Werken aan de belangen van ons volk t rfi j j MUZIEK, een factor van groote beteekenis in het cultureele leven van ons volk AMERSFOORTRCHE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1942 WOUDENBERG SPREEKT VOOR DE BRABANTSCHE ARBEIDERS „Het is uw plicht, mee te werken aan de gemeenschapsbelangen van ons volk cn die belangen gaan u stuk voor stuk aan. want gijzelt zijt dat volk", aldus de leider van het N.A.F. tijdens een der bcdrijfsappels, waar hij gedurende een twecdaagsche toifr- nee door Noord-Brabant het woord richtte' tot en temidden van Nedorlandsche fa brieksarbeiders. Kijk. dat is nu een van die typische ver schillen vun het verdwijnende verleden en het groeionde heden. Woudenberg legt de gróote sociale problemen voor aan hen, wlen het direct aangaat, nan de werkers van Nederland. Wij moeten die problemen oplossen. In commissies van „captains of industry" is dat niet mogelijk gebleken. Hij weet dat uit ondervinding, immers, op zijp achtste levensjaar was hij reeds in loon- Is het een wonder, dat een dool der ar beiders van dc eerste fabriek, waar hij sprak, de ..Etna", een haardeniabriek te Breda, aanvanklijk een ietwat teiuggctrok- ken houding aannamen Is het ecu won der. dal vele arbeiders, vooral in Brabant, waar nog zooveel duistere krachten het nieuwe trachten te ondermijnen, een weinig „kopschuw" zijn geworden voor koeien met gouden horens belovende profeten Thans hebben deze werkers van do „Etna" zich echter collectief hij het N.A.F. aangemeld, want Woudenberg voorspelt geenszins een arbeïdersluilckkerland. maar wijst er na drukkelijk op, dat Nederland alleen nog maar een toekomst heeft, wanneer zijn ar beiders bereid zijn te werken eu nog eens te werken, om met eerlijken noesten arbeid *—at zoo jammerlijk ver- Is dat dan een boodschap, welke te aan vaarden is, een toekomstbeeld van harden arbeid Ja want die arbeid, mits geor-; ganiseerd. in een allerhoogsten vorm. in een arbeidsfront, waarbij de rechten en plich ten van den arbeider sociaal verankerd zijn, zal' den arbeider verheffen van proletariër tot volwaardig lid der volk—-meenschap. Zijn arbeid zal dan gebaseerd en bovenal erkend worden. Zie. dat ziin nieuwe klanken en de ar beider; luisteren aandachtig. Zij hoore®. dat ren hunner tot vertrouwensman van het N.A.F. is benoemd, ..Uw taak zal zwaar en verantwoorde lijk. doch dankbaar zijn", zegt Woudenberg tot een vertrouwensman „Wij stnan voor de noodzakelljkhoid van cfc vorming ecVer nieuwe economische en sociale orde. De nrbcid moest eigen lot in eigen hand ne men. opdat Nederland straks oen eervolle plaats zal innemen wclko het krachtens de erf eigenschappen zijner bewoners toekomt". NEDERLANDSCH FABRIKAAT In de Juni aflevering treffen wij aller eerst een beschouwing aan „De vesting.1— plaatsen der Industrie" door Dr A Ol lendorff, in welke uiteenze.,:ng een wel zeer op den voorgrond tredend vraagstuk werdt beschreven. in de daarop volgende rubriek „Uit do Nederiandschc Kunstnijverheid" worden ditmaal'zeer fraaie weefso s laar veren ge bracht. waarbij verschillede mooie afbeel dingen zijn gevoegd. 'J. J. Moerman behandelt in 'le rubriek „Nederland's Groote Mannen" ditöi«53l dtn grondlegger van de Pii ho. industrie te Eindhoven nl. dr. G:. 'C.l F .ilii.s. Daarna volgt een prijsvraag over enkele wetenswaardigheden van Nederland, voor de oplossing waarvan tal van fraaie boek werken als prijzen worden uitgeloofd. A. C Mantels behandelt „Merkwaardige tegenstellingen in het groote V.N F -gezin" in humoristische teekenineen en bijschrif ten, waarna een afbeelding is opgenomen van het door dc Vereanlging uit te geven industrieel gezelschap „Het Rad van Avon tuur". H. M. Lugard geeft vervolgens op de van hem bekende vlotte wijze een uiteenzetting ..Kris Kras", waarin naar voren wordt ge bracht wat o.a, de Vereeniging. in de maand Mei tot stand