AMEKFOOOTSCHE CCIMNT Wereld-ordening Duitsche troepen thans ook in de Noordelijke deelen van Stalingrad Nederlands grootheid te land en te water Sovjet-Unie in acuut gevaar abonnementsprijs by vooruitbetaling Per week 10.10 Per 3 maanden /2.05 Per post per kwartaal 112b Lossa nummen 10.06 Adrninlstr.: TeL 6289, Giro 80363 Redactie: TeL 6731. Na 6 a -6137 en 6806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur; NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTlE3 P.-ys per millimeterro.13 „Doelpunten" by vooruitbetaling: a. personeel t.m 20 woorden 0 55 leder woord meer 0 05 b. alle overige :a 50 x 0 66 leder woord meer 0 Of 3 Achtereenvolgende plaatsingen yoor 3 maal den eenheldrpry» DINSDAG 29 SEPTEMBER 1942 4 PAGINA'S 56e JAARGANG. HET is niet de gewoonte der bij het Pact van Drie aangesloten landen veel te praten zij zoeken hun kracht, gelijk de ervaringen de wereld op ieder gebied hebben geleerd, in daden. Doch wanneer de vertegen woordigers dér verjongde volkeren het woord voeren, dan doen zij dat op de zelfde eerlijke manier als waarop zij den oorlog voeren; de taal hunner spaarzame redevoeringen is even duide lijk als de taal der wapenen. In den strijd gaan zij recht op hun doel af en in woorden doen zij het eveneens. Zon der omwegen, zonder dralen, zonder iets te verdraaien of te verbergen, maar helder en klaar zetten zij hun doelstel-, lingen en oogmerken uiteen. En waar het bij de mogendheden van het Pact van Drie in deze groo* te revolutie om gaat, is overal in^de wereld bekend. Nadat Churchill en Roosevelt beiden hooggraadvrij- metselaars Duitschland, Italië en Japan den oorlog hadden opgedrongen, restten deze landen niets anders dan dien oorlog te strijden met het doel te overwinnen en dit is wel het voor naamste dóór de overwinning tot een volkomen reorganisatié der volke ren te geraken. Dit laatste is geboren uit levensdrang en levenkracht; volgens geheel nieuwe normen willen de her boren naties een nieuwe, betere wereld opbouwen, waarin de volkoren in vei ligheid kunnen leven en werken. Po litiek, economisch en militair steunen deze .landen elkaar in den strijd tegen het Anglo-Amerikaansche imperialisme en het joodsche- bolsjewisme, welke alles wat leeft en leven wil bedreigen. Meer dan tweehonderdvijftig millioen mensehen hebben zich voor dézen vrij heidsstrijd ingezet en hün vastberaden wil tot overwinnen cn tot het vesti gen van een nieuwe wereld-orde op socialistischen grondslag, schept die enorme kracht, waartegen, de andere machten zich te pletter loopen. Het praktische resultaat van de eendrach tige samenwerking der jonge volkeren is bekend; Engeland, da Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben op gevoeligs wijze te verstaan gekregen, dat hat Pact van Drie méér is dan een óp papier bestaand verbond. Zij heb ben ondervonden, dat het Duitschland, Italië en Japan heilige ernst is, wan neer zij beweren vrede en welvaart te willen scheppen in Europa en Groot- Oost-Azië; zij weten nu definitief, dat deze eertijds geknevelde landen schoon genoeg hebben van het gew'etenlooze kapitalisme en het jodendom en moch ten zij ondanks deze wetenschap -- nóg meer bewijzen verlangen, dan zul len zij ook die in de naaste toekomst verkrijgen, in eiken gewenschtcn vorm. O HOE klein en stuntelig is het joden- verbond der geallieerden in ver gelijking met ditPact van den driehoek Berlijn-Rome-Tokio. Terwijl het jodenpact „na de overwinning" een super-Versailles wenscht eg een ge lijk Eden dezer dagen nogmaals mede deelde volkomen