Vóór alles: keuring van arbeiders! Eindoordeel berust uitsluitend bij den keuringsarts J. van Merkesteijn wint 3 K.M. wedstrijd 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 20 JULI 1942 DE GENEESKUNDIGE DIENST VAN IIET RIJKSARBEIDSBUREAU. ONDERHOUD MET ARTS KOCH. Nu een voortdurend grooter aantal lieden in rechtstreeksche aanraking komt met den geneeskundigen dienst van het rijksarbeidsbureau, heeft het A-N.P. zich tot het hoofd van dezeh dienst, den arts J. K. Th. Koch gewend, met het verzoek het een en adder te willen vertellen omtrent den opzet en de werkwijze van de aan zijn leiding toevertrouwde instelling. De taak van mijn dienst aldus dokter Koch is van tweeledig karakter. Eoner- zijds beslaat zij in het uitbrengen van ad vies over zaken van medischen nard. die op de arbeidsbemiddeling betrekking heb ben, terwijl zij anderzijds gericht is op het geven van leiding aan en het doen verrich ten van het geneeskundig onderzoek van arbeiders, dat ten behoeve van de gewes telijke ar'oeldsburcaux geschiedt Dit on derzoek is opgedragen ann artsen, die aan alle gewestelijke arbeidsbureau* voor dit doel zijn verbonden, doch niet in ambtelijk dienstverband staan. Deze keuringsartsen jljn ook bestemd om mede 1c werken als medisch adviseur hij het psychotechnisch onderzoek en de voorlichting inzake de be roepskeuze. Voorts houdt mijn dienst zich bezig met het verzamelen van gesevens omtrent den gezondheidstoestand der gekeurde arbei ders, een bezigheid, die. naarmate het keu- ringswerk zich uitbreidt. In bzlang toe neemt. daar zij het a'lengs mogeliik zal ma ken een diepgaand Inzicht te verschaffen in den werkelijken gezondheidstoestand van heel arbeidend Nederland. Voor hei oogonb'ik ligt het zwaartepunt van de werkzaamheden van den genees kundigen dienst echter bij de keuring van arbeiders. Het ligt In de bedoeling op den duur ie geraken tot een geneeskundig on derzoek v-m alle werkenden, doch thans benden d" bemoeienissen van de keurings artsen zich in hoofdzaak tot he' onderzoe ken van arbeiders, die zich bli de geweste lijke arbeldsburcaux laten inschrijven of ve-ir het verrichten van bepaalde werk zaamheden worden aangewezen, hetzij bij voorbeeld, hier te lande bij de werkver ruiming, het zij buiten onze landsgrenzen. Per maand worden 20 30 000 beuringen verricht Daaraan, zoo vervolgde dokter Koch. zijn uiteraard heel wat werkzaamheden verbon den. Van groote betcekcnis achten wij hier bij de medewerking van den hulsarts of eventueel van den behande'endcn specia- list van den betrokken arbeider Op diens veo-ltehting zal steeds grooten prijs worden B-neld. TV huisarts of specialist onthoude zich ovc -vcl V-ui het g ven van een beoordcc- linc van de arbeidsgeschiktheid van den pal,ent of het doen van rcchlstreeksche n"-vdoe'ineen hieromtrent aan den hclang- h->be:idc. zu'k'- ter voorkoming van ver- -•hlin'en. die later soms niet in vervul- |j.- 7npJen kunnen bliikon te gaan. Dit alles betreft de arbeiders, die tewerk worden gesteld. Terugroeping t uitstel v De dienst heeft, echter ook te maken met h-' tprugroeoen van reeds uitgezonden ar- b-'dcrr-. Wanneer gezinsleden ernstig ziek zijn i der A"ecn in geval van z.lekte fam'lio'eden, waarbij levensgevaar dreigt, kan een arbeider uit hot buitenland worden 1-n-g geroepen. Ook plotseling noodzake lijk geworden operatics wegens levensge vaarlijke ziekte kunnen grond tot terug- ro'nine opleveren Natuurlijk kunnen evcn- b"do«1,> emstandicheden eveneens aanlei ding vormen om aan den arbeider te ver gunnen zijn vertrek uit den cezinskrlng uit te stellen. Een naar waarheid getrouwe ARRESTATIE VAN 7AVARTE HANDELAREN FRAUDULEUZE SLACHTINGEN De Schicdantsche politie heeft in sa menwerking met den Keuringsdienst voor vee en vleesch, een inval gedaan hit den dager J. H. H., op vermoeden, dat daar een hoeveelheid vleesch, vnn frauduleuze slachting afkomstig, aan wezig zou zijn. Het vermoeden bleek juist, want een partij van ongeveer 250 kg., afkomstig van een pas ge slachte koe. werd in beslag genomen. De slachting was verricht in een schuur aan den Laanslootscheweg en het vleesch was in kisten naar de slagerij vervoerd. Dez.e karweitjes, het slach ten en het vervoeren, werden opge knapt door den 31-jarigen vrachtrijder J v. d. E. en den 29-jarïgen winke lier D. L De partij werd in ontvangst genomen door den 20-jarigen schoonzoon van den slager, H. A. D., die niet lang ple zier