HOEST ABDIJSIROOP De zusters Imhoff 2 AMERRFOORTSOHE COtJRANT - ZATERDAG 24 JANUARI 1942 YREDEGERECIITHOF. Lage praktijken van een kapitein VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT Het Vredegerechtshof heeft zich gis teren beziggehouden met de behande ling van de zaak tegen den 41-jarigen kapitein der artillerie, G. J. Verwey, wien ten laste was gelegd, dat hij, door het toenmalige militaire gezag belast zijnde met het doen van nasporingen en huiszoekingen bij nationaal-socia- listen, in woningen in den nacht van 13 op 14 Mei 1940 te Alkmaar door misbruik, althans door aanmatiging, van gezag achtereenvolgens vier vrou wen of meisjes heeft gedwongen zich in het bijzijn alleen van hem te ont- kleeden, zulks terwijl het niet nood zakelijk was, dat hij genoemde vrou wen op haar lichaam onderzocht. Deze rechtszaak werd met gesloten deuren behandeld. Bij den aanvang werd een rapport van luitenant-generaal IJ. Baan voor gelezen, die daarin klaagt over de zeer onkiesche wijze, waarop te Alk maar huiszoekingen werden verricht en die een streng onderzoek aanfie- veelt. De vervolging, tegen verdachte Verweij ingesteld, is het resultaat daar van. Als eerste getuige werd de thans 27- jarige mevrouw A. gehoord, die in Mei van het vorige jaar nog als ongehuw de dochter van een der plaatselijke autoriteiten van Alkmaar bij haar vader inwoonde. Zij verklaarde, dat, toen de kapitein zich des avonds te haren hui/.e aanmelde, aanvankelijk ook haar moeder en haar broeder in de kamer aanwezig waren, doch die werden door den kapitein weggestuurd. Daarna had verdachte tot haar gezegd: „Nu heb is iets minder prettigs voor u, ik moet u fouilleeren", dus moet u zich ontkleeden." Op haar vraag of dat beslist nood zakelijk was, had verdachte bevesti gend geantwoord, daarbij de hand aan zijn revolver houdend, welk vuurwa pen hij later op de tafel legde. Getuige verkeerde derhalve in de veronderstelling, dat het noodzakelijk was en zij ontkleedde zich, doch mocht schoenen en kousen aanhouden. Toen zij zich grootcndeels van haar kleeding had ontdaan, had verdachte gezegd Nu is het genoeg. Hij had daarop om haar heen geloopcn en vervolgens erin toegestemd dat getuige zich weder aan kleedde. Op de vraag van den president, dr. Carp, of verdachte daarbij handtas telijk was geweest of haar onbehoor lijke woorden had toegevoegd, ant woordde getuige ontkennend. Ook de gedurende ongeveer een minuut afge legde kleedingstukken had hij niets aangeraakt. De tweede getuige, de 21-jarige me vrouw K. (eveneens nog ongehuwd in Mei 1940) verklaarde, dat verdachte dien avond te haren huize in het alge meen de vraag had gesteld of men pa pieren van de N.S.B. in huis had. Toen verdachte had vernomen, dat getuige lid van de N.S.B. was, had hij haar naar boven gestuurd en was haar ge volgd naar een afzonderlijke kamer, waar het nader onderzoek zou geschie den, dat aanving met de mededeeling, dat zij zich moest ontkleeden. Hoewel getuige deze mededeeling erg vreemd vond, had zij, vreezend voor den re volver, dien de kapitein bij zich had, aan het bevel gevolg gegeven en zich geheel ontkleed. Ook dit had slechts heel kort geduurd en verdachte had haar niet aangeraakt of haar woorden toegevoegd.' In antwoord op eenige vragen van verdachtes raadsman, mr. A. van Os, deelde getuige nog mede, dat zij dien avond reeds in pyama was, wegens het 'late uur, en dat veertien dagen later verdachte te haren huize een bezoek aan haar vader had gebracht om zijn spijt te betuigen. De thans 39-jarige mevrouw B. was de derde getuige. Zij verklaarde dat zij aan verdachte reeds had toegege ven, lid van de N.S.B. te zijn, doch op zijn vraag naar haar lidmaatschaps kaart had geantwoord: „Die heb ik niet." Haar huisgenooten waren geen lid. Verdachte had gezegd tot getuige: „Als u geen lidmaatschapskaart kunt toonen, dan moet ik u fouilleeren. Zij had toen gevraagd of dat beteekende, dat zij zich moest uitkleeden en daar op had verdachte bevestigend geant woord. Ook deze getuige was bevreesd voor den revolver en had zich voor hem ontkleed. Aan de kleedingstukken had verdachte geen noemenswaardige aan dacht geschonken. Later op den avond kwam verdachte terug met de mede deeling, dat hüi indien zij haar lid maatschapskaart