Beperking van het papierverbruik Hoesten AMERSFOORTSCHE COURANT zaterdag 14 februari 1942 5 Goedkeuring van drukwerkorders BEPAALDE RICHTLIJNEN Onze beperkte papierproductie en de geleidelijk minder wordende papier, voorraden dwingen ons er toe steeds zuiniger met het papierverbruik te wor den. Geleidelijk en in voortdurend groo- ter omvang zijn daartoe strekkende maatregelen genomen. Den nieuws bladen moest sinds lang minder papier worden gegeven, een groot aantal bla den en periodieken werd opgeheven. Nu is de aanmaak van drukwerken aan een vergunning van het Rijksbureau voor de grafische industrie gebonden. Op 15 Januari j.l. is de regeling van kracht geworden, waarbij werd voor geschreven, dat voor het uitvoeren van drukwerkorders vooraf door den druk ker goedkeuring moet worden verkre gen, ook al is het benoodigde papier voorradig. Vergunning tot drukken be- teekent overigens nog niet, dat tevens een toewijzing voor papier wordt ver strekt. Alle aanvragen, welke uiteraard be trekking dienen te hebben op een korte verbruiksperiode, moeten worden ingezonden bij en worden beoordeeld door een viertal door het rijksbureau voor de grafische industrie ingestelde districtscontrólebureaux. Deze zijn ge vestigd te Zwolle, Eindhoven, Den Haag en Amsterdam. Daar kan dus een ver gunning tot drukken worden aange vraagd. Luidt de beslissing van het dis trictskantoor afwijzend, dan staat be roep open bij den Secretaris-generaal van het Departement van handel, Nij verheid en scheepvaart. Waarvoor geen vergunning noodig is. Geen vergunning is echter vereischt voor: a. dag- en nieuwsbladen, tijdschrif ten en andere daarmede gelijk te stel len periodieken, b. geboorte-, verlovings- en huwe lijkscirculaires en -kaarten, rouwcircu- laires en -kaarten, bidprentjes en ge dachtenisplaatjes, aanvraagformulieren voor de vergunningen tot goedkeuring van drukwerkorders, c. drukwerken, waarvoor niet meer benoodigd is dan a kg. papier. Bij de beoordeeling van de aanvragen worden zonder meer afgewezen, die aanvragen, welke betrekking hebben op artikelen, waarvoor de vervaardiging reeds is verboden. Voorts worden be paalde richtlijnen gevolgd. Enkele voor het publiek van de belangrijkste ver boden en van de te volgen richtlijnen zijn hieronder genoemd. Door met deze rekening te houden, zal men teleurstel lingen kunnen voorkomen en een vlot verloop van zaken kunnen bevorderen. V ervaardigingsverboden. Hieronder vallen o. m. actetasschen van carton, albums en albumbladen, jubileumuitgaven, omslagen van carton, verschillende soorten doozen en verpak kingen, etalagereclames van carton, feestartikelen, gevoerde enveloppen, Kerst- en Paaschartikelen, marmer papier, servettentaschjes, sigaren- en sigarettenpijpjes, tafelloopers, glas papier, sigarenzakjes anders dan van eenzijdig glad papier, mappen, ver schillende soorten prospecti, huisorga nen, kalenders met reclame-opdruk, dagboeken en fantasiepapier. Richtlijnen bij beoordeeling van drukwerk. Het formaat van reclamebiljetten en adresstrooken wordt beperkt: aanplak biljetten worden gebonden aan het ma ximum formaat van 90 x 120 cm. en mogen niet als combinatie verschijnen. Het aantal advertentiepagina's in adres- en advertentieboeken mag in principe niet meer dan èen derde zijn van het totaal aantal pagina's, in niet-periodiek verschijnende drukwerken mogen de advertenties geen aanleiding geven tot extra papierverbruik. Voor het dubbel zijdig te beschrijven briefpapier zijn de formaten beperkt, van speciale cliché's voor briefhoofden moet worden afge zien. Het papierverbruik voor catalogi zal eveneens zeer belangrijk vermin derd dienen te worden. Toegestaan worden alleen supplementen op be staande catalogi van bibliotheken. Za- „De Magneet" is ideaal 'n Kruidenier voor allemaal BUKUKKI.IJKE STAM) AMERSFOORT, 13 Februari 1942. Overle'den; Wilhelmus Amoldus