Het pacht- en grondvraagstuk in ons land in den loop der tijden z AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 15 OCTOBER 1942 Verschillende toestanden in Westen en Oosten Wot pachtvraagstuk is voor ons land een van de belangrijkste aangelegenheden,, om dat het pachtwezen een zoo groote Tol speelt. Nagenoeg de helft van onze hoeren is pachter en ongeveer de helft van den cultuurgrond wordt in pacht geexplolteerd. In het Westen des lands komt echter meer pacht voor dan in het Oosten Over dit onderwerp heeft dr. ir, M. J. Boerendonk, Rijkslandbouwconsulent, dezer dagen door de radio een uiteenzetting ge geven. In deze lezing. „Het pacht- en grond vraagstuk ln Nederland in den loop der tij den". deel uitmakende van de serie radio lezingen „De boer. de productie en de di rectie van den Landbouw", behandelde spr. o.m. de vraag hoe deze toestand Is ont staan. Volgens dr. Boerendonk is het ver schil tussehen dert toestand tn het Westen en Oosten ln de middeleeuwen ontstaan als gevolg van een historisch ontwikke lingsproces. dat in de beide aangeduide gebieden zeer verschillend verliep. Het eco nomisch leven In de zeeprovinciën stond sterk onder den Invloed van den interna tionalen handel, hetwelk de onzekerheid van het boerenbestaan vergrootte. Dc moe rassige gesteldheid van den bodem, vee ziekten en burgeroorlogen vergrootten die onzekerheid, welke dikwijls leidde tot ver arming van de plattelandsbevolking, Deze zag tenslotte haar eigendommen overgaan ln handen van rijke stedelingen of geeste lijke Instellingen In de zandstreken, waar de bedrijven hoofdzakelijk waren ingesteld op zelf-ver- zorglng en daardoor minder waren bloot gesteld aan de wisselvalligheden der con junctuur. bleven deze gemakkelijker in handen van de eigenerfden. Trek r r de steden. Vooral ln het graafschap Holland nam de Irek naar de groote steden een grooten omvang aan. Landaanwinning in het Westen door kloosters en rijke particulieren, benevens de aldaar op veel vroeger tijdstip dan in het Oosten des lands afgeschafte hoorig- hetd, deed de verpachting van gronden in eerstgenoemde doelen mede een grooten omvang aannemen. In de late middeleeuwen raakte on danks den trc-k naar de stad het platte land 200 dicht bevolkt, dat er éen wan verhouding tussehen vraag en aanbod van" grond ontstond met als gevolg hooge pacht en grondprijzen Do mogelijkheid van pachtprijsverhooging bij verlenging van de pacht deed een verkorting van de pachttij den ontstaan. Dit was voor den eigenaar veelal voor- 'deellger. maar ook door den pachter werd deze verkorting van den duur der pacht niet altijd veroordeeld. Vooral in tijden van dalende conjunctuur bracht zij voor hem minder risico met zich mede. temeer daar continuatie van de pacht bij den dood van den pachter regel bleef, indien zich althans geen conflicten tussehen partijen voordeden. De eigenaren hadden echter hel recht van verdrijving, de pachter.' daarentegen geen recht op vergoeding van verbeterin gen en opstallen. Dit leidde soms tot hevi ge conflicten, waarbij b.v. Karei V met een plakkaat van 1515 heeft Ingegrepen. Gedurende honderden Jaren vóór 1938 be stond er dus ln ons land een pachtvraag stuk De pachtprijzen waren als regel te hoog. publieke verpachtingen werkten boven dien prijsopdrijvend, waardoor de pachter geen redelijk bestaan had. Zijn positie was bovendien onzeker door de mogelijkheid van beëindiging der overeenkomst. Voor verbeteringen kon hij niet rekenen op ver goeding, terwijl de pachtovereenkomst voor den pachter soms belemmerende be palingen bevatte. Hoewel er dus vanouds bij ons een pachtvraagstuk bestond, leidde dit nergens tot misstanden op groote schaal, zooals hier en daar ln het buiten land. Toch ging het niet aan minder gun stige toestanden te laten voortbestaan. De Overheid Is er daarom toe overgegaan den pachter meer en meer te beschermen, om dat zij niet langer wilde goedkeuren, dat de pachters ln feite afhankelijk waren van den