Het nieuwe socialisme is het socialisme tier Germaansche samenwerking AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1942 RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 7 MEI 1943. Hilversum I; 415.5 M. 6.45 Giam.muz. 6.50 Ochtcndgymn. 7 00 Gram.muz. 7.45 Ochtcndgymn. 7 55 Gram. muz. 8 00 B?JO: Nieuwsber. 8 15 Gram muz. 9.15 Voor do hulsvrouw. 9.20 Gram.muziek. 9.45 Do Melodlsten en soliste (opn.). 10,30 Zang en piano, 11.00 Voor dó kleuters. 11 20 Planovoordracht. 12.00 Sylvestre Trio. 12.40 Almanak. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13 00 Do landstand aan het werk 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14 00 Sollstencon- cerr. 14.35 Gram.muz. 15.00 Disco-Variété. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 11 van den Heldelbcrgschen Catechismus. 16.20 Gra- mofoonmuz. 16.30 Een strijkorkest. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Va ria. gevarieerd progratr.nu.. 18 00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Varia, geva rieerd programma. 18.50 BNO: Nieuwsberich ten. 19.00 BNO: Do wereldmeenlng uit vreemde kranten. 19.10 Het Omroep-Sympho- nle-Orkcst en solist, ca. 20.05 Gram.muzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor do Ra dip-Centrales, dto over een lijnverbinding met de studio beschikken l. 2015 Schepen ln Holland sche kerken. 20.30 Omroep-Syinphonie-orkest. 21.05 Kamermuziek (gr.pl.I. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Gram.muzlek. 23.3024.00 Dansmuziek (gr.pt.): Hilversum n. 301.5 M. 6.458 15 Zlo Hilv. I. 8.16 Geestelijke lie deren (opn ca, 8.45 Gram.muz 10 00 Mor genwijding. 10.15 Planovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. 1100 Gram.muz. 11.20 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1300 Omroep-Harmonie-Orkest. 13 50 Voordracht. 14 00 Orkest Malando en solist en planosoli. 15.00 Voor do vrouw. 15.30 Viool en plano. 16 00 Het Revlda-Sextet. 16.45 Voor do jeugd. 17.15 "BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Zang met pianobegeleiding en gram.muz. 18.10 Gram.muz. 18 30 Perso neel voorstellen. De arbeider denkt mee. cau serie. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn or kest en soliste. 19.15 „Brandende kwesties, causerie. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spie gel van den dag. 19 50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.00 Bert van Dlnteren en zijn or kest. (Vanaf 20.15 «leen-voor de Radio-Cen trales die over een Hlnverblndlng met de stu dio beschikken). 20 15 Orgelconcert. 20.40 Voordracht, 21 00-Omroeporkest en solisten (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Orgel concert (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Te 19 10 uur geeft het Omroep Symphonle Orkest o.l.v. Pierre Relnard8 over Hilversum I een concert mmv George van Renesse als solist in het plano-concert In 1 M. t. van Max Reger op. 114. Lichte muziek. 17.30—18 00 uur zendt Hilversum I een afwisselend programma uit. dat verzorgd wordt door do Drie Adlers, mondaccordconvlrtuozen, het vocaal ensem ble Klaver Drie en Hertsert Perquln met vroolljke liedjes. Frans van Cnpelle treedt op als solist bij het Amusementsorkest, dat het orkestraio gedeelte verzorgt. Godsdienst lge uitzendingen. 10.00 10.15 (Hilversum II) morgenwijding. 16.00— 16.20 uur (Hilversum I) Zondag 11 van den Heidclbergschen Cateehlsmufl' door (Is. G. van Doom. te Vollenhove 22.05—22.10 uur Hilversum II: Avondwijding. De opstanding van Nederland en de schepping van een socia- listisehen levensvorm voor onze volksgemeenschap is het na tionale probleem waarvoor wy he den staan, waarvoor wü de aan dacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een - groote eer is te mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds ver anderende wereld zal 90k ons volk ziin nieuwe plaats moeten innemen. Het zal de oogen moeten openen voor de reali teit. dat wij met negen millioen men- schen op een klein grondgebied, afge sneden voor langen tiid of voor göed van onze overzeesche gebiedsdeelen, voor het handhaven van onze cultuur en onze levensgewoonten een heroische opgave hebben te vervullen. