AMEQSFOOOTSCHE COUPANT Na zwaren strijd verdere terreinwinst in Stalingrad en Kaukasus Uitreiking van nieuwe bonkaarten Ook nu weer onderscheid tusschen stad- en landkaarten De Britsche giftpijlen deren ons niet abonnementsprijs bij vooruitbetaling: Per week ƒ0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.35 Losse nummers /0.06 Admlnlstr.: TeL 5280. Giro 85362 Redactie: Tel. 6731. Na 6 u. 5137 en 6808. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn_ SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. advertent: es Pry« per millimeter ....ƒ0,12 „Doelpunten" by vooru! ibetallng: a. personeel t.m 20 woor den 0 55 leder woord meer ...ƒ0 b. allo over:?» :.m. 20 w 0 66 leder woerd meer 10.06 3 Achtereenvolgende pli latslngcn I toot 2 maal den eecn Meprys. DONDERDAG 8 OCTOBER 1942 56e JAARGANG. - VIJANDELIJKE POGINGEN OM OVER DE NEWA TE TREKKEN WERDEN DOOR ARTILL ERIEVUUR VERIJDELD DülTSCn WEER MACHTBERICET. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 8 October. Het Opperbevel der Weer macht maakt bekend In het gebied van den Kaukasus zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen en de eigen aanvalswiggen tegen verbeten tegenstand in verder doorge drukt. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwaren strijd verder terrein opge ven. Ten Noordwesten van de stad werden de ingesloten,in twee deelen ge spleten vijandelijke strijdkrachten thans .vernietigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roemeensche gevechtsvliegtuigen- hebben met goed effect ingegrepen in de gevechten van het leger. Andere formaties gcvechtsvliegers hebben wederom overdag en des nachts belang rijke verkeersknooppunten en het ravitailleeringsverkeer op de beneden-Wol- ga en aan de Kaspische Zee aangevallen. In den sector ten Westen van Kaluga hebben Duitsche troepen in een verrassenden aanval een hoogtestelling der bolsjewisten ingenomen en zich daar genesteld ter verdediging. Bij plaatselijke ondernemingen zijn talrijke gevechtsinstallaties vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer is de vijand uit goed gefcrtificeerde boschstellingen geworpen. Tegenaanvallen op de veroverde stelling mislukten. Pogingen van den vijand om over de Newa te trekken, werden door doeltreffend artillerievuur verijdeld. De luchtaanvallen op belangrijke bols jewistische spoorwegtrajectcn in den noordelijken frontsector werden met goed effect van treffers voortgezet. bij aanvalsactics verscheidene sterke steunpunten van den vijand in een Ten Westen van de Kandalaksjabaai en aan het front in Lapland werden ptrijd op korten afstand genomen. In den nacht van 6 op 7 October hebben motortorpedobooten aanvallen gedaan op de Britsche kust. Zij vielen op verscheidene punten het vijande lijke konvooiverkeer aan, brachten vier koopvaarders van tezamen 11.500 brt. en een bewakingsschip tot zinken en beschadigden met torpedotreffers nog twee bewakingsschepen, welker ondergang door den sterken afweer niet meer kon worden waargenomen. Aan de Zuidkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag mi litaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties bestreden. Onderaardsche strijd aan het Oostelijk front Tijdens den veldtocht in het oosten is er een menigte nieuwe strijdmiddelen in gebruik genomen. Daarnaast heeft men echter ook het nut der ervaringen van vroegere oorlogen niet vergeten. Tot dusver speelden zich de gevechten af op de aarde en in de lucht. Volgens de jongste berichten van het Opperbe vel der Weermacht is thans ook de on deraardsche strijd begonnen. Voor het eerst aan het Oostelijke front hebben de Sovjets op 5 October ten zuidoosten •Can Orel geprobeerd, om door onder mijning en explosies wiggen te drijven in belangrijke Duitsche heuvelstellin gen. Gebruikmakend van de ervaringen van den vorigen oorlog, vond men aan Duitsche zijde evenwel een doeltreffen de tactiek om de bedoelingen van de Sovjets te doorkruisen. Het bedreigde terrein word ontruimd en vervolgens stelden zich achter de in gevaar ge brachte