MIKFOMTSCIIE COURANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Agitatie en Waarheid Ryti opent eerste werkzitting van het Finsche parlement Java voor de eerste maal aangevallen Aanvallen ten Oosten van Taganrog afgeslagen Singapore brandt ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per «%eek 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 12.25 Losse nummers 10.06 Adm.: Tele! 6289. Giro 86362 Redactie: Tel. 6731 Na 6 u. 5137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losee regelpru» 0.25 Kleine advert („Doelpunten") WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. vJi. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. BALEWIJN. 4 PAGINA'S - 56e JAARG. Geen menseh ter wereld heeft zoo veel beloofd en voorspeld als de Britsche minister-president, Win ston Churchill. Maar geen mensch ter wereld heeft zich evenzoovele malen schuldig gemaakt aan woordbreuk en valsche voorlichting als diezelfde Chur chill. Welke beloften en uitspraken de En- gelsche premier in zijn politieke loop- baan heeft gedaan en welke hjj na kwam of welke werden bewaarheid, hebben wij den lezer verleden week, aan de hand van een uitstekend ge documenteerd artikel, aangetoond. Wij zullen thans niet nader op de valsche beloften des heeren Churchill ingaan, doch slechts de bewering uit spreken, dat alles wat deze oorlogs drijver in de toekomst nog zal zeggen even onwaar en leugenachtig zal zijn als zijn vorige beloften, daar Enge- land's positie en vooruitzichten hope loos zyn. Het lot van Groot-Brittannië is bezegeld; deze waarheid kan met valsche beloften en profetieën niet worden verbloemd. Zelfs met alle Amerikaansche hulp kan het eens machtige Britsche we reldrijk den oorlog te land, ter zee of in de lucht van de door het Pact van Drie vertoonden staten^ en hun bondgenooten niet winnen, daar zijn hulpmiddelen verminderen, terwijl het economische- en bewapenings-poten- tiëel, waarover Duitschland na de ii^ eenstorting der Sovjet-Unie beschikt, oneindig grooter is dan het Britsche en Amerikaansche tezamen. Ook in het luchtduel tusschen de Engelsche 'eilanden en Europa zijn de kansen voor Engeland ongunstiger wegens zijn geografische ligging. Het economische leven is derhalve door de Duitsche luchtaanvallen onherstelbaar geschaad. Mede door de geweldige Britsche ver liezen ter' zee, zal het eilandenrijk vroeg of laat bezwijken, daar eens het cogenblik zal aanbreken, waarop En- gelönd's en Amerika's tonnages niet meer voldoende- zullen, zijn om tege lijkertijd levensmiddelen, grondstoffen, oorlogstuig ,er^ troepen te vervoeren. Daarbij 'komt, dat Groot-Brittannië steeds meer van anderen (Amerika) af hankelijk wordt en de eene stelling na de andere verliest. Vooral in Oost- Azië is Engeland doodelijk getroffen, daar Japan den slagader van het Brit sche empire heeft doorgesneden, door zijn productie-gebieden te veroveren. Uit den worgenden greep zou Enge land .zich misschien nog kunnen ver- lóssen door een geslaagden inval in Duitschland of de bezette gebieden, doch een dergelijken inval zal nimmer succes kunnen hebben, daar Europa van grenzen tot kust door de Duitsehe wapenen is beveiligd. Zoo gaat Enge land dus zyn ondergang tegemoet. W Waarom het Britsche Volk zich nog steeds niet heeft ontdaan van zijn hoogst-ondeskundigen minis- ter-president alsmede van zijn parle ment, is een vraag, welke spoedig is beantwoord. Het geheele Engelsche parlement is een „familie-zaakje"; de familie-ban den zijn hier zóó hecht en sterk, dat zij niet zijn te breken. Aan het hoofd van deze verwantenkliek staat de heer Churchill, die alles in het werk stelt om haar uitroeiing te voorkomen. Slechts een honderdtal familie's waarin vele joden beheerschen het land; zij hebben kans gezien de macht van het goud aan de politieke macht te koppelen en zyn daardoor in staat louter en alleen de eigen belanggp te behartigen. Door verregaand gebrek aan verantwoordelijkheid offeren zij met vreugde het hoogste volksbelang, ja. zelfs