DE ZWARTE HANDEL in onze provincie RENOVATUM HUMQEES 2 AWERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1942 OPSPORINGSDIENST GRIJPT KRACHTIG IN De rechercheurs van den opsporings dienst voor de Prysbehcersching in de provincie Utrecht zitten niet stil. In de drie maanden, dat zij thans met hun werkzaamheden de bestrijding der prijsopdrijving bezig zijn hebben zij al verscheidene handelaren, die hun eigen beurs belangrijker vonden dan het algemeen belang een proces-verbaal gegeven; diverse centra van den zwar ten handel werden aangetast en uitge roeid. Korten tijd geleden wisten twee der rechercheurs een partij van 10.000 si garen, welke ech waarde hadden van twee tot tien cent per stuk, doch ver handeld werden voor 35 en 45 cent ner stuk, te achterhalen en inslag te no men. Zij waren dc partij in Utrecht op het spoor gekomen. Via allerlei kron kelwegen bereikten zij de party echter in Eindhoven, waar in samenwerking met de Eindhovensehe politie tot arre statie der betrokkenen en tot inbeslag- me der sigaren kon worden overgegaan. Voorts wisten enkele rechercheurs een partij van plm. 1520 paar schoenen van allerhande soort e i e:i maten. vel kc voor 23.50 en f 18.50 per p2ar \v r- den aangeboden, te achterhalen in het schofcif ïcentrum Woelwijk. Bij deren clandos'.ionen handel waren verschei dene z.g. thuiswerkers betrokken. Tr jsop.'r jvers in Utrecht en Amersfoort. De hardste klappen werden echter san den zwarten handel toegebracht in tie stad Utrecht oï in do on.middellij «te omgeving daarvan In Utrecht zelf w rJ ren complot v.n zewr.lien prysopdrij- vers. die groet:; partijen leverpastei wijn, banden, rijwielen en motorfietsen hadden r.pgcrh-gcn om deze met woe kerwinsten door te verkoopen, ontmas kerd. De uitiocpers hiervan werden in Amersfoort, Vleuten, Driebergen. Zeist en Barncveld gevonden. Bij het rader onderzoek bleek, dat met'name met de wijn ernstig v.as geknoeid en hetgeen als wijn van goede kwaliteit werd aangeboden voor 4.50 en' f 5 per fl'-rch een brouwsel was, waai zich behalve wijn van zeer slechte kwaliteit, limonadesiroop, water en in ferieure kwaliteit alcohol bevond. Complot te Zeist. Te Zeist wisten de rechercheurs een .•oï: ;:!ot van niet minder dan 21 man onschadelijk tv maken. 850 K.G. peul vruchten, 32.50 kg. koffie, 200 fbsschen wijn, 40 kg. kaas, 20 kg. volle melkpoc- 20 paar dameskousen, 3000 sigaren en 1900 pak. s shag was de voorraad, waarme V- de ..handelaren" hun prak tijken uitoefenden. De prijzen waren ƒ4.50 voor een kg. peulvruchten; ƒ34.- voor een pond koffie; 6.25 vcor een fl.P'.h zeer slechte en ernstig versneden wijn; ƒ3.30 roor een kg, kaas; i'0.03 tot 0.85 voor Vet) s:-gaar; en f 2.'C5 voor een pakje shag (banderollcprijs 16 et.) en 5.75 tot 6.25 voor een paar kou sen. Het merkwaardigste was echter, dat bovendien door de rechercheurs een flinke hoeveelheid zilveren teeken- en pasmunt in beslag werd genomen n.l. 155 zilveren guldens, 15 rijksdaalders, 15 halve guldens. 510 dubbeltjes en 310 kwartjes- Dit geld werd te koop aange boden voor 1.28 per zilveren gulden. Een zilveren rijksdaalder kostte dus ƒ3.20; een dubbeltje ruim 12Vs cent. Tenslotte is enkele dagen geleden te Utrecht een partij van 26 rijwielen in beslag genomen: z.g. nieuwe en ge bruikte, welke respectievelijk verkocht werden voor f *250en ƒ300.en 125.en 150.—. Bij nader onderzoek bleken de nieuwe rijwielen eveneens gebruikte te zijn, welke echter handig opgeknapt waren. De gemis'delde waar de der rijwielen bedroeg 30.-. