Een talentvolle kunstenaresse met verantwoordelijkheidsbesef Tewerkstelling van Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland Ook Overheidsdiensten moeten personeel afstaan De boer, de productie en de directie van den landbouw 4MERSF00RTSCHE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1942 Dat de Nederlandsche omroep een goede keus heeft gedaan toen hij deze talentvolle pianiste uitngodigde om in het nieuwe muziekseizoen voor de ra dio op te treden, zal den luisteraars blijken, wanneer zy Maria Ströo mor genavond hooren in de vertolking van Beethoven's vierde pianoconcert. Voor haar zal deze concertavond een stop dichter tot een veelbelovende car rière zijn en het zal den luisteraar een kunstgenot rijker maken. Zoo vereenigen zich twee doelen in den aether. DE PIANISTE MARIA STROO VERTELT VAN HAAR WERK Midden tusschen de groene weiden van Kortenhoef, met in de verte de grauwe schemer van de Gooische bos- schen. ligt een smaakvol ingericht ate lier, het paradijs van de jeugdige pia niste Maria Stroo. Hier wordt niet alleen de kunst be oefend, er zijn er ook reeds velen den drempel ove.' gekomen om van die kunst te genieten. Maria Stroo heeft een goede opvat ting van haar taak als kunstenaresse. Zij houdt de schittering-van haar ta lenten niet opgesloten tusschen de wanden van haar atelier, maar laat iedere belangstellende het muziekgenot meebeleven. Verschillende malen geeft zij in den winter huisconcerten en van den zomer verzamelde zij de kinderen uit haar omgeving voor een jeugdcon- cert. Op de piano van haar ouders in Ma kassar legde zij voor de eerste maal haar vingers op de toetsen. Zij was toen pas vier jaar. Om haar aanleg te ont wikkelen kreeg zij les van een admi nistrateur. Hoe onvolledig dit eerste onderricht ook was. het werd een be- gjn van een serieuze studie, die drie jaar later in Nederland werd begonnen bij den directeur van de muziekschool, den heer Leeuwens, toen haar vader als; marine-officier naar haar geboorte plaats Den Helder terugkeerde. „Je moet muziek gaan studeeren", dat waren de eerste woorden van den rector van hot gymnasium in Hilver sum, toen hij kennis maakte met het nog jonge, maar reeds goed ontwikkel de talent van Maria Stroo, die pianiste was in hot schoolorkcst. „En heeft u zijn raad meteen opge volgd?" „Nu, meteen niet. Het heeft vier. jaar geduurd voordat ik het met mij zelf eens was, dat dit de juiste weg voor mijn toekomst was". Zoo vertrok de gymnasiaste na haar vierde jaar naar het Conservatorium in Amsterdam, waar zij onderricht kreeg van Jan Ode, voor wiens methoden zy' thans nog groote bewondering koestert. Twee jaar geleden behaalde zij haar eindexamen met extra onderscheiding voor improvisatie en in Juni van dit jaar slaagde 2y voor het solistenexa men, waarbü niemand minder dan do vermaarde Liszlvertolliler Jozef Pem- baucr als buitenlandsch afgevaardigde tegenwoordig was. ..Voor welke scheppingen heeft u de meeste interesse?" „De moderne composities liggen mij niet zoo sterk, maar liet liefst speel ik klassieke werken. Mozart, Beethoven, Bach en Debussy zijn mijn lievelings componisten. Van Beethoven speel ik hedenavond met het Omroep Sympho- nie-orkest onder leiding van Leo Ruyg- rok het vierde pianoconcert, dat wordt uitgezonden om 20.15 uur. Weet ji mis schien precies over welken zender?" „Ja, uw concert gaat over Hilver sum I. Dit is toch niet de eerste maal, dat u voor dc radio optreedt?" „Neen, vroeger heb ik al enkele con certen voor de A.V.R.O. gegeven. In dien tijd gaY ik ook al recitals in het Rijksmuseum in Amsterdam, o.a. met Dick de Reus en in Den Haag. In Haar. lem en enkele andere plaatsen ben ik opgetreden met verschillende stedelijke orkesten". Wij zeiden reeds, dat Maria Stroo een goede opvatting van haar werk heeft, „Want al heb je je solistenexamen, dan ben je er nog niet", zoo drukt zij het uit. „Ik ben nu een heel serieuze, technische studie begonnen, omdat ik daarvoor in mijn studietijd aan dc mu ziekschool niet veel gelegenheid had en er toen vele uren besteed wérden aan de vorming van een goed repertoire. Nu kan ik dan ook uit de mooiste stuk ken een eigen repertoire samenstellen en verder veel aandacht schenken aan de voorbereiding van mijn concerten. Nu begin ik eigenlijk pas, met veel energie, maar met nog grootere verant woordelijkheid dan vroeger." KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Jarenlang ondrage- Iiilfhoofdpijn. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M. G. te W. schrijft dd. 18-7-1942: „Tien jaar lang kwel de mij ondragelijke hoofdpijn. Nadat ik evenwel een kuur met I Ovaaltjes heb gevolgd zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumatiek, ischiass, spit, verkoud heid. griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agent schap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct do proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken cn drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentschap, Nassaukade 373. Amsterdam. Adv. De oproepingen voor den Arbeidsdienst uitgebreid In artikel 4 van het Arbeidsdienstplïcht- besluit is een wijziging aangebracht, waar door de Secretaris-generaal van het De partement van Algemeene Zaken bevoegd Is personen, die geboren zijn op of 1 October 1924 tot medewerking aan onderzoek naar hun gestfhiktheid voor den Arbeidsdienst en tot het vervullen van hun Arbeidsdienstplïcht op te roepen. Tot dusver wc-rden voor den Nederland- schen Arbeidsdienst buiten de vrijwilligers slechts bepaalde groepen van personen opgeroepen, bijv. de studenten en zij, die in overheidsdienst wilden treden. Thans Is deze oproep uitgebreid tot alle personen zonder onderscheid. In verband met de beschikbare ruimte in de kampen zullen allereerst zij worden op geroepen. die geboren zijn tusschen 1 Octo ber en 31 December 1924. Personeel in openharen dienst. Voorts gold tot dusver de bepaling, dat de ongehuwde personen, tusschen achttien en 22 jaar, die aangesteld zijn in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs of die voor 1 Januari 1943 aangesteld worden, op straffe van ontslag vóór 1 Juli 1944 hun Ar beidsdienstplicht moeten hebben vervuld. Door een wijziging van het Arbeidsdienst- pllchtbesluit is deze categorie van perso nen thans beperkt tot de personen, die den leeftijd van achttien jaar, doch niet dien van 20 jaar hebben bereikt. CLANDESTIENE HANDEL IN ZILVEREN MUNTSTUKKEN. De Utrechtsche recherche heeft negen, personen aangehouden, verdacht handel in zilveren muntstukken, verhoor zijn vier van hen na een proces verbaal op vrije voeten gesteld, de ove rige vijf zijn in het huis van Bewaring opgesloten. Van deze vijf zijn er drie bankbedienden, die er zich speciaal op toelegden om zilveren muntstukken bij een te brengen en deze te verkoopen aan een 25-jarigen kapper, die op groote schaal met de munten ging zwendelen. In het bijzonder zilveren guldens en rijksdaalders hadden de aandacht yab den kapper, die de munten voor grof geld verkocht aan lieden, die om de een of andere reden gaarne zilveren munt stukken in hun bezit hadden. Dat voor een rijksdaalder vijftien tot twintig gul den werd betaald, was een heel „nor maal" verschijnsel. Deze kapper werd dan ook het eerste gearresteerd, doch aanvankelijk kon de recherche geen vat op hem krijgen, omdat hii hardnekkig ontkende iets met den handel in munt stukken te maken te hebben. Eerst nadat de genoemde drie bank bedienden aan een scherp verhoor wer den onderworpen en zich telkens maar weer beriepen op hun relaties met den kapper, viel ook deze door de mand. Het „arbeidsveld" van den man beperkte zich niet tot de domstad alleen, tot in Amsterdam. Haarlem en in het Oosten van het land handelde hij met de zilve ren guldens en rijksdaalders, aan wel ken handel hij schatten