De Europeesche Jeugdbond opgericht Dictaat van Versailles pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1942 OOK 01' DE NEDERLANDSCHE JEUGD RUST DE TAAK ZICII EEN PLAATS IN HET NIEUWE EUROPA TE VERWERVEN Gisteren is te Weenen in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der Europeesche jeugdorganisaties op plechtige wijze de Europeesche Jeugdbond opgericht. De Rijksgevolmachtigde voor de jeugdopvoeding. Rijksleider von Schirach legde hierbij een principieelc verklaring af. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van e voorwaarden en toestan den, waaronder dc Duitsche jeugd tot 19 IA dus voor den wereldoorlog, is opge groeid, verklaarde von Schirach: Wat tjj<ffns den wereldoorlog opgroeide, was een jeugd zonder toekomstbesef. Het vredesdictaat van Versailles ontwapende niet alleen de soldaten en maakte van een groote mogendheid een slavenstaat, doch het trof vrouwen en kinderen en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie. Het jodendom stelde zich toen in het bezit van alle in strumenten, welke dienden om de openbare meening te beïnvloeden en drong daarenboven in alle Europeesche regeeringen. Door de corrupte dagbladen werd het joodsche woord verspreid: „Ër is geen dommer ideaal dan dat van den held". Dc jonge generatic werd hiervoor in de plaats een onbeperkte vrij heid cn sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde von Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschlnnd met de oprichting van de nationaal-socialistische arbei derspartij inluidde en die door Musso lini in Italië met de trotschc leuze ,.ge- looven, ju-hooi/.amen cn strijden" werd teweeggebracht. Daartegenover stelde Baldur von Schirach het bolsjewisti sche Rusland, dat door zijn methoden van stelselmatige uitroeiing van deti invloed der ouders en door dc zedelijke verwijdering van zijn jonge generatie in de wereldstatistsck voor jeugdige misdadigers de eerste plaats veroverde en Engeland, dat van zijn feodale scho len opleidingsinstituten maakte voor een kleine verwonde» kaste, welke on danks alio luid verkondigde democrati sche idealen er zorgvuldig voor waakte, dat zij onderling de politicise en econo mische zaken van het reeds te koop staande empire konden doen Met be trekking tot hetgeen in de VS. gebeur de. merkte hij op. dat men daar bij go- brok aan eigen ideeën alleen Europee sche voorbeelden copieerde on dat men dus dharover geen beschouwingen hoeft te geven. De bekroning. Ten aanzien van de oprichting van den nieuwen Europceschen jeugdbond zcide spreker: Deze bond is het zinne beeld van de nieuwe betere orde, welke Europa langs vreedzamer^ weg wilde oprichten. Een jarenlange ontwikkeling, waarbij de gedachte aan een aaneen sluiting van de Europeesche jeugd or ganisch uit onze kameraadschappelijke samenwerking is gegroeid, vindt thans haar bekroning. De beteeken is van de Europeesche bonden ligt in het feit, zij als uitgesproken nationale opvoe dingsgemeenschappen in volken zelf zijn ontstaan. De nationale eigenaard van de hier vertegenwoordigde organi saties staat er borg voor. dat de nieuwe Europeesche Jeugdbond zijn politieke cn paedagogisehe taak zal vervullen. Hij begint het leven met zijn program waarin hij de onderlinge achting der af zonderlijke organisatic-s, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is. en daardoor de eerlijke kameraadschap der Euro peesche jeugd tot den grondslag van zyn werkzaamheid maakt Structuiir vtm den Bond. Aan het slot van zijn openingsrede gaf Reichsleiter Baldur von Schirach nadere bijzonderheden over de inwen dige structuur van den Europeeschen Jeugdbond. In den kring der leiders van den Bond, aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelyke rechten.' i De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde dc Reichsleiter