Amsterdam als groentengrossier 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 8 OCTOBER 1942 Gemeente neemt tijdelijk gesloten bedrijven over Een der ernstigste feiten op het gebied van den sluikhandel is wel de knoeierij met groente en fruit. De prijsopdrijving op dit gebied heeft tot onvermijdelijk gevolg, dat de bevolking van de groote steden te wei nig. vaak zelfs in hot geheel geen groente kan verkrijgen. Alle groente, bestemd voor Amsterdam, rooct worden aangevoerd over de centrale markt. Als tusschensthakel treedt de gros sier op, die volgens een bepaald punten systeem op de velling hier en elders de groente koopt en weer verkoopt aan den kleinhandelaar. In de tegenwoordige om standigheden echter ls dc kleinhandelaar volkomen afhankelijk van zijn grossier en hier maken talrijke grossiers schromelijk misbruik van. door veel hoogere prijzen te verlangen, dan toegestaan is. Tot nog toe was hot voor de inspectie van dc prijsbehcersching zeer moeilijk der gelijke overtredingen feitelijk vast te stel len. Immers de grossiers vormden een kongsi en wee den kleinhandelaar, die een geval wat wij gerust mogen noemen af persing. ter kennis van de prijsbeheersching bracht Hij kon zijn zaak dan wol sluiten, want geen grossier was vorder bereid, hem groente te leveren Werd nu een grossier gestraft met uitsluiting voor een bepaalden tijd. dan werden zijn punten verdeeld over enkele andere grossiers, en zijn klanten (kleinhandelaren) waren gedurende dien tijd afhankelijk van de gunst dezer gros siers. Nu heeft de Inspectie van de prijsbeheer sching contact gezocht met het gemeente bestuur van Amsterdam en de volgende re geling is tot stand gekomen. Zoodra een grossier wegens prijsopdrij ving veroordeeld wordt en bij tuchtbeschik- king gedwongen is zijn zaak voor zes maan den of een jaar te sluiten, gaan zijn punten over aan dc gemeente. Deze heeft aan de centrale markt oen bureau opgericht onder leiding van een ambtenaar van Marktwe zen. dat nu voorlocpig als grossier gaat op treden Dit bureau koopt dus aan dc ver schillende veilingen <lo groente o£ hc-l fruit, dat beschikhaar is op de punten van den gestraften grossier cn verkoopt deze dan aan de klanten kleinhandelaren van dien grossier. Vanaf het oogenbiik. dat de gemeen*^ dus deze grossiersz-aak heeft over genomen kan de kleinhandelaar er verze kerd van zijn, regelmatig tegen normale prijzen van waren voorzien te worden. Het personeel van den gestraften grossier gaat tijdelijk over In dienst van het gemeente lijk bureau. Nn ommekomst van den straf tijd kan de gestrafte grossier zijn zaak in den oorsnronkclijken omvang voortzetten, zoolang hij zich aan de prijsvoorschriftcn houdt. Op I October j!. zijn de eerste tuchtbe- schikkingen volgens dit systeem genomen- Elf te Amsterdam handelende grossiers zijn BELEEDIGING DER N.S.B. ZWAAR GESTRAFT In de zitting. welke de vrederechter mr. Vermeulen Woensdag te Alkmaar hield, moest de Inndnrbeidor K. G. uit Anna Pnu- low.na terechtstaan. G. had op 5 Juli in een café te '.Vieringen zich afkeurend over de N.S.B- uitgelaten en had gezegd, dat in de oorlogsdagen leden*van deze Beweging op Nederlandsche soldaten hadden geschoten. In het café waren twee leden van de N.SB. aanwezig en dezen vroegen G. of hij. wat hij zei. kon bewijzen. „Ja" had G. ge zegd. „dat kan ik". De beide anderen waren toen de Duitsche politic gaan halen, doch toen ze met deze terugkwamen was G. reeds vertrokken. Vcrdach'e rnf het gevoerde gesprek toe, maar ontkende le hebben gezegd, dat N.S.B-ers op Nederlandsche soldaten had den geschoten. Hij had dat in zijn dienst tijd ook niet ervaren. De beide overige café-bezoekers hielden Bis getuigen vol, dat G. den belccdigenden zin wel had uitgesproken De Officier, die het tenlaste gelegde vol doende bewezen achtte, v.eide het noodlg te achten, dat met kracht tegen dergelijke praatjes, als verdachte had verkocht, wordt opgetreden. Spr. vorderde tegen G. een ge vangenisstraf voor den tijd van twee maan den. De Vrederechter vond, hetgeen G. had gezegd over de N.S.B., een gemecne leugen, die, ook om de algcmceno preventie, streng diende te worden gestraft, Hij veroordeel de verdachte