Verzorging van de volksgezondheid staat hier te lande op hoog peil f. 750.000.000.- ONDERLINGE NEDERLANDSCHE AMERSFOORTSCHE COURANT— DINSDAG 14 JULI 1942 TOCH ZIJN' ER WEL) EEXIGE LEEMTEN AAN TE WIJZEN ONDERHOUD MET DEN NIEUWEN DIRECTEUR-GENERAAL In verband met de benoeming, met ingang van 1 Juli j..l van een nieuwen directeur-generaal van dc ^Bolksgczondheid, heeft het A.N.P. V»et den nieuwbenoemde, dr. F, O. Bruyning, een onderhoud gehad. Thans is voor het eerst een medi cus voor deze functie aangewezen. Dr. Bruyning zeide dit feit wel van belang te achten. Hoewel hij groo- ten eerbied heeft voor het werk van zijn voorgangers vindt hij het niet juist, dat iemand, die niet me disch geschoold is, voor dezen post in aanmerking komt. Do verzorging van de volksgezond heid staat hier te lande op een zeer hoog peil. Dr. Bruyning zal in de eer ste plaats alles doen om te trachten te behouden wat wij hebben. Er zijn ech ter wel eenige leemten aan te wijzen. Zoo laat bijvoorbeeld de tand ver zor ging nog veel te wcnschen over. Hier aan zal dan ook in de eerste plaats meer aandacht worden besteed. Voorts springt dc rar.eering van de zieken fondsen in het oog, bij welke instel lingen onder meer de spreekuren te zeer overbelast zijn. Hygiënische Jeugdvcreorging De hygiënische verzorging der jeugd na de zuigelingenperiode gaat mij zeer ter harte, aldus dr. Bruyning. Hel feit, dat zeventig tot tachtig procent van de jongelieden die zich voor den militai ren diénst meldden, werden afgekeurd, zegt wel iets. Aan de lichamelijke op voeding zal dtis extra zorg moeten wor den besteed ten einde de jeugd van achttien tot twintig jaar volwaardig te maken, de leiding van den dienst der volksgezondheid zal in de toekomst trouwens meer gaan in de richting der prophykixe. dus de voorkoming van ziekten. Een der voorwaarden daarvoor js. dat dc arbeider een behoorlijk be staan leidt, het werk doet dat voor hem geschikt is. een goede woning heeft cn een inkomen, dat hem in staat stelt, behoorlijk te leven. Zonder dit alles hebben maatregelen van staatswege weinig uitwerking. Tuberculosebestrijding. In het bijzonder zal ook de tubercu lose straffer bestreden moeten worden. Onze inrichtingen zijn voorbeeldig, on ze sanatoria zijn schitterend, onze eon- sultatiebureaux zijn prima, maar er is van alles te weinig. Er is ook te weinig geschoold personeel en de wachttijd voor opneming is vaak wel éen half jaap «jus; satntósaas toepassing van de schermbeeïd-fetogrn- fie, dit is de projectie van de fotografie der doorlichting. Hier en daar wordt, die wel reeds toegepast, maar men zal die op meer doeltreffende wijze moeten doorvoeren. Het voordeel van deze me thode is. dat men een vast bewijs heeft en de gebreken van den onderzoeker vervallen. 1-Iet gaat hier bovendien om een snelle en goedkoope werkwijze. Rheumatiek. De rheumatïekbestrijding zal uitge breid moeten worden en er zullen meer NAAR DUITSCHLAND TERUG. De Duitsehe kinderen, die door be middeling van den N.V.D. een vacantie van zes weken in de provincie Utrecht bij Hollandsche pleegouders hebben doorgebracht, gaan Donderdagmiddag 16 Juli as.. weder terug naar Duitseh- lnnd. Vertrek extra trein 14.33 uur van het Centraal station ytrecht. consultatiebureaux voor deze ziekte dienen te komen. Op het gebied der be smettelijke ziekten kan ons volk gerust zijn, ook gerust over de maatregelen, die zijn genottien om infectieziekten, welke in dezen oorlogstijd mogelijk feou- den kunnen optreden, direct te kunnen onderdrukken. ErfeJijkheidszorg. Dr. Bruyning zeide voorts zjjn aan dacht te zullen wijden aan de eugene- tiek, erfelijkheidsz.org, dus aan de be scherming van de soort. Vermenging van rassen, die te veel in eigenschap pen verschillen, acht