zóne twee Nedersaksische com pagnieën infanterie voor den tegenaan val op. Na een hevig vuurgevecht kwam de explosie, die de ontruimde Duitsche heuvelstelling deed ineenstor ten. Terstond daarop viel de Sovjet-in- fanterie aan. Tevens drongen echter ook de Duitsche compagnieën op. Aan den rand en in de diepte van den reusachti- gen trechter, ontstaan door de explosie, kwam het tot een verbitterd gevecht op korten afstand, dat voortduurde tot dat do vijand verdreven en het geheelc terrein weer stevig in Duitsch bezit was. Aan het bruggehoofd van de Wolchof ®is het na felle gevechten, die zeven weken geduurd hebben, rustiger ge worden. Zeven weken lang hielden de hier opgestelde Oost-Pruisische troe pen stand tegen de aanvallen der i Sov jets, die het Duitsche bruggehoofd wil den opruimen. Met verscheidene hon derden pantserwagens, gevechtsvlieg tuigen en een massale hoeveelheid in fanterie meenden de Sovjets de stellin gen der Duitschers te kunnen indruk ken. De Sovjets vielen 81 maal aan, maar alles was vergeefsch. De vijand bereikte niets anders dan onbeteeke- nende plaatselijke terreinwinsten, die hij bij tegenaanvallen weer kwijt raak te. Drie Sovjet-divisies tirailleurs en een brigade tirailleurs werden in deze gevechten volkomen in de pan gehakt, terwijl bovendien 95 pantserwagens werden vernietigd. OPPERBEVEL PUBLICEERT NAMEN VAN VERNIETIGDE SCHEPEN Sinds 1 Juni 1941 verstrekt de Brit sche admiraliteit geen mededeelingen meer over de verliezen, die de Britsche koopvaardij sinds dien d3g in den slag op de zeeën dcor aanvallen van duik- bootcn lijdt. Het Opperbevel van de Weermacht zet derhalve ter onderrich ting van het Britsche volk en van de openbare meening der wereld de pu blicatie voort van de namen en in houdsopgave der sinds dien dag tot zin ken gebrachte Britsche schepen. Daar toe vermeldt het thans weer de namen van twaalf schepen der Empire-klasse, die alle door Duitsche duikbooten tot zinken werden gebracht. De komende dagen volgen de namen van nog twaalf trernietigde Britsche vaartuigen. ITAL. WEERMACHTBERICHT. BEPERKTE ACTIVITEIT AAN HET EGYPTISCHE FRONT ROME, 8 October. Het Italiaan- 6che Weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front beperkte activiteit te land en in de lucht. Bij een op Tobrock ondernomen luchtaan val stortte ccn vijandelijk door de lucht doelartillerie getroffen vliegtuig in dc omgeving van Bardia neer. Grondstoffenpositie der geallieerden ongunstig WAARSCHUWING VAN HALIFAX. De Britsche ambassadeur te Washing ton lord Halifax, heeft zich in een rede te Pittsburg gekeerd tegen het,„licht vaardige optimisme" ten aanzien van de controle over de grondstoffen. De ge allieerde landen, aldus zeide hij, zijn zoozeer gewend aan de gedachte, dat de hulpbronnen der wereld te hunner be schikking staan, dat maar heel weinig menschen beseffen, hoezeer deze toe stand sedert 1939 in het tegendeel is veranderd, vooral sinds de deelneming van Japan aan den oorlog. Wij hebben, aldus Halifax, de petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië en Birma aan de Japanners verloren. De Galicische bron nen en eenige van de Russische gingen aan de Duitschers verloren, terwijl an dere in het grootste gevaar verkeeren. In 1939 beschikte de spil, afgezien van de opgestapelde voorraden en syntheti sche productie niet over rubber, thans bezit zij meer dan 91 pi-ocent van de wereldproductie. Toen bezat zij 25 pro cent van het bauxiet, thans 66, toen 7 procent van het ijzererts, thans 44, toen 9 procent var. het tin, thans 74, toen 10 procent van het mangaanerts, thans 35, toen 8 procent van het lood erts, thans 21. Dat zijn ongunstige ge tallen. In zekere mate, aldus meende Halifax, wordt dit „gecompenseerd", doordat de geallieerden de controle heb ben over de meeste grondstoffen, die den vijand niet ter beschikking staan. Tévens wees hij er op, dat de factor tijd beslist niet meer voor de geallieerden werkt. Men mag derhalve niet gelooven, dat men zich weliswaar op een langen, doch gemakkelijken oorlog