AMEKFOOOTSCHE (OUPANT Sterke stellingen veroverd in Kaukasus en aan deTerek BEKENDMAKING Dakar bereidt zich voor op een aanval Felle strijd in Staüngrads fabrieken Amerika acht herziening van het Indische vraagstuk dringend noodig Onderteekening vredesverklaring tusschen Duitschiand en Engeland ABONNEMIiNTSPRIJS bU vooruitbetaling: weel: Per 3 maanden Per post per kwartaal Losso nummers AdmlDlstr.: Tel. 6289. Giro 80362 Redactie: Tel. 6731. Na 6 u. 6137 en 6806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES vJi. BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAM AN. SOEST. ADYEBTENTIE8 PrU» per millimeter ƒ0.12 „Doelpunten" by vooruitbetaling: a. personeel t.m. 20 woorden 0 SS leder woord meer 0 05 b. alle overige t.m 20 w, 0 66 leder woord meer 0 0J 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheidsprijs WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1942 4 PAGINA'S 56e JAARGANG. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN BIJ STALINGRAD ZETTEN D E SOVJETS TEVERGEEFS ONTLASTINGSAANVALLEN UIT HET NOORDEN VOORT Hoofdkwartier van den Führer, 30 September. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: in het Noorwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van den Terek zijn Duitsche en vérbonden troepen in .harde aanvalsgevechten verder opge rukt. In Stalingrad werden nieuwe sectoren van het noordelijk stadsdeel be stormd. Bij vergeefsche ontlastingsaanvallën verloor de vijand 34 tanks. Aan het front aan den Don hebben Duitsche en Italiaansche troepen ver scheidene pogingen van de bolsjewieken om over te steken, afgeslagen. Hon- gaarsthe troepen wierpen een vijandelijke groep strijdkrachten in tegenaanval terug. In den noordelijken sector hebben eigen aanvalsacties ondanks taaien vij andelijken tegenstand geleid tot successen. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen en Kroatische gevechtsvliegers hebben daarbij den Sovjets zware verliezen tpegebracht. Archangelslc is in den afgeloopen nacht opnieuw gebombardeerd. Uitge breide branden lieten het goede effect van dezen aanval zien. In den tijd van 15 tot 28 September werden 816 Sovjetvliégtuigen in luchtgevechten, 131 door afweergeschut van het luchtwapen en 22 door for maties van het leger neergeschoten, vier werden buitgemaakt, zeventien op den grond vernield, zoodat de totaal verliezen 990 vliegtuigen bedroegen. In dienzclfdcn tijd gingen aan het Oostelijke front 77 eigen vliegtuigen verlo ren. In den afgeloopen nacht zij#^Britsche bommenwerpers in geringe getale naar het gebied van de Oostzee gevlogen. Twee vliegtuigen werden neerge schoten. Duitsche gevechtstoestellen hebben met succes overdag aanvallen in -scheervlucht ondernomen op millitaire doelen in verschillende plaatsen in zuid en zuidoost-Engela^d. Hoofdkwartier van den Führer, 29 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den Kaukasus en ten Zfliden van den Terek hebben Duitsche troepen in moeilijk begaanbaar, beboscht bergter- reih sterk gefortificeerde cn taai verdé digde vijandelijke stellingen ingenomen. Het luchtwapen heeft het havengebied van Tceapse gebombardeerd cn op de Zwarte Zee twee schepen van gemid delde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft gis teren de aanval in verbitterde gevech ten thans ook geleid tot een binnendrin gen in het noordelijke stadsgebied. Te vergeefs zette de vijand zijn ontlastings aanvallën van uit het noorden voort. ,Aan het Donfroni hebben Hongaarsche troepen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uitvoer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen in don ccntralen sector van het front' zijn