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ons volk slechts deelachtig worden door een krachtsinspanning als maar zelden in onze gesohicdcnis is bereikt. Wanneer een volk een socialistische volksgemeenschap wil vormen, dan moet het een vrij volk zijn. een volk met een gewaarborgde levensruimte, dan moet bel zeker zijn van grondstof fen en afzetgebieden en moet zijn be volkingsprobleem zijn opgelost. Zonder de vervulling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om de/,.- voorwaarde t' vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk ingescha keld kunnen worden in de Germaan- - .he samenwerking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zUn e bezoek aan Adolf Hitler hgeft Massert deze grootsche boodschap aan ors volk bekend gemaakt. He historische verklaring van Mussert helecUcnt. dat ous volk in staat zal wor den gesteld als vrij volk met volken van gelijk bloed cn ras te bouwen aan zijn eisen socialistische toekomst. Germaansche samenwerking betee- kent. dat Nederland niet langer, gelijk Frederik de Groote het uit drukte. een sloep zal zijn achter het Engelsche fregat, een slaafsch onder deel van het vastgeloopen mechanisme d..- liberale wereldeconomie, maar dat Nederland met gelijke volksche rech ten het. totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge gees telijke cn materieele ontwikkeling zal kunnen aanwenden, om tezamen met de andere Germaansche volken onder Duitschlands leiding, voor eigen volk. gelijk de andere Germaansche volken, het socialisme tot werkelijkheid te ma ken. Germaansche st menwerking betee- kent, dat mei behoud van eigen volk sche en cultureele zelfstandigheid meer dan honderd millioen Germaansche menschen hun ontzaglijk arbeidsvermo gen in een grootsche levensruimte voor gezamenlijke welvaart zullen inzetten. Deze levensruimte zal voor eeiAven en eeuwen gewaarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoor log voor iedere generatie. Germaansche samenwerking beteekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst bevaren zee der wereld, met zijn prachtige havens en haveninrichtingen, met zijn groote technische ontwikke ling, met zijn specialisaties op agrarisch gebied, een rijke, een onvervangbare en een trotsche taak. Germaansche samenwerking betee kent voor millioenen Nederlnndsche boeren en arbeiders een bevrijding uit jle jarenlange democratische onoplos baarheid van ons nationaal probleem, beteekent in waarheid onze nationale opstanding en de verwerving van een socialistischen levensvorm in eigen vrijheid en eer tezamen met de volken van gelijk bloed en van gelijken levens wil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieuwen tiid het socialisme van ons volk zijn sociale zyn zedelijke traditie waardig Beschuit voor zieken en kleine kinderen De geringe hoeveelheid beschuit, die beschikbaar is. heeft er toe geleid, dat niet allen, die in de eerste plaats voor dit bijzondere gebak in aanmerking komen, zich dit kunnen verschaffen. Do verdeel ing geschiedt door den han del niet altijd op regelmatige wijze, meermalen wordt b.v, niet zoozeer het normale verbruik van den kooper ln aanmerking genomen als wel andere omstandigheden. Geen wonder, dat van verschillende zijden'over den onbevre- digenden gang. van zaken geklaagd werd. Naar wij thans vernemen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, heeft men in den boven- 'genoemden onbevredigende toestand aanleiding gevonden om een afzonder lijke regeling voor te bereiden voor de verstrekking van beschuit, dat"als licht verteerbaar en zacht voedsel in het bij zonder van belang is voor zieken en kleine kinderen. Deze regeling, die eer lang in werking zal treden, beoogt, de voorziening van beide genoemde groe pen met beschuit te verzekeren. Hot