verdiende. Bij een huiszoeking in de woning van den man kwam er alleen al een bedrag van ruim zevenduizend gulden aan gul dens en rijksdaalders te voorschijn. Aangenomen mag worden, dat deze som STICHTING TOT BEHOUD VAN WAARDEVOL VOLKSGOED De Secretaris-generaal van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuyrbcscherming heeft een bedrag van 50.000 gulden afgezonderd om daar mede in het leven te roepen de te 's Gravenhage gevestigde Stichting tot behoud van waardevol volksgoed. Deze stichting heeft ten doel waarde volle voorwerpen van Nederlandsche volkskunst of producten van typisch Nederlandsch ambacht voor het Neder landsche volk -te behouden. Zij tracht dit doel te bereiken door aankoop van daarvoor in aanmerking komende voorwerpen en het aanvaarden van schenkingen van dergelijke voor werpen. De geldmiddelen der stichting bestaan uit het kapitaal, waarmede zij is opgericht, subsidies van rijk, provin cies en gemeenten, renten van belegde gelden, schenlüngen, legaten en erfstel lingen en eventueele andere inkomsten. Voor de eerste maal bestaat het be stuur uit de volgende personen: ir. H. J. van Houten, raadsadviseur voor volks ontwikkeling en volkskuituur aan liet Departement van Opvoeding, Weten schap en Kulluurbeseherming, voorzit ter; S. J. Bouma, directeur van het Rijksmuseum voor volkskunde „Het Nederlandsche Openluchtmuseum", se cretaris-penningmeester; ir. W. F. van Heemskerck Düker, plaatsvervangend voorzitter en mr. A. L. Tromp, ambte naar'bij het Departement van Volks voorlichting en Kunsten. MEISJE AANGERAND Terwijl een 20-jarige dienstbode van haar betrekking in de Curacaolaan te Hilversum over de helde naar den Soestdljkschostraat- weg fietste, werd zij aangeklampt door een man, die haar wilde doen meerijden met een auto. welke iets verder stond en waar bij zich nog een andere man bevond. Toen het me'sje weigerde, greep de man haar vast en sleurde haar naar den auto, Het meisje verdedigde zich echter zooda nig. dat zij wist te ontkomen, waarna de mannen snel in den autp wegreden. De recherche speurt thans naar de eanrinders. In de dagelijksehe persconferentie heeft dr. Böning van de Soziale Verwaltung van het Rijkscommis sariaat eenïge mededeelingen ge daan over den stand van de tewerk stelling van Nederlanders in Duitschland. Spr. herinnerde aan de actie om on geveer 30.000 metaalarbeiders of men- schen, die eenigszins met de metaal bewerking vertrouwd waren, uit Neder land naar Duitschland te brengen, wel ke actie inmiddels is beëindigd. Thans echter is een verdere tewerkstelling van Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland noodzakelijk en te dien ein de zal gedurende deze maand en Octo ber nog een aantal Nederlanders voor werk buiten de grenzen worden aange worven. Er gaan reeds geruchten, dat het thans om 80.000 man zou gaan, doch dit aantal noemde dr. Böning sterk overdreven. Inkrimping van Neder landsche bedrijven. Spr. wees er in verband met deze te werkstelling op, dat tengevolge van de rationaliseering van het Nederlandsche bedrijfsleven welke rationalisatie nog lang niet is beëindigd, steeds weder werkkrachten vrijkomen, waarvoor nieuwe werkgelegenheid zou moeten worden gezoent, wil men het aantal werkloozen niet grooter doen worden. Nog steeds zijn in Nederland meer dan 50.000 werkloozen en meer dan 20.000 menschen, die zg. nul uur werken en bovendien nog meer dan 30.000 personen in de werkverruiming. De meesten van deze menschen zijn voor de tewerkstelling in Duitschland niet geschikt en daarom is het nood zakelijk hiervoor gebruik te maken van een aantal als gevolg van genoemde ra tionalisatie vrijkomende arbeidskrach ten. Langere werktijd noodzakelijk. Nadat dr. Böning er op gewezen had, dat men ook in Nederland zal moeten komen tot een arbeid van 48 en even tueel tot 54 uur per week. sprak hij de verwachting uit. dal de bedrijfsleiders de jonge