2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1942 Krachtvoederpositie zeer zorgelijk Uitbreiding van varkens- en piuimveestape' onmogelijk Hoewel de Nederlandsche Overheid door bevordering van den verbouw van oliehoudende gewassen, zooals koolzaad en blauwmaanzaad, tracht de vet- produclie zoo hoog mogelijk op te voeren, vormt de melkvecstapel voor Neder land toch wel de belangrijkste vetbron. Het is daarom niet tc verwonderen, dat de Overheid aan het probleem van de voedselvoorziening van dien vee stapel zeer veel aandacht schenkt, want hoe beter het vee in den as. winter gevoed kan worden, hoe hooger de melkproductie en dus de vetproductie zal zijn. Nu vertoont, na drie jaren oorlog, de veevoederpositie voor Nederland geen al te gunstig beeld. Rundvee, schapen en geiten zullen het dezen winter zonder mengvoeder moeten doe... Voor varkens en pluimvee geldt, dat in hoofdzaak alleen de ~fokkerljen voeder krijgen toegewezen. Zoo mogelijk zal echter ook nog iets voor huisslachtingsvarkens worden gegeven. Voorts ont vangen boeren, die een overeenkomst sluiten met het vee- en vleeschaankoop- burcau tot levering van varkens, voor deze dieren een zekere hoeveelheid krachtvoer. In het eerste veevoederdistributtejaar stond het er met de veevoederpositie heel wat gunstiger voor. Nederland was vóór den oorlog aangewezen op import van zeer groote hoeveelheden krachtvoer ter voor ziening van den veestapel. Bij het uitbre ken van den oorlog in 1330 moest er ern stig rekening mede woidim gehouden, dat deze invoer geheel of gedeeltelijk achter wege zou blijven. Met het doel de aan wezige voorraden, cveotuoel vermeerderd met Invoer en eigen productie, zoo rationeel mogelijk te verdoelen, werden dan ook de veevoederdistributiemsatregelen getroffen Op 29 Augustus 1939 kondigde de Neder landsche Overheid do eerste maatregelen op het gebied van de veevoederdistributte af. Het te distribucoren veevoeder werd al dadelijk In doii vorm van mengvoeders ter beschikking gesteld, waaraan vele voor dcelen zijn verbonden. Het eerste jaar van de distributie verliep zeer vlot. en dit was daaraan 'te danken, dat de voorraden toen nog zeer belang rijk waren, terwill het zelfs mogelijk bleek, ook nog regelmatig groote partijen kracht voer van overzee te importeeren. Hoewel minder dan normaal, waren de beschik baar gestelde hoeveelheden voor de ver schalende diersoorten allesz.ins voldoende om de productie op peil te houden. Van Met 1940 at echter was Nederland geheel aangewezen op de aanwezige voorraden, vermeerderd met datgene, wat de produc tie .neigen land opleverde. Een zeer zui nig gebruik van krachtv.oer was toen ge boden. De kwaliteit van het veevoeder is. achtnruH gegaan. De nieuwe omstandigheden deden niet alleen haar invloed gelden op het aantal en de grootte van do vnedertoewijzingen, maar ook op de kwaliteit van het voeder Vooral vond dit zijn oorzaak in hét feit, dat steeds meer producten, die oorspron kelijk voor een deel voor veevoetjerdoel- elnden bestemd waren geweest, nu' geheel of bijna geheel voor menscheüjke con sumptie moesten worden aangewend, b.v, tarwt;, rogge, gerst, haver en peulvruch ten. De teruggang in hoeveelheid en kwali teit van het beschikbare veevoeder noopte tot een zeer drastische beperking van den veestapel. Vooral in het vorige jaar wer den daartoe vérstrekkende maatregelen genomen: het eerst was de pluimveestapel aan de beurt en al dte dieren.' die onder den naam van „bijzondere diersoorten" worden samengevat en het tweede slachtoffer'van de Inkrimping van de voe- dertoewijzing was hot varken. Rij het rundvee waren do moeilijkheden minder groot, daar koeien, evenals schapen en geiten, grootendcels op ruwvocder ge houden kunnen worden, tn tegenstelling tot pluimvee en varkens. Bovendien waren van de voor rundvee bestemde grondstof- fenvoorraden (veekoeken, pulp enz) tot voor kort nog aanmerkelijke hoeveelheden