MIKFOOOTSCIIE COURANT Strijdbaarheid en trouw aan het vaderland Stalingrad is bijna geheel veroverd Als het huispersoneel ziek wordt.... Mevrouwen, dienstmeisjes en sociale verzekering ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling: Per week ƒ0.16 Per 3 mBanden 2.06 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers ƒ0.06 Artmlnlstr.: TeL 5289. Giro 86662 Redactie: Tel. 6731. Na 5 u. 5137 efa 5806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELD&RSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAKRTLAAN 9. Directeur: F. HALEWLJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTIES Prijs per millimeterƒ0.12 ..Doelpunten" bij vooruitbetaling: x personeel l m. 20 woorden 0.55 leder woord meer 0.05 b. allo 07erlge t.m. 20 w. 0.C6 leder woord meer 0 06 3 Acbtereenroiger.de plaatsingen voor 2 maal den MAANDAG 19 OCTOBER 1942 56e JAARGANG. No. 246 Alleen in de staalgieterij „Roede October" bieden de bolsjewisten nog krachtigen tegenstand Door de bestorming van de bewapeningsfabriek „Dsjers- jinski" en het bereiken van de geschutfabriek „Roode barri cade" terwijl tegelijkertijd Duitsche troepen tot aan de Wolga doordrongen, bevindt Stalingrad zich aldus het D.N.B. thans bijna geheel in Duitsche handen. De Sovjet-Russische verdedi ging is eigenlijk nog slechts beperkt tot de staalgieterij Roode October" waarin zich enkele weerstandsgroepen bolsjewistische infanterie hebben verschanst, die door arbeidersbataljons, ge vormd uit het personeel der fabriek, versterkt zijn. Duitsche jachtkruisers en duikbom menwerpers hielden zich tezamen met verdragend geschut bezig met het uit schakelen van bolsjewistische Batterijen op de eilanden in de Wolga en op den oostelijken oever der rivier. Het in puin liggende terrein van de „Roode Octo ber^' stond dag en nacht bloot aan lucht aanvallen met bommen van allerlei ka liber. Bij een opmarsch naar het noorden uit de stad werden vrij sterke vijande lijke strijdkrachten afgesneden en inge sloten. De Duitsche noordelijke grendel, die zich sinds het begin der belegering van Stalingrad tegen uiterst zware ont- lastingaanvallen van Timosjenko te ver weren had, wordt daardoor aanzienlijk verlicht. Kenmerkend is, dat de vijan delijke pers sinds eenige dagen melding maakt van beweerde Duitsche verliezen en tevens van een eigenlijk daarmee in tegenspraak staande Duitsche superiori teit voor Stalingrad. Volgens de erva ringen van Kiew en Sebastopol pleegt een dergelijke agitatie de aankondiging te zijn, dat een Duitsch succes in het verschiet ligt. De „Roode Barricade" stormenderhand bezet BRITSCHE LUCHTAANVAL OP BEZET FRANSCH GEBIED Hoofdkwartier van den Fiihrer, 18 Oc tober. Het Opperbevel der Weer macht maakt bekend: In den frontsector Noworosiisk Toeapse neemt de aanval van Duitsche en verbonden troepen tegen de diepe stellingen yan dfj. vijand verderen voortgang. Alleen al in den sector van een divisie jagers werden gisteren zes tig versterkte gevechtsinstallaties geno men. Bomaanvallen der luchtmacht wa ren gericht tegen het kolonneverkeer der bolsjewisten op de berg- en kust wegen. Ton zuiden van den Terek wierp een eigen tegenaanval den vijand, die een aanval op onze stellingen onder nam, onder zware, bloedige verliezen tot achter zijn uitgangsstellingen terug. Te Stalingrad hebben de aanvallende troepen taaien vijandelijken tegenstand gebroken, alle bedrijfsgebouwen der kanonnen fabriek „roode barricade" stormenderhand genenjen en na Moedi gen afweer van hevige tegenaanvallen den vijand uit het aangrenzende stads deel