een konijn kan niet ailes verdragen AKKERTJE De zusters Imhotf 2 AMERSFOORTSOHE COURANT WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 ZEER GEVOELIG VOOR EENZIJDIGE VOEDING voerd worden. Boomtakjes, vooral die van vruchtboomen, om on te knagen, hebben een gunstige invloed op den ge zondheidstoestand van het dier. Vuile hokken verhoogen de kans op ziekten. Zorg, dat het hok geregeld elke week schoongemaakt wordt, zorg voor goede hokken op een droge en niet tochtige plaats, en zet ieder konijn in een apart hok. Zijn voeding en huis vesting in orde, dan is het gevaar voor het optreden van ziekte tot een mini mum gedaald. Overigens mogen wij de aandacht vestigen op de afdeeling konijnen van den Rijksvoorlichtingsdienst voor dc pluimveeteelt te Beekbergen, welke gaarne eventueele nadere gewenschte voorlichting op het gebied van de ko nijnenfokkerij aan belanghebbenden verstrekt. STERFTE DOOR SPIJSVERTERINGSSTOORNISSEN Velen zijn reeds tot den aankoop van konijnen overgegaan en anderen loopen met het vaste plan rond, om het komende voorjaar ook enkele konijnen te gaan houden. De doorslaggevende overweging hierbij is wel de algemeen gangbare opvatting, dat men aan een konijn alles kan voeren en dat op die manier het afval om te zetten is in een flinke hoeveelheid vleesch en vet. In den loop van het vorige jaar heb ben echter vele nieuwe konijnenhou ders ondervonden, dat het fokken en mesten van konijnen meer moeilijkhe den oplevert dan ze aanvankelijk dachten. Maar al te vaak trad, vooral onder de jonge dieren, een groote sterf te op. Bijna altijd is dit terug te voeren op spijsverteringsstoornissen, ontstaan door ondeskundige voeding en huisves ting. Geheel in tegenstelling met de op vattingen onder de niet- of pas begin nende koniinenhouders, is het konijn zeer gevoelig voor een eenzijdige voe ding met sommige soorten voedsel en in het bijzonder voor plotselinge een zijdige voedselveranderingen. Het gevaar van nat gras Nat gras en waterrijk groenvoer bij voorbeeld leiden geraakke'ijk tot spris- verteringsstoornisscn die vaak den dood ten gevolge hebben. Voor velen zal dit misschien vreemd klinken, daar do wilde konijnen immers zooveel van dit voedsel op kunnen nemen als ze willen. Men vergeet hierbij echter, dat wilde konijnen een zeer samengesteld rantsoen hebben. Ze eten alles in klei ne hoeveelheden en tamme konijnen dikwijls van een'bepaalde soort voed sel, b.v. witte kool. in één keer zeer veel. Terwijl het wilde konijn tusschen de voedselopname door lustig over het veld draaft, zit het tamme konijn veelal in een klein hokje, waar voldoende lichaamsbeweging niet mogelijk is. Bovendien eet het wilde koniin ver schillende soorten boombast, welke een gunstigen invloed hebben oji de spijs vertering door gassen te binden. De abnormale omstandigheden waar onder een konijn leeft, het feit, dat liet niet vrij is in de keuze van zijn voedsel, maakt het noodzakelijk, aan le samenstelling van de voeding een bijzondere aandacht te besteden. Bil onjuiste of onvoldoende voeding verzwakt het dier en treden ziekten op. Het begint vaak met een op zich zelf vrij onschuldige spijsverterings- stoornis. Hierdoor verzwakt echter de d irrnwand en de zoo gevreesde darm ziekte coccidiosis krijgt een kans. B(j een plotselinge overgang van droogvoer of groenvoer raakt dikwijls de spijsvertering in de war. Het is daarom gewenscht. dat in het voorjaar wanneer het gras komt. men de dieren langzaam aan het nieuwe voer gaat wennen. Naast goed hooi in flinke hoe- vee'heden. geve men dan kleine porties gras. In de overgangsperiode kan men lioutskoolpoeder (carbo adsorbens) door de gekookte aardappelschillen mengen ter voorkoming van door bac teriën veroorzaakte spijsverterings- stcornissen. In de winterperiode kan men de rantsoenen het beste als volgt samenstellen: 'sMorgens: gekookte aardappelschil- Ten of kriolaardappelen met iets zout er door. 