ligt in de bedoeling dat x-oor kin deren, voorloopig voor die onder den leeftijd van vier jaar, op speciaal daar toe aangewezen bonnen beschuit zal kunnen worden verkregen, waartegen over dc beschikbaarstelling van brood tot do overeenkomstige voedingswaarde zal worden verminderd. Voorts wordt nagegaan, of, en eventueel op welke wijze voor zieken, waarvoor een beschuitvoe ding wenschclijk is, eveneens een dis- tributicregeling kan worden getroffen. Op deze wijze kan men verwachten, dal de binnenkort beschikbare beschuit inderdaad terechtkomt bij hen. die riaar- x-oor in dc eerste plaats in aanmerking komen. Volledigheidshalve dient er' nog op gewezen ie worden, dat de beschikbaar stelling beperkt moet blijven,' omdat.de beschuitfabricage speciale grondstoffen vraagt, die zeer schaarsch zijn, reden ook. waarom niet kan worden overge gaan tot een x-erstrekking aan ouden van dagen, behoudens dan via een eventueele regeling voor zieken. Plukverbod voor bladeren GRONDSTOFFEN VOOR THEESURROGATEN In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den Secretaris gene raal van het Departement van Land bouw en Visscherij, waarbij het pluk ken en verzamelen van bladeren van berken, boschbessenstruiken, bramen struiken, meidoornstruiken, zoomede van in het wild groeiende frambozen- en rozenstruiken, geschikt voor het be reiden van theesurrogaten, wordt ver boden. Het verbod is heden in werking getreden. Het ligt in de bedoeling, zoo verne men wij x'an het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, den pluk van dc bladeren, die als grondstof fen voor theesurrogaten dienen, in ge ordende banen te leiden. Het plukken zal moeten worden over gelaten aan plukkers, die in het bezit zijn van een door de Nederlandsche Meelcentrale af te geven vergunning. De Nederlandsche Meelcentrale heeft voor het afgeven der vergunningen een Centraal bureau x-oor theesurrogaten ingeschakeld. De beschikking treft voor den geordenden pluk de noodige maat regelen. SMOKKELAARS INGEREKEND De laatste maand is het aantal dief stallen in de grensstreek in het Zui den van ons land zeer groot. Sluik handelaren worden gelijktijdig inbre-. ker of dief en practisch gaat er geen dag voorbij of hier of daar wordt er ingebroken. De buit bestaat meestal uit levensmiddelen. Vooral aardappe len. tarwe-rogge en bonnen zijn zeer in trek en verxvisselen 's nachts mi malen van eigenaar. Maar dc politie blijft actief en in Baarle-Nassau heeft zij opnieuw een goeden slag geslagen door vier personen in te rekenen. De ze hebben reeds een volledige beken tenis afgelegd. Deze lui gingen de boe ren en burgers bij nacht en ontij van hun voorraad levensmiddelen beroo- ven. De goederen xverden x'ervolgens tegen een zeer hoogen prijs verkocht aan Belgische sluikhandelaren, DE SCHIFTING VOOR DE LANGEMARCK-OPLEIDING Een ..knappe kop" is een benijdens- waadig bezit. Ieder kent echter uit zijn omgeving de gevallen van knappe kop pen. die. maatschappelijk gezien, toch mislukkelingen werden. Het leven vraagt nu eenmaal nog iets meer dan verstandelijke begaafd heid. Het onderwijs, dat hiermede geen rekening houdt, leidt zjjn leerlingen op een gevaarlijk spoor. In de schiftingskampen van de Lan- gemarck-opleiding, waar uitgemaakt wordt, wie van de candidaten voor ver dere studie in aanmerking komt. wordt daarom niet alleen een onderzoek inge steld naar de verstandelijke vermogens doch er wordt vooral naar gestreefd, een inzicht te kijgen in de geheele per soonlijkheid van den cand'daat. Bji de eindbeoordeeling spelen zijn karakter en zijn lichamelijke toestand daarom een belangrijke rol. Jongelui, die mee- nen, voor verdere vakstudie of voor universitaire studie in aanmerking té komen, en dfe aan een van de a..s schiftinsgkampen willen deelnemen, kunnen hierx-oor inlichtingen aanvra gen bij het Langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. „Wij gaan voorwaarts" Dc afdeelingcn van den Ncdcrland- schen Arbeidsdienst, die