uitroeiing der as- mogendheden, streeft het Pact van Drie daarentegen naar een rechtvaar digen vrede en de erkenning der le vensrechten van ieder volk afzonder lijk. Wil het jodenpact de wereld macht,- het Drielandenpact wenscht de wereld-ordening. Ziethie^het groote verschil tusschen beide pacten; het eerste is geboren uit grenzenloozen haat jegens de verjong de volkeren, het tweede-is ontsproten uit het schoone ideaal een betere we reld te stichten. Haat schept geen moed t en geen kracht, een ideaal wél; Roo sevelt laat Churchill vechten en Chur chill dirigeert op zijn beurt Stalins bolsjewisten in het vuur, Duitschland, Italië, Japan en de overige door het Driemogendhedenpact met elkaar op leven en dood verbonden landen vech ten echter alle tezamen en bren gen ook tezamen de offers, welke noodig zijn om hun doelstellingen te verwezenlijken. Naar Rijksminister Von Ribbentrop ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het Pact van Drie opmerkte, zijn die jonge, vooruit strevende volkeren tot alles bereid en in staat him geheime Gapenen zijn het geloof en de geestelijke kracht, waardoor zij in staat zijn bergen te verzetten. Het kan dan ook niet anders of hun offers zijn het zaad, waaruit eens de nieuwe wereld-orde zal groeien; geen goud en geen joden, maar wer ken des vredes, nieuwe gedachten en waarachtig socialisme zullen de ken merken dier betere wereld zijn. DU1TSCH WF-ERMACHTBERICHT. HET TOT DUSVER VEROVERDE STEDELIJK GEBIED IS VOLKOMEN VAN BOLSJEWISTEN GEZUIVERD MISLUKTE POGING OM BIJ STALINGRAD DOOR TE BREKEN Hoofdkwartier van den Führer, 28 September. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend In het noordwestelijk» deel van dgn Kaukasus hebben Duitsche en Slo- waaksche troepen in harde gebergtegevechten verscheidene heuvelstellingen genomen. Aan de kust van de Zwarte Zee heeft een Duitsche motortorpedo boot een schip van 1000 brt. tot zjnken gebrach In den strijd om Stalingrad zijn de Duitsche troepen thans ook opgerukt naar de noordelijke deelen der stad. Het tot dusver veroverde stedelijke ge bied is volkomen 'fan den vijand gezuiverd. De aanvallen werden door ge concentreerd v*uur der artillerie van het leger en van. het afweergeschut van het luchtwapcn, benevens door en masse in den strijd gebrachte Duitsche. Roemeensche cn Kroatische vliegtuigen voor den strijd op korten afstand doeltreffend gesteund. Vijandelijke ontlastingsaanvallen ten Zuiden en Noor den van de stad zyn mislukt. In den centralen sector van het front en bij Rzjef zijn verscheidene door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, deels in tegenaan vallen, afgeslagen en een eigen plaatselijke aanvalsactie is met succes voortgezet. Ten Zuidoosten van het Ilmenmcer zijn herhaalde vijandelijke aanvallen onder zware verliezen ineengestort. Óok ten Zuiden van het Ladogameer zijn nieuw e aanvallen van den vijand in taaie gevechten afgeslagen. De met sterke strijdkrachten ondernomen po ging van den vijand om den omsinge- lingsring van Leningrad naar het Oos ten over de New te doorbreken is on der zware verliezen voor den tegen stander mislukt. Het aantal vernieti gende booten is gestegen tot 395. Aan het front aan de IJszee heeft het luchtwapen overdag en des nachts bolsjefistisc'ne luchtsfeunpunlen- aange vallen. Duitsche jagers hebben daarbij, zonder zelf verliezen te lijden 26 vijan delijke toestellen neergeschoten. Naar in een exjra bericht bekend ge maakt is. hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan een naar Engeland onderweg zijnd Amerikaansch