conform den eisch. Bij de Duitsche bergjagers In den Kaukasus. Licht infanteriegeschut in vuurstelling op de ongewone hoogte van 4250 meter. Door een kunstmatigen sneeuwmuur omgeven, kan het door den vijand niel worden opgemerkt PK Rieder-Atl-H-P H m voor zes maanden of een jaar uitgesloten en op 19 October a.s. gaan hun punten en daarmede hun geheele bedrijf, personeel incluis, tijdelijk over aan het gemeentelijk bureau. Tegen een aantal andere grossiers zijn nog tutchtbeschikkingen te verwach- Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat nu In het vervolg tegen kleinhandelaren, die zich aan prijsopdrijving schuldig maken, ook on verbiddelijk zal worden opgetreden, daar zij nu niet meer als excuus kunnen aanvoe ren, dat zij tot prijsopdrijving gedwongen worden, omdat zij aan den grossier ook verhoogde prijzen moeten betalen- LOONREGELING IN DE TEXTIELNIJVERHEID Blijkens de Nederlandsche Staats courant van 7 October heeft het College van Rijksbemiddelaars een loonregeling vastgesteld voor een aantal in de bij lage tot die regeling met name genoem de ondernemingen in de textielnijver heid. Het betreft hier de leden van de voormalige Roomsch-Katholieke Ver- eenigmg van werkgevers in de textiel nijverheid, ten aanzien van wie de toe passelijkheid van de door hel College van Rijksbemiddelaars d.d. 19 Decem ber 1941 vastgestelde minimum-uur loonregeling de textielindustrie, gelijk tijdig is uitgezonderd. De onderwerpelijke regeling, die zich geheel op de ovengenoemde minimum- uurloonregeling baseert, doch niet slechts de ongeschoolde, mannelijke, maar alle werknemers en werkneem sters in de onderneming omvat, deelt de werknemers in drie groepen in. In de bijlage tot de regeling is een vaklijst opgenomen, welke de onderscheidene functies naar gelang van den aard van het bedrijf, indeelt in de groepen: ge schoolden, geoefenden en ongeschool den. Met betrekking tot de loonen zijn de gemeenten- ingedeeld in drie klassen. In de eerste, tweede en derde klasse be dragen de minimum-uurloonen van ge schoolde. volwaardige, mannelijke werknemers van 24 jaar en ouder resp. 49, 45 en 44 cent, voor geschoolde, vol waardige, vrouwelijke werknemers van negentien jaar en ouder resp. 2354, 22 en 21 cent. De overeenkomstige loonen van ongeschoolden zijn 45. 42 en 40 ct. voor zooverre de mannen, en 2054, ne gentien en achttien voor wat de vrou wen betreft. De loonen van de jongere arbeiders bedragen verhoudingsgewijze minder. Boven deze loonen wordt de bestaande wekelijksche loonbijslag ten volle ge handhaafd, terwijl in dit verband ga ranties zijn vastgesteld ten behoeve van volwaardige; mannelijke werknemers in den leeftijd van 24 t.m. 60 jaar, ten ge volge waarvan zoowel de uurwerkers als "de tariefwerkers tenminste een uur loon resp. uurinkomen genieten, dat overeenkomt met de in de minimum- uurloonregeling in de textielindustrie d.d. 19 December 1941 vastgelegde nor- men. Voorts bevat de regeling bemalingen omtrent het tarief, hetwelk zoodanig zal moeten worden gesteld, dat ten minste zes procent boven de vasgestelde uur loon en wordt, verdiend. Dr, ir. A. H. W. Hacke is aangewezen als instantie bevoegd tot het toestaan van afwijkingen van bepalingen der re geling. Deze regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maan dag 12 October a.s, valt. Regeling in de brei- cn sokkenindastrie. Blijkens dezelfde Staatscourant van 7 October heeft het College van Rijks bemiddelaars een loonregeling voor de brei-, tricot-, kousen- en sokkenindus- trie vastgesteld. Met betrekking tot de loonen der werknemers zijn de gemeenten inge deeld in drie klassen. De loonen van ge schoolde. volwaardige, mannelijke werknemers van 24 jaar en ouder be dragen in de eerste, tweede en derde gemeenteklasse resp. 56. 54 en 52 cents, die van ongeschoolden 51. 48 en 48 cents per uur, terwijl de loonen van jongere arbeiders verhoudingsgewijze minder bedragen. Tevens is een loonregeling voor leer lingen oDgenomen. welke in een kwar- taalsgewijze verhooging der loonen voorziet. De loonen der geschoolde, vol waardige, vrouwelijke werknemers 'van 21 jaar en ouder bedragen in de drie gemeenteklassen resp. 29!4. 