afgeslagen. In den noordelijken sector van het front werden bij een eigen aanval door troepen van het leger en d<?or het lucht wapen talrijke bolsjewistische gevechts- s'tellingen vernietigd en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Plaatselijke aanvallen van den vijand mislukten. Het stedelijk cn het havengebied van Archangelsk is in den afgeloopen nacht met bommen aangevallen. Er" ontston den uitgebreide branden. In scheervlucht werdendpor Duitsche gevechtsvliegers tijdens aanvallen over dag bomtreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties in ver scheidene plaatsen in Zuid-Oost Enge land. Ten oosten van Great Yarmouth is een vrachtschip door neergeworpen bommen zwaar beschadigd. Op grond van artikel 45 van de Verordening van den Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 133/1941 wordt bepaald: 1. het reeds eerder gepubliceerde spergebied in de provincies Zuid-' Holland en Zeeland wordt opnieuw als volgt omgrensd. Het spergebied omvat het Noord westelijke deel van het eiland Ro zenburg, dat door de door de Weer macht geplaatste waarschuwingsbor den ingedeeld wordt, het schier eiland Voorne ten Noordwesten van het Voornsehe kanaal, de eilanden Goeree en Overflakkee, de eilanden Schouwen en Duiveland, het eiland Noord-Beveland en het eiland Wal cheren. 2. het betreden en bevaren van bo vengenoemde gebieden en de tus- schen deze gebieden ligger.de water wegen is alleen met toelatingsver- gunning van den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de pro vincie Zeeland (Officier van politic) of voor de in de provincie Zuid-Hol land liggende - deelen van het sper gebied met toolatingsvergunning van den Gevolmachtigde voor de provin cie Zuld^Holland (Officier van poli tic) geoorloofd. 3. nogmaals wordt medegedeeld, dat het verzoek cm een toelatings vergunning piet daarbij behoorende papieren bij den burgemeester der gemeente, waarvoor de toelating verlangd wordt, moet worden inge diend. In het verzoek moeten voor- en achternaam, beroep, woonplaats cn straat, geboortedatum en geboor teplaats van degene, die het verzoek indient, worden vermeld. Bovendien moet het verzoek vergezeld gaan van een motiveering voor het betreden van het spergebied. Ook moet de duur van het voorgenomen verblijf worden, aangegeven. 4. inbreuken op deze bepaling zijn overtredingen en worden gestraft met eea gevangenisstraf van zes maan den en met geldboeten van maximum 2.000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen, een hoogere straf moet worden opgelegd. (get.) RAUTER. SS-Gruppenführer und Gene ralleutnant der" Polizei. Uchto Duitsche 'gevechtsvliegtuigen, die gisteren waren opgestegen voor verkenning boven Engeland, hebben bij een aanval op een vrij groot fabrieksterrein ten N.O. van Dover verscheidene bomtreffers geplaatst, waardoor do ketcllnstallatlo der fabriek werd getroffen. Andoro overdag ondernomen aan vallen waren gericht op voor den oorlog be langrijke en mllltalr-economlsche doelen aan de Zuidwestkust vnn Engeland, alsmede op vliegvelden. Gevechtsvliegtuigen vielen troe pen- en barakkenkampen ln Zuldoost-Enge- land aan. In'scheervlucht werden voltreffers geplaatst op verscheidene barakken en con centraties vrachtauto's. Duitsche grenadiers grijpen in op een door den vijand bedreigd punt. Het bosch is bereikt en duidelijk klinkt het strijdrumoer. .Stalen helm opzetten" klinkt het bevel en langzaam dringen de manschappen het struikgewas binnen PK Bergmann-DV.R-P H m Rede van den Führer HEDENAVOND OM ZES UUR. Ter gelegenheid van de opening van _.2t Kriegswinterhilfswerk 1942'43 spreekl de Führer vandaag om 18.00 uur