f Musserts Brabantsche rondreis AFDEELING B f1,025.000.000 RENOVATUM 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 30 MEI 1942 Zegetocht door Eindhoven De tweede dag van de Brabantsche rond reis van ir. Musscrt ving aan met een be zoek aan het gewestelijk kwartier in Til burg waaruit de beweging in deze provin cie geleid wordt. Even voor tien uur reed do leider van het woonhuis van den banleider Ouwerling bij wien hij gelogeerd had En precies tien uur bereikte hij het gebouw van het ge westelijk kwartier, waar hij ontvangen werd door den gemachtigde Leeuwenberg, die er in zijn welkomstwoord aan herin nerde, dat het aantal leden der beweging in Noord-Brabant sedert de Mei-dagen van 1940 vertienvoudigd is. In zijn antwoord wendde de leider zich speciaal tot de medewerkers in vasten dienst hen op het hart drukkend steeds te bedenken, dat hun arbeid niet alleen die la, waarmede zij hun brood verdienen, maar dat zi) hun ideaal hoog moeten hou den en zich geheel inzetten ook in hun vrijen tijd. Wat de ledenwmnlng betreft wees hij er nadrukkelijk op dat hot niet in de eerste plaats gaa' om het aantal, matr om de kwaliteit. Liever vijfduizend goede leden dan tienduizend slechte. Het gewestelijk kwartier werd dan door den leider bezichtigd waarna de tocht aan ving n.iar het voornaamste doe: van de ren djg: Eindhoven. Mussert's bezoek aan Brabant kenmerk te zich door hoogtepunten en daaronder neemt het bezoek aan Eindhoven wel een bijzondere plaats in. Langs den geheelen weg stonden de menjchen geschaard om den leider te be groeten Het leek alsof geheel Eindhoven voor het feest van'dit bezoek was uitgo- loopen^ Ongeveer te half twaall kwa.n Mussert aan bij het stadhuis waar hij officieel ont vangen werd door den burgemeester dr. Pulles, die in zijn toesprask herinnerde aan het moeilijk verleden van Eindhoven, dat thans na de annexatie vin de zes dor pen die zich rond Eindhoven hadden ont wikkeld. 120 000 Inwoners tel'. In zijn antwoord sprak Musscrt de ver wachting uit dal Eindhoven in de toe komst in het centrum de belangrijkste plaats van Brabnnt zou kunnen worden. Overstelpt me: bloemen. Was reeds bij het binnenkomen de har telijkheid en toegenegenheid van Eindho- Vens bevolking sterk opgevallen, nog meer kwam dit tot uiting bij den rondrit door de stad welke danrop volgde Overal ston den dc menschen langs den weg geschaard. Geen straat waar niet een aantal vlaggen was uitgestoken en ook thans weer moes ten de auto's meermalen stil houden om bloemen in ontvangst te nemen en al dc kameraden in dc gelegenheid te stellen hun leider te begroeten Enkele malen zelfs nam Musscrt de gelegcnhei te bait om uit te slappen en zich te midden van zijn kameraden en hun kinderen te begeven. Tijdens dezen rondrit werd nog een be zoek gebracht aan dc woning van een zeer ouden kameraad, teneinde dezen een riem onder het hart te steken, bij de vele moeilijkheden die hij bij zijn werk en in zijn strijd nog dagelijks ondervindt. Voorts bezocht Musscrt het waterleiding bedrijf. waar hij werd rondgeleid door den directeur die hem daarbij een uiteenzet ting gaf van dc inrichting van dit bedrijf en hem de verschillende technische in stallaties toonde. Tijdens dezen* rondrit ontving de leider een zoo'n groot aanta' bloemstukken dat het onmogelijk was deze allen te bewaren: ze zouden sléchts verdorren, of in gcha- venden toestand in Utrecht aankomen, dus nam hij het besluit om al deze bloemen een goede bestemming te geven door ze ter ONDERLINGE A V VERZEKERINSS MAATSCH4PPU™ Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Afdceling A ge accepteerd kunnen worden, zooals fabrieken, grootc gebouwen, goederen in pu blieke opslagplaatsen, kas sen, warenhuizen, enz. Tot nu toe werd in deze Af deel ing verzekerd voor (Eén milliard vijf cn twin tig millioen gulden.) SCHADE-LITKEERING BINNEN TWEE MAANDEN NA AFLOOP VAN ELK HALFJAAR. Vraagt inlichtingen bij Uw 1 S? ASSURANTIE W BEZORGER! beschikking te stellen van de zieken in het Diaconessenhuis, waarmede hij zeker ir den geest van de schenkers zal hebben ge handeld. In het museum van