maar een jongen, door mevrouw van Aart uitge stuurd, liep hem achterna en vroeg hem even binnen te komen. Mevrouw van Aart vroeg getuige waar haar man was en hij heeft haar toen den raad gegeven Willegen op te bellen. Den volgenden dag ls aangifte bij de politio gevolgd. Officier: „Vreemd vind ik het. U brandde van nieuwsgierigheid te weten hoe de trans actie was afgeloopen en toch ging u den winkel niet binnen?" Getuige: „Ik weet het niet, edelachtbare, het was alsof lk naar den winkel werd toe getrokken. Ik stak mijn hand op, ten toe ken dat lk later zou terugkomen". Mevrouw van Aart zelde vervolgens, dat dit niet waar was. Zoodra v. d. Berg haar zag was hij snel doorgeloopen. De zitting werd hierop verdaagd. WIE IIET ONDERSTE UIT DE KAN WIL HEBBEN AARTSKNOEIERS GESTRAFT Hoewel men zou denken, dat ook ln den clandestienen handel de koffie langzamerhand op moest raken men kan ze tenslotte maar één keer in een pittigen drank omzetten. duiken er toch nog herhaaldelijk groote hoeveel heden op. Zy gaan dan tegen fantasti sche prijzen van de hand. Een dergelijk geval, de verkoop van 750 pond onge brande koffie, is onlangs door den in specteur voor de prijsbeheersching te Arnhem berecht. Een kruideniersbe diende te Apeldoorn, die de koffie reeds in 1939 had ingekocht voor 0.60 per pond, verkocht deze door bemidde ling van een reiziger uit Deventer aan een kruidenier te Zutphen. De prijs zou 10.per pond zijn. De Zutphensche kruidenier had de partij reeds ver kocht vóór ze bij hem in huis was en wel voor 13.Toen zijn koopers kwamen opdagen, bleken 'zij echter slechts 3.per pond te willen geven en dreigden, als men daarmee niet ac- coord ging, de zaak aan te brengen. De ze truc, die in den zwarten handel her haaldelijk wordt toegepast, had ook in dit geval succes: zij kregen de p.artij voor 2250.hoewel dit reeds een groote tegenvaller was voor de ver- koopers, zou het nog erger worden. De politie kwam namelijk op het spoor der onrechtmatige transactie. Het gevolg: de bediende, de reiziger en de kruide nier werden wegens prijsopdrijving nog veroordeeld tot boeten van 2500, 300 en ƒ500. Een duur schoentje! Een andere zaak kwam aan het rol len, doordat twee Nijmegenaren wer den aangehouden bij het vervoer van een kleine hoeveelheid koffie. De kof fiehandel bleek echter niet hun voor-, naamste winstobject te zijn. Het onder zoek wees uit, dat er ook costuums en texlielkaarten, maar vooral schoenen verhandeld waren. Deze laatste waren afkomstig uit den voorraad van den va der van een derkoffiesmokkelaars, die ze aan verschillende personen verkocht. Op hun beurt hadden deze vaak weer een of meer paren, welke oorspronke lijk 3.tot 4.kostten, doorver kocht voor prijzen varieerende van 10 tot /20. Alle bij deze transactie betrok kenen hadden zich te verantwoorden voor den inspecteur voor de Prijsbe heersching, die de eigenaar der schoe nen tot 1000.boete veroordeelde. De anderen zagen zich boeten van 100. tot 250.opgelegd. Griep en Ko orés Heeft hierbij een zeer goede en be- thouwbare uitwerking. Buisje 4-0ct. P.UITEN LAND ITALIA ANSCH LEGERBER1CHT. BRITECHE ARTILLERIE. ACTIVITEIT IN SECTOR VAN SOLLOEM—HALFAJA „De dag van gisteren bracht niets van betcekenis in het gebied van Age- dabia. Hevig artillerievuur tegen onze stellingen in den sector Sollotm-Hai- faja. In Cyrenaica en de Middclland- sche Zee werd de bedrijvigheid in de lucht zeer beperkt door het ongunstige weer. Onze formaties hebben niettemin binnen een eng gebied met succes aan vallen gedaan op colonnes gemechani seerde strijdmiddelen van den vijand. De ItaliaanscbDuitsche luchtmacht heeft herhaalde* aanvallen op militaire doelen op Malta gedaan. Een Engelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte tc na deren, werd door het v; (gerichte af- wcervuur getroffen en .