aanwezig. De rundveestapel is dan ook, In verhouding tot den varkensstapel, betrek-' kelijk weinig achteruitgegaan. Slechts voor de paarden is. wat de hoeveelheid voeder betreft, practisch geen beperking toege past, daar het vóór alles noodig is in dezen tijd van vervoersmoeilijkheden de energie van het paard op peil te houden. Wel is de kwaliteit van het paardenvoer achteruit gegaan. Geringere voorraden voor distributie. Zij, die weten, hoe het er met de vee voederpositie thans voorstaat, zullen zich allicht afvragen, of er in den komenden winter nog wel wat te distribueeren zal zijn. En inderdaad' er zijn nog grondstof fen. die in het komende seizoen voor dis tributie in aanmerking komen. Deze voor raden zullen echter veel en veel geringer zijn dan in het voorafgaande jaar, terwijl bovendien de kwaliteit der mengvoeders weer belangrijk minder zal worden. Met de grootste zorg moest dus opnieuw onder de oogen worden gezien hoe de verdeeling over de verschillende diergroepen thans dient te zijn. lAAK DE ZWAR. TE HANDEL WCHJIL005, OPDAT IEDER HETZIJ./ ME KRiJGE VJ4.P. CUudiut-Ptx HolUi.d a Het paard gaat In alle opzichten voor. Daar men in dezen tijd van schaarschte aan voortbewegingsenergie de trekkracht van het paard en vooral op de boeren bedrijven onmogelijk knn ontberen, dient het paard onder de huidige omstan digheden in alle opzichten voor te gaan. Het krijgt daarom in het komende seizoen tenminste evenveel als in het afgeloopen Wat de varkens betreft, zal er naar wor den gestreefd den fokvarkensstapel op het huidige peil tc handhaven. Hiervoor is voe der uitgetrokken, zij het van zeer matige kwaliteit. De voedertocwijzing voor huis slachtingsvarkens zal indien zij wordt verstrekt zeer bescheiden zijn. Het be hoeft geen betoog, dat iedere uitbreiding van den varkensstapel thans tot de lnmo- gelijkheden moet worden gerekend. Het zelfde geldt voor het pluimvee. De groote voorraden eiwitrijke kracht- voermiddelen, die de Overheid had opge slagen ten behoeve van het rundvee, de schapen en geiten, zijn thans nagenoeg uitgeput. In den komenden winter mag daardoor geen toewijzing voor deze dier soorten worden verwacht. De boer zal dus moeten trachten zijn koeien, schapen en geiten zonder mengvoeder door den winter te krijgen. Uil dit nlles blijkt, dat de krachtvoeder positie voor het volgende jaar als zeer zor gelijk moet worden gekenschetst. Door het zoo rationeel mogelijk voederen van kuil- voer, voeraardappelen. hooi cn stroo, ge droogd gras e.d. zal men moeten pogen het groote tekort aan krachtvoeder aan te vullen. Utrechtsche Universiteit in het laatste jaar VERSCHILLENDE CURSUSSEN OVERBELAST. In het groot-auditorium der Rijks universiteit te Utrecht heeft de rector- magnificus, prof. L. van Vuuren gister middag voor het gewone gehoor verslag uitgebracht van de lotgevallen der uni- verstiteit in het studiejaar 1941'42. Spr. begon zijn rede met de mutaties te memoreeren, waarbij hij in het bij zonder de overledenen in korte gevoel volle woorden herdacht. De gezondheidszorg der studenten werd verder uitgebouwd en bewees hoe -nuttig, maar vooral ook hoe dwin gend noodzakelijk het is. dat zij zich niet slechts bepaalt tot een deel der stu dentenwereld, maar dal zy "alle studen ten in haar arbeidsveld betrekt. Het aantal leden der stichting steeg in bet afgeloopen jaar tot 1500. Deze gezond heidszorg is het belangrijkste punt, dat in de naaste toekomst een goede, defini tieve regeling vereischt. Als gevolg van het feit, dat de Leid- sche Universiteit ook gedurende het af geloopen crususjaar gesloten bleef, wa ren verschillende cursussen overbelast. Het totaal aantal ingeschreven stu denten bedroeg 3977, waaronder 723 vrouwelijke. Per eind December 1941 bedroeg het aantal ingeschrevenen: 3737. Gedurende den cursus 1941'42 be droeg het aantal leden der studenten faculteiten 3317, waarmede practisch het ideaal, dat