goeden wil der verpachters. Grondkamers Ingesteld. De groote Iandbouwcommisste van 1886 had reeds als haar oordeel uitgesproken, dat korte pachttermijnen en publieke ver- pachllngen een nadeeligen invloed op het grondgebruik hadden. In 1937 en daarna werd de eerste stap tot bescherming van den pachter gedaan door het in het leven roepen van de pachtwet en een reeks be sluiten. totdat tenslotte aan het pachtrecht een meer definitieve* grondslag werd ge geven in het pachtbesiuit. dat 25 Nov. '41 in werking trad De pachtbureau* werden omgedoopt tot grondkamers met een om vangrijke taak en er werd tevens een cen trale grondkamer ingesteld. Overdracht van grond. Naast het pachtvraagstuk werd ook het overdragen van landbouwgronden geregeld. Op 27 November 1940 Is'een besluit ver schenen. hetwelk deze materie heeft gere geld. De bedoeling van dit besluit is on gemotiveerde stijging van landprijzen als mede speculatie ln grond tegen te gaan. Dit besluit kreeg 19 Sept. 1942 een belang rijke uitbreiding, doordat nu de schriftelij ke verklarjng van geen bezwaar, door grondkamer of Secretaris-generaal af te geven, niet alleen noodig was bij over dracht van land. maar ook bij enkele ande re gevallen, zooals schelding van een na latenschap, boedelverdeeling volgens art. 1167 BW. en testamentaire beschikking. In de practijk worden In ruime mate af wijkingen van de bepalingen van bovenge noemd besluit toegestaan, daar ook voor niet-agrarlsche belangen en bedrijven ge regeld grond noodig is. Het besluit houdt daarorp ook voldoende rekening met an dere dan landbouwbelangen, aldus dr, Boe rendonk. AFSCHEID Dr. W. F. DE GROOT In verband met zijn benoeming tot wethouder van onderwijs der gemeente 's-Gravenhage heeft dr. W. F. de Groot gisteupn afscheid genomen als directeur van de Dalton H.B.S. te Den Haag. Leeraren en leerlingen hebben geza menlijk aan dit afscheid een plechtig karakter weten te geven in een samen komst in de aula van het gebouw der school. Bij onze vrijwilligers.,- Een kijkje In een der vele magazijnen, dikwijls direct achter het front. Van hieruit worden dagelijks de jongens verzorgd en dat het goed is, toont de foto SS PK Altstadt-O-H-P H m N.A D. HELPT IN ZEELAND BIJ DEN AARDAPPELOOGST ER MOET TWEE MILLIOEN KG. WORDEN GEROOID OVER 60 HA. Vele jongemannen sliepen nog, toen de locomotief van den trein met arbcAls: nen zich 's morgens om half zes in bewe ging zette en de N.A.D.-personen- en goe derenwagons liet vastkoppelen aan een langen goederentrein van achtenveertig wagens. ZIJ werden pas wakker van het schokken, toen men stopte bij het station netje Krabbendljke en de trompetter het reveillesignaal deed schallen. De afdee- lingscommandant ontdekte met zijn al ziend oog zoowaar een waterkraantje aan de buitenzijde van het kleine stationsge bouwtje en een halve minuut later ston den het kader en eenige Arbeidsmannen zich een weinig te verfrlsschen en hun ha ren te kammen. Maar veel tijd was hier voor echter niet en wederom zette de trein zich In beweging. Naar Goes. Daar begon men onmiddellijk met het afladen van de goederenwagens. Het laatst kwamen de keukenwagens, waaruit 1 .- middels een stevig ontbijt was tevoorschijn gekomen, aan de beurt. De collectieve Reisgcnehmlgung, waar mede het Sperrgebiet mocht worden treden, was onmiddellijk na aankomst den hopman overhandigd en toen bleek. flat de burgemeester van Goes nog drie pa»-- den ter beschikking had gesteld (de eigen paarden waren natuurlijk niet doende) stond niets den intocht ln Zeeuwsche land meer ln den weg. Toen vier wagens waren bespannen en de i - heele afdeeling zich In marschorde r--4 opgesteld, klonk het bevel „In de pas. marsch". Daar ging de 6toetEcht de A.D. „te velde". De geestdrift was op alj gezichten duidelijk te zien, maar beter neg was de vaste wil om krachtig door te ze - ten hoorbaar De geheele afdeeling voelde duidelijk de groote verantwoordelijkheid welke op haar rustte, nu de N.A.D. voer het