-st op het schiereiland Magnisi (te van Augus ta) dalen. Twee ondcivftiiieren wer den gevangen genomen." JAPANNER VOORZITTER VAN GEMEENTERAAD IN SJANGHAI Na het aftreden van de Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsche leden van den gemeenteraad van Sjarfghai heeft deze besloten het voorzitterschap op te dragen aan het Japansche lid Oka- saki. Dit is de eerste maal in de ge schiedenis van de internationale neder zetting, dat een Japanner het voorzit terschap van den gemeenteraad be kleedt. Het aantal' leden van den nieu wen gemeenteraad is in het vervolg be perkt tot drie Japanners, drie Chinee» zen, een Duitscher en een Zwitser. KORT NIEUWS uit het buitenland United Press meldt uit Washington, dat de Gezantschappen der V.8. ln Bolivia, Paraquay en Ecuador tot ambassades zyn verheven. De Zuldamerlkaansche staten ln kwestie hebben hunnerzijds hun gezant schappen te Washington tot ambassade# yerheven. Radio Bagdad maakt melding van een nlouwe koudegolf In de Iralcscho hoofdstad. Het vriest vyf graden. In Noord-Irak biyft het hevig sneeuwen. Ook uit Teheran wordt vorst van acht graden gemeld. Alle universiteiten ln de Itallaansche provincie Bengalen zijn tot nader order ge- De krijgsraad van het zeventiende mi litaire district te Montauban (Frankrijk) heeft 25 communisten veroordeeld tot straf fen van twintig Jaar dwangarbeid tot één jaar gevangenis. De Duitsche ambassadeur te Parys, Abetz, die gcrulmen tyd ln Duitschland vertoefd heeft en zich op het oogenbllk ln Berlijn bevindt, zal eerlang op zijn post te- rugkeeren. De FUhrer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der Marine, admiraal Ra der. het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan d'en duikbootcommnndant, ka- pltein-luifcnarit Rlgalk. Deze heeft van een naar Engeland varend convool een vlleg- tulgmoederschlp tot zinken gebracht. Radio-programma's VRIJDAG 9 JANUARI 1942 Hilversum I, 415.5 M. 7.15 Gram.muz. 7.45 Ochteiidgynni. V.'.C Gramjnuz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Gra- mofoonmuz. 8.35 Ochtcntigymn. 8.45 Gram. muz. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Gram. muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orkest Malando. solist en gram.muz. 12.00 Orgel en viool. 12.40 Almanak. 12.45 BNO:. Nieuws- en ccon, ber. 13.00 Productieslag. 13.15 Klaas van Beeek en zyn orkest en soliste. 13.45 Gram.muz. 14.00 Haarlcmsclie orkestvereen., solist en gram.muz. 16.00 Bij bellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Orkest Malando en solist. 17.15 BJ40: Nieuws-, econ. en -beiu'sber. 17.30 Voor de jeugd. 1745 Orgelconcert. 18.10 Sportwe- tenswaardlghedon. 18.30 Uitzending voor Nederlandsche arbeiders ln Duitschland. 19.00 A'fctuccl halfuur. 19,30 Amusements orkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met do studio beschikken). 20.15 Gra- mofoonmuz. 20.45 Causerie: Wintertijd ln Vlaanderen. 