hij ongowenscht. Voor heide rassen beteekent dit achter uitgang in kwaliteit. Deze erfelijk- heidsznrg pas geheel in het kader van de beschermende geneeskunde. Hier mede in verband zullen huwelijken van gezonde mcnsajien bevorderd moeien worden en groote gezinnen extra zorg molton ontvangen. De arts zal zoo besloot dr. Bruv- ning als een goed tuinier voor ziin plasties moeten zorgen om rijkelijk vruchten van goeden aard te kunr.en oogsten. IN DEN HOSPITAALTREIN Ir cl"", bospltanltrclji waar strlidaM trrexl v'rrofptl in hun helder witte b widen ttrwu schuifelt ren verpleegster tusKChPii rlo bedden door. Het Is ren Ne- rterlanrlsch mcWtc. dat zich vrijwillig ge meld heeft om deze taal: op zich to nemen. Dag In dar uit gaat het voort, van plaats tot plaats, altijd maar weer gewonden opne men. en verder tronsporteeron Zoo q.-.a'. het ook bij do Nerlerlnndsche Ambulance. Ook hier werken dag aan dag Nederlander-. cn vaak ouder zeer moei lijke omstandigheden om gewonde sol daten te helpen. Dat In een arbeid die uw steun verdient. Steunt daarom zoo vee! mogelijk de Ne derland echo Ambulance. Stort uw bydrage on girorekening 87600 Nederlamlscho Ambu lance, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhnge. DOODELIJKE ONGELUKKEN Gistermiddag werd op de Waldeck Pyrmontkade bij de Sweelinckstraat te Den Haag/de 52-jarige voetgangster, de weduwe L. C. B. E„ wonende in de Eerste Sweelinckstraat, door een tram wagen van lijn 7 aangereden. Met een schedolbasisfrcatuur en een gebroken sleutelbeen is de dame naar het zie kenhuis Westeinde overgebracht, waar zij in den loop van den avond is over leden. De zestien jarige landbouwers knecht Stouten uit Oosterland, drc een wagen bestuurde, waarop een water tank log, is nabij Bruinisse, toen hij op het land wilde rijden, met den wagen ii^ een s lootje komen. Hij kreeg daarjj daarvan üe dcod vrijwel onmuMnUtfA: intrad. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DUITSCHLAND De Ncderlandsche Volksdienst, die zooals gemeld, dezer dagen de beschik king heeft gekregen over een aantal kindertehuizen hier te lande, blijft evenwel ook nog in de gelegenheid kin deren naar de mooiste plekjes van Duitschland te zenden. Daar genieten de jongens en meisjes dan van een va cantie van ongeveer zes weken in een rustige, gezonde en prachtige streek. Zoo vertrekt Zaterdag 18 dezer weer een transport van eenige honderden kinderen uit Rotterdam en de provin cies Zuid-Holland cn Limburg naar Württemberg. waar zij in de omgeving van Stuttgart en Ulm aan den Dora" bij pleegouders zullen worden onder gebracht. Maarschalk Mannerheim In gesprek mei soldaten van een garnizoen achter het Oostelijk front Suomen-Holland P.K. Harrivirta Pax Holland m Hec verzekerd kapitaal van de „Onderlinge Nederlandsche" bedraagt thans Over het afgcloopen boek jaar behoeft geen omslag te worden geheven. De voorschothelfing voor woon- en winkelhuizen, boer derijen, inboedels en inven tarissen bedraagt 60 cent per f. 1 000.— per halfjaar. Laat U voorlichten door de „Onderlinge Noderlsndsche" ol hare agenten. Kantoor Amsterdam: Keizersgracht 399 Tel. 30315 MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek Actieve agenten gevraagd! Een millioenenwerk Het is mogelijk gebleken, ook in '42 enkele werken, verband houdende met den aanleg van het Amsterdamsche bosch, uit te voeren. Deze werken omvatten o. m. het uit voeren van uitgravings- en ophoogings- werken. het maken van oevervoorzie- ningen, het aanleggen van wegen en paden, het maken van duikers, het uit voeren van draineeringswerken, het be zaaien en beplanten van terreinen, het bouwen van een veestal, het aanleggen van sportterreinen en het bouwen van een hoogspanningshuisje. Het graafwerk betreft hoofdzakelijk