eerst van zijn bestBan z'n intrede deed in het Zeeuwsche land. Aan de gezichten der mannen zoowel als aan hun kranig marcheeren was duidelijk te zien, dat zij zich voor honderd procent gaven aan de hun opgegeven taak. Via Wllhelminadorp ging de marsch ovtr ruim zes kilometer naar het Katsche veer, waar de veerboot klaar lag. De boottocht was bijzonder mooi en toen men Zierikzee bereikte, vonden allen het jammer, dat de tocht reeds ten einde was. Vooral de Ar beidsmannen, die het roer hadden mogen bedienen. Frlsch en luid klonken de liederen vin de mannen en een groote menigte burgefs volgde den stoet tot buiten de Nobelpoort, waar halt werd gecommandeerd voor het gebruiken van een broodmaaltijd. Daarna mochten de Arbeidsmannen zich nog ge durende drie kwartier vrij door Zierikzee bewegen om dit schoone oude stadje met zijn glorierijke historie wat beter te lee- ren kennen. Om half vier trad de afdeeling weer aan voor een marsch van 14 km. naar I.oopers- kapelle, dat onder de gemeente Duivendijke ressorteert en waar de afdeeling 1—7 N A D. zou worden Ingezet als huip aan de boe- Onmiddellijk na de aankomst aldaar het liep al tegen zessen kwamen de dor pelingen opdagen en in hun bijzijn liet hof man Bouscholte de vlaggenpnrade houdef) Het hijschen van de Nederlandsche drife- kleur en het uitgeven van de leuze var den dag „Luctor et Emerge", de fiero Zeeuwsche wapenspreuk, viel bij deze m;«ï sclii-n in zeer goede aarde. Vcjvolgens e'nx de hopman over tot het aanwijzen van de nachtkwartieren. Een mime schuur van de boerderij, waar de keukenwagens hun opstelling hadden gevonden, werd Ingericht tot gemeenschap pelijke eetzaal en het was hier, dat de man nen korten tijd later een flinke portie erw tensoep ontvingen. Wie hard werkt moet goed eten en het werk in de Zeeuwsche klei is uiterst zwaar, terwijl deze afdeeling alleen er twee millioen kg. aardappelen moet uithalen over meer dan zestig hecta ren 1 Den volgenden morgen zou hét vroeg dag zijn voor de Arbeidsmannen en bovendien stevig aanpakken als eerste begin. Daar om gaf de hopman onmiddellijk na tafel bevel, in allerijl de rfardappels voor den volgenden dag te schillen en dan de nacht kwartieren op te zoeken. En zoo geschied de het: om half tien waakte nog slechts de wacht. Op deze N.A.D.-afdeeling uit Nislelrode rust thans de taak de arbeidsdienstidee In Zeeland aan de bevolking kenbaar te ma ken. Sinds Maandagmorgen werken dc mannen op het eiland Schouwen en Dul- veland acht uren per dag in zware kiel en zij doen dat met geestdrift, trotsch op ljun afvaardiging naar deze ververwijderdc streek- Ongetwijfeld zullen zij de gestelde doelen bereiken, want: de N.A.D. is te vel- Belangrijke bontdiefstallen VOOR MEER DAN 40.000 GESTOLEN ln den nacht van Dinsdag op Woens dag zfjn inbrekers via den luifel van een nabijgelegen café-restaurant de eerste verdieping van een perceel aap de Amstelstraat te Amsterdam binnen gedrongen, waar een bontatelier is ge vestigd. Hoewel nog niet volledig bekend is, wat de dieven hebben meegenomen, staat reeds vast, dat er voor meer dan 40.000 aan goederen is verdwenen. Ook een bontzaak aan de Kalver- straat is dien nacht het doelwit van die ven geweest, die, na een verduisterings luik verwijderd te hebben, de zijdeur van de étalage hebben opengebroken. Eenige bontmantels, ter waarde van f 7500, hebben zij zich toegeëigend. de getrokken. CHANTAGE IN DEN SLUIKHANDEL De Economische rechter heeft een drietal Rotterdammers, den - 45-jarigen reiziger J. J. Kloen, den 30-jnrigen grondwerker A. Schroots, en den 29-ja- rigen slijper J. Hutteman, tot zware straffen veroordeeld, omdat zij niet al leen sluik-zwarten handel bedreven, maar daarbij ook chantage pleegden. Het drietal zocht n.L contact met per sonen, die iets te verkoopen hadden, boden een flinken pry's, maar dreigden bij de aflevering der goederen met de politie, waardoor zij ln 't algemeen maar een deel van den reeds vastgestelden prijs betaalden. Zoo