op een groote bijeenkomst varj. de N.S.D.A.P. Minister Göbbels zal bij het begin van de bijeenkomst rekening en verant woording afleggen over het Kriegswin terhilfswerk van het afgeloopen jaar. De bijeenkomst zal door alle zenders worden uitgezonden. Vanavond om 20.15 uur wordt de uitzending herhaald. VERKOOP VAN RIJWIELEN WEDER TOEGELATEN GELDIGHEIDSDUUR DER BONNEN. VERLENGD TOT 31 OCTOBER Zooals bekend is in den loop van de vorige maand een verbod uitge vaardigd van het verkoopen of anders zins afleveren van rijwielen aan het publiek door den kleinhandel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook walmeer men in het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de Secretaris-ge neraal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken in overleg met het Rijksbureau voor de metalen verwer kende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen of anderszins afleveren van rijwielen voor kleinhandelaren met in gang van 1 October a s. is opgeheven, met dien verstande echter, dat nieuw* bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Van den eersten October af kunnen de rijwielhandelaren derhalve weer rij- wielbestel- en afleveringsbonnen in ontvangst nemen én daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon van fabrikant of grossier, toerrijwielen aan het pu bliek afleveren. Belangrijk zoowel voor handelaar en afnemer is vooral ook, dat de geldig heidsduur zoowel van bestel- als van afleveringsbor.hen, voorzoover daarop een in Augustus 1942 vallende datum is vermeld, is verlengd lot 31 Oct. '42. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan doch alleen op de thans nog in omloop zijnde geldige jjonnen. EUROPEESCHE VROUWEN EN KINDEREN TERUG NAAR FRANKRIJK De ontwikkeling van de situatie op Madagascar doet volgens Fransche op vatting de mogelijkheid van een aan- -val op Dakar niet uitgesloten voorko men. In afwachting van een dergel ijken aanval heeft de gouverneur-generaal van Fransch-West-Afrika op eigen ini tiatief in een circulaire aan zijn onder geschikten voorgeschreven de wegvoe-| ring van dc Europeesche vrouwen en' kinderen uit Dakar voor te bereiden. Hiermede worden diegenen bedoeld, die niet te Dakar woonachtig zijn. De stad is namelijk tegenwoordig over bevolkt. Het is duidelijk, dat de aan wezigheid van al deze menschen bij een aanval de taak der verdedigers slechts zou bemoeilijken. In de circulaire wordt o.a. bepaald, dat in de eerste plaats de vrouwen en kinderen van Europeesche afkomst moeten worden weggevoerd, hetgeen om te beginnen geldt voor gezinnen met twee en meer kinderen. Zij moeten zoo Aan den Atlantlschen Oceaan, lederen avond worden ter beveiliging tegen vlieger-aanvallen sperballons opgelaten PK Redlich-We-Po-P H m Sovjet-verliezen bedragen 10.000 man per dag De situatie bij Stalingrad is thans zoo, dat de wig, die bijna drie weken geleden door de Zuidelijke wijken der stad naar de Wolga werd gedreven, intusschen zoozeer kon worden verwijd, dat met uitzondering der Noordelijke buitenwijken het geheele stadsgebied is bezet. De wig, die einde Augustus door de Noordelijke buitenwij ken naar de "Wolga werd gedreven, heeft ondanks de verwoede aanvallen van^de bolsjewisten stand kunnen houden en dient thans als uitgangsbasis voor de Duitsche tegenaanvallen. De strijd gaat thans voornamelijk om drie enorme fabriekscomplexen, die bijna ge heel het Noordelijk deel der stad uitmaken. Tot deze fabriekscomplexen behooren ook heele fabriekssteden, waarin de arbeiders en hun gezinnen waren ondergebracht. Eenige straten konden na feilen strijd, waarbij- de tegenstand huis voor huls ge- OOST-AZIE