den aanleg van waterloopen, vijvers en slooten in den boschpolder en het graven en uitdiepen van slooten in de boezemlanden van Nieuwe Meer én Poel. I De vrijkomende, grond zal wordeny,*- vramt /öw flauwen van dijktaluds en het dici.Ten- van slooten. Ongeveer 23.500 M". grond zal wor den vergraven. Het aanleggen van wegen en paden betreft een aantal rijwielpaden, ter op pervlakte van 10.425 M-\, wandelpaden ter oppervlakte van ongeveer 14.250 ML en ruiterpaden ter oppervlakte van 4.990 ML De bouw van een veestal is noodza kelijk, aangezien de veestal, behoorende tot de boerderij „Meerzicht", welke een onderdeel van het bosch vormt, in zoo slechten staat verkeert, dat restauratie de moeite niet meer zou loonen. De nieuwe stal zal ruimte bieden voor 27 koeien, eenig jong vee en een stier. Met de uitvoering der bovengenoem de werkzaamheden zal een bedrag van 1.285.000 gemoeid zijn, waarin ƒ408.000 zuiver arbeidsloon. Ongeveer 560 arbeiders zullen daarin een jaar werk vinden. Het is te verwachten, dat het rijk een subsidie van f 844.000 zal verleenen. Moord en zelfmoord POGING TOT DOODSLAG In de gemeenje Laren is zekere B., grossier in fruit, gearresteerd en in het Huis van bewaring te Utrecht ingeslo ten, als verdacht van poging tot dood slag. Genoemde B. reed met zijn auto door de gemeente Houten, toen ambtenaren van den C.C.C.D. op den weg gingen staan en hem sommeerden om te stop pen. De man gaf aan dit bevel geen gevolgd en reed recht op de ambtena ren in. Door haastig op zij te springen konden zij hun leven redden. De auto werd in beslag genomen. HULP IN DE HUISHOUDING BURGEMEESTER VAN OSS GRIJPT IN An de arbeidersgezinnen te Oss bestond reeds lang behoefte aan hulp In de huis houding In gevallen, waarin de echtge- noote wegens ziekte, bevalling of om an dere redenen tijdelijk niet de noodige zorg aan -haar gezin kan besteden. Nu zoovele arbeiders in het buitenland worden tewerk gesteld Is op het gebied zelfs sprake van een ernstig tekort. Betrokkenen staan in dergelijke gevallen voor arbeiders In het buitenland natuurlijk voor arbeiders in he tbuitenland natuurlijk geheel is uitgesloten, of hun gezin te laten verwaarloozen. De mogelijkheid, dat zij zelf voor tijdelijke hulp in de hulshouding zorg dragen, stuit in vele gevallen of op financicelc bezwaren of op de omstandig heid. dat geen geschikte krachten voor handen zijn. Den meesten blijft niets an ders over dan de eerste oplossing. Zij blij- 'ien, indien hun dit tenminste mogelijk is. senige dagen we" van hun werk. Dit is "zeker niet de gewenschte oplossing van de gewraakte moeilijkheid, want daarbij wordt geen rekening gehouden met de belangen van de werkgevers en bovendien Is de man riet de geëigende persoon om hulshoude- •lijken arbeid te verrichten. Het was noodig terzake een afdoende op-' l lossing te treffen. Daarom heeft de burge meester van Oss besloten om aan den on langs ongerlchlen dienst voor Sociale Za ken een organisatie te verbinden, welker taak het wordt in voorkomende gevallen hulp in de huishouding te verleenen. De opzet hiervan is aan dien dienst een tal, voorloopig is sprake van zeven, schikte krachten te verbinden, die op daar toe gedane aanvrage in gezinnen, waar de echtgenoote tijdelijk om de een of andere reden in de onmogelijkheid verkeert om het huishouden te doen, haar plaats zooveel mogelijk innemen. Voor dergelijke hulp komen in aanmerking de gezinnen van hen, die door den dignst voor Sociale Zaken worden gesteund en van de arbeiders in het vrije bedrijf, die vallen beneden een naar redelijkheid vast te stellen gezlnsii komstennorm. Het ligt niet in de bedoeling van de ar beiders voor de verleende hulp een ver goeding te vragen. In onderling overleg met dc plaatselijke industrieën is een fi- nancieele regeling tot stand gekomen. De kosten der te verleenen hulp zullen door de gemeente en die industrieëfi gezamen lijk worden gedragen. De voorbereidende werkzaamheden zijn 'hans beëindigd, zoodat zeer binnenkort deze in het belang der arbeidende bevolking zoo belangrijke instelling in werking zal kunnen treden. DIEFSTAL VAN TEXTIELGOED De arbeider R. v. B. uit Wieringen had in Februari van dit jaar ingebroken In den woonwagen van een Chinees, die in tex- tielgoederen handelde en zich levens vrij zwarten hindol. In :iet*~wu(?