KRUSCHEN &eldeuda Vallei AFDEELING C 310 MILLIOEN WEEKOVERZICHTEN -4 De Polygoon Foto's AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 19 OCTOBER 1942 Daar moet het heen! SUBLIEME OPVOERING DOOR A.T.E. .VAN „MELDERS EN CO" Wlo zich aan zichzelf spiegelt, spiegelt rich valsch cn wie zich aan een ander spie gelt kan tot merkwaardige conclusies ko men. Deze variatie op een bekend gezegde, heeft betrekking op do opvoering door het Amersfoortsch Toonocl Ensemble (A.T.E van een spel van vroolljkheid en ernst. In drie bedrijven, geschreven door Gerard Nle- land „Melders en Co.", Zaterdngavond ln „De Valk" ten tooneelo gebracht. Vele zus terverenigingen waren aanwezig en zy zul len, evenals wij, verbaasd geweest zyn, dat het wakkere groepje van A.T.E.. dat even als de anderen uit llefhebbery zich aan de edele tooneelkunst wl)dt. plotseling tot een dergeiyko hoogte Is opgeklommen en zich onbetwistbaar een oereplaats heeft veroverd. Aan het goede voorbeeld van A.T.E. kun nen vooral de zwakkere broeders van ons plaatselijk amateurtoaneelwereldje zich sple- Melders zelf was een prachttypo. De ver tolker had zich dezo rol geheel Ingeleefd eerst de koppige, halsstarrige, Ja kwaadaar dige figuur, die zijn gezin ruïneert en daar na volgens de psychologische wetten veran dert ln den berouwvollen zondaar. In die overgang was Melders op zijn best. Het zou te ver voeren allen te noemen, maar één uit zondering moeten wij maken en die betreft mevr. do Groot. Zy speelde n.l. de rol van tante Jo en zy deed dat voortreffelijk. Na derhand vernamen wy, dat sfy eon invalster was. die nooit op do-planken gestaan had en haar rol ln twee dftgen tyds had moeten voorbereiden! Een crltisch woord geldt een gedeelte van het publick by enkele scènes, ■waarby de ernst betracht moest woTden. een schaapachtig gegrinnik liet liooren. Geluk kig geen groot aantal, de meesten hebben meer dan genoten, hetgeen wel bleek- uit het zeer hartelijke applaus aan het slot. toen aan de speelster en spelers een welverdiende hulde werd gebracht. Verder een woord van lof aan den regisseur, den heer pypers en deal grimeur, den heer Grootkop. C. Rekké. ONS NIEUW FEUILLETON WIJ vragen de aandacht voor ons nieuw feuilleton, dat wij ln ons blad van morgen aanvangen en dat getiteld ls „Het geheim van de Rood-steenen schuur", roman van Emma Hoogwerf!. EXPEDITEUR KRIJGT ƒ2.500.— BOETE De Amersfoortsqho expediteur W. W. kon niet uitkomen met zijn voorraad motor brandstof en zag derhalve om naar wegen om er op andere natuuriyk ongeoorloof de wyze aan te komen. Hy kreeg tenslotte de kans. 6000 liter gas- olie te koopen van den Dortschen vrachtrij der G. B„ die ln dit. geval zijn bemiddeling verleende tusschen W. en den eigenaar van de gasolle. den koopman P. K. te Dordrecht. De prijs van de clandestiene gasolle be droeg 0.40 it 0.42 per liter. De vastgestelde prijs bedraagt echter nog geen ƒ0.18 per liter. Onlangs ls deze zaak door de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te "s-Gravenhage berecht. De expediteur W. werd veroordeeld tot 2.500.boete, terwijl G. B. en P. K. leder een boete van ƒ250.zullen moeten betalen. EENIGE ONGEVALLEN Zaterdagmiddag is een 64-jarige dame op de Langestraat door een wielrijder aan gereden. Zij viel en liep een wond boven haar oog op. De politie legde een nood verband en-later is zij op advies van een dokter naar haar woning vervoerd. Een met 