nog niet gevonden had, haar opnieuw en thans grondig moest onderzoeken. Dit was toen in derdaad geschied cn wel aan den over kant, ten huize van haar broeder, waar getuige zich voor de tweede n»aal moest ontkleeden, Zelf heeft zij toen eenige •tuks klceding uitgeschud. Vierde getuige was de 22 jarige mej. W., die op last van verdachte tezamen met haar aanstaande schoonmoeder en haar verloofde naar het toenmaals in de ambachtsschool gevestigde militaire bureau was gezonden, waar een kor poraal haar verloofde had gefouilleerd en waar zij in een afzonderlijke ka mer zich voor den kapitein had moe ten ontkleeden. Aanvankelijk had zij dit geweigerd, doch daarop had ver dachte haar gelast, onder opmerking, dat het zijn plicht was. Zij had zich toen op haar directoire na ontkleed en verdachte had haar betast en had om haar heen geloopen. De 28-jarige joodsche reserve-luite nant, dr. H. Speijer getuigde, dat hij destijds dienst deed als ïnlichtingsof- ficier en dat hij mondeling de opdracht van overste. Baan tot het doen van huiszoekingen en arrestaties aan den kapitein Verwëij had overgebracht. Getuige kon zich niet herinneren of daarbij sprake was van fouilleeringen. Verder werd nog een eersle-luitenant gehoord, die eenzelfde opdracht van zijn collega Speijer namens den overste had ontvangen, doch deze op normale wijze had vervuld, aan de hand van een ver strekte lijst van leden der N.S.B. Deze getuige had geen enkele vrouw onder zocht, omdat hij daartoe geen termen aanwezig achtte. Hij had ook nergens, behalve in het commissariaat van poli tie, wapens aangetroffen. Een wachtmeester der marechaussee, die destijds als korporaal den kapitein bij eenige huiszoekingen had vergezeld, getuigde k decharge, dat de kapitein over het algemeen correct was opgetre den. Verdachte gaf als motief voor zijn vreemde houding nog te kennen, dat hij zich had willen overtuigen, dat de be treffende vrouwen haar lidmaatschaps kaart van de N.S.B., of andere papieren van belang voor het onderzoek, dat hij moest verrichten, niet tusschen haar kleeding verborgen hadden. Zijn ge dachte was, dat leden der N.S.B. ver raad pleegden of met de oorlogvoeren de tegenpartij samenwerkten. Hij had wel begrepen, dat het voor de onder zochte vrouwen en meisjes hoogst grie vend was, zich voor hem te moeten ont kleeden, doch meende, dat hij op die wijze handelde in 's lands belang. De Procureur-generaal, prof. dr. R. v. Genechten, noemde het onderhavige ge val het hoogtepunt van de vervolging der nationaal-socialisten in de dagen van 10 tot 14 Mei 1940. Verdachte heeft z.i. een zeer misselijke rol gespeeld. Terwijl duizenden zich verdedigden in de linies, ging deze verdachte op zijn manier te werk door misbruik te ma ken van de omstandigheden, de vrou wen te vernederen en zichzelf waar schijnlijk eenige aangename oogentthk- ken te bezorgen. Alles wijst erop, fat het dezen verdachte heelemaal niet om fouilleering te doen was, maar om de betreffende vrouwen zoo diep en kren kend mogelijk te bejegenen, want juist de dingen, waarop het bij een fouillee ring aankomt, had hij over het hoofd gezien, zooals onderzoek van de klee dingstukken, terwijl hij in het bijzon der de jongere vrouwen voor zijn be doelingen bleek te hebben uitgezocht. Op grond van art. 137 van het Wet boek van Militair Strafrecht (de mili tair, die door misbruik of aanmatiging van gezag emand dwingt iets te doen, niet te doen, of te dulden, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar) eischte spreker de hierin genoemde maximumstraf. Naar sprekers gevoelen was deze straf aan zienlek te weinig, doch de wet stelt geen hoogere strafmbgelijkheid, omdat aan een dergelijk misdrijf indertijd niet is gedacht. Intusschen biedt art. 57 van het Wetboek van Strafrecht nog de mo gelijkheid om de straf met een derde te verhoogen, Indien het Hof de meerdere gepleegde feiten als op zichzelf staande zou willen beschouwen, m welk geval de geraffineerde, perverse, men kan zeggen liederlijke wijze, waarop ver dachte te werk is gegaan, toen het va derland in gevaar verkeerde-, gestraft zou kunnen worden met 5 1/3 jaar. Tevens vroeg spreker ten aanzien van' dezen verdachte op grond van art. 23 mil. Strafrecht diens ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. van