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de rechercheurs der prysbehcersching niet stil hebben gezeten en men er van ver zekerd kan zijn dat zij niet op hun lau weren zullen gaan rusten. Plaats voor de ouderen Ons arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menigen werker stof tot gerechtvaart'i;;de klachten. Vooral de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten volwaardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de jonge snuiters hen op zij dringen. Daarin verbetering te brengen is een gewichtig gemeenschapsbelang Want alleen een wel geordend arbeidsbestel biedt mogelijkheden tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wen- sehelyk, dat de oudere en gehuwde vol waardige arbeider, voor wien thans zoo menigmaal de poorten van het bedrijfs leven gesloten blijven, opnieuw wordt ingcscbrkeld. Dat. kan 3]leen indien de jongeren en ongchuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider weder om de plaats in het Nederlandsche be drijfsleven innemen, waarop deze recht heeft Daarbij moet verschuiving van werkloosheid natuurlijk worden ver meden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrijgeko men jeugdigen arbeidskrachten een loo- nende en aantrekkelijke werkkring. Dus: Jongen en ongehuwden voor. Vraagt inlichtingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau of een zijner bij kantoren "over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale Duilscltiand U biedt. LOONEN IN DE VLEESCmVAREN INDUSTRIE Blijkens de Staatscourant heeft het College van Rijksbemiddelaars mini- mumloonen vastgesteld voor de werk nemers in de vleeschwaren- en vleesch- conserven-industrie. Daartoe zijn de gemeenten in Neder land ingedeeld in twee klassen, Voor ongeschoolde werknemers van 25 jaar en ouder geldt in gemeente-klasse I een minimum-uurloon van 44 cent, in ge meente-klasse II van 42 cent. Vcor ge schoolde werknemers zijn deze bedra gen resp. 51 cent en 49 cent. Voor ge oefende werknemers geldt tenminste hel loon der ongeschoolden. Echter is de werkgever bevoegd, hun loon in gemeente-klasse I te verhoo- gen lot 47 cent, in gemeente-klasse II tot 46 cent. Tot heden bestond in deze industrie een door het College van Rijksbemid delaars goedgekeurde regeling, die slechts gold voor de leden der werk geversorganisatie, en met lagere loonen dan thans door het college bindend zijn vastgesteld. Wilt allen nu de Winterhulp gedenken Opdat zij velen nieuwe vreugd kan -[schenken. Prol »-!erms Niel. He bekende Duitsche componist v«n soldatenliederen e mar? '-i geeft deze week verschillende concerten in ons la.id met het muziek corps van den Rijksarbeidsdienst. Een foto tijdens de uitvoering te Heerier Stapf Mo'-Pa» Holland 1 UeA/zjeJce/f [f U. tegens op practische voorwaarden bij' 0.40 per 1000.- per halfjaar. Vlotte schaderegeling Maximum-omslag: 5 maal de half jaar lijksche voorschotpremie. Aigem. Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam. Singel 202(8 - Tel. 36626-3221S De zeepdistributle Het is reeds vaak gezegd, maar het kan niet genoeg worden herhaald: distri butiebescheiden zyn waardepapieren. Waardepapieren ontleenen hun waarde aan de aanwezige dekking en onze dis tributie-kaarten maken hierop geen uit- voncjering. Gelukkig mag worden ge constateerd,, dat zjj tot nog toe steeds „gthonoreerd" konden worden, d.w.z. dat inderdaad datgene waar zij recht op gaveu, ook verkrijgbaar was. Een bui tenstaander kan zich echter nauwelijks voorstellen hoeveel moeite het met zich brengt te zongen dat de vereischte „dek king" steeds overal tijdig voorhanden is. Wie daar even over nadenkt moet ech ter wel beseffen, dat he^ niet te ver wonderen is, dat er