15000 kilo ijzeren pijpen beladen wagen reed Zaterdagmiddag door de Kop pelpoort Toen de wagen de poort gepas seerd was, schoot een der zijwanden los en de pijpen vielen op straat. Een tienjarig jongetje dat met de fiets aan de hand stond te wachten om de auto te laten passeeren geraakte met zijn linkervoet bekneld tus schen deze buizen.'Dr. Kolk constateerde een kneuzing. De liefs was totaal vernield. Van het geval is proces verbaal opgemaakt. O In de Pullstraat liep Zaterdagmiddag een spelend, tienjarig meisje tegen een bak fiets op. Het kind viel en bleef bewuste loos liggen. Het had tevens een hersen schudding opgeloopen. Op doktersadvies is het kind naar de ouderlijke woning over gebracht. POLITIEVARIA Drie onbeheerd staande rijwielen wer den door «Je politie aan het bureau ge bracht waar den eigenaars tevens een bon wacht. Een bewoner van de St. Jorisstraat werd bekeurd wegens lichtuitstraling. Twee rijwielen gestolen. Aangehouden een man, die zich ih verboden tijd op straat bevond. Om vier uur was hij weer vrij man maar met een bekeuring in zijn zak. VERSCHE ZEEVISCH. Iedere dag rechtstreeks aanvoer uit IJmulden. GLASTRA'S VISCHHANDEL, IJtrechtschestraat 40, Telefoon 4092. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 19 Oct. Geboren: An toni us Wilhelmus, z.v. W. A. Berghuizen en A. E. Veenendaal. Johannes Gradus, z.v. A. J. Smit en J. S. Uth. Overleden: Bartel Johannes van de Kllppe, oud 75 Jaar. echtgenoot von J. Jon ker. Hans van Ouwerkerk, oud -6 weken. BMderlk de Haan, oud 60 Jaar. echtge noot ten E. G. C. SchaalJ. Bernard Edunrd Roer, oud 48 Jaar. echtgenoot van B. L. de Craaf. Johannes Verhoef, oud 7 Jaar (overl. te Utrecht), AGENDA Grand Théatre: „Wiener Blut". City Theater: .Menschen vom variété". Rembrandt Theater: „La Habanera". 21 October Grond ThéAtre 19 30 u. - Lachschlagers 1942. 21 October Ifc Valk 19 30 uur. - Do Schyawerper: „De Olmenhoeve". 22 October Grand ThéAtre 19.30 i Die Helmllche Ehe. 24 October De Valk 19.30 uur. - Vreugde en Arbeid. Tooneelavond. Begrafenis H. A. J. Nefkens Hedenmorgen Is bc-t stoffelijk overschot van den heer H. A. J. Nefkens. op de R K. begraafplaats ter aarde besteld. Om tien uur had in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan de Langegracht de plech tige uitvaart plaats, welke door talrijke belangstellenden, w.o. talrijke leden van het personeel, werd bijgewoond. De plech tige H. Mis van Requiem werd opgedra gen door pastoor A. W. J. Spijzen, bijge staan door den weleerw. heer W. L. H. Kuiper, kapelaan te Baam als diaken en Dr. A. A. J. Kuiper, kapelaan te Deventer als sub-diaken. Laatstgenoemden waren ne ven van den overledene. Op de begraafplaats merkten wij op het bestuur en den directeur van de Ambachts school, vele leden vfin de voormalige Ka mer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, wethouder A. J. Spiekermann, le den van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, de heer L. W. v. Loon, oud-inspecteur van het L O., een de putatie van de Bovag, vertegenwoordigers van diverse R.K. instellingen (o.a. van de R. K. Spaarbank) waarvan de overledene bestuurslid was, directeuren van bankin stellingen in onze stad, talrijke bekende sportfiguren, eenige hoofden van takken van gemeentedienst, het personeel en der vele vrienden van den overledene. De absoute werd verricht door pastoor Spitzen. Een zoon dankte voor de belang