Josep- hus Marie Oostveen, oud 58 Jaar. onge huwd. Elisabeth van Es, oud 75 Jaar, weduwe van Peter Kuljt. Geertrulda Pc- tronella Willems van Beveren, oud 46 Jaar. Jannetje Berg, oud 71 Jaar, ongehuwd. Rijkje hofland, oud 76 Jaar. weduwe van Ocrrlt van Dijkhuizen. Adelaide Innocen- tla Kraal, oud 76 Jaar. weduwe van Maurico Gérard Molenbroek. AMERSFOORT, 14 Febr. Geboren: Dirkje, d.v. Hendrik Ernsteu en Geurtje van den Heuvel. Abraham, z.V. Theodorus Muljs en Jansje van den Berg. Robert Jan. z.v. Ferdinand van Beek en Janna An ke Kreupeling. Henrietta Oomelia Maria, d.v. Cornells van Hoeven en Catharlna Reln- hard. Everardus, z.v. Johanuea Sleeking rn Catharlna Langras. Overleden: Claslna Johanna Scholte, oud 21 Jaar, ongehuwd. Anna Geertrui Wolbers, oud 75 Jaar, geh. met Douwe de Haan. WOUDENBERG. Overleden: G. van Voskuilen, 70 Jaar, geü. met J. v. d. Glint (to Soest) W. J. Klaver, 17 j-u-, (te Utrecht) D. Stam. 70 Jaar, geh. met r. v Vliet. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest gehetl en al! „Wat Mr'nhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Adv. kenverslagen kunnen alleen in zeer be perkten omvang op houthoudend pa pier verschijnen. Convocaties zullen, tenzij strikt vertrouwelijke agendapun ten worden vermeld, niet in enveloppe mogen worden verzonden, maar alleen als berichtkaarten mogen verschijnen. De te gebruiken soorten papier en car ton worden, behoudens enkele uitzon deringen, aan bepaalde gewichten en formaten gebonden. Houthoudend pa pier wordt voor verschillende toegesta ne drukwerken voorgeschreven. Bij circulaires zullen steeds voor- en ach terzijde moeten worden bedrukt. De oplage van drukwerken zal steeds nauwkeurig worden nagegaan en bij zonder zal er op worden gelet, dat op maak en indeeling zoo eenvoudig mo gelijk zijn. Programma's mogen als re gel twee bladzijden groot zijn. Het druk ken van teksten van liederen als bijlage kan niet worden toegestaan. Reclame drukwerken zullen met minstens 50% ten opzichte van 1941 worden inge krompen, ook de oplage ervan zal wor den verminderd. De districtscontrólebureaux zullen in geval zij afwijzend beslissen in het al gemeen de motiveering daarvoor niet geven. De motiveering is tenslotte de papierschaarschte. De vervaardigingsverboden, die in den meest stipten zin zullen worden uitgelegd, zijn uitvoerig vastgelegd in de z.g. fabricage-voorsehriften 1941, welke zijn gepubliceerd in de Neder- landsche Staatscourant van 15 Juli '41. Drukkers, zoowel als opdrachtgevers, zullen dan ook, ter voorkoming van on- noodige moeite, goed doen van deze voorschriften nauwkeurig kennis te ne men. Overigens zullen aanvragen scherp worden beoordeeld naar den maatstaf van de noodzakelijkheid van uitgifte van het betrokken drukwerk en verder naar omvang, papiersoort, opmaak enz. Deze factoren worden streng afgewogen alvorens een beslis sing wordt genomen. Wie terstond zorgt voor het overleggen van de noo- dige juiste gegevens mag verwachten op een aanvrage, die op de voorgeschre ven wijze wordt ingediend, binnen twee of drie dagen een beslissing te ontvan gen. Boeken en brochures. Voor boeken, brochures en schoolboe ken is bovendien voorgeschreven, dat het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dan wel het Departement van Opvoeding, Wetenschappen en Kui tuurbescherming in eerste instantie him goedkeuring tot verschijning ge ven, alvorens de drukvergunning kan worden verleend. De aanvragen voor het drukken behooren dan ook op spe ciale bij het rijksbureau verkrijgbaar gestelde formulieren te worden inge diend bij één van beide Departementen. De vergunning voor het drukken wordt daarna eventueel door het Rijksbureau uitgereikt. Utrechtsche Jaarbeurs gaat niet door In aansluiting aan de beslissing, wel ke is genomen tot het doen vervallen van de in 1942 in het Duitsche rijk te houden jaarbeurzen, heeft de Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied liet gewenscht geoor deeld, dat ook de Nederlandsche Jaar beurs, welke van 14 tot 23 April a.s. zou worden gehouden, niet zal plaats vinden. Mitsdien zal de a.s. voorjaars- beurs niet worden gehouden. „DE DAG VAN DE DUITSCHE POLITIE" In den Spiegel van den Dag zal op Zondag 15 Februari van 19.2019.30 uur over den zender Hilversum I een reportage worden uitgezonden van „De dag van de Duitsche politie", te Am sterdam. predikbeurten ZONDAG 14 FEBR. AMERSFOORT. St. Jorlskerk 10 u- Ds. Pannebakkcr. 