28',': en 27' cent. die van ongeschoolden 27' 'i, 25' 'z en 2554 cents per uur. Ook hier zijn loonen voor jongere vrouwelijke werk nemers en een loonregeling voor leer lingen vastgesteld. DOODELIJK ONGELUK. Gistermiddag omstreeks half één wa ren arbeiders bezig, met behulp van hijschkraan met grijper een kolenschip te lossen aan de Laakkade bü het Ca- landplein te Den Haag. Op een gegeven oogenbiik is de 55-jarïge W. J. T. in den grijper bekneld geraakt en op slag ge dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Winterhulp Nederland Loterij 1942 heteckont: Winst voer eigen volk Pijnen in de ledematen verdwenen. dd. 21-1-40 „Sedert jaren leed a scheuten in ^de ledematen en pijn in de kniege- I wrichten, z66 he vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 Kg. licha ioopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijnhelpen deOvaaltjcs van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken Invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlntral Agintschsp. Xistaukada 373, AmtUrdam Adv. LAD OG A-MEER Het Weermachtbericht vertelde ons van een nieuwen vernietigingsslag aan het Ladogameer, waarbij de vijand van Europa weer zeven divisies verloor. Zoo brengen het Duitsche leger en zijn bondgenooten Stalin slag op slag toe en zij zullen hiermede voortgaan totdat het bolsjewisme met wortel en tak is uitgeroeid. Eens zal de tijd komen, dat ook de meest halsstarrige Nederlander zal moeten erkennen, dat hij alles te danken heeft aan de mannen, die nu hun leven inzetten om Europa en dus ook ons land te behoeden voor den on dergang. Gij" landgenoot, die dit nu reeds weet, helpt ons, onze Oostfrontstrijders zoo goed mogelijk te verzorgen. Maakt het ons mogelijk steeds meer pakketten naar het Oostfront te verzenden. Ons gironummer weet u: dat is 4 32 1 00 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. MORPHINE BEREID UIT KAF VAN BLAU YYMAANZA AD In de geneeskunde wordt als pijnstil lend middel morphine gebruikt, dat als zoodanig onovertroffen is en door de artsen als onvervangbaar wordt be schouwd. Het voornemen bestaat om thans ook in ons land morphine te be reiden uit liet kaf van het blauwmaan- zaad. In de zaaddoozen van dit oliehou dende gewas komt, nadat het zaad er door dorsching uit is verwijderd, n.l. nog een zeer geringe hoeveelheid van. het alkaloid morphine voor. Dit jaar zal voor het eerst het kaf van den bin-, nenlandschen blauwmaanzaadoogst voort de bereiding van morphine worden ge bruikt. Aan het Rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen is vergun ning verleend tot het koopen en ontL vangen van dit kaf. In ds provincie*' Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Bra bant zijn daartoe commissionairs aan gesteld. In de overige provincies kal het kaf niet worden verzameld. In een officieele publicatie, die na dere bijzonderheden voor de telers e.d. inhoudt, dringt het Bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder op medewer king van alle betrokkenen aan. Kort heidshalve zij naar bedoelde publicatie verwezen. SPORTNIEUWS Waar eenheid heerscht, kan sport gedijen Nepiunus wint den tweekamp tegen A.Z. en P.C. „Waar eenheid heerscht. kan sport ge dijen" schreven wij de vorige week by de Inleiding van ons verslag over den twee kamp tusschen A Z en P.C. en Neptunus en ook gisterenavond bleek weer overdutdo- ïyk, wat een goede samenwerking tot stand kan brengen. Het Sportfondsen bad was tjok vol en het publiek toonde zich buitenge woon enthousiast over de verrichtingen der leden van belde plaatselijke clubs, die zich tot het uiterste hebben gegeven In een sportleven kamp. Vooral het nummer 10 x SO M. estafette vrye slag heeren was buiten gewoon spannend. Neptunus zegevierde 'bij na op alle nummers en won ook dtt num mer. Vooral de Neptunus-dames hebben zich dapper geweerd. Dank zij de uitstekende geluidsinstallatie kon het publiek de num mers goed volgen en ook de organisatie was dezen avond pulk ln orde. Br ls geen wan klank gehoord en dit zwemfestijn behoort tot een van de besten welke wij hebben bij gewoond. De heer Spoel, die aan den voor zitter van Neptunus, den heer Van Zwol. do prijzen uitreikte, merkte terecht op. dat deze tweekamp tusschen belde vereenlgln- gen uitstekend ls geslaagd en de zwemsport ln onze stad. vooral uit propagandistisch oogpunt, een stuk vooruit heeft gebracht. Do uitslagen lulden: 50 M. rugslag meisjes tot 15 Jaar: 1. D. Hulsman (A) 523 sec.; 2. J. Engel (N) 54.8 sec. 50 M. vrye slag Jongens tot 15 Jaar: 1. J. Rosier <N> 34.8 sec.. 2. R. Bloemendaal (N) 38.5 sec 3. G. MosteTd <A) 36 8 sec. 50 M. schoolslag meisjes t.m. 15 Jaar 1. N. v. Mlerlo (N) 51.8 sec,. 