êmjc lag zeer grooten voorraad textiel opgeslagen en v. B. die speculeerde op het feit dat de Chinees vanwege zijn zwarten handel wel jgeen aangifte bij de politie zou durven ïdoen, had op een nacht een raampje in- Igeslagen cn zich van een grootc hoeveel heid goederen, zooals truien, sokken, hem- jden, dassen, jurken, tafellakens, dames- len heerenonderkleeding, alsmede verschil lende rollen stof aan een stuk, m 'gemaakt. Dit alles in totaal voor een de van ruim 5700.—. Een behoorlijk gedeelte hiervan was voor ongeveer 1000.— in den zwarten handel verkocht cn diverse andere partijtjes had v.B. gegeven aan familieleden, soms gra tis, soms ook tegen een kleine vergoeding. •Thans moest hij zich hiervoor verantwoor den voor den Alkmaarschen politierechter. Verdachte zelf zeide, dat hij absoluut niet zooveel gestolen had en dat er zeker nog iemand na hem op bezoek geweest moest zijn. De Officier geloofde er niet veel van en zeide in zijn requisitoir dat verdachte reeds eerder tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld was. Voor dit geval eisch- te hij de maximumstraf, welke opgelegd kon worden, n.l. zes maanden gevangenis straf. Het vonnis luidde conform. De familie leden kregen straffen van één tot drie maanden. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN? Toen Maandagmorgen de zoon der familie Lommen, wonende aan den Breeweg te Linne (L.) thuis kwam, vond hij het huis zorgvuldig aan alle kanten gesloten. Om zich toegang te verschaffen, "'bukte liij het ruitje dei- voordeur in. '1 oen hij naar binnen keek, zag hij tol zijn groote ontzetting het ontzielde lichaam van zijn vader aan de trapleuning hangen. Ontzet vlucht te hij weg cn riep geestelijke en ge neeskundige hulp in. Toen men daar- op gezamenlijk de wffiing binnentrad, j vond men in de slaapkamer de echt- genoote van Lemmen in een groote j bloedplas liggen. Met hamerslagen haar de schedel ingeslagen. De eenige aannemelijke verklarl voor dit drama is, dat Lemmen in vlaag van waanzin zijn vrouw gedot heeft en zich daarna heeft opgehange De verstandhouding tusschen man vrouw was zeer goed. Lemmen 56 jaar oud en gepensioneerd ploegba der L.T.M. PoIy«oon-Andrfc.P«x Holland i De hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm, Van Geelkerken, heeft Donder» dag op het Binnenhof te 's Gravenhage de 320 vertrekkende vrijwilligers voor den Germaanscheo Landdienst in het Oosten toegesproken. Een overzicht Polygoon-Meijer-Pax Holland m BEGRAAFPLAATS UIT HET BRONZEN TIJDPERK ONTDEKT Niet ver van Lissabon, in Alapraia, is een spelonk ontdekt, die in praehi- storische tijden als begraafplaats dienst heeft gedaan. De vondsten, die men bij deze ontdekking deed, blijken van groo te waarde te zijn, De grot is een van de grootste van dezen aard .onder de tot dusver bekende. Do tiid waarin men ervan gebruik maakte om den dooden de laatste rustplaats te geven, kan men ongeveer stellen op 2500 jaar voor Christus, d.w.z. in het bronzen tijdperk, waarmede zij behooren tot den cultuurkring van Palmela. l Die kunnen voor vrouwen gepaard gaan met pijnen, die echter met AKKER TJES dadelijk verdwijnen! Heem „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstille* BUITENLAND