tezamen het zoo welgeslaagde Meifeest op „Hout- rust" hebben gegeven, zijn in hun kampen teruggekeerd. Wij hebben bij dc vermelding van de plechtige vlaghijsehing in het tij delijk kamp sportcentrum te Den Haag de dagclijksche leuzen genoemd, die daar sedert 26 April xvaren uitgegeven voor dc 1400 deelnemers. De toelichting tot de leuze „stor men", die bij de bijzondere vlaghij sehing j.l. Zondag werd gegeven, luid de als volgt: „Weer staan op den nieuwen lente dag meer dan 1400 arbeidsmannen rond onze geliefde vlag. Wij treden nu aan voor ons volk, dat wij willen winnen voor de gedachte van den Arbeids dienst. En gij, jeugd van Nederland, zult ons volk daarvoor winnen. Door uw kameraadschap, door uw gevoel voor lucht cn orde, door uw zingen en uw marchceren, door uw liefde voor ons land, door uw dienen. Tusschen ons en ons volk staat nog een muur van weerstand. Wij zullen dezen muur opruimen door onzen geestdrift en door ons goede voor beeld. De harten van duizenden volks- genooten zullen vandaag stormender hand door u worden gewonnen. Nederlandsche Arbeidsdiensthet commando is: stormen! Maandag J.l., den laatsten dag'hun ner aanwezigheid in het sportcentrum luidde de leuze „voorxvaarts". Hopman Cramer gaf daarbij de volgende toe lichting: ,In zon en wind hebt gij uw zwa- ren dienst met vreugde x-erricht. On ze verxvachtingen xvaren hoog gespan nen, maar gij hebt ze alle overtrof fen. Kaderleden en manschappen: In de afgeloopen week en vooral bij onze betooging op „Houtrusl" hebt gij, afkomstig van acht afdeelingen twee opleidingsscholen, inderdaad die eenheid gevormd, die de grondslag is voor de eenwording van ons volk, dat wij liefhebben. Een volk, dat een sterke jeugd heeft kan niet ondergaan. Nederland mag niet ondergaan. En het zal niet on dergaan. Behoudt in uw afdeelingen den geest van kameraadschap en trouw, dient volk met uw geheele persoonlijk heid. Ons doel is bereikt, wij gaan x-oor- aarts KETTINGHANDEL IN SHAGTABAK EN SIGARETTEN |- Een aantal inwoners van Zeist, de winkelbediende M. K.. de bakker Th. M. G.. de bleeker J. E. V., de las- scher A. E. en deb oekhouder G. H. H. hadden tezamen een kettinghandel in sigaretten en shagtabak bedreven, iarbij uiteraard niet de minste re kening met do prysvoorschriften word gehouden. Het gevolg was, dat de Zeisier politie ingreep en de „hande laren" zich voor den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam hebben moeten verantxx'oorden. Deze heeft hen het vragen van 1.65 voor een pakje sigaretten van 0.75 cn 3.90 voor een pakje shag van I 0.57, zwaar aangerekend en hun boeten van 50.alsmede verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen sigaretten en shagtabak, opgelegd. Pseudo-doofstomme BILJET VAN TIEN GULDEN GESTOLEN Op 30 December van liet vorige jaar ei-voegde zich ter secretarie tc Harme ien een „zielige" arme man, uit wiens gedragingen het gemeentehuis-perso neel niets anders opmaakte, dat dat het met een doofstommen mSn te doen had. Men begreep uit zijn gebaren, dat hij kantoorbehoeften te koop aanbood, doch om eenigermate uit hem wijs te kunnen worden werd een schriftelijke gedachtenxvisseling gevoerd. Het bleek clan dat deze man tegen een bepaalden prijs schrijfbenoodigdheden "wilde ver- koopen en omdat men zoo'n medelijden met hem had, kwam men door middel ■an briefjes overeen, dat men voor ƒ7.60 zou koopen. Toen een der ambte naren met een briefje van tien kwam aandragen, bleek het, dat de koopman hiervan niet terug had, zoodat de amb tenaar naar een andere kas liep om daaruit in pasmunt het bedrag te vol doen. Daarmede was voorloopig de koop gesloten, doch toen men bij het kasopmaken een tientje miste, viel wel dra de verdenking op den koopman. Bii, diens arrestatie bleek allereerst, dat d™ 'man heelemaal niet doofstom was, ter wijl verder aan het licht kwam, dat hij al zooveel op zijn kerfstok had. dat men maar begon hem achter slot en grendel le zetten in verband niet den