heeft gebracht, waarna Dm. B. M. Swecrs de aandacht vestigt op de nieuwe uitgave van d Vereeniging. n.l. de Industrlckaart van Nederland. Drs. II A. Mastenbroek geeft ten slotte een bijdrage getiteld: „Iets over dc ge boorte van induslriecle bedrijven". ook^tocTtevréden 2 MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE- ARBEIDSBUREAU De nieuwe gedachte wint veld Aan het slot van de bijeenkomst wees de bedrijfsleider der fabriek er cp, dal. in zijn bedrijf de nieuwe arbeidsgedachte reeds doorgebroken is en veld wint Ook aan de jongeren brengt Woudenberg zijn boodschap. Vooral jongeren hoorden hem aan in de Nederiandschc Schoenunie Blok cn Stibbc le Waalwijk. Zijn deze jeug dige arbeiders en arbeidsters minder be- Inngri'k dan andere „Neen," zegt Wou denberg, „wij zijn allen op elkaar aange wezen en in een goed fupetionneerende be- driifsgemeenschap is elk raadje, ook het kleinste, onmisbaar". Een derde rede houdt de leider van het N.A.F. in de schoenfabriek Tintur te Waal wijk. welke bedVIjf hij tevens geheel be zichtigde. „Zooals u hier werkt", zegt Woudenberg tot de arbeiders, „zooals u hier schoenen maakt, zonder te vragen, of zij voor katho lieken of niet-katholieken zijn, zoo ook moeten alle Nedorlandsche arbeiders, onge acht concessie of politieke schakeering, sa menwerken in het belang van het Neder- landsche volk, Daartoe is thans de moge lijkheid geschapen door een samenbunde- llnz van krachlen'in het Nedorlandsche Ar beidsfront". Comp'ot van Amsterdamschè fietsendieven ontmaskerd AANTAL DIEFSTALLEN THANS MET TWINTIG PER DAG GEDAALD Dank zij een langdurig en uitgebreid on derzoek van de rijwiel-centrale van het hoofdbureau la do Amsterdamsen» politie oi-in geslaagd, een complot van fietsendie ven te ontnviskovcn, dat naar ruwe schat ting zeker ecnlge honderden rijwieldief stallen heeft gepleegd. Het onderzoek, dat begin Mc', aanving, vond zijn oorzaak in de veelvuldige inbra ken. welke den laat it en lijd den nachts in rijwielstallingen werden gepleegd cn wnarbt) steeds eenzelfde methode, nl Inklimming door een bovenlicht, werd gevolgd. Dit wek te het vermoeden dat er hier sprake moest zijn van een complot en reeds wan het re- ch®rchewerk aanzienlijk gevorderd, toen en kele weken geleden een mededeelmg bi) de politio 'binnenkwam van den veldwachter te Cmleshoek, dat een boer In tl ie plaats don laatstcn t»jd veel fietsen uit Amsterdam kreeg toegestuurd. Bdhtga rechercheurs gin gen er heen cn ontdekten in die omgeving tal van fietsen, welko in Amsterdam gesto len bleken to ?.(jn. Do boer werd gearres teerd eu langzamerhand konden alle leden van het complot worden achterhaald en ln arrest worden gesteld. Ook ln Zevenaar bleek een heler to zit ten. dlo do gestolen vehikels verkocht.* In totaal zitten thans twaalf dieren en he lers achter slot en gjcndel. Ruim dertig fietsen zijn reeds achterhaald. Behalve do Inbraken ln stallingen hebben d« leden van het complot ook langs den weg ia] van fietsendiefstallen gepleegd Vooral uit liet feit. dat sinds het onder- zoel: g.Tande ls, hot aantal rijwieldiefstallen in de hoofdstad met pl.m. twintig per dag, li geönald. meent do politie te mogen aflei den, met do arrestatie van dit complot een goeden greep to hebben gedaan. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND GROET-UITZEN DÏNGEN Voor de radio enkele woorden spreken Iets zeggen iot vrouw en kinderen, tot moeder en tol anderen dié ver weg zijn. Duitschland stelt zijn zenders regelmatig Ier beschikking van de arbeiders, die door middel daarvan hun familie en vrienden kunnen begroeten. Och. het wordt in dezen tijd eigenlijk zoo vanzelfsprekend geacht, dat zulks gebeurd, maar het is toch wel goed om eens even vast te stollen, dat het nog niet zoo neel lang geleden is, dat dergelijke dingen iets van ccn „sprookje" weg hadden Wanneer in Duitschland