stelling. Vier aangiften van diefstal Het politie rapport vermeldde heden morgen niet minder clan vier aangiften van diefstal waarvan drie door inbraak. Zaterdagmorgen meldde de directie van de Soplafabriek, dat in haar fabriek was ingebroken en de ongenoode gasten zich toegang harden verschaft door het open schuiven van een raam. dat aan de bin nenzijde niet gesloten was. Vermist werden 4% kilo tabak, 1500 sigaren en 100 cigaril- los. Het geheel vertegenwoordigde een waarde van ƒ100,—. Ook werden eenige jute zakken ontvreemd. 0 De Wasolinefabriek heeft aangifte gedaan dat te harer nadeele zijn ontvreemd hon derd stukken zeep uit een pakket tijdens vervoer per spoor van Amersfoort naar Den Haag en honderd stukken zeep tijdens het vervoer van Amersfoort naar Gronin gen. O Uit de fabriek van De Gooyer en Schep aan de Sluisstraat, waar bakkerswaren worden vervaardigd, is door diefstal met braak een hoeveelheid houtlijm ontvreemd. Het is niet denkbeeldig dSt de dieven dit voor suikerlekkernij hebben aangezien. O Zondagavond om zeven uur zijn op het politiebureau ingesloten een 12-jarige en een 15-jarige jongen die zich met behulp van valsche sleutels toegang hadden ver schaft tot een koekfabriek in de Kromme- straat. Zij hadden reeds een en ander be machtigd, doch de politie kon tijdig de hand leggen op deze wcinigbelovende knapen. Naast den hoofdred. zyn verantwoordelijk: R. Leenknegt, chef-red. en red. buitenland. G. A. Wllltnge. red. binnenland en kunst. D. J. Rekké. sport-red. en stadsverslaggever. H. Brits, advertentle-cbef. Allen te Amers foort. K 78 BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID Binnenkort zullen door de Rijksver keersinspectie eenige regelen voor het vervoer van vee met paard en wagon worden uitgegeven, waaraan zooveel mogelijk zal moeten worden voldaan- Indien bij controle blijkt, dat de hou ders van vergunningen voor dit vervoer in te sterke mate van deze regelen af wijken, zal de vergunning kunnen wor den ingetrokken. Deze mededeeling is met instemming ontvangen op een bijeenkomst. Zater dag te Utrecht gehouden door inspec teurs der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Dezen wisselden hun erva ring, wat de behandeling der dieren aangaat, uit met het hoofdbestuur, dat aan de hand hiervan richtlijnen uitgaf. Het Hoofdbestuur kwam "tot de con clusie, dat veel tengevolge der tijdsom standigheden als onvermijdelijk moet worden aanvaard. Des te meer aan dacht moet worden besteed aan exces- Denkt U erom MORGENOCHTEND 10 UUR begint de PLAATSBESPREKING voor het groote succes Lachschlagers 1942 m.m.v. eerste klas artisten, o.a. CHRIS DE LA MAR. 21 OCTOBER, HALF 8. Grand-Théatre HOEVELAKEN GEVONDEN EN' AERLOREN' VOORWERPEN Verloren: een paar wollen dameskousen. Gevonden: vier bankbiljetten. 0N0ERUH0E W A '«HB' Fverzekerinqs MAATSCHAPPIJ 0 Administratie-adres Groot Hertogumelaan 1, Den Haag. Persoonlijke onge vallen door molest (Ook voor personeel van luchtbescherming, brand weer, politie, enz.) Sedert 1 October ji. («te aan vang van het nieuwe verze keringshalfjaar) werd bijver zekerd voor 110.000.000 GULDEN. zoodat in totaal in deze af- deeling thans verzekerd is voor een bedrag van ruim GULDEN. Vi len verzekeren hun bezit tingen tegen molestgevaar, doch niet de gevolgen van oorlogsgeweld, die aan hen- zelve of de hunnen kunnen overkomen. Het is toch raad zaam U ook tegen moleslon- gevallen te verzekeren. -Vraagt inlichtingen bij Uw t ASSURANTIE BEZORGER! Officieele Mededeelingen OVERSCHRIJVING TE VEEL GELEVERDE KILOGRAMMEN OP DEN VLEESCII- AANSLAG. 