Os. betoogde, dat verdachte rekening moest houden met de mogelijkheid, dat papieren wa ren verborgen op het lichaam der on derzochte personen. Het was oorlogstijd en verdachte moest zijn orders uitvoe ren, al spreekt het vanzelf, dat het'on derzoek op vrouwen door vrouwen had behooren te geschieden. Verdachte kon hetgeen hem tenlaste is gelegd beschou wen als een onderdeel van de hem ge geven opdracht. Van bevrediging van lusten is geen sprake geweest en ook niet van can anti-nationaal-socialistist gezindheid. Pleiter concludeerden tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een straf, die de zeventien maanden preventieve hechtenis, welke verdachte reeds heeft doorgemaakt, niot te boven gaat en dan met aftrek van dit voorarrest. Het Vredegerechtshof zal Donderdag, 5 Februari uitspraak doen. Het Nationale Plan Uw gift: een band met volk en land. Uw gift: een toUi van steun aan 't volk. Gironummer van de W. H. N. 5555. INSTALLATIE VAN DE VASTE COMMISSIE De vaste commissie van den Rijks dienst voor het Nationale Plan, waar van de benoeming in December jl. heeft plaatsgehad, is dezer dagen door den president van den Rijksdienst, mr. dr. K. J. Frederiks. geïnstaleerd. De heer Frederiks hield bij die gelegenheid een rede. waaruit hieronder een en ander wordt weergegeven. De Rijksdienst voor het nationale plan is in het leven geroepen ten behoeve van 1. de ruimtelijke ordening der na tionale belangen; 2. het toezicht op de ruimtelijke or dening van de streekbelangen en ge meentelijke belangen 3. het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen. De gedachte van het Nationale Plan dankt haar verwerkelijking aan de Staatscommissie tot herziening van de Woningwet, welke het dringend nood zakelijk achtte, d3t de ruimte ordening en de coördinnatie van de zoo uiteen- loopende belangen, welke het gebruik van de bodem betreffen, als die van laftdbouw, handel, nijverheid, natuur schoon, recreatie, vestiging en verkeer in nationaal verband zouden worden tot stand gebracht. Bij deze taak, bij uitstek een gemeen schapsbelang dienende, heeft de vaste commissie een belangrijke functie te vervullen. Zij zal leidine hebben te ge ven aan de centrale ruimtelijke orde ning en de coördinatie van planologi sche maatregelen en aan de voorbe reiding van het Nationale Plan, Hier voor is behoefte aan een breed opgezet onderzoek en de bestudecring van het daarbij verkregen materiaal. In ver band hiermede zal de commissie richt lijnen hebben te ontwerpen voor het centraal verzamelen, rangschikken, be- studeeren en verwerken van gegevens, welke voor het stedebouwkundige werk in Nederland van algemeene beteeken's zijn en voor het brengen van eenheid in het ver werken van deze gegevens. Na een uitgebreid onderzoek naar de elementen, die bij de ruimtelijke orde ning van belang ziin, zal de commissie het veel omvattende werk moeten lei den, dat uiteindelijk zal voeren naar een samenvatting in een Nationaal Plan. SPAAR- EN BETAALZEGELKASBEDRIJVEN In de Nederlandsche Staatscourant van 23 Januari 1942 is een besluit van den Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart verschenen betrekking hebbende op de uitoefening van het zoogenaamde spaar- en betaalzegelkas- bedrjjf. Ingevolge'dit besluit is voor voort zetting van een dergelijk beroep of be drijf een vergunning noodig van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, die met betrekkin^ tot de uitoefening van het bedoelde beroep of bedrijf neg nadere voorschriften zal geven, waarbij tevens regelen kunnci worden gesteld aangaande het intrek ken der vergunning en het ontzeggen van het recht, het beroep of bedrijf uit te oefenen. De spaar- en betaalzegelkasbecrij- ven zullen derhalve voor zoover zij een vergunning tot het uitoefenen van een zoodanig bedrijf hebben aangevraagd, ten aanzien van hun werkwijze ge'iou- den zijn aan de bepalingen van econo- mischen aard, welke door den Secre taris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart voor het verleenen der vergun ning nader zullen worden bekend ge maakt. Voor nadere bijzonderheden in ver band met het aanvragen van een ver gunning wordt verwezen naar de el ders in dit blad opgenomen desbetref fende officieele publicatie. EEN