Abbe werd hiernf een eenvoudige koffiemaaltijd gebruikt, aangeboden door het gemcenteoestuui waarop een kort bezoek volgde aan de ir dit museum gevestigde huisvlijttentoon- stelling van Vreugde en Arbeid, waar velt prachtige werkstukken door al de oude en jonge knutselaars in hun vrijen tijd vervaardigd te bewonderen vielen. Bezoek aan fabrieken Nam het officieele bezoei aan de ge meente hiermede een einde toch bleef MusseTt ook de rest van der dag nog jn Eindhoven en omgeving teneinde aldaar enkele fabrieken te bezichtigen en zich al dus op de hoogte te stellen van de ontwik keling der industrieën ter plaatse. Het eerste bezoek gold de hnnenfabriek De Vries te Nunen waar de leider zich met verscheidene arbeiders en arbeidsters on derhield over hun arbeidsvoorwaarden en verderelevensomstandigheden Vervolgens bracht hij een bezoek aan d- garenfabric- ken van J. A Carp te Helmond waar Mussert werd ontvangen dooi den direc teur. dr. Zaan, die er zijn vreugde over uitsprak dat zijn fabriek de eer van dit bezoek tcbeurt mocht vallen hetgeen hij beschouwde als een grooten steun in zijn strijd voor het nationaal-socialisme. Onder de tegenstanders zijn er vélen, die niet willen medewerken In den- nieu wen tijd. anderen, die niet mogen, of die de natjonaal-socinlisten beschouwen als menschen van een andere planeet maar hopelijk zal dit bezoek van den leider d?r N.S.B. voor hen oen aansporing zijn in de toekomst den goeden weg te kiezen. Mussert antwoordde hierop dat het. om ons volk uit den put te halen waarin het zich thans bevindt, noodzakelijk zal zijn dat ook onze industrie sterk w»rd: en dat daarin de nationaal-sociallstische geest doordnngt. waardoor de arbeiders als zij hun plicht doen weten dat zij zich ge borgen weten in hun eigen volk In de derde plaats werd een bezoek ge bracht aan de wollenstoffenfabriek van de gebrs. Plesscrs te Geldrop war.r de leider zich eveneens van de verschillende onder deden van het bedrijf en van de positie van het personeel op de hoogte stelde. De dag werd besloten met een bezoek aan een ledenvergadering, ditmaal gehouden in de groote zaal van het ontspanningsge bouw van de Philips fabrieken De zaal was tot de laatste plaats bezet zelfs in de doorgangen stonden de menscnen opge propt. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Beauftragte van den Rijkscommissaris met diens referenten alsmede de Ortskom- mandant henevens verscheidene andere vertegenwoordigers van Weermacht en partij. De vergadering werd ceopend door den kringleider Vroeg in de Wey. die den leider verzekerde, dat Eindhovenschc kameraden trouw rondom hem stonden wanneer het er om gaat zich in te zetten voer den op bouw van een netionaal-soeialistisch Ne derland. M-issert spreekt. Mussert beantwoordde dez.- rede met een woord van dank voor de spon-ane wijze waarop men hem in dit gewest had ver welkomd. Vervolgens gaf hij een overzicht van de ontwikkeling der beweging in den loop der jaren, waarbij hij ei oo wees dat het altijd wel gemakkcijlk is geweest met den nationaal-socialistischen strijd te be ginnen, maar voel moeilijker nm ond'-r alle omstandigheden te blijven staan. Hij herinnerde er ann hw- In den aanvang van de beweging er velen uit de bourgeoisie lid werden, afgaande op de gedachte dat de N.S.B. was tegen de „rooden". daarbij niet bedenkend dat zij even sterk gekant was tegen de „zwarten" en zonder eensg be sef van de sociale positie van de arbeiders, De leider memoreerde hoe men de N.S.B. in den loop der jaren verscnillende moei lijkheden in den weg heeft gelegd, waar bij het juist de koppigheid vin den Neder- landschen mensch is geweest die er velen toe heeft gebracht door te zetten en stand te houden, gelijk thans andersom vele ver klaarde tegenstanders, die eigenlijk wel de juistheid van de nationaai-socialistische beginselen erkennen maar uit koppigheid neen zeggen omdat zil eedfcr-al neen heb ben gezegd en neen blijven zeggen. Mussert vestigde nogcens dc aandacht op de beteekenis van den huldigen strijd, die uiteindelijk gaat tusschcr. het nationaal- socialisme cencrzijds en hei