het geheele imperium NVanzelfsprekend is het zeer moeilijk voor het volk om zich van deze „volks vertegenwoordiging" te ontdoen en den regeerinesstal te reinigen, daar het goud van de eene familie dat van de andere dekt. Nog onlangs zagen wij dat het parlement Churchill niet liet vallen en zonder blikken of blozen de motie van vertrouwen aannam; omge keerd zal Churchill het zijn handlan gers niet moeilijk maken. Zoo is het dan mogelijk, dat de plu tocratische familie-kliek van joden en vrijmetselaars zich boven het volk plaatst en door haar onverantwoorde lijke politiek het massa-graf voor de beste zonen van het Britsche rijk graaft. Agitator Churchill kan dus rus tig zijn weg gaan en zoo veel beloven als hij zelf wenscht, want ter verant woording wordt hil niet geroepen: de corrupte rcgeeringskliek doet dat niet en het volk kan het niet. Gaan de doodgravers van het Brit sche imperium hun eigen-met goudstukken geplaveiden weg, Europa doet het ook, maar heeft een anderen weg gekozen, nL den weg r.aar een toekomst van vrede en wel vaart voor geheel zyn bevolking. Ver gelijken wij slechts voor één keer de agitatie van een Churchill met de jong ste' magistrale redevoering van den Führer, dan springt het verschil reeds dadelijk in het oog. Terwijl de Britsche minister-president nog niet eens weet hoe hy na „de overwinning" de wereld moet organi- seeren, richt Adolf Hitler zich met kernachtige waarheden tot Europa en de overige wereld en geeft de richt lijnen aan voor een nieuwe ordening der volkeren. Heeft hij in den begin ne den stryd gevoerd om de eenwor ding van het Duitsche volk, thans heeft de Führer zich in dienst gesteld van Europa. Hij weet, dat een strijd niet wordt gewonnen door beloften en dwaze profetiëen, maar door arbeid en offers, door daden. De waarheden, die Hitier steeds weer in zyn redevoe ringen naar voren brengt, bepalen voor alle Europeesche volkeren den koers, welken zy moeten volgen om een nieuw en beter Avondland te kun nen opbouwen. Europa weet thans, dat de macht van het goud wordt gebroken en het bolsjewistische bloedregiem verplet terd en dat daarvoor in de plaats een rechtvaardige orde op den arbeid gebaseerd komt. Europa, reeds door het lot ver- eenigd, sluit zich steeds dichter aan een en is zich bewust van de groote waarheid, dat het slechts dan in vrij heid kan leven; daarom laat het Chur chill's agitatie voor wat zy is, nl. een laatste stuiptrekking van een onder gaand stelsel. GÖRING IN ITALIë Besprekingen met den Duce. Rijksmaarschalk Göring bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italië. Den 28sten Januari heeft hij een bespreking van eenige Tiren gehad met den IJuce; den 29slen heeft de koning-keizer van Italië hem ontvangen; in den avond van den 29sten Januari begaf Rijksmaar schalk Göring zich naar Zuid-Italië en den 30sten Januari bezocht hij zijn op Sicilië liggende formaties om zich van hun strijdvaardigheid te overtuigen. Den tweeden Februari is hij voor ver dere besprekingen naar Rome terug gekeerd. Maarschalk Göring heeft in den na middag van den tweeden Februari op nieuw een lang onderhoud met den Duce gehad. Voorts heeft Göring den chef van den Italiaanschen generalen staf, graaf Cavallero, ontvangen en met dezen militaire vraagstukken besproken. RUIM 15.000.000 TON SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD Nadat eind vorig jaar in totaal reeds 14.702.053 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken was ge bracht, is dit getal door de aan vallen van de Duitsche marine en luchtmacht in de afgeloopen maand gestegen tot 15.103.653 ton. Hieronder zijn de scheepsverlie zen der bolsjewisten en de Ita- liaansche en Japansche successen niet begrepen. Bovendien moet in aanmerking worden genomen, dat nog een groot aantal vijandelijke koop vaardij. en transportschepen zwaar beschadigd en voor langen tijd orfbruikbaar is. Dit geldt ge durende Januari alleen reeds voor 28 koopvaarders van den vijand. Herstellingen zijn thans te moei lijker, daar