MILLIOEN AAN UIT- KEERIXGEN VAN WINTERHULP TE AMSTERDAM Het stedelijk bureau van Winterhulp te Amsterdam heeft bericht gekregen van het hoofdbureau te Den Haag. dat wederom een bedrag van f 300.000 be schikbaar is gesfeld voor uitkeering in Amsterdam, zoodat vanaf November 1941 in totaal 'thans f 1 000.000 werd toegekend. Deze 300 000 zullen besteed worden als derde uitkeering cn wel in de maand Februari. in alle vormen veroorzaakt door "n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende sltjm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest. A KKFF?9 Hoe naar, mijnheer Ja mijnheer, ik voel met u mee! De tijden zijn moeilijk en Ik vraag my af hoe u ze door moet komen, nu u 's middags maar twee of hoogstens drie borrels kunt krijgen, terwijl uw siga renwinkelier u dagelijks slechts vijf si garen van 60 cents per stuk kan leve ren. Neen, over uw hamstervoorraad praten wij niet, want die zal wel den zelfden weg opgaan als uw zilvergeld, dat u zoo zuinig had opgespaard en dat u nu toch moet uitgeven. Voeg daarbij nog het feit dat u zelfs niet eens rustig naar den Engelschen zender kunt luisteren, dan zal een ieder het met u eens zijn, dat u nare tijden beleeft en dat terwille van een vaderland, waar u zelfs geen behoor lijke vacantie kon doorbrengen vanwe ge uw rang, stand en positie en van een volk, waarvoor u zich eerder schaamde, dan dat u er trotsch op was. Hoe naar, mijnheer, dat zelfs u met die tram naar de stad moet, omdat uw ..wagen" gevorderd werd. Ja, en hoe is het mogelijk dat er „lui" zijn, die mee- nen, dat deze verschrikkingen noodig en onafwendbaar zijn en overwonnen moeten worden, terwille van de toe komst van dit land. En toch, mijnheer, de tijd dat men- schen zooals u het voor het zeggen hadden is voorbij! Het woord is nu aan hen, die liefde voelen voor hun land. die er trotsch op gaan Neder lander te zijn, die begrijpen dat een nieuwe toekomst veroverd moet wor den en dat zij offers hebhen te bren gen, zich daarvoor zelfs hebben in te zetten. Het woord is thans aan mannen van het slag, dat nu met de wapenen in de vuist in het Oosten strijdt tegen de bolsjewisten. Natuurlijk mijnheer, dat is niets voor u, maar gelukkig zijn er nog dui zenden flinke kerels in ons land, die er anders over denken en die zich zul len aanmelden bij het Vrijwilligersle gioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. REGELING LOONEN IN HET BRANDSTOFFENBEDRIJF Tusschen den Bond van Nederland sche handelaren in brandstoffen te Am sterdam en de Transportarbeiders-or ganisaties, zijn gedurende geruimen tijd onderhandelingen gevoerd betreffende de totstandkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst, welke onderhan delingen evenwel niet tot resultaat heb ben geleid. Nadat terzake de bemiddeling van bet college van Rijksbemiddelaars was ingeroepen, werden vertegenwoordi gers van den Centralcn bond van Transportarbeiders en van den Bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen, zoomede van andere werkgevers-organisaties door het colle ge in de gelegenheid gesteld, hun standpunt ter zake ten overstaan van het college mondeling toe te lichten. Hierbij is het college gebleken, dat op het totstandkomen van een collectie ve arbeidsovereenkomst vooreerst geen uitzicht bestond. Aangezien het evenwel wenschelijk en in verband met de sociale positie der werknemers noodzakelijk voorkwam, voor zooveel mogelijk, gelijke loon. en arbeidsvoorwaarden voor den geheclen bedrijfstak van kracht te doen worden, heeft het college thans een regeling bin dend vastgesteld. Deze regeling zal in werking treden met ingang van de eerste volle Ioon- week na 31 Januari 1942. Zij omvat bepalingen betreffende de loonen, den arbeidsduur, overwerk, feestdagen en verzuim, vacantie, als mede een bepaling, welke de loonen voor jeugdige werknemers inhoudt en de gnmzen aangeeft van het maximum aantal \e werk te stellen jeugdige werk nemers in een onderneming. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER HET GOOISCHE VEE Uit een ingesteld onderzoek onder het vee der scharende Erfgooiers is gebleken, dat ongeveer 30 pCt. van de betrokken veehouders niet bij de t.b.c.