bolsjewisme en kapitalisme anderzijds. Zou deze strijd door de bolsjewisten worden gewonnen, dan zou dit tengevolge hebben dc vernie tiging van het geheel" beschaafde Europa. In dit verband wees de leider op de vor ming van het Nieuwe Europa en van den Germaanschbn statenbond, waarvan Ne derland een deel zal uitmaken en waarin het als vrije Nederlandsche nationaai-so cialistische staat zou kunnen voortleven. De vergadering besloot nvt het zingen van het zesde couplet van he' Wilhelmus. Buiten het gebouw stond wederom een groote menschenmas," t opgesteld om den leider een laatsten afscheidsgroet te bren gen. Hierna werd de terugtocht naar Til burg agnvaard waarmede deze succesvolle dag was beëindigd. HOE TE HANDELEN MET STOFTI1EE Velen zijn geneigd stofthee als onbruik baar te beschouwen, doch dit is geenszins het geval. Wij laten hier voor het gebruik van stofthee een huishbudclijken wenk vol gen. Indien men dezen wenk opvolgt, zal men bemerken, dat stofthee niet achter staat bij andere thee. Wij kennen allemaal wel de kleine zak jes thee, die men in cafés cn restaurants gebruikt. Deze hangen aan een touwtje be vestigd, in de theepot. De thee. die op de ze wijze wordt verkregen, doet in geen en kel opzicht onder voor thee. die op nor male wijze is gezet. Op dezelfde manier nu kunnen wij met stofthee handelen. Van een stukje linnen wordt een zakje ge maakt: daarin woedt een schepje stofthee gedaan en met een touwtje wordt vervol gens het zakje dicht gemaakt. Wanneer men de thee nu zet door het zakje in de theepot te hangen en de thee goed te laten trokken, dan zal men constateereh. dat men een even smakelijk kopie thee krijgt als op normale wijze. Levensverzekeringbedrijf DE NIEUWE ARBEIDSVOORWAARDEN ,nd$rc arbeidsvoorwaar den voor administratief personeel, werk zaam in het lévensverzekeringsbadrijf. Voor de toepassing van deze regeling wor den de werknemers naar hun bekwaam heid in vier klassen ingedeeld. De werk gever deelt de werknemers in klassen in. maar is daarbij aan een nadar omschreven getalsverhouding gebonden. In een als bijlage aan de regeling toege voegde salarisschaal is het individueel ml- nium-salarls en hot minium-salaris. dat ge middeld aan de werknemers van één leef tijdsjaar en cèn klasse moet worden be taald, opgenomen, zooals dit geldt voor de ■werknemers te Amsterdam. Voor de werk nemers buiten Amsterdam mag centage worden afgetrokken, dat toeneemt met de toeneming van het salaris Deze af trok bedraagt in Den Haag en R'dam var, 3*/« tot 8'/«. in het overige gedeelte van het land 5'/. tot I2'-'«. De werknemers zullen tenminste 12 da gen vacantie genieten. Voor het overige zijn bepalingen opge nomen betreffende buitengewoon verlof en doorbetaling van loon tijdens ziekte ei schorsing. Als overgangsbepaling is vaslgesteld, dat de verhoogingen, die noodig zijn ter be reiking van hel minimum jaarsalaris, zqo- danig kunnen worden beperkt, dat ov het tijdvak 1 September tot en met 31 I, cc-mber 1942 en vervolgens per half kalen derjaar. het jaarsalaris met 150.- verhoogd. jaarsalaris kunnen zoodanig worden oe- perkt, dat telkens over de genoemde tijd vakken het gemiddelde jaarsalaris mfct 2U0.wordt verhoogd. Bij de inwerkingtreding der regeling zal aan iedcrcn werknemer een gratificatie worden uitgekeerd ter grootte van het ver schil tusschen het over de maanden Juni, Jult cn Augustus uitbetaalde salaris en het salaris, dal genoten zou zijn indien de re geling reeds in evenbedocld tijdvak gegol den zou hebben. De regeling treedt in werking met in gang van 1 September 1942. SCHIEREILAND KERTSJ ONTRUIMD ,,Op bevel van het bolsjewistische opper commando hebben onze troepen het schier eiland Kertsj verlaten. De troepen en haar uitrusting zijn geëvacueerd. De evacuatie is in goede orde geschied Ziehier een nieuwe leugen waarmede Slalin en zijn medeplichtigen de wereld zand in de oogen trachten te strooien. De bolsjewistische troepen zijn niet geëva cueerd, maar op het schiereiland Kertsj vernietigd door de strijders voor het Nieu we Europa. Tol deze strijders behooren ook de dappere