kochten zy van een jood 125 kg- zoetstof voor f 100 per kg. maar betaal den, na den verkooper bang gemaakt te hebben, geen 12.500, doch slfchts ƒ700.Zij verkochten de partij weer vonr ruim 7500. Een partij rookartikelen, waarvoor zij 9000 moesten betalen, wisten zij los te krijgen voor 3000, en zij ver kochten een gedeelte er van (de rest was gestolen) voor 5700. Een partij saccharine, die ƒ1200 op bracht, hadden zij in handen weten te krijgen voor ƒ210. Aan deze drie zaakjes verdienden zij dus al meer dan 10.000. K., die al ver schillende malen veroordeeld is. kreeg nu een jaar en drie maanden gevange nisstraf (terwijl de bij hem in beslag genomen tabak verbeurd werd ver klaard). S. kreeg tien maanden en H. zes maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van de preventieve hechtenis. BABY DOOR VADER VERMOORD Te Eindhoven werd Dinsdagmorgen een kindje van vier weken van de fa milie A. vermist. De moeder liet aangif te doen bij de politie, waarna bij onder zoek bleek, dat de vader 's nachts ge kleed het huis had verlaten. In een aan grenzend schuurtje vond men in een ouden waschketel het kind met een strop om den hals. De kleine, die nog teekenen van leven gaf, werd naar het St. Jozef Ziekenhuis overgebracht, doch overleed daar den daarop volgenden nacht. De vader, die een psychopati- schen indruk maakt, is gearresteerd. JONGEN VERMIST TE KERKRADE Sinds 9 October wordt te Kerkrade /ermist de negen jarige knaap van O. In de ochtenduren verliet hij de ouder lijke woning, waarna hij niet meer is teruggekeerd. HANDEL IN PERSOONSBEWIJZEN Eenige arrestaties. De politie van Velsen heeft in samen werking met de centrale recherche te Amsterdam, eenige bewoners van IJmuiden gearresteerd, die handel dre ven in persoonsbewijzen, welke tegen hooge bedragen werden verkocht. De aanhouding geschiedde in een woning in Amsterdam West, toen de IJmuidc- naren eenige persoonsbewijzen aan een gegadigde te koop aanboden. De per soonsbewijzen zijn in beslag genomen en de handelaars naar IJmuiden op transport gesteld. PAKKETTEN PAKKE? De medewerkers van onze afdeeling Ver- zorgingsfonds weten wat het zegg< wil: pakketten pakken. Duizenden pa, jtten hebben zij reeds gepakt en zij zullen e-.nog vele duizenden verzorgen Pakketten voor het Oostfront. Deze worden met zorg sa mengesteld, want zij 2ijn bestemd voor on ze dappere strijders, die ver van huis en haard op de bres staan voor een gelukkige toekomst van ons land en volk. Een pakket uit het vaderland Kunt gij u voorstellen met hoe veel vreugde zoo'n pakket wordt ontvangen Met hoeveel waardeering de inhoud in gebruik wordt genomen Indien u daarover even nadenkt, dan zult u geen oogenblik langer aarzelen, maar gaarne een financieel offer brengen. Pakketten pakken. Bij ons Verzorgingsfonds behoort men handen tekort te komen om alle pak ketten geregeld verzendklaar te maken. Eerst dai^zijn wij tevreden. Dus, landge noot, stort veel en geregeld op giroreke ning 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegr. 22, te 's-Gravenhage.' STELENDE POSTAMBTENAREN Voor dc Utrechtsche rechtbank had [i zich veertien dagen geleden te verant- woorden de 43-jarige hulpbesteller der jP.T.T. uit Jutphaas J. W. M. D., wien |tdiefstal in dienstbetrekking ten laste was gelegd. Op 25 Augustus j.l. deed Verdachte dienst op het spoorwegsta tion te Utrecht en hem was o.m. opge dragen eenige postpakketten te bezor- gen. Daarbij bevond zich een pakket uit Venlo, dat bij een zekeren N. be zorgd moest worden. Dat pakket bevat te pakjes tabak en dat was verdwenen. Bij den heer N. was het niet aangeko men. Verd. ontkende iets van den dief stal af te weten. De Officier van Justi tie eischte tegen hem een jaar gevan genisstraf. Het vonnis luidde thans tien maanden. De 27-jarige postbeambte J. v. d. B. uit Zuilen had zich te verantwoorden gehad wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van een expresse-brief, in houdende twee bankbiljetten van tien