geworpen. Zware aanvallen van sterke formaties der luchtmacht gaven steun in dezen strijd en vernietigden op den oostclijken oever der Wolga talrij ke stukken geschut. De ten noordwes ten van het stadsdeel Spartakofka in gesloten bolsjewistische strijdkrachten werden vernietigd. In den midden- en noordelijken front sector behalve succesvolle activiteit van eigen stormtroepen en afweer van plaatselijke vijandelijke aanvallen geen gevechtshandelingen van beteekenis. Gevechtsvliegtuigen zetten ondanks de ongunstige weersomstandigheden de be- strijding van Sovjet-transportbewegin gen voort. Bij luchtaanvallen op luchtbases en andere militaire installaties op het eiland Malta, ondernomen door Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten, zijn nieuwe vernielingen tot stand ge bracht. In felle luchtgevechten werden twaalf Britsche vliegtuigen neergescho ten. Een aanval overdag van de Britsche luchtmacht op het Zuidelijk deel van het bezette Fransche gebied heeft ver liezen onder de Fransche bevolking te weeggebracht benevens geringe mate- rieele schade aan gebouwen, vooral in de woonwijken der aangevallen plaat sen. Een bommenwerper werd neerge schoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in zuidoost-Engeland voor den oorlog belangrijke installaties in scheervlucht met bommen van zwaar kaliber bestookt. Hoofdkwartier van den Führer. Het Opperbevel der Weermacht maakte Zater dag bekend: Hulp voor slachtoffers van luchtaanvallen De grootscheepsche bijzondere Duit sche hulpactie voor degenen, die bena deeld zijn door luch-aanvallen, welke actie door. Rijksmaarschalk Hermann Göring in zijn laatste rede was aange kondigd, is gisteren voor het eerst ver wezenlijkt. Voor de bevolking van Karlsruhe, die van luchtaanvallen heeft te lijden gehad, is gisterochtend de eerste zending van deze actie aangekomen, bestaande uit kleeding en ondergoed. Voorts heeft een afdeeling der lucht macht als geschenk een bedrag van 50UQ mark laten overhandigen, dat de sol daten hadden ingezameld voor de slachtoffers. In het Wcsteljjk deel van den Kaukasus behaalde gisteren de aanval van Duitsche en Slowaaksche troepen ondanks heftigen vijandelljkcn tegenstand opnieuw belang rijke terreinwinst. Gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers kwamen met goede uitwer king In de gevechten te land tusschenbei- de. Ten Westen van den Terek verjaagden Rocracensche troepen den vijand uit ver scheidene bergstellingcn en maakten tal rijke gevangenen. In Stalingrad zetten in fanterie- cn pantserformatics In nauwe sa menwerking met ononderbroken aanval lende luchtstrijdkrachten eb de luchtdoel- artillerie der luchtmacht hun levendigen aanval ondanks verbitterden vijandeljjkcn tegenstand voort, liepen talrijke steun punten onder den voet. alsmede ingegraven pantserwagens en drongen de geschutfa briek „Roode Barricade" binnen. Door op rukken naar het Noorden zijn vijandelijke strijdkrachten ten Noordwesten der stad van hun verbindingen afgesneden en gaan zij hun vernietiging tegemoet. Zeer hevige aanvallen der luchtmacht richtten zich bovendien op batterijstellingen ten Oosten van de Wolga. Eigen formaties jachtvliegtuigen schakelden de Sovjet-lucht macht overdag volkomen uit en schoten achttien vijandelijke vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden, neer. Aan de overige deelen van het Oostelijk front hadden slechts gevechtshandelingen van plaatse lijke beteekenis plaats. Een sedert veer tien dagen op alle spoorlijnen en wegen in den sector .Kalinin Toropez waargenomen opmarschbeweging