krachten, die uit hun onder nemingen worden uitgezonden, zullen vervangen, door oudere krachten uit de rijen der werkloozen, daardoor zullen zij medehelpen aan het voeren van een practische sociale politiek. Het bovenstaande geldt, zoo deelde spr. voorts mede, ook voor 't personeel in Overheidsdienst, waaronder veel jon ge krachten zijn. die geschikt zijn als handarbeiders in het Rijk tewerkgesteld te worden. Van de tewerkgestelde Nederlandsche arbeidskrachten zal worden verwacht, dat zdenzelfden arbeid zullen pres- teeren ook voor wat den tijd betreft als de Duitsche arbeider. Naast ge lijke verplichtingen heeft de Neder landsche arbeiders ook dezelfde rechten als de Duitsche. Dr. Böning wees er nog op, dat in eco nomisch cn sociaal opzicht de uitzen ding van Nederlandsche krachten naar Duitschland van beteekenis is. Doch ook politiek is zij te rechtvaardigen, wan neer men beseft, dat de Duitscher aan het front zyn leven inzet voor den op bouw van het nieuwe Europa, mag men toch zeker verwachten, dat de Neder lander met zijn arbeid daartoe bijdraagt. Ten slotte deelde dr. Böning mede, dat het plaatsen van opdrachten bij de Nederlandsche industrie zal worden voortgezet in "den omvang welke moge lijk zal blijken. LANDBOUWVOORLICHTING EN LANDBOUWONDERZOEK UITEENZETTING VAN ir. VEENSTRA Reeds eentge malen is door de rndio een uiteenzetting gegeven over de verschillen de diensten, die onder de directie van den landbouw ressorteeren. In deze serie, ge titeld „De boer, de productie en de direc tie van den landbouw" heeft jr. G. Veen- stra. Inspecteur van den landbouw, dezer dagen gesproken over de afd. onderzoek en voorlichting, betrekking hebbende op den akker- en weidebouw. Het landbouwkundig onderzoek komt den boer ten goede bij de oplossing van vele problemen, waardoor de kansen op bet.ere oogsten kunnen worden vergroot. Het Rijkslandbouwproefstation te Groningen houdt zich voornamelijk bezig met bemes- tingsvraagstukken. In samenwerking met de Rijkslnndbouwconsulenten Het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wageniijgen en het eveneens daar ge vestigde instituut voor plantenveredeling onderzoeken de steeds weer nieuw opko mende vragen betreffende de rassen, uit welke de boer bij de verschillende cultuur gewassen een keuze kan doen. Sinds de in werkingtreding van het kweekersbeslult, is de oprichting van een nieuw instituut tot rassenonderzoek noodzakelijk geworden. .Het zal eveneens te Wageningen worden gevestigd onder den naam Instituut voor rassenonderzoek (Ivro). dat met de bestaan de instituten nauw zal samenwerken. Het centraal instituut voor landbouwkun dig onderzoek „Cilo" dat men moet zien. als een verlengstuk van de Rijkslandbouw- consulenten en waarvan de Inspecteur van den 4andbouw directeur is. heeft o.a. een afdeeling, welke zich uitsluitend bemoeit met graslandvraagstukken. In dit cllo heeft ook het zg. graslandinstituut zijn plaats gekregen. In de verschillende provinpies bestaan proefboerderijen, welke door het Rijk worden' gesubsidieerd en bij de land bouwkundige onderzoekingen eveneens een belangrijke rot vervullen. Voorts zijn er speciale stichtingen en vereenigingen, zoo als nacobrouw op het gebied van de brouw en pclgerst, de „peulvruchten studlecombi- jialie", het „instituut voor suikerbieten teelt" en een in oprichting zijnd vfssinsti- gelds slechts een deel van het „bedrijfs- tuut. welke alle met rijkshulp aan speciaal kapitaal" vati den kapper was. onderzoek en voorlichting doen. Rtjkslandbouwconsulentcn. Het speciale apparaat, dat de versprei ding van het uit de onderzoekingen voort gevloeide resultaat verzorgt, is de dienst van de rijkslandbouwconsulenten. Deze worden door ruim 200 assistenten bijge staan. Iedere landbouwer of veehouder kan aan den consulent of aan diens assistenten .vragen op het terrein van den akker- en weidebouw voorleggen ter beantwoording. Hiervan