troepentransport voor het grootste deel vernietigd Zij vielen een snel vijandelijk konvooi aan, bestaarde uit slechts enkele groote passagiersschepen, dat, krachtig beschermd," met troepen, mu nitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagenlange hevige aanvallen en achtervol gingsgevechten brachten zij een grooten tweepijper van 19.000 brt. van het type Viceroy of India, die na drie torpedotref fers kapseisde, een tweepijper van 17.000 brt. van het type Rina del Pacifico, die na twee torpedotreffers met een groote steek vlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van het type Derbyshire en een torpedojager van de beveiligingsstrijd- krachten van hef konvooi tot zinken. Twee andere transportschepen werden door tor pedotreffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duikboo ten den vijand een zwaren siag toege bracht. De vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle snelle eenhe den met een totalen Inhoud van 47.000 brt. oespraak van den Führer TWAALFDUIZEND OFFICIEREN EN KADETT5N NAAR HET FRONT De Führer heeft gisteren het woord gevoerd op een -appèl in het Sportpaleis van 12.000 officie ren en lcadetten van het leger, de vloot, de luchtmacht en „Junker" van de Waffen-S.S. Rijksmaarschalk Hermann Go ring meldde den Führer de jonge soldaten, die terugkeeren naar hun troependeelen aan het front. In meesleepende bewoordingen gaf de Führer den jongen solda ten een inzicht in de groote Duit sche geschiedenis, die haar be kroning vindt in den geweldigen beslissenden strijd van onze da gen. Na gcv.ezen te hebben op de groote plichten, die de officier aan het hoofd van de "hem. toe vertrouwde soldaten in dezen strijd te vervullen heeft, sloot de Führer zijn toespraak met uiting te geven aan zijn .onvoorwaarde lijke zekerheid van de overwin ning en zijn rotsvast vertrouwen in de superieure strijdkracht van den Duitschen soldaat. De Rijksmaarschalk liet "het ap pèl eindigen met een „Sicg Heil" op den Führer, waarmede de jon ge soldaten geestdriftig insten^ den. verloren, die gebruikt plegen te worden bij bijzonder belangrijke 'en dringende troe pentransporten. In andere zeegebieden van den Atlanti schen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Amerikaansche kust hebben duikbooten nog elf andere schepen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 57.000 brt. tot zinken ge bracht, zoodat de totale verliezen van de vijandelijke -scheepvaart in de laatste vier dagen veertien schepen met een gezamen lijke inhoud van 104.000 6rt. bedragen. LUCHTGEVECHTEN BIJ CAiRO EN DE PYRAMIDEN Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondagmiddag tot ver in het gebied van Cairo doorgedrongen en hebben het vliegveld Fayum Road aan den weg van Cairo naar El Fayum met bommen en boordwapens aangevallen. Ten Zuiden van de pyramide van Gizeh schoot een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsehe bommenwerper van het type Douglas- Boston omlaag. Britsehe batterijstellin gen bij El Alamein waren blootgesteld aan hevige Duitsche luchtaanvallen. Bommen van zwaar kaliber troffen de batterijen en stelden verscheidene stukken geschut met het personeel bui ten gevecht. Plichtverzakende veehouders ZIJ MOETEN EXTRA RUNDVEE} INLEVEREN Herhaalde malen is reeds melding ge maakt van gevallen, waarin de Secrc- taris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij aan veehou ders, die hun plichten tegenover do ge meenschap op ergerlijke wijze hebben verzaakt, door melk achter te houden, extra-leveringsplicht van