MD$F00OT$(HE COIIMNÏ DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Neutraliteit of verraad? Maatregelen tot Amerikaansche verdediging van kust verlangd Zeventien schepen voor de Amerikaansche kust vernietigd Japansche landingspoging op Bali ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per week ƒ0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.06 Adm.: Telef. 6289. Giro 86362. Redactie: TeL 6731. Na 6 u. 5137 AD VERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 025 tllelne advert. (..Doelpunten"): Hoogstens 20 woorden 0 65 Elk woord meer 0.05 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1942 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, SOEST. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DrRECT.: F. HALE WIJN. 6 PAGINA'S - 56e JAAKG. drogen uit, want de „revolutionnaire" Duitschers waren goede nationaal-so- cialisten en leden van den SS-Sicher- heitsdienst! Niettegenstaande dit eind resultaat hadden op verschillende plaat sen in ons land besprekingen plaats, welke staf-officier luitenant Klop leid de. Van de vorderingen der samenzwe ring werd de Nederlandsche generale staf op de hoogte gehouden, terwijl wij de rol, welke Van Kleffens in de ze affaire speelde, gisteren uitvoerig hebben kunnen lezen. Met valsche passen en namen, met geheime nummers en zenders en na tuurlijk met veel héél veel zelfs! geld kregen de BritschFransche generale staven hun inlichtingen over Duitschland via het „neutrale" Ne derland! Namen als van Best, Stevens, generaal Van Oorschot, luitenant Klop, majoor Roscboom en vele anderen zijn eng verbonden met de intriges van de Secret Intelligence Service. Zoo werkten de hooge Nederland sche instanties achter de schermen van de neutraliteit samen .met de Duitschland -haters; verwondert men Onder den schijn van onzijdigheid stond de Nederlandsche overheid in nauwe relatie met de Britsche Secret Intelligence Service Over de bezetting van ons vaderland door de Duitsclie Weer macht is reeds zooveel gespróken, dat dit thema volkomen is doodgepraat en men de belangstelling ervoor heeft ver loren. Helaas is echter bij vele Nederlanders een wok blijven bestaan jegens Duitschland en uit dien wrok is geestelijk ver zet geboren. Deze lieden houden er een eigenaardig verweer voor bun hou ding op na; zij redeneeren zeer logisch: „ons land was neutraal en Duitschland had daarom niet het recht ons aan te vallen". Inderdaad zouden deze volksgenoot en met zulk een redeneering gelijk hebben, als liet ook inderdaad waar was, dat Nederland neutraal is geweest. Maar ons land was niet neutraal, de Ne derlandsche regeering stond in dienst van Engeland en de Ne derlandsche generale staf complotteerde mot don Britschen ge heimen dienst, de gewetenlooze en in-gemecne Secret Service. De argclooze Nederlander, die dacht, dat het vaderland wèl neu traal was, heeft geslapen tijdens het voorspel van het drama- Mei '40. Voor hem zullen wij hieronder uiteenzetten hoe de vroegere „christelijke" regeering de vijanden van het Derde Rijk hielp en begunstigde. Uiteraard kunnen wij daarbij niet in bij zonderheden treden, daar dit artikel anders pagina's druk zou heslaan. Bepalen wij ons echter tot de feiten. Britsche vliegtuigen schonden on afgebroken onze neutraliteit zón der dat de Nederlandsche regee ring maatregelen trof, terwijl onze weermacht onvoldoende of geheel niet tot actie overging. Ruim honderd En- gelsche schendingen werden door de Duitsche regeering in Den Haag voor gelegd,. doch de heeren daar bleven stokdoof. Luitenant-ter-zee Koud ijs verklaar de eenige maanden voordat de oorlog over ons land kwam, dat de Neder landsche marine geheel was ingesteld op de Britsche vloot. Zelfstandige ac tie noemde deze heer ondenkbaar, even als het feit, dat Nederland met een andere dan de Engclsche vloot zou sa menwerken in een gewapend conflict! Deze landsverradcrlijke ontboezeming van den staf-officier vond bij de jour nalisten een goed orfthaal. In £it verband mogen wij ook wel even den toon der Nederlandsche pers in herinnering brengen. Is er ooit vui ler geschreven in de wereld dan in kranten zooals „De Telegraaf" en „Het Utrechtsch Nieuwsblad", om er slechts twee te noemen? Wat deed