vermoe- delijken diefstal x-an een- bankbiljet van tien gulden. „Die waschlijst is mij bekend." Terzake van deze oplichting van geld had zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden de 39-jarige reiziger J. de R. uit Utrecht, xvien tijdens het erhoor al allerminst bleek dat hij doof stom was. Integendeel, hij was niet óp zijn mondje gevallen, want toen de pre sident hem vroeg, of het waar was, dat hij al vijftien keer was veroordeeld, antwoordde hij brutaal: Spaar mij de ipsomming Edelachtbare, die waschlijst s mij bekend. Overigens ontkende hij hardnekkig iets met dit geval te maken te hebben. Gehoord werden twee ambtenaren van de secretarie, die onder eede ver klaarden, dat deze verdachte de man was, die zich destijds als doofstomme had voorgedaan. Op een vraag van den president, wanneer men de kas had ge controleerd, nadat de Hoopman weg was, zei een der ambtenaren, dat dat was gebeurd ongeveer veertien dagen nader hand. Een jaar geëisc|it. De Officier van Justitie, als hoedanig mr. Klein fungeerde, achtte het ten las te gelegde wettig en overtuigend bewe zen. Verdachte mag net zooveel ontken nen als hij xvil, maar de handteekening op de kwitantie gelijkt als twee drup pels water op die, welke hij heeft gezet op het stuk dat hij x-oor den rechter commissaris heeft geteekend. In ver- band met den ernst van het gepleegde 'eit eischte de Officier een gevangenis straf x-oor der. tijd x-an een jaar. De verdediger, mr. Le Roy, vroeg Voor zijn cliënt vrijspraak, Omdat de oplichting hier nimmer strafrechtelijk bewezen zal kunnen worden, daar wat terdachte zal kunnen hebben gedaan door civielrechtelijke actie beslecht zal kunnen worden. Op juridische gronden "roeg spr. vrijspraak. De rechtbank zal 19 Mei uitspraak doen. De commandant van een Italiaansch torpedo-vliegtuig, die door een Duitsche U-boot onder commando van kaptl. Frhr. von liesenhausen werd gered, zet zijn naam in hel Journaai van den onderzeeër Orbis-Holland-P.K. Krönke-Pax Holl. m DIEFSTAL VAN GOEDEREN TIJDENS IIET VERVOER De opschriften, der zendingen xverken vaak diefstal in de hand Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het komt tegenwoordig meer dan eens voor, dat goederen tijdens het venloer worden ontvreemd. Ondanks alle maatregelen, die de vervoerders tegen deze diefstallen nemen, blijkt het niet mogelijk het ontvreemden \-an goederen bij het transport altijd te voorkomen zonder medewerking xan de verzenders. Velen verzenden hun goederen nog steeds in verpakkingen, die opschrif ten dragen zooals, vet, vlceschxvaren, zeep, koffie, suiker. e.d„ waardoor de diefstal in de hand wordt gewerkt, of in doozen en kisten, die door een on voldoende sluiting of verpakking den inhoud gemakkelijk bereikbaar ma- Vaak ook verlangen de verzenders of ontvangers van de expediteurs, dat /.ij de goederen uit- of in de opslag plaats sjouwen, ook als hun transport middel daardoor onbeheerd buiten moet blijven staan en de kans op diefstal wordt vergroot. Den verzenders \'an goederen wordt laarom in. hun eigen belang dringend langeraden met de expediteurs over leg te plegen over de wijze, waarop de diefstal van goederen tijdens het ervoer kan worden tegengegaan en de vervoerders bij te staan in hun voorfdurenden strijd tegen den dief stal van goederen, die aan hen ter erzending zijn toevertrouwd. Trouwe kameraden. Een kanonnier met drie viervoetige vrienden, die bij de batterij goed zijn ingeburgerd Mauritius-v. Eysden-Pax Holland m STEMMEN VAN IIET OOSTFRONT Het hoofdkwartier van het Vrijwil ligerslegioen Nederland deelt mede, dat een aanvang gemaakt is met de regelmatige verzorging van z.g. groet- uitzendingen van Nederlandsche strij ders aan het Oostfront. Van tijd tot tijd zullen de manned x-an het Vrij willigerslegioen Nederland en de Ne derlandsche leden der Waffen S.S. aan het Oostfront in de gelegenheid ge steld worden hun groeten via den aether aan hun bekenden en familie leden in Nederland over