Italië voor. «Ten aanzien van de latere congressen stelde hij voor, dat de plaats wordt vastgesteld door het presidium op grond van de ingeko men aanvragen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid bestaat, dat. op zijn grond een jeugdcongres wordt gehouden. Een aanvraag om het lidmaatschap van den Bond kan slechts door een jeugdleiding, die daartoe door haar re geering gemachtigd is, gericht worden tot hel. presidium, dat over opneming zal beslissen. Voor de plechtige oprichting van den Bond hebben in de Burg de gevolmach tigde staatsjeugdleiders een bezoek ge bracht aan den Rijksleider Baldur von Schirach. De volgende staten* waren verte genwoordigd: België, dr. Lehembre voor de Vlaamscho jeugd cn André der Vael voor de Waalsche jeugd; Bulgarije, dr. Stephan Letskof; Denemarken, lui- tenant-kapiteii. Jensen; Finland, Loo- hivouri; Kroatië, prof. dr. Orsanis; Ne derland, van Geelkerken; Noorwegen, Axel Stang; Rcemenië, generaal Ilies- cu; Slowakije, hoofdleider van de Hlin- kajeugd Alois'Mecik; Spanje, José An tonio Elola en de Spaansehe vrouwen en meisjesleidster Pilar Primo de Ri vera; Hongarije, veldmaarschalk-luite nant Vitez Alois, von Beldy. Reichsleiter Baldur von Schirach er. de eerste jeugdleider van het fascisti sche Italië, Renato Ricci, zijn uit erken telijkheid voor de verdiensten, welke zij zich hebben verworven bij het bren gen van eenheid onder de Europeesche jeugd, tot eerepresident benoemd. LUCIFERS BEHOOREN NIET IN KINDERHANDEN Hoe gevaarlijk het spelen met luci fers door kinderen is, bleek weer- eens te Breda, toen aan den Nijverheidssin gel een daar gelegen vat spiritus tot ontploffing geraakte, waarbij* twee kin deren weiden gewond. Drie kinderen waren in de nabijheid van het vat aan het spelen. Zij gebruikten daarbij luci fers en een der kinderen kwam op de ongelukkige idee een vlammetje bij het vat te houden. Het vat sprong met een knal uiteen. De negenjarige A. van G. kreeg ernstige verwondingen. Ook de zevenjarige J. de L. liep verwondingen op.. „Dag voor het Oostfront" De Haagscïie W.A. heeft Zondag een ..Dag voor het Oostfront" gehouden cn daarmede een bijdrage geleverd, cie in het bijzonder door de aan dat front strijdende Nederlandsche militairen op priis zal worden gesteld. Het resultaat was een netto-opbrengst van 1600. welke aan de Nederlandsche Waffen S S. is overgedragen. Op verschillende manieren kon men zijn penningske voor cht doel offeren. De W.A.-muziek concerteerde 's mor gens te elf uur in de tent aan het Haag- sche Bosch, een Duitsch militair mu ziekkorps liet zich op denzelfden tijd hooren op het terrein aan den Hofweg en in den namiddag in het Haagsche Bosch, waar verder ook het muziek korps van dé Haagsche politie een uit voering gaf. Tydens deze concerten wer den collecten gehouden, De nationale Jeugdstorm gaf op het terrein hij de Boxchtent bciksdemonstra- tïes onder leiding van Peter Wagner, waarvoor veel belangstelling werd ge toond. In kleine tentjes werden fruit en gebak verkocht en tenslotte werd een loterij met 200 prijzen gehóuden, waar voor de loten tegen het geringe bedrag van tien cent verkrijgbaar waren Ongeveer 3000 bezoekers hebben van hun belangstelling doen blijken. Onder hen werden opgemerkt de gemachtigde van den leider der N S B voor Zuid- Holland. baron van Haersolte, de ge westelijk leider M. J. A van Iersel en de oud-heerbanleidcp-J. E. Feenstra. Het is gebleken, dat het bericht, waarin onder meer werd bekend' ge maakt. dat in boomgaarden of fruit- teeltbedrijven de eetgelcgenheden van fruit niet meer zijn toegestaan, alsmede dat de verkoop van fruit door telers rechtstreeks aan consumenten thans in het gehcele land is verboden, tot mis verstand aanleiding heeft gegeven. De mc-ening heeft namelijk post ge vat, dat het den telers nu niet meer is