AMEBSFOCOTStHE (OUBANT Vernietigingsslag bij het Ladogameerisgeëindigd GÓRINGONZE OOGST OVERTROF DE VERWACHTING Boer en soldaat Zonder het dappere optreden van het landvolk was dit onmogelijk geweest vaa ii ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 10.16 Per 3 njaanden 12 06 Por 'poot per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.00 Admlnlstr.: Tel. 6289. Giro 86362 Redactie: Tel. 6731. Na 6 u. 6137 en 600«. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.b. BLANKENBERG Zn„ SNOUCKAERTLAAN 0. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. ADVERTENTIES PrU» per millimeter 0.12 „Doelpunten" bU vooruitbetaling a. personeel t.m. 20 woorden I 0,55 b. alle overige t.nx 2C w. o 60 leder woord meer ;0 06 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den ecr..V :djp:;. s Al A AND AG 5 OCTOBER 1942 56c JAARGANG. MET de honger-blokkade hebben de vijanden van Duitschland en Europa gemeend een machtig wapen in handen te hebben; wanneer het spook vén den honger door het oude werelddeel waart, dan moet vroeg of laat de binnenïandsche revolutie losbreken, terwijl soldaten in geen ge val verder willen en kunnen strijden, wanneer de maag leeg is. Een logische gedachtengang, doch naar de fei ten in de afgeloopen drie oorlogsjaren hebben geleerd een vdffeomen ver keerde, daar Europa ook in den blok kade-slag de overwinnaar is gebleken. De gevechten op da wereldzeëen heb ben het eilandenrijk geleerd, dat het onmenschclijke hongerwapen de uit werking heeft van een boemerang; niet Duitschland of Europa wordt door hem getroffen, maar degene, die dit moord werktuig hanteert, dus Engeland zélf. Maar meer nog dan de strijders ter zea en in de lucht, zijn de boeten en de landarbeiders de overwinnaars in den opgedrongen blokkade-oorlog. Rijksmaarschalk Göring Heeft in dit verband, ter gelegenheid van den dank dag van den oogst zeer bijzondere me- dedeelingen gedaan. Het hoogtepunt van zijn gloedvolle rede was wel gele gen in de bewering, dat het moeilijk ste in de voedselvoorziening is over wonnen en dat het van heden af aan voortdurend beter zal worden. En van zelfsprekend wees Hermann Göring yoor de toekomst naar het vruchtbare Oosten, waar na den hcldenstrijd de organisatie bereids ter hand is geno men. De besten van het landvolk zul len daarheen worden uitgezonden om datgene op te bouwen, wat door de Sovjet-horden is vernietigd. Rusland zal dan niet één groot wapen-arsenaal zijn gelijk onder het roode bewind van Moskou doch een levensmidde lenopslagplaats. De Sovjet-Unie was het het land, waarin de aanslag op Euro pa ward voorbereid, maar Oost-Europa wordt het gebied, dat het beschaafde Westen tot een zegen zal zijn. Het land volk de eeuwige bron van steeds nieuwe volksche kracht zal zich wij den aan de organisatie in de Oostelijke leefruimte en van zijn handenarbeid zal niet alleen Duitschland, maar gansch Europa de schoone vruchten plukken. In den strijd om deze toekomst levert het Duitsche volk het meeste bloed. Is het dan niet begrijpelijk, wanneer Rijks maarschalk Göring verklaart,^ dat het Duitsche volk bij de voedselverdeeling nummer één is? Niemand zal toch ver wachten, dat dit volk in de laatste plaats komt? Wié dit wél had ver wacht geeft blijk zeer weinig naasten liefde te bezitten; diegene is niet alleen een ergerlijke egoïst, doch óók- een hoogst on-sociaal mensch, die hard -'moet veranderen wil hij zich ooit in het nieuwe Europa kunnen thuisvoelen. OOK in ons land is het ©ogstdank- feest gehouden als bezinning op de zegeningen der goddelijke Al macht. In een bijeenkomst te Den Haag heeft Mussert, de Leider der Neder - landsche nalionaal-socialisten, zijn waar deering uitgesproken voor den boeren stand, die al zijn arbeidskracht in dienst van het volk heeft gesteld en als dank een bevredigenden oogst won. Inder daad moeten wij trotsch op het land volk zijn: de boer heeft nie^t gevraagd, niet getheoretiseerd en met „af'-ge- wacht, neen, hij deed, gelijk zijn va deren uit vorige geslachten, zijn plicht voor het volk, wiens „leiders" hem in de voorbije jaren zoo hebben bespot, gehoond en ook miskend. En spreken wij over den boer, dan rijst ook de soldaat van wien Mus sert zoo terecht zeide, dat hij zich als het zaad in den bodem offert