de Nederlanders voor de microfoon worden gebracht, om enkele woorden te richten tot hen. die in het vaderland achterbleven, dan is het voor hun vaak moeilijk om de juiste woorden te vinden en heel dikwijls komt hel voor .dat zij slechts een „dag moeder" kunnen zeg gen om dan snel een brok In hun keel weg te slikken. De map die in verband met de radlo- groet-uitzendingen een groote populariteit ccnict is ongetwijfeld Alex de Meester, Hij is bij de Nederlanders in Duitschland even min een onbekende als in het vaderland zelf. Alex de Meester is steeds met groote Geestdrift in dc weer om den beschikbaren zendtijd zoo productief mogelijk te maken cn zooveel mogellik Nederlanders voor de microfoon te brengen. Wie hem mccgemaVkt heeft op zijn toch ten door allo dooien1 van Duitschland. op zoek naar landgenooten die hun bekenden in Nederland willen groeten, staat steeds weer verwonderd over de wijze, waarop hij de vnak zenuwachtige „sprekers" op hun gemak weet te brengen. M»ar nu die „sprekers" zelf" is men nu in Borliin of in Hamburg, in Keulen of in Mfmchen: overal zijn altijd veel meer ge<ïadï"den dan dc zendtijd toelaat, Als men dan naderhand de gesprekken boort over rt" uizending. dan voelt men zoo heel coed, de diepere beteekenis daar van cn dan kan men" zich voorstellen, d"-t de Nederlanders in Duitschland met zulk een groote waardecring spreken over den Bremenzender VESTIGINGSVERBOD TE KAMPEN. De burgemeester van Kampen heeft besloten ook voor Karnnen een vesfi- rjingsverbod af te kondigen znoals dit nndcr meer ook reeds tc Hilversum en Utrecht is geschied. Voorts besloot dc burgemeester tol den bouw van ccn nieuwe brandweerkazerne waarmede een bedrag van S 17.500 zal zijn ge moeid. Er lijn bij de Hilversumsche recherche aanwijzingen binnengekomen, welke doen hopen, dal men toch. nog eenig spoor van oen vermisten knaap Hans vp.n der Poel, die in het begin dezer maand spoorloos verdween, zal vinden. Er is nl. dezer dager» ln de omgeving van het zwembad' Crailo een vari de banden ontdaan jongensrijwiel gevonden, dat vermoedelijk van den ver misten jongen afkomstig is. Bedoeld rijwiel zou zijn gevonden door een klein meisje, dat daarvan aan haar ouders kennis gaf, hoewel door een 60-tal vrijwilligers reeds eerder die plaats was afgezocht en het rij wiel toen niet werd aangetroffen. De Com missaris van Politie verzoekt thans ieder, die hieromtrent inlichtingen kan verstrek ken zich ten spoedigste tot hem te wenden. Inmiddels wordt nog steeds door tallooze vrijwilligers in de omgeving in bosch en heide gezocht, o.a. zocht de Arbeidsdienst enkele dagen met honderd man. Resultaten boekten deze speurtochten evenwel helaas niet. VERLOFGANGERS VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Van tijd tot tijd verschijnen verlof gangers op. het Hoofdkwaj-tier, Zij ver tellen ons van hun belevenissen aan het Oostfront. Het zijn eenvoudige on opgesmukte verhalen van den strijd te gen het bolsjewisme, gedaan door ern stige en vastberaden strijders. Maar wanneer het gesprek komt op het werk van ons Verzorgingsfonds, dan worden onze bezoekers enthousiast, dan wordt voor een oogenbiik de ernst verbannen en vernemen wy hoe onze pakketten ontvangen worden en hoe veel vreugde deze,zendingen onzen mannen bereiden. Pakketten uit Holland! Dat is een tooverwoord aan het front. Dat is een gebeurtenis! Dan wordt voor een oogen biik alle zorg vergeten. Landgenoot, helpt ons dit werk voortzetten en uit breiden! Stort een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gyavenhage. oproep aan solisten liet muziekgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer, vakgroep solisten mankt be kend. dat het wil trachten te bewerkstelli gen, dat de Nederlandsche solisten, die in staat zijn met een orkest op te treden, ook zooveel mogelijk door de orkesten worden uitgenoodigd. Daartoe