toegestaan van hun oogst een deel voor eigen gebruik te bestemmen. Uitdruk kelijk wijst het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd er op. dat dit onjuist is. De telers kunnen over dat gedeelte van hun oogst, dat zij voor eigen gebruik noodig hebben, vrijelijk beschikken. DE WINKELSLUITING EEN ENQUêTE TE. HILVERSUM De burgemeester van Hilversum, jhr. mr. E. J. B. M. von BönningHausen is er toe overgegaan het Winkelsluitingspro bleem ter plaatse grondig te regelen. Met het oog op een voorgenomen wij ziging van de plaatselijke Winkelslui- tingsverordening heeft hij n.l. besloten de gelegenheid voor alle winkeliers in deze gemeente open te stellen om deel te nemen aan een enquête, waardoor men de wenschen der winkeliers zelve omtrent sluiting der winkels op bepaal de morgens of middagen zal verkrijgen. Deze enquête sluit op Maandag 21 Sep tember a.s. Door dezen maatregel ver wacht men dit probleem zoo bevredi gend mogelijk te kunnen oplossen. AAN DEN „SCHANDPAAL!" Hilversum rekent af met zijn zwarte handelaren In opdracht van dea burge meester jhr, mr. E. J. B. M. von Bönninghausen, is in deze ge meente een oud gebruik uit vroeger eeuwen, nL het „Schand- bord" weer ingevoerd. Aan den muur van het politiebureau in de Langestraat is een groot bord opgehangen, waarop te lezen staat „Uw gezin wordt oedreigd door waarna de naam van den overtreder, die in het alge meen belang dient te worden gesignaleerd, wordt ingevuld. Daaronder wordt een kort uit treksel van het gemaakte pro ces-verbaal opgehangen, waarin de burgemeester de aandacht vestigt op de gepleegde wanda den van den „gehangene". De eerste, die op het schand- bord verscheen, was een groen tehandelaar uit Loosdrecht, die Zaterdag j.l. bij het venten te Hilversum andijvie en groene kool tegen veel te hooge prijzen had verkocht. Hij zal op dit „schandbord" worden opgevolgd door een ieder, die zich schuldig maakt aan zwarten handel, clan destiene slachtingen, prijsopdrij vingen en soortgelijke daden. ONDER BESCHERMING DER DUITSCHE WAPENEN Onaer de bescherming van Duitsche wapenen worden de zendingen van het verzorgingsfonds van het Hoofdkwar tier van het vrijwilligerslegioen Neder land naar het front vervoerd. Hier in het vaderland worden de go- schenken in gesloten wagons verladen, die rechtstreeks doorgezonden worden naar het Oosten. Heel de machtige or ganisatie van de Duitsche Weermacht en van de speciaal daartoe opgerichte afdeehng frontzorg van het Hoofdkwar tier van het Vrijwilligerslegioen Ne derland staat ter beschikking. Veel is er reeds voor de mannen aan het front gedaan. Maar er kan en moet nog veel meer gedaan worden. Uw bijdrage is daartoe noodig. Stort, haar vandaag nog| op girorekening 432100 t.n. Verzorgings-i fonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. tCOENRAAD VAN OEN ARBEIDSDIENST Uitgelachen en niet begrepen ZWARE STRAFFEN VOOR SLUIKHANDELAREN BOETEN VAN TIEN EN NEGENDUIZEND GULDEN Controleurs van den Centralen Crisis Controledienst hebben indertijd vastge steld, dat aan landbouwer te Zoeter- meer aardappelen frauduleus verhan delde. Het onderzoek in deze zaak freeft geleid tot een vefvolging en onlangs is de bewuste landbouwer door den tucht rechter veroordeeld tot een boete van 10.000.Deze hooge boete, waarme de 'smans plichtsverzaking ten aanzien van de voedselvoorziening van ons volk is bestraft, staat in verhouding tot den ernst van het geval. Volgens de administratieve gegevens moest de landbouwer op het moment van het onderzoek nog zeer groote hoe veelheden Roode Star en Eigenheimers in voorraad hebben en er bleek slechts' zeer weinig aanwezig te zijn. Verdachte verklaarde, dat de Eigen heimers allemaal waren verrot en dat de opgave van de Roode Star op een vergissing moest berusten. Waar de rotte aardappelen dan geble ven waren, kon bij "iet verklaren. De tuchtrechter heeft, blijkens de op gelegde boete, niettemin de overtui ging. dat de landbouwer zich aan een ernstige overtreding van de voor hem geldende voorschriften heeft schuldig gemaakt. Wegens het verkoopen van een groo te partij toiletzeep zonder bon is de grossier B. Albada Jelgersma te Breda door den economischen rechter veroor deeld tot een geldboete van 9.000. of vier maanden hechtenis. RillerigHuiverig? Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. Neem 'n AKKER TJE De Nederlandsche Pijnstiller Adv, Veehouders onttrokken melk aan haar bestemming HOOGE BOETEN OPGELEGD. Er zyn nog steeds, veehouders, die zich niet storen aan de wettelijke bepa lingen, die op het gebied van de melk- aflevering bestaan. Zonder zich te be kommeren om de ernstige schade, die zij aan de voédselvoorziening van ons volk toebrengen, leveren zij in strijd met de voorschriften de door hen ge wonnen melk af aan slijters of recht streeks aan consumenten. Daar een doeltreffende melkvoorziening van ons volk yereischt, dat deze melk aan melk- verwerkende of standaardisatiebedry- ven wordt afgeleverd, zijn de melkvee houders hiertoe verpacht. Bij overtre ding hebben zij zich voor den tuchtrech ter te.verantwoorden en de boeten, die den laats ten tijd worden opgelègd, zijn niet gering. Veehouders te Amsterdam en Ju li anadorp (gem. Den Helder), die bo venvermelde bepalingen overtraden, zagen zich dezer dagen door den tucht rechter- te Alkmaar een boete van 1000.opgelegd. Dezelfde boete zal moeten worden opgebracht door een veehouder te Sijbrandahuis (Gem. Dun- tumadeel), die voor den tuchtrechter te Leeuwarden moest verschijnen, daar hij volle melk rechtstreeks aan consumen ten had afgeleverd zonder distributie bescheiden in te nemen. Dezelfde tuchtrechter veroordeelde een veehouder te Sneek tot een geld boete van 1500daar deze een groote hoeveelheid volle melk aan een melk- tapper had afgeleverd, eveneens zonder distributiebescheiden in te nemen. De hoofdambtenaar voor de tucht rechtspraak was in beroep gekomen van een uitspraak van den tuchtrechter te Zwolle, die een landbouwer te Dene kamp tot 1000.boete veroordeeld had. De man had niet alle door hem ge wonnen melk, voor zoover daarvoor be stemd, afgeleverd aan een melkver- werkend of standaardisatiebedrijf en bovendien volle melk verkocht zonder distributiebescheiden daarvoor in ont-' vangst te nemen. Het centraal college voor de tucht rechtspraak achtte een hoogere boete noodzakelijk dan in eersten aanleg Was opgelegd, daar een belangrijke hoeveel heid melk aan haar wettelijke bestem ming was onttrokken De man werd der halve veroordeeld tot een geldboete van 2000.—. GESLACHTE SCHAPEN IN EEN KINDERWAGEN Amtfcenaren van den C.C.C D. hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Eemnes een clandestiene slagerij ontdekt. Twee personen, zekere H. v. d. B uit Eem nes en J. E. uit Laren waren toen juist bezig twee pasgeslachte schapen in een kinderwagen te pakkdn om deze zoo naar de gemeente Laren te vervoeren. Hel vleesch werd In beslag genomen, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. Als bijzonderheid diene, dat de schapen geslacht werden in een minder zindelijke huiskamer, terwijl elk behoorlijk slacht- gereedschap ontbrak. Alles werd met een gewoon mes gedaan. TWEE JAAR GEVRAAGD WEGENS EEN MESSTEEK De 37-jarige mijnwerker V. uit Hoens- broek heeft voor de rechtbank te Maas tricht terechtgestaan wegens mishandeling van zijn huisbaas, den mijnwerker Arcts, dien hij op 18 Juli j.l. bij den uitgang van Staatsmijn Emma met een mes in de borst heeft gestoken. De oorzaak van de steekpartij was een maandenlange plagerij van den huishaas tegenover zijn huurder en toen verdachte op den morgen van 18 Juli bij deurwaar- derscxploit een zware