rundvee heeft opgelegd. Thans is wederom een zeer ernstig geval te vermelden. Aan een veehouder te Amsterdam is de verplichting opge legd om niet minder dan twaalf koe:en in te leveren boven zijn normale leve ringsplicht. Het moet langzamerhand duidelijk v.orden dat. men niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk in ge vaar kan brengen. PRIJZEN VAN AANMAAKTURF. In de Staatscourant van 28 Septem ber 1942 zijn opgenomen wijzigingen van de Prijzenbeschikkingen turf no. 2 en 3, welke op 29 September 1942 in werking treden. In deze wijzigingen wordt een maximumprijs vastgesteld voor tweede en derde soort aanmaak- turf. Tot dusverre bestond voor aan- maakturf slechts één maximumprijs. INSCHRIJVING ZIEKENFONDSEN. Het Staatstoezicht oq de ziekenfond sen heeft bepaald, dat indien de aan melding van verplicht verzekerden bij een der algemeene ziekenfondsen plaats vindt vóór of in de tweede administra- tieweek na die, waarin de verzekerings- plicht een aanvang nam, de' betrokken verzekerden tegenover het algemeen ziekenfonds, waar zij worden ingeschre ven. van den dag af, waarop de verze keringsplicht aanving, aanspraak kun nen maken op dc verstrekkingen inge volge het Ziekenfondsenbesluit. In alle overige gevallen neemt het recht op de verstrekkingen een aan vang op den dag van inschrijving. „STARTKLAAR. AFT' Woensdag, van 18.0018.15 uur, hoort men over Hilversum H indrukken van de Europeesche Jeugdkampioenschap pen te Milaan, samengevat onder den titel „Startklaar.... af". DE GRONINGER KUSTVAART I Leden van den staf van den Neder- landschen omroep zijn in de provincie Groningen aangekomen voor het ver vaardigen van een reportage over de Groninger kustvaart. Men wenscht den luisteraars een algemeenen indruk. te verschaffen over die kustvaart, en waar die schepen worden gebouwd te midden van landbouwvelden. Deze reportage vormt een onderdeel van le uitzendin gen over Nederlands grootheid te water en te land. In het kader van deze opnamen had den de heeren A. Kortebein, samenstel ler deze reportageserie en J. Meijers Jr.. verslaggever, o.a. een onderhoud met den Groningschen havenmeester, den heer J. Teensma. over het havenbedrijf, terwijl in een gesprek met den heer T. J. Mellema, voorzitter der Groning- sche kustvaart-centrale, een treffend beeld werd verkregen van den huidigen stand van het kustvaartbedrijf. Vervolgens werd de bonte brug be zocht. Dit is een van de bruggen, welke vóór de vernieuwing, telkens wanneer een kustvaarder grooter dan 1000 ton passeerde, moest worden afgebroken. De oude bru|wachter vertelde iets van zijn ervaringen uit dezen allesbehalven gemakkelijken tijd. Deze reportage zal worden weergege ven. -opgeluis'terd door muziek uit de verschillende landen, welke door de. kustvaarders worden bezocht. Tenslotte werd den heer Mellema verzotht een toekomstbeeld te willen geven van de Groninger kustvaart in het algémeen. Reeds zijn reportages vervaardigd over de Rotterdamsche havens, de Ne derlandsche binnenschipperij en thars volgt als derde reportage in de serie, de- Groninger kustvaart. De vierde reportage* draagt tot titel: Nederlanders, loodsen op verre zeeë:.. Hierin wordt de Nederlandsche loodr- vaart behandeld, welke haar vertakkin gen heeft tot in de Chineesche zeeën. In „Woeste gronden" als vijfde n voorloopig laatste in de serie.wordt besproken het in cultuur brengen van op de zee veroverde gebieden. Deze re portage staat onder auspiciën van ce Nederlandsche Heide Maatschappij. De Nederlandsche Omroep maakt mo- 'nentee! een tocht