allen lid zijn, die inge schreven werden, bereikt is. Voor de eerste maal werden inge schreven niet minder dan 1043 studen ten w.o. 211 vrouwelijke. Het aantal promoties bedroeg 68, waarbij één vrouwelijke. COMPLOT VAN RIJWIELDIEVEN EN HELERS ONTMASKERD De Haagsche politie heeft dezer dagen een complot van rijwieldieven en he lers ontmaskerd, die al maanden lang een fenomenaal aantal fietsen deden verdwijnen. Van de drie aangehouden zwijntjesjagers is bekend, dat zij 55 rij wielen stalen. De helers hebben zich schuldig gemaakt aan den opkoop en doorverkoop van niet minder dan 130 stuks. Tien rijwielen konden in beslag worden genomen. 139 VERDUISTERINGSZONDAARS De kantonrechter te 's-Hertogenbosch heeft in de afgeloopen week 139 per sonen, wegens onvoldoend verduisteren, tot flinke boeten veroordeeld. MEISJE VAN ZEVEN MAANDEN TE VONDELING GELEGD Een dezer avonden is op de stoep van de woning van mevrouw S. te Laren, een meisje van zes a zeven maanden oud te vondeling gelegd. Het kind was zeer goed gekleed en tevens voorzien van reserve-kleertjes en de noodige distributiebescheiden. KOENRAAP VAN DEN ARBEIDSDIENST Meed en krscKL-f BELOONDE DAPPERHEID Geregeld lezen wij in de couranten over onze vrijwilligers in het Oosten, die wegens betoonde dapperheid onder scheiden zyn. Het zijn moedige kerels, die Neder landsche Oostfrontstrijders. Zij. zijn ge gaan omdat zij hun plicht wenschen te vervullen. Zij doen hun plicht onder de moeilykste omstandigheden en zij zul len niet rusten voordat het bolsjewisme voorgoed vernietigd is en Europa be vrijd zal zijn van het vreeselijke gevaar dat haar bedreigde. Landgenoot, die dappere kerels in het. Oosten vragen zich af wanneer u eindelijk tot het in zicht gekomen zult zijn, dat ook uw plaats is in hun gelederen. Het vader land heeft u noodig. Europa rekent op u. Meld u aan bij het Vrijwilligersle gioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. BERECHTING VAN DIEFSTAL VAN VEE EN VRUCHTEN Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den Secretaris-generaal van het departement van justitie met be trekking tot diefstal van vee en diefstal en strooperij van boom- en veldvruch ten. Hierbij wordt bepaald: De Economi sche rechter oordeelt in eersten aanleg by uitsluiting over diefstal van vee en over diefstal en strooperij van boom- én veldvruchten. Voor zoover krach tens eenige andere bepaling niet een hoogere straf is bedreigd, worden deze feiten gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Dit besluit is be reids in werking getreden. ONDERDEELEN VAN BUITENBOORDMOTOREN Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende aanvulling der Verordening no. 100/1941, inzake buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. Hierby wordt bepaald, dat voor het onder zich hebben van buitenboordmo toren de toestemming van den Rijks commissaris' vereischt is. Toegevoegd worden de volgende woorden „alsmede een essentieele bestanddeel van een zoodanige inrichting. Als essentieel be standdeel worden in ieder geval be schouwd de motor, het omhulsel, de aandrijfas en de scheepsschroef." Deze verordening is onmiddellijk in werking getreden. FRAUDULEUS AARDAPPELS VERHANDELD HOOGE BOETE OPGELEGD Een landbouwer uit Mijdrecht had het vorige jaar tezamen met een zaad- en fouragehandelaar uit Uithoorn op een stuk grond in Waarder (gem. Woer den) aardappelen geteeld. Bij controle is het den controleurs gebleken, dat de hoeveelheid aardappelen, die toen nog ter beschikking werd gehouden veel ge ringer was dan op grond van de ver moedelijke opbrengstcijfers van het land kon worden verwacht. Van het buitengewoon groote verscbil konden de telers geen redelijke verklaring ge ven, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat zij een groote hoeveelheid of direct van het land af-aan consumen ten hadden verkocht, öf zonder ver- voerbewijs hadden vervoerd en buiten de rlistrihiitio