1943. Het Bedrijfschap voor Vee ou Vleesch maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd meegedeeld, de kilogrammen, welke voor 1 September 1942 te veel zijn geleverd op den vleescbsanslag 1942. in mindering van den aanslag 1943 zullen worden gebracht. Veehouders, die nog een gering aantal kilo grammen op den Banslag 1042. ln voorko mende gevallen vermeerderd met den extra aanslag, moeten leveren, kunnen thans aan het rcstnnt van den aanslag voldoen door het leveren van één rund. De kilogrammen, welke dit rund meer weegt dan het nog te leveren aantal, zullen op den aanslag 1943 in mindering worden gebracht. Ook kunnen meerdere veehouders, die no; een gering aantal kilogrammen moeten le veren. ter voldoening aan hun aanslag ge zamenlijk één rund leveren. Van 1 Novem ber 1942 af zal het mogeiyk zijn runderen te leveren op den aanslag 1943. VERHOOGING BEDRIJFS MAXIMUM. Het Bedrijfschap voor Vee %cn Vleesch maakt bekend, dat veehouders, die een ver hooging van het bedrljfsmaxlmum aange vraagd hebben, zich er rekenschap van die nen te geven, dat dergeiyke verzoeken alleen kunnen worden ingewilligd. Indien de voe- derposlcle het mogelijk maakt om meer vee aan te houden ln de aanstaande winter maanden. Inmiddels ls gebleken, dat vele veehouders een verhooging van het bedryis- maxlmuin aanvragen, om op deze wyze ont heffing van den extra aanslag te verkrijgen, terwijl men ln grensgevallen dikwijls een verhooging aanvraagt b.v. van 12 tot 13 stuks, omdat men dan b.v. een pink meer zal kunnen aanhouden. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke verzoe ken ln het algemeen zullen worden afgewe zen. Met uitzondering van de gemengde- cn de akkerbouwbedryven moet men er ln het algemeen dan ook niet op rekenen, dat de verzoeken om verhooging van het bedrljfs maxlmum zullen worden lngcwllligdk Men dient er rekening mede te houden, dat. in dien 'verzoeken om verhooging van het bc- drljfsmaximum worden afgewezen, dit tot gevolg heeft, dat de extra aanslag gehand haafd blijft en deze dieren geleverd zullen moeten worden.* PEUL VRUCHTENTOF. WIJZINGEN De geldigheidsduur van de toewyzingen voor peulvruchten, welke een vervaldatum hebben, gelegen ln het tydvak van 15 Augus tus tot en met 15 November 1942, ls verlengd tot en met 15 November 1942. VERMICELLI EN MAÏZENA De plaatselijke distributiediensten zullen gedurende het tydvak van 19 tot e-n met 23 October 1942 en gedurende dat van 2 tot en met 6 November 1942 bij aanbieding van de ter verkrijging van vermicelli of maïzena aangewezen bonnen „Algemeen 407" malze- natoewyzingen uitreiken, waarvan do linker bovenhoek niet ls verwijderd. Handelaren kunnen derhalve op deze toewijzingen naar keuze vermicelli e.d. of maïzena e.d. be trekken. PRIJZEN HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor honden- en kattenbrood zijn de vol gende prijzen vastgesteld: Onverpakte soorten by 25 kg. of meer per 100 kg 12 jij kg. 10 kg. Grossiers ƒ27.17 ƒ3.45 2.77 GrootwlnkeUers ƒ28.67 ƒ3.64 ƒ2.92 Winkeliers ƒ29.17 - 3.70 ƒ2.07 Kennels 29.67 3.0O /3.52 Particulieren 0.46 per kg. A'erpakte soorten 5 kg. 2'/, kg. ltg. Winkeliers 1.57 ƒ0.81 ƒ0.30 Particulieren 2.02 ƒ1.01 /0.47 Grossiers maximaal 15 pet. korting. De bovenstaande pry zen