gulden. Tegen hem eischte de Officier ook een jear. Het vonnis luidde tien maanden met aftrek van de preventie ve hechtenis. Keuringen voor Waffen-SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers «voor de Waf fen-SS en he' Legioen zich op onder staande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de ban dacht op ge vestigd cn wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataillon. Dc opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl cie inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tydc.ts de keuringen voor de Waf fen-SS cn het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? door A. H-. KOBER. „Maar ik kan u met den besten wil nicl dadelijk nan hot Hippodrom brengen, mijn waarde Ooiden! Het Hippodrom boekt maanden vooruit „Goed. dan brengt u mij maar als extra nummer' Of inplaats van een ander num mer' Ik wil het Hippodropi en niets an der*!" Maar mijn beste G#ien. u bent toch geen amateur. maar een oude cnmodiant!" kreunde de agent, „U weel toch-hoe het aan onze variétés toegaat Golden wilde er niets van hooren. Maar een paar dagen later nam hij toch ■an. wat Webster hem uan kon bied n: een maansch-SS Nederland (Nederland ss) willen toetreden. 16.1042: 11.00 uur, Deventer, N.S.D. A.P., Parkweg 2; 17.10.42: 11.00 uur, Arnhem, Wever straat 10b; 18.10.42: 14.00 uur, Venlo, Deutches Haus, Emmastraat; 19,10,42: 11.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 20.10.42: 11.00 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 21.10.42- 10 uur, Tilburg, Werklie- denverecniging. Tuinstraat 68; 21.10.42: 17.00 uur, Rotterdam, Deut- 'sches Haus; 22.10.42: 10 uur, Amsterdam, School Icpcnweg 13: 22.10.42: 17.00 uur, Utrecht, Wehr- mnchtheim, Mariaplein; 23.10 42: 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg; 24.10.42: 11.00 u'Jr, Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. tournee door de West-Staten. Marfa bedacht den naam voor het nieu we nummer „Golden de man met den gouden lach." Zij ried hem ook verschillen de veranderingen aan op grond van hun ervaringen bij het debuut. Mij luisterde naar haar. kortte enkele plaatsen in, en verwisselde sommige poin tes. Het nummer verbeterde daardoor merkbaar. Het gelach, dat nu al dadelijk bij het begin losbarstte, bewees het dufde- 1 ijk Marfa'zelf brandde van eerzucht-'Onver moeid werkte zij ann de ^verbetering van Golden's werk, lette op de reacties en het oordeel van het publiek, verzamelde pers- beprekingen, dacht er over na en deed er haar voordeel mee; ook zorgde zij voor de geheele reclame, schreef artikels en noti ties. die zij zelf Het plaatsen en stelde voor Joc op hetgeen hij de reporters bij de in terviews moest vertellen. In de erste steden, waar hij moest op treden. was Golden's opkomen nog wat on zeker geweest, maar dat verdween spoedig en daarna was de eerste glimlach, de eer ste beweging al geheel beheerscht en vir tuoos. v Toen agent Webster den „man met den gouden lach" weer terugzag het was in „Palace" te .Portland in den Staat Oregon vond hij de scène veel rijper dan eerst, inderdaad perfect van het begin tot het einde. Natuurlijk maakte hij Golden groote complimenten, maar .Toe nam ze slechts brommend in ontvangst en scheen slecht geluimd. De agent wendde zich tot Marfa. „Golden is dikwijls zooals nu: namelijk nerves", zei ze. „Zijn werk is vermoeiend zóoals alle prestaties, die meer op zenuw- dan op spierkracht berusten. Soms moet ik hem. anneer hij van het tooncel komt. lc'-torliik in mijn armen nemen, in dekens wikke'en en naar héd brengen zoo to taal af is hij dan! En wanneer hij de plan ken op moet!" „Aha! Daarom is zijn opkomst nu zoo o.;t3tekond!" mompelde Webster. In Seattle kreeg Joe Golden een telegram van zijn agent: ..Kan u boeken voor het grootste engage ment in Europa: Mill's «Kerstcircus, Lon den. Gage per dag zestig Engelsche Pond. Vrije overtocht New York—Londen. Tele grafeer onmiddellijk." Joe Golden accepteerde. Den twintigsten