GAAT GANDHI'S VERJAARDAG VIEREN Het Londensche Zondagsblad Obser ver meldt uit Washington, dat men het in bevoegde kringen aldaar juist acht den Engelschen té zeggen, dat de hou ding der V. >n de Indische kwestie thans niet meer gelijk is aan die van een paar weken. Oorspronkelijk be stond n.l. de neiging om aan de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne in Indië alleen aandacht te schenken voor wat betreft haar gevolgen voor de krachtinspannigen der geallieerden." Derhalve werden Gandhi en zijn aan hangers'toen ook door de V. S. veroor deeld. Thans legt men een een grootere reserve aan den dag en beschouwt men de Indische kwestie in verband met de geallieerde oorlogsbelangen. Zoo ge zien, heeft de verklaring van Churchill over den toestand in Indië van 10 Sep tember geen ernstige'n indruk te Wash ington gemaakt. Men legt deze verkla ring zoo uit, dat Groot-Brittannië met geweld de deur heeft opengetrokken en deze eens en voor altijd achter zich in het slot heeft geworpen, zonder.tot nu toe bereid te zijn dfe deur te heropenen, Volgens Amerikaansche opvatting wordt deze uitlegging van de Britsche politiek in Indië vooral bevestigd door het feit, dat Groot-Brittannië in toe- mende mate pogingen in het werk stelt om geen berichten uit Indië te ver spreiden. Zeker, men wil zich niet bemoeien met het Engelsche bestuur in Indië, doch de Kngelschen dienen wel te bedenken, dat in Indië Amerikaansche troepen liggen en dat de V. S. oorlogsmateriaal daarheen sturen. -Van Amerikaansche zijde staat men op het standpunt, dat alleen politieke onderhandelingen tot het doel kunnen leiden. Washington wil scheidsrechter noch 'bemiddelaar zijn tusschen de Britsche regeering en de Indische nationalisten. Hef Indische vraagstuk moet echter naar Amerikaan sche opvatting dringend herzien wor den. Wanneer men de dingen op zijn be loop laat, ondergraaft dit, zoo vreest men in Washington, vooral het moreel der geallieerden. Arrestaties te Poena. De ongeregeldheden in de stad Poena hebben, naar de Britsche berichten dienst uit New Delhi meldt, tot inciden ten geleid, die den Britschen bevelheb bers aanleiding hebben gegeven tot af kondiging van een verbod van uitgaan voor het stedelijk gebied van Poena In aansluiting op betoogingen van Indische volksmenigten zijn in Poena 22 arresta ties verricht. Het tijdschrift Time constateert, dat ondanks een meedoogenlooze vervol ging, welke nu al weken duurt, de der de massabeweging van Gandhi binnen twintig jaar tot een revolutie wordt en dat het prestige van Gandhi voortdu rend toeneemt. Gandhi wordt 73 Jaar. Vrijdag 2 October a.s. zal in geheel Oost-Azië op plechtige wijze de 73ste verjaardag van Gandhi gevierd worden. In alle plaatsen van Oost-Azië zal dién dag de nationale Indische vlag met het teeken van het spinnewiel geheschen worden. Bovendien worden overal massa-vergaderingen en optochten ge houden. Naar de woordvoerder van de Indi sche onafhank«lijkheidsliga te Bangkok opmerkt, zal Gandhi's verjaardag met ongekende geestdrift gevierd worden, temeer daar de Indische vrijheidsstrijd onder Gandhi's leiding in een beslissend stadium is gekomen. Betooging in Manilla. De Indische onafhankelijkheidsliga op de Philippijnen zal op 2 October, den verjaardag van Gandhi, een groote. anti-Britsche betooging in Manilla hou den. K broken moest worden, worden veroverd. Ket be'.reft hier de fabrieksstad van de metaalpietterlj ..Da Roode October". Ver der richt de Duitsche aanval zich tegen het slachthuis van Stalingrad, dat evenals de vcrschillendiC fabrieken in een ware ves ting is herschapen. Om onnoodig bloedvergieten te voorko