zijn franco afne mers, Inclusief omzetbelasting, heffing en kosten. GeleldeblIJetten RB. V.V.O. MARKTBERICHTEN Dievenbende ontmaskerd SCHULDIG AAN TAL VAN INBRAKEN De Arnhc-msche politie Is er in geslaagd de hand te leggen op een inbrekers- en dievenbende en daarmede een aantal diet s'aller» en inbraken welke te Arnhem wa- ren gepleegd, op te helderen. Op 31 Aug. jl. werd uit de theeschenke- ri.i in het. park Sonsbeek een geldkistje, inhoudende ruim 2000.vermist. De po- li'.ie stond aanvankelijk voor een moeilijke taak, aangezien geen sporen van inbraak werden aangetroffen. Na geruimen tijd van nauwkeurige re- c lerche werd overgegaan tot de aanhou ding van zekeren L„ een kellner, die gedu rende het afgeloopen seizoen op de thee- schenkerlj werkzaam was geweest. Deze man bleek op de hoogte te zijn geweest met de plaats, waar bedoeld geldkistje geregeld werd opgeborgen. Daar hij blijkbaar zelf niet ^en moed bezat, het kistje te ont vreemden, heeft hij toen drie vrienden van twijfelachtige reputatie fa den arm ge nomen, die op genoemden datum, nhdat de kc-llner een der deuren 's avonds open had laten staan, des nachts het geldkistje heb ben gestolen. Van den buit. die verdeeld werd. hebben zij in enkele groote steden >r gemaakv*;. Deze medeplichtgeiï, M., van R. en K. ge naamd, werden eveneens aangehouden. Bij huiszoeking in een bij van R in gebruik ziinde opslagplaats trof de politie een tien- t.i balen gort aan, die de ioende bij een grossier in de Weerdjessiraat te Arnhem door middel van braak bleek te hebben gestolen. Verder bleek de bende schuldig aan een li braak in een zakkenpakhuia aan de Rijn kade, waar een groot aantal zakken werd g' stolen, een inbraak bij een café-houder in de Weerdjesstraat, waar een partij wol len dekens en huishoudelijke artikelen den b iit vormden, alsmede een tweetal inbra- k-n in levensmiddelenzaken in de Turf- «traat, waar een partij slaolie, suiker, zeep poeder en andere waschmiddelen werd ont vreemd. Van R. on'K. zijn bekende recldivistc-n. De beide andere aangehoudenen hadden nog een blanco strafregister. In Odeon te Rotterdam heeft Zater dagavond de» tweede premietrekking van de Winterhulploterij 1942, plaats g- vonden onder toezicht van een nota ris. De eerste twintig premies van 100.vielen op de nummers 380145, 292538 978358 120057 754364 25807 592165 460671 316433 27756 70117 22466 385175 938459 693641 784324 341127 505241 785922 513520 De hoofdpremie van f 10.000 viel hier na op het'nummer 33163. Opnieuw kwamen er premies van ƒ100.uit en wel op de nummers: 957286 513951 238122 597116 105971 9f; 209 60183 924797 208657 852396 30255 104200 326292 579783 8305 06'; 158 604856 85054 974013 55416 69.017 123127 695 470283 732204 .95859 990773 342540 878777 207681 427376 73874 416727 916802 520845 305197 75867 472350 22479 476209 71:303 708940 40688 63707 523 27"G05 99523 231096 301163 53106 Als attractie werd tusschen de bedrij ver: door aan iederen bezoeker een gra tis Winterhuipiot uitgereikt, terwijl het Fortunarad ook nog dienst deed om de viji gelukkigen aan te wijzen, aan wie pormaals Vijf loten ter hand gesteld Vyerden. Bij besluit van den Secretaris-gene raal van hc-t Departement van Binnen- iandsche Zaken is een wijziging ge bracht in het Postspaarbankbesluit wel ke gisteren in werking is getreden. Daarbij is bepaald, dat de directeur van de Rijkspostspaarbank bevoegd is i-echtstreeksche