nm Beide telers hadden» zich dezer dagen i voor het bovenvermelde feit voor den tuchtrechter te 's-Gravenhage te verant woorden. Hun was tevens ten laste ge legd, dat zij den controleurs 'desge vraagd geen volledige inlichtingen had den verstrekt. De tuchtrechter legde beiden een boe te op van 1500. WAAROM ONGEPELDE GARNALEN? Op het oogenblik worden de garna len groolendeels ongepeld op de markt gebracht. Huismoeders hebben in het algemeen niet de routine van het pel len, zoodat men waarlijk van een euvel mag spreken. Wie heeft er bovendien nu nog den tijd voor, eenige uren te be steden' aan het schoonmaken van een kilogram garnalen? Bij ervaren pellers bedraagt het nettorendement ongeveer 30 pCt., maar wie dit werk niet gewoon is, mag tevreden zijn, als hij uit een ki logram een half pond haalt, welke hoe veelheid voor een middelmatig gezin nauwelijks genoeg is. In kringen van den garnalenhandel hebben wij de klacht gehoord, dat de aangevoerde kwaliteiten veelal te slecht zijn om ze te pellen, voor zoover er pellers beschikbaar zijn. De oorzaak hiervan zou zyn, dat de garnalen niet gezeefd worden. Te bevoegder plaatse ontkent men dit echter. Er worden ab soluut langs den normalen weg geen garnalen in den handel gebracht, welke r.iet behoorlijk gezeefd zijn. De Neder landsche Visscherij-Centrale, die de ge- heele productie overneemt, keurt de .angst onmiddellijk bij aanvoer door utar te zeven. Garnalen, die niet aan :e te stellen eischen voldoen, worden oor de normale consumptie afgekeurd Dat er thans vöel ongepelde garnalen aan de markt worden gebracht, moet rnen aldus werd ons verzekerd uit sluitend zien als een gevolg van het ge brek aan arbeidskrachten voor het pel len, doordat de landarbeid in Zeeland waar juist vele en goede kwaliteiten garnalen vandaan kwamen thans al le beschikbare werkkrachten opeischt. Regeling voor periodieke pers van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen In verband met de heerschende pa- pierschaarschte is het noodig bepalin gen vast te stellen ten aanzien van pe riodieke drukwerken van niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen. Met Ingang van 1 October 1942 treedt de volgende regeling in werking: 1. Niet-commercteele vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verschijnend orgaan'drukwerk uitgeven dragen zorg. dat het orgaan'drukwerk wordt ingeschre ven in een daartoe bestemd oplage-regis ter bij den Commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen, Waals- dorperweg 72, 's-Gravenhage. De opgave, die vóór 30 September 1942 moet zijn ingediend bevat: a. den naam van het orgaan: b. naam cn adres van den verantwoordelijken redac teur, van den uitgever en van den druk ker; c. de termijn van verschijning; d. het formaat; e. het aantal pagina's: f. de op lage; g. het aantal abonnees: h. de abon nementsprijs; i. het kennummer der vak groep tijdschriften. 2. Zoolang de inschrijving niet is geschied en deze door den commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen niet is bevestigd, mag het orgaan/druk werk niet verschijnen. •3. Het toezicht op de periodieke organen' drukwerken van niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen wordt uitgeoefend door de persafdeelingen van het Departe ment van Volksvoorlichting cn Kunsten en van- den commissaris voor niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercieele vereenigings' stichtings-periodiekén/drukwerken mogen alleen korte en exacte beschouwingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden opge nomen, die uitsluitend betrekking hebben op de doelstelling der vereemging'stich- ting. 5. Het plaatsen van advertenties in wel ken vorm ook is. zonder bijzondere goed keuring van den commissaris voornoemd verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stichting is verplicht onmiddellijk bij het verschijnen van ieder nummer van het or gaan'drukwerk, hiervan twee exemplaren in te zenden aan den commissaris voor niet-commercioele vereenigingen en stich tingen, Waalsdorperweg 72. 