'sMiddags: groenvoer (boeren- of groene kool). 's Avonds: wortelen of knolraap en flinke handvol goed hooi. Schoone hokken noodzakelijk Goed hooi is een eerste vereischte voor een goede spijsvertering en moet daarom ook gedurende den zomer ge- De politie le Enschede is op het spoor gekomen van een clandestiene slach terij, welke was gevestigd in een -root kippenhok, ergens achter de houtindustrie te Boekc-lo. Drie ingeze tenen van Boekelo, G. J. Venerius, J. van Doorn en H. G. Winters, heb ben daar tenminste acht koeien ge slacht. De runderen werden met een bijl bewusteloos geslagen, waarna de halzen der dieren met een mes wer den afgesneden. Men had getracht de sporen zorgvuldig te verwijderen, maar desondanks werden nog bloedsporen en pluisjes van koehaar gevonden. NIET VEELBELOVEND De twee nog minderjarige meisjes uit het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist, die in November uit het gesticht vlucht ten, in Zeist elk een fiets stalen en in Rotterdam winkeldiefstallen pleegden, v.-erden door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden met af trek der preventieve hechtenis. De wekker rinkelt Lang en doordringend rinkelt de wekker om die slapende landgenooten te wekken, die meenen, dat zij door rustig te blijven doorsluimeren, ande ren met de verplichtingen van dezen tijd kunnen belasten en zelf straks, als het werk gedaan is. langzaam kunnen ontwaken, zich rustig uitrekken, om dan de vruchten te gaan plukken. Neen waarde landgenoot, het is ook uw tijd om te ontwaken en aan het werk te gaan. Inderdaad er wordt al direct veel van u gevergd. Van de ouderen inspanning van alle krachten ter versterking van het thuisfront. Van de jongeren het vervullen van den plicht ons volk en land en geheel Euro pa te besehermen tegen het bolsjewis me. Jonge landgenoot, de wekker rinkelt. Word wakker, grijp de wapens, schaar u in de gelederen van onze dappere strijders, meld u aan bij het Vrijwilli gerslegioen „Nederland" Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. DOODEN VAN NIET BESCHERMDE VOGELS De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbcscherming, heeft bepaald, dat over het tijdvak van 1 Januari 1942 tot en met 30 Juni 1942 door de hoof den van plaatselijke politie voor hun gemeenten vergunningen kunnen wor den verleend tot het met behulp van geweren dooden of verjagen van in hun gemeenten niet beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936. Hoe vies het was hoe gevaarlijk en SCHAPEN MET ROTKREUPEL EN SCHURFT GESLACHT Op een bedrijf te Abcoude zijn on langs twee frauduleus geslachte scha pen en een kalf in beslag genomen. De Amsterdamsche recherche, onder wier rayon genoemde plaats valt, riep daar toe de hulp in van een controleur van den Centralen Crisis-Controledienst, die over de zeer onhygiënische localiteiten, waarin het vleesch werd aangetroffen, verslag heeft uitgebracht. Hij merkt daarin op, dat het eigenlijk niet te be schrijven is hoe vuil de plaatsen, waar het vleesch zich bevond, wel waren. De slachters hebben zich niet in het minst om de hygiëne bekommerd en de volks gezondheid op onverantwoordelijke wijze in gevaar gebracht. Een deel van het vleesch was, toen de inbeslagne ming plaats had, n.l. al verkocht. De schapen waren lijdende geweest aan rotkreupel en schurft en het kalf had geleden aan een longaandoening. Er kon worden aangenomen, dat de die ren vóór het slachten reeds stervende waren of reeds waren gestorven. Het vleesch was ingezouten in ongereinigde melkbussen. Op het bedrijf waren nog acht scha pen aanwezig, die alle aan rotkreupel lijdende waren. Van 24 varkens, die mede aanwezig