in on ze gedachten op. Boer en soldaat leg gen het zaad, waaruit het nieuwe, jon ge leven zich zal ontkiemen, zij bei den scheppen de waarborgen voor onze toekomst. Onverbrekelijk zijn de ban den, welke den boer aan zijn bodem binden, doch de trouw, waarmede de soldaat den grond van den boer verde digt, is zoo mogelijk nóg voor beeldiger. Hij bezegelt die trouw. indien dit van hem wordt gevergd met zijn bloed. Vóór den boer staat de soldaat, die de vruchten van den arbeid van het landvolk beschermt tegen roof en ver nietiging. Boer en soldaat zijn onaf scheidelijk met elkaar verbonden, zij beiden effenen voor ons den weg naar het nieuwe' leven, waarin welvaart en vrede zullen heerschen tot heil van de EXTRA RANTSOENEN VOOR VERLOFGANGERS. - UITBREIDING VAN DEN LUCHTAFWEER In het Sportpalast te Berlijn heeft gisteren Rijksmaarschalk Hermann Göring ter gele genheid van' den dankdag voor den oogst hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeidersleiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de vocdselvrijheid van Duitschland en Europa. De minister van propaganda, dr. Göbbels, nam deel aan deze betooging. Staatssecretaris Backe verwelkomde. Goring en verklaarde, dat de laatste maanden na den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevorderd en zoo de hoop van den vijand hebben ver nietigd Duitschland door den honger op de knieën te kunnen brengen. Zonder het dappere op treden van het landvolk zou dit succes niet mogelijk zijn geweest. Twee verdienstelijke mannen uit hun gelederen heeft dc Führer onderscheiden met het Ridderkruis, dat bij het Kruis voor oor- logsverdienste behoort. Hierna nam de Rijksmaarschalk liet woord. Wij bevinden ons aan het begin van het vier de oorlogsjaar en kunnen 'derhalve de feesten der naties niet me?r op de manier en in den om vang van vredestijden vieren. Bij deze'uiterst zware worsteling van het Duitsche volk bestaat er voor ons allen slechts een plicht, namelijk voortdurend te strijden en te werken. Hij zou het Duitsche volk openhartig uiteenzetten op welke voedselbasis het voor het komende jaar kan rekenen. Daarop bracht Göring namens den Führer dank'aan allen, die in zwaren, onvermoeiden arbeid ertoe hadden bijgedragen, dat ondanks alle ongunstige -v eersemstandigheden een oogst kon worden binnengehaald, die veel beter was dan aanvankelijk na den derden ijskouden winter mocht worden gehoopt. SLUIKHANDEL IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Van de vrceselijke ervaringen uit den wereldoorlog, aldus Göring, heeft mij steeds het schrikbeeld der blokkade voor oogen gestaan en derhalve zijn tijdig de noodige voorraden gevormd, waardoor de oogsttekorten, veroor zaakt door de beide eerste strenge winters, werden opgevangen. Toen nu in den afgeloopen, derden winter weer vorstschade in tot dusver ongekenden omvang optrad, dreigde het gevaar, dat de volgende oogst niet gehaald kon worden, zoodat de rantsoenen moesten worden verminderd. Met de z.g. blokkade van den vijand hebben deze moeilijkheden niets te maken gehad. Genoemd besluit is mij zeer zwaar gevallen. Men kan thans te geruster over de moeilijkheden spreken, daar zij overwonnen zijn en in het geheel niet kunnen' terugkeeren. De rantsoenen werden verminderd in het .rotsvaste besluit op hetzelfde moment, waarop de algehcele situatie zulks zcu veroorlooven, de rantsoenen weer te verhoogen. Een belangrijke grondslag daarvoor is ook de saneering van het transport. Dit probleem is intusschen bijzonder goed opgelost. Omtrent de voedselpositie in de bezette gebieden verklaarde Göring, dat daar in de propaganda wel dikwijls officieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid lang niet zoo- erg geweest' is. Weliswaar zijn ook daar overal bonnen ingevoerd, maar wat men daarop krijgt is maar een extraatje en men voorziet zich daar in hoofd- j zaak via den sluikhandel. Omtrent de vetvoorziening verklaarv de Goering. dat de .gebeele raapoogsl. door de vorst mislukt is. De Duitsche' soldaat heeft in Rusland de gebieden veroverd, die hiervoor compensate kunnen geven, waar Kilometens va, waar het oog maar reikt, het eene veld met zonnebloemen zich rijt aan het an dere. En zonnebloemenolie is nog belex dan onze raapolie. Ook hier zal dus bin