wordt hun (haar) in overweging gegeven, zich schriftelijk tot het muziekgil de te wenden onder opgave van volledig solo-repertoire en zoo mogelijk vergezeld van oorspronkelijke beoordeelingen. In het bijzonder wordt hun (haar) ver zocht op te geven, welke Nederlandsche en nieuwe buitenlandsche werken zij beheer- sehen, met vermelding van speeltijd en be zetting, zoo mogelijk met bijvoeging van persbesprekhigen 'dezer werken. Zij. die niet tot de regelmatig geëngageer de solisten bchooren dienen tevens op te geven, wanneer en waar zij reeds zijn op getreden. Alle aanmeldingen met vermelding vfin adres moeten worden gericht tot het mu ziekgilde der Nederlandsche Kultuurkamer, vakgroep solisten, 2e v.d. Boschstraat 44,-j Den Hhag. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gisteravond ongeveer half tien is de vei tien jarige Jan Reefs uit Vieriingsbeek in de Maas bij het zwemmen verdronken. De jongen, die uit een groot gezin komt, was de zwemkunst niet voldoende machtig. Kij had zich builen het zwembad in de Maas begeven en zonk onmiddellijk weg. Êr waren slechts enkele zwemmers in de buurt, onder wie een broer van het slacht offer, die echter geen van allen voldoende konden zwemmen en derhalve geen hulp konden bicden. Na ongeveer een half uur dreggen is het lijk opgehaald. VROUW UIT HET RAAM GEVALLEN Gisterenochtend ls een 64-jarige bewoon ster van de Westergasthuisstraat bij het glazenwas6Chen uit l^c raam van haar op de 2e verdieping gelegen woning gevallen op straat terecht gekomen. ZIJ heeft schedelbreuk* bekomen en la door den G.G. en G.D. naar het N.I.Z. gebracht, haar toe- stafid la zorgwekkend. BUITENLAND Voedingsvrijheid van Europa ARBEIDSCONFERENTIE TE BERLIJN Onder voorzitterschap van den met de leiding van zaken van den Rijks minister voor voeding en landbouw be lasten staatssecretaris Backe is gisteren in het rijksrainisterie voor de voeding te Berlijn een eerste arbeidsconferentie gehouden van de chefs der Duitsche ad ministraties in de onder Duitsche macht staande landen buiten Duitschland. Na uitvoerige uiteenzettingen van staats secretaris Backe over den voedingstoe stand van het Duitsche rijk rapporteer den de verschillende chefs over den toe stand in hun gèbieden. De rapporten ga ven algemeen een indrukwekkend beeld van de productie, reorganisatie en in- tensifieering in den landbouw, die het Duitsche initiatief volgens het voor beeld van den Duitschen productieslag in alle gebieden terstond ingezet heeft, om de voedingsvrijheid van Europa tot stand te brengen. Bij de besprekingen werd opgehelderd welke maatregelen op groftd van de oogst verwachtingen genomen moeten worden om ook in het vierde oorlogsjaar den wil van Enge land, Europa uit te hongeren, te doen mislukken. GENERAAL WANG VORMT EEN OOST-AZIATISCII BONDSLEGER Naar eerst thans wordt vernomen heeft generaal Wang Tien Hsiang, de bevelhebber van de 47ste Chineesche divisie zich den 3en Juni met 5000 man aan de Japansche troepen overgegeven ten Oosten van Taming in het Zuidelijk deel van Hopeh. De 47ste divisie vorm de het voornaamste bestanddeel van het leger onder bevel van generaal Soen Tien Jing. Intusschen is generaal Wang, naar vernomen wordt, er in geslaagd den steun te verkrijger) van 13,000 man Tsjoengkineesche guerillatroepen in de omgeving van Taming en heeft hij een Oost-Aziatisch bondsleger gevormd. de Nederlandsche bond van zangyereenigingen slaat een nieuwen beteren koers in staande landelijke, organisaties zijn ge handhaafd, ook de gewestelijke groe peeringen, zij kunnen haar nuttigen arbeid gewoon blijven voortzetten. Als eerste en zeer belangrijk punt van het programma van actie werd door het bestuur onderkend het ontwerpen van een goede en billijke voor alle zangver- eenigingen volgens dezelfde basis gel dende, regeling der auteursrechten. Het bestuur heeft dan ook