waren, bleken er slechts vijf geregistreerd te zijn. Deze zijn in beslag genomen. Ook op een* voehoudersbodrijf te Overschie, waarvan men vermoedde, dat er frauduleus geslacht was, bleek de C.C.C.D. niet mis te tasten. De amb tenaren troffen er inderdaad ecnig var kens- en schapenvleesch aan, alsmede twee kalfshuiden. Deze laatste lagen onder een mesthoop verborgen. De eige naar beweerde, dat het vleesch afkom stig was van twee kalveren, die gestor ven waren en die toen door hem wa ren geslacht. Bij verdere controle bleek, dat zijn veeboekje niet in orde was. De controleurs hebben daarop den gehee- len veestapel, zijnde 21 biggen, een zeug en twee schapen, in beslag geno- Vólksgenooten. helpt elkander! Steunt, de Winterhulp. Nederlander Giro Winterhulp Nederland 5 5 53. Te veel sigaren vervaardigd Fabrikant beboet met 12.000.— De Economische rechter te Haarlem heeft den sigarenfabrikant P. W. Ma joor te Beverwijk veroordeeld tot 12.000 gulden boete. subs, twaalf maanden hechtenis, omdat hij in het vierde kwartaal van 1940 te veel siga ren had vervaardisd. Hem was toege staan in 1940 2 milüoen sigaren te ma ken, of 500.000 stuks per kwartaal. In het laatste kwartaal van 1940 bedroeg de productie echter reeds een millioen, zoodat het toegestane quotum aanzien lijk overschreden werd. De Officier van justitie zeide, dat hij een rapport over deze zaak had ge vraagd van het Rijksbureau voor ta baksproducten. De controleur, die een onderzoek had ineesteld. sprak in dit rapport van verkeerde boekingen, misleiding, enz. Daar de officier echter van oordeel was, dat deze controleur verre van objectief was geweest, had hij een nieuw onderzoek ongedragen gan den Centralen Crisiscontróledienst. Hieruit was eeb'eken. dat verdachte door de strafbare handelingen onge veer 11.000 gulden winst had gemaakt. Daar verdachte noch disciplinair, noch administratief was gestraft, eischte de officier thans 12.000 gulden boete, subs, twaalf maanden hechtenis. De economische rechter veroordeel de verdachte conform dezen eisch. Dezelfde fabrikant stond gisteren morgen nogmaals terecht, omdat hij in strijd met de distributiebeschikking voor tabaksnrodiifTen tn=cehen 26 Me' en 1 Augustus 1941 70.000 sigaren had geleverd aan een firma in ÏJinuiden, 17.500 aan een firma in Amsterdam en 21.000 aan een firma in Maastricht, welke firma's niet tot zijn vaste afne mers behoorden. Verdachte verklaarde dit gedaan te hebben, omdat hij geen voorraad mocht vormen en omdat hij op grond van de dislributiebeschikking ook niet meer mocht leveren aan 900 afnemers, die in 1939 wel sigaren van hem hadden betrokken. Daar deze bepaling den Of ficier niet bekend was. werd de zaak aangehouden, ten einde bij het Rijks bureau voor tabaksproducten inlich tingen te winnen. „AANGENAME" KENNISMAKING Een inwoner van Schoorl deed aan gifte bij de politie te Alkmaar, dat ruim ƒ200.uit zijn portefeuille was gestolen. Hij had met het echtpaar Willems diverse café's in Amsterdam bezocht. Nadien waren de drie perso nen per trein naar Zaandam gereisd waar het verdere deel van, den avonc in het stationskoffiehuis werd doorge bracht. Hij werd tenslotte naar der trein gebracht, waarbij mej. W. hen behulpzaam was met het opzoeken var zijn spoorkaartje. In den trein bemerk te hij de vermissing van ƒ200.Na aankomst te Alkmaar wen}- aangifte gedaan bij politie. De Rijks- en gemeentepolitie hebben daarna postgevat'voor de woning van bedoeld echtpaar, dat ongeveer kwart over één arriveerde. Zij werden mee genomen naar. het politiebureau te Oostzaan en daar verhoord en gefouil leerd. Op mej. Willems werd een be drag van 263.gevonden, dat naar werd voorgegeven aan haar zelf toebe hoorde. Van een persoon uit Schoorl wist zij niets af. Den volgenden dag zijn beide echte lieden naar Zaandam gebracht, alwaar zij werden geconfronteerd met den heer uit Schoorl. Mej. Willems heeft inmid dels een bekentenis afgelegd. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. WIE ZAG DIT ONGEVAL? De commissaris van den Justiticelen dienst C. der Haagschc politie verzoekt den getuigen van het ongeval. Zondag j.l. op het Holl. Spoor-station te Den Haag, waarbij een conducteur tusschen perron en trein geraakte en aan de gevolgen daarvan overleed, zich zoo spoedig mogelijk te willen melden aan zijn bureau: Laan Copes van Catten- burch 15. Neem'n Een trotsche vader Gisteren wandelde door Den Haag een trotsche vader met twee boomen van zoons, die beiden de uniform van de Waffen-SS droegen. Stram stapten de knapen naast hun vader voort en hun zware laarzen stampten op den va- derlandschen bodem, dien zij na langen tijd van afwezigheid eindelijk weer be traden. Want de beide knapen hadden den veldtocht in Griekenland en in de Sov jet meegemaakt. Tijdens den laatsten werden ze gewond, de een zwaar, de ander wat minder zwaar. Doch dank zij de voortreffelijke me dische hulp, welke hen geboden werd, waren ze spoedig weer op de been. Een gelukkige vader Hij zou u kunnen vertellen hoe de snelle hulpverleening het leven van zijn beide zoons gered heeft, toen zij in den strijd gewond werden. Vergeet U daarom de Nederlandsche Ambulance niet? Steunt deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. BETALING KINDERBIJSLAG Twee belangrijke beslissingen De persdienst van het N.V.V. schrijft ons Tot nu toe bestond er twijfel of wachtgeldei's, die reeds op 1 Jan. 1941 den datum waarop de kinderbijslag wet in werking is getreden in het genot van wachtgeld waren, recht op kinderbijslag hadden. Blijkens een me- dedeeling van het Vereveningsfonds aan de Raden van Arbeid en de er kende bedrijfsvereenigingen, kan thans ook aan deze wachtgelders bijslag wor den betaald. Zij kunnen zich om in lichtingen wenden tot de bedrijfsver eenigingen of Raad van Arbeid, waar bij dc werkgever, van wien zij het wachtgeld ontvangen, op 1 Januari '41 was aangesloten. Ook is een gunstige beslissing, geno men voor die arbeiders, die wel het totaal normaal aantal uren per week werken, doch niet over zes dagen, maar verdeeld over een minder aan tal dagen per week. De in die onder nemingen werkzame arbeiders voor zoover zij recht op kinderbijslag heb ben konden daardoor op hun kin- derbijslaglijsten niet vermelden, dat zij zes dagen gewerkt hadden. Het gevolg hiervan was, dat zij ook over een ge ringer aantal dagen bijslag zouden ontvangen. Thans kan in dergelijke ge vallen ook over zes dagen per week bijslag worden betaald. De betrokken arbeiders moeten n.l. op hun kinder- tijslaglijsten vermelden, dat zij op al le zes de dagen gewerkt hebben. DAG VAN DE DU1TSCHE POLITIE Als onderdeel van het „Kriegswin- terhilfswerk des deutschen Volkes" wordt 14 en 15 Februari de „Dag der Duitsche politie" gehouden. In Neder land en vooral in de steden, waar Duitsche politietroepen liggen, zullen deze dagen geheel worden beheerscht door dit groote, nationale werk. Even als vorig jaar zullen ook dit maal de mannen in de groene uniform geheel zich beijveren om aan de Nederland sche bevolking eenig begrip te ver schaffen van dit sociale en gemeen- schapswerk. Wij komen nog in een uitvoeriger artikel op de voorbereidingen terug. Thans brengen wij slechts in herinne ring, dat vorig jaar de bevelhebber van de Ordnungspolizci, general-major der polizei Schumann, op dezen dag 83000 mark aan het K.W.H.W. kon af dragen. GASBEDWELMING Dinsdagmorgen deed zich in het per ceel Padangstraat 62a te Groningen een geval van gasbedwelming voor, waarvan de bewoner van het perceel de heer A. S. het slachtoffer is gewor den. Het ongeluk ontstond door