van zijn voorraad had, omdat kort daarop de politic haar inval deed. De betrokkenen werden in den loop van den nacht ingesloten. Denzelfden avond word nog een tweede inval ge daan, namelyk hij den slager A.G. v. L. vaar ongeveer 170 kg. vleesch in be slag genomen werd. De 28-jarige sla ger B. S. had de slachting verricht en kwam thans voor de tweede maal in twee woken wegens frauduleus slach ten in aanraking met de politie. Zijn helpers waren een zwager van hem. de 29-jarige aanhouder J. K., en de groentenhandelaar W. v. d. E. Deze slachting had plaats gehad in een ver vuilde schuur aan don Noordvestsingel. De mannen zijn uiteraard gearre steerd en ingesloten. Het vleesch werd verhandeld voor vier gulden per kg., verklaring van den huisarts Is hiervoor on ontbeerlijk, tervyijl de geneeskundige dienst van do organen der arbeidsbemiddeling uiteraard te allen tijde gerechtigd Is tot het oefenen van c-ontrölc. Overigens moet men begrijpen, dat ze nuwachtigheid of gedruktheid van de huis vrouw alleen nimmer voldoenden grond kunnen opleveren tot terugroeping van een arbeider of tot uitstel van uitzending Indien een bevalling wordt verwacht bin nen twee drie weken vóAr de eerste uit zending naar het buitenland, kan uitstel worden verleend tot tien dagen na de be valling. Is de man echter reeds In het bui tenland werkzaam, dan kan terugroeping alleen plaats hebben, indien de huisarts op goede gronden verklaart, dat complicaties van levensgevaarlijken aard zijn- te ver wachten. En de met verlof zijnde arbeider, die hier ziek wordt Die kan op dezen grond alleen verlen ging van'verlof krijgen, wanneer zijn ziekte hem niet In staat stelt te reizen de ziekte door de reis wordt verergerd of wel ge vaar oplevert voor 's mans omgeving, b.v. bij geslachtsziekten, besmettelijke ziekten, huidaandoeningen, enz. Samenvattend aldus besloot dokter Koeh zijn mcdedecllngcn kan de juiste verhoudin® aldus worden geteekend, dat in al deze aangelegenheden het eindoor deel uitsluitend berust bij den keuringsarts. ARREIDSVOORWAARDEN IN DEN NOORD-OOSTPOLDER Het N.A.F. bewerkt vele verbeteringen Bij het provinciaal bureau van het N.A.F.. te Zwolle kwamen den laat- sten tijd talrijke klachten van arbei ders. dio^ in den Noord-Oostpolder werkten. Op instigatie van den N.A.F. heeft het gewestelijk arbeidsbureau te Zwol le kunnen bereiken, dat voor deze wer kers aanmerkelijk betere arbeidsvoor waarden zijn verkregen. Werden de arbeiders tot nog toe onmiddellijk in zoogenaamde accoordloonen tewerkge steld. thans kunnen zij naar verkiezing eerst veertien dagen tegen een basis uurloon van ƒ0.50 werken. De arbeiders, die ver van hun werk woonachtig zijn, konden tot nog toe, één maal per zes weken een week einde met verlof naar huis, terwijl zij thans eens in de vier weken verlof krijgen. Tevens zullen de zoogenaamde streekarbeiders, die tot voor kort voor eigen rekening per rijwiel het week einde naar huis gingen, thans een ver goeding van ƒ1.25 per maand ontvan gen. Tenslotte zullen de streekarbeiders, die in moeilijkheden geraakten door het blijven staan van een zoogenaamde penweek, voortaan van het gewestelij ke arbeidsbureau een voorschot van ten hoogste 15.kunnen krijgen, dat door den directeur van den Wieringer- meer met ƒ1.per week zal worden ingehouden. Dank zij de medewerking van het N.A.F. kon tenaanzien van deze wer kers dus een belangrijke verbetering in arbeidsvoorwaarden geschapen wor den. DE EERSTE HOOIOOGST Bij Kuinre heeft men in denzelfden polder het eerste hooi geoogst. Op een perceel vruchtbaren grond, een flink eind den polder in, is een aantal ar beiders eenige weken aan hc-t werk geweest met het winnen van het hooi en het resultaat is zeer goed. Niet al lien de kwaliteit mag geroemd worden maar ook de opbrengst is zeer behoor lijk. Het gewas in den polder bij Kuinre maakt het eveneens goed. De rogge itaat er best voor. Perceelen, welke een week of drie geleden werden inge zaaid, geven nu al weer kleine rogge- plantjes te zien. Het lijkt er op, dat de eerste korenoogst in het nieuwe land even veel voldoening zal geven ais de eerste hooioogst. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZWIJNDKECHT Zaterdagmiddag werd onder zeer groo te belangstelling, zoowel van de zijde der N.S.B. als van die van de gemeente, in het met emblemen van de beweging en met vlaggen versierde raadhuis de burgemeester van Zwijndrecht, de heer A. Eckerlin, geïnstalleerd, nadat deze met eenige functionarissen van de N S.B. en de W.A. en den Nationalen Jeugdstorm op het met vlaggen ver sierde Raadhuisplein had geïnspecteerd. De gemachtigde van den leider voor Zutd-Holland, baron J. W. van Haer- solte van Haerst, hield een korte rede, waarna hij den burgemeester den ambtsketen omhing. Vervolgens hield de burgemeester een rede, waarin hij o.a. het ambtenarencorps, en de politie toesprak en o m. mededeelde, dat zijn bijzondere belangstelling uitgaat naar den Ncderlandschen Volksdienst en Winterhulp. Praatjes vullen geen gaatj s, het komt op daden aan ordt lid van den Nederl. Volksdienst! Diefachtige winkeljuffrouw Voor (luizenden guldens gestolen Een winkeljuffrouw, wonende te IJmuiden. zekere S. heeft de afgcloo- pen drie jaar. terwijl zij in een manu facturenwinkel werkte, haar werkgeef ster op zeer groote schaal benadeeld. Zij ontvreemdde verschillende artike len, ter waarde van enkele duizenden guldens. Dc hoeveelheid was zoo groot, dat de overvalwagen van de politie twee maal moest rijden, om de goede ren te vervoeren. De buit bestond uit ondergoed, garens, zijde, landhuisstof. stofdoeken, dweilen, haarkammen, enz. Bovendien is komen vast te staan, dat het onbetrouwbare meisje geld uit de kassa had gestolen. Voor dit geld had zy twee sportmantels gekocht, alsmede een hoeveelheid artikelen voor haar huwelijk, o.a. een complete keukenin ventaris. Het meisje is gearresteerd en van haar huwelijk zal voorloopig wel niet veel komen. GROOTE SMOKKELZAAK IN KAAS BERECHT Een staaltje van ergerlijken smokkel handel was wel de zaak tegen elf inwo ners van de West-Brabantsche plaats jes Rucphen en Etten, welke door den Economischen rechter te Breda behan deld werd. Hoofdpersonen in deze smokkelzaak waren Martinus Heeren uit Rucphen en A. van» Merode uit Et- ten. De negen andere verdachten, had den als „dragers" bij den smokkelhan del gefungeerd. Heeren was door een opperwacht- méëster der marechaussee op den weg RoosendaalHoeven aangehouden, ter wijl hij niet minder dan 4000 kaasbon nen bij zich had. Naast het onbevoegd voorhanden hebben van deze bonnen was hem tevens den verkoop en de afle vering van 308 kg. kaas zonder afgifte van de daarvoor verschuldigde bonnen ten laste gelegd. Van Merode had verk.icht .en afgele verd 650 kg. kaas en 78 Edammer ka zen. Volgens zijn zeggen had hij van een onbekende 2000 ontvangen en daarvoor in Rotterdam de kaas gekocht. Negen keer waren de smokkelaars mot kaas op stap gegaan naar België. In zes gevallen waren zij daarbij aangehou den; in de andere drie gevallen slaag den zij erin de kaas naar België ge smokkeld te krijgen. Bij de aanhouding der beide hoofdverdachten werd op hen een belangrijk bedrag aangetrof fen. Dit werd in beslag genomen. De Economische rechter veroordeelde Heeren tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek, benevens verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen, de 4000 bonnen en het geld (ƒ3007,50). Hij nam daarbij in overweging, dat verd. een gezin heeft met tien kinderen. Verdachte van Merode werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek, met veibctirdver- klaring van de inbeslaggenoiycn goede ren, en het geld 1877,50). De negen overige verdachten werden veroordeeld tot boeten van f 150.of twee maanden hechtenis en van 350. Een verdachte werd vrijgesproken van het hem tenlasle gelegde. DELFTSCHE POLITIE BOOD KINDEREN EEN MAALTIJD AAN Zaterdagmiddag hebben leden van het Delftsche politiecorps aan 250 ar me kinderen eenige prettige oogenblik- ken bezorgd. De deelnemers aan het gemeenschappelijke tuinbedrijf der po litie, die van de gemeente een perceel grond hebben gekregen, beslotjm nL om ieder een hoeveelheid aardappelen te rooien, teneinde daarvan aan de kin deren een maaltijd te kunnen aanbie den. De groenten waren van particu liere zijde beschikbaar gesteld, terwijl de Centrale Keuken voor de bereiding zorgde. De kinderen lieten het zich goed smaken; aan het slot van den maaltijd was er geen kruimeltje meer over. Een speciale attractie was nog, dat zij bij het heengaan een ijsje en een koek meekregen. De politie muziekvereni ging bracht tijdens den maaltijd vroo- lijke marschmuziek ten gehoore. TERZAKE. Ja, laat ons eindigen met het stame len van veronderstellingen, gebaseerd op wenschdroomen, die toch nooit in vervulling zullen gaan. Laten wij ter zake komen en ons af vragen wat ons belang is, den chaos van het bolsjewisme of een nieuw Europa, waarin arbeid en brood zal zijn voor een ieder, die werken wil en kan. Ongetwijfeld valt ook uw keuze op dit laatste. Maardon dient gij ook volkomen te staan achter onze' man nen die aan het Oostfront voor dat nieuwe Europa strijden. Dan zult gij ook ons fonds, dat zorgt voor de sa menstelling en verzending van duizen den pakketten voor deze strijders wil len steunen. Daarom: ter zake. Het gironummer is 532100 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22 te 'sGra- venhage. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN FLEVO. GOEDE PRESTATIES VAN RüHL EN WOUDENBERG Njjkerk stond Zaterdng ln het toeken van de nationale zwemwedstrijden van Flevo. Van heinde en verro waren zwemsters en zwemmers nnar N Ij kerk getogen om hun krachten op den langen afstand te meten, dan wel om gezamenlijk een prestatietocht te volbrengen. Wat de organisatie betreft, hier geldt ze ker een woord van lof aan het actieve Flevo- bestuur, dat met een uitgebreide staf van medewerkers en ook met medewerking, van de gemeentelijke autoriteiten, nleta nagela ten had om het den deelnemers zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken en olies zoo vlot mogeluk te doen verloopen. Reeds bij aankomst op het Nljkêrkscho station werd voor een feestelijke stemming gezorgd door Nljkerks Fanfare Korps. Vervolgens ging het per boot naar den haven, waar de startba nen gelegen waren. De prestatietochten. Het eerst werd gestart door dames- en heerenleden en nlet-leden van den N.Z.RB, voor den 2 KM. prestatietocht. Het aantal Inschrijvingen hiervoor was zeer groot en de velo toeschouwers aanschouwden eenige „massa-starts": Spoedig bleek, dat velen de logo temperatuur van het water niet kon- cl-'ii verdragen: dlentengcvolgo was het aan tal uitvallers vrij groot. Do dames hebben zich echter buitengewoon kranig gehouden: vnn de 72 gestarte dames volbrachten er 60 den tocht. Dit steekt wel buitengewoon gunstig af bij do prestaties van de heeren der schepping. Er startten 111 „mannen", slechts 43 hadden den moed 2 K.M lang vol te houdenBIJ deze tochten waren on ze stadgenooten van de zwamvereenlglngen A.Z. en P.C. en Neptunus goed vertegen woordigd. Van Neptunus hadden Ingesehrèven de da mes mevr. Seldenfaden. mevr. v. Alphen. mevr. Los. mevr. Wolfswinkel, mevr. Bast en A. Kappel, I. do Gans en R. Wlgtenbroek: d« heeren A. Roodbergen. G. de Vries, H. Blanke, J. Wlgtenbroek. J. Donker. P. Schrij ver, J Reems, J. Bakkenes. A. Woelders, G V. d. Uithoorn en J. v. d. Veen. De volgende A.Z. en P.C -ers hadden inge schreven: mej. L. Lagerwaard, B. de Kruyff en D, de Vaal: de heeren B. Bouma. G. G. Gerritsen. W. v. d. Sande, J. Hardebol. H. P. da Jong. Lang niet alle Amersfoortcrs verschenen san den start en van degenen, die wel kwa men vielen er verscheidene uit. Doch ook hier toonden de dames zich „taaier". Mevr. Los en mevr. Wolfswinkel en mej. R. Wlg tenbroek van Neptunus en mej. B, de Kruyff en D. do Vaal van A.Z. en P.C. zwom men den 2 KM. uit. Volgens do ons ver strekte gegevens waren er slechte twee hee ren. die dezelfde prestatio leverden, n 1. de heer J. Donker van Neptunus en W. v. d. Sande bij A.Z. en P.C. De wedstrijdtocliten Voor de wedstrijdtochten bestond uiteraard grooto belangstelling. Verrassingen deden zich overigens vrijwel niet voor. Nadat zich by de dames aanvankelijk een kleine kop groep gevormd had. gelukte het mej. Craft van „Haarlem", die met haar soepelen schoolslag ieders bewondering afdwong, al spoedig een beduidenden voorsprong te ne men. zy wist den afstand tusschcn haar en no. twee. mej. D. Mlchels van U.Z.C. (Utrecht) steeds grooter te maken en be reikte na 44 min. 17 sec. het eindpunt. Bij do heeren was do spanning grooter. Dn eerste 1000 meter was er nog geen ver- 'OlOidciyken winnaar aan te wijzen. Wel hnd '.:!cb een kopgroep gevormd, die zich onbe dreigd kon voelen. Hierin bevond zich ook de A.Z. en P.C.