door de drie Noorde lijke provinciën, welke ongeveer ander halve maand in beslag neemt. Op 4 No vember a.s. zal b.v. een Friesche streek- dag worden uitgezonden, welke geheel gc-vijd is aan Friesland en de Friezen. Hiervoor zal de reportagewagen veer tien dagen in Friesland vertoeven, om aldaar alle opnamen te maken, welke daarvoor noodig zijn. Woensdagavond van 17.30 tot 13.00 uur zal over Hilversum I een reportage worden uitgezonden over de Groningc-r kustvaart en haar toekomst, onder den titel: „Eenzame zwervers langs noorde lijke kusten." Nederlandsch Kultuurkamer Bij beschikking van den president der Nederlandsche Kultuurkamer is met ingang van 1 October 1942 tot dage- lijksch bestuurder van de Nederland sche Kultuurkamer met den titel var algemeen bestuurder benoemd: de heer mr. E. Otto te 's-Gravenhage. Mr. E. Otto word 4 October 1902 te Krimpeil a.d. IJsscl geboren. Van 1924 tot 1928 studeerde hij aan de Lcidsche Universiteit en vestigde zich na beëin diging van zijn studie als advocaat en procureur te Dordrecht waar hij tot 1932 werkzaam was. Zijn belangstelling voor het sociale werk bleek reeds uit zijn werkzaamhe den. die hij voor den Armenraad ver richtte. Op 22 October 1940 werd hij be noemd tot organisatielcider van de stichting Winterhulp Nederland cn la ter van den Nederlandschen Volks- dienst, ir. welke functie hij blijk gaf van een groot organisatorisch talent. Gezien ook zijn belangstelling voor het kultureelc leven in Nederland is mr Otto zeker de aangewezen persoon orr de belangrijke positie van algemeen be stuurder der Nederlandsche Kultuurka mer te bekleeden. WILLKIE GEEFT TOE, DAT DE SOVJETS TELEURGESTELD ZIJN OVER HET FALEN VAN HET TWEEDE FRONT Voor zijn vert.rc-k uit Moskou heeft Wendell Willkie tegenover een Ame- rikaansehen journalist verklaard, dat er tusschen do V. S. en de Sovjet-Unie een groote cultureele overeenkomst bestaat. Op de vraag, of hij in de Sovjet-Unie een verkoeling jegens dc geallieerden had opgemerkt in verband met „het fa- van het tweede front" antwoordde Willkie,. dat de V.S. tot hun deelneming aan den oorlog werden beschouwd als een bron van onbegrensde macht. Sinds dien hebben de Vereenigde Staten ech ter zoo weinig gedaan en de verleende hulp is in de oogen der Sovjet-Unie zoo gering, dat men een toenemend ge voel van ongeduld, ja zelfs van teleur stelling bemerkt. Attlcc antwoordt Willkie. De Britsehe vice-premier en minister •an dominions. Attlee, heeft gifteren up de uitlatingen van Wendell Willkie Ie Moskou over het tweede front o.a. ge antwoord, dat bij de geallieerden de- goede wil tot vorming van een tweede front weliswaar aanwezig is, maar dat men overeengekomen is de deskundi gen niet te negeeren. Attlee zeide verder, dat het natuur lijk onmogelijk is datum cn plaats van het tweede front mede te deelen. De phrase van het tweede fronl in Europa is „zooiets als een leuze" geworden. Het is noodzakelijk cm den slag op den At lantischen oceaan, dc luchtaanvallen op Duitschland. de veldslagen in het mid den- Oosten en op andere plaatsen in aanmerking te nemen. Het is onmoge lijk een of andere cp zich zelf staande onderneming als „tweede front" te be itelen. Daarentegen is het noodzakrli:':. aan alle fronten de grootst mogelijke krachtsinspanningen te verrichten. Alle militaire, ondernemingen der geallieer den vormen het tweede front. l.Iissehien overdrijft men in de openbare mecning de beteekenis van het tweede front. Sovjet-Unie in groot gpvaar. In een uitvoerig bericht over Will- kie's bezoek aan Moskou