men, schijnt men voorloopig nog te vol staan met het belegeren van het slacht huis, terwijl dit. door zware luchtbombar dementen rijp wordt gemaakt voor een be storming Reuter verspreidde gisteren het bericht., dat de situatie voor Stalingrad als zeer ernstig moet worden beschouwd. Dit persbureau constateert dat Timosjcnko's offensief ter ontlasting van deze bedreigde vesting aan kracht begint in te boeten. Willkie, die in opdracht van Roosevelt naar Moskou ging, deed de mcdedcelmg, dat de Russische verliezen in Stalingrad per dag gemiddeld 10.000 man bedragen. Met sterke strijdkrachten heeft gisteren het Duitsche luchtwapen den geheelen dag door het bombardement voortgezet van de door de bolsjewieken ln het Noordelijk deel van Stalingrad zwaar gefortificeerde blokken huizen cn fabrieksterreinen. Tanks en kanonnen, die de bolsjewieken in de ruines der huizen hadden opgesteld, wer den met zware bommen bestreden cn uit eengeslagen. Herhaaldelijk trachtten de bolsjewieken formaties jagers ter afweer in den strijd te brengen tegen de onstuimige aanvallen van de Duitsche gevechtstoestel len en duikbommenwerpers. De bolsjewis tische jagers werden door de Duitsche ja gers nog voor de uitvoering hunner bedoe lingen weggedreven en in felle luchtge vechten gewikkeld. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schoten Duitsche ja gers dertien Sovjet-toestellen neer. spoedig mogelijk warden teruggebracht naar Frankrijk. Deze verordening is door de bevol king rustig en met volkomen discipline opgenomen. In een uit Londen gedateerd artikel in het Chileensche blad de Mercurio eiseht luitenant-kolonel CastiHo voorde bescherming van het westelijke half rond de bezetting van Dakar met Ame rikaansche en Braziliaansche .troepen om zoodoende een versperrir.gslinie naar Brazilië te vormen. Willen de ge allieerden geen half werk verrichten, dan moeten zij, zoo meent CastiHo, zich ook meester maken van Fransch-Ma- rokko, dat een ideale basis vormt voor een lateren aanval op de spilmogend- heden via de Zuid-Europcesche landen. Britsche verliezen zijn zeer zwaar. Sinds den val vanJJehenje wordt de strijd voortgezet in dc wouden van Ma dagascar, die zich uitstekend leenen tot het vormen van talrijke weerstands- nesten. De vijandelijke opmarsch, die door.de moeilijkheden van het terrein wordt vertraagd, stuit voortdurend op hinder lagen, waardoor het moreel der Britsche troepen sterk wordt aangetast. Hun verliezen zijn zwaar, veel zwaar der dan die der Fransche troepen, die hun terreinkennis uitstekend weten te benutten. Het is dan ook om deze reden, dat de Britten er niet in geslaagd zijn, ondanks het feit, dat zij bij hun operaties over een betrekkelijk groot aantal tanks, met machinegeweren bewapende auto's en zwaar kaliber kanonnen beschikten, zich meester te maken van Ambato- Lampy, welke localiteit, volgens door krijgsgevangenen gedane verklaring, gisteravond zou zijn bereikt. GASGENERATORANTHnACIET EN BAGGERTURF Gedurende het tüdvak van 1 Octo ber lot en met 31 October 1942 geven de met de woorden „generntor-anthra- ciet tiende periode" gemerkte bonnen elk recht op' het koopen van één hecto liter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedruende hetzelfde tijd vak de met de woorden ..generator-turf tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van "50 stuks baggert urf. RECHTZETTING In or.s blad van gisteren hebben wij vermeld, dat men hedenavond van 18.0018.15 uur, over Hilversum II in drukken van de Europeesche Jeugd kampioenschappen te Milaan, samen gevat onder den titel „Startklaar., af", zou kunnen hooren. Deze uitzending zal echter niet plaats