-cr RUhl. die een keurige race zwom. Na 1000 meter liep echter J. v. Mer- kosteyn van „Haarlem" geleidelik uit en. vergrootte zijn voorsprong dusdanig, dat hij honderden meters voor no. twee, J. W. F. Göbel van Nereus (Zaandijk) in den tijd van 1 uur. 1 min. 37 sec. als eerste anntikte. Langen tyd ln in den kopgroep nog strijd goleverd. waarbij RUhl zich uitstekend weer de en als vyfde In 1 uur 6 min. 2 sec. het eindpunt bereikte. Achter dezen kopgroep zwom G. v. Woudenberg van Neptunus go- rulmen tijd alleen: later kreeg hij gezelschap ATHLETIEK De Zwecdscho athleet Gunder Hagg heeft binnen den tijd van drie weken opnieuw een wereldrecordtijd gevestigd. HIJ verbeter de zijn ouden t.yd op de 1500 meter (3 min. 47.6 sec.) door ln den nieuwen wereldre cordtijd te loopen van 3 min. 45.8 sec. Het laatst erkende wereldrecord- op de 1500 meter werd door den Nleuw-Zeelander Jack Lovelock gevestigd tijdens de Olympi sche Spelen te Berlijn met een tijd van 3 min. 47,8 sec., Oscndarp slaat van Osta. Te 's-Hortogcnbosch zijn Zaterdagmiddag de nationale politle-athletiekkamploenschap- pen gehouden. In de finale 100 meter kwamen de belde cracks Oser.darp en van Osta weer eens te gen elkaar uit. dltrpaal ln gezelschap van '•en viertal andere polltlesprlnters. Do stryd werd met seconde ten gunste van den Hagenaar beslist, die ln 11 sec. zegevierde, een tijd. welke klaarblijkelijk gedrukt werd door de wat zware baan. De 200 meter was voor van Osta. die met anderhalve seconde voorsprong, voor Krijgsveld en van Veen eindigde. Osendarp liep op dit nummer niet rnee. dat hij binnenkort ln Berlijn uitkomt •■li zich moet sparen. Vermelding verdient nog het feit dat er op dezen middag drie nieuwe Ned. polltle- rccords werden gevestigd. Zoo mankte G. Veenstra uit den Haag bij ic; los hoogspringen, buiten de wedstrijden "in. een sprong van 1.77 m. De andere records werden gevestigd door H. Westerhof uit Amsterdam, die da 800 m. Uep ln 2 min. 66 se-, en den Arnhemmer I. our en bij den hinkstapsprong met een sprong van 13.36 m. van hl. v. d. Bent van de A.Z. 1882 (Arn hem). In een eindsprint Je bleek dat de Nep- tunus-man de sterkste was en hl) kon als zesde aantikken (tijd 1 uur 10 min. 12 sec.). Het Flcvo-lld A. v. Veenhulzen eindigde als no. negen. Veie deelnemers woonden nog het avond programma bij. dat daverend slaagde, dank zij do ortlsten Paul Ostra, de bekende con ferencier. Fantaslo (Bob Blcljenburg), de muzikale clown, do charmante cabaretière Katlnkn Kuster, voorts dé goochelende Vo- londammer Jan Hngoort en de snelteeke- noar Roland Wagtcr. die „HamstervroollJk- held" brachten. Vermelden wij nog. dat Nljkqrks burge meester. de heer Z. Bruins Slot gedurende een groot gedeelte van den dag van zl)n be langstelling biyk gaf en ook de prijzen uit reikte. Deze dag zal voor Flevo ongetwijfeld een hoogtepunt van zyn bestaan vormen en met gerecht.vaardlgden trots kunnen bestuur en leden op dit prachtig geslaagde festijn te rugzien. WIJ twijfelen dan ook niet of een volgend maal, als Flevo weer dergelijke wed strijden organiseert, zullen de zwemsters en zwemmers zich do hartelijke ontvangst in Ntjkerk wel weten te herinneren en zich wederom ln grooten getale naar het Veluw- scho stadje begeven. Do uitslagen lulden: 2 K.M.-wedstryd. Dames: 1. mej. C. Kraft van „Haarlem". 44 min. 17 sec.: 2. mej. D. Mlchels van U.Z.C. (Utrecht): 3. mej G. v. d Sanden van O.D Z. (Rotterdam); 5. mej. C. Staudt van HZC. (Hengelo): 5. mej. D. Heeselaars van O.D.Z. (Rotterdam): 6. mej. D. Bosse van H.D.Z. (Amsterdam): 7. mej. A. Jung van Z.I.A.N, Cs Gravenhage); 8. mej. E. F. Schlmmer van A R.B. (Amsterdam): 9. me). H. v. d. Gaag van Z.I.A.N. ('s-Gravenhage); 10. mej, M. Kempcrs van Weusthag (Hengelo). 3 K.M.-wedstrlJd. Heeren: 1. J. v. Merkesteyn van „Haarlem", 1 uur 1 min. 37 sec.: 2. J, W. F. Göbel van Nereus (Zaandijk): 3. J. de Groot van Het IJ (Am sterdam); 4. A. F. Rulmschotel Jr. van H.Z. en P.C. 's-Gravenhage): 5. J. H. W. RUhl van A.Z. en P.C. (Amersfoort) 1 uur 8 rain. 2 sec.: 6. G. van Woudenberg van Neptunus (Amersfoort) 1 uur 10 min. 12 sec.; 7. M. v. d. Bent van A.Z. 1882 (Arnhem): 8, J. M. Vreeswijk van Star (Utrecht): 9. A. v. Veen- hulzen van Flevo (Nijkerk). Wisselschildwedstrijden verliepen vlot GOEDE ORGANISATIE VAN A.A.V. Op het terrein van de A.B. v.L.O. hadden gistermiddag do JaarlIJksche wissel wedstrij den plaats van het district Utrecht van de N.A.U., waarvan do organisatie was opgedra gen aan A.A.V. die met de haar beschikbare middelen voor een vlot verloop van deze wedstrijden heeft zorggedragen. Ook bij deze wedstrijden deed de behoefte aan een sln- telbaan zich sterk gevoelen. De terrelntoe- stand was ondanks den regenval uitstekend. Het zou aanbeveling verdienen, wanneer op het terrein meer afzettingen waren. Het pu bliek kon zich vry op het middenveld be wegen. hetgeen by zulke wedstrijden min der gewenscht ls. De uitslagen lulden: Heeren (Polsstokhoogspr1. C. Hardonfc. A.A.V.. 2 95 M: 3. G. Nleuborg. A.A.V-, 2.70 M,; 3 S. Sancties. Hellas. 