's-Gravenhage, en twee exemplaren aan het „Referat Zeit- schriften" van de Presseabteilung" van het Rijkscommissariaat, Kneuterdijk 20, te 's-Gravenhage. 7. Op elk exemplaar van een vereeniging stichtingsorgaan/drukwerk dient steeds de naam van den verantwoordelijken redac teur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, benevens het kennum mer van dé vakgroep tijdschriften, alsmede het nummer waaronder de vereeniging of stichting bij het commissariaat voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen is ingeschreven. 8. De onder art. 1 genoemde verplichtin gen zal vooralsnog niet gelden voor de pe riodieke drukwerken of andere verveelvou digingen van zuiver kerkelijken aard, waar onder wordt verstaan: a, de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van de Protestantsche kerkgenootschappen met hun indeeling kerkelijke gemeenten; b. de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van het roomsch-katholiek kerkgenootschap waaronder wordt verstaan de besturen bisdommen en parochies. Van deze vrijstelling zijn nochtans uit gesloten alle overige periodieke-organen/ drukwerken of andere verveelvoudigingen van niet commercleele vereenigingen en stichtingen al dan niet in kerkelijk ver band staande of daarin ondergebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied no. 145'1940 en 41'1941 BUITENLAND ENGELSCHE COMMUNISTEN STELLEN HUN EISCHEN In Londensche-politieke kringen ver luidt dat de Engelsche communistische partij het aftreden eischt van den mi nister van oorlog, den staatssecretaris voor Indië, den lord kanselier, de am bassadeurs te Madrid en Washington en van eenige andere diplomaten. Zy motiveert haar eisch aldus, dat de be trokken bewindslieden onbekwaam zijn, om den oorlog tegen de totalitaire mo gendheden te voeren. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Bij een ontvangst van vertegen woordigers der Italiaansche katholieke actie, die den Paus ruim 20.000 geschen ken, bestemd voor missie en armen zorg, overhandigden, heeft de Paus een korte toespraak gehouden. Hy zeide, dat thans een iegelijk naar beste krachten moet medewerken aan de 'totstandko ming,van de nieuwe ordening, welke de wereld moet worden gegeven. Terwijl de staatslieden werken aan het- maat schappelijke welzijn der volken, is het de taak der kerk, het Rijk Gods te be veiligen. De geloovigen moeten thans de kerk en hun vaderland met alle krachten steunen. JAPANSCHE MAATREGELEN IN SJANGHAI Het Opperbevel van leger en vloot van Japan heeft voor het gebied van Sjanghai een verordening uitgevaar digd, waarbij alle onderdanen boven de dertien jaar van landen, die Japan den oorlog hebben verklaard of de diploma tieke betrekkingen hebben verbroken, met ingang van 1 October worden ver plicht een rooden armband te dragen. Onder de Britsche en Amerikaansche onderdanen zijn de Indiërs en Filipi no's uitgezonderd. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZUID-ZWEDEN Naar de staf der Zweedsche Weer macht meldt, zijn Britsche vliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag over Zuid-Zweden gevlogen. Nader meldt T.T. hieromtrent, dat het twaalf a vijftien toestellen waren en dat, afgezien van de neutraliteits- schending doör het vliegen boven Zweedsch gebied, ook mijnen werden uitgeworpen in de Sont. Naar het Zweedsche ministerie van buitenland- sche zaken verklaart, zal dit leiden tot een protest der Zweedsche regeering te Londen. JAARBEURS TE BOEDAPEST TROK GROOTE BELANGSTELLING De Internationale Oorlogsjaarbeurs van Boedapest, welke op 24 Augustus werd gesloten, werd door meer dan een millioen personen bezocht. Het was niet mogelijk en het lag ook niet in het voornemen op ruime schaal zaken te doen. Wel werden vele aanvragen van de zijde der zakenlieden