vinden. IT AL. WEERM ACHTBERICHT. ZES BRITSCHE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN Het Italiaansche Wcermachlbericht van heden luidt als volgt: Geen enkele opmerkelijke gebeurte nis aan het Egyptische front. Duitsche jagers hebben zes vijandelijke machi nes neergeschoten tijdens luchtgevech ten. Een zevende toestel werd neerge schoten door het luchtafweergeschut van Tobroek. Een vijandelijke aanval op Porto Empedocle cn een naburig plaatsje eischtc zestien docden en der tien gewonden onder de bevolking en bracht schade toe aan enkele huizen Britsche vliortuigen hebben bommen geworpen op la Canea en op de baai van Soeda op Kreta. Er wordt geen schade gemeld. MÜNCHEN, 30 SEPTEMBER 1938 SPOEDIG KWAM ECHTER DE WREEDE ONTNUCHTERING Vier jaar geleden, op 30 September 1938, werd te München dc Duitsch Engelsche vredesverklaring geteekend, waarop zoo groote verwachtingen voor het behoud van den vrede en voor internationale samenwerking werden ge bouwd. Enkele dagen te voren had de Führer het Duitsche /volk ert de geheele we reld in een rede kond gedcan, dat Duitschlancl voor den vrede van Europa het mogelijke had gcc'aan. Hij wees bp den nood en de onderdrukking der Sudeten-Duitschers, bracht het Tsjechische schrikbewind der laatste weken in herinnering, somde de honderden slachtoffers op en verklaarde tenslotte, dat nu het .punt was bereikt, waarop het spel uit moest zijn. Hij gaf con uit eenzetting van zijn onderhandelingen mot den Britcshen premier en behan delde den inhoud van het Duitsche memorandum, yaarin slechts werd ge- cischt, wat Bcnesj onder nadrukkelijke internationale garantie had beloofd. Waarschuwend zeide Adolf Hitler, dat het Duitsche volk van thans niet meer dat van 1919 was. Het menschdom had In spanning ge luisterd. Met ingehouden adem wachtte men af, wat de tegenspelers zouden doen. Den 28sten dienden zoowel de Engelsche als de Fransche regeering nieuwe voorstellen tot oplossing van de Tsjechoslowaaksche crisis in. Cham berlain bood opnieuw aan voor een be spreking naar Duitschiand te gaan. Zoodra bekend werd, dat ook Daladier cn Mussolini zich naar München zou den begeven, ging er een zucht van verlichting op. De ergste dreiging scheen bezworen, men durfde weer te hopen. De 29ste September werd een historische datum, een mijlpaal zelfs, zoo dacht men toen. 's Middags begonnen de besprekin gen in de Beierscho hoofdstad en zij duurden tot diep in den nacht. Einde lijk werd bekend gemaakt, dat een overeenkomst was trt stand gekomen, waarbij werd bepaald, dat de ontrui ming van het Sudelengebied 1 Octo- bér zou beginnen cn den lOden vol tooid moest zijn. In een aanhangsel ga randeerden Engeland en Frankrijk het overblijfsel van Tsjecho-Slowakije. September-balans ter zee Het reeds bekend gemaakte feit, dat Duitsche zee- en luchtstrijd krachten deze maand tot dusver in totaal meer dan 950.000 ton vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede tevens het maandrecord van dit jaar gevestigd hebben, werpt een bijzonder schel licht op den nood toestand, waarin de geallieerden ten aanzien van hun scheepsruim- te verkeeren. Het torpedeeren van deze sche pen heeft zich in het volgende rhythme afgespeeld: 7 Sept. 17 schepen met 108.000 brt. 13 Sept. 18 schepen met 121.000 brt. 14 Sept. 19 schepen met 122.000 brt. 19 Sept. 19 schepen met 100.000 brt. 20 Sept. 38 schepen met 270.000 brt. 24 Sept. 19 schepen met 125.000 brt. 28 Sept. 14 schepen met 104.000 brt. Duitsche militaire kringen wijr zen voorts vooral op het feit, dat Duitschiand, Italië en Jap3n bij hun opératies over het vermoede lijk beslissende voordeel beschik ken van