3.30 u. Ds. Döns- zelmaun. H. Cat. Zondag 7. (Deze diensten worden gehouden ln gebouw 't Sluisje, Muurhulzen 199). Nieuwe Kerk 10 u. Ds. v. d. Berg. 3.30 uur Ds. Blok. Bediening Heilig Avondmaal. Emma Kerk 10 u. Ds. Blok. 3.30 u. Ds. Monster. Kapel ,,Zon en Schild" 10 u. Ds. Nauta. Gymnastiekzaal (boven) R.H.B S. Thorbeckepleln 1 10.30 u. Ds. Westenberg van Hilversum. Gasthulskerk 10 u. De heer v. d. Helde, Godsdienstonder wijzer. WlJkgebouw Laurens Costerplefh 10 u. Klnderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 u. Klnderkerk. Wykgebouw „Bethel" 10 u. Klnderkerk. Geref. Kerk (Lieve Vrouwestraat) 9.30 u. Ds. B. Holwerda. 11 u. Ds. B. He werda. 5.30 u. Ds. S. J. Popma. Door gebrek aan brandstoffen kunnen de drie kerkgebouwen niet alle verwarmd wor- deni Daarom ls besloten alleen ln bet groot ste gebouw te vergaderen en wel ln drie diensten n.l. voorin. 9.30 vervolgens 11 en namiddags 5.30 uur. Alle plaatsen zijn vr)J. Vereen. Vrijzinnig Hervormden (Luth. Kerk) 3 u. Da. Eliuk Schuurman. Liturgische dienst. Medewerking van het Vrijz. Herv. Zangkoor, o.I.v. den heer Bijl. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. Ds. De Jongh. Remonstrantsche Kerk 10.30 u. Ds. J. C. A. Fetter, uit Den Haag. Doopsgezinde Gemeente 1030 u. Ds. W. F. Golterman. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 4 u. Dienst. Woensdag 18 Febr.: 7 u. Ds. J. Fraanje, van Barneveld. Vrij Evangelische Gemeente (gebouw Concordia" Langestr. 113). 4 u. De heer Van Petegom. uit Utrecht. Amersfoortsche Bergkapel (Regentesselaan 21) 10.30 u. Geen dienst. (Kerk Appelweg) 1130 u. Kinderkerk. Vrjje Geref. Gemeente (Muurhulzen 53) 10 en 4 u. Godsdienstoefening. Dinsdag 17 Febr.: 7 u. Ds. W. Baay, van Tholen. Troepen der V.S. naar Curasao en Aruba OOK VENEZUELA SPEELT EEN ROL BIJ DE BEZETTING DER EILANDEN. Volgens een bericht van den Engel- schen Berichtendienst uit Washington, heeft het ministerie van Buitenland- sche Zaken meegedeeld, dat de V.S. een contingent troepen naar Curasao en Aruba, gelegen in de nabijheid van Ne- derlandsch Guyana, hebben gestuurd om de Nederlandsche strijdkrachten te „steunen" by de verdediging van deze eilanden. Voorts wordt uit Buenos Aires ge meld, dat, in verband met de bezetting van Curasao en Aruba door Ameri- kaansche troepen, het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, naar uit Washington wordt gemeld, heeft verklaard, dat nu ook Venezuela zal mede werken aan de zoogenaamde beschermingsmaatregelen. Dienovereen komstig heeft Venezuela met de Neder landsche emigrantenregeering een over eenkomst gesloten, die ongeveer gelijk is aan de overeenkomst, welke Brazilië kort geleden met Washington heeft aangegaan. In Washington is voorts medegedeeld, dat de Amerikaansche republieken van dit besluit in kennis zijn gesteld, dat in het belang is van het geheele Ameri kaansche continent. In welken vorm Venezuela aan de bezetting van Cura sao en Aruba zal deelnemen, is uit de Amerikaansche verklaring niet op te maken. Ook uit Caracas is hieromtrent tot dusver nog niets vernomen. Salazar te Lissabon teruggekeerd OFFICIEELE NOTA GEPUBLICEERD De Portugeesche premier, dr. Salazar, is gisterenavond na zijn bezoek aan Snanje te Lissabon te ruggekeerd. In antwoord op een vraag van journalisten naar zijn