der Sovjets werd door de luchtmacht voortdurend en met groot succes bestreden. De voor de spoorwegver bindingen belangrijke stations Bologoje, Os- tasjkof, Toropez, Selisjarewo en Soblago werden veelvuldig met zeer hevige uitwer king aangevallen, de spoorlijnen op vele plaatsen onderbroken en talrijke treinen met troepen en materiaal vernietigd. Door dit ondanks moeilijke weersomstandighe den voortdurend optreden der luchtmacht is het gelukt den opmarsch der Sovjets niet alleen te storen, <Wh dezcïi gedeeltelijk te belemmeren of aanmerkelijk te vertragen. Het bombardeeren van militaire instal laties op de eilandvesting Malta werd over dag en des nachts door Duitsche en Ita liaansche vliegtuigformaties voortgezet. In luchtgevechten verloor de vijand door de verbonden jachtvllegers vijftien vliegtui gen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Zuid-Engeland vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag fnilitaire in stallaties en concentraties landingsbooten aan de Britsche Zuidkust aan. Zes lan dingsbooten werden tot zinken gebracht, een aantal beschadigd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen haven- en dokinstallaties in Noordoost-Engeland aan. Boven zee ten Westen -van Brest werden overdag twee Britsche bommenwerpers door Duitsche gevechtsvliegtuigen neerge schoten. Bovendien bracht luchtdoelartille rie der luchtmacht en van de marine vier Britsche bommenwerpers tijdens nachtelij ke aanvallen op de Duitsche bocht en op West-Fransch kustgebied ten val. N ITAL. WEERMACHTBERICHT. ZWARE ZANDSTORMEN BELEM MEREN IEDERE ACTIVITEIT ROME, 18 October. Het Weermacht- bericht luidt als volgt: In Egypte hebben de aanhoudende zandstormen nog steeds de activiteit te land en in de lucht belemmerd. Een groep pantservoertuigen, die een aanval op onze achterhoede probeerde te on dernemen, werd op de vlucht gedreven. Achtervolgd dbor onze luchtmacht, werd zij doeltreffend met machinege weren beschoten en uiteengejaagd. Militaire installaties op Malta zijn aap een hevig luchtbombardement onder worpen. In den strijd, schoten Italiaan sche jagers een Hurricane neer, Duit sche jagers elf Spitfires. Het Italiaansche Weermachtbericht van Zaterdag, nr. 874, luidt: Aan het Egyptische front belemmerden gisteren zware zandstormen iedere activi teit. Zeer sterke formaties van de Italiaan sche en Duitsche luchtmacht vielen overdag en ''s nachts de vloot- en vliegtuigsteun punten op het eiland Malta aan en plaat sten voltreffers op belangrijke doelen. De Engelsche luchtmacht verloor in hevi ge luchtgevechten vijftien vliegtuigen, waarvan tien door Duitsche en vijf door onze jagers werden neergeschoten. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP CREUSOT Zaterdagavond hebben Engelsche bommenwerpers de omgeving van Creu- sot aangevallen. De Fransche burgerbe volking werd opnieuw zwaar getroffen, daar volgens de tot nu toe binnengeko men berichten 40 personen gedood en 80 ernstig gewond werden. Twee Duit sche soldaten werden licht gekwetst. Een Fransch hospitaal en talrijke ar beiderswoningen werden verwoest. De Britte^ verloren een toestel. DIENSTPLICHT IN AMERIKA GELDT VOORTAAN OP 18 JAAR De wet, die den dienstplichtigen leeftijd in de V.S. verlaagt van 20 op 18 jaar, is Zaterdag door ,het Huis van Afgevaardigden aangenomen, aldus de Engelsche nieuwsdienst. In een artilleriestelling voor Stalingrad is een korte middagpauze ingetreden, welke door de kanonniers benut wordt tot het gebruiken van een haastigen maaltijd. Kort daarop wordt het vuren voortgezet en