meldt de spe ciale correspondent van de Times in tie Russische hoofdstad, dat het afgeloopen weekeinde twee zeer ernstige aanwij zingen heeft gebracht voor de opvatting, dat deScvjet-Unie zich in e»tn acuut en groot gevaar bevindt. De eerste aanwij zing komt voor in eert artikel in het Moskousche blad Roode Ster. de andere in een voor het Amerikaansche volk be stemde verklaring van Willkie aan het einde van zijn bezoek aan de Sowjet- Unie. De Roode Ster schreef, dat het Donetsbekken, groote deelen van Don- en Koebangebied en een belangrijk stuk van den noordelijken Kaukasus met zijn boeren- en arbeidersbevolking, zijn ko ren. erts. petroleum en fabrieken ge durende den zcmerveldtocht in handen van den viiand zijn gevallen. Willkie. wiens verklaringen een zeker gezag ont- leenen aan zijn besprekingen met de leiders der Sovjet-Unie. heeft uit dit verlies eenige conclusies gemaakt. Persstemmen. In een hoofdartikel in het Turksche blad Son Telegraph houdt Benidsjezich bezig met den moeilijken opstand der Sovjet-Unie, welken Wendell Willkie openlijk heeft toegegeven. Benidsje schrijf» o. m.- „Het klinkt als waarheid, wanneer Willkie zegt, dat de hinnen- landsche toestand in de Sowjc-t-Unïe moeilijk is cn dat het land zonder hulo van buiten zal ineenstorten. De Sovjet reus is zwaar getroffen en de winter zal zijn wonden nog verergeren. Zonder ,een onmiddellijk tweede front kan men n:ei verwachten, dat de Sovjet-Unie zich tot den volgenden zomer staande houdt. Zij zou langzaam uitbranden als een kaars." De Diolo constateert. Terwijl in Duitschland, ongeacht alle bestaande moeilijkheden, na drie jaar oorlog iedereen in voldoende mate ge voed en gekleed is, heeft de Sovjet- Ur.ie het zoover gebracht, dat "in een aan bodemriikdommer. en natuurprq- ductcn rijk land met een geweldige oppervlakte en met een naar verhou ding geringe bevolkingsdichtheid, de bevolking in do, dorr den oorlog nog niet getroffen gebieden niet alleen levensmiddelen, doch zelfs kleeding mist Deze toestand onthult tevens de geheele beteekenis van het bolsjewisti sche regime. Het bolsjewistische streven was en is niet de levensstandaard var. de bevolking te verhooge-i cn het volk tot een grootere welvaart te brengen. Veeleer was het van oudsher het doel van dc roode wcreldrevolutionnaircn le Moskou om met dc aanwezige linan- cieele middelen der Sovjet-Unie de communistische beweging in andere landen Zooveel mogelijk te bevorderen cn een geweldig oorlogsapparaat te bouwen. Dc belofte van het tweede front. De Deutsche Allgemcine Zcilung zet uiteen dat de belofte van Churchill en Roosevelt aan de bolsjewisten om „nog in 1942" het tweede front te vormen, een bewuste misleiding is geweest Men heeft de bolsjewisten belogen cn de bolsjewisten hebben op hun beurt weer hun troepen belogen. Men vergeet bij deze „positieve propagandafactor", dat zij thans, nu de ontgoocheling ge komen is. verandert is een negatieve propagandafactor Want het opmerke lijke is nl. dat aoor Moskou met toe nemende nadruk de aandacht wordt ge vestigd op het feit, dat de ernstige posi tie der Sovjet-Unie piet alleen voor deze zelf, doch ook voor de geallieerden de ernstigste gevolgen kan hebben. Een Reuterbericht uit New-York cri- liseert de uitlating van Willkie, dat de militaire leiders inzake het tweede front „door dc openbare mecning een beetje aangepord moeten worden". Men kan niet aannemen, dat dc openbare meening een verstandigen druk in deze kwesties zou kunnen uitoefenen. Ove rigens is men zich geheel bewust, dat alleen de vorming