besprekingen met de Snaansche staatslieden verklaarde hij slechts: Wij zijn tevreden, meer kan ik niet zeggen. De chef Van het Spaansche diplo matieke kab'net, Imenez de Sandoval, heeft te Sevilla den journalisten een officieele nota van den volgenden in houd overhandigd In vervole op het vriendschaps- en niet-aanvalspact van zeventien Maart 1939 en de aanvullende overeenkomst, welke de reeeeringen van Spanje en Portugal onderteekend hebben, waarin tot een rechtstreeksche gedachtenwis- seüng.tusschen beide regeeringen be sloten .wordt, hebben het hoofd van den SDaanschen staat, de genera'isslmus Franco, alsmede de minister van Bui tenlandsche Zaken van Snanje. Serra no Snner. en de minïsfernre^ident en minister van Buitenlandsche Zaken van Portugal. Oliveira Salazar. Donderdag- te Sevilla een ontmoeting gehad. Bij déze ontmoeting werden in den geest van vnendschan en geliikvormigheid, welke de betrekkingen der beide lan den van het Iberische schiereiland ken merkt, zoowel de algemeene po'itieke en economische vraagstukken hesnro- ken, die een gevolg ziin van den toe stand, waarin de wereld oo het oogen- blik verkeert, alsook de interne aan gelegenheden der beide staten. Men besloot in de toekomst een zoo nauw moeeliik contact te onderhouden, ter bescherming van de gemeenschaone- lijke belangen en wel in den geest van de gesloten overeenkomsten. De con ferentie woonden bij de Soaansclie am bassadeur in Portugal. Nicolas Franco en de Portugeesche ambassadeur in Spanje, Theodonia Pereira. Een nota van denzelfden inhoud, is tegelijkertijd door het secretariaat voor de propaganda gepubliceerd te Lissa bon. MJKERK: Ned. Herv. Kerk. 11 uu. Ds. Lutein. 3.30 u. Ds. Keiler. Be- dlonlng H. Doop. (Deze diensten worden ge houden ln de Gereformeerde Kerk). Geref. Kerk 9.30 u. Ds. A. Hoenevcld. 2 u. Ds. F. v. Dij ken. Stichting voor Evangelisatie. (Gebouw Volksheil) 10 30 u. Ds. P. G. de Vey Mestdag, van Den Haag. WOUDENBERG: Ncd. Herv. Kerk. 10 u. De heer Schinkel. 2.30 u. Ds. Panne bakker, van Amersfoort. Oud Ger. Gemeente Kerk Middenstraat 10 en 6 u. Leesdlenst, door den heer Wes- terveld. HOOGLAND: Ned. Herv. Kerk. 10 u. De heer H. M. Haveman, van Heem stede, (CoUecte voor de Inrichtingen te Heemstede). HOEVELAKEN: Ned. Herv. Gem. 10 en 2.30 u. Ds. Abbringh. Geref. Gem. 10 en 3 u. Preeklezen. SOEST: Ned. Herv. Kerk. Oude Kerk 10 u. Ds. E. Groeneveld. Emma Kerk 10 u. Ds. A. W. Brink. Jeugddienst. 5 u. Ds. Groeneveld. Kerkgebouw Hees 5 u. Ds. J. I. v. Schalck. Zonnegloren 10 u. Ds. J. L v. Schalck. Herv. Geref.) Evang. (Ohr. U.L.O.-school Pr. Bernhardlaan) 10 u. Ds. P. J. J. Monster, uit Amersfoort. 3 li. Ds. K. J. v d. Berg uk. Amersfoort. Geref Kerken Jullanalaan. 10 u. Ds. S. Wouters. 4 u. Cand. <7. Slager, uit Soest. Soesterbergschestraat. 10 u. Ds. H. v. Andel. Bevestiging Ds. W. Wlerda. 4 u. Intrede pred. Ds. W. Wierda. Christ. Geref. Kerk 10 en 4 u. Ds. L. de Bruyno. Ver. v. Vrijz. Godsdlcnstigen („Religie en Kunst" Rembrandtlaan) 10.30 u. Dr. H. J. Heerlng, uit Naarden. SOESTEKBERG: Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. Hogerzell, em. pred. te Zeist. HUIS TER HEIDE: Ned. Herv. Kerk 10 u. Cand. Wesseldljk, uit Zeist. 6 u. Ds Tuinstra. DEN DOLDER: Ned. Herv. Kerk 10.15 u. Ds. B. Tuinstra. BAARN: Ned. Herv. Kerk 10.30 u. Ds. I. Kievit. 