een nieuwe hagel van granaten komt op de stad neer PK Gehrmann-Sche-F-P H m AMERIKAANSCHE AANVAL OP FRANSCH INDO-CHINA Naar eerst thans bekend wordt uit de Japansche pers, hebben Amerikaansche vliegtuigen den 25sten September van steunpunten in China uit, een luchtaan val op het noordelijk deel van Fransch Indo-China ondernomen. Ofschoon de Amerikanen numeriek in de meerder heid waren en hun bomvliegtuigen door sterk escorte van jagers werden vergezeld, wist de Japansche afweer den vijand toch te dwingen zijn bom men voor het bereiken van zijn doel een Japansch luchtsteunpunt boven Anamitische dorpen en rijstveldgi af te werpen. De Japansche luchthaven werd niet getroffen. Verschillende Ameri kaansche vliegtuigen moesten noodlan dingen maken, maar wisten nog op Chi- neesch gebied-te ontkomen. Vrijwel alle Amerikaansche toestellen werden be schadigd. Zware straffen in Japan tegen vijandelijke vliegers De Japansche opperbevelhebber voor de landsverdediging, generaal Prins Hig&sji- koenl. heeft bekend gemaakt, dat in gevan genschap geraakte bemanningen van vijan delijke vliegtuigen, die b(j luchtaanvallen op het Japansche rijk. of ook op door Ja panners gecontroleerde gebieden. zich schuldig maken aan onmensrbelijk optre den. voor een militair gerecht gebracht en ter dood veroordeeld of zwaar gestraft zul len worden. Hetzelfde geldt voor Mand- sjockwo of gebieden, waar van Japansche zijde militaire operaties worden uitgevoerd. Naar de chef van de persafdeeling van h'-t leger van het Keizerlijk Hoofdkwartier bekendmaakt, zullen de leden van bet Amerikaansche Iuohtwapcn, die bij de luchtaanvallen op 18 April jl. op Japan in gevangenschap zijn geraakt en die by het Ingestelde onderzoek schuldig bevonden aan onmenscheijjk optreden, op grond van de militaire wetten zwaar bestraft worden. De Japansche chef van de persafdeeling ;ven het leger deelde verder mede. dat de ■Z.,:. Amerikaansche „wildemannen" alleen er -,p uit zijn om ziekenhuizen, scholen en bi:rgerwoonhuizen te bombardceren. Naar uil een onderzoek is gebleken en ook toe gegeven is, is een groep schoolkinderen met boordwapens beschoten om den Japan- schen kinderen een smaak voor kogels bij tc brengen. De Amerikaansche vliegers zijn er alleen op bedacht geweest om hun bom men lukraak neer te werpen in het volle bewustzijn, dat alleen de burgerbevolking ven deze aanvallen te lijden heeft. De pers afdeeling wijst erop, dat vijandelijke vlie gers, die met miskenning van de mensche- Bijke rechten hun wreede en onmenschelij- ke houding handhaven, eveneens rekening nvieten houden met den dood of een ande re zware bestraffing. Die Amerikaansche vliegers, die zich niet schuldig hebben ge maakt aan onmenschelijke handelingen, werden als gewone krijgsgevangen behan- de'd. VIJFENTWINTIG DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN ENGELAND Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is gisteren in de Home countries bij Londen een bommenwerper op een huis gevallen. Vijfentwintig burgers kwamen fom het leven. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN LIBERIA 'aar Reuter uit Monrovia meldt, zyn Ar ïerikaansche troepen aangekomen in do negerrepubliek Liberia in W.