2.65 M. Heeren (Hoogspringen): 1. J. Wlcgmlnk, A.A.V 1.70 M,: 2. W. de Rother. Hellas. 1.65 M.; 3. J. do Oruijl. G.A.C.. 1.65 M. Dames (Kogelstooten): 1. U. SUberberg. Athlota. 10.43 M.; 2. B. Pnlm, Bl.-Zw., 9.71 M 3. D. Lescman, G A.C.. 9 52 M. Heeren (Discuswerpen): 1. A. Wellerdieck, Heilus. 37.49 M.; 2. B. Schaap. Tempo, 31,70 M 3. G. Sakkers. Hellas. 31.64 M. Dames (Hoogspringen): 1. A. Majoor. Tem po. 1 25 M.: 2. R. Markus. Athleta. 1.25 M.; 3. B. Hoolboom, Athleta. 1.25 M. Heeren (1500 M.): 1. H. Bos. GA.C., 4.44.2 sec.: 2. M. Helns, AA.V., 4.05.7 sec.; 3. E. C. Maas. Hellas. 4 54.7 sec. Heeren (400 M 1. A. Stellema. G.A.C., 56 3 sec.; 2. J. W. Groen, Hellas, 58.0 sec.; 3. M. C. Klein. Fit, 58 1 sec. Dstaes (200 M.): 1. M. v. Campen. Bl.-Zw.. 30.2 s.: 2. C. v. Voskuilen. Athleta. 31.3 s.; 3. R. Flach, Athleta. 33.7 s. Heeren (800 M 1. W. Krulmer. Tempo, 2.13.8 s.; 2. B. v. Doorn. G.A.C.. 2.15.2 s.: 3. J. v. Linden. Hellas. 2.15.4 s. Heeren (100 M.): 1. C. J. v. d. Wal. Hel las. 114 s.; 2. J. v. d. Hout. Fit. 11,8 s.; 3. L. do Beurs. Hellas, 11.8 s. Heeren (Speerwerpen)1. J, Wolthers. Hellas, 43.31 m.; 2. C. Hardonk. A.A.V.. 41.45 m.; 3. P. de Heus, Tempo. 39.50 m. Heeren (Verspringen): 1. A. P. Wellerdieck. Hellas. 6.79 m.: 2. J. de Gruljl. G-A.C.. 6.01 m.; 3. J. de Goede. Saestum. 5.78 m. Heeren (4x100 m.): 1. Hellas. 47.4 s.: 2. G.A.C.. 49.1 s.: 3. Fit, 49.5 s.; 4. A.A.V., 51.1 s.; 5. Tempo. 53.1 s. Dames (Discuswerpen)1. B. Palm, Bl.- Zw.. 35 69 m.: 2. J. Schryver. Athleta. 33.76 m.; 3. M. SUberberg. Athleta. 26.76 m. Dames (100 m.): 1. G. Baartmans, Athle ta, 13.3 s,; 2, J. Schrijver. Athleta. 13 5 s.: 3. C. V. Alfen Boutehoorn. Bl.-Zw.. 14.7 s. Dames (4x100 m.)1. Athleta. Utrecht, 59.8 s.; 2. Tempo. Bussum. 60.8 s. Heeren (5000 m.)1. B. Klein, Tempo, 17 m. 38.9 s.; 2. D. Gillessen. A A.V.. 17 m. 45 2 s.; 3. J. v. As. G A.C 17 m. 52 2 s Dames (Verspringen): 1. H. v. Nteupoort. Athleta. 4.69 m.; 2. R. Keyzer, G.A.C., 4.40 m.; 3. T. Llnschoten. Athleta. 4.29 m. Heeren (Kogelstooten): 1. P. de Heus. Tempo, 10.85 m.; 2. A. Preuser, Fit, 10.69 m.; 3. E. J. Schaap. Tempo. 10.29 m. Heeren (4x400 m.): 1. A.A.V Amersfoort. 4 nt. 10 8 s.: 2. Hellas. Utrecht. 4 m. 7.2 s.; 3. G A.C.. Hilversum. 4 m. 9.8 s 4. Fit. Zeist. Dames (200-100-80-60 m.): 1. Athleta. Utrecht. 66 s.: 2. BI -Zw„ Utrecht. 68 7 s.; 3. Tempo. Bussum. 69 s. Dames (Speerwerpen): 1. G. Sllberberg. Athleta, 27.76 m.; 2. M. v. Campen, BI -Zw.. 27.13 m 3. O. v. Veer. Tempo. 22.80 m. De eindstand der vereenlglngen wordt, wanneer de puntentelling ls vastgesteld, na der bekend gemaakt. WIELRENNEN NAT. KAMPIOENSCHAPPEN De nationale kampioenschappen, wolke Zaterdag en Zondag in het Olympisch Sta dion werden gehouden, hebben geen ver rassende resultaten opgeleverd, In den eindstrijd voor de achtervolging kwamen uit Schulte en Ben van der Voort! de kampioen ven het vorige janr. Toen was Schulte n.l. geschorst door de U.C.I. en kon zijn titel niet verdedigen. De eindstrijd van thans werd glansrijk door Schulte gewon nen in den prachtigen tijd van 6 min. 29 4 sec. Van der Voort werd ingtnoopen "en verliet daarop do baan. Bij de beroepssprinters vormt Arie van Vliet uit Woerden nog steeds een bijzon dere klasse. Wel trachtte Derksen het hem zoo moeilijk mogelijk te maken, doch veel kon hij tegen den wereldkampioen niet uit richten. want in twee ritten bracht de fi nale de beslissing De eerste rit was de mooiste, waarbij van Vliet hoog de bocht ingaande fel dé- marroerde en aldus van den kop af een fraaie en gedecideerde overwinning be haalde. In den tweeden rit gaf Van Vliet zijn rivaal geheel geen kans. Hij dwong Derksen den kop te nemen waarmede het pleit reeds was beslist. Wel toonde Derk sen ook nog de beschikking te hebben over een goeden eindsprint doch tegenover Van Vliet kwam deze vrijwel niet tot zijn recht. Bij de onafhankelijken evenals bij de amateurs was het krachtverschil tusschen de finalisten aanmerkelijk minder. Pronk legde hier beslag op den titel der onafhan kelijken na een tweetal spannende ritten met Kremers. Bijster toonde zich sterker dan van Boheemen en behaalde in twee ritten den amateurslitel. Zoomin de kampioen der amateurs als die der onafhankelijken konden het Van