wordt een zeer druk gebruik ge maakt. De bedrijfsvoorlichting geschiedt ook door middel van de bedrtjfsvereeni- gingen, voor welke de directie van den landbouw gratis een assistent ter beschik king stelt, indien van de ztjde der boeren jaarlijks duizend gulden wordt gestort ten behoeve van de voorlichting en het onder zoek in hun rayon. Daar de directie van den landbouw in deze bedrijfsvereenlgin- gen een machtig middel ziet ter verkrij ging vgn een rationeele bedrijfsvoering, zullen de 200 nieuwe assistenten, die in 1942 mogen worden aangesteld, vooral ge plaatst worden bij nieuw op te richten be- drijfsvereenigingen. In dit verband stipte ir. Veenstra de taak van de rijkslandbouw consulenten aan om door propageering van goede bedrijfsvoering .de oprichting van bedrijfsvereeniglngen fe bevorderen. De zg. demonstratiebedrijven. vormen een van de wijzen, waarop die propaganda wordt gevoerd. Ook de film wordt voor de voorlichting gebruikt. Onder den naam „sikkels blinken, sikkels klinken'1--zal dezen winter de graan- teelt ln beeld worden gebracht. Daarna wees spr. op de gemeenschappelijke poter- bewaarplaatsen, waardoor de aardappel- cultuur in vele streken op een hooger plan wordt gebracht en op den bouw van groen- vocdersilo's en gierkelders. Ten slotte sfipte spr. de taak van zijn afdeeling aan. Zoowel de maatregelen op productiege bied. als het onderzoek en de voorlichting zijn schakels van een ketting. Met onver- moeiden ijver, aldus besloot ir. Veenstra wordt voortgegaan met den arbeid, die den afzonderlijken boer en de Nederland sche gemeenschap speciaal In dezen tijd het meest kan dienen. Veehouder beboet metf 4000 ONDANKS PROCES-VERBAAL KNOEIDE HIJ DOOR. Een. ernstig geval van overtreding van de voedselvoorzieningsmaatregelen heeft zich kort geleden in Hengelo (O.) voorgedaan. Op het bedrijf van een vee houder aldaar was geconstateerd, dat de man gedurende geruimen tijd niet aUe op zijn bedrijf gewonnen melk aan een melk verwerkend of standsfardisatiebe- drijf had afgeleverd. Bovendien bleek hij volle melk te verkoopen. zonder daarvoor bonnen of andere distributie- papieren in ontvangst te nemen en in strijd met de voorschriften volle melk aan zijn dieren te voederen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt hetgeen voor den man toch een waarschuwing had moeten z'jn is hij, alsof er niets gebeurd was doorgegaan met knoeien. Toen dit ge constateerd was. is wederom proces verbaal opgemaakt tegen den veehou der, die zich kort daarop voor beide ge vallen voor den tuchtrechter te Zwolle te Verantwoorden had. Deze legde een geldboete op van 2500, doch het cen traal college voor de tuchtrechtspraak, waarbij de hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak in beroep was geko men. verhoogde deze boete tot f 4.000.- ALS HET WINTER WORDT En dit duurt zoolang niet meer. Vooral aan het Oostfront is het nog een kwestie van enkele weken en dan valt weer de eerste sneeuw en gaan onze dappere Oostfrontstrijders een nieuwe moeilijke periode in hun strijd tegen het duivelsche bolsjewisme tegemoet. Landgenoot, in-die periode zal een pak ket uit het vaderland hun dubbel wel kom zijn. Het spreekt vanzelf, dat wjj ons extra inspannen zoo snel mogelijk en zooveel mogelijk pakketten, nog voor den winter te verzenden. Hierbij kunt u ons helpen door uw bijdrage, want, naast veel moeite, kost het veel geld de pakketten zoo samen te stellen dat onze mannen aan het Oostfront, zooveel mogelijk ontvangen wat zij noodig hebben. Mogen deze dap pere kerels op u rekenen? Stort dan vandaag nog eén flink be drag op girorekening 4 3 2 1 0 0 t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's Gravenhage. De jonge Nederlandsche vrouwen van 18 tot 25 jaar. die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den Nattonalen Jeugdstorm willen inzetten voor de leiding van de Ne derlandsche jeugd in het