te brengen. Daar tevoren niet vaststaat, wanneer zulke uitzendingen plaats hebben, wor den de husteraars er opmerkzaam op gemaakt, dat, indien groetuitzendin- gen uit het Oosten doorkomen, deze via den zender Hilversum I op golf lengte 415 meier, des Zondags van 11.30 tof 11.44 worden doorgegeven. Luisteraars, die deze groetuitzendin- gen willen beluisteren, doen er dus goed aan des Zondags om 11.30 uur hun radiotoestel op Hilversum I af te stemmen. Andere uitzendingen der Nederland sche P.K. worden des Öinsdag en des Vrijdags van 18.35 tot 18.50 over den zender Hilversum Idoorgegeven, Sluikhandel. Do marechaussee te win schoten heelt ln do sigarenfabriek van Tuin een inval gedaan. Tienduizend, sigaren, be stemd voor den sluikhandel, waren Juist ver kocht voor den prijs van 35 cent per stuk. benevens driehonderd pakjes shag. Verder vond men nog 25 000 sigaren, chocolade, bonbons en flesschen advocaat. Vier perso nen zijn gearresteerd. Zuintg op Uw kunstgebit! Een dagelgksch Prokudent-bad voor kunstgebitten en platen Is noodzakelijk voor de hygiëne. Door de zuiverende en bacteriëndoodcnde werking, reinigt en steriliseert Prokudcnt het zoo kost bare kunstgebit op de meest practische, afdoende en voordeelige wijze. Lever bij aankoop van een nieuwen flacon Uw ledige met maatdop in. SPORTNIEUWS WIELRENNEN DE RONDE VAN EEMNES De Amsterdamsche wielt rvereeniging Olympia organiseert Zondag a.s. een wielercriterium waarvoor het parcours is gelegen in de Eemnesser polders. Hier zijn bijzonder goede wegen voor dit doel, terwijl deze wegen niet open baar zijn. Reeds hebben een 120-tal renners ingeschreven, xvaaronder zeer veel prominenten. Het programma om vat een parcours van 60 km. en een .van 80 km. De reünie der renners vindt plaats op Zondag 10 Mei," 's-morgens om 10 uur bij het hotel Van Wegen, Laarder- weg, Eemnes. RONDE VAN LEIDEN OP HEMELVAARTSDAG De Sxvift-combinatie organiseert op Hemelx'aartsdag de Ronde van Leiden, waaraan ditmaal ook beroepsrenners zullen deelnemen, - Des morgens wordt de wedstrijfl voor nieuwelingen over 30 km. verreden, waarvan thans reeds het maximum-aantal van 40 deelnemer* is bereikt. Vervolgens zullen 90 ama teurs den strijd aanbinden over 60 km. tot hen behooren: o.a. G. Peters, kam pioen van Nederland. De profs rijden 100 km.. Hiervoor hebben reeds veertig renners gecontracteerd, xv.o. de Tour de France renner Andre de Korver. j VOETBAL PROMOTIE-DEGRADATIE le KLASSE Het eerste deel van het programma der promotie-degradatiecompetitie eer ste klasse, is voor district 1 in onder ling overleg als volgt vastgesteld: 10 Mei: De VolewijckersR.C.H., 14 Mei: DO.S.De Volexvijckers, 17 Mei: R.C.H.—D.O.S. Bepaald is echter, dat de eerste wed strijd alleen doorgang zal vinden indien het programma van Zeeburgia zoodanig gewijzigd wordt, dat het g.s. Zondag niet thuis tegen De Spartaan, maar uit tegen A.F.C. moet spelen. De Vole wijckers spelen de promotiewedstrijden in het Ajax stadion. ZWEMMEN SCHOOL WEDSTRIJDEN UITGESTELD Naar wij vernemen zijn de school- zwemxvedstrijden van Neptunus tot na der order uitgesteld. FEUILLETON Het huis achter den Dam naar het Duitsch van LOTTE GUBALKE 20. „Dan denken wij er hetzelfde over." „Onze strafwetten zijn zoo erbarme lijk streng!" „Helaas, zijn we nog zoo ver niet, dat we het in onze macht hebben, om Deub- ner te redjien!" Z.' zagen nu het huis aan den dam daar voor zich liggen. In het venster x-an dc kamer, waar Margarethe Deub- ner gestorven was, brardde een klein lichtje. Toen de heeren de kamerdeur operr- stootten, omdat zc op hun kloppen geen gehoor kregen, stonden ze storavan verbazing, bij hetgeen ze nu zageri. Op de bank onder het venster zaten Karei en Doris. Hij hield den arm om haar heengeslagen en haar hoofd rustte tegen zijn schouder. Toen Karei de binnentredenden her kende, stond hij op en Doris eveneens. Jochen stiet een doordringenden kreet uit. „U zocht een dief?" vroeg Karei „Hier is hij: die