2. O. Mont- frans (A) 60.2 6ee., 3. T. v. Doodewcerd (A) 60.4 sec. 50 M. vrije slag dames: 1. H. Klein Esslnk (N) 41.2 sec.. 2. S. Holsteljn (N) 41.2 sec 3. N. Monsma (A) 41.8 sec4. J. Toledo (A) 41.8 sec. 50 M. schoolslag heeren: 1. G, v. Hout (N) 41 sec., 2. J. Wlgtenbroek (N) 42 sec., 3. Bouma (Al 43 sec. 60 M. rugslag dames: 1. Mevr. Meijer (A) 48 sec.. 2. N. Vonk (N) 49 sec., 3. B. Kuiper (N) 49,3 sec. 100 M. vrije slag dames: 1. R. Klashorst IN) 1.20.5. 2. L. Lagerwaard (A) 1313, 8. 3. Kolfschoten (N) 124. 100 M. rugslag dames: 1. I. de Gans (N) 1259. 100 M. schoolslag heeren: 1. E. Gerritsen (A) 1.30.8, 2. T. kuiper (N) 1.34.6, 3. W. v. d. Sande (A) 1.35. 3x50 M. pers. wisselslag heeren: 1. J. Rühl (A) 2 min. 8 sec., 2. W. Dekkers N) 2 min. 14 sec., 3. G. v. Woudenberg (N) 2 min. 21.3 sec. 5 x 50 M. estafette Jongens t.m. 15 Jaar: 1. Neptunus, 3 min. 10 sec.; 2. A.Z. ep P.C., 3 min. 43 sec. Wisselslag estafette dames: 1. Neptunus I 2 min. 0.4 sec., 2. Neptunus II 2 min. 11 sec.. 3. A.Z. en P.C. I 2 min. 11.2 sec. 10x50 M. estafette rrlje slag heeren: 1. Neptunus I 5 min. 303 sec.. 2. A.Z. en P.C. I 5 min. 35.8 sec. 4x100 M. estafette vrije slag dames: 1. Nepiunus. 5 min. 39.2 sec. Puntentelling. Adsplranten: 1. Neptunus 6235 p.. 2. A.Z. en P.C. 680.7 p. Dames: 1. Neptunus 2047,8 p.. 2. A.Z. en P.C. 2153.2 p. Heeren: 1. Neptunus 1757.8 p.. 2. A.Z. en P.C. 1784.8 p. De polowcdstrUden. De ontmoeting tusschen A.Z. en P.C.-da- mesNeptunus-dames. welke de vorige week plaats vond werd door de Neptunus- dames met 41 gewonnen. De hoeren van A.Z. en P.C. hebben gis terenavond revanche genomen en zegevier den over de Neptunus-heercn met 72. Vormeldon wij tenslotte dat gisterenavond de wedstrijden werden bygewoond door den heer Zuurlagc, voorzitter van de eenlglng Star te Utrecht. EEN KASTDEUR GING PLOTSELING OPEN... En nu sluit de deur der gevangenis zich bieden", zeide hij, „en als u dat niet doet, is het een bewijs van slapheid. Wanneer zij u vragen om iemand neer te schieten, dan zult u zich wel wach ten, maar aLs er wat te verdienen valt met knoeien, dan doet u dat. Als u bon nen had gekocht voor uw gezin, was het wat anders geweest, maar dit is een omvangrijke zwendel, En vandaag be gint u met bonnenzwendel en morgen wordt het diefstaL" De Officier vond een vrijheidstraf dan ook noodzakelijk en eischte tegen den 39-jarigen walknecht M. H. en den 56-jarigen betonwerker C. W. een week gevangenisstraf ieder. Tegen den 51-ja- rigen betonwerker F. vaij O., die boven dien twee stamkaarten in pand had ge nomen van een vrouw, die in geldnood zat en verder een ketelpak had inge ruild tegen 75 aardappelbonnen, eischte de Officier, die hier het bewijs geleverd vond, dat men verder glijdt, wanneer eenmaal de eerste stap is gezet op het pad van de distributieknoeierij, twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Economische rechter vonniste conform. De 28-jarige filmexploitant J. F., die boter-, kaas-, suiker-, jam- en peul vruchtenbonnen had gekocht, met het doel erin te handelen, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van drie weken voorarrest. Te gen hem had de Officier drie maanden geëischt. Drie mannen, die enkele honderden broodbonnen hadden gekocht, moesten zich gisteren voor den economischen rechter, mr. Westhoff, te Amsterdam veran twoorden. Het was op 7 Mei van dit jaar ge beurd, dat deze mannen werden aange sproken door twee vrouwen, die een verhaal vertelden over een bakker, die broodbonnen tekort kwam en daardoor in moeilijkheden zou geraken. De vrou wen vroegen nu of de mannen niet een paar honderd bonnen konden leveren. De mannen waren niet in het bezit van bonnen, maar voor een handeltje wa ren ze wel te