nieuwe Europa, kunnen zich daartoe aanmelden bij het Stafkwartier van den Nalionalen Jeugd storm, Koningslaan B te Utrecht. Van 1 Slachtmaand (November) 1942 tot Sprokkelmaand (Februari) 1943 volgen zij dan een leergang voor beroepskaderle den aan het kaderheem „De Meent" te Blarlcum, waar na gebleken geschiktheid een aanstelling volgt. De aanmelding moet vóór 10 Zaaimaand (October) 1942 geschieden met vermelding van: naam en voornamen (voluit): volledig adres (eventueel telefoonnummer); geboor tedatum en -plaats; beroep; genoten onder wijs en opleiding. Op de enveloppe plaatst men ln de lin kerbovenhoek „Beroepskaderleergang-vrou- wen". Lidmaatschap van den jeugdstorm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noodige for mulieren met bijzonderheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen rlchte men zich tot het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. LOONDERVING IN DE WERK VER R UIMING In afwijking van het tot nog toe in genomen standpunt zullen arbeiders in de werkverruiming .ook dan voor een vergoeding wegens loonderving in aan merking komen, wanneer zij verzuimen om te voldoen aan een oproep van de zijde van de wettige commissie van den gemachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie. De vergoeding zal voor ten hoogste één dag worden betaald op vertoon van de oproepkaart, waaruit de oproeping door de Wervingscommissie blijkt. GEVOLGEN VAN BURENRUZIE Dat burenruzie vreemde gevolgen kan hebben, bleek uit het optreden van een twintig-jarigen fotograaf, die vandaag voor de rechtbank te Amsterdam terecht moest staan wegc-ns diefstal. De moeder van den jongeman lag over hoop met haar buren en de fotograaf, die met zijn sympathie niet aan de zijde van die buren stond, had naar een middel ge zocht om zijn vijanden dwars te zitten. HIJ nam daarom een brief van de trap weg en opende hem. Er zat een postchèque ln van ongeveer 45.—zijnde het wachtgeld van den buurman. Aanvankelijk mocht de knaap dan de bedoeling hebben gehad te plagen, het leek daar ochter niet veel meer op, toen hij de cheque valschelijk invulde en het geld inde. Toen de buurman zijn verbazing 1 uitspreken bij de instanties, die 1 cheque moesten sturen, over het" lange ui blijven van het geld, hoorde ht), dat c chèque was gestuurd en uitbetaald. Va^o- zelfsprekend liep de fotograaf toen, r~ grondig onderzoek, tegen do lamp. Ter zitting bleek, dat de jongen he had terugbetaald, nadat de politie hem Hafl opgezocht. Hij had zich echter niet Ver waardigd, den buurman zijn te bieden voor zijn onbehoórLU— De Officier van Justitie, mr. A. S. Muinck Keizer, vond het een argorttlk val en eischte wegens diefstal en f1* held in geschrifte zés maanden j nisstraf. Uitspraak Woensdag T Ootobe*. RADIO-PROGRAMMA^ VRIJDAG 25 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Lichte gxam.platen. 7.30 BNO: Nieuws- ber. 7.40 Walsen en fantasieën. 8.80 BNÖ: Nieuwsber. 8.40 Kort of lang, causerie. 850 Plano-etudes. 9,00 Kinderkoor. 9.30 Spiegel van den dag. 9.40 Musette-orkest en soliste. 10.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 10.30 „Do Zee". 10.45 Gerard Lebon en zyn orkest. 41.15 Zang met pianobegeleiding. 11.45 u. Viool, cello en plano. 12.00 Almanak. 12.05 Het groote Omroep-orkest. 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 .Jtallaanacho vensters", een muzikaal programma, 13.30 Willy Kok en solist. 14.00 „Klaar - ame?.... Draalenl". gevarieerd filmprogramma. 16.45 BNO: Nieuws- en za kelijke- en beursber. 17 00 Altviool en plano. 17.30 Hier ls de poppenkast. 18.00 Om en om-programma. 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Oram.muz, 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Blnnenlandsch zake lijk praatje. 19.50 u. Kamermuziekconcert, (Vanaf 20.15 alleen voor do radio-centrales, die over een lijnverbinding met de etudlo beschikken). 20.15 Gevarieerd concert. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Orgelspol. 22.15 „Zon, wijn en meisjes". 23.00—24.00 Uit film, re vue eh operette. Hilversum n. 301,5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend- gymn. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlichting. 8.15 Orkestconcert. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Orkestrhapsodle. 9.00 Orkest melodieën. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 u. Orkestmelodieën. 10.00 Godsdienstige uit zending .10.30 Orgelconcert-. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 "Cello en claveclmbcl. 11.30 Amabllé-sextet en orgelspel. 12.30 Program ma-overzicht. 12.35 Orkestconcert. 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Vls- scheriJkwartler. 13.15 Planovoordracht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Nederlandsch Kamerorkest. 1530 Voor de vrouw. 16.00 u. Orke6tcompo6lties van Max Reger. 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 1T.00 Voor de Jeugd. 17.30 Zang met pianobegelei ding. 18,00 Wekelljk8ch sportpraatje. 18.15 Gram.muz. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 u. Spiegel van den dag. 18.50 BNO: De Jordaaer vertelt over sociale nooden. 19.00 JusslBJör- Ung zingt. 19.15 „Is de W.A. volksvijandig?-, luisterspel. 19.30 .Nederland ln noodI Nederland groot!", luisterspel. 20.00 BNO: Engelscho uitzending: „Holland's political aspects". Voor do radio-centrales: Koorzang. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-een trol es. die over een lUnverblndlng met de studio beschikken). 2015 u. Kamermuziekconcert. 21.05 Symphonle van Brenms. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven. '22.10 Avondwijding. 22.2024.00 Zla Hilversum X. WIJ TRAGEN ÜW AANDACHT VOÖfi: Ernstige muziek: 0m 19 50 uur kunt U over Hilversum I een kamermuziekconcert beluisteren. Het Omroep-plano-trlo voert uit: het trio no. 25 in a gr. t. van Jos, Haydn. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: van 24 Sept. 19,36 tot 25 Sept. 7.29 Maan: op 24 Sept. 19.51 ond. 25 Sept. 8.11 FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? A. H. KOBEfl. 63. Bijna tegelijkertijd kwam Golden's part ner binnen. Alf Sbderström die eerst de requisieten had opgeborgen. Hij ging zwij gend voor den spiegel zitten, deed zijn val- scben neus en zijn pruik af en vroeg be scheiden toen hij zag. dat Golden wou heengaan" „Moet ik nog Iets voor je doen?" „Nee. Maar het is vanavond weer be roerd gegaan' Om tien uur morgenvroeg wordt geoefend!" Zonder groet verttot Joc de garderobe. Alf Söderström steunde zijn hoofd In de handen en bekeek zijn spiegelbeeld. Neen. at was werkelijk niet meer de knappe, vlotte ruiter vap vroeger. Wat htj in den spiegel zag was een opgeblazen, verwijf den man, die geen hard werk meer gewend was en v/ien elke beweging moeilijk viel. Alf Söderström had geen gemk gehad, Van het geld, dat Golden hem Indertijd als schadeloosstelling betaald had. had hij een rijpaard gekocht en was als jockey on par- forceruitcr met oen Fransen circus rond getrokken. Maar dat was hem op het laatst niet meer goed genoeg geweest en hij had een schoolpaard gekocht. Hij had nooit schoolrijden geleerd, maar hij vond dat ook niet noodig. want hij deed zooals zooveel moderne sriisicn hij kocht een goed ingereden dier. dal" gedresseerd was voor een effectvol nummer en ging er op zitten. Omdat Alf een uitstekend figuur had, oogstte hij bijval, voora* in dc variè- tè's. waarvan het publiek doorgaans nog minder begrip heeft van rijkunst dan de bezoekers der circussen. l)i Ie jaar lang ging net goed. zoo goed. dal if cc-n allergemakkelijkst levertje kon leiden Maar toen kwam de dag waarop een agent hem toefluisterde: „Mijn waarde, u bent langzamerhand zoo dik geworden, dnl u rijp wordt voor een ko miek rijnummer". Alf zag in dat het waar was. Een corset baatte nu niet meer; en hij had geen ener gie genoeg