een plan in studie om in overleg met het N.A.B. (Nederlandsch Auteursrechtenbureau) te komen tot een collectief contract, geldend voor alle zangvereenigingen, welke overeenkomst door den Nederl. Bond van Zangvereenigingen met het N.A.B zal kunnen worden afgesloten. Landelijke regeling der zangwedstrijden Ook op dit gebied is er heel wat te doen. Wanneer er sprake is van nood zakelijkheid om te komen tot een goede ordening, dan is dat zeker wel op het terrein van het coricourswezen. In zijn jongste vergadering heeft het bestuur van den Ned. Bond van Zang- vereenigingen ook deze vraagstukken onder oogen gezien en hel. kwam tot de voor de hand liggende conclusie, dat ook hier een gelijkluidende landelijke rege ling zeer gewenscht is ten voordeele van de ontwikkeling van den koorzang. De verbeteringen waren aan te bren gen ten eerste door het jaarlijks vast stellen van een lijst van juryleden, be staande uit musici, die hun sporen op het gebied van het beoordeel en van di lettantenprestaties inden vorm van koorzang hebben verdiend. Nog vele andere onderwerpen, als het bevorderen van de compositie van goe de koorwerken het steunen van veree- nigingen. .die steun behoeven en verdie nen en het instellen van examens en opleidingsmogelijkheden voor koorzan gers. hebben de aandacht van het be stuur. REGELING AUTEURSRECHTEN EN CONCOURSWEZEN Van overheidswege zijn de zangkoren steeds vrijwel aan hun lot overgelaten. Ten hoogste maakte' een gemeente bestuur eens een vriendelijk en aan moedigend gebaar en verleende een subsidie voor de kas, maar erg noodig vond men dat lang niet overal en de financiën van de gemeenten moesten er wel erg florissant bij staan als de ge meenteraad voetstoots gevraagde gelde lijke tegemoetkoming toestond. Als er wat te bezuinigen was dan werd het eerst het mes gezet in de subsidies van de vereenigingen, „die muziek maak ten", want muziek en zang waren „luxe" en subsidie aan een geitenlok- vereeniging ging nog altijd voor. Eindelijk en te langen leste is door de kentering der tijden de overheid een anderen koers gaan inslaan en sedert de oprichting van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten wordt in de betreffende kringen der regeering de muziek niet als een vrijwel overbodige „luxe" beschouwd, doch als een factor in het cultureele leven van ons volk, van groote beteekenis joor het levens geluk en de levensblijheid van hen, die gevoelig zijn voor de schoonheid der muziek. Daarom staat ook de bevordering der leekenmuziek op een goede plaats in het programma. Deze ressorteert onder de afdeeling volksmuziek van het Mu ziekgilde.- Op het gebied van den koor zang is een van de eerste uitingen van den nieuwen koers de stichting van den bovengenoemden Nederlandschen bond van Zangkoren, zooals op het terrein 'der beoefening van de instrumentale muziek door leeken, de Nederlandsche bond van Diletlantenorkesten in het leven geroepen is. De op dit gebied be- 5nder leiding van ir. E. Nimlz is Maandagavond uit 's Gravenhage een Hollandsch Technisch commando naar het Oosten vertrokken. De plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken, was bij het vertrek tegenwoordig Polygoon-Meijer-Pax Holland m UITBREIDING VAN TABAKSTEELT IN DE B ATTISCHE STATEN In de Baltische staten wordt groote aandacht besteed aan de uitbreiding van de tabaksteelt. Dit jaar zal een op pervlakte van 1320 ha. in de gebieden Letland, Litauen en Estland met tabak worden aangeplant op grond van 3500 door de Tabak-Industrie Ostland afge sloten teeltverdragen. Tot dusver was slechts in Letland sprake van een re gelmatige teelt, terwijl in Litauen en Estland de boeren slechts voor eigen verbruik tabak aanplantten. Wat het klimaat betreft, is Litauen het meest geschik voor aanplant. Volgens de op gedane ervaring blijkt, dat het best die planten groeien, welke tot pijp- en