de werven door het steeds toenemend aantal bescha digde scllepen overbelast zijn. Tot nog toe werden vele Engelsche schepen in Amerika gerepareerd, maar dit kan nu niet meer, daar de Amerikanen hun werven zelf noodig hebben. NIEUW NEDERLAND IN NIEUW EUROPA Mr. M. M. Rost van Tonningen spreekt hedenavond om 17.45 uur te Rotterdam, over Nieuw Nederland in Nieuw- Europa. Deze redevoering, welke van zeer bij zondere actualiteit zal zyn, wordt over den zender Hilversum H uitgezonden. SCHADE AAN MILITAIRE INST \LLATIES VAN SOERABAJA Borneo vrijwel in Japansche handen Gisteren zijn verschillende plaatsen in Oost-Java uit de lucht aangevallen. Te Soerabaja ls uchade aangericht, be paaldelijk aan marine-inrichtingen. Ook bestond groote activiteit In de lucht boven de vliegvelden van Ma- lang, Madioen en Magetan. Het te Batavia gepubliceerde leger- bericht maakt over dezen aanval be kend, dat 20 Japarrsche bommenwer pers, geëscorteerd door tal van jagers, de vliegvelden in de omgeving van Soerabaja hebben gebombardeerd en wel Malang en Madioen, benevens ver scheiden andere, kleinere vliegvelden. Daarbij is aanzienlijke materieele scha de aangericht. Te Soerabaja hebben bovendien de marine-installaties eenige schade geleden, terwijl personen zyn gedood en gewond. Ook talryke watervliegtuigen zijn beschadigd. HOOGE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 3 Febr. Het opperbevel der Weer macht maakt bekend: In verscheidene sectoren van het Oostelijk front, In het bijzonder ten N.O. van Taganrog, zijn aanvallen der bolsjewisten met groote verlie zen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aan vallen ondanks taai verzet van den vijand en moeilijkheden tengevolge van den sneeuwval tot plaatselijke successen. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten verloren in luchtgevechten en door aanvallen 6p vliegvelden 23 vliegtuigen, zonder dat aan onze zijde verliezen werden geleden. Voor de Britsche Z.O.-kust hebben gevechtsvliegtuigen nit bescherm de convooien drie vrachtschepen van 10.000 brt. in totaal en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht Een ander vrij groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewapende verkenning heeft de luchtmacht overdag met goed gevolg een fabriek aan de Schotsche Oostkust gebombardeerd, In Cyrenaica werd de terugtrekkende vijand opnienw tot den strijd gedwongen en teruggeworpen. Hij leed verliezen aan menschen en mate riaal. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers op vliegvelden, ha venwerken en andere militaire doelen van het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een munitie-en torpedo-atelier ge plaatst Aan de kust van de bezette gebieden ln het Westen hebben Duitsche jagers gisteren drie Britsche vliegtuigen neergehaald. De strijd tegen de vijandelijke verzorgingsscheepvaart is in Januari op verschillende zceen met goed gevolg voortgezet. Marine en luchtmacht bracht 63 koopvaardijschepen van 401.600 brt. in totaal tot zinken. Hier van hebben alleen duikbooten 56 schepen van 367.000 brt vernietigd. De Britsche marine verloor In hetzelfde tijdvak in den strijd met eenheden der Duitsche marine drie torpedojagers, een duikboot en een motortorpedoboot. Bovendien werden een kruiser, vier torpedojagers, een duikboot, een mijnenveger en een bewakingsvaartuig, alsmede 2S koopvaardijschepen door bommen of torpedotreffers beschadigd. De ver liezen der bolsjewisten zijn In deze cijfers niet begrepen. HET BOLSJEWISME IS VOOR ONS EX VOOR GEHEEL EUROPA HET GROOTSTE GEVAAR. melding van de sympathie en de hu'->- vaardigheid. op economisch gpbied 1 ?