Nederlanders, waarvoor wij nii weer een groot aantal pakketten met boe ken, tijdschriften, versnaperingen, tabak sigaren en sigaretten gereed maken. Dit fc het Oostfront ons volk en land verdedigen tegen de hor*- den die Europa met den ondergang bedrei gen. Landgenoot, toont dat li begrip hel t voor de opofferingen die onze mannen i' getroosten. Stort een flink bedrag op gi rekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwllligerslcgioe Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravcnhage. MANNENKOREN VOOR DE RADIO De Nederlandsche Omroep organi seert dit jaar een muziekfeest voor mannenkoren, waardoor de belangstel ling der luisteraars gevraagd wordt voor den koorzang. Morgen, Zondag 31 Mei zal de heer P. Tcunissen Jr., de organisator van het muziekfeest, om 14.20 uur over den zen der Hilversum II een inleiding geven, waarna het mannenkoor „Zanglust" uit Rotterdam, het politie-mannenkoor „Entre Nous" uit Den Haag en het Dordrechtsch mannenkoor verschillende Nverken ten gehoore brengen. Zondag, 7 Juni zullen over den zelf den zender om 14.20 uur do koren „Or pheus" uit Rotterdam, „Zang -en Ar beid" uit Amsterdam, „Concojdia" uit Rotterdam en het „Zeister Mannen koor" voor de radio een uitvoering ge- TRANSPORT VOOR HEI OOSTEN Gisteravond -is van het slation SS. Ié Den Haag een transport vertrokken, be staande uit een aantal mannen, die be stemd zijn voor den dienst bij de Waffen- SS, het Vrijwilligerslegioen of de Neder landsche Ambulance. Hieronder waren er een kleine veertig, deels vaklieden, deels personen, die voor de ambulance tot hos pitaalsoldaat. verpleger of ziekendrager zullen worden opgeleid Voordat zij Ln hun speciale laak worden bekwaamd, gaan al len eerst naar een kamp :n Duitschland voor het ontvangen eener pras-mllltaire opleiding. Met vertrek geschiedde zonder eenige plechtigheid. N.V.D.-KLINIEK VOOR SCHOGJLjPAND VERZORGING Dezer dagen werd te Hilversum de tandheelkundige kliniek voor sehooi- tandverzorging van den Nederland- sehen Volksdienst officieel geopend. Deze kliniek staat onder leiding van tandarts Offergelt. De opening geschied de in de lagere school aan de Schut ters weg. OPENING VAN DE NED. KULTUURKAMER Op het concert, te geven door het Concertgebouworkest, onder leiding van Tijon Verhey, ter gelegenheid van de opening van de Nederlandsche Kul tuurkamer op heden, worden uitge voerd Badings' „Symphonischer Prolog* en de „Egmont-Ouverture" van Ludwig van Beethoven, Dit beteekent de eer ste uitvoering in Nederland van Ba dings' jongste werk, dat door hem werd geschreven voor het muziekfeest ter herdenking van het honderdjarige be staan der Wiener Philharmoniker, door welk orkest de Symphonischer Prolog voor de eerste maal ten gehoore werd gebracht onder leiding van Karl Böhm. In het tweede nummer van het pro gramma, de Ouverture-Egmont, ligt een merkwaardige symboliek: Egmont, een werk naar een Nederiandsch gegeven van Goethe, Duilschlands grootsten dichter, als onderwerp van een compo sitie van Ludwig van Beethoven, den grooten Duitschen componist van Ne derlandsche afstamming, een symboliek welke wel zeer opvallend getuigt van de verbondenheid der Duitsche en Ne derlandsche cultuur. Prof. dr. T. Goedewaagen spreekt Zon dag 31 Mei in de serie radiolezingen, getiteld „Op den steiger" via den zen der Hilversum II, van 16.0016.15 uur over het onderwerp: „Veranderingen van décor". „HIER W. A." In de serie ..Hier W-A." op heden zal van 2020 15 uur over den zender Hilversum II een lezing worden gehou den onder den titel „Neerland's helden dom". KUNST EN LETTEREN Steun aan beeldende kunstenaars ACTIE VAN NED. KULTUURKAMER Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede Ter ondersteuning der kunstenaars wer den vroeger kleine aankoopen gedaan uit gelden van den zomerpostzegel, terwijl in totaal 30.000.— rijksgelden -per jaar be schikbaar waren voor opdrachten aan schilders en beeldhouwers Met betrekking hiertoe stelt het hoofd van de afdceling bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten zich op het volgende standpunt a. Ondersteuning van kunstenaars door systeemlooze aankoopen tot geringe be dragen als bijv. 75.