AMEMFOOOTSCME tOUMNT Het Nederlandsche Arbeidsfront opgericht H. J. Woudenberg geïnstalleerd Ontmoeting tusschen Fiihrer en Duce te Salzburg ,J,leder werker beseffe dienaar te-zijn van zijn volk" ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: Per -week /016 Per 8 maanden 2.05 Per post per ksartaal ƒ2 25 Losso nummers 0.06 Adm.: Telef 6289. Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Na 6 u. 6137 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V DRUKKERIJ ONNES vh BI.ANK F.NB ERG Zn. SNOUCKAERTLAAN fi. Directeur: F. HALE WIJN.. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTlE3 Losse rcgelpry» 0 35 ..Doelpunten" ölj vooruitbetaling: v personeel t m 20 woorden 0 45 leder woord meer 10 05 O. alle overige t.m 20 w 0 65 leder woord meer 0 05 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheidsprijs ZATERDAG 2 MEI 1942 6 PAGINA'S 56e JAARGANG. "Verschenen is een decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de op richting van het Nederlandscb Ar beidsfront (N.A.F.). „Indien het werkende volk zich aangordt ter vervulling van de Europeesche verplichting, dan is het oogcnblik gekomcit" om den grondslag te le&gen voor de nieuwe sociale orde, waarop het ge bouw der toekomst kan worden betrokken." (Dr. Seyss Inquart) Zooals in de natuur de eerste Mei een hoopvolle belofte is van groei en levenskracht, zoo is ook de grondvesting van het N.A.F. een belofte voor nieuw geluk door vernieuwde volkskracht. (Woudenberg) den medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale bedrijfsfunctionaris van het Nederlandsche Arbeidsfront kan, tenzij een en andere wettelijke re geling bestaat, door de leiding van het bedrijf alleen met toestemming van de bevoegde organen van het Nederland sche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stillegging van het be drijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienstbetrekking zonder nakoming van een opzeggingstermijn volgens artikel 1639 p. van het Nederlandsch Burger lijk wetboek. Par. 10. 1) De controle op het finan cieel en begrootingsbeheer van het Ne derlandsche Arbeidsfront wordt opge dragen aan een financieele commissie. 2) De voorzitter van de financieele commissie wordt door mij aangesteld en ontslagen. 3) Vier andere leden worden op voor stel van den voorzitter op gelijke wijze aangesteld. 4. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront legt de financieele com missie jaarlijks een rapport voor over het financieel- en begrootingsbeheer van het Nederlandsche Arbeidsfront. Hij is verplicht de financieele com missie op wensch van haar voorzitter inlichtingen te verstrekken en docu menten voor de uitvoering van de taak der financieele commissie. *- 5. Den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door den voorzit ter van de financieele commissie op grond van desbetreffende besluiten van de financieele commissie dechar ge verleend. Par. 11. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wat in den zin van par. 1 alinea 2 der verorde ning nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land. Par. 12, Voor zoover ter uitvoe ring van de bepalingen van dit de- 'creet rechtsvoorschriften vereischt zijn, worden deze uitgevaardigd 1 door den secretaris-generaal van het zakelijk in aanmerking komende departement, na den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront te hebben gehoord. op. Par. 2. 1) Het Nederlandsche Ar beidsfront heeft tot taak, de in het be drijfsleven staande Nederlandsche men- schen samen te bundelen, hun belan gen te behartigen, hen op te voeden tot wederzij dsch begrip voor hun economi sche belangen en voor hun sociale en cultureele behoeften en mede te wer ken aan de bevrediging van deze be lioeften. 2) Hef Nederlandsche Arbeidsfront heeft vooral tot taak: 1) Mede te werken bij het tot stand brengen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in liet algemeen en van de loon- en ar beidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van liet werk der sociale verzekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2) Den arbeidsvrede te verzekeren door de leden op te voeden in den zin van de bedryfsgemeenschap. 3) Uitbreiding van de beroepsbe kwaamheid der leden met het doel het leveren van betere prestaties te bevor deren. 4) Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5) Den leden advies te geven in al le aangelegenheden van arbeidsrecht en sociale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordigen voor het ge recht en de bureaux der sociale verze kering. 6)Door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" instellingen in het leven te roepen en in stand te houden, die die nen ter bevrediging van de cultureele behoeften der leden en tot behoud en bevordering van hun arbeidskracht. 7)De uitbetaling der werkloozenon- dersteuning naar de mate van de geldi ge rechtsvoorschriften uit te voeren. 8) Aan het Nederlandsche Arbeids front kunnen in overeenstemming met zijn leider door den secretaris-generaal van het telkenmale zakelijk in aanmer king komende departement nog andere taken opgelegd worden. Par. 3 1) Het Nederlandsche Ar beidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4 Het Nederlandsche Arbeids front is vrijgesteld van alle belastingen en publieke lasten. Par. 5. 1) Lid van het Nederland sche Arbeidsfront kan worden ieder in het bedrijfsleven werkende .Nederlan der, tenzij hij volgens de bepalingen van par. 4 van verordening no. 189/1940 betreffende de aanmelding van onder neming jood is of als jood geldt. 2) Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan voorts worden ieder cor poratief lichaam van het openbare recht. De rechten en plichten der léden van die corporatieve lichamen ten aan zien van het Nederlandsche Arbeids front worden telkens afzonderlijk vast gelegd in overleg tusschen den leider van het Arbeidsfront en het betrokken lichaam. Par. 6. 1) Voor zoover leden van een vakorganisatie, een vakvereeniging, een werkgeversverbond of een soortge lijke organisatie door opneming hunner organisatie in het Nederlandsche Ar beidsfront indirect lid van hef arbeids front worden of voor zoover zij uit zoo'n organisatie direct oyergaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, wor den mits de betaling der bijdragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude organisaties be taalde bijdragen binnen het bestek van de bepalingen op de bijdragen en on dersteuningen van het Nederlandsche Arbeidsfront in mindering gebracht. 2) De uitwerking en verdere ontwik keling van deze resten en eandidaturen vormt een essentieel gedeelte van de verzorgingstaak die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Par. 7. De leider van het Neder landsche Arbeidsfront wordt door my aangesteld en ontslagen en is aan mij verantwoording schuldig voor de be hoorlijke iptvoering van de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront. Par. 8 1) De leider van het Neder landsche Arbeidsfront vaardigt zijn sta tuten uit. Zij moeten door mij bekrach tigd worden. 2) De statuten worden gepubliceerd in het publieatie-orgaan van het Neder landsche Arbeidsfront. 3) Op eventueele wijzingingen der statutenzijn de bepalingen der para grafen 1 en 2 van toepassing. Par. 9. 1) Het Nederlandsche Ar beidsfront wordt in rechte en buiten rechte vertegenwoordigd door zijn lei der en te zijner vertegenwoordiging door andere organen in een omvang, zooals die door de statuten of door bij zondere volmachten is vastgelegd. 2) Voor zoover het Nederlandsche Arbeidsfront door de uitvoerir.g van zijn taak binnen afzonderlijke*bedrijven uit het personeel lasthebbers (sociale bedrijfsfunctionarissen) aanstelt, moet de aanwijzing daarvan schriftelijk wor- Leider en fra.-commissie Het Rijkscommissariaat maakt be kend De 'Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft be noemd OPROEP 1 Werkers van Nederland Den lslcn Mei 1942 is een verorde ning uitgevaardigd, waarbij is opgericht, het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche .Arbeidsfront is de belichaming t van de saamhoorigheid aller Nederlandsche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in all? opzichten te beschermen cn voor verval te behoede Het Nwiciiandsche Arbeidsfront dra_ ;i zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economisch leven der natie kan innemen in dien geestelijken en li cbamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waar borgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront Is den werkenden mensch tot steun in Moeilijke levensomstandigheden. Het zorgt voor een billijke loonregeling, voor bevredigende arbeidsvoorwaarden, voor de lichamelijke cn geestelijke ont spanning cn ontwikkeling van den wer ker, voor de bevordering van zijn ar beidsvreugde, voor- hartnonie tusschcn de werkers onderling, voor handhaving van den socialen vrede. Generaal pardon. Van hen. die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren cn vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetreden, zal de vroegere contributie bij de toekenning van rech ten op ondersteuning, uitkeering, ouder domspensioen, ovcrlijdingsgcld, nood hulpbijstand enz. in aanmerking geno men worden. Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in de rijen te scharen Werkgevers en werknemers, kleine zelfstandigen, middenstanders cn hand werkslieden, jong cn oud man of vrouw ieder die arbeidt, met hoofd of hand behoort in het Nederlandsche Arbeidsfront. Den heer H. J. Woudenberg te Den Haa^ tot leider van het Nederland sche Arbeidsfront, den secretaris-ge neraal van het departement voor Bij zondere Economische Aangelegenhe den mr. Rost van Tonningen tot voor zitter der financieele commissie van het Nederlandsche Arbeidsfront, en tot leden van' een deze financieele com missie: den waarnemend secretaris generaal van het departement voor Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, den bankdirecteur II. C. van Maasdijk te Don Haag, den heer Fr. G. Gips, za kenman te Den Haag en den trans portarbeider G. Sormani te Ooster beek. In de groote, rustige werkkamer van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, te 's-Gravenliage, was hedenmorgen een klein gezelschap bij eengeroepen voor de plechtige installa tie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het heden opgerichte Neder landsche Arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg werden ook de heeren van de financieele commissie geïnstal leerd. De installatie werd onder anderen bij gewoond door Hauptdienstleiter Schmidt, eenige hoofdambtenaren van het kabinet van den Rijkscommissaris, voorts de heeren mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris-generaal van het departement van Financiën, ir. R. A. Verwey, secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken, de heer H. C. van Maasdijk, F. B. Gips en S. Sormani, welke laatste vier heeren de financieele commissie zouden uitmaken, verder door eenige hoofdafdeelingslei- ders van het N.A.F. en de reeds ge noemde arbeidersvertegenwoordigers. - Rijkscommissaris spreekt De Rijkscommissaris sprak de heer- ren ongeveer als volgt toe: Nederland is onvermijdelijk betrok ken bij het verloop der gebeurtenissen van onzen tijd, die een wereldhistori sche beteekenis hebben. Ja. het is mee gesleept uit een situatie, die men in het deze toestand eerder reactionnair dan conservatief worden genoemd. Econo misch had zij geen ander doel dan dege nen. die bezit hadden, onder alle om standigheden in het genot hiervan te laten. De onvermijdelijke schaduwzijde van dit stelsel, een naar verhouding zeer groot aantal werkloozen en een voort durende crisis in den landbouw, werden voornamelijk ondervangen met geld, voornamelijk uit de opbrengst der rijk dommen overzee, waardoor een verwon derlijk groot deel der werkwilligen, ja, zelfs der werkende Nederlanders aal moezen moesten ontvangen cn de aan spraak op werk, de hoogste waardig heid, qlie den mensch is gegeven, door afkooping met geld. werd ontwijd. Vooral echter heeft dit stelsel Neder land vervreemd van het lot van het vasteland en afhankelijk gemaakt van factoren, op welker taxatie en voort bestaan het Nederlandsche volk geen invloed kon oefenen. Want deze.negen millioen Nederlanders kunnen "slechts op het vasteland tot activiteit komen. De liberale, kapitalistische grondslagen van het stelsel evenwel, waarbij de Ne derlandsche staat zich had aangesloten, waren steeds meer verdrongen naar overzee cn den wereldhandel, naarmate op het vasteland de nationale en sociale synthese bij onze volksche waardebepa ling inhoud en beteekenis kreeg. Als nu dit Europa door het afschud den van de heerschappij van internatio nale machten worstelt voor de grond slagen van zijn beslaan cn de welvaart zijner inwoners en daardoor voor een nieuwen vorm van zijn orde in de ko mende eeuwen, kan de wereldgeschie denis niet halt maken bij Nederland. Nederland behoort onverbrekelijk bij het vasteland: Gij