si- garettentabak worden verwerkt. Er zul len echten ook proeven worden geno men met andere, betere soorten, ter wijl tevens aan de teelt van tabaks zaad aandacht zal worden besteed. Men neemt aan, dat onder gunstige voor waarden 12001500 kg. tabaksbladeren per ha. kunnen worden geoogst, aldus meldt Europapress uit Reval. president ortiz afgetreden Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat Ortiz, de president der republiek Ar gentinië, wegens zijn oogziekte is afge treden. RECHTSZAKEN GEDETINEERDE BESTAL MEDE GEVANGENEN Het zal niet vaak voorkomen, dat een ge vangene die ln de gevangenis zijn straf on dergaat, de gelegenheid krijgt zich opnieuw aan een strafbaar feit schuldig te maken. Hiertoe had echter de 38-jarige reclame-ad- ur B. L., thans zwervende en uit ande- hoolde gedetineerd in de strafgevan genis alhier, wel kans gezien. Verd. was door den directeur van de gevangenis aan gewezen om behulpzaam te zijn in het kleedingmagazijn. In dit magazijn worden de kleeren en andere eigendommen be waard van gevangenen, wien het dragen van deze kleeren en het gebruik van de voorwerpen welke zij hebben meegebracht, niet is toegestaan. Verd. zag hier de kans schoon om in deze eigendommen te gras- len en zich verschillende goederen, die andere gevangenen, toebehoorden, toe ie eigenen. Da eisch tegen hem luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waar- i de uitspraak werd bepaald op 7 Juli. ONVERBETERLIJKE DIEF KRIJGT TWEE JAREN GEVANGENISSTRAF Een zwervende boekhouder, de 42- jarige L. M., pas uit Veenhuizen ontsla gen, had zich in het begin van dit jaar op zijn diverse tochten schuldig ge maakt aan tal van kleine diefstallen en inbraken. Hij opereerde o. m. te Bus- sum, in Den Haag,-Amsterdam en Arn hem. In Arnhem drong hij o. m. een kerk en eenige scholen binnen, waar hij kleine geldsbedragen en voorwerpen, welke hij verkocht, wegnam. De man, die reeds zeventien veroor deelingen achter den rug heeft, werd overeenkomstig den eisch heden door de rechtbank te Arnhem tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld. VEREENIGING NIET AANGEMELD Dagvaardingen nietig verklaard Eenige weken geleden stond voor de Arnhemsche rechtbank een drietal em ployés van een Arnhemsche lederwaren- fabriek terecht omdat geen opgave was gedaan van de oprichting eener veree niging. Het betrof hier een contact-com missie welke de directie van de onder neming had ingesteld om de ontspan ning van het personeel te regelen. De verdachten hadden verklaard dat hier geen sprake was van een vereeniging in den zin van do desbetreffende veorde- ning en dat derhalve geen aangifte be hoefde te worden gedaan. De officier had tegen ieder der ver dachte tien gulden boete subs, tien da gen hechtenis geëischt, doch de recht bank heeft heden de dagvaardingen te gen de drie verdachten nietig verklaard. KORT NIEUWS BUITBNLAN» Oneenighcïd tusschen Britten en Gaul listen. Na de Britsch-Gaullistische verschillen van meening, die te Cairo tot felle Britsche verwijten aan de troe pen van generaal Koenig hebben geleid, is ook de verhouding tusschen Britten en Gaullisten in Syrië en den Libanon verscherpt. In Aleppo ontstonden hevi ge gevechten tusschen Britsche en Gaullistische troepen. Besprekingen in Egypte. De Egyp tische premier, Nahas Pasja, heeft vol gens United Press een bespreking van bijna twee uur gehad met den Brit- schen ambassadeur, Sir Miles Lampson, en den opperbevelhebber der Britsche troepen in Egypte, lt.-generaal Stone. Admiraal Cunningham ln New York. Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, is admiraal Cunningham, de leider der delegatie van de Britsche admiraliteit voor de Ver. Staten, Dinsdagavond in New York aangekomen, vanwaar hjj naar Washington is doorgereisd. Cun ningham weigerde, eenig commentaar ta geven over Tobroek, RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 25 JUNI 1942 Hilversum I, 415,5 DL 0.458.15 Zlo Hilversum I. 8.15 Gramanua. 