-Afrika. GöBBELS SPRAK VOOR DE FELDHEt B N'HALLE. EtR Hc-t opnemen van huispersoneel in de Ziekte- en Ziekenfondsverzekering brengt de huisvrouwen en dienstmeis jes voor het eerst in aanraking met dit deel der sociale verzekeringen. Tot dusverre J:ende men slechts het zegeltjes plakken voor de Invaliditeits wet. Dit zegeltjes plakken bestaat reeds vele jaren, rnaar even veel jaren wor den door achteloosheid, zoowel var werkgeefsters als werkneemsters, fou ten gemaakt en verzuimen gemaakt, welker opsporing den Staat jaarlijks eenige honderdduizenden gu'.d#is kost. Daarom is het van belang, dat de huisvrouwen en dienstmeisjes zich goed op de hoogte stellen, van waartoe zij na 1November verplicht zijn. Alle huispersoneel, dat inwoont of ten min ste vijf dagen per week by iemand in dienstbetrekking is, valt dan onder de ■Ziektewet. Aanmelding moet door de werkgeefsters geschieden bij den Raad van Arbeid of bij een bedrijfsvereeni- ging. Binnen 24 uur moet ziekte gemeld worden De werkneemsters moeten zich bij haar werkgeefsters op de hoogte stellen, dat deze aanmelding is geschied, want als zij ziek worden moeten zij zorgen, dat Raad van Arbeid of Bedrijfsver- eeniging dit binnen 24 uur weten. Me vrouw mag dit ziek zyn ook melden, maar zy is daartoe niet verplicht. Mevrouw moet het meisje laten we ten bij welken Raad van Arbeid of Be drijfsvereniging zij is aangesloten. Het meisje moet deze aanmeldingskaart le zen en nauwkeurig de controlevoor schriften naleven om niet in moeilijk heden te komen. De voorschriften wor den na aanmelding toegezonden. De werkgevers en werkgeefsters van huis personeel kunnen voor de aanmelding dit personeel voor de Ziektewet 26 October a.s. af bij alle postkan toren en Raden van Arbeid formulieren afhalen, die in de eerste week van No vember bij de Raden van Arbeid moe ten worden ingeleverd. Bovendien heeft het huispersoneel de plicht zich zoo spoedig mogelijk by een algemeen zie ken fonds aan te melden. Ook Ziekenfondsbesluit van kracht. Voor het huispersoneel wordt ook het Ziekenfondsbesluit van kracht. Het wordt hierdoor verzekerd van genees- DE TIJD WERKT VOOR DUITSCHLAND IN EEN STRIJD OM HET ZIJN OF NIET ZIJN Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteren tijdens een groo- te betooging, die gehouden werd onder het motto „Stryd- vaardigheid en trouw aan het vaderland" voor de Feldherrn- halle het woord gericht tot de bevolking van München. Hij zeide niet te spreken als iemand, die van de groene tafel komt, maar zeer goed de moeilijkheden te kennen, waar voor een groote gemeenschap in dezen harden en moeilij ken tyd gesteld is, evenals de zorgen en de benardheden waaraan een ieder in oorlogstijd is onderworpen. Ik weet echter ook, aldus spreker en dat schijnt mij het belang rijkste te zijn dat wij in deze jaren weliswaar zie laatste, maar ook de grootste kans van onze nationale geschiedenis hebben. Wij strijden om zyn of niet zijn. Wanneer wij den strijd zouden vèrliezen, zouden wij daarmede de aanspra ken op een nationale geschiedenis in het algemeen Verlie zen. Onze vijanden zijn openhartig genoeg geweest, om ons te zeggen, wat ons dan zou bedreigen. Zij spreken er van, dat Duitschland een tweede Versailles, een super-Versail les opgedrongen moet worden. Het zou dus niet alleen dom, maar ook laf zijn, midden in deze botsing tusschen groote mogendheden en continenten te willen spreken van een tegenstelling tusschen Pruisen of Beieren,- tusschen Saksers of Wurtembergers. De menschheid is thans voor geheel an dere problemen geplaatst. Het gaat ditmaal niet om groote idealen, ook niet om troon en altaar, het gaat om ons levens recht, maar ook om onze levensmogelijkheid. Een gunstiger gelegenheid daartoe dan die wij thans bezitten, zullen wij nooit krijgen. Deze oorlog is dus niet een zaak der Pruisen of Beieren, der Saksers of Wurtembergers, maar onze ge meenschappelijke Duitsche zaak, die