DE OEKRAÏNE ALS PROVISIEKAMER VAN EUROPA. Het is het streven der Duitsehe be stuursorganen in de Oekraine dit land weer te maken tot de korenschuur van Europa. De reeds bekende resultaten hebben aangetoond, dat de aanvanke lijk gekoesterde verwachtingen, de bij zondere omstandigheden in aanmerking -£-irm»Tj(vo. OV"-oU«I.!n ui'Vrtmiïon, Ook de pluimveehouderij in de Oekraine vertoont nieuwen bloei en men heeft reeds kans gezien in de af- geloopen maanden voor de voorziening van Europa 35 millioen eieren te ex porteeren. De pluimveestand, die onder het oorlogsgeweld had geleden, wordt overal aangevuld. SPANNING TUSSCHEN ROOSEVELT EN MACARTHUR Ten aanzien van het in officieele kringen der Portugcesche hoofdstad circuleerende bericht over dc bij Roosevelt klaarblijkelijk aan den dag tredende nervositeit jegens generaal MacArthur, die de kwestie der verdere ondersteuning van Australië op den achtergrond zou hebben geplaatst, verneemt men thans bijzonderheden, volgens welke de president den laatsten tijd ook door per soonlijke chicanes uitdrukking zou hebben gegeven aan zijn afkeer. Zoo' is een reeks verklaringen en personeele mutaties in het leger, waarbij MacArthur genoemd werd als opperbevelhebber, verworpen Men ziet het binnenlandsch politieke motief voor de spanning tusschen Roosevelt en MacArthur in het feit. dat de vrienden van MacArthur openlijk den generaal naar voren brengen als candidaat voor het presidentschap in 1944. Roosevelt die door het afschaffen van de Amerikaansche traditie va.i hoogstens twee ambtsperioden bewust een eigen vier de ambtsperiode heeft voorbereid, zou vast besloten zijn, hoogstens.een niet populairen schijntegenstander als candidaat te dulden. De populariteit van MacArthur is echter toegenomen in de zelfde mate, waarin die van den president.vermindert In politieke kringen te Lissabon wordt als symptoom van de spanning tusschen Roosevelt en den generaal de opmerking van den president geciteerd, dat de verdediger van Bataam hem niet voldoende waarborg bood voor de militaire verdediging van Australië. KORT NIEUWS tBUITENLAND Door Engelschen achtervolgd De Fran- sche duikboot Glorieus en de Aviso d'lber- ville, die Zondag in Toulon zijn aangeko men. hebben Madagascar op uitdrukke lijk bevel van de admiraliteit verlaten, na dat ieder verder ingrijpen der belde sche pen in de operaties op Madagascar doel loos was gebleken. Op hun tocht om Kaap de Goede Hoop zijn de schepen herhaalde lijk door Engelschen achtervolgd. Communisten in Caiiforme. United Press meldt uit San Francisco, dat het Hooggerechtshof bij*scheidsrechtelijke uit spraak de communistische partij in Cali- fornië een legale partij heeft genoemd. 8P0RTNIEUWS WIELRENNEN DE BAANKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND De wielerkampioenschappen van Neder land op de baan zullen aan het einde van deze week in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. In verband met het feit, dat geen moterbrandstof be schikbaar gesteld kon worden Is het motor nummer van het programma afgevoerd moeten worden. Als gevolg van deze wijziging heeft da sportcommlssie van de N.W.U. afgezien van het voornemen de kampioenschappen reeds op Donderdagavond te houden zoodat nu alleen op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juli gereden zal worden, beide malen te begin nen om 1.30 uur n.m. In tegenstelling met vorige jaren zullen dezen keer niet alle finales op den laatsten dag worden verreden. Het aantal inschrijvingen voor de diverse nummers is voor alle onderdeelen grooter dan verleden jaar. Voor de achtervolging zullen niet minder dan 32 (v.j. zeventien) bijzondere maatregelen noodig zullen s om op tijd gereed te komen. De voornaamste inschrijvers