- bestrijding onder het vee is aangeslo ten en dat niet minder dan 415 dieren op t.b.c. reageeren, of wel 18 pCt. van het geschaarde vee. Als gevolg hier van stelt het dagelijksch bestuur van Stad en Lande van Gooiland aan het groot-bestuur zulks op advies dei- provinciale commissie tot bevordering der rundveefokkerij in Noord-Holland —thans voor de leden, die rundvee willen weiden op de gemeenschappe lijke gemeenten te verplichten aange sloten te zijn bij de „Vereeniging tot de bestrijding van de tuberculose on der het rundvee en van andere vee ziekten in Noord-Holland." GEEN JAARVERGADERING VAN STAD EN LANDE VAN GOOILAND De jaarvergadering van alle Erf gooiers een folkloristische gebeur tenis van bijzonderen aard, welke ge meenlijk in de rfinand April wordt ge houden zal dit jaar geen doorgang vinden. De duizenden Erfgooiers zul len dus dit jaar niet in het Hilver- sumsche Sportpark bijeenkomen. VOLKS- EN GEZINSHUIS HOUDING Rede van mej. dr. Rinn. Ter gelegenheid van de te Utrecht gehouden tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken voor haar volk", wel ke expositie is georganiseerd door de Nat. Soc. Frauenschaft is Donderdag avond in hotel „Des Pays-Bas" een ver gadering belegd uitgaande van de N.S. Frauensehaffen, waar aanvankelijk als spreekster zou optreden mevr. prof. yon Reichenau, die echter verhinderd was. In haar plaats sprak nu mej. dr. Rinn, die als onderwerp had gekozen „volks- en gezinshuishouding". Mej. dr. Rinn leidde het onderwerp in met de opmerking dat de zienswijze over dit onderwerp van uit kapitalis tisch oogpunt hemelsbreed verschilt met den kijk, dien men op dit probleem heeft door nat. soc. bril. En het meest op den voorgrond springende verschil-, punt is wel, dat in een kapitalistisch® ordening de belangen van den verbrui ker inplaats van primair, zooals dat be hoort, vaak nog niet eens secondair zijn n aanzien van de productie. De fabriek uit den ouden tijd maakte vaak alleen datgene, waarmede de lei ders van de fabriek de grootste winsten konden maken. Dat er voor een goede ordening ook nog voldoende gelegen heid moet bestaan voor eigen initiatief van den verbruiker kwam toen eenvou dig niet „lm Frage". Een belangrijk uitvloeisel van het vierjarenplan was, dat deskundigen zich gingen bezighouden met het vraagstuk: Hoe krijgen wij voor die producten, welke het eigen land niet oplevert, ge schikte surrogaten? Toen men eenmaal zoover was, dat men goede vervangingsmiddelen kon fabriceeren was de volgende taak het den huisvrouwen duidelijk te maken, dat zij nu voorgoed moesten breken met een star conservatisme op het ter rein van de huishouding en dat zij zich in de allereerste plaats geheel moesten instellen op een nieuw beheer van de huishouding. In dit verband wees spreekster erop, dat het vaak niet zoo moeilijk was de huisvrouw voor het nieuwe te winnen, doch dat de prac- tijk heeft het bewezen voornamelijk tegenkanting bestond van de zijde van den heer des huizes. Europa één gemeenschap. In Duitschland heeft men tijdig het roer omgegooid met het gevolg, dat thans in oorlogstijd het leven vrijwel normaal kan verloopen, Natuurlijk, in deze dagen moet ook de Duitscher veel ontberen, maar het voornaamste is en blijft toch, dat datgene wat hij of zij noodig heeft om goed gezond te blijven, in behoorlijke mate verstrekt kan wor den. En wat voor Duitschland geldt, is in den loop der laatste maanden ook voor geheel Europa gaan gelden. Meer en meer dringt het besef door dat Euro pa als één gemeenschap door den nood der tijden wel gedwongen is autarkisch naar buiten uit op te treden. Men be seft dat het liberalistische tijdperk voorgoed voorbij is en door de revolu tie in het gewone huishoudelijke leven is reeds te bemerken, dat alle Europee- sche vrouwen zich langzaam maar ze ker één gaan voelen. Van iedere vrouw in Europa wordt thans veel gevergd, zij moet, wil zij haar taak naar behooren verstaan, de hoogste activiteit ontplooien. Daarom is het noodig, dat de Europeesche vrou wen elkaar helpen en steunen, zooveel zij kunnen. Een sterke samenwerking is niet alleen gewenscht doch ook hoogst noodzakelijk. Mogen dan de vrouwen van Europa elkaar begrijpen en met elkaar de moeilijkheden van dezen tijd overwinnen. De vergadering, welke met een kort woord van mevr. M. de La Fontaine was geopend, werd gesloten met een