3 u. Ds. Blnanwen- draad. MOSKOU WIL INVLOED KRIJGEN OP DE BRITSCHE ARBEIDERSMASSA VAN CRIPPS WORDT VEEL VERWACHT De vertegenwoordigers der bolsje wistische vakvereenigingen hebben, naar men te Ankara verneemt, hun eerste rapport omtrent de inspectiereis door Engeland naar huis gezonden. Het is niet zeer optimistisch. De kapitalistische cliques tezamen met de orthodoxe vakvereenigingslei- ders in Engeland hebben nog steeds niet begrepen, waarom het gaat aldus wordt in het rapport vermeld. Zij zijn nog niet in staat de Engelsche arbei dersmassa's te brengen tot de noodza kelijke revolutionaire inspanning van alle krachten. Vaak stuit men op wan trouwen, in vele kringen zelfs op de meening, dat men een voldoende ver zwakking van de macht der Sovjets niet ongaarne zou zien, al juicht men hen ook in het openbaar toe. De vak- vereenigingsleiders zijn kleinburger lijke bonzen, die pogen zoo veel moge lijk voordeelen op binnenlands#! po litiek gebied te halen uit den tdestand van het land. Wil men zich op Engeland kunnen verlaten, dan moet men met alle mid delen trachten invloed op de massa te verkrijgen. Daartoe kunnen in de eer ste plaats de oorlogsclubs dienen, die gebleken zijn geschikte cellen te vor men voor het doordrenken van vakver eenigingen en gezinnen met radicale opvattingen. Men moet dezen groepen den noodigen steun verleenen en hen in aanraking brengen met de moeilijk toegankelijke kringen der intelligente en universiteitsjeugd, die aangetrok ken worden door de ideeen der Sovjets. Veel kan men ook van Cripps in dit op zicht verwachten. Het doel moet zijn een actieve, machtige groep te vormen, waarop men zich kan verlaten, ook in dien moeilijke tijden voor de Sovjet- Unie en Engeland aanbreken. De in vloed van den oorlog op de ontbinding van de Britsche democratie hebben het terrein voor een radicalen koers reeds voorbereid. ITAMAANSCH LEGERBERICHT. TROEPENCONCENTRATIES BIJ BARDIA GEBOMBARDEERD Het 622ste Italiaansche Weermacht- bericht luidt als volgt: Ten Oosten en ten Zuiden van Mechili plaatselijke acties van onze afdeelin- gen verkenners. Langs de Via Balbia cn in de buurt van Bardia werden vij andelijke troepenconcentraties met goed succes door formaties van onze luchtmacht aangevallen. Enkele tank auto's en talrijke motorvoertuigen vlo gen in brand. Tijdens luchtgevechten boven Malta en het centrale gedeelte van de Middel- 'andsche Zee schoten Duitsche toestel len drie Engelsche vliegtuigen neer. De Dil'tsche luchtmacht heef' be'angrüke militaire objecten doeltreffend aange vallen. Een benzine-opslagplaats bij La Valetta werd door bommen van zwaar kaliber getroffen en vloog in de lucht. Bij een aanval op Tripolis werden eenige gebouwen beschadigd. Er vielen zeven gewonden onder de inlandsche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen heb ben in den nacht van e'f on twaalf en van twaalf op dertien Februari brand en brisantbommen neergeworpen in de omstTeken van Catana. Er werd geen schade aangericht. VIJF MILLIOEN DOLLAR VOOR BRITSCHE RAVITAILLEERING Uit Rio de Janeiro meldt de .Jnfor- maeïones", dat volgens een bericht uit Washington Roosevelt het congres een bedrag van vijf millioen dollar heeft gevraagd voor den aankoop van levens middelen voor Engeland. Gebouw van Chr. Belangen 10.30 u. Ds. Dönszelmann, uit Amersfoort. Jeugddienst. Gebouw Calvljn (Tromplaan) 3 li. Ds. I. Kievit. Geref. Kerken (Oude Utr.weg) Geen dienst. Ned. Herv. Kerk 9 U. Ds. W. Seinen. Geref. Kerk (Laanstraat) 10 u. Ds. J. Bos. 3 u. Ds. W. Seinen. 5 u. Ds. J. Bos. Christ. Ger. Kerk (Nassaulaan) 10 en 3 u. Ds. L. Kraan., Ned. Luth. Genootschap Zaal hotel Zeiler 10.30 u- Ds. De Jong, N. Herv. Pred. te Am sterdam. Doopsgez. Gem. (Eemnesserweg 63B) 1030 u. Ds. J. W. Stuiven berg. Ned. Prot. Bond (Kampstraat) 10.30 ll. Ds. J. Jac. Thomson. r.k. kerkdiensten (Wijzigingen voorbehouden) Par. St. Ansfrldus Zondag HH. Missen om 7.30. 9 en 1030 u. Hoogmis, 5 uur Lof. Par. O.L. Vr. Hemelvaart Zondag H.H. Missen 8. 9.15 en 10.45 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Franclscus Xav. Zondag H.H. Missen om 630. 8, 9,15 en 1030 uur Hoogmis 6 uur Lof. Par. St. Henrlcus Zondag HJL Missen om 7.30. 9 en 1030 u. Hoogmis. 6 uur Lof. UOOGLAND: Parochie St. Martlnus Zondag 8 u. Vroegmis. 9.30 Kindermis 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. Maandag lste H. Mis op Leo's Oord 8.45 u. 2e H. Mis. Andere dagen H. Missen om 8 cn 8.45 uur. HOOGLANDERVEEN; Par. St. Joseph Zondag 8.30 u. Vroegmis. 