een lek in de gasleiding. Het slachtoffer werd bewusteloos aangetroffen, doch na be handeling met den zuurstofkoffer van de politie bestond geen gevaar meer voor zijn leven. BESCHERMING VAN ROOFDIEREN Met ingang van 16 Januari j.L is er een wijziging aangebracht in de jacht wet 1923, inhoudende, dat verschillen de diersoorten, vroeger behoorende tot het schadelijke gedierte, thans als .pelswild" worden beschouwd. Tot de ze dieren behooren o.m. de vischotter, de das, de boom marter en steenmarter. De jacht op al deze dieren werd niet geopend en momenteel zijn zij der halve volledig beschermd. Het bestuur van de Vereeniging lot behoud van natuurmonumenten in Ne derland dringt er by het Nederland sche volk op aan de genoemde dier soorten, die in ons land met. uitroeiing worden bedreigd, ongemoeid te laten. Tegen overtreding van de nieuwe voor schriften zal natuurlijk zooveel moge lijk worden gewaakt. POLITIE-INVAL IN SPEELHUIS Luxueuze inrichting te Amsterdam Een uiterst luxueuze inrichting bleek de speelgelegenheid te zijn aan den Parnassusweg te Amsterdam, waar twee inspecteurs en eenige rechercheurs Maandagmiddag een inval deden. Zware tapijten, welke nog weer met dure Pex-zische kleeden belegd waren, bedekten de vloeren, de prachtige n beien wedijverden in glans met het fijne kristal, dat in de schitterend in gerichte en wel voorziene bar te fon kelen stond en uit alles bleek, dat er inderdaad niet op geld werd gezien. Sommige fiches hadden een waarde van vijfhonderd gulden en de bedra gen, waarom gespeeld werd, liepen in de duizenden. De 25 personen, die met kaarten en roulettes speelden, werden alle naar het bureau gebracht, evenals de hou ders van het speelhol, een 34-jarige koopman en een 40-jarige pensionhou der. Deze laatsten zijn in arrest ge houden. ANDERHALVE EEUW MODE Op 14 Maart zal in de bovenzalen van het Stedelijk Museum te Amster dam een tentoonstelling worden ge opend, waar de ontwikkeling der mode gedurende de laatste 150 jaren wordt getoond. Als leidraad voor deze expositie, die „anderhalve eeuw mode" zal heeten, heeft men de modeprent genomen. Men heeft dit gedaan om teveel overeen komst met de succesvolle tentoonstel ling „In Holland staat een huis" te vermijden. De inrichters hebben er dus van af gezien, de modellen in natura tentoon te stellen, en zij zal zich bepa len tot de prenten, die tusschen 1790 en 1941 los of in boeken zijn versche nen, en die den wonderlijken kringloop van de mode laten zien. De afdeeling mode in het kader van den tijd brengt een boulevard- en een empire-mode. De afdeeling mode met betrekking tot het vervoermiddel, laat costuums zien in verschillende stoffen, als zijde, linnen, katoen, kunstzijde en eelwol. Welke rol de Overheid heeft ge speeld in de mode, leert men in een andere afdeeling, waar o.m. gewezen wordt op de belasting op de crinoline, en op de controle op het badcostuum. Verder zijn er de costuums, zooals die in de verschillende kringen werden ge dragen, dat rijn dus zoowel de vorste lijke en adelijke als de burgerlijke cos tuums en toiletten. Als contrast staat daartegenover de kleeding, die niet door de mode beïnvloed werd, dat is de kleeding der boeren en visschers en die der kloosterlingen. Ter aanvulling zal er een aantal modellen in natura zy'n, alsmede garnituren bij de ver schillende modes behoorende, zooals hoeden, tasschen, parasols en sieraden. In zijn werkkamer op het Centraal Station te "Utrecht heeft gistermorgen de huldiging plaats gehad van den hoofdstationschef J. S. Admiraal, die veertig jaren geleden in dienst trad van de Staatsspoorwegen. Bij deze gelegenheid is de heer Admi raal, wegens afwezigheid door dienst van den chef van den dienst van ver voer, den heer Blankert, toegesproken door den adjunct chef van