vinden. Zij kochten sa men op het Waterlooplein honderd strooken tegen f 3.70 per strook en gin gen daarmee naar het adres, dat de vrouwen hadden opgegeven. Toen zij zaken wilden gaan doen, kwam er ech- ter eensklaps een kink in den kabel. Tot grooten schrik van de mannen ging er een kastdeur in de kamer open en er verscheen een politieman, die beslag op de bonnen legde en proces-verbaal opmaakte. Het bleek, dat de vrouwen een strijd tegen den bonnenzwendel waren begonnen en de drie mannen er in hadden laten loopen. Voor den Economischen rechter laak ten de verdachten nu de handelwijze van de vrouwen en zij beriepen zich op de omstandigheid, dat zij waren verleid door deze moderne Eva's.'Maar de Of ficier van Justitie, mr. P. 's Jacob, vond dat geen verontschuldiging. „U moet aan de verleiding weerstand kunnen SCHAATSENRIJDEN Keuring voor schaatsers DEELNEMERS AAN ELFSTEDEN TOCHT DIENEN MEDISCH GOEDGEKEURD TE ZIJN In een buitengewone algemeene vergade ring van den Ned. Schaatsenrljdersbond werd een nieuw wedstrydreglemcnt behan deld. waarin voor de eerste maal een hoofd stuk is Ingeruimd voor het toerisme. Hier in worden tal van belangryke aangelegenhe den geregeld, waarvan die deelen, welke be trekking hebben op den Prtesehen Elfsteden tocht zeker do gewichtigste mogen worden genoemd. In de eerste plaats wordt een onder- scheld gemaakt tusschen amateurs en be- roepsryders, die ln den vervolge ln aparte klassen moeten starten. Voor belde groepen kunnen echter slechts eereprljzen ln den vorm van medailles worden uitgeloofd. Een tweede paragraaf regelt de belangrijke ma terie der sportkeuring. Elke deelnemer aan den wedstrijd zal een bewys van llchameiy- ke geschiktheid moeten overleggen, ver strekt door een medicus of het ln de plaats van Inwoning van den deelnemer gevestigde medisch bureau op het daarvoor bestemde formulier van de Federatie van bureaux voor medische sportkeuring ln Nederland, wanrblj de datum der keuring ten minste een maand moet liggen voor den dag vap den elfstedenwedstrljd en het bewijs na 1 September van denzelfden winter afgege ven dient to zijn. Met betrekking tot den tocht ls bepaald dat alle vrouwen en de hee-- ren boven de 40 Jaar een soortgelijk bewys dienen te overleggen. Ten aanzien van alle wedstrijden was een bepaling gemaakt, die de dames uitscha kelde voor deelname aan langebaan-wed- stryden boven 80 km. Nader zal over deze zaak echter een bespreking ln de betreffen de commissie gehouden worden. VOETBAL HONGARIJE—ZWITSERLAND De voor eenige maanden op korten ter mijn afgelaste Inndenwedstrljd Hongarye Zwitserland veroorzaakte een langdurige on derbreking der sportbetrekklngen tusschen deze belde landen. Hieraan ls geltikklg een einde gemankt door opnieuw een datum vast te stellen n.l. 1 November as. voor het houden van den Inndenwedstrljd. Deze ont moeting sal te Budapest plaats vinden. STEEDS MEER SPORT- CONTACT MET DUITSCHLAND VOETBAL TEGEN DE TURKEN Het Internationale sportprogramma brengt binnenkort ln Dultschland eenige Interes sante voetbalwedstrijden. In de eerste plaat3 zal een Jeugdejftal uit Noorwegen een vier tal ontmoetingen komen Bpelen en wel 37 October In Hannover, 18 October In, Brunswyk, 20 October ln Maagdenburg en 22 October In Stettin. Verder Is het wach ten op oen voetbalelftal uit Turkije. Zooals bekend, heeft voor enkele maanden een Weensolje ploeg een bezoek aan Turkije ge bracht cn daarby zijn de gastheeren meteen voor een tournool In Dultschland uttgenoo- dlgd. Vormbedeiyk zullen de Turken drie wedstrijden komen spelen namelijk op 18 October ln Weenen. 