beantwoord, terwijl ook nieuwe relaties werden aan geknoopt. Zoo bestond er op het gebied industrie en voor het handwerk, vooral motoren en gasgeneratoren. Voor elec- trische werktuigmachines bestond er, aldus Europapress, vooral belangstelling van de zijde van de Zevenburgsche in dustrie. In de textiel-afdeeling stonden zoowel was de vraag als het aanbod betreft de kunstvezelproducten op den voorgrond. ARABISCH^ OPSTAND IN SYRIË Belanirijke olieleiding vernield. Volgens berichten uit Beiroet is er in |ng van Palmyra een Arabieren uitgebro- September aan den ende opstandelingen ng MosoelTripolis iatsen vernield. Een is er tezamen met erikaansche specia- ;adden de olieleiding tgetrokken, om dén Syrië in de oi opstand onderFde ken, welke sint gang is. De g«_ hebben de olid op verscheideni\ p! Gaullistisch batijc een compagnie F' listen, die tot ta: te herstellen, opstand te onder jukken. Op weg naar het opstandige géied vielen zij echter in een hinderlaadvan de rebellen. De gevechten duren óg voort. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gezon de, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. schrijft, d.d. 1-5- 1942 „Ik ben blij, dat '!c Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan hevige zenuw pijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een ge zonde, opgewekte vrouw." By rheuraatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef! Origineele verpakking slechts 60 ets. In alle apo theken en drogisten verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Adv. 81-JARIGE WIL SCHEIDEN Na een gelukkig huwelijksle ven van meer dan een halve eeuw wil een 81-jarige Zweeds sche thans van haar man schdP den. Zij verklaarde, dat haar man, die 84 jaar is, haar heeft mishandeld. Volgens hem is zijn vrouw echter wispelturig en wil slechts wat afwisseling hebben. De rechter noodigde het paar uit de zaak nog eens te overdenken. (V.P.B.) RADIO-PROGRAMMA'S KUïllT EN LETTEREN Première der „Rembrandt''. De Nederlandse^ première van de Terra-film „Rembndt", welke onder regie van Hans leinhoff voor een groot gedeelte in lederlandsche film studio's werd gemikt, zal op Vrijdag 2 October a.s. plaat vinden in het Rem brandt-Theater te «sterdam. Een bij zondere attractie deze feest-voor- stelling zal ongetvfeld de aanwezig heid zijn van regiair Hans Steinhoff, alsmede die van e.ele arlisten. welke hoofdrollen in de lm snelen: Evald Balser (Rembran*. Gisela Uhlen (Hendrickje Slofs) en Elisabeth Flickenschildt (Geje Dirkx). Deze artisten erie regisseur zullen Zaterdagavond 3 Cober aanwezig zijn iri de voorstelling i het Asta Theater te Den Haag. Behalve in Amsdam en Den Haag i zal de film „Rem'mdt" op Vrijdag 2 October ook o.a» Utrecht in pre mière gaan. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1942 Hilversum I, 415,5 DL 7.15 Wiener Sangerknaben. 7.30 U. BHQl Nleuwsber. 7.40 „Frlsch den dag beginnen". 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.40 Orkesten In soor ten, causerie. 8.50 Berlljnsch Pbllharmonlaclï orkest. 9.00 Robert Gaden en zijn orkest. 9 30 De spiegel van den dag. 9.40 Robert Gaden en zijn orkest. 10.00 Edvard Grleg- programma. io.30 „Do eeuwen getrotseerd", reportage. 10.45 Orkest Malando en solist. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Al manak. 12.05 Elfle Moyerhofer zingt met het orkest van Pranz Grothe. 12.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakelUke ber. 13.00 De Melodls- ten. solist en gram.muz. 14.00 „Halfweg", gevarieerd programma. 15.00 Kroniek der Nederlandsche zeehelden. 15.25 „Halfweg", gevarieerd programma. 16.45 BNO: Nleuwo-, zakelijke- cn beursber. 17.00 Planovoordracht. 17.30 „Van Merwede tot Donau"; klankbeel denreeks. 18.00 Een muzikale wandeling door do operette „Jung Heidelberg" van Carl Mlllockor. 19.00 „De loffelijke Compag nie ln Japan", causerie. 19.15 „Walsencyclus E". 19.30 BNO: Nleuwsber. 