onkostennota kreeg beteekend, was hij het huis uitgeloopen met de woorden- „Ik ga er een eind aan maken" met het bovenvermelde gevolg. De steek, dien verdachte aan A. toebracht, stuitte af op een rib, zordat de verwonding onbeduidend was. Later op den dag heeft verdachte zijn aanval willen herhalen, doch kon toen daarin door een marechaus see worden verhinderd. De Officier van Justitie, mr. Dubois, cischte wegens poging tot zware mishan deling met voorbedachte rade, een gevan genisstraf van 2 jaar. daarbij de houding gispende van den huisbaas, die verdachte ..het bloed onder Be nagels had gehaald". Nadat mr Kallen uit Geleen clementie had bepleit, werd de uitspraak bepaald op 28 September. DE NED. ARBEIDSDIENST DEMONSTREERT TE ASSEN Assen, de hoofdstad van „Het Olde Landschap", stond Zondag in het tee- ken van den N.A.D. Voor 't eerst heb ben de mannen van het derde korps zich gezamenlijk aan den yolke ge toond. Dit derde korps omvat de kam pen Hooghalen, Gasselte, Borger, Schoonloo, Westerborg, Odoorn Zwgeloo. Des middags om twaalf uur defileer den de mannen in de Brinkstraat voor talrijke autoriteiten; des middags werd op het fraai gelegen Sportpark de eigen lijke demonstratie gegeven. Ook hier waren talrijke autoriteiten aanwezig. Onder leiding van Hopman Luitinle werden in vlot tempo de oefeningen uitgevoerd. Als inleiding de loopoefe ningen en daarna de vormende oefe ningen in verschillendé variaties, correct werden volbracht. Eenige wed strijden leverden een levendigen aan blik op. Speciaal met die van de hinder- nisbaan leefde het publiek mee. Wester- bork trad met 33 p. als winnaar uit den stryd, gevolgd door Schoonloo met 26 p. en Zweeloo met 25 p. Het oratorium, dat hierna volgde, gaf het publiek in korte trekken een goed beeld van hetgeen de Arbeidsdienst is en wil. De uitstekend geslaagde middag werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Op bon 386 van de Bonkaart Alge meen is voor de loopende distributie periode alleen vermecelli, macaroni of spaghetti verkrijgbaar gesteld. Dit is geschied om de voorraden in evenwicht met het verbruik te brengen. Inderdaad is de wijziging van het systeem tot ver strekking van de keuzeartikelen maize- na, sago, aardappelmeel, puddingpoe der, vermecelli, macaroni of spaghetti in overweging genomen, doch, naar men van bevoegde zyde mededeelt, staat nog niet vast, dat na September beurtelings een bon voor vermecelli en een bon voor maizena zal worden aan gewezen. SPORTNIEUWS Naar van de zijde van den Europeeschen Boksbond bekend wordt gemaakt, beeft de bond kennis genomen van bet terugtrekken van den Europeeschen kampioen in bet zwaargewicht Max Schmeling. De AP.PE. zal reeds binnenkort een gevecht voor dezen vrijgekomen titel uitschrijven, waarvoor de Italiaan Muslna en de Duitsche kampioen Walter Neusel in aanmerking komen. Mannen van standaard 3 der Germaan- sche S S. in Nederland hebben te Hilver sum in handen van S.S Untersturmführer Hartmann de proeven voor het Reichs- sportabzeichen afgelegd Voor het behalen van dit rUkssportlnslgno dient aan een vijftal eischen te worden vol daan en deze sportieve verelschten zijn voor al voor ongetrainde manschappen bijzonder zwaar. Niettemin „had men deze wedstrijden, welke te Hilversum werden gehouden, geor ganiseerd. omdat men wenschte vast te stellen welke prestaties dc manschappen ln ongetralnden vorm en dat was bij deze deelnemers grootendeels het geval kun nen bereiken. De proeven werden door 60 mwischappen afgelegd, waarvan er elf aan alle eischen voldeden en dus het sportlnslgne behaalden, negen voldeden aan vier en twaalf aan drie der gestelde eischen De leiding berustte ln handen van SS. Opperstormlclder Heubel. terwijl de techni sche organisatie werd verzorgd door den lei der van de storm 't Gooi. S3. Onderschaar- lelder