onze „neu trale" regcering daaraan? Ieder geve liet antwoord voor zich; er bestond een „persvrijheid", daarmede is alles ge zegd. Hoe valt verder neutraliteit te rij- mén met de inmenging van Britsch Fransche officieren in zuiver Neder landsche militaire aangelegenheden Wie wenscht namelijk tegen te spreken, dat deze vreemde heeren on ze vliegvelden inspecteerden en onzen generalen staf steeds van „advies" dienden in welke richting onze verde diging moest worden versterkt. En hoe denkt de volksgenoot, die meende, dat wij neutraal waren, over het feit, dat onze kust bijna niet was beschermd, maar onze Oostgrens-verdediging daar entegen steeds meer werd uitgebreid? Dit geschiedde op aandringen van En gclsche staf-officieren, terwijl er van Duitsche zijde geen enkele aanleiding toe was gegeven ondezen maatregel te nemen. Integendeel, Duits.chland's Westgrens was onbeschermd. Het doel was echter duidelijk: Ne derlandsche troepen aan de Oostgrens en de vesting-Holland geopend voor het Britsche leger, dat van deze spring plank af zijn aanval op Duitschland wilde wagen. Zoo liet de gevluchte Nederlandsche regeering de neutraliteit van het volk schenden door Britsch-Fransche gene rale staven en deed zij zelve als eer ste aan deze schending mee. De kle verige heer Van Kleffens de toen- malige minister van Buitenlandsche Zaken was van deze vuile zaak de promotor. De Nederlandsche weermacht heeft in de oorlogsdagen naar eer en geweten gestreden; haar solda ten waren dapper en bezield van het heilige vuur der vac^landsliefde. Hoe gemeen en laaghartig steekt daarbij het spel af, dat in de hoogste militaire kringen werd gespeeld! Nauw werkten de leden van den generalen staf samen met den Britschen geheimen dienst, welke zijn zetel in Den HaagC!) had. Het „grensincident" te Venlo is hier van het bewijs: de Secret Service pro beerde met Nederlandsche staf-officie ren in contact te komen met zooge naamde revolutionnaire Duitsche offi cieren om gezamenlijk een aanslag op hel leven van den Führer te beramen. De samenzweerders kwamen echter be er zich dan over, dat de Führer aan deze verraderlijke neutraliteit een einde maakte en het web, waarin de giftige spin loerde op het hart van Duitsch land, met één slag wegvaagde Aan het sprookje van onze hoogge roemde neutraliteit is thans de finitief een einde gekomen. Het sensalioneele document, dat onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Daladier is gevon den, heeft allen twijfel zoo die nog bestond voorgoed weggenomen. Rijksrecherche en Nederlandsche in lichtingendienst stonden in nauwe re latie met de Secret Service, onder het toeziend oog der zich neutraal noe mende regeering. Het geheele volk plukt thans de wrange vruchten van die ongelukspoli- liek zyner vroegere regeering. De in Londen bijeengekomen samenzweer ders hitsen nu nog de bevolking der bezette gebieden op om te saboteeren; grenzeloos brutaal en stompzinnig is men daar. Eerst*jagen zij een volk in dqn oorlog, terwijl zij zelf met het goud vluchten en daarna ruien zij dat volk nog op De stem van deze heeren wordt ech ter niet meer verstaan, want meer en meer beseft het volk thans verraden te zijn aan Engeland door hen, in wier handen het zijn lot had gelegd. Met het „cliristelijke" emigranten- comité aan de overzijde, dat zelfs tot moord bereid was, heeft het Neder landsche volk afgedaan en zij, die het nóg niet kunnen verkroppen, dat Duitschland ons land heeft bezet, moe ten de woorden van Rijksminister Seyss Inquart op 27 Juli 1940 uit gesproken nog eens aandachtig na lezen. „Wij Duitschers kunnen in elk ge val geen „neutraliteit" erkennen, wan neer een land de verzamelplaats van alle emigranten en vijanden van het Duitsche volk wordt, wanneer een land toelaat, dat in zijn pers dagelijks met vuil wordt geworpen naar alles wat ons heilig en dierbaar is, wanneer een defensie-systeem uitsluitend tegen het Duitsche Rijk is gericht en wel als voortzetting van de Fransche en Bel gische verdedigingslinies en wanneer in dat land zelf een samenzwering te gen het leven van den Führer moge lijk is". „DE V.S. VERKEEREN IN EEN BIJNA WEERLOOZE POSITIE". Uit Washington wordt gemeld: Blijkbaar onder Invloed van Roose- velts