— of 100— (zomer- postzegclsysteem), behooren tot het ver leden. b. Richtinggevend voor den nieuwen tijd dient te zijn- dat de ware kunstenaar zich zijn plaats als medewerker in de volksge meenschap bewust zal zijn. c. In geheel vrije concurrentie zullen de kunstenaars het beste moeten scheppen wat in hun vermogen ligt. - Door de bemoeiingen van het departe ment zal, in verband met hel onder b. en c. bedoelde, de Nederlandsche Kultuurka mer binnenkort de eerste actie voeren. De National-sozialistisehe Volkswohlfahrt zal op een groote tentoonstelling die mid- den-.Tuli in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden, voor 50 000.— schilde rijen en kleine beeldhouwwerken van Ne derlandsche kunstenaars aankoopen ter versiering van hare in Nederland gevestig de „Heime". Iedere Nederlandsche kunstenaar, die in geschreven is bij dc Nederlandsche Kul tuurkamer, zal in de gelegenheid zijn, werk in te zenden. Er zullen voorts verschillen de regionale tentoonstellingen worden ge organiseerd en wel te Groningen, Maas tricht, Eindhoven en Rotterdam. De centrale tentoonstelling te Amster dam zal weer aangevuld worden met werk der regionale tentoonstellingen. Daarna zal deze expeditie onder leiding van den Ne- derlandschen Volksdienst een rondreis ma ken door Nederland. De kunstenaars in Overijsel, Gelderland. Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland kunnen zich wenden tot den leider van het gilde van bouwkunst, beeldende kunsten en kunstambacht van de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v.d. Boschslraat 44. 's<-Gravenhage. Hedenavond zal uit Den Haag met den D-trein van 19.20 uur een twintigtal Ne derlandsche verpleegsters na»r het Oost front vertrekken, waar zij ingedeeld zullen worden bij de Nederlandsche Ambulance. liet vertrek, waarbij de commandant van het Vrijwilligers legioen „Nederland", lui tenant-generaal H A. Seyffardt aanwezig zal zijn. vindt plaats vanaf het Staats spoor-station. Binnenkort zal een tweede groep ver pleegsters, die zich vrijwillig gerrield heelt, naar de Nederlandsche Ambulance aan het Oostfront vertrekken. 8PORTNIEÜWS LAWNTENN1S De tenniscompetitie Morgen begint de tweede helft van d competitie. Alta I gaat naar. het stadion in Amsterdam, waar Pinokkio te sterk zal blijken. Mogelijk dat de nederlaag minder zwaar wordt dan twee weken geleden. Bilthoven verliest thuis van D D.V. II. De reserves van Alta krijgen Shell op bezoek; zeer wel mogelijk, dat onze stadgenooten baas in eigen huis blijven. Alta 3 gaat naar Leusderpark. Wie dat wint. is kam pioen. Wanneer dc bezoekers op volle sterkte uitkomen, zullen zij sterker blijken Stort I stuurt Hilverheide HI met leegc handen huiswaarts De reserves van Leus derpark, die naar Nieuw Hilversum 2 gaan. krijgen het veel moeilijker dan die van 't Stort, die Hilvcrheide IV in de Gooische hoofdstad vermoedelijk wel baas kunnen. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG Het Lawntennlsprogramma voor Zondag lifldt: Hoofdklasse: D.W.V.—Schiedam, Anglo- Dutch—Nw. Marlot Club; Rhljnauwen—Hil versum: Het Spiegel—Groen Wit. Eerste klasse: Pinokkio—Alta; Bilthoven DD.V. 2. Tweede klusse A: Alta 2—Shell. Basra— Hilversum 3. Derde klasse A: LeusderparkAlta 3, Het Gooi 2—Witte Muizen; 't Stort—Hilverhel- de 3: Hilversum 5Gooiland 2. Drrde klasse B: N*. Hilversum 2—Leus derpark 2; Het Gooi 3Dropshot 4: Gooi land 3—Nw. Hilversum 3; Htlverhelde— 't Stort 2; Alta 4Rhljnauwen 4; Shot 3— Bilthoven 3. KORFBAL ALTIÜS I—AMERSFOORT I Er wacht Amersfoort een druk week-end. Zaterdagavond gaJn zij naar Hilversum om Altius I te ontmoeten.. Amersfoort speelt in een veranderde op stelling en wij zijn benieuwd naar het resultaat. Zondag komt Exelsior II op be zoek bij Amersfoort, en laatsgenoemde krijgt hierin zijn kans om de onderste plaats te verlaten. VOETBAL., DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN Wat onze gemeente betreft is het voet balseizoen thans geëindigd, zoodat voor het ingaan van het gesloten seizoen alles is afgewerkt. Zooals reeds is