December 1931 werd Mill's Kerstcircus in Olympia té Londen geopend. In het middelpunt van het gewel dige programma stond „De man met den gouden lach". Toen de clou, de groote sensatie kwam. verstomde het gedruisch van de jaarmarkt, de muziek brak plotseling af, en de pages, knechten, stalmeesters en regisseurs gin gen in twee rijen staan om hem door te laten. Daar kwam hij al aan vlug, maar struikelend, in zijn ouderwetsch - versleten jacquet met zijn wandelstokje en zijn grij zen bolhoed op zijn bollen kopNu stond hij midden in de manege met zijn ontroe rend vollemaansgezicht. Hij scheen geheel verrast door het schelle licht van de op hem gér:chte schijnwerpers, keek verlegen om zich hcc-n, nam tenslotte zijn hoed af. DE DISTRIBUTIE VAN INSULINE In verband met de invoering van een Rijksregeling ten aanzien van de distri butie van insuline komen de bepalingen betreffende de verstrekking van dit ge neesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, op 24 Januari 1942 heeft uitgevaardigd, te vervallen, behoudens het voorschrift, dat de kosten van het geleverde insu line, buiten de normale receptuur der artsen om, als byzondere uitgaven ten laste komen van het algemeen zieken fonds. waarby de patient is verzekerd. KIND OVERREDEN EN GEDOOD Het zesjarig dochtertje van .de fami lie J. Kater, te Den Burg op Texel, is door een wagen overreden en gedood. Het slachtoffertje lag op den weg, niet ver van de oudcrlyke woning, toen een wielrydster het ontdekte. Het was zwaar verwond en gaf geen teeken van leven meer. Eenige tientallen meters verderop reed een wagen op luchtban den, met twee paarden bespannen. Ver moedelijk is het meisje tegen dezen wa gen opgeloopen en overreden. De voer man had niets van het ongeluk be merkt. HELDERE METEOOR WAARGENOMEN Blijkens berichten, die in de laatste da gen in het Nederlandsch Meteorologisch Instituut werden ontvangen, heeft zich op Zondag 11 dezer te 21.34 een bijzonder he melverschijnsel voorgedaan Het wordt be schreven als een hel oplichten van den avondhemel gedurende eenige seconden door een meteoor, die een langen staart van rood-geel licht achter zich liet. Het licht wordt aangeduid als dat van volle- maan: het licht was zoo fel, dat het in de steden o.a. Amsterdam duidelijk werd on gemerkt. De ontvangen berichten spreken alle van een verplaatsing van den meteoor v*i Zuid naar Noord of van Zuidwest naar Noordoost en ongeveer in het zenith op de lijn van den Melkweg. Morgen eten wij visch I Even bestellen bij Glastra's Vischhandel Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092 Adv. SPORTNIEUWS WANDELSPORT Het individueel wandelen Uit der tijden nood wordt toch altijd iets goeds geboren en zoo heeft het wandelver bod in groepsverband het zg. individueel wandelen naar voren gebracht. Stonden vele wandelaars sceptisch tegenover dit individueel wandelen, omdat zij daardoor het gezillige van ht loopen ln groepsver band moeten missen, nu het individueel wandelen zijn toepassing vindt in de prac tijk, blijkt, hoe veel genot den wandelaar schenkt. In het laatste nummer van „De Padeh op", hte orgaan van den Nederlandschen Wandelbond, treffen wij diverse uitspra ken aan van wandelaars uit andere gewes ten. die tijdens hun vacantle een indivi- dueele wandeltocht in het S.G.W.B. district (provincie Utrecht en 't Gooi) hebben ge maakt en daarover niets dan lof hebben. Zoo wordt van de S.G.W.B. wlmpeltoch- ten, die Individueel worden geloopen o.a. gezegd door P. V. te Haarlem: „Van de tochten heb ik genoten, die waren in één woord prachtig; dat ik het volgend jaar nog meer S.G.W.B.