Vliet ook maar een oogenblik moeilijk maken. Spelend behaalde de wereldkam pioen opnieuw het kampioenschap van Ne derland. Tweede werd Bijster na twee spannende ritten met Pronk. Van Vliet kan op deze wijze reeds op een zeer bijzondere wlelerloopbaaan terug zien. Achtmaal behaalde hij het algemeen kampioenschap en voor de zesde maal in successie den titel der beroepsrenners. Be wees van Vliet zijn superioriteit in den sprint, Schulte toonde zich heer en mees ter in de achtervolging en in den wedstrijd over 50 km, zonder gangmaking. Zoowel Zaterdag als Zondag toonde hij zijn mees terschap op dit terrein en demonstreerde hierbij zeer duidelijk zijn bijzondere kwa liteiten en groote kracht. Vandaar zijn dub bel kampioenschap! RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 21 JULI 1942 Hilversum J, 415,5 M. 6.45 Gram muz, 6.60 Ochtendgymn. 7.00 BNO: Nleuwsber. 7.15 Gram.muz. 7 45 Och tendgymn. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Po litiek weekpraatjo (opn.). 8.30 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Amusements orkest en solist (opn.). 10.00 Flanovoor- dracht. 10.30 Gram.muz. 11.00 Vrouwenmo- zalek. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12 00 u. Theo Uden Masman en zyn dansorkest en gram.muzlek. 12 40 Almanak. 12 45 BNO: Nieuws- en zakeiyke ber. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, dameskoor .Aelher- charme" en gram muz. 14.00 Arnhemsche Orkestvereenlglng. solist en gram.muz. 16.00 Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.). 16.30 Gram.muz. 16.45 Sport en spel voor de Jeugd. 17.00 Matrozenkoor (gr.). 17.15 BNO: Nieuws-, zakeiyke- en beursber. 17.30 Ber- tuti van Dlnteren en zyn orkest. 18 15 Gram. muz.. 18.30 tjeerlands stem van het Oost front. 18.45 BNO: Nleuwsber. 18 55 BNO: Gesproken blnnenlandsch overzicht. 19 05 it. „Het groeit, maar niet vanzelf. Hoe de Over heid Boer en Tuinder helpt". 19 30 Om- en om-programma. 20.15 Gram.muz. en Mevr. van Straten wil het naadje vnn de koin v.—- ten. 21.00 Cabaretprogramma. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. (Vanaf 22.15 alleen voor de Radlo-Centralos, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 22 1524.00 Gram.muz. nilversum n. 301.5 51. 6.45—8.15 Zie Hllv. I. 8.15 Nederlandsche liederen (opn-). 8.30 Gram.muz. 10 00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muz. 11.00 Zang m. pianobegeleiding en gram.muz. 12.00 En semble WUly Kok. 12-45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13 00 Voor do rijpere Jeugd, van het platteland. 13.15 Zang met pianobe geleiding en gram.muz. 13.50 Gram.muzlek. 14.00 Vlotte middagklankon (gr.). 14.30 „Do lichte toets", cabaretprogramma. 15.30 Voor de zieken. 16.00 ..Do balladen van Carl Loe- we". causerie met gram.muz. 16.30 Gram- muziek, 16.45 Viool en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17 30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 De reportage staf presenteert. 18.30 Omroeporkest en Om roepmannen koor. 19 30 BNO: Nieuwsberich ten. 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje. 19,50 u. Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Engelsche uitzending: ..Holland and the economie reorganisation". Voor de Radio-Centrales Gram.muz. 20.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muz. 20.45 „Hel, 't was In de Mei", luisterspel. 21.30 Gram.muz. 21.45 u. BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwydlng. 22.15—24.00 Zie Hilver sum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOB: Ernstige muziek. Het programma, dat om 14.00 uur over Hllv. I door de Arnhem sche Orkest Vereenlglng onder leiding van Hein Jordans, met medewerking van den violist Jan v. d. Velde ten gehoore wordt gebracht, vermeldt o.m. werken van Mozart, Fr. Wouters. L. Aubert en L. Toebosch. De solist laat Beethoven's belde vloolromances hooren. Helene Ludolph geeft om 20 15 uur (Hllv. II) een zangvoordracht met liederen van Reger en B. v. d. Slgtenhorst-Meyer. sport. Om 16.45 uur (Hllv. I) vertelt Joris v. d. Berg over „De tour de France". Land en volk. De directeur-generaal van den landbouw, de heer G. J. Ruiter zal. om 19.05 uur over dea zender Hllv. I een be langrijke rede houden waarbij hij o.a. een serie uitzendingen zal Inleiden, welke ln de volgende weken op denzelfdcn tijd gebTacht zullen worden onder den titel „Het groeit maar niet vanzelf. Hoe de overheid boer en tuinder helpt". FEUILLETON DE DOODSBLOEM door dr. H- W A N 1 N G 62. 