hebt uw lot op langen termijn beschouwd zelf be reid naarmate gij deze lotsgemeenschap met het geheele continent hebt ingezien en naar de mate van de bijdrage, die gij aan deze gemeenschap hebt gelevetd. De laatste tientallen jaren wat deze bijdrage overigens bescheiden. Ue Ne derlanders waren in breede lagen, ove rigens slechts gemainteneerde, politiek nimmer volledig erkende vruchtgeb: in kers von een stelsel, dat zyq voortbe staan in wezen meende te moetan ba seeren op de wanorde en onmacht van bet vasteland. Daar bevonden de Ne derlanders zich geleid door een stel sel. dat den internationalen wereld machten was vervallen op het oogcn blik waarop het Duitsche Rijk, dat des tijds nog werd miskend, maar metter tijd in toenemende mate werd erkend als voorvechter en garant der rechten van dit werelddeel als de oudste cul tuurdrager op het Westelijk halfrond, een toestand, waarin het uitgesloten was van de goederen der aarde en waar in het alle rechten werden ontzegd, niet langer mocht verdragen, doch den be- slissenden strijd aanvaardde. Tot 22 Juni vart liet vorige jaar kan deze oorlog wellicht voor de menschen j die innerlijk vervreemd waren van het lot van Europa, de kenmerken hebben j vertoond der van oudsher bekende in terne Europeesche conflicten, dus in geestelijk en cultureel opzicht van het gewone Europa. Na dezen dag evenwel en in toe nemende male na de onthulling van de ware bolsjewisische toestanden en bedoelingen, en na de openbaring van de verwantschap in wezen der met het bolsjewisme verbonden machten van het internationale grootkapitaal en het jodendom, wordt het steeiis duidelijker, dat het thans gaat om een dier elementaire conflicten, die de duizend-jarige periode van een nieuw tyaperk inleidt. Zie voor vervolg pag. 6. Binnenland Rede van Woudenberg in het Concertgebouw (pag. 5). De nieuwe bonnen (pag. 3). Buitenland: Explosie in Belgische fabriek (pag. 3) De strijd aan het Oostfront. (pag- 3) Dienstneming bij den Reichsarbeitsdienst Op grond van artikel 13 der Arbeids- dier.stverordening en in overeenstem ming met de par. 2 en 3 der Verorde ning nr. 3/1940 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied wordt bepaald: Art. 1 De met toestemming van den commandant van den Nederlandsch on Arbeidsdienst bij den Reichsarbeits- dienst doorgcbrachten dienst tijd telt voor de toepassing van het Arbcids- dier.stplichtbesluit tc-n vo:c mede als diensttijd, doorgebracht bij den Neder landsche Arbeidsdienst. Art. 2. Dit besluit treedt in wer king op den dag van zyn afkondiging. 's Gravenhage, 29 April 1942. De wnd. Secretaris-generaal van het Departement van Algcmecne Zaken, w. g. SCHRIEKE. JAPANSCHE MILITAIRE ATTACHé TE BERLIJN NAAR ROME. Luit-generaal Kazoejosli Sakanisji, de militaire attaché aan de Japansche am bassade te Berlijn, is gisterochtend van Berlijn vertrokken naar Rome. Gemeld wordt, dat Sakanisji Mussolini zal ont moeten in de Italiaansche hoofdstad. DE VERDUISTERING Verplicht tö verduisteren 2 Mei 21.06 tot 3 Mei 6.07 uur 3 Mei 21.07 tot 4 Mei 6.05 uur Maan 2 Mei 23.09, onder 3 Mei 8.18 u. 4 Mei 0.21, onder 4 Mei 9.12 u. Besprekingen op militair en politiek terrein De Fiihrer heeft Woensdag en Don derdag te Salzbyrg een onderhoud met Mussolini gehad. Over deze ontmoeting is te Salzburg het volgende officieelc commuuiqué uitgegeven: Dc Fiihrer cn de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst gefyad té Salzburg. De besprekingen tusschen bei de regeeringschefs stonden in het tee- ken van den geest der nauwe vriend schap en onwrikbare* wapenbroeder schap der beide volkeren en hun leiders. Zij leverden de volledige overeenstem ming der opvattingen op over den toe stand, welke tot stand is gebracht door de overweldigende overwinningen der landen van 't Driemogendhedenpact en de verdere oorlogvoering der beide lan den op politiek en militair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië cn hun bondgenouten, om de defi nitieve overwinning met alle hun ter beschikking staande machtsmiddelen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. Aan deze politieke besprekingen werd deelgenomen door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribben- trop, en den konïnklijk-Italiaanschen minister vanBuitenlandsche Zaken, graaf Ciano. De beide ministers hadden hierbij gelegenheid, de actueele buiten landsche politieke vraagstukken te be spreken. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel de chef van het opperbevel van de Weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel en van Ita liaansche zijde de chef van den Italiaan- schen gencralen staf, den kolonel-gene raal graaf Cavallero. De Duitsche am bassadeur te Rome, Von Mackensen en de koninklijk-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dir.o Alfieri, waren eveneens aanwezig. Het D.N.B. meldt over de ontmoeting, die. om nauwkeurig te zijn, plaats vond in de nabijheid van Salzburg in een huis waar de Rijksregeering gasten pleegt ie ontvangen, nog de volgende bijzonder heden: Den 29en April des morgens kwam dc Duce op een klein, nabij de plaats der bespreking gelegen station aan. in ge zelschap van Ciano en Cavallero, als mede andere politieke cn militaire me dewerkers. De Führer geleidde den Duce naar het huis, waar de besprekingen zouden werden gehouden cn waar de enef van de Priisidialkanziei, staatsminister dr. Meissner, den Duc^ verwachtte. Na een gemeenschappelijken middag maaltijd was de namiddag gewijd aan politieke besprekingen, waaraan ook Von Ribbentrop cn Ciano deelnamen. Een avondmaaltijd in intïemen kring besloot den eersten dag van de bijeen komst van Führer en Duce. Den 30en April geleidde de chef van het opperbevel der Weermacht, gc-nc- raal-veldmaarschnlk Keitel, den Duce naar den Führer voor militaire bespre kingen. waaraan van Italiaansche zyde werd deelgenomen door Cavallero, den Italiaanschen militairen attaché te Ber lijn, divisie-géneraal Marras en brigade generaal Gandin, van Duitsche zijde door generaal-veldmaarschalk Keitel, generaal-veldmaarschalk Kesselring, generaal der artillerie JodI en den Duit- schen nj'litairen attaché te Rome, luite- nant-generaa] Von Rinlelen. Tezelfdertijd kwamen Von Ribben trop en Ciano bijeen ter voortzetting hunner miiïtaire besprekingen, waarbij ook de Italiaansche ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri cn de Duitsche am bassadeur te Rome Von Mackensen aan wezig waren. In c!en namiddag werd de bijeenkomst van den Führer cn den Duce besloten met samenvattende poliliek-militairc besprekingen. MUS ERT SPREEKT TOT DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS. Onnutte schotjes moeten worden omver gehaald De leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft gisteren de volgende radiorede gehouden: Heden 1 Mei 1942 is het mij een voorrecht en een behoefte om mij te wen den tot u, mijne volksgenoolcn, die arbeiders zijt, om met u te spreken over den arbeid en over het socialisme, dat komen moet. Ik zal probeeren in ieder opzicht duidelijk te zijn, omdat van zoo greote waarde is, als wij. gij en ik, blij ken bezield te zijn door gemeenschappelijke idealen. Als ik zeg ie willen spreken voor de Nederlandsche arbeiders, dan is het uw recht mij te vragen: wie bedoëit gij? Mijn antwoord daarop is: Ik bedoel alle werkende menschen van hoog tot laag, aan wie de liefde ior het werk ingeschapen is. Er zijn twee soorten menschen. Dc cone soort bestaat uit hen. die liever lui den moe zijn, die hun werk zoo onver schillig mogelijk doen. die zooveel mo gelijk de kantjes er afloopen. Deze rnen- 'hen worden door de zweep van drei genden honger voortgedreven om ten- inste zooveel te doen, dat zij niet wor den ontslagen. Dit zijn dc arbeidsslaven, zeer beklagenswaardige menschen, clic einig vreugde in hun leven zullen kennen. Onder arbeiders versla ik diegenen, die liefde hebben tot den arbeid, die in :ich gevoelen den drang tot het ten vol- e dóen van den plicht, ook wanneer die moeilijk is. Hen, die geen slaaf van den arbeid willen zijn en die weten dat dc geheele menschelijke samenleving ge grondvest is op den arbeid. Hén, die be- effen, dat zij dragers zijn van een kost baar goed: arbeidskracht. Deze mannen en vrouwen, of zij staan p de hoogste posten, of op de eenvou digste plaatsen op den akker, in de fa brieken, in winkels, in huishoudingen, ij zijn mijne mede-arbeiders, mijne olksgenooten, mijne kameraden, want samen willen wij bouwen aan de toe komst van ons volk. Tot hen richt ik mij nu, als lot de dragende kern der natie. Eén doel voor oogen. Hebben wij eenzelfde doel voor oogen? Hoevelen zullen er dan zijn, die tot zichzelf zeggen: neen, natuurlijk niet, want hij is nationaal-socialist en ik ben het heelemaal niet. Ik ben ervan over tuigd, dat wij wel hetzelfde doel hebben cn zal u daarom mijne denkbeelden over den arbeid in het kort uiteen zet ten. dan kunt gij oordeelen. Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te halen uit den put, jWaarin het gestort is door onverant woordelijk en kortzichtig beleid van hen, die eens het vertrouwen van het volk mochten genieten, dat willen wij toch allen. Wij beschikken daarvoor op dit oogenblik alleen over onzen bodem en onze arbeidskracht. Daarmede moe ten wij het doen. Willen wij omhoog ko men dan moeten wij den arbeid organi- seeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge te genstrijdigheid. zoo, dat cr zooveel mo gelijk nuttig effect uit voortkomt voor ons volk. Wij zijn bezig om straatarm te worden. Wij willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschikbare krachten op dit doel ge richt worden. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk. drager van zijn volk, vechter voor zyn volk. Dan heeft hij gemeenschapsgevoel in den besten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefde- voor zijn voik zijn natie. 5ioo zie ik den grondslag voor het nationaal-socialisme op het gebied van den ai^jeid. Dc arbeidsgemeenschappen. De beste organisatie van deze socialis tische arbeidc-rs is, in nationale arbeids gemeenschappen, die ieder een taak ycor het geheele volk te verrichten heb ben. Daar is d3n in de eerste plaats de ar beidsgemeenschap van alle boeren en boerenarbeiders, tuinders en kweekers, die voor ons gansche volk uit den bo dem zullen halen, wat er uit te halen valt. Ik ben cr van overtuigd, dat de honderdduizenden, die arbeiden op het agrarisch terrein, ervan doordrongen zullen zijn, dat het van hen afhangt of ons volk in de naaste toekomst nog te eten zal hebben. En wanneer de visschers hun leven wagen om in oorlogstijd er op uit te gaan, dan mogen zij ervan overtuigd zijn. dat dc geheele natie nu cn ook in de toekomst hun beteekenis als ar beidende volksgenooten zal inzien. De Landstand moet beschouwd wor den als begin van deze groote nationale arbeidsgemeenschap der voedselvoor ziening voor ons volk. Ik vertrouw, dat in gestagen arbeid iets zeer goeds tot stend gebracht zal worden. De tijd zal het leeren. De tweede groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn in industrie, handel en scheepvaart. De grondslag van deze nationale arbeids gemeenschap is de bedrijfsgemcenschap. de solidariteit van allen, die werken in een cn hetzelfde bedrijf van den hoog ste tot 4on laagste. Het Arbeidsfront. Vandaag 1 Mei heeft de rijkscommis saris het Nederlandsche arbeidsfront in gesteld onder leiding van Woudenberg. Uit dit arbeidsfront moet groeien deze nationale arbeidsgemeenschap, die den klassenstrijd en den schotjesgeest moet breken, die de solidariteit der werkers -persdienst). moet vestigen en geleidelijk doch zeker moet opbouwen de rechtszekerheid, clie den volwaardigen, werkenden volksge noot toekomt. Hieraan mede te werken is. een eervolle taak, voor een ieder die den arbeid uit zijn vernedering wil op heffen. De derde groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zyn op het gebied van de volksgezondheid, dus de medici, de apothekers, de verpleeg sters, kinderverzorgsters, keurmeesters, sociale werkers en werksters in Winter hulp en Volksdienst, enz. Zij allen heb ben te samen tot taak te waken over den gezondheidstoestand van ons volk. Wanneer daar straks nog bij komen be tere, meer hygiënische werkplaatsen, vreugde na dén arbeid, moederzorg en voor de jeugd een straffere lichamelijke ontwikkeling en sporttraining, dan moet wanneer de voedselomstandigheden weer normaal zullen zijn, daaruit een nog betere gezondheidstoestand van ons volk voortvloeien. Thans is het duidelijk, dat geheel Europa in de waagschaal der geschie denis is geworpen om in een defen sieven strijd zijn voortbestaan te "red den cn in den bevrijdingsstryd zich zelf te henvinnen en zijn gemeenschap in den veroverden vrede op te bou wen tot een algemeen.- welvaart voor zijn autocthone bewoners, onafhanke lijk van dc willekeur van machten, die vreemd zijn aan dit gebied. (Zlo voor vervolg pig. 5).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1