nenkort een compensatie voor het Duit sche volk worden gevonden. Dientengevolge is bij mij het onwrik bare beginsel ontstaan, waaraan onom- stootclijk wordt vastgehouden: In de eerste plaats en bovenal komt bij de voeding het Diutsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze hoede genomen gebieden dc bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatre gelen van onze tegenstanders moeilijk beden ontstaan, dan moeten allen bet weten: als er gehongerd wordt, dan in geen geval in Duitschland. De Duitsche arbeider en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen 't best voorzien, dat moet onomsiootelijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vader land beslissend voor, de voorziening. Duitschland bevindt zich thans in de ge lukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche Weermacht, aan welk front zij ook staat, uitsluitend door de verover de gebieden wordt gevoed en - verzorgd, zoodat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toene mende mate uit de veroverde gebieden aanvullingen komen. Op zichzelf zou er dus aan alle moei lijkheden een eind zijn gekomen. Dit is evenwel niet het geval, want wij voeren heden ten dage oorlog en niet alleen aan het front, maar in dezelfde mate in de fabrieken en wapensmidsen. Evenals de boer is nu oolc de Duitsche arbeider naar het front gesneld en dus moet hier ook voor hem vervanging ko men door vreemde arbeiders uit be vriende en neutrale landen en door de massa der krijgsgevangenen. Hier heeft overigens de Duitsche arbeider en boer als strijder gezorgd, dat hij genoeg plaatsvervangers heeft. Maar als iemand moet werken, dan moet hij ook te eten hebben en wij hebben meer dan zes millioen buitenlandsche arbeiders en meer dan vijf millioen krijgsgevangenen mede te verzorgen. Dat béteekent, dat de productieslag nog verder moet wor den opgevoerd. EXTRA VOEDSEL AAN DE DUITSCHE VERLOFGANGERS Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht voortaan te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt vermeerdefd. Thans reeds wordt cr ijverig aan gewerkt het Duit sche volk met Kerstmis een heel bijzon der extraatje aan vleesch. meel cn zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duit sche soldaat van den eenvoudigste tot aan den veldmaarschalk, als hij met verlof is, bij het overschrijden van de grens in opdracht van den Führer een pak cadeau met een kilo meel. een kilo erwten of boonen, een kilo suiker, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. na ons komende geslachten. Bij Oogstdankfeest betuigen wij daarom onzen eerbeid aan den landman en den strijder, die geholpen door de Voor zienigheid hun harden plicht in de zen tijd nauwgezet vervullen. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit op Duitscheri bodem is 'ge oogst. Omtrent de bewering van den Legen- stander, dat de stemmig onder he' Duitsche volk zoo slecht "as. dat men- het voor den winter iets had moeten geven om het rustig te houden, ver klaarde de bewindsman: ik kan tot on ze tegenstanders slechts zeggen, dat dit zoethoudertje gedurende den heelen oor log gehandhaafd blijft en zelfs nog wordt vergroot. Ik zou het een misdaad vinden thans het Duitsche volk iets in- uitzicht te stellen, waarvan ik niet ze ker weet, dat ik het kan houden. Het moeilijkste is ook in de voedsel voorziening overwonnen. Van nu af za! het voortdurend beter worden. Dit is nog slechts een kwestie van organisa tie. Maar generaal wirwar is niet bij ons in dienst, maar bij die daar ginds (vroolijkheid en bijval). Wij zullen de beste mannen van ons landvolk weer als landbouwleiders uitsturen en zij zul len zorgen, dat front en vaderland door veroverde gebieden worden voorzien en de levensmiddelen moeten in de grootste mogelijke mate terugvloeien naar het vaderland. Daartoe moet het Opsten wordén ge organiseerd. De Russen hebben immers alles verbrand, wij zullen weer opbdu- wen: slachterijen, marmeladefabrieken, biscuitfabrieken enz. Dat alles was er immers, eieren, boter en meel in onge looflijke hoeveelheden. Wij moeten hc-t slechts ter plaatse op de juiste manier verwerken en ik hoop, dat volgend jaar dan de pakketten komen. WIJ MOESTEN ONS LOSMAKEN UIT DE BENAUWING De beste gebieden hebben wij den Russen