gemeld gaat H.V.C. II niet meer naar IJmuiden om haar laatsten promotiewedstrijd tegen Stormvogels II te spelen. Een verstandige maatregel. In hoofdzaak vragen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland en en kele belangrijke promotie- en degradatie wedstrijden uit hoogere afdcelingen nog onze aandacht. Eindhoven trekt van het Zuiden naar het Noorden om Heereveen te bekampen en de Zuiderlingen zullen daar moeten winnen om hun vooisprong te behouden. En dat zal bij Abe Lenstra thuis niet meevallen. A G O V.V zint op revanche voor de in het Amstcrdamsche stadion te gen Blauw Wit geleden nederlaag en waar de Apeldoorners nog een heel goede kans hebben om den hoogsten titel ta hehalen, zullen zij zeker alles op alles zetten om de beiden punten in eigen huis te houden. Op hel Ajax-terrein in Amsterdam zal het Utrechtsche D.O.S. haar eerste klasse schap tegen De Volewijckers gaan verde digen en we geven den Utrechtenaren een redelijke kans om te winnen Van groot belang is ook de ontmoeting U.V.V.—Neptunus waarin de Utrechtena ren vrijwel hun laatste kans krijgen om dc eerste klasse te bereiken %n het Oosten zal Hengelo van Borne moeten winnen en Go Ahaed van Rheden. Wc verwachten dan ook ln beide gevallen een overwinning en dan valt volgende week in Deventer de beslissing wie het volgend seizóen in de eerste klasse zal uit komen: Go Ahaed of Hengelo. Al met al is het morgen een belangrijke voetbal- Zondag. WIELRENNEN De „Ronde van Amersfoort" OM DEN GROOTEN ERDALPRIJS Voor den op 16 Augustus as. alhier te houden wielerwogwedstrijd „De Roftde vnn Amersfoort" zal door de renners gestreden worden om den grooten Erdal-prijs. liet parcours is gelegen in 't Industriekwartiar de Nijverheidsstraat. Start en finish in de Brabantschestraat voor de Er- dalfabriek en in verband met dit feit is door de directie van de Erdalfabrieken de hoofdprijs beschikbaar gesteld. Onze stad wacht een wielerfestijn van den eer sten rang dat zeker duizenden bezoekers zal trekken. Het 870 meter lange par cours zal plm. 120 maal gereden worden, zoodat dc Professionals en onafhankelijken 100 km. zullen afleggen. Naar wij van het bestuur van „De Pe daalridders" vernemen hebbende volgen de renners voor de „Rond1 vin Amers foort" gecontracteerd: - Schulte en Pellenaars (indien zij niet in het buitenland gecohtracteerd worden), voorts Motké, van Swelm. Segen Wijdenes. Steenbakkers, Lambrichs cn de Korver en vele anderen. tó Oö U YKXj ni&t gedeJcb letjen Vraag voor liet te laat ls een prospectus aan bij Lage voorschotpremie. Beperkte aansprakelijkheid. Vlotte schaderegeling. Afrekening van schade per half jaar. Al (rem. Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 36626-32319 Adv. Als de nood het hoogst is, is de Ne derlandsche Volksdienst nabij: Blijft qeen buitenstaander, sluit u aan als lid. RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG 31 MEI 1942 Hilversum I, 415,5 JVL 8,00 Grammuz. 8.15 Do zin van het boer zijn. 8.30 Gram.muz. 9.00 BNO: Nleuwsber. 9 15 Gram muz. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 1130 De slem der SS. 11.45 Neer- landa stem van het Oostfront. 12 00 BNO: Nleuwsber. en populair actueel praatje. 12.15 Fluit cn orgel. 12.40 Uit Berlin: Het Dult- scho volksconcert. 14,00 Bert van Dlnteren en zijn orkest en pianospel. 15.00 „Ons op stand teen die kwaad" klankbeeld. 1530 Cla rinet en plano. 16.05 Gram-muz. 16.15 „Tuk! beet!en gebakken paling", een hen gelaarsprogramma. 16.45 Gram.muz. 17.00 Zondagmlddagcabaret. 17.45 BNO: Sportuit slagen en Oostlandpraatje. 18.00 Gram.muz. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gram,muziek, 18.50 BNO: Nleuwsber. 19 10 Verkorte ope rette „Masko ln: Blau". 20.10 Gram.muziek. 20.15 Concertgebouw-orkest (opn.). 21.45 u." Nleuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. (Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centra les. die over een lijnverbinding met dé stu dio beschikken). 22.10—24.00 Gram.muz. Hilversum O, 301,5 M, 8,00 Gram.muz. 9.00 BNO: Nleuwsber. 9.15 Voor de Jeugd. 9.45 Gram.muz. 10.00 Voor den kerkgang klink?de lofzang (opn.). 