10.30 u. Hoogmis. 5 Uur Lof. Maandag H. Mis ln de St. Jo- sephstlchtlng. Andere dagen H. Missen om 8 uur. ACHTERVELD: Parochie St. Joseph Zondag 8 uur Vroegmis. 1030 uur Hoogmis: 5 uur Lof. In de week H.H. Missen om 730 en 8.45 uur. Woensdag 6 30 uur .SOEST: Kerk Steenhofstraat Kerk Soest-Zuid le H. Mis 8 'lur. Hoogmis 10 uu. Lof 6 u H.H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. SOLDATEN-EER Ter nagedachtenis van de in Z.W. Malakka gevallen Engelsche en Australische soldaten liet de Japansche bevelhebber in dit ge bied bij Batoe Pahat een gedenk- teeken oprichten. Na de voltooi ing van het met een groot kruis bekroonde monument, werden de krygsgevangenen in de gelegen heid gesteld om de laatste eer aan hun gevallen kameraden te bewijzen. Heldendaden van een Weensche divisie 142 BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN AFGESLAGEN Troepen van een Weensche divisie hebben de afgeloopen vier weken ten Zuidoosten van Charkov de hevigste bolsjewistische aanvallen afgeslagen. De stellingen van deze divisie wer den tusschen een en zeven Februari door de formaties van zes bolsjewis tische divisies infanterie, twee pant serbrigades en verscheiden ski-afdee- lingen steeds weer bestormd in 142 aanvallen, zonder dat de bolsjewieken kans zagen tot op een diepte van eeni ge beteekenis in de stellingen der Weensche divisie door te dringen. In yzige koude en terwijl de sneeuw hier en daar twee meter hoog lag op gewaaid, behielden de Weeners hun stellingen en verijdelden zoodoende het Sovjet-plan door meedoogenlooze opoffering van infanterie, tanks en ar tillerie door te breken naar Charkov. Waar tijdens de gevechten afzonder lijke bolsjewistische afdeelingen als gevolg van hun plaatselijke numerieke superioriteit kans zagen de Duitsche stellingen binnen te dringen, werden zij bij succesvolle tegenaanvallen weer teruggeslagen. De bloedige verliezen, die de bols jewieken door het onwrikbare volhou den der Duitsche soldaten leden, zijn buitengewoon hoog. Er zyn al meer dan 6600 gesneuvelde bolsjewisten ge teld. Bovendien nam de Weensche di visie 1300 tegenstanders gevangen en maakte buit of vernietigde in deze vier weken 27 tanks, veertien stukken ge schut, 32 granaatwerpers en machine geweren, twee vliegtuigen en een groote hoeveelheid ander Sovjet-oo'r- logstuig. OVERZICHT AMSTERDA.MSCHE EFFECTENBEURS Beperkte affaire, ongeanimeerde stem ming, achteruitlooperide koersen, Ne derlandsche beleggingen prijshoudend, prolongatie 2X%. WEEKOVERZICHTEN Wegens plaatsgebrek was het niet mogelijk vandaag de buiten- en binnen- landsche weekoverzichten op te nemen. J A PA NSCHE LUC HTAA NVA L OP SALOMON-EILANDEN De Australische minister van Lucht vaart heeft, naar de Britsche berichten dienst uit Melbourne meldt, medege deeld, dat Japansche vliegtuigen Toe- lagi op de Salomon-eilanden hebben gebombardeerd. BELGISCHE SPORTBRIEF. De driedaagsche in het Antwerpsche sportpaleis Het Antwerpsche Sportpaleis hoeft seclert zijn ontstaan de gewoonte gehad op Vasten avond een reeks wielerwedstrijden te geven- Vroeger was dat steeds een zesdaagsche en dan heerschte er op de overdekte banen een leven van jewelste. Want niet alleen sport werd er dan gegeven, doch daarnaast oolc variété. Terwijl de rijders op den houten band ln de geweldigste Jachten verwikkeld waren, voerden boven ln de hal acrobaten aan trapezen liun halsbrekende toeren uit of gaf do balletgroep van de Belgische opera haar mooiste klassieke dansen ten beste. Het was sport en attractie bij elkaar, eigen lek meer attractie dan sport.... De zesdaagschen zijn echter verdwenen, attracties komen niet meer bij wielerwed strijden te pas. Alleen de sport ls overge bleven. het eenige doel. waarvoor het prach tige Sportpaleis werd opgericht. Zoo