ontnomen. Wij wisten wel, wat we deden en hebben genomen, wat doel matig was. Eens zal men inzien, hoe noodzakelijk deze strijd is. Het was niet uit te houden onze vreeselijk nauwe 'c huizing. Dat was geen kwestie van oor log en vrede, blokkade of geen blok kade. Ook in vredestijd zou het op den duur onmogelijk zijn geweest het Duit sche volk te voeden. Wij moesten de be nauwing uit. Waardeerende woorden sprak de Rijks maarschalk over de houding van het Duitsche volk, die van dien aard is ge weest. dat men slechts in enkele geval len heeft moeten ingrijpen. De zwende laars- en woekeraarstypen uit de laatste jaren van den wereldoorlog zijn et thans nauwelijks en waar zij zijn. wor den zij snel opgeruimd. Od oorlogszv.-en- I delarij en -woeker staat de galg. Op het gebied van de grondstoffen is e toestand even gunstig als bij de voe- 'ing. De ppgeslagen voorraden hebben gestrekt tot nieuwe bronnen bereikt wa ren. Steenkool, en ijzer bezit Duitsch land zelf in voldoende mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd. IJzer cn steenkool moeten echter eerst "iep uit den grond gehaald worden en net dezen arbeid verricht de mijnwer ker het zwaarste werk, dat er bestaat. Uit waardeering voor zijn prestaties heb k vandaag besloten een verordening te nderteekenen, die den mijnwerker spe- ialp voordeelen verleent voor zijn ge- .eldig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle beroepen ■n zijn zware werk moet volgens het ■restatiebeginsel erkend en gewaar- ieerd woraen. De Rijksmaarschalk richtte vervol gens nogmaals een beroep op het gehee le Duitsche volk om geen onnoodige energie te verbruiken. Als krachtbron waaruit de ontzaglijke prestaties het Duitsche volk op alle gebieden verklaren zijn, noemde hij de herwi nen eenheid, die het geheele volk tot een eedsgemeengchap aaneensluit. De «Duitsche arbeider heeft zich in Sovjet- Rusland „van de „zegeningen" van het communisme met eigen oogen zoo gron dig kunnen overtuigen, dat hij daarvan eens en voor altijd is genezen. Van een dictatuur der arbeidsklasse is aan gene zijde ook niet het geringste spoor te zien. De eenig bevoorrechte is in wer kelijkheid de jood, die de dictatuué uit oefent. De volksgemeenschap legt den enkeling, vooral in oorlogstijd, echter ook zekere beperking van zijn persoon lijke vrijheid op. Ook hier onderschei den wij ons principieel van de democra- tiën, die onder\ vrijheid slechts teuge loosheid verstaan. Het resultaat van dit 'rijheidsregime is een ontzaglijke ellen de in de democratieën, en zelfs Roose velt kan niet bestrijden, dat ,.in Gods eigen land" de elllende thuis is. Wan neer de strijd voor alle Duitschers ver hoogde persoonlijke offers eischt, zij dienen slechts het eene doel en de eene gedachte: den oorlog te winnen. Ook slachtoffers van de laffe vijande lijke luchtaanvallen, zoo zcide dc Rijks maarschalk. moeten groote beperkingen van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen. Dc leiding weet hun offers en hun leed volledig te waardecren. De te genstanders kunnen zich niet schoon- pratcn met te zeggen, dat zij industriee- le doelen op liet oog hebben gehad, wanneer zij wecrlooze woonwijken met hun bommen vernietigen. „Wij heb ben", aldus Göring, met krachtige stem, „origincele bevelen in handen. Zoo heeft b.v. een Engelsche luchtge- ne^al zijn vliegers bevelen gegeven, wMrip gezegd wordt, dat niet de oor logsindustrie het belangrijkste is. maar de vernieling van de woonwijken. De .terreur voor de Duitsche bevolking, het neerwerpen van bommen op wouwen en kinderen is voor dezen heer dus het beslissende. Zij lvunnen er zeker van zijn, dat alles, wat voor menschen mo gelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht hulp te brengen. Het zwaarte punt van den strijd, ook van het lucht- wapen, ligt op het oogenblik echter in het oosten. Wanneer Churchill bluffend heeft verteld, dat hij iedcrcn nacht een pleiziertocht door duizend vliegtuigen boven Duitschland zal laten maken, dan moet daarop geantwoord worden, dat hij nog nooit vluchten, in dien omvang heeft ondernomen en eV ook geen on dernemen zal. Overigens komen hem de ze „pleiziertochtjes" zoo duur te staan, dat hij zich reeds beperkingen heeft op gelegd. Ons luchtafweerwapen wórdt verder zeer