zich zoo nu en dan moeilijkheden, voordoen, bijv. tengevol ge van trarssport-moeilijkheden door een langdurige vorstperiode zooals wij die dezen win fier hebben beleefd Het is dan een enkele maal noodig, dat de gel digheidsduur van bepaalde bonnen ver lengd moet warden of dat een gedane belofte niet zoo- spoedig kan worden in gelost als men verwacht had. Zoo is dat thatis het geval bij de dis tributie van zeep en zeepproducten. Er zijn nog velen, die zeepbonnen in hun bezit hebben, die in Februari reeds gel dig waren, doch waarop zij geen zeep kondeh koopen. Ter geruststelling wordt van officieele zijde medegedeeld, dat op alle zeepbon nen, die op het oogenblik geldig zijn, t. w, no. 211, 228 en 272 tegen zeep of zeepproducten zeep zal kunnen worden gekocht. Wel moet hierbij worden op gemerkt, dat men genoegen zal moeten nemen met hetgeen de winkelier voor handen heeft. Vooral huishoudzeep is schaarsch. Het is dus niet uitgesloten, dat b.v. met toiletzeep of zeepjoedp- genoegen genomen moet worden. Noch tans kan er op worden gerekend, dat in ieder geval op elk van de hierboven ge noemde bonnen geleverd zal kunnen worden. Mén beware daarom de nog in zijn bezit zijnde bonnen zorgvuldig. DE HUUR VAN LANDHUISJES Evenals het vorig jaar zal ook in het komende seizoen een groot aantal per sonen. die vroeger gewoon waren hun vacantie in het buitenland door te bren gen of te kampeeren, een landhuisje of een eenvoudig gemeubileerd buiten verblijfje willen huren. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat volgens het huurprijsbesluit 1940, dat ook van toepassing is op gemeubi leerde huizen of gedeelten daarvan, het verhoogen van huren boven het peil van 9 Mei 1940 is verboden. Het is dus niet geoorloofd de huren van landhuis jes e.d. in verband met de te verwach ten groote vraag te verhoogen. Dezelfde bepalingen dienen eveneens in acht te worden genomen bij den seizoenverhuur van bootenhuizen cn bergplaatsen. WANTOESTANDEN. „Wantoestanden, zooals deze in dit heele land bestaan, zijn ongetwijfeld op den geheelen aardbodem niet te vin den", zoo schrijft S.S-man Jozef L. Düc- ker. Wantoestanden, zooals er nergens op de wereld worden aangetroffen, ziedaar de resultaten van het Sovjet-misdadi- gersbewind. Hoe de burgers het in de gebieden maken, die reeds aan de klau wen der Sovjets ontrukt zijn laat zich daarom wel indenken. Onnoemelijk veel is daar te helpen. Laat de Nederlandsche hulpexpeditie daaraan medewerken. Steunt daarom de Nederlandsche Am bulance en stort een bijdrage op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 - 's Gravenhage I Freiherr von Richthofen 11892 - 2 Mei -1942 „DE ROODE DUIVEL" Op twee Mei werd te Breslau een man geboren die tijdens den vorigen wereldoorlog Duitsch- land's meest gevreesde jachtvlie- ger is geworden en wiens naam ook thans nog voortleeft in eer. nieuw gevormd Von Richthofen eskader. Kort en stralend, als een opvlam mende meteoor, is de de loopbaan van ritmeester Freiherr Manfred von Richthofen geweest. Op twee Mei 1892 te Breslau uit een oud Silezisch ge slacht geboren, was hy bij het uit breken van den wereldoorlog officier bij een Uhlanenregiment. Na in Polen en Frankrijk gevochten te hebben, ging hij toen de strijd tot een loop gravenoorlog verstarde in Mei 1935 tot het luchtwapen over, daar naar zijn meening slechts bij dit wapen voor hem nog de kans bestond om zijn krachten ten volle te kunnen ontplooien. Als waarnemer werd hij toegevoegd aan den vlieger graaf Hoick, die als een bijzonder dappei officier bekend stond. In dezen tijd schoot von Richt hofen zijn eerste vliegtuig