ons allen aangaat. Wij wijlen dat door den oorlog de levensstandaard van ons volk wordt gewijzigd. Tot dusver streden wij, nationaal gezien, om schijndoelstellingen, om Pruisen of Habsburgers, socia lisme of nationaal-socialisme, om de kwestie proletariaat of burgerdom of om de vraag, of men het avondmaal in een- voudigen of tweevoudigen vorm moest toedienen. Ditmaal gaat het om belangrijker dingen: om steenkool, ijzer, olie en vooral om graan, om het dagelijksch brood. In dezen zin dus moeten wij de militaire en politieke gebeurtenissen van deze dramatische bewogen jaren beschouwen. In denzelfden tyd, waarin onze tegenstanders beweren: „De Duitschers gaan niet meer vooruit", hebben wij in het Oosten zoo veel land veroverd als Duitschland, Frankrijk en Engeland teza men aan vaderlandsch gebied bezitten. Wij winnen echter niet slèehts land om het te bezitten, wij veroveren het om het voor ons te organiseer en. Duitschland niet in bet defensief. Wij voeren onze offensieven niet uit volgens de begin selen van het prestige, maar naar de volksche en staats- noodzakelijkheid. Wij hebben in deze afgeloopen maanden den rechterarm der bolsjewistische Weermacht afgesnoerd. Het is slechts een dom verdraaien der feiten, wanneer thans de Engelsehen beweren, dat Duitschland tot het de fensief is overgegaan. Wanneer wij ons er voor een deel mee bezig houden te verteren, wat wij ingeslikt hebben, zal ook dit verteringsproces weder eindigen. Dat wil dus zeg gen, dat de doelstellingen, die wij voor ons in het Oosten hebben opgesteld, stuk voor stuk worden verwezenlijkt. In de eerste plaats ging het er om het bolsjewistische gevaar, dat Duitschland offensief bedreigde, neer te slaan. Dat is reeds geechied. In de tweede plaats moest de veiligheid van ons nationale leven gewaarborgd worden. Dat doel is ook bereikt. Niemand zal willen beweren, dat de bolsjewistische Weermacht ooit nog eens de kracht zal hebben de grenzen van Duitschland offensief te bedreigen. Bovendien echter hebben wij de belangrijkste tarwe-, steenkool- en ijzerge- bieden der Sovjet-Unie veroverd. Wat de vijand verloor, dat bezitten wij thans. Daardoor telt het nog dubbel ook. Ter wijl wij vroeger een volk zonder ruimte waren, is dat thans niet meer het geval. Wij moeten alleen de ruimte, die onze soldaten veroverd hebben, vorm geven, organiseeren en pro ductief maken. Dat duurt een zekeren tijd. Wanneer echter de Engelschen beweren, dat wij den oorlog verliezen, om dat wij tijd verliezen, toont deze redeneering haar volkomen onverstand. De tijd werkt slechts tegen dengeen. die geen ruimte en geen grondstoffen bezit. Wanneer wij den tijd benutten om de veroverde ruimte te organiseeren, werkt de tijd niet tegen, maar voor ons. Wij zijn thans niet meer de geblokkecrden, maar de blok- keerenden. Hoe wanhopig de toestand voor de tegenpartij is geworden, kan men opmaken uit het feit, daf het Kremlin voortdurend aandringt op vorming van een tweede front. Angelsaksische bluf. De Engelschen zijn niet in staat een tweede front op te rich ten. Alleen al. omdat zij daarvoor de noodige tonnage mis sen. Kort geledeii verklaarde Churchill in hgt Lagerhuis: de maand September is voor de Britsche scheepvaart tot dusver de gunstigste maand geweest. In werkelijkheid echter hebben onze dappere duikbootbemanningen juist in September ruim een millioen brt. in den grond geboord. Met met veel meer succes dan Churchill liegen de Amerikanen. Zij beweren, dat hun werven in tien dagen een schip van 10.000 bouwen. Wij wachten er nog slechts op, dat men