10.30 Studlodlenst. 11.45 Psalmen en geestelijke liederen (opn 12.00 BNO: Nleuwsber. en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde -platen. 12 45 Ecu soldaat spreekt tot de jeugd. 13,00 Gram.muz. 13.05 Nederiandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wlo en wat wa ren onzo voorouders?". 13.20 Omroeporkest en solist. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14 20 Rad!o-Mu- zlekfeest voor Mannenkoren (opn.). 15.15 Dordrechtsch Mannenkoor cn eigen opna men. 16.00 „Op den steiger", lezl^ door Prof. Dr. '1'. Goedewaagen. 16.15 Nederland- sclia orkestwerken (opn.). 1630 Polltleman- nen-Zangvereenlglng „Entre Nous". 17.00 Dultscho taalcuisus. 17.25 Grnm.rmtz, 17.30 Voordracht. 17.45 Orkest Malar.do en solist. 18.30 „24 uur "Londen", actueel klankbeeld. 19.00 Orgelspel en zang. 19 30 BNO: Nleuws ber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO. Militair weekoverzicht. 20 00 BNO: Engelschc uitzending: ..Dutch News Reel". IVoor de Radio-Cëntrales. Gram muz.). Go 15 „Par rot". gevarieerd programma. 21 00 Otto Hen driks en zijn orkest. 21.15 BNO: Nleu.vsbet 22 00 Gram muz. 22.1024,00 Zlo HUv. I. MAANDAG 1 JUNI 1942 Hilversum I, 415.5 M 6.45 Grnm.muz. 6.50 Ochtcndgymn 7 00 Gram.muz. 7.45 Ochtendgymii 7 55 Gram. muz. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8 15 Utrcchtsch Stedelijk Orchest (opn.). 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gram.muz. Ca. 10.12 Omroepor kest. Gemengd koor (opn.). 1100 Voor d» kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester 12 00 Zang en piano. 12.35 Gram.muz. 12 40 Al- mannfc. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Sextetconcert. 14.00 Omroeporkest, so liste en gram-muz. 15.00 Voor de hulsvrouw. 15.45 Viool en plano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Vlooi en plano. 16.45 Voor do Jeugd. 17.35 BNO: Nieuws-, econ. en beursbor. 17.30 „Ro- melnscho zangen", een Itallaatisch program ma. 18.00 Landmails Lust. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.50 BNO Nleuwsber. 19.00 BNO: Internationaal econ. praatje. 19 10 Concertgebouworkest (opn.). 19 40 Gram.muz. *19-55 Concertgebouworkest, spitsten en Toonkunstkoor Amsterdam (op namen). 21.00 Gram.muziek. 2145 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Politiek praatje, (Vanaf 22.10 alleen voor do Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.1024.00 Gram.muz. Hilversum 301,5 M. 6.45—8.15- Zie HilV. I. 8.15 Omroeporkest i sollslen (opn,). 9.15 Gram.muz, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 Aan de bron. 10.50 Planovoordracht en gram. muz. 1130 Reportage. 1140 Zang en plano. 32 00 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13 00 Orkest Klaas v. Bceck en pianospel. 14.00 Cello en plano. 14.30 Gram.muz. 15.00 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 15.45 Luisterfllts: Kr imp vf IJ. 16 00 Om- en Om-programma. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en bcursber. 17 30 Zang en plano. Ca. 17.55 Gram.muz. 18.00 Orkest Ma lando cn solist. 1815 Gram.muz. 18.30 Het Jodenvraagstuk. 18.45 Grafn.muz. 19.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.15 Po litiek wcekpraatje. 19.30 BNO; Nleuwsber. 19 40 Spiegel van den dag. 19 50 BNO: Frlcsch praatje over actucele vragen. 20 00 De Melodlsten en solist. 20.45 Muzikale ac tualiteiten van de week. 21.00 Orkest Ernst 't Hof. 21.45 BNO: Nleuwsber, 22 00 u. Gram.muz. 22.05 Avondwijding. 22.10—24.00 Zie Hilver. I, FEUILLETON DE DOODSBLOEM 19 En daar was plotseling weer de onbe grijpelijkheid van haar persoonlijkheid. Terwijl bij mij nu iedere zenuw gespan nen was en bij haar de tranen nog over de wangen drupten, vervlakte de toon harcr stem' allerplotselingst tot het ge wone conversatieniveau en zei ze: Als je er prijs op stelt, zal ik jou ook maar bij je voornaam noemen. Maar ik ben erg blij, dat je je met de zorg der familie Offermans wilt bemoe ien. Op het oogenblik, dat ik je voor het eerst zag. in de tram bij het station, had ik al het gevoel, dat jouw komst een keerpunt kon beteekenen. JÜ moet