neer, kwam echter weldra tot het inzicht, dat hy zelf vliegenier moest worden. Opnieuw ging by in onleiding en reeds in April 1916 behaalde von Richthofen zijn eer ste zelfstandig behaalde overwinning boven het fort Douamont. Enkele we ken later werd hy bij het beroemde jachteskader Bölcke geplaatst, wiens stelregel: Den vijand opzoeken, rus tig richten, snel en zeker salvo's ont wijken, spoedig de zijne werd. Von Richthofen legde er steeds den nadruk op, dat slechts de wil tot den aanval de overwinning bracht gn niét het be- heerschen van vliegkunstjeST Toen Bölcke sneuvelde werd von Richthofen zijn opvolger en verwierf in den herfst van 1916 de hoogste Duit sche onderscheiding. Pour le mérite. Spoedig was zijn felrood geverfde ma chine de schrik van zijn vijanden. „De roode Duivel" werd hij door hen ge noemd. Terwijl de\ geallieerden een hoogen prijs op zijn hoofd zetten, de den reeds legenden om hem de rónde. Snel namen zijn overwinningen toe, 50, 75, 80 vliegtuigen schoot hy af. Maar von Richthofen was niet slechts een uitmuntende jachtvlieger. hij was ook een leider in den vollen zin van het woord, een leermeester van zijn eska der. de grondlegger van een nieuwe taktiek. Daarbij bleef hij steeds de eenvoudige officier, die hij altijd ge weest was, slechts door daden wilde hij een voobeeld zijn. Foto's uit dien tijd toonen hem zooals hij was. zyn jong, scherpgesneden gelaat weerspiegelde de diepe ernst waarmede hy bezield was. Op 21 April 1918 vond hy tijdens een achtervolging bij Vaux sur Somme den i,„i ->nod. De «""illieerden bezoraden hem, die altijd ridderlijk gestreden had. een eervolle begrafenis. Duitsclijpnd heeft hem nimmer vergeten. Ook nu bestaat een jachteskader von Richtho fen. die de roemrijke tradities voort zet. V.P.B.) SPORTNIEUWS AMERSFOORT I—VOGEL D Aan de Buijs Ballotstraat speelt „Amersfoort" Zondag tegen Vogel II. Indien zij volledig uitkomen kan er wel een puntje in Amersfoort blijven. HANDBAL A.A.V.-PROGRAMMA Het competitie-programma voor A.A.V. luidt: Dames le klasse; A.A.V.Attila. Heeren le klasse: Sport Vereent 3A.A.V. I. CRAKEN COMPETITIE „STICHT EN GOOI". Van de Wedstrijden, die gespeeld worden in de Competitie van de af dee ling „Sticht en Gooi" van de Nederland sche Sschaakbond zijn nog bekend; 2e Klasse B: Amersfoort 2En Pas sant 1. 55. En Passant 1A.S.V.A. 1, 4V2—554. 3e KI. A: Soest 3Ons Genoegen 1, 28. En Passant 2Amersfoort 3, 55. De totale uitslagen zyn nu: le Klasse A: 1. Bussum 2 met 8 Wed strijdpunten, 2. Amersfoort 1 met 7, 3. Bussum 3 met 5, 4. Hilversum 2 met 4, 5. Soest 1 met 4, en 6. De Pion 1 (Hil versum) met 2 punten. Bussum 2 is kampioen en de Pion 1 (Hilv.) speelt degradatie. 2e Klasse B: 1. Amersfoort 1 met 4, 2. En Passant 1 met 3, 3. R.K. Pion 1 (Amf.) met 3 en 4. A.S.V.A. 1 met 2 wedstrijdpunten. Amersfoort 1 is kampioen en A.S.V.A. 1 speelt degradatie. 3e Klasse A: 1, 2 en 3 zijn Amersf.-3, Ons Genoegen 1 en En Pasant 2 met elk 7 wedstrijdpunten en opvolgend 35, 29 en 28J4 bordpunten. Dan volgen: R.K. Pion 2 (Amf.) met 4, A.S.V.A. 2 met 3 en Soest 3 met 2 wedstrijdpunten. De eerste 3 spelen een halve competi tie om de eerste plaats. Distributie van aardewerk DRIE SOORTEN SPECIALE VERGUNNINGEN De Secretaris-generaal van het .De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van van aardewerk of porselein ver vaardigde tafel-, thee- en ontbijtser viezen. platte, diepe, dessert- en ont bijtborden, koppen met schotels (oor- goed), losse koppen en kommetjes, melk- en roomkannetjes, gedekte schotels (dekschalen) vleeschschotels (ronde en ovale), vischsrhotels (ron de en ovale), losse schalen, soepterri nes, sauskommen, saladebakken, zuur- sclialen, theepotten, koffiekannen, sui kerpotten, botervloten, broodschalen melkkannen, melkbekers en nesten schalen. Van 1 Mei 1942 af mogen deze arti kelen slechts tegen afgifte van geldige distributiebescheiden worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Voorloopig zul len slechts serviezen en we lin gevallen van eerste inrichting en huwelijk en van totaal verlies ten gevolge van brand of oorlogsgeweld worden be schikbaar gtsteld. Binnenkort zullen nadere mededeelingen worden gepu bliceerd betreffende de beschikbaar stelling van de overige hierboven ge noemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in het huwelijk tred enof om een andere reden voor het eerst een huishouding gaan inrichten en van hen. wier inboedel ten gevolge van totale bradn of oorlogs geweld verloren is gegaan, zullen de distributiediensten speciale vergunnin gen afceven. Er zijn drie soorten speciale vergun ningen ontworpen: a) Eén voor een tafelservies, be staande uit soepterrine, gedekte scho tel of 2 gedekte schotels zonder soep terrine en voorts uit 1 slabak, 1 saus kom, 1 vleeschschaal. 4 diepe borden. 4 platte borden en 4 dessertbordjes, of, indien dit servies niet verkrijgbaar is, of niet gewenscht wordt, uit: 1 nest schalen. 4e diepe borden, 4 platte bor den, en 4 dessertbordjes. b) Een voor een ontbijtservies be staande uit ontbijtbordjes, 1 brood- schaal. 1 botervloot en 2 zuurschaal- tjes, of, indien dit servies niet ver krijgbaar is of niet gewenscht wordt uit: 6 ontbijtbordjes, 1 meiKkan en 2 melkbekers. c) Een voor een theeservies bestaan de uit 1 theepot, 1 melkkannetje, 1 sui- kemot, 6 koppen, 6 schotels en 1 kof fiepot met filter. De bovenstaande hoeveelheden wor den verstrekt voor een gezin, bestaan de uit hoogstens vier personen. Voor grootere gezinnen kan een aanvulling worden gegeven. Het is voorts niet geoorloofd de hier boven genoemde aantallen en artikelen te wijzigen, zoodat men de serviezen in de standaardsamenstelline moet be trekken. Voor nadere bijzonderheden welke voor detaillisten van belang zijn. wordt verwezen naar de desbetreffende offi cieele publicatie. HOE DE BRITTEN GEWONDE KRIJGSGEVANGENEN BEHANDELEN WEINIG ETEN EN GEEN DEKKING. De met het hospitaalschip „Gradisca" in Italië aangekomen gewonden, die in Engelsche krijgsgevangenschap hebben verkeerd, verklaarden omtrent de be handeling, die hun ten deel is gevallen in Engelsche gevangenenkampen, dat zij in Egypte zeer slecht en in Palestina matig behandeld zijn. Ieder artikel van de Geneefsche Conventie is door de En- gelschen systematisch overtreden, zoo wel wat de voeding der gevangenen als hun moreele behandeling betreft. Een eerste luitenant-vlieger, Armanino, die bij zijn vlucht boven Malta zwaar ge wond met zijn valscherm uit een bran dend toestel was gesprongen en in zee was neergekomen, meldt omtrent de be handeling, die hij van de Engelschen heeft ondergaan onder meer, dat hij eerst was verhoord en vervolgens naar een lazaret op Malta was gebracht, waar de medische behandeling was begonnen. Ondanks zijn nog steeds zeer slechten gezondheidstoestand, was hij op een oorlogschip naar Egypte gebracht. Ofschoon men hem beloofd had hem naar een hospitaal te zenden, had men hem in een concentratiekamp opgeslo ten. Ondanks de koude en liet ongezon de Egyptische klimaat bestond de voe ding slechts uit rijst en linzen. De ge wonden hadden zonder dekens in ten ten op den grond moeten slapen, een tijdlang zelfs zonder stroozakken. Door de slechte behandeling was