- toond vooral door Duitschland cn o k door Zweden, Denemarken. Italië. Zw t- serland en Hongarije. De geschieden!s en onze ervaring, aldus vervolgde hij. hebben ons geleerd, met we'ke staren de betrekkingen be'angrijk zijn. In den loop van onze historie is er, van Rus land afgezien, geen vijand geweest, die getracht heeft ons land door oorlog te veroveren. Maar Rusland heeft daar voor ongeveer 25 oorlogen tegen ons ggyoerd. Ook in de toekomst beh^ wen wij van andere züde geen veroverings pogingen te vreezen. Bevestiging van eigen veiligheid Het Finsche volk moet de geestelijke nalatenschap van de „meest kritieke neriode in de verdediging van het land" den oorlog in den "winter van 1939/40, onaangetast bewaren in den verdedi gingsstrijd van thans, dien het aan de zyde van Duitschland en zijn bondgenooten, vol vertrouwen voert tegen het agressieve bolsjewisme. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de bevestiging van onze eigen veiligheid, moet thans tot een zegevierend einde gebracht worden, want het bolsjewisme !s voor ons en geheel Europa nóg steeds het grootste gevaar. De Britsche minister van Bultenland- sche Zaken, aldus vervolgde de presi dent, heeft blijkbaar geen enkel be zwaar tegen het programma van Sta lin en Eden. Uit de Sovjet-Britsche for- mulcering van de regeling der Euro peesche aangelegenheden is gcb'eken, waarnaar de bolsjewisten streven cn waartoe Engeland bereid is, zijn toe stemming ten koste van andere te geven. Rvti sprak vervolgens over de be trekkingen met Zweden cn Duitschland. Gedurende 050 jaar heeft Finland de lotgevallen van Zweden gedeeld en door tallooze banden is het met dat land ver- bonden. Duitschland is de eenige groote mogendheid, die in Ooste'ilke richting dezelfde' belangen ais Finland heeft. Tevens kan het in het Oosten op doel matige wijze voor Finland optreden. Daarbij komt, dat Finland sedert eeuwen nauwe cultureele en economi sche betrekkingen met Duitschland heeft onderhouden. De trouwe wapen- broederschap tegen het imperialistische bolsjewisme is dan ook onder alle om standigheden een natuuriijkc zaak. Aan het eind van zyn rede zeide Rvti, dat de voorwaarden van het ver drag van Versailles door haat en wraakgevoelens gedicteerd zijn. Finland moet hopen, dat de mannen, die na de zen oorlog over de vredesvoorwaarden zullen beslissen, erin zullen sl,a"en. zon der haat en wraakzucht een blijvenden rechtstoestand te schennen, onder welks bescherming ook kleine vo'ken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken. Voldoening over de ihulp van Duitschland Na een godsdienstoefening heeft president Ryti de eerste werkzit ting van het Finsche parlement in 1942 geopend met een rede, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche politiek. Ryti sprak van den „overval der Sovjet-Unie" op Finland en zeide, dat de Sovjet-Unie ook na 'den gedicteer- den vrede van Moskou heeft getracht. Finland als vazalstaat te behandelen en zich mengde in de binnenlandschf aan gelegenheden. Het verdrag van Versail les is er niet in geslaagd een veiligen olkenrechtelijken toestand of een doel treffend uitvoerend gezag tot onder steuning van het volkenrecht te schep pen. Het optreden der Soviet-Unie te genover Finland, de randstaten en Roemenië toont aan. dat onder zulke omstandigheden het volkenrecht vaak niets anders dan een vuistrecht is. Het Finsche volk moet in dezen toe stand ziin kalmte bewaren, aldus ver volgde Ryti, en slechts op feiten bou wen. Met vermijding van berekeningen, welke op het oogenblik gebaseerd zijn, moet Finland zonder aarzelen voldoen aan de eischen van recht en eer. Met groote voldoening maakte Ryti Naar de zender van Tokio meldt is hijna het geheele eiland Borneo thans in Japansche handen. Alle vliegvelden slaan reeds onder Japansche controle. VERBINDING MET AMBON VERBROKEN 'Volgens den BriLsaiL/i berichten Jie.ist heeft de gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië in een radiorede toe gegeven, dat iedere verbinding met het eiland Ambon verbroken is en verder verklaard, dat reeds vijf ge- biedsdeelen in handen van den vijand zyfl gevallen. AANVALLEN OP NED. TIMOR Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, hebben de Japanners een be langrijke havenstad in het Zuid-Oos ten van Nieuw-Guinea aangevallen. Voorts zouden aanvallen zijn gedaan op het Nederlandsche gedeelte van