Kleve. De S.S. Obersturmbanföhrer Montel ge tuigde van zijn belangstelling voor deze sportieve prestaties door leden der Germaan- sche S.S ln Nederland door een gedeelte der PToeven bij te wonen, WIELRENNEN NEDERLANDERS IN ITALIË GESLAGEN De resultaten van de Zondag gehouden wedstrijden, waaraan de Nederlandsche rea- Pellenaers, Boeyen en Bakker deelna-" men zijn als volgt: Bij de achtervolging over 3200 meter won- in Battesinl—Bergomi met veertig meter van Leoni—Bakker, terwij! Pellenaers— Boeyen op 120 meter geslagen werden door CoppiFavallï. De 2 uur koppelwedstrijd den grooten prijs „Erlotti" werd gewon nen door MagniCateüi met 37 punten. Tweede werden, eveneens met 37 punten Bartali—Ricci en derde Pellenaars—Boeyen met 33 punten. Gereden werden 95 km. met gemiddelde van 47.550 km. per uur. SCHAKEN Het groote tournooi. dat de Bossche schaakvereeniging heeft georganiseerd, is gisteren geopend. Er wordt gespeeld in veertien groepen van vier personen en een eeregroep, welke is samengesteld uit de sterke spelers W. Koomen. Amersfoort. II. Blok, Schiedam, ir. Van Steenis. Am sterdam en de Brabantsche kampioen drs. Stumpers, Eindhoven. In groep 1 zijn ingedeeld de Nederland sche kampioene men Koomen, mr. E. Mulder. Rotterdam. P. de Lange, Den Bosch en H. van de Laar kampioen van Den Bosch. Jarenlang ondrage- lijke hoofdpijn. Thans weer plezier in het werk, Mevrouw M. G. te W. schrijft dd. 18-7-1942: „Tien jaar lang kwel de mij ondragelijke hoofdpijn. Nadat ik evenwel een kuur met Ovaaltjes heb gevolgd zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumstiek. ischiass. spit, verkoud heid. griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agent schap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten Slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentschap, Nassaukadc 373, Amsterdam. Ad* Blijkens de Staatscourant van 14 de zer heeft het College van Ryksbemid- delaars een regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de werk nemers in het bontbedrijf vastgesteld. Per jaar zullen de werknemers zes dagen vacantie' genieten. Voor het overige bevat de regeling o.a. eenige bepalingen betreffende door betaling van het loon over Christelijke feestdagen en bij verzuim en betreffen de de beëindiging der dienstbetrekking. Deze beschikking gaat in op Maandag 21 September 1942. DEZfc WEEK VERDUISTERIN6SWEEK Helpt allen mede in uw om geving de verduistering zoo goed mogelijk te doen zyn. Het Is ons aller en uw eigen levensbelang. Goed verduisterd, goed be schermd. RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 16 SEPT. 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Volksliedjes (gr.pl.). 7.30 BNO: Nieuws- ber. 740 Ochtendmelodle (gr.pl.). 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.40 Halfweg. 8 50 Groninger Or kest Vereenlglng (opn.). 9.00 Solo- en koor zang (gr.pl 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Solo- en koorzang (gr.pl.). 10.00 Solls- tenplaatjes. 10 30 Vraaggesprek „Het Mlllloe- nenlljntje". 10.45 Gerard van Krevelen en zyn orkest en solist. 11.30 Cello en plano. 12.00 Almanak. 12.05 Klnas van Bccck cn zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke bcr. 13.00 Amusementsorkest en solist.. 14 00 u. Halfweg, gevarieerd programma. 15.00 Een eeuw mode. luisterspel 15.20 Halfweg, geva rieerd programma. 16.00 Zang, cello en clave- clmbel. 16.30 Kamermuziek (gr.pl 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber 17 0O Orgelconcert. 17.30 Op zoek naar de ziel van den vlsschor, reportage. 18.00 Ensemble Wil ly Kok en solist. 19.00 Wat niet In de krant staat, causerie. 19.15 Bcnjamlno Gigll zingt (gr.pl.). 10.30 BNO: Nleuwsber. 19 40 BNO' Zakelijke praatje over c'en landstand. 