zijn: sprint amateurs: C. Bijster, P. Duyns, Chr. Krops- man, M. V. Boheemen en H. Hoek. Sprint onafhankelijken: A. Kremers, C. de Best, B. van Rijn, J. Pronk, en J. Lust. Sprint professionals: A. v. Vliet, J. Derk- sen, J. v.d. Vijver. B. v.d. Voort, B. Remkes H. Lakeman, G. Boeijen, P. Evers, L. Mot- ke, D. Groenewegen, A. v. Amsterdam en J. Braspenninx. Ook de veteraan M. v. Oers waagt zijn kans. Achtervolging: G. Schulte, D. Klink, D. Groenewegen, B. v.d. Voort, A. v. Amster dam, A. de Korver, C. Pellenaars. P. Evere, Chr. v. Gent. A. Steenbakkers, L. Motke, C. Bakker, C. .Toosen, M. v. Oers, G. Pe ters, G, Boeyen, J. Braspenninx en H. Lakeman. Lange-afstandnummer: J. Derksen, P. Evers, B. Remkes, W. Reuter, J. Lust, C. v. Gent, A. Steenbakkers, G. Schulte, D. Groenewegen, L. Motke, C. Bakker, A. v'. Vliet. J. Pronk. C. Feilbaars. D. KHnk. T. Kremers, C. Joosen, M. v. Oers, G. Peters. C. de Best, G. Boeyen, H. Lakeman, A. da Korver. C. Wijdenes, A. v. Amsterdam, G. Heslinga, B. v. Rijn, J. v.d. Vijver en B. v.d. Voort. Reikt uw zwakkeren, volksge- nooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen VolksdienstI RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG, 15 JULI 1942 Hilversum I, 415,5 M. 0.45 Gram.muziek. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 BNO: Nleuwsbcr. 7.15 Gramvmuz. 7.45 Och- tendgymn. 7.55 Gramofoonmuz. 8,00 BNO Nieuwsber. 8.15 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9 30 Gram.muz. 10.00 Gevarieerd programma (opn.). 11.00 Voor da kleuters. 11.20 Ensemblo Rentmeester. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Kwar tetconcert. ca. 13.35 Gram.muz. 14.00 En semblo Willy Kok en gram.muz. 15.00 Voor do vrouw. 15.20 Planovoordracht. 10.00 Bij bellezing. 16.20 Voor do jeugd. 17.00 Gram. muz. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.30 Reportage. 17.45 GranumuzL. 18.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlan gen. 19.15 Opera ..Der Frelschütz". 21.15 u. Gram.muz. 21.45 BNO: Nieuwsber. 23.00 u. Gram.muz. (Vans 22.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over eën lijnverbinding met de studio beschikken). 22.15—24.00 u. Gram.muz. Hllversnm n. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Salonor kest (opn.). 9.00 Omroeporkest cn solisten (opn.). 9.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 Voordracht. 11.00 u. Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 11.40 Gram.muz. 12,00 Melodtsten. 12.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke berichten. 13 00 Re portage. 1315 Bertus van Dinteren. en z()n orkest en solist. 14.45 Uit Neerlands Gou wen. 14.30 Gram.muz. 16.00 Het Hollandsch Trio. 16.50 Gram.muz. 17.00 Den Tuin in. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Orkest Malando en solist. 18.45 Gram.muz. 19.00 Praatvaars VI. 19.15 Gram.muz. 19.30 BNO: Nieuwsberich ten. 19.40 BNO: Brabantsch praatje. 10.50 Spiegel van den dag. 20.00 Melodie en Poezle. 21.00 De Familie de Boer. 21.15 Ensemble Willy Kok. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 u. BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. FEUILLETON DE DOODSBLOEM door dr. H. WANING 57. HOOFDSTUK X Huiszoeking Het werd een marteling, Had ze me maar niet aangekeken, dan was het nog uit te houden ge weest. Zoo »chter. werd het een el lendige toestand. Ik kwam mezelf een monster van wreedheid voor, maar het moest. Ik klemde mijn lippen opeen en heb in dat eene uur werkelijk intens leed gekend. Toch moet mijn toestand niets geweest zijn. vergeleken bij dien. waar in het arme kind verkeerd moet hebben. Mooie opofferende Lisa, wat heb ik je verkeerd beoordeeld! Wat ben ik wreed tegenover je geweest. Je kunt het me met meer vergeven, helaas, en daar om