-wandeltochten zal loo pen, staat als een paal boven water". G. v. d. H. uit Santpoot zegt daarvan: -..Het is een genoegen geweest met Amers foort en omgeving kennis te maken". J. v. A. uit Amsterdam schrijft: „Deze tocht was buitengewoon en het parcours bij zonder goed verzorgd. Er valt in de indi- vidueele wandelsport veel te genieten en ontzettend veel te leeren". Vooral dit laatste is waar er valt ont zettend veel te leeren. Het individueel wandelen geschiedt ongedwongen en men wandelt nietautomatisch op een door pij len aangegeven parcours. Men hceit ge legenheid het mooie van herfsttinten in zich op te nemen en met zijn gedachten alleen te zijn in Gods wonderbaarlijke schepping. Hier wandelt mén om het wandelen en niet om het najagen van groepsprestaties, wandelblllcjes, bekers, enz. Wij gelooven, dat juist door het instel len van de individueele wandeltochten men de wandelsport een buitengewoon goeden dienst heeft bewezen en dat de rechtge aarde wandelaar in nauwer contact wordt gebracht met de natuur. R. ZWEMMEN EINDSTAND ZWEMCOMPETITIE 1942 De Zwemkronlek bevat den gecorrlgeer- den eindstand van de nleuwelingen-zwem- competltie. Zooals wij reeds verwacht heb ben heeft de eerder gepubliceerde voorloo- plge stand een wijziging ondergaan. Door een onjuiste berekening waren de Neptunus heeren' aanvankelijk op de vijfde plaats ge- clnsseerd, nu blijkt dat zij de tweede plaats bezetten. Door deze wijziging zakte A.Z. en P.C. één plaats en werd nu vierde. Do eindstand luidt: Heeren: U.Z C. 928: Neptunus 965.3; Forel 9662; A.Z. en P.C. 972.2: Branden burg 980; Bilthoven 1023.8: W.Z.C. 1059: Z.Z.V. 1061: Star 1966. U.W.V. 1079: Vecht streek 1127. Dames: Neptunus 1094: A.Z. en P.C. 1102.2: U.Z.C. 1110.6; Brandenburg 1141.1: DK.R. 1175.9: Licsbosch 1191.1: Forel 1210.7: U.W.V. 1227.6: Vechtstreek 1289.1; W.Z.C. 1295 3: Bilthoven 1314 9. maakte een linksche buiging en fluisterde door de stilte: „Neem me niet kwalijk Golden „Uitstekend Dat is al gewonnen fluis terde directeur Bertram W. Mills zijn agent toe, toen de eerste bijval losbrak En toen daarna de „gouden lach" volgde deze lach, zoo geheel vrij van alle aardsch gewicht, zoo jubelend, juichend en overweldigend, dat de massa uit een mond meelachte, dat zevenduizend menschen zich in dat bevrijdende, heerlijke lachen verlo ren toen sprong in de eereloge Lord Le- maile, een der beschermheeren van de „Olympia-hall", geestdriftig op en applau disseerde staande voor den grootsten clown, die hier ooit was opgetreden. Bijna eiken avond zag men Lord Lemaile in de voorstelling van het Kerstcircus. Van daag. den acht en twintigsten Januari bad hij z(jn dochter Maud meegebracht, een groot slank meisje, met een mooi regelma tig gezicht, dat door de groote donkere oogen en het zware blauwzwarte haar, iels zwaarmoedigs kreeg. Maud leek bijzonder op haar vroeg gestorven moeder, wier meis Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor- mial aan 't werk. Dt Hter E.R. It D dd"l27%',40f „Sedert jaren leed ilc aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias, dat ilc steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaalijcs van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Originecle verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. ló alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnaral Ag«nl«chap, Nasiaukatfe 37S, Amsterdam Adv. KUNST EN LETTERBN MARIS-TENTOONSTELLING TE UTRECHT In de zalen van het genootschap „Kunstliefde" te Utrecht wordt Zater dag as. om drie uur een tentoonstelling geopend van schilderij en en teekenin- gen van Jacob, Matthijs, Willem en Simon Maris. RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 16 OCTOBER 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7 15 Lichte gram.muz. 7.30 BNO: Nieuws- ber. 7.40 Ochtendstart (gr.pl.). 8.30 BNO: Nleuwlïber. 8.40 Grapjassen en grapbroeken, voordracht. 8.50 Viool en orkest (gr.pl.). '9.00 Oostcrsche Indrukken (6r.pL). 9.30 u. Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Ooeter- sche indrukken (gr.pl.)10.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 10.30 Voordracht. 1045 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 11.15 Viool, cello en plano. 12.00 Almanak. 12.05 Llchtorkestconcert (gr.pl,). 12.45 u. BNO: Nieuws- en zakelijke bcr. 13.00 Het Amusementsorkest, soliste en gram.muziek. 