21.00 Het Roemeensch orkest Gregor Serban en gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.'00 BNO: Engelsche uitzen ding: Economic News from Holland of gxa» moloonmuz. 22.1524,00 Gram.muz. Hilversum 13, 301,5 DL 7.15—8.45 Zie Hilv. I. 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwydlng. 10.15 Gram.muz. 10.40 Rot terdam. lezing. 11.00 Zang met pianobege leiding cn gram.muz. 11.30 Gram.muz. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nleuws- cn econ. ber. 13.05 Gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Het kleine Om roeporkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gra- mofoonmuz. 17.15 ENO: Nieuws-, econ. en heursber. 17.30 Romancers, soliste en orgel spel, 18.30 Verborgen rykdommen ln het waardelooze. 18.45 Gram.muz. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muz. 19.45 Reportage. 20,00 Gram.muz. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rkdlo-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.45 Gram.muz, 21.00 Boekbespreking, 21.15 Gram.muz. 21.45 BVO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.10— 22.15 Avond wijding. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN NedcrUnidsche bewerking E. Kok. 32. Zij 'kieeden zich en gaan weg, Erika ziet er niet mee; zoo vroolijk uit. Zij slenteren door het bosch.je en bereiken don weg. die naar de akkers voert, de zelfde dien zij eenige weken geleden gcloopcn hebben. Toen had hij hier ook over Lies je gesproken, gaat het door haar hoofd. De naam is nis een rootle lap voor raar, maar toch is zij nieuwsgierig. Hij heeft bslist een blauwtje geloopen, anders zou hij haar wel op den bruiloft hebbn genoodigd. Ja. daar moet iets gebeurd zijnEerst is hii zoo zwijg zaam als zij, maar dan begint hij te praten. Ja. zegt hij. dus Liasje, u hebt daars'r ks gezegd. Erika. dat wij wer kelijk goede vrienden worden. Onder goede vrienden bestaan geen geheimen Daarom wil ik u van Liesje vertellen, mag ik? Als ik neen zou zeggen, zoudt u het toch doen. Hm. Dus mag ik beginnen. Dus Liesje. de achternaam doet er niets toe. Ik heb eens werkelijk van Liesje. gehouden. Ik had haar in Berlijn lee- ren kennen, ik had niet veel ervaring cn verbeeldde mij van het meisje te houden. Eens op een dag zag ik, dat zij een ander kuste. Hoe vindt U dat? Erika hod zich de geschiedenis met Liesje heel anders voorgesteld. Zij ;s verbaasd. Hoe ik dat zal vinden? Zij trekt de wenkbrauwen op. A's het zoo is, als u zegt, dan heeft dat meisje zich niet netjes gedragen. Ik zou in uw nlaals niets meer van haar willen we ten. Doel mij genoegen, dat te hooren. ik heb dat namelijk ook gedacht. Uil, er wes geen andere keus. En toen ik bet uit bad gemaakt, merkte ik, dat het mij hee'emanl geen verdriet deed. Het kon dus geen echte liefde geweest zijn. niet waar? De geschiedenis wordt steeds merk waardiger, der.kt Erika. Overigens is dat alles nu al een jaar geleden. Dan ontmoete ik haar door een toeval nog eens en toen was zy een getrouwde vrouw. De vrouw Erika kijkt hem onzeker aan. En verder? Verder? Dat is alles van Liesje. Wat echte en werkelijke liefde is, dat heb ik pas geweten toen ik u ont moette. Toen uwie ontmoette? vraagt Erika, want zij meent niet goed verstaan te hebben. Maar zij heeft het. goed verstaan. Toen ik u leerde kennen, zegt hij voor den tweeden keer. U. Zijn oogen stralen, hel bloed schiet naar zijn gezicht. En sedert ik weet, dat u ook van mij houdt Wat! hijgt zij. Ik. Hicrblijven. beveelt