zijn gezondheidstoestand verergerd. Des ondanks was hij van het eene concen tratiekamp naar het andere cn van het eene lazaret naar het andere gebracht, zonder dat hem een behoorlijke behan deling ten deel was gevallen. Vooral schandalig was het verhoor geweest, dat gevangen genomen Italiaansche vlie gerofficieren moesten ondergaan. Zij werden aftonderlijk opgesloten, voort durend met mishandelingen bedreigd, door spionneS omringd en steeds weer verhoord. WAT IN EEN VESTZAK ZAT De chauffeur van een vrachtauto, die in de Valkenburgerstraal te Amsterdam zijn leeren vest in den auto had laten liggen, en zich enkele minuten had ver wijderd, moest bij zijn terugkeer tot de onaangename ontdekking komen, dat zijn vest intusschen was verdwenen en met het vest ruim 2300 aan bankpa pier, alsmede eenige distributie-beschei den, welke daarin waren opgeborgen. KUNST EN LETTEREN EMDL VON SAUER GESTORVEN. Te Weenen is vry plotseling de 50- jarige pianist prof. Emil von Sauer overleden, Ridder von Sauer was een leerling van Franz Liszt en heeft gedu rende 60 jaar als een der belangrijkste pianisten van den tegenwoordigen tijd concerten gegeven. Tot in de laatste maanden van zijn rijk-gevulde leven waren zijn pianoavonden in binnen- en buitenland een muzikaal genot, waar steeds de grootste belangstelling voor bestond. Von Sauer is ook op den voor grond getreden als componist van pianowerken en als schrijver van een bundel memoires „Meine Welt". RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG 3 MEI 1942. Hilversum I, 415,o M. 8.00 Gram.muz. 8.15 De zm van het boer zijn. 3 30 Gram.muz. 9.00 BNO: Nieuwsber. 9.15 Eigen opnamen. 9.55 Gram.muz. 10 15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oost front. 12.00 BNO: Nieuwsber. en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 ült Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Amusementsorkest en solist. 14 30 Reporta ge. 15.10 Zang met pianobegeleiding. 15 30 ,.Für jcden etwas", radiopotpourri. 16.40 Re portage, 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 BNO: Sportuitslagen en Oostlandpraatje, 18.00 Reportage over de Demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst op Hout- rust te -s-Gravenhage. 18.20 Sport van den dag. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.10 Viool, cel lo en plano. (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales). 20.15 Zang met pianobege leiding 20.40 Klarinet, cello, plano en gram. muz. Ca. 21.25 Gramjnuziek. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Gram.muz. 22,45 Dansmuziek (gr.pl.). 23.15—24.00 Gram.muz. Hilversum 301,5 M. 8,00 Gewijde muziek (opn. en gr.pl.), 8 30 Gram.muz. 9.00 BNO: Nieuwsber. 9.15 Luis terspet: Do Elk op de Brink. 9.45 Gram.muz. 10.00 Voor den kerkgang klinkt de lofzang (opn 10.30 Studiodlenst. 11.45 Psalmen en geestelijke liederen (opn.). 12.01 BNO: Nieuwsber. en populair actueel praatje. 12.15 Sollstenconcert. 12.45 Een soldaat spreekt tot do jeugd. 13.00 Gram .muz. 13.05 Neder- landsch Verbond voor Slbbebunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroep-Symphon te-Orkest, so list ey zang met pianobegeleiding. 16.00 B\) den 180-sten terugkeer van den geboortedag van Joh. Gottlieb Christian Flchte. 1820 Planovoordracht. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram.muz. 17.30 Voordracht. ;7.50 Ftir Jeden etwas, radiopotpourri. 18.30 In Hol land staat een huls. klankbeeld. 19.00 Bert van Dintcren en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.5C BNO: Militair weekoverzicht 20.00 BNO: En gelsche uitzending: ..Dutch News Reel". (Voor de Radio-Centrales: Orkest Malando en solist). (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.45 Do 1001 Nachtzangers en het orkest van Klaas van Beeck (opn.). 