terugbetalingen van de paarbankboekjes te doen geschieden ot een door hem. vast te stellen geza- nenljjk bedrag van ten hoogste 100 gul len in zeven dagen door of vanwege 11e andere kantoren dan op het spaar bankboekje is aangewezen. Voorts is het bedrag, dat op het boek- e moet blijven staan, verlaagd van één ;ulden tot 25 cents. Buitenland Binnenland Dat het den geallieerden ter zc-e steeds slechter voor den wind gaat, bewijzen we derom do jongste Duitsche duikbootsuc cessen. In korten tijd gingen zes waarde volle en voorloopig niet te vervangen troe pentransportschepen naar den bodem der zee. Dc- groote actieradius der duikboo- ten maakt het mogelijk deze schepen in de mec-st verafgelegen zeegebieden te verras sen. Als gevolg daarvan hebben de Brit ten en Amerikanen hun vloot strijdkrach ten over de verschillende oorlogstooneelen moeten verdeden en versnipperen, zoodat zij deze niet op één plaats in vollen om vang in tien strijd kunnen brengen. Van een geconcentreerd optreden tegen de sche pen van dc as kan thans geen sprake zijn. Typeerend voor de moeilijke positie waar in zich de geallieerde scheepvaart bevindt —sedert het uitbreken var. den oorlog ver loor zij ruim 24 millioen brt is de me dedeeling van een Duitschen duikbootcom mandant. dat een konvooischip, dat er door vrachtschip van uiterst primitieven bouw bleek te zijn. Deskundige kringen achten dit een poging der geallieerden om tege moet te komen aan een steeds grooter wor denden tonnagenood. De New York Times lanceert een recht- streekschen aanval op de Amerikaansche regeering en laaki haar tactiek van vertra ging bij het mededeelen van Amerikaan sche oorlogsverliezen in den Stillen Oc-caan. Het duurde 65 dagen, voordat het ministerie van Marine het verlies der Amerikaansche kruisers bij de Salomonseilanden bekend maakte. Het vliegkampschip Yorktown is 4 Juni gezonken. Den veertiende Juli werd medegedeeld, dat het schip „ongeschikt voor den strijd was" en pas 16 Sept. gaf men den ondergang toe Het blad somt meerdere gevallen op en betwijfelt ten slotte of deze tactiek wel gerechtvaardigd en te verdedigen is. In het Engelsche blad „Sunday Times" constateert Scrutator, dat de Sovjet-bevol king nog grootere ontberingen tegemoet gaat dan in den vorigen winter. Hij acht het zeker, dat de Duilschers alle voorzorgs maatregelen genomen hebben, om den twee den winter aan het Oostelijk front vodr hun troepen zoo dragelijk moge-lijk te ma ken. Hoogst twijfelachtig acht hij het. of de Sovjets in den komenden winter ir. denzelfden omvang weer tegenaanvallen zullen kunnen ondernemen. Naar zijn met- ring, zol de Sovjet-Unie in de komende maanden genoeg te stellen hebben met de voedlngs- en brandstofproblemen en zal zij niet aan grootscheepsche tegenoffensieven kunnen denken. 0 Sumncr Welles heeft scherpe woorden gericht tot Argentinië en Chili. Deze sta ten zouden door hun zg. afzijdigheid in de kaart van de spilmogendheden spelen. De ze beschuldiging heeft in de betreffende landen een reactie en protesten verwekt De Chlleensche president Rios heeft zijn voorgenomen reis naar Washington uit gesteld en Roosevelt heeft daarover zijn spijt, betuigd. Over Chili's klachten be tuigde hij niets I Door het Opperbevel der Duitsche Weer macht is een coitimuniqué gepubliceerd in zake de behandeling van krijgsgevangenen. Dit communiqué is opgenomen in ons blad van Zaterdag en heden. Het