19 55 Luisterspel: „De zwarte handel lokt". (Van af 20.15 alleen voor dc Radio-Centrales, die over een HJnverqjnillng met de studio be schikken). 20.15 Omroep-Symphonle Orkest en solist (opn.). 20,45 Groote Nederlandsche vocalisten, causerie met muzikale Illustratie. 21.25 Pianovooidracht (gr.pl 21 45 B2*0 Nleuwsber. 22 00 Weenen op z'n b?st (gr.pl.l. 23.00 Prauenllebe und - Leben (gr.pl-). 23 30 24.00 Dansmuziek (gr.pl Hilversum H. 301.5 M. 7.15740 Zie Hilversum 1. 740 Ochtend- gymn. 7.50 Sportnieuws. 8 00 Voor de rijpere Jeugd van het platteland. „8.40 Orkestcon- (gr.pl.). 9.00 Viool- en planosoll (gr. pi.). 9 15 Voor de hulsvrouw 9 30 Een lied. een lach. (gr.pl 10.00 Godsdienstige uit zending, 10.30 Planovoordracht. 11.00 Voor de kleuters, 11.20 Symphonlo Orkest (gr.pl.). 1130 Ensemble Joan Lancé. cn grsmmuz. 12.30 Programma-overzicht. 12 35 Sympho- nle-Orkest (gr.pl.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 u. Landbouw reportage. 13.15 Orkest van do Nederlandsche Kamer opera en solist. 14.00 Godsdienstige uitzen ding. 14 30 Kamermuziek van de tentoonstel ling ..Vicr Eeuwen Nederlandsch Muziekle- 15.15 Plano en orkest (gr.pl 15.30 Voor de vrouw. 15 45 Plnnovoordracht (gr. pl.). 16.00 Revldasectet. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Voor de Jeugd. 18.30 BNO: Nleuwsber. 18.40 Splegl van den dag. 18.50 BNO: Brabantsch praatje. 1900 Musette-orkest van Erich Sehneidewind (gr. pl.). 19.15 Wij Socialisten. 19.30 Vreugde en arbeid, gevarieerd programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.30 Luchtig pianospel (gr pl.). 20.55 Vreug de cn arbeid, gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.10—24.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek: Het orkest van de Ned. Kameropera concerteert om 13.15 uur (Hilv. II) oJ.v. Jan Koetsier m.m.v. den te nor Chris Taverne. Er worden werken uitge voerd vafi Hendrik Ariërs. Hans Schouw- Henk Badlngs en Oscar van Hemel. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: yan 15 Sept. 19 57 tot 16 Sept. 7.15 Maan: op 16 Sept. 13.57 ond. 16 Sept. 23.11 FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? 45. Niemand moest welen, waar Joe Gol den gebleven was. Ook toen hij de oproep gelezen had om zich met Taussig in New York in verbinding te stellen, waar een belangrijk bericht voor hem lag, was hij daar niet op ingegaan. Hij zei bij zichzelf dat deze agent, die voor hem nog nooit ge werkt had. maar door Englc al veel geld had verdiend den beroemden*equilibrist on middellijk het adres van Golden verraden zou Bumps zat niet ledig Weliswaar oefende hij nooit Maar in'zijn gcmeubillecrde ka mer las hij alle artistcntijdschriften van Europa en Amerika door. Op de meeste daarvan was hij geabonneerd en hij door zocht ze systematisch naar cenig bericht omtrent de Eaglctroep. En eindelijk na maanden van vruchteloos'zoeken vond hij den naam Eagie in het Amerikaansche vak blad ..Bill board". Daar stond onder tallooze heel fijn ge drukte programma's uit de heele wereld ook dat van het reizende circus Santigo y Artas, dat op het oogenblik te'Matanzas in Cuba zijn tenten had opgeslagen. En één nummer op dat programma was van de Eagle-troop Bumps wist wel, dat Cuba duizenden kilometers van Sofia waar hij op het oogenblik met Pellini's reizend variété was aangeland verwijderd was. Niettemin nam hij onmiddellijk besluit om naar Cuba tc reizen.' Hij zond den naastbijzijnden agent Plnck in Weenen een expressebrief, waarin hij hem zijn Bumps-nummcr be schreef en zich voor MIddel-Amerika, bij zonder Cuba aanbood Het antwoord kwam per omgaande: „Eer ik uw nummer gezien heb, kan ik tot mijn spijt nie'.s voor u doen." Noch dienzelfden dag verzocht Bumps zijn directeur om zijn engagemen' te mogen verbreken. Tegen een kleine schadeloos stelling wilde de Levantijn hier in toestem men. Bumps betaalde, pakte zijn koffers en reisde