9.15 Voor da hulsvrouw. 9.20 Gram.muzlek. 9.45 Omroeporkest en solist (opn.). 10.30 u. Zang met pianobegeleiding en gram muziek. 11.00 Voor do kleuters. 11.20 Viool en clave- cimbel. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- én za kelijke berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gram.muzlek. 14.00 Zang, viool en orgel. 14.30 Kamermuziek (gr.). 15.00 Viool en orgel. 16.30 Voor do zieken. 16.00 Zondag 18 van den Heldelbergschen Catechismus en Gewijde muziek (opn.). 16 30 Orkest Malando en solist. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber.17.30 Om roeporkest. 18.00 Sport en lichamelijke op voeding. 18.15 Omroeporkest. 18.45 u. BNO: Nleuwsber. 18 55 BNÓ: De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Gram.muz. 19 25 Omroepsymphonle-orkest en solist. 20.15 u. Componistensplegel. 20.30 Omroepsymphonle- orkest. 21.15 Gram.muz. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 Gram.muz. (Vanaf 22.15 al leen voor do Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 22.15—24.00 Gram.muz. Hilversum H, 301,5 M. 6.458.15 Zlo Hilversum i. 8.15 Orgelcon cert (opn.). 8.40 Arnhemsche Orkestvereeni- glng (opn.) 9 20 Gratnmuz. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Zutphensch vrouwenkoor (op namen). 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11.00 Zangplaten. 11.20 Ensemble Rentmees ter. 12.00 Klaas van Beeck en zyn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Landstand kwartier. 13.15 Otto Hen driks en zijn orkest en soliste. 13.45 Voor dracht. 14.00 Bertus van Dlnteren en zijn orkest en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello, clavecimbel, plano cn gram.muz. 16.00 Zang met pianobegeleiding en plano- soll. 16.30 Orgelsoli (gr.), 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 „Varia", gevarieerd program ma. 18.30 Lezing .Aziatische havensteden". 1845 Gram.muz. 19.00 Hier w.a. 19.15 Gts- mofoonmua. 19.30 BNO: Nleuwsber, 19.40 u. BNO: „Wnt Nederland schrijft". 19.50 Spie gel van den dag. 20.00 Ernst van 't Hoff ea zjjn orkest. Als intermezzo: Reportage. 21.00 Causerie „Brandende kwesties". 21.15 Film en operette. 21.45 BNO: Nleuwsber, 22 00 u. BNO: Militair overzicht. 22,10 Avondwijding;. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOB: Ernstige muziek. Het omroep sympho nic orkest concerteert om 19.25 uur over Hilversum I, o.l.v. Toon Verhcy. Als gast treedt op do pianist Willem Andrlessen, dlo het pianoconcert no. 2 van Brahms ten ge- hooro brengt. sport. Van 18.0018 15 uur wordt over Hilv. 1 een nabeschouwing gegeven over het boksselzoen. Cultureele uitzending. De voordracht kunstenaar Adr. van Hoes herdenkt van 13.45—14.00 uur over Hllv. 2 den Vlaam- schen dichter Albrecht Rodenbach. Voor de zieken. Om 15.30 uur brengt Frans Verleun over Hilv. 1 vreugdestonden aan slekensponden. FEUILLETON DE DOODSBLOEM door dr. H. W A N 1 N G 4u. Ik vond in Lewin bevestigd, wat ik al wist: dat vergiftiging met digitalis on der hel masker van een maagdarmca- tavrh kan vcrloopen en ik vond ook (wat ik nog niet wist) dat dc beginver- schyhselen der vergiftiging geheel het beeld van een belroosaanval kunnen vertoonen. Het verloop van de storin gen in den polsslag der kinderen kwam eveneens geheel overeen met wat ik er in Lewin over vond, In één woord: bij lederen regel, dien ik las. werd mijn overtuiging bevestigd Evenals echter bij de ontdekking der beteekenis van het stukje obsidiaan, volgde op de nu verkregen wetenschap een gevoel van schrik en afschuw, want hoe ter wereld was hel mogelijk, dat iemand zoo intens slecht "icon zijn, om maatregelen te beramen tot een infa- men.langzamen moord op twee onschul dige kinderen, en vooral hoe kon men er toe komen, zulk een laaghartig mid del als