behelst een opsomming van de werkelijke feiten, waar uit blijkt, dat de Engelsche strijdmethoden veelvuldig in flagranten strijd zijn met el ke soldotenecr en bovendien met de over eenkom»! in Genève. De Duitsche regee ring heeft daarom besloten met het vol kenrecht strijdige of onmenschelijke behan deling van Duitsche krijgsgevangenen op eenigerlel eorlogstooneel, b.v. ook in Sov jet-Rusland. van nu af aan het totaal der door Duitse hland gemaakte gevangenen, ongeacht hun nationaliteit, te laten ont gelden. VONNIS IN HET PROCES TE ANKARA VERNIETIGD Het Turksche Hof heeft in het proces tegen de daders van den aanslag op ambassadeur von Papen het vonnis we gens een formeele tekortkoming ver nietigd en de zaak verwezen naar de eerste instantie. Dit proces zou binnen kort een aanvang nemen. De landelijke leider van Winterhulp Ne derland, de heer F. W. van Vloten, heeft vorige week een uitvoerig verslag gegeven van het Winterhulpwerk gedurende het vorige winterhalfjaar. Het verslag gaf niet alleen 'n verheugend beeld van den groei van dit werk - vóór cn dóór 't volk.- maar het vormde ook een volkomen weerlegging van do kwaadaardige geruchten, welke nog altijd door onverantwoordelijke elementen over do besteding der bij W.H.N. binnen komende gelden worden verspreid. Cijfers zijn weliswaar zoo op het eerste gezicht dor en droog, maar zij spreken een klare, duidelijke t.-ial cn als men die uit het jaarverslag von Winterhulp Nederland raadpleegt, zal men bemerken, dat er niets, maar dan ook nic-ts von al die verdachtma kingen overblijft. Maar tevens blijkt er uit, hoeveel leed cr nog onder on* voiK geleden wordt, hoeveel nood er moet worden gele nigd, hoe hoog noodzakelijk het is, dat al len. dat het gehééle Nederlandschc- volk, medehelpt den nood tc bestrijden door zich als één man achter Winterhulp tc scharen. Wie over Winterhulp Nederlnnd spreekt, denkt tevens aan den N.V.D., rlen Neder- lsndschen Volksdionst, de organisatie, door den Rijkscommissaris dr. Sevss Inquart voor do Nederlanders ingesteld en welke hier te lande zoo ongeveer het werk ver richt van de N.S.V. In Dultschland. De N. V.D. heeft de sociale. lichamelijke en volk- sche belangen tc behartigen, zonder in eenigerlel opzicht aan partij- of godsdien stige gezindten gebonden te zijn. Dat hot r.iet gemakkelijk Is dit doel te bereiken, spreekt wel vanzelf, want het is nu eenmaal zoo, dat men zich niet zoo spoe dig losmaakt van oude gewoonten, temeer, wanneer er, zooals hier te lande, reeds zoo vele bonden en vereenigingen van welda digheid bestaan. Men bedenke echter, dat. door al die versnippering van krachten het hier aan de 88000 weldadigheidsvcreenigin- gen, welke ons land in 1910 telde, niet ts gelukt den socialen nood verre te houden DU alléén reeds zou voor velen reden moe ten zijn om thans aan één groote organisa tie, die er volkomen ernst mee maakt dien nood te bestrijden, hun steun te verleenen. Zij kwamen echter met duizend en één be zwaren, doch hierin is gelukkig een aan zienlijke kentering ten goede gekomen- Wanneer wij het aantal leden van deze jonge organisatie van voor twee maanden vergelijken met het aantal van thans, moet geconstateerd worden, dat op 1 Juli nauwe lijks 9000 en thans, eenige maanden later, reeds 2S000 Nederlanders lid zijn en dit la slechts een begin. Want deze aanwas vr.n leden is te danken aar» de sedert einde Juli in talrijke steden