voer den dus de omstandigheden dit gebouw te rug tot zijn origineels bestemming. En voor de sport ls dat maur het beste ook. Verleden jaar gaf de directie van het Ant werpsche Sportpaleis een Vlerdaagsche, met lederen dag een koppelwedstrijd van zes uur. De wedstrijd had succes, veel succes zelfs. Maar per saldo gaf de financieels zij de niet. wat er logisch van verwacht kon worden, zoodat men dit Jaar naar een an dere formule ls gaan zoeken In plaats van een Vlerdaagsche wordt het dit Jaar een Driedaagsche en dan lederen dag met een gevarieerd programma, t.w. lederen dag een puntenwedstnjd, een achtervolging en een koppelwcdstrljd van twee uur. De puntcn- wedstrljd en tie koppelwedstrijd worden ieder afzonderlijk berekend. De achtervol ging wordt gereden met kwart finales, hal ve finales en op den derden dag de finale. De koppels komen hier afzonderlijk tégen elkander uit voor het bezetten der zestien plaatsen. Den laatsten dag wordt dan vol gens een systeem van puhtcnverdecllng, dat echter nog niet definitief ls vastgesteld, een algemeene rangschikking over de drie da gen en de drie soorten wedstrijden opge maakt. waardoor men een sportlef resultaat hoopt te krijgen, nl. het koppel, dat niet al leen in den koppelwedstrijd de beste pres taties leverde, doch ook ln andere speciali teiten cn daarbij voor de beste samenwer king zorgde. De directe van het sportpaleis heeft er dan ook op gestaan werkelijk de beste koppels aan te werven, welke er mo menteel bestaan. ZIJ ls gekomen tot twaalf koppels. Van de twaalf beste koppels moet op de eerste plaats vermeld worden het Neder landsche koppel SchulteBoeyen Schulte krijgt dus de gelegenheid na ongeveer een jaar schorsing ln hetzelfde sportpaleis zijn rentree te maken, waar hij verleden Jaar eveneens tijdens do wedstrijden op vasten avond z|)n straf van den Internationalen wielerbond oplleo. Het optreden van Schul teBoeyen wordt geacht als een garantie voor het succes van de Driedaagsche en met groote belangstelling worden dan ook 'le verrichtingen van het eens zoo schitterende koppel, dat door Schulte's schorsing zeker niet aan waarde zal hebben ingeboet, tege moet gezien. Zij zullen het echter heelemaal alleen tegen de beste Belgischo koppels moeten opnemen, zoodat z(J zeke- niet voor een gemakkelijke taak staan. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN Alle veenproducten onder de Distributiebepalingen. De Secretavis-gcneraa] van het De partement van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart maakt bekend, dat in den vervolge dariekluilen, vcenbonken, lim- merturf en andere soortgelijke veenpro ducten, hoe deze ook worden genoemd, niet meer zonder bon mogen worden verkocht. Slechts aanmaakturf en bolsterlurf mogen zonder bon wor den verkocht. Op bonnen of toewijzingen mag per eenheid van deze producten ten hoogste 200 kg. (luchtdroog) worden afgele verd. De maximumprijs van één eenheid is gelijk aan die van één eenheid bagger- turf derde soort. Indien het product niet luchtdroog wordt afgeleverd, mag in geen geval deze maximumprijs wor den gevraagd. Voor het vervoer van deze veenpro ducten gelden dezelfde voorschriften als voor andere turfsoorten, d.w.z., dat het i-ervoer (ook voor eigen verbruik) slechts mag plaats hebben, nadat daar voor vergunning is verleend door of vanwege het Verkoopkantoor Fabrieks- turf N. V. te Assen. Voor bijzonderheden betreffende de inschrijving van producenten van bo vengenoemde veenproducten wordt ver wezen naar de elders in dit blad opge nomen Officieele Publicatie. markthi:r:chtkn Veemarkt V-Hertogenbosch 11 Febr. Op de markt van heden wa ren aangevoerd 1566 stuks, w.o.: 734 runde ren, 308 nuchtere kalveren, 238 biggen, 30 zeugen, 223 loopers en 34 scbapen-lammc- De prijzen waren als volgt: Kalftoeien f330. f450—f 590: jongvee f120—f220: graakalvcrcn f75—f 110: zeugen