21 October ln Mün- chen en 25 October in Dresden. Een ont moeting die wel niet internationaal ls, itfaar toch groote belangstelling heeft, ls Weenen Berlijn, vermoedelijk op 15 November. Nederland zullen we binnenkort ook weer ln Dultschland kunnen zien want 18 Octo ber start de Zaankan tor C. Bakker ln een wlelerwedstryd achter motoren ln de Bor- lljner Deutschlandhalle en een week later boksen ln Breslau De Groot en De Reus te gen resp. Rutz en Fuchs, met voor onze landgonooten goede kansen. BUITENLAND VERBOD VAN DE WHISKY PRODUCTIE IN DE V.S, De whisky-productie in de Vereenig- de Staten is onmiddellijk stop gezet, al dus meldt Europapress uit Stockholm. Alle alcoholdestilleerderijen zyn voor militaire doeleinden in beslag genomen en in de toekomst zal men nog slechts alcohol voor de productie van ontplof bare stoffen en synthetische stoffen produceeren. OPROEP TOT RUSSISCHE VOLK. Radio-Moskou heeft een artikel van het telegraafagentschap Tass verspreid, waarin de Sovjetvolken worden aange spoord om een „ijzeren discipline" te bewaren, daar dit noodig is om den vij and tot staan te brengen. Alle krachten moeten worden ingespannen en de krijgstucht moet versterkt worden. Evenals aan het front, zal ook in het achterland diegene, die de discipline niet handhaaft, doodgeschoten worden. In een bericht uit New-York schrijft de correspondent van de Daily Express o.a.: „Het voornaamste onderwerp van gesprek in de Ver. Staten is op het oogenbiik het tweede front en Indië. Op verrassende besliste wijze laat men zich daarbij uit over het Indische vraagstuk, waarvoor het Amerikaan- sche volk een bijzonder groote belang stelling heeft. Bijna overal is, wanneer deze kwestie besproken wordt, de op vatting gelijkluidend. Men is n.l. van meening. dat Groot-Brïttannië zich met zijn Indie-politiek op een dwaalweg be vindt en moet probeeren tot een over eenstemming te komen met de leiders der Indische partijen. Gandhi en Neh- roe maken door hun vastberaden hou ding een grooten indruk op de Ameri kanen. De Fransche organisatie-commissies wendden zich dezer dagen met een rondschrijven tot hun leden en wijzen op den nieuwen arbeidsdienstplicht, al dus meldt Europapress uit Parijs. In de metaalverwerkende industrie wordt er b.v. de aandacht op gevestigd, dat door de verlenging van den ar beidstijd een besparing van arbeids krachten kan worden verkregen, maar een verhooging van de productie niet mogelijk is, wegens schaarschte aan grondstoffen en stroom. Verlangd wordt dat de vrij komende arbeidskrachten zoo spoedig mogelijk worden opgege ven, teneinde deze nuttig tewerk te stellen. De organisatiecommissie van de ijzervenverkende industrie wijst erop. dat een specialisatie in de productie moet worden ingevoerd en dat de fabri cage van alle bijproducten moet worden stopgezet Bovendien wordt op de ijzer industrie een beroep tot vrijwillige be- drijfsconcentratie gedaan, en Wel op een dusdanige wijze, dat de productie van twee of drie kleinere bedrijven wordt overgenomen door één enkele fabriek, terwijl de andere fabrieken worden stil gelegd. Tusschen Dultschland en Kroatië is een overeenkomst gesloten over de mi gratie van 20.000 verstrooid in Bosnië, Hercegowina en Sloy/enie woonachtige Duitschers. Deze lieden hebben het recht al hun roerende have en contanten vrij van douanerechten uit te voeren. Hun on roerend goed wordt voor het vertrek opgegeven en krachtens een speciale re geling ten volle vergoed. Vorderingen, schulden en rechten moeten zoo mo gelijk voor het vertrek worden gere geld. Het eerste transport vertrekt 15 October. De migratie geschiedt gra tis. RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG, 9 OCTOBER 1942. Hilversum 1, 415,5 M. 7.15 Hovn Kwartet (gr.). 7.30 u. BNO: Nleuwsber. 7.40 Goeden morgen (gr.). 880 BNO: Nleuwsber. 8.40 Zonderlinge zaken. 8.50 Orkestconcert (gr.). 9.00 Bekend, maar steeds nieuw (gr.). (9.309.40 Spiegel van den dag opn). 10.00 Amabllé-sextet. 1080 Voordracht. 10.45 Amabllé-sextet. 11.15 Sep- teconcert (gr.). 12.00 Almanak. 12,05 Or kestconcert (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en za kelijke ber. 13.00 Musette-orkest. 13.30 Theo Uden Masman en zyn de.nsorkest. 14 00 Kro niek der Nederlandsche zeehelden: Johan van Galen, luisterspel. 14.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 „Klaar voor opname Draalen! gevarieerd filmprogramma. 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Vocale duetten met pianobegeleiding. 17.30 Hier ls de poppenkast. 18.00 u. Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gram.muz, 19.00 u. Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Walssncyclus G. (gr). 19.30 u. BNO: Nleuwsber. 19.40 BNO: Blnnenlandsch za kelijk praatje. 