Timor. Bonnen, die thans geldig zijn MARGARINE AAN DE BEURT Om misverstand te voorkomen, ves tigen wij nog eens de aandacht op het volgende: Voor brood, gebak, vleeschwaren en aardappelen is deze week geldig bon no. 7. Van de boterkaart eveneens bon 7, uitsluitend voor boter. Op bon 7 van de vetkaart kan men naar verkiezing mar garine koopen of boter zonder reduc tie. Bovendien zijn nog geldig: Bon 6 aardappelen, bon 6 van de bo terkaart voor boter en bon 6 van de vetkaart voor boter met reductie en bon 195 voor peulvruchten (t/m 21 Februari). Houders van boterkaarten kunnen iesgewenscht bon 9 van de boterkaart tot en met Donderdag inleveren bij hun slager om daar in het tijdvak van 19 t/m 27 Februari a.s. rundvet op te ontvangen. Zooals men zich zal herinneren, is er van officieele zijde in het n3iaar reeds op gewezen, dat er in den winter een neriode zou komen, waarin minder vet in den vorm van boter beschikbaar kon worden gesteld. Opzettelijk spreken wy van vet in den vorm van boten, omdat in dezen tijd hoofdzaak is. dat men een bepaalde hoeveelheid vet krijgt. Of dit in den vorm van boter, margarine of rundvet wordt genuttigd, is van ondergeschikt belang. De voornaamste zorg voor de overheid is. dat iedereen, ondanks de moeilijkheden, die zich in de verschil lende jaargetijden voordoen, zjjn deel kriigt. Daarom zrin houders van vetkaarten geruimen tüd in de gelegenheid geste'd. op hun vetbonnen boter te koopen te gen verminderden priri. Thans is de tijd aangebroken, dat de Overheid met boter extra zuinig moet ziin. maar zoé- •*.]s indertijd ook reeds werd r-afgekon digd. kan nu margarine beschikbaar worden gecte'd. die daarvoor achter de hand is gehouden. Houders van vetkaarten kunnen enh- 'er. als zii d"t vril'en. on bon 7 van de •"etkaart ook boter krijgen. doch zon- 'er reduct:e. Dat hieron tbcs ^een re ductie wordt verleend is bi'lük. want wat voeding'"wagr',e hetrert, mar garine voor boter volstrekt niet onder. „Waar de vijand ook opduikt, wij zullen hem dit jaar weer ver slaan precies als tot dusverre. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn." De Führer op 30 Jan. '42. NATUURRAMP IN PERU EISCHT 400 DOODEN Stad overstroomd cn onder puin bedolven. Een groote overstroomingsramp in het gebied van Oeroebamba heeft, naar uit Peru wordt gemeld, 400 slachtoffers geëischt In de oude Inea-stad Cuzco zijn twintig huizenblokken ingestort, waardoor 15.000 gezinnen dakloos zyn gewor- den. De aan den landbouw toege-, „brachte schade is buitengewoon groot. Honderdduizenden kubieke meters rotssteen zyn in de berg achtige districten van Bevevegab, Toeloemsyo, Toeloe Ayo en Yaber naar beneden gestort. Aftonbladet meldt uit Lima nadere bij zonderheden. Volgens dit bericht hebben Peruaan- sche ingenieurs, ten einde de oude stad voor de dreigende overstrooming te be hoeden, de laatste dagen aan de oevers der rivier een aantal ontploffingen tot stand gebracht. Aangezien men echter de uitwerking daarvan verkeerd had beoordeeld, ondermijnde het water van de Oeroebamba de bergen ten Noorden van de stad. Maandag omstreeks zes uur des njiddags vond de catastrofe plaats. Met donderend geweld vielen duizenden tonnen gesteente op de stad. Ongeveer twintig straten werden in en kele seconden door de steenmassa's be dolven. Met vliegtuigen werden solda ten naar de plaats van de ramp over gebracht ton einde te helpen bij de op ruimingswerkzaamheden. DE VERDUISTERING Verplicht te veMui<torpi. 4 Febr. 18.31 tot 5 Febr. 9.16 u. Maan 4 Febr. 22.24, onder 5 Febr. 10.33 NAAMSVERANDERINGEN VAN STRATEN, Z EKEN HUIZEN ENZ. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: De Commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie heeft onder verwijzing naar de Verordening van den Commis saris-generaal voor de Veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het huis Oranje-Nassau van 17 September 1941, per 3 Februari 1942 door het afkondi gen van een besluit aan de Secretaris sen-generaal in de Nederlandsche mi nisteries verordend, dat straten, plei nen, parken en waterwegen, alsmede publiekrechtelijke lichamen, privaat rechtelijke lichamen waaraan een ou- bliekrechtelijk lichaam verbonden is. of inrichtingen dienende voer openboie doeleinden als scholen, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmerking de namen van levende leden van het koninklijk nuia gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zullen de bevoegde Nederlandsche dienstinstanties in den allcrnsastcn tijd tot de noodige naamsveranderingen overgaan, ONGEVEER 14.000 MAN BRITSCIIE TROEPEN IN DE VESTING Singapore staat op verscheidene plaatsen in brand, zoo meldde giste ren de oorlogscorrespondent van de „Tokio Asahi Sjimboen". Verkennings vliegers hebben waargenomen, zoo gaat de correspondent voort, dat de verbin dingsweg tusschen Johore Bahroe en Singapore steeds zwaardere beschadi gingen vertoont. De door den vijand opgeblazen plaatsen, die oorspronkelijk een breedte van twintig m. hadden, zijn door nieuwe ontploffingen verbreed tot ongeveer 40 m. In de oorlogshaven can Singapore liggen geen oorlogsschepen meer; wel echter ten Zuiden van de eilandvesting, waar een'uit twintig tot 25 oorlogsbodems en transportschepen bestaande vloot is geconstateerd, Lt. kol. Hotto van de persafdeeiing vay het Japansche leger heeft in een. commentaar op de Japansche plannen voor een offensief op Singapore ver klaard. dat er thans nog ongeveer 14.000 man Britsche troepen in Singapore zijn. De Britsche verdedigingsvoorbereidin gen moeten thans ongeveer gereed zijn. De Japansche offensieve strategie zal uniek, beslissend cn op bekwame wijze uitgevoerd worden. De meeste deskundigen zijn het er thans over eens, dat de positie van Sin gapore wanhopig is, aldus schrijft de Londensclie correspondent van de „Chi cago Daily News". Algemeen is men van meening, dat Singapore tegen luchtaanvallen niet voldoende oe- schcrmd kan worden. Daar echter de luchtaanvallen krachtiger worden, wordt het steeds duidelijker, dat het moeilijk is, dergelijke aanvallen langen tijd uit te houden. Men gelooft, zoo merkt de correspondent op. dat het doel der Japansche strategie is. het zeer sterke militaire garnizoen op het eiland Singapore murw te maken, alvorens de algemeene aanval wordt begonnen. De kwetsbaarheid van Singapore voor luchtaanvallen is vooral een gevolg van gebrek aan voldoende bescherm.ng door jachtvliegtuigen. Het belangrijkste vliegveld op het eiland ligt reeds onder schootsbereik der Japanners. Het ande re voornaamste vliegveld aan den Zui delijke kant van liet eiland staat voort durend bloot aan bomaanvallen. Ern stig is het ook, dat de Britten op het vasteland geen luisterposten meer heb ben, zoodat de Japansche bommenwer pers vaaje niet kunnen worden gesigna* leerd. SMUTS ALS DIENAAR VAN LONDEN EN WASHINGTON VOORSTEL TOT ITTTROEpfNG VAN EEN REPUBLIEK VERWORPEN Naar de Britsche Nieuwsdienst uil Kaapstad rticldt, heeft de senaat der Unie van Zuid-Afrika met achttien te gen zeven stemmen het door generaal Smuts ingediende voorstel aangenomen, waarby dc oorlogsverklaring der Unie van Zuid-Afrika aan Japan, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland wordt goedgekeurd. Het door de oppositie ingediende voorstel, waarin dc losscheuring van Zuid-Afrika uit het verband van het Britsche rijk en de uitroeping van de republiek wordt geëischt. werd met twintig tegen vijf stemmen verworpen. HARTVERLAMMING DOOR DE KOLDE De 53-jarige postbode P. Coppens te Schijndel, die wegens ziekte enkele da gen buiten dienst was geweest, deed gistermiddag wederom zijn ronde. Hij zakte hierbij plotseling in elkaar en werd dood opgenomen. Hartverlam ming door dg koude had een einde ge maakt aan zijn leven. DOODELÏJKE VAL DOOR DE GLADHEID De 61-jarige weduwe van Poppel, wonende aan den Rysbcrgschen weg onder Breda, kwam gisteren door de gladheid te vallen. Zij kwam zoo on gelukkig terecht, dat zij na enkele oogenblikkcn overleed.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1