haastig na3r Weenen. Plack verzocht dc directie van .Ronacher' om Bumps op een avond als tusschennum- mer te laten optreden, zoodat hij zich eenlg oordeel zou kunnen vormen. Dien avond had ,de vroolljke huisknecht' hijna ernstig pech. Bij zijn val van de tnfelpyramide het cenig gevaarlijke oogenblik in het heele nummer werd hij een seconde eer hij het salto moest maken onzeker en kon zijn aar zeling slecfcts nog door een geforceerd tem po inhalen Het had maar een haar ge scheeld of hij zou met gebtoken hals op het podium hebben gelegen Toen hij zich naderhand nauwkeurig afvroeg hoe het zoo ver had kunnen komen, ontdekte hij, dat hij weer absent vgas geweest, weer aan Edith tqi Zephorn gedacht hadHij schudde zijn hoofd over zijn eigen ver strooidheid: dat idée-fixe zou hem nog eens het leven kosten.. Plack was van oordeel, dat Bumps nog niet rijp was voor de groote E.iropeesche variétés. „Wij hebben verschillende derge lijke nummers, die beter zijn dan het uwe", zei hij. „Maar u wilt naar Mlddel-Amcrika en daar maakt u misschien een betere kans. Wanneer u het mij toestaat, zal ik mij te legrafisch in verbinding ste'.'en met mijn Amerikaansche zakenvrienden en u dan wel het resultaat laten hooren, mijnheer Bumps" Drie dagen later verzocht de agent hem om een onderhoud. ..Tja. mijn beste mister Golden, in Cuba, dat zal niet gaan begon hij „Wie zegt u, dat ik Golden heet Ik ben Bumps schreeuwde de artis' Maar Plack wees naar de deur waardoor juist iemand binnenkwam. Rumps keek op en zag Lupu Popescu in hei gezicht. „Hallo Joe zei de Roem-en vriendelijk terwijl hij lachend op hem toeging. Maar Golden sprong op en riep. „Dat Is een doorgestoken kaart Ik ben niet meer Golden Niemand heeft het recht, mij zoo te noemen Ik wil niet „Wees nu töth eens verstandig I" zei Lupu rustig, „mijnheer Plack zal heusch niemand verraden, dat jü vroeger Joe Gol den bent geweest, tenminste niet wanneer je daar zoo uitdrukkelijk op staat. Maar luister eerst eens wat wij je te zeggen hebben Joe was weer gaan zitten, doch beefde nog van opwinding. „Dus mijnheer Bumps, alle Amerikaan sche agenten hebben uw vroolijken huis knecht voor Middel-Amcrika geweigerd", zei Plack. „Ten eerste heeft men daar in de bestaande variétés al dergelijke num mers cn ten tweede zijn de reizende circus sen met hun programma's compleet. Maar ik heb een ander heel goed engagement voor u hier bij mister Popcscu De Roertieen nam nu het woord. „Kijk eens hier, Stassy en Ik kunnen met ons caoutchouc-nummer de prachtigste aan biedingen in Engeland krijgen. Maar zooals je weet moet er in Engeland altijd een ko mische cascadeur bij zijn. Wij hebhen je toevallig drie dagen geleden in .Ronacher' gezien en hoorden van Plack. dat je vrij bent. Toen zijn wij natuurlijk dadelijk op de gedachte gekomen, dat jij de geschikte partner voor ons zou zvjrrNu, wat denk n De hartelijke toon. waarop Lupu ge sproken had, bleef niet zonder uitwerking op Joe Golden. Hij dacht een oogenblik na en antwoordde zijn ouden partner toen kameraadschappelijk: „Het was heel aardig van jullie om aan mij te denken. Maar helaas Lupu, ik zal er niet op In kunnen gaan. Jk ben namelijk iets anders van plan. Iets heel gewichtigs, dat ik niet uit kan stellen... Hii schoof wat naderbij en zei zacht: Edith, mijn vrouw reist in Middel-Ame- rika rond en ik wil haar gaan opzoeken". Lupu en de agent wisselden een snellen blik. Toen. na een kort oogenblik van ver legenheid. vroeg Lupu met onzekere stem: „Zoo, je wilt dus naar Edith „Ja, waarom niet zei Golden verwon derd. Opnieuw wisselden de Agent en de Roe meen een vragenden blik met elkander. Toen zei Plack tot Golden: „U weet dus nog niet, wat er bij de Eagle-troep. „l een Heelemaal nietWat Is er in godsnaam gebeurd?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2