woord van dank aan de spreekster door den Kreizinspector der N.S D.A.P., prof. dr. O. Nieschulz. BELANGRIJKE GROND ONTEIGENING IN HET GOOI Het dagelijksch bestuur van Stad en Lande van Gooiland heeft thans aan het bestuur medegedeeld, dat door vonnis van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam een aan Stad. en Lande toe- behoorend heideterrein bij den water toren te Laren ter grootte van ongeveer twaalf hectaren, door de provincie Noord-Holland ten behoeve van het P.W.N. is onteigend. De schadeloosstel ling is bepaald op 81.809.hetgven berekend is naar een prijs van 0.65 per vierkanten meter. Hiermede is deze grondoverdracht, waartegen vooral in de kringen der niet-scharende erfgooiers verzet be stond, een feit geworden. Nog niet be slist is echter de kwestie der wegen en paden, welke over dit terrein toegang verleenen van Laren naar de groote Westerheide. Vooral in den zomer, wan neer hier duizenden Amsterdammers verpoozing komen zoeken, is het op de ze heide zeer druk. De gemeente Laren vreesde, dat door het P.W.N. de betref fende paden voor het openbaar verkeer zullen worden gesloten en om dit te voorkomen besloot 2ij reeds geruimen lyd geleden, bedoelde paden op den legger van wegen te plaatsen. Dit be sluit behoeft echter de goedkeuring van het provinciaal bestuur, doch dit heeft hieromtrent nog steeds geen beslissing genomen. DADER VAN KERKDIEFSTALLEN GEVAT De Bredasche recherche heeft een mooi resultaat weteD te boeken, door den dader van een brutalen inbraak en overval in de St. Antoniuskerk reeds binnen vier en twintig uui te vatten. De aangehoudene is de 25-jarige zwer ver N. D., afkomstig uit Kerkrade. De man viel bij het verhoor door de mand en legde een volledige bekente nis af. Hij vertelde o.a. uit vrees voor ver raad de 52-jarige mej. H. neergesla gen te hebben. De slag was zoo hevig geweest, dat hij meende mej. H. ge dood te hebben. D. bleek overigens na de eerste daad in de St. Antoniuskerk de kerk op den Ginnekenweg te zijn binnen gegaan, om daar een offerblok te lichten. Er is bovendien ook aan het licht gekomen, dat de man twee zilve- r endoosjes uit de sacristie van de Sint Antoniuskerk heeft gestolen. Een er van had hij reeds kunnen verkoopen voor twaalf gulden aan een zilversmid te Breda. In zijn zakken bevonden zich nog verschillende voorwerpen, blijkbaar eveneens van diefstal afkomstig. Het vermoeden bestaat daarom, dat hij nog meer kerkdiefstallen op zijn geweten heeft. Radio-programma's ZONDAG 25 JANUARI 1942. Hilversum I, 415,5 AL 8.00 Gewljdo koorzang (gr.pl,). 8.15 De zin van het boer zl)n. 8.30 GitMn.muz. 0.00 BNO: Nleuwsbcr. 9.15 Voor de Jeugd. B.45 Gram.muz. 10 00 Orgelconcert (opn.). 10.30 Kerkdienst. 12 00 Gram.muz. 12.15 Klaag van Bceck en zijn orkest. 12.45 BNONleuws- en econ. ber. 13.00 Gram muz. 13.05 Neder- landsch Verbond voor Slbbekunde „Wie cn wat waren onze voorouders?" 13.20 De Mees terzangers en gram muz. 14.00 Omroeporkest en gram.muz. 15.00 Radlotooncel. 15.45 ..De Houtdief", komische opera. 17.00 Zondag middagcabaret. 17.45 Planovoordracht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gram.muz. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 .Rondom den toren", coburotprogramma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.15 Sep tetconcert. 20.55 PlanosoU (gr.pL). 21.15 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „An American sees Holland" of gram.muz. 22.1524.00 Gram.muz. Hilversum II, 301,5 RL 8.00 Gram.muz, 9.00 BNO: Nleuwsber. 9.10 Mozart Regerconcert (gr.opn.). 10.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagds platen. 12 00 „Indlë ln nood", tweegesprek. 12.15 Bach Hfindelconcert (gr.opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 „Aan den Ryn", muzikaal programma. 13.45 Gramo- foonmuz. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 1420 Omroepsym- phonle-orkest en sOllBte. Ca. 15.05 Causerie „Ons oude stedeschoon". 15.20 Omroepsym- phonle-orkest. 16.00 „Op den steiger", lezing door Prof. Dr. T. Gocdewaagen. 16.15 Gra- mofoonmuzlek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram.muz, 1720 Causerie ..Nederland sche dichters schrijven Duitsche verzen". 17.46 BNO: Nleuwsber. en sportuitslagen. 18.00 Orkest Malando en solist. 