kan voor bereiden. Naar uit New York wordt gemeld, is de oorlogsraad voor de Stille Zuidzee gisteren voor de wekelijksche vergade ring bijeengekomen. Tijdens deze ver gadering is vooral de toestand op de Salomons eilanden, op Nieuw Guinea en op de Aleoeten besproken. De eerste straatcollecte voor het oor logswinterhulpwerk heeft den 19en en 20sten September als voorloopig resul taat omstreeks 25.3 millioen mark op gebracht. Verleden jaar bedroeg de op brengst 17.8 millioen mark, zoodat zij met 41.8 procent is gestegen. £en Duitsche onderzeeboot-Jager, die tijdens de mislukte Britsche invasie- poging In Dieppe meestreed en daarbij twee vijandelijke bommenwerpers neer schoot en een .sneiboot" tot zinken bracht, keert op zijn steunpunt terug PK Melslnger-Ó-H-P H m Nederl. vrijwilliger, opgelet! De Germanische Freiwïlligen Leitstelle, Dienststelle Niederlande, deelt mee Een groot aantal kameraden heeft door hun vrijwillige dienstneming iede- ren band met hun ouderlijk huis ver loren, waardoor hun het harde lot ten deel viel volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers kla gen er nu over, dat zij niet in de mo gelijkheid zijn, hun verlof in het vader land door te brengen. Het is onze eerste en vanzelfsprekende plicht, hier onmiddellijk hulp te bieden. Hierbij wordt daarom bekend ge maakt, dat voor iederen vaderlandloos geworden verlofganger de mogelijkheid geschapen is, door onderbrenging in tot dit doel speciaal ingerichte herstellings oorden en tehuizen voor verlofgangers, hun verlof in het vaderland door te brengen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe tot het S.S.-Ersatzkommando Nieder lande, Den Haag, Stadhouderslaan 132, te wenden, alwaar voor onmiddellijke onderbrenging ddzer mannen gezorgd: zal worden. Plundering door leden van Luchtbeschermingsdienst VIJF JAAR TUCHTHUISSTRAF VOOjR DE DADERS Na een aanval van Engelsche vlie gers werden leden van den Nederland- schen Luchtbeschermingsdienst gebruikt voor opruimingswerkzaamheden. Hoe wel zij door den leider van de troep met nadruk erop gewezen waren, dat plundering streng gestraft zou worden, ontvreemdden twee hunner uit de ge troffen huizen verschillende voorwer pen, welke het eigendom waren van de getroffen bewoners. Het Deutsche Obergericht heeft beide daders met het oog op de bijzondere verwerpelijkheid van hun handelwijze door zich te vergrijpen aan de eigen dommen van de door den aanval reeds zwaar genoeg getroffen volksgenooten, tot elk vijf jaar tuchthuisstraf veroor deeld. «e Een ieder, die zich op soortgelijke wijze aan een andersman eigendom ver grijpt en plundert, kan een soortgelijke straf verw-chten. CRISISAMBTENAAR AANGEVALLEN De rechtbank te Groningen veroordeel de gisteren den boderijder W. O. te Be- dum, die op 30 Juli den crisis-ambte naar J. Secuur, die zijn wagen wilde in- specteeren, bij een daarbij ontstanen twist te water wierp en hem tot drie maal toe onderduwde onder den uitroep: „Nu ga je eraan!" tot negen maapden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. AMSTERDAMSCIIB EFFECTENBEURS Matlgo omzetten. Gedrukte markt. Lage re koeren. Nederlandscbe beleggingen prijs houdend. Prolongatie 2 <4 De plaatselijke distributiediensten 2ullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 11 tot en met 2! October 1942 tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ont vangstneming van een bon van het in legvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 12e periode 1942"N alsmede nieuwe aardappel kaarten uitreiken. Ook dit ftiaal zal weeronderscheid gemaakt tvorden tusschen "Stad- en Landkaarten. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel KI of Li een bonkaart K109 en twee aard- appelkaarten N109; Aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K209 en drie aard- appelkaarten N109; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K309 en twee aardappelkaarten N109; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K409 en één aardappelkaart N109. Houders van L-!nlegvellen ont vangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N109. Bij de vorige uitreiking moest het pu bhek in een aantal gemeenten een for mulier MD32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men een der gelijke verklaring betreffende de hoe veelheid aardappelen, welke men in voorraad heeft, ditmaal niet behoeft af te leggen. Van volkstuinders zullen de diensten in verband hiermede ook in het productiegebied geen aardappel- tonnen meer inhouden. Voor zelfver- zorgers, d. z. in de eerste plaats al die genen, die meer dan vijf are kleigrond of tien are zand- of veengrond met aardappelen bebouwen, geldt deze re geling uiteraard niet. De distributie diensten zullen derhalve van zelfver- z rgers voor aardappelen de verschul digde aardappelbonnen en van zelf va rzorgers voor brood en vleesch on derscheidenlijk de brood- of de vleesch- fcennen inhouden. Van melkveehouders zullen de bon nen voor taptemelk en van kinderen van melkveehouders de bonnen voor melk worden ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 5 Oc tober en 1 November van de jaren 1921, 1928 en 1933, moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ont vangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan af dalen bij den distributiedienst van de g meente, waar men in het Bevolkings register is opgenomen. Een uitzonde ring kan slechts gemaakt worden voor :hippers, woonwagenbewoners, gede- - icheerde marechaussee's, de vaste be volking van kostscholen e. d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uitreiking van de bonkaarten het vakje K5 van de distributiestamkaart zal wor den verwijderd, waarvan het nummer overeenstemt met het nummer der uit gereikte bonkaart voor voedingsmidde len. Het verdient aanbeveling, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten nagaat, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvan- gen. aangezien latere reclames uiter aard niet in behandeling kunnen wor den genomen. TURFPRIJZEN In de Staatscourant van 7 Oc. 1942 zijn aanvullingsbeschikkingen opgeno men van de Prijzenbeschikkingen turf No. 2 en 3. In beide beschikkingen is een bepa ling opgenomen volgens welke de di recteur van het Rijkskolenbureau ge machtigd wordt toe te staan, dat in bij zondere gevallen in overeenstemming met den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den Gemachtigde voor de prijzen van de in de genoemde prijzenbeschikkingen vastgelegde maxi mumprijzen wordt afgeweken. In de prijzenbcschikking turf No. 3 wordt een prijs vastgesteld voor fa- brieksturf van het product 1942. Distributie van schoenen De Secretaris-generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ook voor personen van tien jaar en ouder in de maand October schoenenbonnen IA voor gewone schoenen met leder of rubberzooi door de distrïbuticdienslen worden uitgereikt in plaats van bonnen 1B voor schoenen met houten zool. Deze bonnen IA worden echter slechts in beperkte mate cn alleen in de geval len, waarin afgifte van e£n bon drin gend noodzakelijk is, beschikbaar ge steld. Aangezien bij verschillende distribu tiediensten nog niet alle aanvragen van de voorafgaande maanden zijn afge werkt. kan het voorkomen, dat perso nen, die indertijd een aanvraag hebben ingediend, thans een bon IA ontvangen, terwijl anderen, die ongeveer in den zelfden tijd een schoenenbon hadden aangevraagd, een bon 1B ontvangen hebben. Hieraan is evenwel niets te doen. Aan verzoeken tot het ruilen van een bon 1B voor een bon IA kan dan ook niet worden voldaan. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilver sum I in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp „Vruchten der Lon- densche propaganda". Amerikaansche kleinhandel In ernstige moeilijkheden TIENDUIZENDEN FAILLISSEMENTEN De Amerikaansche onderstaatssecre taris, M. Tailor, heeft de reorganisatie van den kleinhandel voorbereid. Ten gevolge van de grondstoffenmoeilijkhe- den zijn, aldus meldt „Europrcss" uit Lissabon, vele kleinhandelaren in groo te moeilijkheden geraakt. Reeds tien duizenden faillissementen moesten wor den uitgesproken, terwijl veel perso neel dientengevolge werkloos werd. Het ligt in het voornemen het aantal klein handelaren te verminderen en de bij dezen kleinhandel getrokken personen in grootere bedrijven, vooral in bedrij ven, welke tot de oorlogsindustrie bc- hooren, in te schakelen. Binnenkort zal Winterhulp Nederland haar eerste collecte In dit seizoen hou den. Het aardige, lichtgevende molentje, dat het publiek zal worden aangeboden Polvaoon-Noske-Pax Holland m Dr. Göbbels over de Engelsche berichtgeving. De eerste trein met trult en groenten uit de Oekraïne, een geschenk van den Rijkscommissaris voor de Oekraïne, Gauleiter Koch, aan de Rijkshoofdstad, is in Berlijn aangekomen. De groenten en het fruit zullen verdeeld worden onder de ziekenhuizen, fabriekscantines en -keukens. Atlantic-Boesig Holland-Pax Holland m In een artikel in het weekblad „Das Reich" schrijft dr. Göbbels omtrent de door de Engelsche berichtgeving toege paste methode voortdurend onjuiste be richten aangaande Duitsche persoonlijk heden en toestanden te verspreiden, dat het ondoelmatig is deze onjuiste berich ten van Duitsche zijde tegen te spreken. Het ministerie van Propaganda zou daardoor, en ongetwijfeld zouden de Engelschen dat gaarne zien, meer en meer een loochenapparaat worden in plaats van het Duitsche stanpunt tegen over het Duitsche volk en de wereld te vertegenwoordigen. Overigens vergissen de Engelschen zich, indien zij meenen, dat wij ons over hen en hun looze streken ergeren. Wij zyn het een en ander gewend en op de plaats, waarop de Engelschen en hun kleine en groote joden hun giftpijlen richten, hebben wij reeds lang een on doordringbare eeltlaag. Zoomin als men met zwcndelarijen soldaten kan dooden. kan men met leugens een stelsel of een volk dooden. Feiten kunnen vooral in den oorlog slechts door macht, soldaten en wapens veranderd worden. Wie daarover in voldoende mate beschikt, behoeft de door de Engelschen toege paste methode niet te gebruiken. Het is ons duidelijk, dat de Engelsche propa gandisten ook uit deze verklaringen de gevolgtrekking zullen maken, dat het er wel buitengewoon alarmeerend moet uitzien, wanneer wij ons met deze kwestie bezighouden. Deden wij het niet, dan zouden zij aan ons zwijgen de zelfde diepzinnige beschouwingen vast- knoopen. Hun mecning laat ons volko men koud. Overigens kan die mccning niet zoo slecht zijn als de onze over hen. Wij hebben hen volkomen doorzien. Wij weten precies, wat zij willen cn wen- schen cn concludeeren daaruit, dat wij met hen voorzichtig moeten zijn en hen niet verder vertrouwen, dan wij hen zien. Hun oorlogsdoel hebben zij ons vaak genoeg openhartig verraden cn wij nemen dus gemakshalve aan. dat zij niets doen, doch ook niets zeggen, wat niet voor dat doel dienstig is. HET INDISCHE VRAAGSTUK. Oostfrontstrijders en familie beleedigd ZWARE STRAFFEN. De Höhere S.S.- und Polizei- Fiihrcr te 'sGravenhage deelt mede: Het S.S.- und Polizcigcricht heeft de Neöcrkr.dschc- staats burgers mevrouw Sehollard, me vrouw Snikkers cn Christian Oonk, allen uit Rotterdam, tot ge vangenisstraffen van ccn jaar veroordeeld- Zij hebben in luide en kwaadwillige gesprekken Ne- derlandsche leden van de S.S. en van net Vrijwilligerslegioen Ne derland beleedigd cn familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het S S.- und Polizcigcricht zal onverbiddelijk dergelijke vergrij pen vervolgen. Germaansche vrijwilligers, die schouder aan schouder met Duit sche soldaten in liet Oosten tegen het bolsjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere bescherming van de eer der Waffen-S.S. Roosevelt eischt uitlevering van oorlogsmisdadigers ENGELAND WIL „RECHT" SPREKEN Naar uit Washington gemeldt wordt, heeft Roosevelt gisteren ir. een verkla ring voor de pers gezegd, dat de Ame rikaansche regeering voornemens is, na het „zegevierende" einde van den oor log den eisch te stellen, dat „oorlogs misdadigers" aan de geallieerde landen worden uitgeleverd. De Amerikaansche regeering. zoo