drukt de smart erover me dubbel. Maar ik verbeeldde me, dat ik mijn plicht deed. O. die plicht! Wat heeft die al veel menschen tot harde en slechte handelingen aangezet. Ik wachtte. Het duurde een kwartier. Het duurde een half uur. Het duurde een uur van onzegbare langheid. O marteling van dat uur met Lisa in dezelfde kamer, waar wc nog zro kort geleden als gewone menschen met el kaar hadden gesproken en getracht had den elkaar te begrijpen. Na een eeuwigheid werd er aan de voordeur gescheld, Ik stond op cn open de dc "kamerdeur, bleef echter in den ingang daarvan staan. Tot mijn onuit sprekelijke verlichting waren het twee rechercheurs, die mejuffrouw Mesquita verzochten te spreken. Zij kwamen zonder plichtplegingen in de kamer van Lisa en wendden zich daar het eerst tot mij: Een mooi succes hebt u daar be haald, dokter! zei de voorste der twee. Niettegenstaande de vleiende uiting kookte ik van verontwaardiging. Op dit tragische tijdstip, waarin het om het hoogste goed der menschen ging. noem den zij mijn verdienste het eerst! Ik zei daarom zoo stijf mogelijk: Heeren, ik stel er prijs op om te verklaren, dat mejuffrouw Mesquita in ieder opzicht mijn vertrouwen geniet. Verstaat u mij goed? In ieder opziGht! 'Maar ik zou het toch zeer aangenaam vinden, indien u. als de juffrouw er al thans geen bezwaren tegen heeft, een nauwkeurig onderzoek van dit gehecle huis zourit willen instellen. De beide rechercheurs keken eerst el kander, daarna m\i en tenslotte Lisa aan, maar de laatste zat nog steeds star I voor zich uit te staren. Zij dachten toen maar aan den regel, dat wie zwijgt, toe stemt en pasten dien in dit geval zonder omwegen toe. Laten we dan maar meteen begin nen, zei dezelfde, die zoo even gespro ken had. Ze gingen de kamer uit en weer zat ik met de zwijgende Lisa alleen in het vertrek. Voor het laatst trachtte ik haar aan het spreken te krijgen. Lisa, we zjjn weer alleen. Mis schien voor het laatst in geruimen tijd. Heb je me niets te zeggen? Niets?.. Ijskoud kwam het antwoord; Je moest maar weggaan, zoodra je klaar bent met je werk hier. O, die minachting in dat woord, werk! Ik was op het punt met geopende ar men op haar toe te vliegen en haar om vergeving te smeeken. Had ik het maar gedaan! Had ik mijn hart maar laten spreken J inplaats van mijn verstand! Had ik de les, die Lisa mij in ditzelfde vertrek had gegeven, maar ter harte genomen. Had ik mijn kille verstand maar het zwijgen opgelegd en plaats gegund aan dit eenig waardevolle: het gemoed! Ik meende mijn plicht te doen, mijn armzaligen plicht! En ik werkte ertoe mede, dat de ontknooping van dit dra ma een ontzettende tragedie werd. De rechercheurs kwamen terug, zake lijk en koud klonken hun stemmen: We hebben niets verdachts kunnen vinden, dokter. We zullen nu nog, als de juffrouw het goed vindt, dit vertrek eens rondzien. Vindt u goed, dat we even rondkijken, juffrouw? De juffrouw verroerde zich niet. De heeren keken rond. Ze keken overal rond. In de kasten, onder den divan. Zelfs aan de onderzij der stoelen ke ken zij rond. Ook in het zijkamertje keken zij rond. Ik hield mijn oogen nu strak op Lisa gevestigd. Even meende ik een glimpje van belangstelling op te var gen, maar het was slechts een enkele seconde en toen verstarden de matte oogen weer tot de nietszeggende on doorgrondelijke uitdrukking. Niets bijzonders, dokter. En toen tot Lisa: Weet u misschien nog iets. mede te deelen in verband met de vondst van het rijwiel van Willem Offermans, juffrouw? Neen, heeren, niets. Dat zei ik al aan dokter Waning. Zij vertrokken. Ik bleef bij Lisa. Lisa, begon ik. Adieu, zei ze ijskoud. Ik ging. Ik had mijn plicht gedaan en een meisje vernietigd, (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2