een langzaam werkend vergif te kiezen! Meer en meer begon ik te be seffen, dat ik hier voor één der afschu welijkste misdrijven stond, die ooit wa ren voorgekomen, en ook, dat >k nog heel ver van de ontdekking der misda digers af was Feitelijk was ik. niette genstaande mijn vele moeite, nog niet verder gekomen, dan dat ik had kunnen vaststellen, dat er werkelijk misdaad in het spel was! Zoo behendig hadden boosdoeners hun maatregelen genomen, dat er de ge- hcele toewijding van een ervaren spe cialist voor noodig was. om alleen maar vast te stellen, dat er opzet in het spel moest zijn. Omtrent dader of daders had ik na tuurlijk nog in het geheel geen vermoe den, om van beweegredenen maar Ifce- lomaal niet te spreken. Het was alles nog duister als de nacht cn op dat oogenbiik zou ik er graag de grootste helft van mijn bezittingen voor over gehad hebben, om, al was het maar voor een kort oogenbiik, mijn steun en toeverlaat, mijn Korwar bij me te heb ben. Hij zou mijn duisternis kunnen verlichten! Nu 1 echter moest ik alleen handelen en de allereerste vraag, dievik aan mezelf ter beantwoording voorlegde, was: Op welke wijze is het vergif aan de kinderen toegediend? De beantwoording van die vraag was van het allergrootste belang, want niet alleen was zjj noodig voor de opsporing van den dader, maar niet minder had ik er behoefte aan om zoo noodig mijn di agnose door bewijsvoering kracht bij te zetten.. Nu zijn van digitalis verscheidene praeparaten in den handel, die het go- neesmiddel in geconcentreerden vorm bevatten en het zou inderdaad mogelijk zijn om dagelijksch, althans zeer vaak, een kleine hoeveelheid daarvan aan het voedsel toe te voegen. In dit geval moest echter de moordenaarshand dagelijks zich over het voedsel kunnen uitstrek ken. De moordenaar moest dus in de eerste plaats ongeveer dagelijks aanwe? zig zijn en ook (dit was een gewichtig' punt) bekend zijn met de namen cn eigenschappen der geconcentreerde di gi talispraeparaten, die door de fabrie ken van allerlei patenlnamen voorzien zijn! Nu bevindt zich het werkzame be standdeel van het vingerhoedskruid hoofdzakelijk in de bladeren en het was dus ook wel mogelijk dat de moorde naar gebruik gemaakt had van de plant zelf, die gemakkelijk genoeg te verkrij gen is, daar zij op vele plaatsen in het wild groeit. In dit geval zou eveneens dagelijks een hoeveelheid der bladeren aan het voedsel moeten zijn toegevoegd, tenzij de moordenaar zich bediend had van gedroogde bladeren en daarvan in één keer een groote hoeveelheid had toegevoegd aan één of ayder voedsel, waarvan dagelijks gebruik wordt ge maakt. Welk voedsel zou daarvoor in aanmerking komen? Ik ging eens na, welk voedsel ikzelf er voor uitzoeken zou, als ik de onmenschelijk wreede op dracht zou moeten uitvoeren. Hierop be dacht ik me geen oogenbiik: ik zou na tuurlijk Ihee nemen, omdat de gedroog de en fijngesneden theebladeren zich uitstekend laten mengen met fijngesne den droge digitalisbladeren.. En laat ik nu maar direct zeggen, dat ik geen vijf minuten later mijn huis uitstormde, een auto nam en naar Passenaar suisde. Mijn eerste vraag was daar naar de zuster on van deze vernam ik, dat de thee, die door de kinderen gebruikt werd, niet de thee was, die door het hcele gezin werd gebruikt, maar dat daartoe een apart busje op de kinderkamer werd gehou den Toen ik den vorigen dag nadrukke-" lijk had gevraagd alles op te noemen, wat de kinderen hadden gebruikt, had men er niet aan gedacht, dat de thee uit een apart busje werd genomen. Het spreekt vanzelf, dat ik me de rest van de thee onmiddellijk toeëïgen- de en ze mee naar Leiden nam, na aan de zuster te hebben medegedeeld, dat over een uurtje een ziekenauto uit Lei den zou komen, om de beide patiëntjes daarheen te transporteeren. Wordt vervolgij

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2