21.15 Bert van Dlnteren en' zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00— 22.10 Gram.muz. MAANDAG 4 MEI 1942. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Grtm.muz. 6.50 Ochtendgymn. 7 00 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. muz, 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gram.muziek. 10.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en sollsto (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Het Arnhemsche Strijkkwartet en plano. 13.40 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- cn econ. bcr. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuin der. 13.15 Planovoordracht. 14 00 De Melo- dlsten, soliste en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Zang met pianobegeleiding. 1600 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobe geleiding. 10.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18.00 Lnndmans Lust. 18.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18.50 BNO: ^jleuwsber. 19.00 BNO: Internationaal econ. praatje. 19.10 Ulreehtsch Stedelijk Or- chest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met do studio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.35 Utrechtsch Stedelijk Orchest en solist. 21.20 Gram.muz. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draalen. 23.1024.00 Gramo- foonmuztek. Hilversum II, 301,5 M. 6.458 15 Zie HilV. I 8 15 Gram.muzlek. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arnhemsche Orkcstver- eeniglng en solist (opn.). 10.40 Aan do bron. 10.50 Planovoordracht. 11.30 Reportage. 11.40 Nederlandsch Kamerorkest (opn.).-- 12.00 Klaas van Bceck cn zijn orkest. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Amusementsor kest. solist cn gramanuz. 14.00 Vlooi, plano en gram muz. 15.00 Bert van Dlnteren en zijn orkest, 15.45 „Het vierde ongeluk", luls- terfllts. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest en orgelspel. 1715 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Duettcnprogramma. 18.00 Omroeporkest. 18.30 Het nieuwe socialisme, causerie. 18.45 Omroeporkest. 19 15 Politiek weekpraatje. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van .den dag. 19 50 BNO: Frlesch praatje over actueelo vragen. 20.00 Gram. muz. (Vanaf 20.15 alleen voor do Radio-Cen trales. dio over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest. 20.45 Muzikale ac tualiteiten van de week. 21.00 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Gewijde koor zang (gr.pl.). 22.05—22.10 Avondwijding. K ElIILLETON Het huis achter den Dam naar het Duitsch LOTTE GUBALKE 17. Toer. gingen de beide tegenstanders naar huis. Jochen ging de gelagkamer binnen, waar Doris ik zat. Zij ving ieder woord op, dat zi; to hooren kreeg. Het huis achter den dam werd druk besproken. Eén van de boeren wist te vertellen, dat er meelsporen waren gevonden, die men had kunnen volgen tot aan de overkapping. Een ander sprak vol overtuiging: „Geen gelegenheid ligt gunstiger, om waren te halen, dan het huis achter den dam!" Den nacht daarop kon Doris den slaap niet vatten, maar dacht steeds, von ontzetting, over de gevaren waar aan Karei zich mogelijk had bloot gesteld. Op den avond verwijderde Julie de kalksporen van de jas van haar broer en zei; „Nu is het mijn beurt, door de open deur te ga in en Jochen's vriendschap te winnen!" Dominé Wicnand stond in zijn deflr. toen Therese Deubner dien eersten dag op do par-torio kwam werken. Hij