18 30 Onze Nederlandsche taalclub. 19 00 BNO: Nieuws berichten. 1920 Roemeense h orkest Grcjor Serban. (19.4520.00 Spiegel van de week). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Amusementsorkest en Klaver Drie. 21.00 Grnmjnuz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het Weermachtsberlcht. 22.1022 15 Gram.muz. MAANDAG 26 JANUARI 1942. Hilversum I, 415,5 RL 7.15 Gram muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram.muz. 820 Ochtendgymn. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.45 Oude kamermuziek (gr.pl.). 9.15 Voor do hulsvrouw. 9.20 Gram muziek. 11.00 Voor de kleuters. 1120 Ensemble „De Kwintslag". 12.00 Planovoordracht en gram. muz. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Eerst raet dan baet. 13 15 Vocale duetten met pianobegeleiding en gram.muz. 13 45 Gram.muz. 14 00 Salonor kest en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muz, 16.00 Bijbellezing. 1620 Hoor nen plano. Ca. 16.40 Gram.muz. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Musette-orkest en so tinto. 18.00 Landmans Lust. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19 30 Haarlemsch Or- kestvereen. en 6olist. (Vanaf 20.16 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.30 Haarlemsche Orkestvereen. 2125 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22 00 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth about Holland" of gram.muz. 22.15 Rococo- octet (opn.). 22.50 Amusementsorkest en solist (opn.). 23.25—24.00 Boyd Bachman ea zijn orkest (opn.). Hilversum H, 301,5 RL 7.158.45 Zie progr. H'sum I. 8.45 Grnm. muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Liederen met orkestbegeleiding (opn.). 10.40 Gram. muz. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Zang met piangbegeleldlng. 12.00 Ama- blle-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest en gram.muz, 14.00 Viool, plano en grammuz. 14.45 Gram.muz. 15.00 Orkest Malando en solist. 15 45 Voordracht. 16.00 De Roman cers en soliste. 16.45 Orgelconcert en zang. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.S0 Het Hollandsch Trio. 18.00 Het grooto Om roeporkest en solisten. 19.00 BNO: Frlesch praatje over actucelo vragen. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Roemeensch orkest Grcgor Serban. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 Omroeporkest. (Vanaf 20.15 alleen voor da Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20 45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Melo- dlstcn en solist. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 Gram-muz. 22 10—22 15 Avond- wilding. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Kcdcrlandsche bewaking van E. Kok 14. En nu begon Edlth zich op den avond -.e vc-rhcugcn. Evenals Marlkke stortte zij zich In voorbereidingen voor het feestelijke avondje. Natuurlijk waren haar voorberei dingen van gehc anderen a*-J a's die van Marikke. Terwyi Marlkke zich beijverde tus schen haar klceien en schoenen de Juiste te kiezen en de pa«scnde byoux uit te zoe ken. was Edlth bezig een uitgelezen souper- tjo samen tc stellen. Zulk fijn eten «n dat voor een heer' Het oude dienstmeisje grinnikte Dat fcs ze ker de aanstaande, a's men zoo vragen mag. dokter? Edlth werd. ot haar ergernis, vlamn-cnd ïootj. We! neen. Wand*, wat een Idee? Dus die van Juffrouw Marlkke. meende Wan da cn voordat Edlth haar terecht kon wijzen had zij de kamer al verlaten. Ed»:h bleef verbaasd achter. Wat had Wand» ge zegd. Marlkke's aanstaande? En zij zelf. dit werd haar nu pas duidelijk, verheugde zich op zijn komst en verlangde samen met hem te zijn Daar «aren dus twee zusters in één man geïnteresseerd en nog wel een inan. die aan een ander toebehoorde. Ent was een meer dan precaire situatie. Zou z(J het niet liever afzeggen? Maar dan stond zl) vastbesloten op, Neen. die situatie was nu geschapen en nu zou zij haar niet ontwijken, zij zou haar de baas blijven. Zij had al oor heetere vuren ge- Mnrtkke was gelukkig, zl} had bereikt wat zij wilde. Hun samenzijn van onlangs liad oen ongelukkig einde gehad, maar tenslotte waren zij toch vroolyk en verzoend r tchcl- den cn er kon niets pijnlijks meer voor echoter zijn. Zijn Jn. ,e klonk haar nog lr. de ooren on hoc hadden zijn oogrn ge