om zijn vet weer weg te werken. Manr hij vond er toch iets op: hij narn een aardig klein meisje, dat van beroep danse res was In zijn dienst.'drilde-haar voor het schoolpaard en ziedaar, de zaak was weer gezond Gezond, twee jaar lang. Toen ontwaakte Alf Söderatröm op zekeren morgen hij had dien nBcht lang gefuifd als uit een boozen droom: het meisje was er mot den koetsier vandoor en had Alf's dollars en dia manten meegenomen Het eenigc wat hij nog had was zijn paard. Hij moest het ver koopen- om in leven te kunnen blijver. Toen had hij in de arlistenclub Witte-Rat- lcn ln New York. waar hij gezelschap zocht, zijn vroegcren partner Joe aangetroffen en zij waren de „Caramelli brothers" gewor den. Zij waren met hun nieuwe nummer be gonnen in Amerikaansche bierhuizen, tus schen hojo-kapellen en zangkomieken, en hadden later het geluk gehad om voor het Coliseum te Londen geëngageerd te wor den. Maar nu had Joc een contract met Pincy afgesloten en Alf Söderstórm rilde, wanneer hij aan de moeite en inspanning dacht, welke die tournée voor hem zou mee brengen. Terwijl Alf Söderström in de garderobe van het Coliseum zich in zijn herinneringen verdiepte, liep zijn partner .Toe Golfien door de straten van hef nachtelijke Londen. Van daag had die onrust hem weer te pakken, hij moest maar steeds aan Stassy en Lupu denken Er waren anderhalf jaar verstreken sinds zij van elkaar waren gegaan, Stassy was nu al anderhalf jaar met Lord Lemalle ge trouwd. Dat was de grootste pech van zijn leven geweest, juist toen Joe Golden er achter was gekomen, dat hij geen betere vrouw zou kunnen vinden dan Stassy Po- pescu, moest hij hooren, dat zij al in stilte met dien Engelschman, dien T.ord verloofd was en dat het met hun heele werk, de Ifeerlijke „Hoedendoos" was gedaan I.upu had Golden laten beloven, dat hij nooit meer zou trachten om Stassv te bezoe ken, dat hij ook nimmer naar haar zou in- formeeren en haar in elk opzicht met rust zou laten. Joe Golden had den Roem'een daar de hand op gegeven en zijn belofte steeds ge houden. hoe moeilijk het hem ook dikwijls gevallen was om niet te vragen: waar zou de kleine Stassy zijn Hoe zou ze zich voe len als Lady Lemaile Circus Pincy opende het seizoen met een voorstelling in het stadje Pau, dat in het Zuiden van Frankrijk is gelegen De Caramelli's hadden een lange en ver moeiende reis achter den rug toen zij aan kwamen; maar directeur Pincy verstond het, hen op te monteren. Hij was een groo te breede man, een echte'athletcngestalte, met een vuurrooden langen baard, welke bijna zijn geheele bors' bedekte en een vitaliteit die ondanks zijn zestig jaren zoo krachtig was als bij een jongeman Toen Alf en Joe aankwamen, stond hij juist voor zijn circus cn riep hen met een donderende stem toe: „Hallo jongens Welkom Als jullie goeie artlsten bent, dan zul je hier op jc plaats zijn "Dan beloof ik je. dat het je goed zal gaan bij Pincy Maar de duivel mag jullie halen als je tot dat moderne soort luilakken en dagdieven hoort, die de "1 uit de zak willen En hij schudde hun handen zoo hartelijk, dat hij ze bijna ont wrichtte. Daarna liet hij hun het circus, dc stallen, de dieren en hun wronwageo zien om hen tenslotte uit te noodigen voor een kop koffie bij madame Pinc>. Madame paste, wat omvang en kracht be trof, uitstekend bij haar man. Zij was een geboren Pezon en de Pezons waren evenals de Pincy's al sedert vier of vijf generaties „dlermenschen". dat wil zeggen dompteurs en dresseurs van alle soorten van beesten, Zij waren met troepen bruilende leeuwen en tijgers rondgetrokken, commandeerden beren en olifanten, doch konden evengoed paarden, apen en katten voor de manege af richten. (Wordt vervolgd). Dc Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige mede werkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander. Sluit U ook aan

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2