zeide hij, is bereid, sa men te werken met de rcgecringen van Engeland cn andere landen ter instel ling van een geallieerde commissie voor een onderzoek naar de „oorlogsmisda den" en dcor het bijeenbrengen „van alle 'beschikbare aanwijzingen" dc ver antwoordelijkheid van de „schuldigen1' kwestie vast te stellen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft burggraaf Maugham een. onmiddellijke wijziging der bestaande wetten geëischt, om het mogelijk te maken, dat de Brit sche gerechtshoven over „oorlogsmis dadigers" recht spreken. Dc arbeiders- leider lord Addison zcidc. dat de „klucht", die zich afspeelde bij het ter verantwoording roepen van „oorlogs misdadigers" aan het einde van den vo rigen wereldoorlog, zich niet mag hcr- Jialen. De lord-kanselier. Simon ver klaarde namens de regeering, dat zoo ipoedig mogelijk een commissie dof vereen igde naties voor het onderzoek an „oorlogsmisdaden" moet worden in gesteld .Dit voorstel geniet den steun van de regeeringen van Engeland en de V.S. en is ter kennis gebracht van de andere „direct betrokken" vereenigde naties. De geallieerde „regeeringen" te Londen en het „Fransche nationale co mité" hebben geantwoord, dat zij „liet voorstel zeer toejuichen eri het aanne men". INTERVENTIE VERZOCHT AAN ROOSEVELT EN TSJANG-KAI-SJEK? Volgens een Reuter-bericht uit New- Delhi zou een speciaie delegatie van de Hindoe Mahasabma aan president Roo sevelt en generaal Tsjang Kai Sjek om interventie verzocht hebben in den vorm van een goedkeuring van deze beide staatslieden om een nationale regeering in Indië te vormen. In haar telegrammen verzoekt de Hindoe Mahasabma om de ondersteu ning van Roosevelt cn Tsjang Kai Tsjek voor het verkrijgen van een onafhanke lijkheidsverklaring vcor Indië. Willkie gaat door met tweede-front-gepraat Volgens een bericht uit Tsjocngking blijkt uit den thans gcpubüceerden tekst der rede. die Willkie 3 October op het banket bij Tjsiang-Kai-Sjck heeft gehouden, dat Willkie's uitlatingen al daar nog verder gingen dan die te Mos kou. Deze rede kan volgens genoemd bericht niet anders dan als critiek op Roosevelt en Churchill worden uitge legd. Willkie verklaarde: Deze oorlog wordt niet door bange zieltjes gewonnen. Hij zal gewonnen worden door moedige, koene mannen, die hun volken inspirccrcn. stoutmoedi ge plannen maken en uitvoeren. The man in the street zoowel te Cairo, te Moskou, als te Tsjoengking, wil daden zien en wel onmiddellijk. Hij voelt, dat thans de tijd gekomen "is voor dc vcr- eenigde naties om overal een groot of fensief te ondernemen. Deze man in the street in Afrika. Europa, Azië en Ame rika is zijn leiders ver vooruit. Hot er gert hem dat een groot deel der gealli eerde strijdmacht werkeloos toeziet on v.-acht op den strijd in ccn onbepaalde toekomst. Naar uit Washington wordt verno men, is president Roosevelt op de laat ste persconferentie verzocht commen taar te leveren over den rcccnten eisch van Willkie betreffende de vorming van een tv.cede front. Roosevelt zou deze vraag hebben afgedaan met de opmer king. dat hij wel de opschriften had ge lezen. maar het ..niet do m.r" ito waard" had gevonden de beriehten zelf te lezen. De meeste groote Nev. -Yorkschc bla den noemen de verklaring van Roose velt, dat de eischcn van Willkie omtre- c een tweede front niet waard zijn gf'e- zen te worden, een „verrassing" cn '-«m „bom". De „New York Herald Tribune' zegt: „Roosevelt heeft een praatzieker leider der loyale oppositie op het diplomatieke wercldtoor.ee! gezonden, opdat hii zich voor de gcheele wereld bloot rsve" De „New York Dailv Minor" zegt: „Willkie is door Franklin P£lano Roo sevelt getorpedeerd." 1082 BRITSCHE BOMMENWERPERS IN NEGEN MAANDEN VERGAAN. Naar de Engels-. -• nieuwsdienst meldt, heeft de ir.:r.;:ter van Lucht vaart. Sinclair. W- -r. :dag in het Lager huis erkend, dat in de eerste negen maanden van tli' jaar 1032 Britsche bommenwerpers boven Du is tk land en Noord-Europa zijn verloren gegaan.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1