vroeg hoe het haar ging en vol ver trouwen stortte ze haar hert voor hem uit on deel ie hem mee hoe ongerust ze zich eigenlijk maakte over die vriend schap tusschcn haar boer en August Laspe. De dominé had nog nooit gehoord van dén Sakser; rr r wat hem nu ver teld werd, beviel hem ook in het ge heel niet Hij maakte er Henriëtte deelgenoote van en haar raad was, dat hij eerst eens met Grabert zou praten, voor hij met den schout sprak. Hij volgde dien raad, maar vond Jo chen niet thuis. Hij zag echter de open deur en vroeg zich af, of dit iets goeds zou hebben te beduiden. o Toen Doris voor de open deur in den tuin stond, keek zij een haar tot nog toe onbekende wereld binnen. Vervol gens zette ze haar tocht naar het dorp voort, met bezwaard gemoed, want steeds was zij vervuld van de vreese- lijke verdenking, die rustte op de Deubners. Juist op het oogenblik, dat zij «het huis achter den dam bereikt had, ver scheen oude Dörle vloekend en schim pend in de deur. Ze kon de flesch bran dewijn niet vinden, die Rese waar schijnlijk verstopt had. Doris wenschte haar vriendelijk goe dendag en vroeg naar Karei: „Is hij altijd nog werkzaam als baan- arbeider?" De oude weidde hemelsbreed uit over de flinkheid van haar kleinzoon en de slechtheid van de wereld! Dons had al meer van die buien bijgewoond dat de vrouw zoo onredelijk werd en zoo ge weldig kon doorslaan. Ze begreep, dat er nu toch geen verstandig woord met haar te redeneeren viel en maakte zich dus gereed, om weer te vertrekken. „Neen, blijft u, alsjeblieft, juffrouw Grabert, en hoort u een oude, verlaten vrouw een paar minuten aan. Dat ik zoo ongelukkig en ellendig ben, daar is niemand anders schuld aan, dan een, die u na genoeg is: uw moeder!" Doris keek de oude aan; niet begrij pend. „Ja, ja, uw moeder!. Die stierf, terwijl uw vader zich, zedelijkheidshal- ve verplicht voelde, zich van u af te wenden. Van schaamté en verdriet is zij gestorven. Wat heeft zij u nagela ten?Een klein bruin moedervlekje aan den slaap. Dat vermaakte de wilde Eggenheim aan al zyn nakomelingen, tot in het tweede geslacht. Toen dit ge schied was, metselde de oude Grabert de deur in den muur dicht.' Ja, ja!".. Dörle Deubner zuchtte en snikte lui de. Doris wist niet, of ze waakte, of droomde. Het was haar. of er, heel uit de verte, een stem tot haar sprak: een stem die zij, o, zoo graag ontvlucht was, als zij maar had gekund! Zwijgende en doodmoe verliet ze het huis achter den dam. De oude keek haar verwonderd na. Meer dan eens moest zij zich aan een struik vasthou den. want het pad langs den dam was smal en glibberig en zij voelde zich duizelig. De struiken, waar zij dan de hand naar uitstrekte, waren distels; en doornen droegen ze ook. o Het was Zaterdagavond. K*arel Deub ner zette zijn werktuigen, die hij den lieelen dag ijverig had gehanteerd, neer wischle zich het zweet van het gelaat en schoot zijn jas aan. „Je zult je nog doodwerken", zei een van de kameraden. „Voor wie zwoeg je toch zoo? Je bent ongetrouwd: je moe der is daar, waar zij het, volgens den dominé, „beter zal hebben", en je zus ter is een sterke deern, die er zich best doorheen kan slaan! Om je oude groot moeder, die altijd dronken bij den weg loopt, noef je je toch ook niet druk te maken. Laat die ergens in een gesticht opsluiten en noem zelf een vrouw. Dan kan je het veel beter hebben!" „Houd toch op, man! Om mij hoef je je niet te bekommeren: ik steek over naar Afrika, zoodra ik het geld voor den overtocht bijeen heb!" „Neem dienst als lichtmatroos; dan kom je zóó over!" (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2