hij. Nu gaat u mee naar den steen of u wilt of niet. En voordat, zii weel wat er aan de hand is. heeft hij haar arm gegre pen en rent met haar voort naar den Tooten steen, die eens, in oeroude lijden, uit den hemel is gevallen en daar nu ligt a's 'n vre°m te grootheid. En daar laat hij haar di- slechts hij gen kan en wier haren in haar gezicht hangen en wier oogen zeldzaam stra len, los. De inscriptie, daarlees, com mandeert hij. Dat staat er al zes maanden ingegrift, lees. En.zij ziet een hart met een pijl er door en rond daarom heen staat „Eri ka en Rudi" Lieve help, zegt zij, sedert zes maanden. Als ik dat had geweten, dan was ik hier allang geweest Thuis wacht mevrouw Cecilia ge duldig met het eten, Erika zal wel ko men. Erika heeft immers gezegd, dat zy vandaag langer weg zal blijven. Een paar dagen later wordt dokter Eisen trager midden in zijn spreekuur weggehaald. Het gaai niet goed met Paul Kellermann. Tante Cecilia wacht In de naaste kamer op den uitslag van het onderzoek en als de dokter met een merkwaardig strak gezicht bij haar komt. weet zij alle1:. En z<>o komt het dan, dat men Kel'er-vmn weldra moet uitdragen naar ho>. kleine kerkhof. Maar het leven gaat toch'ver1 er. Dag rijgt zich aan dag en als de eerste herfststormen over het land waaien, heeft mevrouw Cecilia haar leed over wonnen. Op Kerstavond is er een verloving. Mevrouw Cecilia heeft tijd noodig ge had om zich met deze. voor haar onge hoorde gebeurtenis, te verzoenen, maar als dan de lange, blonde man voor haar staat en haar aankijkt met zijn heldere, blauwe oogen, smelt de laatste rest van haar boosheid weg. En zjj begrijpt, dat niets is tegen te hou den, niet de dood en niet de liefde. In Maart is b.j de Schirmers alles op zyn kop en weer wordt Eisentrager gehaald. Dit keer wacht Eberhard in de naaste kamer en dit keer kijkt Eisentrager heelemaal niet ernstig, maar vroolijk, als hij weer tevoorschijn komt. Ik wensch u geluk, zegt hy, een prachtjongen! Ja, dat is een mooie Maartavond en Erika en Rudi die, in mantels gewik keld, in de waranda zitten kijken el kaar gelukkig aan als Eisentrager het nieuws komt vertellen. Een jongen, zegt Rudi droomerig. Ja. flkk hé. die kle'ne Tru^e. lacht de dokter. Ik keif menschen, die oen voorbeeld moesten nemen aan zoo iets. Goeden avond juffrouw Keller mann, goeden avond Rudi. Alles gaat eenmaal voorbij. Ook een lang rouwjaar. En dan komt de dag in Augustus waarop weder een plech tig uur in de kerk wordt gehouden en een feestelijke lyenigte toekijkt. Ja, daar staan zij voor het altaar en kijken elkaar vol geluk in de oogen, daar staan Erika en Rudi en weten, dat zij nu voor het geheele leven bij elkander hooren. Eberhard en Trude brengen het jon ge paar naar hef station. - Prettige reis, wenschen zij en stralen daarbij zoo alsof zij zelf nog in de bruidsdagen zijn. En als de trein langzaam onder de overkapping uitrijdt, wuiven de zakdoeken totdat eh niets meer te Gelukkige dagen, gelukkige men schen. Alleen één loopt een beetje onge lukkig rond. dat is mijnheer Gresz- kowski, ja. Franz van de benzinepomp. Er moet toch wel iets met de liefde aan de hand ziin, denkt hy en heeft voor het eerst berouw. Maar liet be rouw komt te laat. Daar je vroe- ~er aan moeten denken, mm, veel, veel vroeger, want het >r- werkelijk 'niet goed, dat de mensch p'Jeea. is EINDE.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2