'Dat was tenminst" duidelijk cn voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar. Ik zette mc vierkant op mijn hakken en wachtte. Tegenover me zat op den grond, als een klein hoopje menschelijkheid, de kleine gedaante van het veldje, doch deze boezemde mij nu 'geen vreet meer in. Het duurde lang. Misschien wel twee volle uren. Af en toe sloeg een verre kerkklok. Een haan kraaide, twee-, of driemaal. Ik wachtte. Over me zat de gehurkte gedaante. We zwegen. Eindelijk na een eeuw van zenuw- sloopend wachten weerklonken voet stappen. die met rjstigen tred nader den. De- deur werd met een sjeutel ge opend. De kleine vrouw tegenover me leg de zich nu plat op den grond en be dekte het hoofd met de handen. De bewoner van het huis, verscheen nu in de deuropening en duwde de deur geheel open. Daarna trad hij eer biedig terug. Ik zag Stroedel buiten staan, in het schijnsel van het ganglicht en zag hein een pas terugtreden, om voorrang te laten gan een geheel in het wit ge- klcede figuur. Een jonge vrouw leek het te zijn, met een forsc'i gezicht en lange blonde krullen. Hei was een zeer schoone verschijning en in mijn oversoanncn verbeelding meende ik een soort madonnafiguur te herkennen. In de volgende econde evenwel zag ik mijn dwaling. Het was geen vrouw. Het was een jongen met lang krul lend blond haar. Ik herkende hem van zijn portret. Het was WimU De lang vermiste!!! Hevig geschrokken en verheugd liep ik op hem toe. Wim, ben jy het? Is het moge lijk? Uiterst verrast keek de jongen op. Meneer spreekt Hollandsch! was het onverwachte antwoord. Ja natuurlijk. Maar ben je het werkelijk? Hoe kan het, v.aar ben je geweest? De jongen streek met de hand over het voorhoofd en scheen zijn gedachten bijeen te zamelen. Meggiko, zeide hij. Nu mengde Stroedel zich in het ge sprek. Neen, niet Meggiko, Nederland! zei hij. Toen gebeurde er iets verrassends, alsof er nog niet genoeg emotie was. De in devotie neerliggende vrouw was eensklaps opgestaan en wierp zich als oen furie op den man, die achter Stroedel stil c-n bescheiden was blij ven staan. Zy sprong in een paroxis me van woede letterlijk boven op hem cn beet en krabde hem in het gelaat, dat het bloed er uit stroomde. We wierpen ons op de woedende feeks en trokken haar met veel moeite van baar slachtoffer af, dat er niet aan dacht om zich te verweren en haar kalm met bovenmensehelyke berusting liet begaan. In een paar seconden had ze hem gewojaig toegetakeld. Een roofdier zou het haar niet verbeterd hebben. Zijn gezicht was onherken baar, zijn mond was opengescheurd en groote gapende sneden liepen over zijn .oorhoofd cn wangen. Als ik het niet voor mijn oogen had zien gebeuren, zou ik nooit hebben kunnen gelooven, dat zoo een klein vrouwtje, met geen andere wapens dan haar tanden en na gels, in een oogwenk zooveel verwoes tingen kon aanbrengen. Toen we haar echter van haar slacht offer hadden weten af te trekken, wierp zy zich onmiddellijk weer op den grond en hervatte haar onderworpen houding. Gelukkig scheen zij alleen tegen den man een grief te hebben en liet ons ge heel ongemoeid, ofschoon het wegtrek ken nu niet bepaald zachtzinnig ge schied was. Mijn attentie werd echter in zoo hooge mate door den jongen getrokken, dat ik haar letterlijk weer vergat en mij direct tot dezen wendde: Ja. hier in Nederland. Meende je ergens anders te zijn? Meggiko, herhaalde hij, En hy keek me met de meest mogelijke ver bijstering aan. Neen, Wim. Hier is Nederland en je vader en moeder en Annie en Betsy zijn hier vlak bij. Ik kan je er dadelijk heenbrengen, als je dat wilt. Wim was blijkbaar te verbaasd om een woord te uiten. Gelukkig kwam Stroedel mij te hulp. De jongen meer.t, dat hy in Mexi co is. Hij is het slachtoffer van een hoogst wonderlijke ontvoering, maar ik zal hem wel weer terechthelpen, zeide hij in het Duhsch. Ga jij maar naar de familie Offermans en deel daar het blijde nieuws mede. Ik volg dan niet den jongen in een minuut of vijf. Dat liet ik me geen tweemaal zeggen. Geheel buiten adem was ik in twee mi nuten aan de achterdeur der villa. De familie zat daar precies als ik ze verlaten had. nog steeds in diepe ver slagenheid. Ik moet er raar uitgezien hebben, wa>it allen stonden bij mijn komst uit hun stoelen op en staarden mij met groote verbazing aan. (Wordt vervolgd),

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2