dienst, den heer G. van Meurs, die een humoristi sche rede hield; namens het stationsper- soneel door den heer J. H. Mandersloot, die mevrouw Admiraal bloemen over handigde en den heer Admiraal een boekenkast aanbood en door den heer G. Henkei, chef-commies van het sta tionsbureau. Bloemen werden nog aan geboden door het losse personeel en brandwachten en door de kruierij WAARIN EEN KLEIN VOLK GROOT KAN ZIJN WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI NIEUWE DIRECTEUR ACAD. ZIEKENHUIS TE UTRECHT Dr. Keijers ambtsaanvaarding. Dr. Keijer, de leider van het Medisch Front, die eenige dagen geleden door den Rijkscommissaris benoemd is tot geneesheer-directeur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, hield gistermiddag in de collegezaal van genoemd ziekenhuis ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding een toe spraak tot het personeel. In zijn toespraak bracht dr. Keijer naar voren, dat het zijn bedoeling niet was, politiek in het ziekenhuis te bren gen, doch veeleer de politiek daaruit te weren. Zijt gij het niet met mij eens, welnu, dan verwacht ik, dat gij de nor male beleefdheid zult hebben uwen te genstander aan te hooren, mede, opdat gij later niet zult zeggen: wij hebben het niet gehoord. Spr. hield voorts een betoog over de taak van de ziekenhuizen ten opzichte van de volksgezondheid m het licht van den nieuwen tijd, de sociale positie van de verpleegster en van den jongen arts of assistent. Dr. Keijer eindigde met de loyale me dewerking van allen in te roepen en verklaarde met nadruk, dat hij een zeer scherpe houding zou aannemen tegen eventueele tegenwerking of sabotage. RIJKSCOMMISSARIS ONTVANGT DEN HEER JANKE Vroegere leider der Presse-Abtcilung. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksm mister dr. Seyss-Inquart, heeft gistermiddag den vroegeren leider der Presse-Abtcilung van h'et Rijkscommissariaat, Pressede- zernent W. Janke ontvangen, die aan het begin van de maand in verband met een reorganisatie der werkzaam heden van dc perspolitiek zijn vroegere functie heeft neergelegd, om terug te kecren naar zijn ouden werkkring bij het Auswartige Amt. De Rijkscommissaris heeft jegens zijn vroegeren Pressedezement zijn dank en erkentelijkheid uitgesproken voor het feit, dat hij zich aan hem eind Mei 1940 bij de vestiging van. het Rijkscommissa riaat met toestemming zijner superieu ren ter beschikking stelde, om de pers- afdeeling van het Rijkscommissariaat te organiseeren en daarmede de grondsla gen te leggen voor een systematische Duitsch-Nederlandsche samenwerking in de perspolitiek. Bouwende op de rijke ervaringen, die de heer Janke tijdens zijn langdurige journalistieke praktijk en als Presse- referent van het vroegere Duitsche ge zantschap in Nederland heeft verkre gen, heeft hij in de hem opgedragen functie ruim anderhalf jaar lang be langrijk en succesvol werk kunnen ver richten, waarbij vooral gewezen moet worden op de door hem gestichte en geleide dagelijksche persconferentie, welke tot een doeltreffend orgaan der vorming der openbare meening is uit gegroeid. De Rijkscommissaris wenschte ten slotte den heer Janke in zijn verdere werkzaamheden goed succes en sprak tevens den wensch uit, dat hij» zich ook voortaan voor bijzondere opdrachten ter beschikking zou willen stellen. Radio-programma's DONDERDAG 12 FEBRUARI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymu. 7.59 Gram muz. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 BNO: Nieuwsber, 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gram.muz. 10.00 Planovoor- dracht en gram.muz. 10.35 Gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Viool, plano en gra- mofoonmuz. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. en beursber 13.00 Het laboratorium voor bloembollencultuur te Lisse. 