19 40 BNO: Za- -irayn. praatje ever oen landbouw. 19 50 u. Charlie and his Orchestra. (Vanaf 20.15 al leen voor de radio-centrales, die over een Htnverblndlng met de studio beschikken). 20.15 Terugblik op hot tweede Nederlandsche Radlo-Muzlekfeest. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Zlgeunerspel. 22.15 ..Een hij en een zt]"- 23.2524.00 „Pas getrouwd". Hilversum n, 301,5 M. -7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend- gvmn. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Boerenland ln boek en krant, 8.15 Lichte gram.platen. 8.40 Kleine Pianocomposities. 9.00 Lichte gram. platen. 9.15 Voor do hulsvrouw. 9.30 Klas sieke grarmplaten. 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Voor do kleuters. 11.20 u. Berlljnsch Phllharmonlsch orkest. 11.30 Ensemble Wllly Kok, solist en orgelspel. 12.30 Programma- overzicht. 12.35 Symphonle-orkest. 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakeiyke ber. 13.00 Land- bouwreportage. 13.15 Haagsch Trio. 14.00 u. Godsdienstige uitzending. 14.30 Vocaal en In strumentaal concert. 15 30 Voor de vrouw. 15.45 Orgelconcert. 16.00 Planovoordracht en gram.muz. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Voor do jeugd. 18.15 u. Marschmuzlek. 18.30 BNO: Nleuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Brabantech praatje. 19.00 Accordeonspel. 19.15 „Pension 't Stekeltje", luisterspel. 19.30 Zang met planobegeleiding. 20.00 Suite en rocaille. PI. Schmltt. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met do stu#o beschikken). 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.00 Do KlUma Hawallnns. 21.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Politiek praat- Je. 22.10 Avondwijding. 22.2024.00 Zie Hil versum I. WW VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek: Om 13.16 uur (Hilver sum II) voert het Haagsche trio (André Ro denhuis. plano, Jltze Possemis, viool en En- gelbert Oskam, cello) een Spaansche kamer- muziek-programma uit. U hoort werken van E. Fernandez, Arbos en Joaquin Turlna. Cultureele uitzendingen: Om 15.30 uur Hilversum H) spreekt prof. mr. dr. R. van Genechten over „De zin der opvoeding" Luisterspelen: Om 19.15 u. (Hilversum H) hoort u het luisterspel „Pension Het Ste keltje" Dit ls het eerste ln een serie luister spelen door Herman Kramer. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 22 Sept. 10.40 tot 23 Sept. 7.26 u. Maan: 22 Sept. 18.57, ond. 23 Sept. 5.43 u. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? A. H.KOBEE. 61. Er kwam een uitdfukking van misnoegen op Stassy's mooi gezicht, maar haar blik gleed vlug langs de glanzende edelsteènen. Zij greep en smaragd: „Deze hier En zegt u maar aan uw op drachtgever, dat ik hem persoonlijk zal ko men bedanken. Overmorgen om elf uur ben ik op het plein voor het circus in Luding- ton V Nauwelijks was Stassy in I.udington aan gekomen n op weg r.aar de circusstad, of daar kwam hij al op haar too het was een gesoigneerde heer van een jaar of veertig, een groote voorname gestalte elegant maar eenvoudig gekleed. Hij nam zijn hoed af. boog en stelde zich voor „Lemaile, Ik ben blij, dat Ik eindelijk ken nis met u mag maken, miss Stassy". „Ik geloof niet. dat onze vriendschap van langen duur zal zijn", antwoordde Stassy ernstig en kalm. „Ik heb u enkel om dit rendez-vous verzocht om u de smaragd te- rugte geven en u eerlijk te zeggen: u ver gist" zich. wanneer u meent dat u op die manier een artiste kunt koopc-n U moest zich schamen om ons niet f.oogcr aan te slaan dan de dames uit het eerste het beste nachtlokatil Sir Arthur nam de kostbare steen uit Stassy's hand en liet die in zijn z,ik glijden. Hij was in het geheel niet bcleedtgd. inte gendeel, hij glimlachte: ..Ik ben Let heelemaal me: u eens. miss Stassy en ik zou teleurgesteld geweest zijn wanneer u mijn geschenk had aangenomen. Het zou heelemaal niet gepa«1 hebben bij de voorstelling, die ik mii