vergroot cn het 2al steeds beter schieten met behulp van nieuwe, betere instrumenten. De naehtjagers worden over het geheele Duitsche rijk verbreid. TJHanneer in het oosten de te genstander neergeslagen is. dan spreken wij elkander goddank in Engeland weer. De Rijksmaarschalk riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en wonderbaarlijk als tot dusver te volhar den en zich door geen terreuracnval uit de lucht tc laten schokken. Ik zal er zelf zorg voor dragen, aldus de Rijksmaarechalk, dat terstond groo te opslagplaatsen worden gevormd, waaruit terstond voor de uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen zonder rekening te houden met dc kes- ten voorraden in ontzaglijken omvang opgekocht, opdat degenen, die vandaag alles verliezen, morgen, tenminste het noodige terugkrijgen. (Zlo voor vervolg pag. 3.) ZWARE GEVECHTEN BIJ DE SALOMONS—EILANDEN De woordvoerder der Japansche ma rine, admiraal Hiraide heeft medege deeld. dat op het oogenblik in het zuid westelijke aec-1 van den Stillen Oceaan, vooral bij de Salomons-eilanden zware gevechten aan den gang zijn. In welingelichte kringen te Tokio hecht men aan deze verklaring van Hi raide groote waarde. Men verwacht communiqués van het keizerlijke Hoofdkwartier over het resultaat van deze gevechten. Hiraide heeft als ver liezen van den vijand „verscheidene Amerikaansche vliegtuigmoederschepen, meer dan tien transportschepen en meer dan tien andere vaartuigen" ge noemd. Ter dood veroordeeld De Nederlander Viotus van Hamrr.c is bij vonnis van eet Duitsche Hooggerechtshof in de bezette Kederlandschc gebieden, d.d. 3 October 1942 wegens ver boden bezit van wagens ter dood veroordeeld. Vai^Hammc heeft in strijd niet alle oproepen tot inlevering va'n de wapens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in 2ijn bezit gehou den. Bij zijn arrestatie werd hij hem nog een aantal anti-Duitschc ge schriften gevonden. Voorts heeft hij in zijn woning een van een vervalscht persoonsbewijs voor- zienen jood ongeveer drie weken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ernstige c» dringende waarschu wing aan allen, die er zich on danks de steeds v.eer gegeven waarschuwingen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds door het lou tere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben ge zet. Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied TWEE DOODEN, VELE GEWONDEN In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Britsche vliegtuigen naar Neder landsch gebied gevlogen. Door blinde lings neerwerpen van bommen ontstond eenigc schade aan géfeouwen en ecnige andere materieelc schade. De burgerbe volking had twee dooden en verschei dene gewonden. AMERIKANEN GELAND OI' DL ANDREANOS-EILANDKN Volgens een door den Engelschen nieuwsdienst verspreid officieel bericht van het Amerikaansche departement van 'Markie hebben Amerikaansche le- gerstrijdkrachtcn met steun van de ma rine dezer dagen punten op de Andrca- r.os-eilanden in de Aleoeten bezet. ALGEM&ENE VOLKSCRED1ETBANX OP JAVA HEROPEND Het Japansche militaire bestuur heeft de heropening bekendgemaakt van de algemeene volkscredietbank, die haar zetel te Batavia heeft en omtrccks G7 fi lialen op geheel Java. air. een nieuwen stap om het fïnanciec-le herstel op Java te vergemakkelijken. Verwacht wordt, dat van dezen stap de inheemsche bevol king. die 80% van de verstrekte credic- ten heeft opgenomen, ton zeerste zal profitceren. Bij de bezetting van Java door dc Japanners werd de bank geslo ten. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via dér. zender Hilver sum I in zijn politiek weckpraatje over het onderwerp: „De politieke tentoon stelling in de Zuilenstraat te Utrecht HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van heden. ƒ1.000 9301 21557 400.. 