13.20 Otto Hen driks en zijn orkest. 14.00 Het Nederlandsen Kamerorkest (opn.). 15.00 Zang en plano. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gram .muz. 16.30 Revida-sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Het groote Omroeporkest en het Grazioso-kwar tet. 18.30 Weer aan het werk. 18.45 Gram. muz. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Concert gebouworkest. (Vnnaf 20.15 alleen voor ds Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gram.muz. 20.25 Fllmpraatje. 20.40 Concertgebouwor kest en solist. 21.30 Gramunuz. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22,0024.00 Gram.muz. Hilversum O, 301,5 M. 7.158.45 Zie H'sum I. 8.45 Granumuz, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met piano begeleiding. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gra- mofoonmuz. 11.20 Sylvestre-trio. 12.00 Gra- mofoonmuz. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 13.05 Roe- mcensch orkest Gregor Serban. 13.45 Voor dracht. 14.00 Omroeporkest en pianospel. 15 00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met plano begeleiding en gram.muz. 18 00 De Roman cers en soliste. 16.45 Voor de Jeusd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Het Rotterdamsch Trio. Ca, 18.10 Gram.muzlek. 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Orgelconcert. 19.00 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.10 BNO: Nieuwsber. 19.20 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 Causerie: ..Brandende kwesties". 20.00 Klaas van Beeck en zfln orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Concert voor do Duitsche Weermacht. (20.40 21.00 Zwesdsche opnamen). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwij- ding. FEUILLETON ROMAN VAN EVA WENDORFF Nederlandsche bewetkinq ran E. Kok 29. De Jongen schudde het hoofd. Neen. d.vc lirb ik nog niet gezien. Dan moeten wij samen 's avonds eens gaan kljkcu. stelde Edith voor. Zal ik nu een eindje met je roeeloc jeii. Je woont Im mers ln «Ie Wilhelmstrasse. niet waar? Manfred scheen te aarzelen, pas toen Edith zelcic rijn vader goed te kennen, stem de h() toe. Langzaam liep Edith met den 'ongen door de smalle straten mlddeu In de olad naar de villawijk. Zij keek opmerk- raam naar het kind. De Jongen was -rg bie.X en scheen zenuwachtig. Zou hij wel goed verzorgd wor'en? Hij had geen moeder. 1 rijn moeder zou w 1 niet veel naar hem teken hebben. Is Je moeder dood. Manfred? vroeg ze medelijdend Je bent ze ker veel alleen? Hij keek schuw naar haar op. Ja. moe der is dood, maar tante Wagenflihr is cr altijd. Houdt Je van haar? Manfred schudde heftig het hoofd Neen. heelemaal niet, maar ik beu altijd bU haar. ook toen moeder nog leefde Vader heeft zoo weinig tijd Edith begreep, de huishoudster maakte het niet prettig voor hel kind en Schoner als alle vaders, zag dit niet en meende, dut het kind in goede handen was. Edith lach te. Is tante Wagenffihr 8Chee! en slaat ze je? Manfred aarzelde. Neen. dat niet. maar ZIJ praat altijd zoo gek. ik mag met nie mand omgaan. Zij zegt altijd. Als Je er ecu woord van zegt. komt de poü.ie je halen. Eu ik wil niet naar de gevangenis. Ver schrikt zweeg de Jongen. Ikheb toch nle's verklapt. nte? Edith nam de kinderhand in haar warme hunnen. Het handje was ijskoud en beefde. Niets heb Je vo: ut. mijn Jongen. Maar weet Je. J hoeft immers niet bang voor tante Wagenflihr le zijn. En wat z,y van de politie zegt. is onzin, dat moet je niet gelooven. Een kind wordt niet dtor de politic gehaald en je kunt heelemaal niet in de gevangenis komen, Manfred. Zijn oogen -chenen vroolyker te worden. In dat echt waar, tante? Ja, natuurlijk. Manfred, tante Wagen flihr wilde je zeker bang maken omdat Je ondeugend was. verzekerde Edith. Maar ik was heelemaal niet ondeugend tante! riep Manfred. Ik heb haar alleen maar gevraagd wat het beleekeude. da' moeder.... Weer zweeg hij, het scheen hem ongewoon van zijn moeder te ertellen. Z(j s -imdcn nu voor het huls van Scbober, hel groote witte gebouw re's op tegen een ach tergrond van donkere kastanjes. Alle ramen waren gesloten en de gordijnen waren dichtgetrokken. Het huls zag er ultgestor- Edith keek hel kind nog eens aan. Hij zag er niet naar uit. dat hij ziek was en zij besloot haar diagnose met de vaststel ling ..rcnuv.