en dorpen gehouden 350 gemeenschapsbetoogingco van de N.S.V. en den N.V.D. en er zijn nog meer dan 500 van zulke gemecnschapsbetoogingen ln voorbereiding. Niet alleen worden leden geworven on der hel parool: ..Geen weldadigheid, maar maatschappelijke welvaar:", ook ce pres taties er. daden van den N.V.D zijn dien overeenkomstig. Wat cr ook al niet gedaan is op het gebied der volksvcrzorging, het is niet gebeurd uit medelijden, rrlet uit barmhartigheid, er werd niet. gegeven els aalmoes, maar op grond van de kameraad schappelijke verplichting, die ieder volle nu eenmaal onderling toonen moet. Het schoont doel V3n W.H X. en N.V D. is het Nederlandsche volk door een vo'ksche or ganisatie van het socialisme en kameraad schappelijke hulpvcrleening naar een nieu we toekomst te lelden. Over de verordening ran den Rijkscommis saris Inzake de Ordening van den Arbeid verwijzen wij naar het hoofdartikel in ons blad van Zaterdag jl. In verband met het vestigïngs- en verhuisverbod in de kuststreek kan worden medegedeeld, dat het wel ge oorloofd is om uit een gemeente binnen de verbodszónc tc verhuizen naar een, die er buiten valt. ,Nf De over kei gehele land verspreide ver zekerde objecten van 100.000 deelnemen. De scherpe selectie, die deelname in ge vaarlijke zone's uitsluit, j» De lage voorscholpremie, bijvoorbeeld 1. 0.40 voor inboedels p. halfj. p. 11000- Kaasmarkt Amersfoort 19 Oct. Aangevoerd 13 wagens bev.v- ende 2600 kilo. Prijs ƒ59 tot ƒ62.50 pc: 0 kilo. Handel vlug. Bedrijfsvereeniging „Noord-Nederland" te Groningen -AFDEELING HUISPERSONEEL. Uw huishoudelijk personeel dient vanaf 1 NOVEMBER 1942 verzekerd te zijn ingevolge de Ziektewet en Ziekenfond- senbesluit. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Inspecteur F. LITMAATH, VOLTASTRAAT 28, AMERSFOORT, TELE FOON 6423. Aanvragen voor vrije geneeskundige hulp Zij, die meenen in aanmerking te komen voor vrije ge neeskundige hulp voor het jaar 1943, kunnen van 1 Novem ber a.s. af aanvraagformulieren daartoe afhalen aan het Bureau voorMaatschappelijk Hulpbetoon, alhier, dagelijks tusschen 14 en 15.30 uur, uitgezonderd 's-Zaterdags. Zij, die van bovengenoemde instelling steun genieten en reeds in het genot van vrije geneeskundige hulp voor het jaar 1942 zijn. behoeven voor het komende jaar geen nieu we aanvraag te doen. De Secretaris-Penningmeester van de Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon. Iederen dag Kruscben zooveel als er op 'n cent gaat Daarmede xijt ga gewapend tegen die aanvallen van lus teloosheid, knagende hoofd pijn en neerslachtigheid. Kru scben, het bloedzuiverende versterkingsmiddel, tast Uw kwaal in haar oorsprong aan: het verkwikt en versterkt om dat het Uw bloed zuivert en weer krachtiger doel stroomen. De Heer K. te Den Haag schrijft: .„„feed aan ondrage lijke pijnen in den rug. moe- huid en—volkomen hjsialoos huid, doodeftjk» vermoeid- huid en hevige rugpijn... f er fk hel lleschje ledig hed. trad die gunstige verbetering In, «oo- dallkmljop 73-laHgen leeHIJd zoo gezond voel el$ oofl.." Neem óók Kruscben I Het maakt U weer een longer mensch. monter, welgemoe» en veerkrachtig. Gezondheid vo«»r een cent per dag Bij Apolh. en Drog. 1.47 0.76 - 0.41. N.V. Rowntree. in onze étalages kunnen k Lpez •tuk aan ons kantoor besteld worden. AMERSFOORTSCHE COURANT Snoackaertlaan 9 Telefoon 5289

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 3