19.50 Cello en plano. (Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Cm- en om-programma. 21.45 BNO: Nieuws- en zakolüke ber. 22 00 Zonnige klanken (gr.). 23.0024.00 Orkest» concert (gr.). Hilversum II, 301.5 K. 7.15—7.40 Zie Bllv". I. 7.40 Ochtcndgymn 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlich ting. 8.15 Operettefragmenten (gr.). 8.30 u. BNO: Nleuwsber. 8.40 Symphonle-orkest (gr.). 9.00 Beroemde marschcn (gr 9.15 u. Voor de hulsvrouw. 9.20 Het groote Amuse mentsorkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Zang met plnnijbegeleiaing. 11,00 Voor de kleuteis. 11.20 Kinderkoor „De Krekels" (opn,). 11.30 De Melodlsten cn gram.muz. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Bcriynsch Opera orkest (gr.), 12 45 BNO: Nieuws- on zakelijke ber. 13.00 Streekcul- tuur. 13.30 Orgelconcert. 14 00 Godsdiensti ge uitzending. 14.30 Groninger Orkestvered- nlging en solist. 15.30 Voor de wouw. 16.00 Variatie en fantasie in de muziek (opn.). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Zang. hobo, cla- veclmbel en Utrechtse!» Strijkkwartet. 18.00 Wekclljksch sportprantje. 1815 Marschmuz. (gr.). 18.30 BNO: Nleuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: De Jordancr vertelt over sociale nooden. 19.00 Filmllëdjes (gr.) 19.15 „Geweld", lezing. 19.30 „Expres Amster damBrussel, prlvé-cabine No. 17", luister- q spel. 20.00 BNO: Holland's political aspects. Voor de Radio-Centrales: .Aldo Visconti (gr.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radlo- Centrales. die over een ïynverblndlng met de studio beschikken). 20 15 Gesproken in leiding tot de volgende uitzending. 20.25 Re quiem van Verdl (gr.). 21.45 BNO: Nleuws ber. 22X10 BNO: Leidende staatslieden schrij- ven. 22.10 Avondwydlng. 22.20—24.00 u. Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. De Gronlngscbe Or kestvereniging concerteert om 14.30 uur over den zender Hllv. II, o.l.v. Kor Kuiler, mjn.v. Han van der Ven. viool, die het con cert in d. kl. t. van Tartlnl zal voordragen. Godsdienstige uitzendingen: 1000 uur: Morgenwijding. 14.00 uur: Bijbellezing door ds. E. Schouten uit Amersfoort en om 22.10 uur: Avondwydlng. Deze uitzendingen gaan over Hilversum II. Cultureele uitzendingen: De verslaggever H. P. Wouwenaar voert ons om 13.00 uur (Hllv. n) naar een marktplaats van Euro- peesche beteekenls: Zuldlarcn. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 8 Oct. 19.04 u. tot 9 Oct. 7.53 u. Maan: 9 Oct, 6.41 u„ ond. 9 Oct. 19.05 u. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? door A. EL K O BER. 65. sche en moreele redenen uiteengezet, waarom zij naar u toe moeit «aan. Ik heb haar natuur'ijk 'ok zeer duidelijk aan het verstand gebracht, dat u hrt recht hebt om hasr met <*ewc'd en door de politie te laten halen; f.: heb haar gewaarschuwd, haar vermaand on haar bedreigdmaar het hielp allemaal niet;! Met ccn bewon derenswaardige taaiheid verklaarde miss Zephora telkens opnieuw, d3t Henry Earie haar vader was r:-. dat, wanneer u haar met geweld lot zich zoudt nemen en haar gevangen houden, u toch niet zou kunnen bereiken, dat zij voor u eenige kinderlief de zou gaan gevoelen, daar deze nu een maal aan Henry Eagle behoort. Dit ls vol strekt haar laatste woord en ik heb er een protocol van opgenomenZij wacht nu blijkbaar met de grootste kalmte uw be sluit af en houdt zich op alles voorbe reid ..Genoeg! Genoeg!" onderbrak Joe Gol den hem schreeuwend, terwijl hij met zijn vuist in de lucht sloeg. „Wat ben ik u schuldig?" Dc advocaat ging zijn opgewonden client voor naar het bureau, waar hij er zelf voor zorgde, dat aanstonds de rekening werd opgemaakt voor den clown, die daar als een beer heen en weer liep Golden betaalde en stormde toen de deur uit en den trap af met zulk een haast, dat het gevaar van zijn hals te breken r.iet denkbeeldig was. Juan cn José debuteerden te Kopenha gen in circus Schumann mot ccn nieuwen partner en als clownstrio Pollini. Op hun aanplakbiljetten stond vermeld: „Vroeger (n het Goldini-Trio" waarbij Goldini dan met vette letters gedrukt stond Dit debuut was ln de artistenwereld een zeer groote gebeurtenis en werd dan ook in alle bladen besproken. De critielc was het er ever eens, dat het nieuwe