-ito.-.ng". Maar hoe kwam hQ daaraan? Slaap je wel goed. Manfred? vroeg zij vriendelijk I Neer., heelemaal niet. ik droom altyd zoo vreeseiyk. zei het kind. Dat is zoo se dert moeder dood is en dan wordt Ik schreeuwend wakker en dan durf ik niet meer te slapen, want anders komt de droom terug. Edith begreep, dat zij gelijk had. Het ltlnd moest, volgens haar meening. spoedig naar een andere omgeving. ZIJ zou daar met Schober over spreken. Zij schudde Manircd'r hand tot afscheid. Tot ziens, Manfred en denk er altijd aan, dat Je Je vader hebt en dat lil] Je vriend is. Je moogt hem alles vertellen, hij heelt veel meer te zeggen dan tante Wagenflihr. ZIJ keek den jongen na toen hij langzaam het huls binnenging. Op den dag van "dcPgëuerale ropctltJe liep MarlKke met Kcrlo Buchner door het park naar haar huls. Het was een mooie middag en bijna vier uur. De repetitie had lang ge duurd. telkens opnieuw had regisseur Gil bert lets aan te merken gehad, steeds weer moes en de laatste scènes overgedaan wor den, Er varen opgewonden woorden geval len en Karlo Buchner had bijna de zaak op gegeven. Gilbert had gezworen, dat het mor gen mis zou loopen; met louter nietsnutten te werken was noodlottig. Ondanks de op windende stemming, waren de twee hoofd spelers nu toch ln het beste humeur. Een verongelukte generale repetitie beteekendc altijd een goede première, dat was een be kend feit. Daar er nu zooveel ruzie was ge weest zou morgen alles best gaan De twee lachten en praatten.' totdat Martkke plot seling met een zucht bleef slaan. Weet Je Karlo, ik heb een verschrikkelijke» fccr.- ger. Buchner lachte, z(jn mooie, witte tanden blonken. Ik ook, maar daar is een pro baat nuddel voor. We gaan eten! Marikke dacht na. Om dezen tijd had Edith allang gegeten, zij was uit op zieken bezoek en Marikke had geen lust een opge warmd maal alleen te eten. Juist, gaf z(j lachend toe. op naar BUrgenbrüu! Het kleine, gezellige zaaltje, met zijn bnl- kenzolderlng cn zijn donkere meubelen was op dit uur vol. de mees'e acteurs aten hier des middags. Opgewekt praten klonk over al en een dichten rook van sigaretten hing In het rond. Wof Perronl was daar ook. HIJ had al steeds naar de deur gekeken. Marik ke moest komen, want al dc anderen van de generale repetitie waren er al. Nu sprong hij dadelijk op en ging de twee tegemoet. Ah. Marikke, ben Jo daar eindelijk, hallo Buchner. kom aan onze tafel, wij hebben nog plaats, Wij? herhaalde Marikke. Wie Is dan ..wt)"? Ik heb bezoek, antwoordde rerronl trofsr Mijn broer, de staatstooncelspcler Mi chael. is uit Berlijn gekomen, extra voor Jou. Marikke, om Je in Je nieuwe rol te zien. Marikke gaf haar collega 'n schertsenden klap op den schouder. Zulk een onzin hoef je mi) niet te vertellen. Wolf. ik geloof er geen woord van. Het is toch waar. Marikke, op mijn woord van eer. verzekerde Ferroni met zijn trouwhartlgen blik. Ik heb hem zooveel van jo talent verteld, dat hij lust heeft Je aan een engagement ln Berlijn te helpen. Staatstooneelspeelster ln Berlijn, dat was de droom van alle provlnclcactrices. m-.ar dan moest zij dadelijk weg van hier, weg van Edlth. Schober zou zij dan niet meer zienjammer. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2