f120f200: loopers f38f 54; biggen f20—f38. Overzicht. Ondanks moeilijk vervoer, gladde wegen, redelijke aanvoer en groote belangstelling. Melkvee handel cn aanvoer rnallg, goede soort duur. Jongvee aanvoer ruim. vooral voor levering, handel en prij zen Iets lager, maar toch aanmerkelijk la ger dan voor drie «eken. Fokvarkens aan voer goed. prijshoudend Loopers. groote aanvoer, levendige handel, hooger. Weinig biggen, duur. Marktoverzlrht Barneveld De aanvoer op de Donderdagmorgen te Barneveld gehouden etermurfct was ook nu weer. tengevolge van het strenge winter weer. vry laag. Er wordt onder de pluim veehouders algemeen geklaagd over do af genomen, cn )n sommige gevallen, zells tot stilstand gekomen productie. Dal het aan tal eieren, dat dezen winter geraapt kan worden, zoo gering ls. wordt, naast den abnormaal strengen winter, tocgcschrovcn aan het geringe kwantum krachtvoeder dat nog aan de dieren verstrekt kan worden. Op do plulmveemarkt was nog een vrij be- lioorlijko aanvoer, welke voor een zeer groot deel bestond uit tamme "en wilde konynen. Vooral van dit luatete soort haarwild werden zeer veel exemplaren aangeboden. De vraag naar alle soorten pluimveo was ook nu weer zeer goed en er ontstond dan ook al spoedig een vlugge handel. Bijzonder veel animo wile er vpor het koopen van zeer zware oude kippen en ha nen. Deze brachten alle zeer gemakkelijk de hoogste maximum-prijzen op. Op de varkensmorki viel meer bedrijvig heid te bespeuren dan wij den laatsten tijd gewend waren. De vraag naar middelzware biggen bleek ln niet onbelangrijke mate te zijn toegenomen en ook het aanbod was weer Iets meer normaal. Blijkbaar bestaat er bij de veehouders en klein-landbouwcr3 weer meer animo tot koopen ln verband met het komende voorjaar. Want ondanka de voederschaarschte. zullen de meesten toch nog weer trachten een varken op het hok te krijgen, vooral met het oog op mogelijke huisslachting ln den volgenden winter. De prijs bleek ln de meeste gevallen 2 tot 4 gulden hooger to liggen dan de laatste no- teerlng. Markt Leeuwarden 13 Febr. Veemarkt. 66 Stieren: 605 vet te koelen. 704 melk- en kalfkoelen f275 t 525; 138 pinken f 190f 240; 475 nuchtere kalveren; 121 vette schapen en welde scha pen: 59 dr. varkens, magere en loopers: 27 kleine biggen; 53 bokken en geilen. Totaal aanvoer 2248 stuks. Overzicht. Melk- en kalfkoelen aanvoer redelijk, handel kalm. prijzen prijshoudend, afloop minder: drachtige, magere varken:;, loopers cn biggen, aanvoer kort. handel en prijzen van geen beteekenis; de VeehouderU- oentrale nam heden 550 koelen. 50 varkens, alle aangevoerde nuchtere kalveren en scha pen. 100 graskei veren en Jl. Maandag 258 runderen en 87 nuchtere kalveren over. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijn groote droefheid, na een kortstondige ziekte, plotseling, mijn lieven Man. d#Heer MAURITS KAHN, in de ouderdom van 60 jaar. E. Kalm Frank enhuis. A'foort, 14 Febr. 1942. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 16 Fe bruari te 2 uur vanaf het sterhuis Ev. Meys- terweg. 18. 488e STAATSLOTERIJ VIJFDE KLASSE ZEVENTIENDE LIJST Trekking van 13 Februari. ƒ1000 met premie van ƒ30.000 No. 10597 Premie van 3000 No. 19218. 400 No. 6251. PRIJZEN VAN f 70. 2520 3073 3312 3513 6036 6346 ',906 8214 8353 8543 10036 12312 12457 12461 13229 14208 14534 14696 15195 15317 17574 18686 19132 20247 20837 21917 METEN. 1032 1166 1707 1877 2187 2613 2614 2715 3138 3592 3814 4034 4364 4425 4842 4864 6413 5878 6450 6586 7097 7111 7728 8016 8205 8407 8129 8472 8560 3691 8697 9316 9441 9790 10186 10832 10915 10954 10087 11011 12108 1239! 12683 13349 13405 13791 13820 12870 14124 14173 14815 14642 15035 15130 15441 1S669 15783 16429 16443 16761 17053 17031 17809 18133 18387 19143 19429 19791 20120 20134 20255 20702 21132 21452 21568

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 5