van een dergelijk front op zichzelf voldoende zou zijn, wanneer ook maar eenige twijfel be staat over het succes van de operaties, want een vergeefsche onderneming zou voor de geallieerde volken noodlottige gevolgen met zich meebrengen. Vliegtuigramp bij Algiers Gistermorgen is een verkeersvliegtuig van de Air Franco van den dienst Al giersCasablanca bij een noodlanding in de buurt van El Affroun bij Blida over den kop geslagen. Het vliegtuig vloog in brar.d. Onder de 25 slachtoffers bevinden zich mevr. Barreau, echtgenoole van den op perbevelhebber der troepen in Fransch Oost-Afrlka. liaar# zoon van achttien jaar, vier kinderen en drie piioten van de maatschappij „Air France", die als leerlingen op dc-ze lijn dienst deden. Onmiddellijk na het bekend worden van dit verschrikkelijk ongeluk hebben maarschalk Pétain en president Laval telegrafisch hun rouwbeklag aan gene raal Barreau doen toekomen. BOODSCHAP VAN FéTAIN AAN MADAGASCAR "Maarschalk Pétain heeft tot de he- volking van Madagascar een boodschap gericht, waarin hij o.a. verklaart, dat het eiland thans voor zijn zwaarste be proeving staat. Na den val van Tananarivo zet thans een handvol mannen onder aanvoering van gouverneur-generaal Anat en ge- raai Guillemet het verzet voort. J houding vindt ver buiten de gre'- van het eiland waardeering. Al bc Engeland het eiland ook geheel, één hinderpaal zal het niet kunnen over winnen: den onomslootelijken wil der bevolking van' Madagascar Franschcn te blijven. De Nationale Jeugdstorm heeft Zater- dag op plechtige wijze het achtjarig be staan herdacht. Links: de streekleider E. Zilver reikt op het Arastelveld te Amsterdam aan de familieleden van gevallen stormers een herinneringsplaquette uit. Rechts: op het moment, dat hoofd- stormer van Geelkerken zijn radio-rede aanving, werd door den Jeugdstorm een krans gelegd op de graven van een Duitschen en een Nederlandschen sol daat op den Grebbeberg. Een overzicht tijdens de rejïe van den stafchef van ;'en Nationalen Jeugdstorm, C. Quispel. Foto's von Polygoon-Noske P.H. m en Polygoon-Zeylemaker P.H. m. EIKENLOOF VERLEEND AAN COMMANDANT TANKDIVISIE Hoofdkwartier van den Führer. De Führer heeft aan gen.-ma;. Bruno Rit- ter von Hauenschild, commandant van eon tankdivisie, het eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver- leend en hem het volgende telegram {fezonden: In denkbare waardeering voor uw heldhaftig optreden in der. strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik U als 129en soldaat der Duitsche weer macht hol -eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. ■EEN „NUCHTERE" BRIT Naar „Associated Press" meldt, heeft de tweede onderstaatssecre taris van het Britsehe ministerie van Oorlog, lord Croft, in een rede als antwoord op den roep naar een tweede front verklaard: „Engeland strijdt reeds aan der tien fronten en voor het grootste deel onder zeer ongunstige om standigheden!" STALINGRAD GEDEELTELIJK IN VUUR EN VLAM Volgens Harold Kind, de speciale Reuter-correspondent te Moskou, is de lucht te Stalingrad, na veertig dagen ononderbroken luchtbombardement, in dit gedeelte van dc stad, waar de Rus sische t-ocpen nog stand houden cn waar alles in vuur cn vlam staat, wer kelijk verstikkend. Nergens vindt men een schuilplaats. De toestand is nog nooit zoo ernstig geweest. Radio Londen meldt, dat Engelsehe vliegtuigen, die zich Zaterdag óp een verkenningstocht bevonden, in een zwa ren storm zijn geraakt. Elf vliegtuigen worden vermist.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1