van uw karakter gemaakt heb en evenmin bij hetgeen Ik over u heb hooren zeggen". „U bent dus zoo vrij geweest om naar mij te informeeren „Ja zeker, natuurlijk En wat ik gehoord heb was zonder uitzondering zeer vleiend voor u, het schijnt dat u een ideale vrouw moet zijn, miss Stassy Hij zei dit met een ontwapenende vriendelijkheid Stassy voelde zich onzeker worden. „Maar in hoeverre kan mijn karakter u interesseeren „Tn zooverre, als uw karakter van het grootste belang is voor den man, die met u trouwen wil lachte Lemaile Nu schrok Stassy. Geschiedenissen van zonderlinge, halfgare lords schoten haar te binnen: deze hier scheen zoo'n exemplaar „Ik v erzoek u vriendelijk om mij uw flau we grapjes te sparen I" riep zij boos en draaide zich om. ..Een misverstand, miss Stassy. een misverstand hoorde zij hem nog zeggen en zag hoe hij zijn hoed afnam en langzaam heenging. De tournee met circus Robinson bekwam J. Golden uitstekend- Hoe vlugger de ten- ter.-—'I door de Staten rolde hoe meer het tempo vu opslaan, afbreken reizen en voorstellingen geforceerd weid, hoe meer drukte hij cm zich heen zag. des te rustiger voelde hij zijn innerlijk. HU kwam onder de eeuwige bekoring van het reizende circus, dat zijn menschen met een eigenaardig gevoel van kracht, geluk en trots vervult. Joe werd zich voor het eerst sinds langen tijd weer bewust, dat hij een goede komiek was met een rijke erv?a- ring en vele vaardigheden, waarop hij reke- Nu kreeg hij ook eindelijk weer meer contact met zijn partners Lupu en Stassy. Zij waren knappe collega's en hartelijke kameraden Hoe mannelijk, hoe karakter vol was Lupu En wat Stassy eigenlijk mooi Joe glimlachte voor zich heen: vijftig weken variété en twintig weken circus wa ren noodig geweest om hem te doen ontdek ken hoe goed Stassy en hij eigenlijk bij el kaar pasten In Baltimore had circus Robinson, dit keer een ongewoon succes en er gebeurde dan ook iets wat zelden of nooit voorkwam: Ro binson bleef hier een heele week. Er wer den twee voorstellingen per dag gegeven, die steeds waren uitverkocht. De artisten ewrkten dan ook met een élan en eerf vuur waarin zij hun heele geestdrift, hun heelen levenslust uitdrukten. Ook Joe Golden deelde die gelukkige stemming, toen Lupu hem na een de- avondvoorstellingen zocht in zijn woon wagen te komen. Toen Golden binneram was Stassy niet in den wagen. Op !l lag een dik pak bankbllj'etten. Lupu !s ernaar: „Dat is voor jou Jd „Ja maar?" stilde Golden ietwat verschrikt. Het is de schadel'telling.'die ik je schuldig ben, omdat vóór den vastge- stelden termijn ons <ract moeten opzeg gen. Joe I" zei Lupuit opeewonden. „Ja, willen jullie niet meer....?" Verder kwam Joe nip „Wij houden hier Baltimore op", zei Lupu, „Stassy en ikzen met de eerst volgende boot naar Efend. Het is uit mei ons nummer". „Maar hoe is dsj mogelijk sta melde Joe Golden, is dat nu moge lijk 7" „Stassy gaat trouvvMet een Lord Ar thur Lemaile. En mifanstaande zwager wil niet. dat ik lange^eed. Het is voor goed afgeloopen met /Wonderlijke Hoe dendoos" HOOFDSTUK 9 De Gebroeders Caramelli Clowns De directeur van het Alhambra-variété te Parijs liep van rechts naar links en van links naar rechts door zijn bureau en haalde zijn handen door het haar. Zijn huisagent liep van voor naar achter en van achteren naar voren door hetzelfde bureau en streek onophoudelijk over zijn maneschijn. „Een opwindende conferentiefluister den de secretaressen in de voorkamer. ,,Ik heb clowns noodig Clowns In elk programma schreeuwde de directeur „Dat weet je nu al tien jaar lang. mijn waarde en elke maand hoor ik- hetzelfde liedje: je kunt mij geen clowns aanbieden „Maar u hebt toch elke maand clowns van mij riep de agent vertwijfeld. (Wordt vervolgd). De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden of barm hartigheid, hij kent alleen Volk- schcn plicht.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2