6411 7729 16101 17247 18496 20660 200 11016 11579 100 4899 5339 6630 7322 8522 10604 11287 11458 11899 12426 12554 14473 20315 10200 DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN DE SOVJETS VERLOREN 28.0G0 GESNEUVELDEN, 12.370 GEVANGENEN EN EEN MASSA OORLOGSMATERIAAL TEN Z. VAN TEREK TWEE STEDE N STORMENDERHAND GENOMEN Hoofdkwartier van den Führer. Het Opperbevel der Weermacht maakte Zondag bekend: In het noordwesten van den Kaukasus zijn verscheidene boschstellingcn en ge vechtsinstallaties ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand genomen. De luchtmacht Jiestreed nog voor oe eigèn voorhoede vijandelijke colonnes en troc- lienconcentraties. Ten Zuiden van den Terck werden de als vesting versterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en Werchnij Koerp stormenderhand geno men. In het noorden van Stalingrad is dc vijand opnieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en versterkte stellingen geworpen. Sterke groepen vliegende artillerie en luchtdoelgeschut der luchtmacht steunden hierbij dc for maties van het leger. Andere vliegtuigen zetten de verplettering van Sovjet-étap peverbindingen voort. Een vrij groot aantal vijandelijke transporttreinen werd vernietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelij ke bomaanvallen waren gericht op vlieg velden en artillerieconcentraties d:r bolsjewisten ten oosten van de Wolga. In den middensector hebben storm troepen succesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten zuidoosten van het ïlmenmeer heeft een eigen aanval nieuwe vorderin gen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouil levaartuigen in het nachtgevecht van 1 October aan de Nederlandsche kust Britsche snclbooten in den grond had den geboord, hebben beveiligingsvaar tuigen temidden van een massa wrak stukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen genomen. Het Opperbevel van de Weermacht maak te Zaterdag bekend: In het Kaukasus-gebied werden de aan vallen op vijandelijke stellingen in het ge bergte in hevige gevechten voortgezet. De aanval op het Noordelijk deel van Stalin grad heeft overal de vooi gisteren vastge stelde doelen bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke onl- lastingsaanvallen na zware gevechten. Hier bij werden 41 bolsjewistische tanks ver nietigd- Duitsche en Rocmcensche lucht strijdkrachten bestookten het vijandelijke ravitailleeringsverkcc-r op de spoorlijnen aan de Kaspische zee en ln het gebied van den benedenloop van de Wolga. Aan het Don-front sloegen Italiaansche troepc-n verscheidene pogingen om de ri vier over tc steken, af In het gebied van Rz;ef zijn bij eigen aanvalsoperatles en bij het afweren van 'vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevangenen gemaakt Er zijn 26 tanks. 4-t stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens buitge maakt of vernietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten Zuidoosten van het Ilmenmccr. De slag ten Zuiden -van het Ladogameer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voorbeeldige sa menwerking met formaties der luchtmacht de na hevige gevech ten ingesloten strijdkrachten van den vijand ter sterkte van zeven divisies vernietigd, 12370 gevan genen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 401 .granaat- wepers en 843 mitrailleurs, als mede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan gesneuvel den bedragen meer dan 28.000 man. Het aantal van zijn gewon den is niet te schatten. Bij een aanval op ce Britsche kanaaikust hebben molor^orpcdobootcn in den nacht van 1 op 2 October, ondanks hevigen af weer van torpedojagers een vijandelijk koopvaardijschip van 2500 brt. erf een be wakingsvaartuig tot zinken gebracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet rr.cer kon worden waargenomen, werd bescha digd. CK>k ln den nacht van 2 op 3 October ontstond voor de Nc-derlandschc kust een zeegevecht tusschen Duitsche bcvelllglng-,- strijdkrachtcn en Britsche motortorpedo- bootcn, die door doeltreffend artillerievuur verdreven werden. Na enkele storingsvluchten overdag zon der cenige uitwerking vielen Britrche bom menwerpers in den afgeloopen nacht West- Duitsch gebied aan. De bevolking leed ver liezen. In woonwijken van verscheidene steden, in het bijzonder in Krefcld, ont stond materloele schade en schade aan ge bouwen. Vijf der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. B j aanvallen ever dag op de bezette gebieden in het Westen verloor dc vijand r.og zeven andere vlieg tuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen gisteren overdag aarivallen in schccrvlurht op voor den oorlog belang rijke inst Engeland. aan

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1