de „strategische binnen ste linie" tcrsvijl de V.S., Enge land, de Sovjets en Tsjoengking China duizenden mijlen van elkaar gescheiden zijn. Altijd nog blijft het een open vraag, hoe het in de Ver. Staten vervaardigde oor logsmateriaal over de zeeën naar Roosevelts bondgenooten moet ko men. Meer cn meer worden de nog bestaande toevoerwegen der vijan den van het driemogcndhedenpact bedreigd. Met absolute kalmte en souve- reine zekerheid volgt men in Duit sche militaire kringen de ontwik keling der gebeurtenissen. Duide lijk houdt men daarbij voor oogen de consequenties van het steeds moeilijker wordende tonnage-pro bleem van Engeland en de V.S. Het z-g tweede front zou thans de Sovjet-Unie moeten redden, die van den Kaukasus is afgesloten en in Stalingrad bijna overwonnen is. Dieppe en Tobroek waren een fias co. De konvooien op dc route naar Moermansk werden vernietigd. Pas zijn nu ook Amerikaansche troepentransportschepen op weg naar Engeland getorpedeerd. Bij' een korte bespreking van de ze balans, stelden Duitsche mili taire kringen binnenkort nieuwe succesvolle berichten van den Duit- schen duikbootoorlog in het ^oor- uitzicht en verklaarden daarbij: Meer koopvaa< dijschepen te willen bouwen, dat kan iedereen bewe ren, meer duikbooten echter in dienst te stellen, dat is wellicht beslissend voo: den afloop van de zen oorlog." J Duitschiand en Italië verklaarden zich hiertoe eveneens bereid, zoodra de kwestie der Poolsche en Hongaarsche minderheden eveneens geregeld \yas. Het gevaar was inderdaad geweken. Toen den volgenden ochtend, na een bespreking tusschen den Führer cn Chamberlain, nog een gemeenschappe lijke EngelschDuitsche verklaring werd gepubliceerd, waarin dc beide staatslieden betuigden, dat de aange legenheid der Duitsch—Engelsche be trekkingen v. n de grootste bcteekenis voor Europa was en dat alle eventuee- le kwesties en oorzaken van meenings- verschillcn ter beveiliging van den vre de door besprekingen uit den wtg zou den worden geruimd, meende het menschdom, dat een nieuwe periode van geluk was aangebroken. Aan de woelingen was een einde gekomen, het oorlogsgevaar was verdwenen. Hooggespannen waren de verwach tingen voor de komende periode. Ein delijk had het Duitsche standpunt er kenning gevonden bij de vroegere vij anden, eindelijk was tegemoetgekomen aan billijke, bescheiden Duitsche wen* schcn. En nu 2ou het Europa beter gaan. Spoedig kwam de wreede ontnuch tering. De Engelsche oorlogsklick voel de zich gedupeerd en bedrogen in haar verwachtingen omtrent een spoedig conflict, waaraan het noodige te ver dienen viel. Steed talrijker werden de berienten, waaruit bleek, dat slechts een deel d?r Engelsche openbare mee- ning zich vereenzelvigde met het op treden va- den Britschen eersten mi nister te München. Men schermde met geweten, Brit-chen trots en dergelijke frazen om het volk ;and in de oogen te strooien. Het was vooral de groep van Churchill, die zich veriette tegen uitvoering der overeenkomst van 30 September. Zoo barstte dan ten slotte toch de oorlog uit. In den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche vliegtuigen ctoringsvluchten boven het Noord-Dultsche kustgebied ondernomen, waarbij geen bommen werden neergeworpen. Volgens de tot dusver ontvangen rappor ten werden twee vliegtuigen neergeschoten. Vijftien dooden. Naar uit Rlo de Janeiro wordt gemeld, is in de buurt van Sao Paulo een passa giersvliegtuig van dc Pan American Air ways tc-gen een berg gevlogen. De vijftien passagiers kwamen cm het leven. Onder hen bevindt zich de Braziliaansche millio- nair Lineo

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1