dit vraagstuk oplossen. Nie mand anders kan het. Jij moet je er mee bemoeien, anders Nu spreelf dooi', wat anders? Je wou nog wat meer zeggen, spreek door! Niets. Ik weet niets meer en kan niets meer zeggen. Ik weet alleen, dat wc allen vreeselijk lijden. Meer nog dan je weet. Hoe dan; wat is er dan nog, dat ik niet weet? Ik weet het zelf niet precies. Het is met mevrouw. Meneer leeft aan de oppervlakte. Hem ontgaat alles, maar mevrouw weet meer dan men denkt, Maar Lisa, wat zeg je nu Hoe zou mevrouw, die haast nooit uitgaat, iets kunnen weten, dat aan anderen verbor gen is gebleven! Zij zal nooit willen, spreken. Vrou wen zijn fijngevoelig! Ik zweeg maar, want wat mijn char mante reisgenoote daar aan het bewe ren was. leek mij op zijn minst geno men, wel wat overdreven. Ik keek haar eens van terzijde aan om zoo mogelijk te toetsen, wat zich achter die mooie oogen kon afspelen, maar ik ontdekte niets dan zorg en medelijden met het lot der rampzalige familie. Het was anders duister genoeg, alles wat ze daar zoo maar losweg aan me had verteld. En toch moest ik bij me zelf toegeven, dat de spanning, die de heel egeschiedenis bij mij had verwek;, door haar wonderlijke uitlatingen eer der iets was afgenomen dan toegeno men. Ik kreeg het gewone mannelijke gevoel van meerderheid, dat zoo ge makkelijk bij ons optreedt, als vrouwen iets beweren, dat geheid onzin lijkt, Sommige dames kunnen hier ongeloofi- lijk sterk in zijn cn ik begon Lisa al in deze categorie te rangschikken. Nu echter alles voorbij is. moot ik be kennen. dat ik mijn oordeel in derge- lijke dingen wel ecnigszins zal moeten 1 herzien. Ik nam mij voor mevrouw Offermar.: 1 zoo mogelijk scherpte observeeren," maar deed dit geloof ik meer uit achting voor Lisa, dan uit een gevoel van nood zakelijkheid. Intusschen trachtte ik nu reeds iets van haar te weten te komen. Je hebt toch de wond van mevrouw gezien, heb je heelemaal geen idee wat voor soort wond het was? Was het een schotwond of een snede of een gekneus de wond? Weel je heelemaal niets meer dan je gezegd hebt? Al wat ik wet heb ik geezegd. Ik heb alleen maar gezien, dat er veel bloed aan haar achterhoofd was. Verder weet ik werkelijk niets.Niets. Niets. Zij sprak die laatste woorden met zooveel nadruk, dat ik evn het gevoel kreeg, alsof ze wel degel ijk meer wist, maar niet meer zeggen wou. Van wel ken aard dat meerdere zou kunnen zijn. daarvan had ik natuurlijk niet het flauwste vermoeden. Voorloopig had ik drie dingen in ge dachten te houden, die een oplossing eischten: a. de dood of liever de verdwijning van Wim. b. de ziekte der meisjes, en- e. de verwonding van mevrouw Offermans, Of de drié zaken met elkaar in ver band stonden, zou eveneens nog moeten blijken. Met de gebrekkige gegevens, waarover ik tot nu toe beschikte, scheen het tweede vraagstuk mij het eerst voor besludeering in aanmerking te komen. Immers, dit was een vraagstuk op een gebied, dat ik met cenig recht het mij ne mocht noemen. Ik mocht van mezelf eischen, dat ik hier meer kans van sla gen zou hebben dan een ander, terwijl het eerste vraagstuk er een was van ge woon politioneel onderzoek, dat ver moedelijk reeds met de meeste grondig heid had plaats gehad. Voorloopig moest ik dus mijn aan dacht vooral besteden aan Het stellen der diagnose van dc ziekte der meisjes, terwijl ilc tevens kon nagaan in hoe verre Lisa inderdaad iets meer van het mysterie afwist dan .tot nu toe bekend was. Eén ding was zeker, overlegde ik bij mezelf. Eenige schuld kon zij niet hebben, anders zou zij niet met zooveel hartstocht mijn hulp hebben ingeroe pen. Toen ik zoover met mijn gedach ten was gevorderd, kon ik eer. gevoel van opkomende wrevel niet onderdruk ken. want ik betrapte me er op, dat ik bezig was een complete Nick-Caitnrge- sehiedenis te fanfaseeren, terwijl het toch veel waarschijnlijker was, dat zoo wel het een als het andere wel vanzelf een natuurlijke oplossing zou. blijken te hebben, zonder dat aan bijzondere ge heimzinnigheden behoefde te worden gedacht. (Wordt vervólgd

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2