verklaring, dat New York of De troit wel eens zou kunnen worden aan gevallen, hebben drie invloedrijke se natoren het verlangen te kennen ge geven, dat passende maatregelen ge nomen zullen worden ter verdediging der kusten van de Vereenigde Staten. Zij verlangen deze bescherming in weerwil van de verklaring van den mi nister van Oorlog, dat een versnippe ring van krachten ter bestrijding van vijandelijke aanvallen op de kusten, een offensief elders zou kunnen ver tragen. De Washington Post schrijft, dat de uitgebreide vorm van dezen oorlog al- Deze soldaten, die door de inzameling in het vaderland warme kleeding ont- vingen, werden daarbij nfet de mede- deeling verrast, dat deze gave afkomstig was uit de nalatenschap van Von Hindenburg Hoffmann-Stapf le nationale grenzen heeft uitgewischt en principieel geworden is. En toch kpi de psychologie der verdediging, die aan onze grens is vastgelegd, on bewust door de uitlatingen van den nresident verdiept worden: „Onder ze kere omstandigheden is het mogelijk, dat ook ons land gebombardeerd of zelfs bezet wordt". Ongetwijfeld zullen vele schroomvallige lieden zich vol angst vastklampen aan deze uitlating en reeds wordt de eisch om meer vlieg tuigen en schepen in het land te hou den, vernomen. J.l. Dinsdag verklaar de senator David Walsh b.v.. dat wij „in een bijna weerlooze positie" ver- keeren en „dat de dag zal komen, waarop wij uit alle hoeken der wereld onze uitgeputte zeestrtfdkrachten als ruggesteun voor onze verdediging moeten terugroeDen". Deze soort rede voeringen is eeüik te stellen met een overdreven defaitisme. Het is ontstaan uit ons gevoel van voorzicht ieheid. door onze ledigheid, sinds de aard van dit conflict door onze leiders onerkend werd als een aleemeene aanval op de ..plutodemocratie" met als uiteindelijk doel de opheffing van het Amerikaan sche regime. Wij moeten thans echter vooral de politiek terzijde stellen, die meer dan al het andere verantwoorde lijk gesteld moet worden voor de Ja- oansch-Duitsche veroveringen van groote deelen van onze wereld. Er be hoeft geen vermetele politiek, geen roekelooze politiek gevoerd te worden, doch slechts een politiek van liet ge zonde menschenverstand. In een we reld. die geheel en al in den oorlog ge stort is. is er slechts één grenslijn en dat is de gevechtslijn. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN Klantenbinding- geldt niet voor bruinkoolbriketten. De Secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het voorschrift, dat de verbruikers van brandstoffen uitslui tend mogen betrekken van den leve rancier, bij wien zij als klant zijn in geschreven, niet meer van toepassing is op bruinkoolbriketten. Evenals turf mogen bruinkoolbriket ten dus thans eveneens van een ande ren handelaar dan van dengene, wiens kolennummer op de distributiekaart, identiteitskaart of inschrijvingskaart is vermeld, worden betrokken. r Duitschland strijd voor Europa ZWARE VIJANDELIJKE VERLIEZEN Uit het hoofdkwartier van den Führer, 20 Febr. net opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het Oosten heeft de vijand bij aanvallen die geen succes op. leverden weer zware bloedige verliezen geleden. In den centra- len frontsector mislukten her nieuwde uitvalspogingen van de ingesloten vijandelijke strijd krachten. In de gevechten van achttien en negentien Februari werden 79 vijandelijke pantser wagens vernietigd of buitge maakt. I>c Sovjet-luchtmacht verloor gisteren 39 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden ver mist. In Noord-Afrika geen ge vechtshandelingen van bcteckc- nis. Duitsche gevcchtsvliegers vielen ondanks de moeilijke weersgesteldheid gemotoriseerde Britsche afdeelingen in het Ooste lijke deel van Cyrenaica aan. Afzonderlijke Britsche bom menwerpers zijn in den afgeloo- pen nacht West-Duitschlaiid bin nengevlogen. doch niet ver daar in doorgedrongen. Groote schade in Port Darwin UITZONDERINGSTOESTAND AFGEKONDIGD Bij den Japansclien luchtaanval op de grootste Australische lucht- en vióotbasis Port Darwin werden 26 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten of op den heganen grond vernield, zoo meldt het hoofdkwartier van de Ja pansche keizerlijke marine. Voorts Werden een kruiser van 6.000 ton, twee torpedo jagers, een tankboot, een duik bootjager, alsmede negen transport schepen tot zinken gebracht. Een an dere torpedojager werd zwaar bescha digd. Behalve dat zeer zware verwoes tingen werden aangericht in de haven werken, werden oök hangars, kazernes en andere militaire inrichtingen ern stig getroffen. De Japansclie verliezen bedroegen i"*hts twee vliegtuigen, de vernietig de2G vijandelijke machines vormden de geheele aldaar gestationneerde luchtmacht. Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Canberra meldt, heeft de Aus tralische minister van binnenland- sche zaken, Collins, heden bekend gemaakt, dat in Port Darwin de uitzonderingstoestand is afgekon digd. Alle personen, die voor eva cuatie in aanmerking komen, moe ten de stad verlaten. Van de vrou wen bliiven alleen de verpleeg sters achter. Volgens den Britschen Berichten dienst hebben de luchtaanvallen op Port Darwin de openbare meening in Australië opgeschrikt. Zij stellen elk ander nieuws in de schaduw. Te Canberra is mededeeling gedaan van maatregelen tot vereeniging der luchtmachten van Australië en Nieuw Zeeland. CHIENGMAI IN NOORD- THAILAND AANGEVALLEN Het communiqué van het Thailandsch- Japansch opperbevel deelt, naar Domei uit Bangkok meldt, mede, dat vijande lijke vliegtuigen Chiengmai in Noord- Tbailand hebben aangevallen en zeke re schade hebben aangericht. Chieng mai is het eindpunt van den uit Bang kok komenden spoorweg. het Casino te 's Hertogenbosch is deze week de Nederlandsche Landstand m de provincie Noord-Brabant geïnstalleerd. De heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbuiten werd door den heer Roskam (links) als boeren leider de* provincie benoemd Landstandpersdienst-1. P. en R. S.-Koper EXTRA BERICHT VAN DUITSCHE OPPERBEVEL. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Februari. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbootcn hebben op den Atlantischen Oceaan weder zeven tien schepen van 102.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikliooten tot dusver voor de Amerikaansche kust hebben behaald, vcrgTOot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caribische Zee is een onzer duikbootcn de Golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnengedron gen en heeft op de rcede van de Britsche haven Port of Spain, twee schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht. OVEREENKOMST TUSSCHEN TSJOENGKING EN BRITSCH-INDIÖ Betreffende levering van oorlogsmateriaal. Omtrent de reis van Tsjiang Kai Sjek naar Britseh-Indië is, volgens een be richt uit Tsjocngking, officieel meege deeld, dat een transportovereenkomst is gesloten betreffende de rechtstreeksche levering van oorlogsmateriaal uit Britsch-Indië aan Tsjocngking. In wel ingelichte kringen te Bangkok wordt verklaard, dat de nieuwe weg voor de ze aanvoeren blijkbaar de lange Assam- weg is. Naar hierover in bevoegde mili taire kringen verluidt, staat de Assam- weg pas op papier en zal het nog ver scheidene jaren duren alvorens hij ge reed is. De sluiting van de haven van Rangoon en het staken van het verkeer langs den Birma-weg van Rangoon naar Tsjocngking, is dus niet te wijten aan het bezoek van Tsjang Kai Sjelc, maar veeleer aan den val van Singapore en aan het snelle oprukken van Me Japan- sche strijdkrachten naar Rangoon. VAN MOOK IN INDIc TERUG Luitenant-gouverneur-generaal Van Mook is na een vrij langdurig bezoek aan de Vereenigde Staten en daarna een kort oponthoud in Australië, in Nederlandsch-Indië teruggekeerd. Vliegvelden op Java bestookt Naar de Britsche Berichtendienst uit Batavia meldt, wordt officieel bekend gemaakt, dat de Japanners een landing trachten uit te voeren op Bali. In verband met de operaties ln de wateren van Bali meldt de Britsche Be richtendienst voorts, d3t belangrijke in stallaties op Bali zijn vernield in af wachting van een Japansche landing. Het keizerlijk hoofdkwartier maakt bekend, dat 27 vijandelijke vliegtuigen brandend zijn neergeschoten of op den begancn grond vernield werden, toen bommenwerpers van het Japansche le ger op twintig Februari een aanval on dernamen op het vliegveld Kalidjati, 160 km. ten Oosten van Batavia, en ve le tonnen brisantbommen omlaag wier pen. In de militaire doelen werden groote verwoestingen aangericht en ontstonden zware branden. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat vliegtuigen van het Ja pansche leger een aanval hebben onder nomen op liet Westelijke vliegveld van Bandoeng, waarbij negentien Neder- landsch-Indische en Amerikaansche vliegtuigen werden neergehaald. Vliegtuigen van de Japansche mari ne hebben op achttien Februari een massalen aanval gedaan op Soerabaja, waarbij dertien Amerikaansche vlieg tuigen werden neergeschoten en vijf torpedojagers in de haven zeer zware schade opliepen. De Amerikaansche berichtendienst publiceert een bericht, volgens het welk buitenlandsche troepen op Java zijn aangekomen. In dit be richt wordt gezegd, dat onder deze troepen zich ook „een klein aantal Noord-Amerïkaansche soldaten" be vindt. Japansche vlooteenhedcn brachten bij operaties in de wateren om Sumatra een vijandelijk marinev3arluig tot zin ken en maakten een Engelschen duik bootjager, een mijnenveger, alsmede een Engelsch en een Nederiandsch' koopvaardijschip buit Volgens een Domeibericht hebben de Japansche valschermtroepen, die in de omgeving van Palembang zijn neerge komen, de ten Westen van Palembang gelegen olieraffinaderij geheel bezet. Zij hebben thans het contact met de Ja pansche luchtlandingstroepen hersteld. De olieraffinaderij in het Oostelijke deel staat in lichterlaaie, daar de te rugtrekkende vijand deze klaarblijke lijk in brand heeft gestoken. Suikerprijs verhoogd VOOR DEN GEBRUIKER MET céN CENT PER KILO. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat in verband met een verhoo ging van den suikerbietenprijs ook een verhooging van den suikerprijs nood zakelijk is geworden. Deze verhooging zal echter voor het mecrendeel door de industrie worden gedragen, waardoor de verhooging, die voor rekening van den consument komt, met een cent per kg. beperkt is kunnen worden. Zij gaat 22 Februari in. Dr. FREDER1KS ONTSLAG VERLEEND Hel Rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommsisnris van de bezelle Nederlandsche gebieden hcc-ft op grond van paragraaf 1 van zijn Verordening no. 108/40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den secretaris.van het De partement van' Binncnlandsche Zaken dr. K. J. Frederiks van de gegeven op dracht tot waarnemen van de loopende zaken van den Secretaris-Generaal in het Departement van Algcmeeno Zaken, onder dankzegging voor de bewezen diensten ontheven. Op zijn plaats heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, op grond van dezelfde Verorde ning den Secretaris-Generaal in het de partement van Justitie, dr. J. J. Schrie- cke, belast met het tijdelijk waarnemen van de zaken van den Secretaris-Gene raal in het Departement voor Algemee ns Zaken. CULTUUR UITWISSELING De lezing „Op den steiger", welke prof. T. Goedcwaagcn Zondag 22 Febru ari van 16.0016.15 uur over den zen der Hilversum II zou houden, vervalt en wordt vervangen door een lezing van Marinus van Lokhorst over het onder werp „Cultuur-uitwisseling". VOORZICHTIG MET GAS DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 21 Febr. 19.03 tot 22 Febr. 8.44 u. 22 Febr. 19.05 tot 23 Febr. 8.42 u. Maan 22 Febr. 11.53, onder 23 Febr. 3.03 23 Febr. 12.25, onder 24 Febr. 4.00 TWEE KINDEREN BIJNA HET SLACHTOFFER Dank zij den tijdigen terugkeer var, de moeder konden twee jeugdige kin deren uit het gezin E., in de tweede Voegestraat te Amsterdam, op het laatste nippertje gered worden van den gasverstikkingsdood. De moeder had tijdens de gasloozc uren, ondanks de gegeven waarschuwingen, de gas kraan open laten staan en was uitge gaan. Zij keerde pas terug, toen de spertijd reeds verstreken was. De in- tusschcn thuiskomende kinderen wer den hiervan de dupe, daar zij be dwelmd raakten. De terugkeerendc moeder vond het tweetal bewusteloos. Mc-t behulp van een zuurstof-apparaat gelukte het de brandweer beiden weer tot het bewustzijn te brengen. Het vijf jarige meisje echter moest ter obser vatie naar een ziekenhuis overgebracht worden. Dit goed afgeloopen geval mo ge de beteekenis der gegeven waar schuwingen evenwel weer eens duide lijk onderstreDen.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1