ben ik." „Dat zie ik! Vervloekt!" „Jochen Grabert!" riep de dominé en hield den waanzinnig-driftige tegen, „Jochen Grabert, ik moet je tot ge rechtigheid manen eh tot rechtvaardige overweging van de oorzaken, die tot die schuldigen daad leidden!" „Deze hiér", steunde Jochen. „mijn zuster naast den dief Nu trad Doris naar voren; innig- droef en bewogen: „Beste Jochen. zou ik mij nu aftrek ken x-an dien daar, omdat hij een dief werd?.. Neen: ik blijf hem trouw! Vooreerst, omdat mijn hart het mij zoo ingeeft en dan, omdat wij x'an eenen stam zijn!" „Wat bazelt zij toch?" riep Jochen, ongeduldig.' „Ik ben dc waarheid te weten geko men. Jochen. Dat is het!" Grabert trilde van drilt en toorn. De dominé zette Deubner aan alles grif te bekennen: en, terwijl Doris zijn hand niet losliet, vertelde Karei heel de geschiedenis. „En wat zal er nu gebeuren?" vroeg Jochen: „Ik zal mij aangeven bij het gerecht." Fluitende cn snuivende gleed er een trein ox-er den dam. Karei kromp ineen, sloeg de handen voor het gelnat cn riep onstuimig: „Ik wilde vrij komen van deze keten van schande cn smaad, cn nu. De dominé sprak: „Karei, je gaat met ons mee. Van nacht blijf, je hij ons. Op den morgen iel dc xvc-reld er soms xveer heel an ders uit, dan op den avond." Dit was een doodgewoon gezegde. '"ar ook dat heeft soms waarde. Hot vi rial begaf zich nu op .'.eg naar het dorp. Dien nacht zat de dominé, wakende en peinzende op zijn studeerkamer. Karei sliep loodzwaar en Therese lag gekleed en al te bed en was steeds ver vuld van de gedachte: „Wat zal Karei mij noodig hebben; ik zal niet van zijn z jde wijken!" Jochen liep een tijdlang rusteloos in in kamer op eft neer. Eindelijk begaf hij zich naar buiten, sliet met den voet hel bewuste deurtje open cn stond in hel park, dat hij. sinds zijn kinderjaren, niet meer betreden had. Fantastisch werd het beschenen door het zilveren maanlicht. De honden sloegen aan. Het volgend oogenblik kwam de oude, grijze bedien de den indringer tegemoet. Jochen xx-enschte toegelaten te wor- i n bij den baron. Nu- stond hij boven in de torenkamer tegenover Emanuel von Eggenheim, ern eenvoudige boer van afkomst, maar die toch dezelfde aandoeningen x-an vreugde en-leed kende: vandaar dat hij, d or hetgeen hij zei. z'n weg vond tot het hart van den edelman, die den trots en de kracht had bezeten om de toege- metsclde deur in te trappen. Toon Grabert uitgesproken had, zei von Eggenheim: „Ik erken onze schuld, Jochen Gra bert. en zal trachten, ze te x'ereffenen. Daarom wil ik niet. dat er over Karei Deubner op de gewone wijze recht ge sproken wordt. Den Hemel zij dank dat ik hier nog iets te zeggen heb!" Een paar dagen later vonden voorbij gangers het verminkte lijk van een Vreemden arbeider: en dit bleek de Sak- ser te zijn, die verdacht werd, van den goederentrein bestolen te hebben. Op den dag. dat de Saksor begraven werd. kwam Deubner, die zich zou in schepen, om naar Afrika te gaan, af scheid nemen x'an Jochen Grabert. Niëfciand verwonderde er zich over dat Doris in een ziekenhuis voor ver pleegster ging leeren; en, dat zij een jaar latei naar Afrika werd gezonden, vloeide eenx-oudig voort uit den nood der tijden; omdat er daar een opstand was uitgebroken. Het gebeurde bracht Grabert. den do miné en den baron nauxver samen, wat het dorp slechts ten goede kwam, Ook Julie en Hcnriëtte sloten zich dichter bij elkaar aan. Oude Doric werd in een gesticht voor- drankzuchtjgen ondergebracht en het huis achter den dam werd afgebroken. Therese bleef op dc pastorie, waar ze wiegenliederen zou kunnen zingen voor de eerstgeborene van den dominé. Julie en Emanuel von Eggenheim gingen dikwijls, door de x'oormalig toe- gemetselde deur. naar Jochen Grabert en kregen dan niet zelden een nuttigen wenk betreffende het beheer van hun landgoed, dat zij tot een model inrich ting trachtten te maken, op landhuis- houdkundig gebied. EINDE

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2