in de V.S. een schip van 10.000 ton bij bestelling tegelijk kan meenemen. Zoo dom denkt men dus aan gene zijde dat wij zijn. Wjj laten ons niet door deze Amerikaansch-Engelsche bluf bedotten. Thans schreeuwt men dan in de V.S. moord en brand, wanneer thans Duitsche duikbooten aan de Zuidkust van Afrika ver schijnen. Het geschreeuw aan den anderen karit is een tee- ken van levensangst. Onze vijanden willen deze levenangst verdoezelen door bijv. pochend tc beweren, dat de zgn. „Duit sche oorlogsmisdadigers" na den'oorlog voor een gerecht ge daagd zullen worden. Zij zijn c-r reeds mee bezig statuten op te stellen voor dit gerecht, Wij willen hen in dit streven in het geheel niet hinderen. Wie weet, of wij deze statuten na den oorlog niet nog eens goed kunnen gebruiken tegen hun opstellers. De tcrreuraanvallcn. Zoo blijft onzen vijanden dus niets anders over dan ter- reuraanvallen uit de lucht te ondernemen. Die kunnen ons inderdaad smartelijke schade toebrengen. Bij het wereldpubliek wordt vaak de vraag besproken, wie dan eigenlijk begonnen is met 'de terreuraanvallcn. Ik zou hier nog eenmaal plechtig willen constateeren, dat de En gelschen reeds in 1940 begonnen zijn met hun aanvallen op de weerlooze burgerbevolking met een bombardement van woonplaatsen in Westerland op Sylt*om ze dan ondanks de waarschuwingen van den Führer voortdurend voort te zet ten. Het is kinderachtig te gelooven, dat Engeland met zijn terreuraanvallen het Duitsche oorlogspotentieel op eenigerlei wijze beslissend zou kunnen treffen. De Britten willen met 'deze aanvallen slechts een poging doen om het moreel van onzeJoevolking te schokken. Dat wil dus zeggen: op deze aanvallen mnen wij alleen als volk antwoorden en ons volk zal deze luchtaanvallen on der den knie krijgen. Er zy'n lieden die vragen, v.aarom wij geen vergeldings maatregelen ondernemen. Hun kan men slechts antwoorden: omdat een groot deel van onze bommenwerpers bij Stalin grad en in den Kaukasus voorloopig nog dringender noodig is. Het is thans belangrijker den aanval in den Kaukasus voort te zetten, de Wolga te versperren en in Egypte te strij den. dart den Engelschen het genoegen te doen onze krach ten te versplinteren. De minister gaf eenige voorbeelden van de hardheid van het volk in het verdragen van luchtaanvallen en herinnerde tenslotte de stad München eraan, dat van haar de nationaal- socialistische beweging is uitgegaan en hij riep haar op, ook verder een lichtend voorbeeld te zijn van nationale offer vaardigheid. hooge vaderlandslievende gezindheid, kracht en uithoudingsvermogen. De rede werd vaak door langdurigen, stormachtigen bijval onderbroken kundige behandeling en ziekenhuisver- plcging. De premie bedraagt vier pro cent van het loon met dien verstande, dat mevrouw twee procent en het meis je twee procent voor haar rekening neemt. De premiebetaling, waarvoor me vrouw zorg moe: dragen, geschiedt door aankoop bij postkantoor of Raad van Arbeid van couponboekjes. Er zyn boekjes verkrijgbaar met dag-, week of maandcoupons. al naar gelang iemand op dag-, week- of maandloon werkt, moet bij de loonbelasting een dag-, week- of mnandcoupon gegeven worden. De minimumprijzen voor couponboek jes met dag-, week- en maar.ri-egels is resp. 2.5.25Voor de huisvrouwen kan het bezwaarlijk zijn ineens-/ 25.neer te leggen. Zij die huispersoneel in maandloon in dienst hebben, kunnen daarom in afwachting van een nadere regeling bij de uitbeta ling van het loon zooveel weekzegels meegeven ais er Zaterdagpn verloopen zyn in de periode, waaróver het loon