straald. Neen, _U moest hem weer Jon cn ditmaal zou zij al haar bekoring voor hem hem ten toon spreiden, zij zou hem geheel be too veren en dan Toen Ferronl nog eens opbelde en hnnr voor den volgenden avond Uitnoodlgde. be dankte zi) vriendelijk maar beslist. Deze week gaat het niet, Wölfchen. WIJ kr'Jgcn familiebezoekI riep zij met helle stem. Ma rlkke was nooit verlegen om een leugentje. En de volgende week? Perroni's stem klonk teleurgesteld. Dan misschien, antwoordde Marlkke vroolyk. ZIJ hing den hoorn op cn maafc'e zich gereed voor tea bezoek aan haar nnal- HOOFDSTUK 8 Het Café Central lag niet aan een hoofd straat. het was heelemaal ge. n elegant café. het was een klein, onaanzienlijk cafétjo. ic een van de oude straten, d!c nr.ar de riv. r voerden het had de roep ten gelegenheid voor kenners te zijn. lederen avond was er een cabarelprogrommn. er was een voortref felijke keuken, die de elpennres zelf bedien de, uitstekende wijnen waarvoor de elgemu-r zelf zorgde cn al werden nl deze heerlijk heden ln een doorrookt, klein zaaltje, met versleten pluche sofa's genoten, dan ver hoogde dat alleen maar de bekoring. Tegen middernacht begon dan ln een naastgele gen zaaltje, op een met stearine glad ge- maakten vloer, het dansen, waarbij een ka- pet vurige muziek speelde. In zulk een café kwam Ewald Marscha» op den bewustcn avond toen hij ln een w nhoplgu stemming door de stad dwaalde. Nadat hl), om ongeveer tien uur. zoo bruusk van Ilse ras weggegaan, dwaalde hij eerst doelloos door de stad. HIJ zag zijn U-ven ver nietigd. na hetgeen hij van dokter Fablan had gehoord, voelde hij zichzelf ten doode opgeschreven, wanneer dit zou zijn. was nog niet beslist. En daarby kwam nog het verdriet, om Ilse. dlo hij verdriet had moe- te doin zor.dér het te willen. Dorst en honger dreven hem eindelijk tegen twaalf collé-a had zitten schaken. HIJ at een slaa tje. dat hem nog dorstiger maakte en dronk toen, zonder nadenken, een pnnr glazen hier Weldra voelde hij zich heerlijk, de al cohol verlamde zijn denkvermogen cn nu leek zijn toestand hem niet meer zoo eru- j sllg toe. Tegen middernacht verlieten de meeste gasten het lokaal en ook Ewald ging weg. Een Jongeman bleef aan zijn zijde en stelde hem met goedgespeelde vriendelijkheid voor naar Central te gaan. ér was een nieuw pro gramma en mooie meisjes, voegde hij er aan tce. Ewald ging met hem mee. alleen maar omdat hij niet wist wat hl) doen zou en omdat hij bang was voor de eenzaamheid van zijn gemeubileerde kamer. Weldra zat hij met zijn nieuwen kennis, die zichzelf als Haseloff had voorgesteld, aan een tafeltje vlak bt) het tooneel. Hij dronk den een of anderen sterken drank, dlo door den ander was besteld en zag als door een nevel het programma Zes, zeer slnnke, goed gebouwde meisjes, deden ;en wilden dans en begonnen daarna een py- ramlde te maken. De slanke getrainde li chamen trilden van Inspanning toen ein delijk de pyramlde was gelukt. De toeschou wers klapten luid en do kapel schalde een slotaccoord. Ewald applaud lseerde gedach- tenloos mee. Een oogcnbllk ging het door zyrij hoofd wat h(j hier eigenlijk deed. waar om zat hl) hier én keek naar zulke ztn- looze dingen? Tegelijkertijd voelde hij weer dat dompe gevoel ln zyn borst, dat hem den geheclen middag had gekweldneen. hy wilde er niet meer aan denken. Hij nam een slok uit zijn glas en voelde ziel» op nieuw bekoord. Nu begon men met stoelen te schuiven en allen gingen naar do andé ren mee naar de zaal. Ewald bleef aan zijn tafeltje zitten, zijn glas was leeg, maar hij moest nog meer van dien drank hebben, de drank die hem deed vergeten. HU nep een voorbij loopende keUner aan. Ober. nog een glas van dien rommel Mijnheer! De kellner verdween met het glas en nu klonk naast Ewald een parelend lachje. Zoo Jong en knap en nu al een drinker!, riep een heldere meisjesstem la chend. WJ1 Je niet liever met my dan- Hy keek verbaasd cp. hU begreep niet wte hem hier „JU" noemde. Ilse was cr niet en overigens kende hy niemand ln de stad. Naast hem stond een sler'Jjk meisje ln een laag uitgesneden avondjapon die vol pail letten was. Tusschen haar roodc lippen hlcid zij een zilveren sigarettenpijpje en rookte met diepe halen. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2