14.00 Een goed verblijf ln elk bedryf, luis terspel. 14.20 Van alles waVJgr.pl.). 15.00 Klaar voor opname....? dtflklen1. ge varieerd filmprogramma. 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs ber. 17.00 Af scheidsconcert door Egbert Veen, plano met een afscheidswoord door den Program ma-Directeur den Heer J. G. Plate. 17 30 u. En hier ls de Poppenkast. VI. 18.00 Omroep- Harmonte-orkest en orgelspel. 19.00 Neer- lands stem van het Oostfront. 19.16 Mar-* schei» en marschllederen (gr.pl.). 19.30 u. BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Binnenlandse)» zakelijk praatje. 19.50 Viool en plano. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Otto Hendriks en zijn or- kest-, 21.00 Schlager na schlager (gr.pl.). 21.45 BNO Nieuwsber. 22.00 Afwisselend: „Een lach een traan" fgr.pl.) 23.00— 24.00 Gevarieerd avondprogramma (gr.pl.). Hilversum II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie HUv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlich ting 8.15 Berliner Phllhannonlker (grpl.). 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Planorhapsodleen (gr.pl.).. 9.00 Symphonic orkesten spelen walsen (gr.pl 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Symphonle orkesten spelen walsen (gr. pi). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Symphonic orkest (gr.pl.). 11.00 Voor de kleuters. 1120 Kinderkoor (opn.). 11.30 Om- roep-Opera Orkest en solisten (opn.). 12,30 Programma-overzicht. 12.35 Orkestconcert (grpl). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Streckprogramma. 13 30 Kamer- muzlckprogramma. 14.00 Godsdienstige uit zending. 14.30 Arnhemsche orkestvereenl- glng en solist. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Wecnsch programma (gT.pl.), 16.45 u. BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Solisten.' koor van de Ne- derlandsclio Bachvereenlglng en het Om roeporkest (opn.). 18.00 Het wek«H)ksche sportpraatje. 13.15 Marschen en marschlle deren (gr.pl 18 30 BNO: NieOwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.60 BNO: Do Jorda- ner vertelt over sociale nooden. 19.00 Puezta- klanken (gr.pl.)19.15 Hoe de W.A. groeide. 19.30 Will Glahé en zijn orkest (opn.). 20.00 BNO: Engelsche uitzending: „Holland'6 po litical aspects. (Voor de Radio-Centrales: Matrozenkoor - gr.pl.). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Viool en plano (gr pk). 20.45 u. Richard Strauss-programma (grpl). 21.45 u. BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijver?. 22.10 Avondwydlng. 22.2084 00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muizk. De A.O.V.. oi.v. Jaap Spaanderman, geeft om 14.30 uur. met me dewerking van den violist Harry Wlggelaar. die o.m. het concert ln g van Dltters von Dlttersdorf zal vertolken een -uitvoering (Hilv. II). Voorts komen werken van Han del-en Jagues Ibert tot uitvoering. Om 17.00 uur. vla Hilversum I. neemt Egbert Veen. die vele Jaren bij den Omroep werkte, afscheid van de luisteraars met Beethoven's sonate op. 2 no. 3 ln c. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: Van 15 Oct. 13.43 tot 16 Oct. 8.05 Maan: Op 16 Oct. 15.01 ond. 16 Oct. 23.54 jesnaam Stassy Popes eu geweest was en over wie men verder niet veel wist. „Wat is die' Golden in zijn privéleven voer iemand?" informeerde Lord Lemaile hij den circusdirecteur. Stil, heel bescheiden, esn beetje onbe holpen, in een woord: een eenvoudige eer lijke man, zooals trouwens de meeste groo te artïsten". Mc-n kan hem dus aan een dame voor stellen vroeg Lemaile nog „Maud wil namelijk zoo graag eens een clown in civiel zien". Directeur Mills glimlachte „Dat zal niet zoo heel eenvoudig zijn mylord Golden wordt namelijk na zijn optreden door zijn vrouw geheel Ingepakt en weggebracht". (Wordt vervolgd) De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden of barm hartigheid, hij kont alleen Volk- schen plicht

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2