uitbetaald wordt. Op elke bon moet de periode, waar over het loon betaald wordt, vermeld worden en de naam van de werkgeef ster met het adres. De werkneemsters dicnc-n deze cou pons aan haar ziekenfonds af te geven, terwijl de schutbladen van de coupon boekjes door de werkgeefsters twee maal per jaar met de verrekening van de ziektewetpremie aan Raad van Ar beid of BedrijfsverccniginK moeten worden ingeleverd, ter controle of door haar aan haar verplichtingen is vol daan. Aan het eir.cl van elk halfjaar wordt het door de werkgeefsters te veel betaalde verrekend. RADIO BRENGT RAADSELS Hedenavond wordt ofn 19.50 uur over zender Hilversum I voor de eerste maal een interessant raadselprogramma uit gezonden, dat raadsels van allerlei soort bevat. Er zijn muzikale raadsels, literaire raadsels, leugenverhaaltjes, waarin Ret aantal leuRcr.s geteld moe ten worden, aardrijkskundige, histori sche, rekenkundige raadsels en nog -eel meer. Na ec-nigcn bedenktijd worden van alle raadsels, behalve van de prijsraad scis, de oplossingen gegeven, zoodat u niet te lang gekweld wordt door het le gioen vraagtcekens, dat uit den luid spreker stroomt. „WIJ ZIJN OVER DEN BERG" Hedenavond', om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in het politiek weekpraalje over het onder werp „Wij zijn over den berg". DE JAPANNERS HEBBEN BORNEO GEHEEL VAN VIJANDEN GEZUIVERD Naar Domei uit Balikpapan op Bor neo meldt, is thans het geheele eÜ3nd Borneo volkomen van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd. EAi restant van 66 manschappen en officieren der Engelsche en Amerikaansche strijd krachten had zich teruggetrokken op de Longnawan hoogvlakte, 650 km. ten Noorden van Balikpapan. Het is thans door een Japansche marineafdeeling, die het in het binnenland had gevolgd, na een kort gevecht overweldigd. Versnaperingen op Ion 377 ZIJ WORDEN IN ELK GEVAL AFGELEVERD Met betrekking xtot de afle.vering van versnaperingen op bon „Algemeen 377", welke men destijds bij den winkelier heeft kunnen inleveren, deelt men van bevoegde zijde he-t volgende mede. Aangezien de winkelier, alvorens tot aflevering over te gaan, zich eerst op dezen bon diende te bevoorraden, heeft tot nu toe de aflevering der versnape ringen in vele gevallen r.og niet plaats gevonden. Men behoeft zich hierover niet te ver ontrusten, aangezien de versnaperingen ill elk geval zullen worden geleverd, zoodra de détaillisten in voldoende ma te door de grossiers en fabrikanten zijn bevoorraad. In verband hiermede is de termijn, waarbinnen de aflevering aan het pu bliek diende te geschieden, tot nader order verlengd. Britsche bommen op ons land VIJF BURGERS GEDOOD Bij zijn vluchten boven het Neacr- Iandsche gebied op j.l. Zaterdag heeft de Brit wederom doelen van zuiver burgerlijken aard met boordwapens aangevallen. De aangerichte materieele schade is gering. Daarentegen werden van de burgerbevolking vijf personen gedood en verscheidene gewond. COMMISSIE AGRARISCHE VRAAGSTUKKEN Bij besluit van den president van den Rijksdienst voor hel Nationale Plan is ingesteld een commissie voor agrarische vraagstukken cn zijn benoemd tot leden van die commissie: ir. G. Veenstra (voorzitter), E. Z. Oldenbanning (vice- voorzïtter), dr. E. W. Hofstee, ir. F. P. Mesu, prof. dr. G, Minderhout, ir. A. W. van der Plassche, ir. C. P. G. J. Smit. dr J. A. van Steyn. de directeur van het Bureau van den Rijksdienst voor het Nationale Plan en is als secre taris aan de commissie toegevoegd drs. G. H L. Zegers.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1