nummer goed genoemd moest worden, zelfs zeer goed. maar men kon het toch niet vergelij ken met datgene wat het trio-Goldini eens gepresteerd had. „Men kan slechts wen- schen, dat .Toe Golden opnieuw mat zijn beide partners gaat optreden, zoodat do oude. onvergetelijke en geheel unieke clownstroep weer bijeen is," zoo eindigden bijna alle berichten. Maar waar was Joe Golden? De kranten, de artlsten, de directeurs en de agenten zouden het grang geweten hebben. Doch niemand kwam er achter Joe Golden scheen spoorloos verdwenen Dat de Engclsehe clown, die met het kleine circus Nowikow door Rusland reis de nu al haast een jaar en wiens naam niet op het programma vermeld stond, dat deze bescheiden grappenmaker dc eens zoo beroemde chef der Go'.dini's was. wist directeur Nowikow niet eens. Op een avond het was in een voor stad van Petersburg had die Engelsch- man met zijn vrouw, die een Russische scheen, vanuit een loge de voorstelling bij gewoond. Men had hen voor rijke tourls- ten üangc-zlen en de circusdirecteur was wel wat verwonderd geweest toen, na da voorstelling, de dame naar hem toe was ge komen om te vragen of haar man het eens als clown bij hem probeeren mocht. Nowi kow had daarin toegestemd en toen een contract met hem afgesloten, waarbij hij een matige gage verdiende •Toe Golden was als eén gebroken man uit Hamburg, waar hij de bitterste teleur stelling van zijn leven had doorgemaakt, naar I.pndtm teruggekomen Marfa zag, dat zijn haar grijs geworden was en zijn trek ken er slap en vervallen uitzagen, hij was geen meester meer over zijn ledematen en waggelde af en toe als een dronkeman; hij keek niemand aan. Zij had nauwelijks haar ontsteltenis kunnen verbersen, toen zij. hem zoo terugzag. Golden zcl enkel- „Zephora komt niet." en Marfa vroeg met geen woord naar het geen er gebeurd was. Wat zij wilde weten, liet zij den advocaat in Hamburg, wiens kwitantie zij in Joe's koffer had gevonden, per briof mededeelen. En toen waren die vreeselijke weken en maanden gekomen, waarin Joe Golden in het geheel niet meer te bemerken scheen, wat er in zijn omgeving gebeurde; Marfa vermoedde dat Joe met zelfmoordgedach ten rondliep en durfde hem geen oogen biik alleen te laten. De doktoren, die zij liet komen, gaven allen hetzelfde advies; Golaen moest rust hebben, rvrst, rust! En voor de rest moest men maar afwachten of zijn gestel en zijn zenuwen er weer bovenop zouden komen. Na bange maanden kon Marfa echter teekenen van herstel opmerken Zij zag, dat Golden's gezicht gen andere uitdruk king kreeg, hij keek weer om zich heen, hij informeerde af en toe naar alledaag- sche dingen, hij scheen zijn spieren weer in zijn macht te krijgen, zijn slappe hou ding en onbestemde gebaren verdwenen en langzamerhand ontwaakte hij geheel uit zijn apathie en werd weer een gezond mensch. Op zekeren dag vroeg hij naar Juan en José en wilde allerlei nieuws hooren. Hij nam de tijdschriften, die Marfa hem gaf, gretig aan cn kort daarna ging hij weer voor het eerst uit; Marfa begeleidde hem naar het Palladium. „Werken! Werken!" Dal waren ,de woor den waarmee hij het variété waar htj zelf al zoo dikwijls was opgetreder. dien avond verliet. En daarna sprak hij er telkens weer met Marfa over hoe zijn nic-uiT num mer eruit moest zien. tyfaar zijn plannen waren nu niet meer zoo onrustig en hart stochtelijk als vroeger; Joe Golden was tij dens zijn ziekte veranderd en een bedacht zame stille man geworden. „Tk wil in ieder geval weer als clown optreden," zei hij. In deze dagen dacht hij dikwijls am Pao lo, den nestor der clowns van circus Renz, die hem een half leven geleden had toege roepen; „eerst moet je door de heele we reld zwerven!" En aan Bolansky. die hem gezegd had, dat men niet door trainen een groote clown werd. doch eerst vele zware teleurstellingen en tegenspoeden moest hebben doorgemaakt „Het zal wel het bc-s'e zijn. wanneer Ik eerst een poosje met een klein circus mee reis en daar optrcec zonder dat iemand weet wie ik ben.... too kom ik tenminste weer in beweging, weer op gung, zoo vind ik eindelijk mijn eigen leven weer terug.." zei Joe tenslotte tot Mtrfa. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2