AMEPSFOOOTSCHE COUMNT Sterk bezet huizengebied in Stalingrad veroverd Afrikacorps neemt defensieve houding ^an Amerikaansch offensief ter zee was voor de Japanners geen verrassing ABONNEMENTSPRIJS •by vooruitbetaling: Per wee* ƒ0.10 Per 8 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal ƒ2125 Losao nummers 0.08 Adminlstr.Tel. 8289, Giro 86862 Redactie: Tel. 6T31. Na 6 u. 8137 en 6808. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. ADVERTENTIES I PrJJs per mllllr-eter ƒ0.12 .Doelpunten" bij vooruitbetaling l personeel tns. 20 woorden 0.55 leder woord meer 0.06 b. aUe overige tra. 2C w. ../0.6e leder woord meer 0.C6 I 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheldrprfs. WOENSDAG 28 OCTOBER 1942 56e JAARGANG. No. 254 PUITSCH WEERMACHTBERICHT. Duitsche troepen vorderen ten W. van de Terek Vijandelijke strijdkrachten werden omsingeld VERZOEK OM EEN WAPENSTILSTAND BIJ STALINGRAD IS GELOGEN Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 28 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten zuidoosten van Noworcssisk hebben Duitsche troepen na dagenlange zware gevechten een doraineerende hoogte veroverd. In het gevcchtsgebied ten oosten van Toeapse werd een bergstelling stormenderhand genomen, die door talrijke kazematten was versterkt en hardnekkig verdedigd werd. Alle tegenaanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen. In hetzelfde ge- vechtsgebied bestreed de luchtmacht de stellingen van den vijand, alsmede stad- cn havengebied van Toeapse. Een koopvaardijschip van G.000 brt. werd door bomtreffers beschadigd. Ten westen van den Terek maakte de eigen aan val ook gisteren goede vorderingen en leidde tot omsingeling van vijandelijke strijdkrachten. Te Stalingrad drong de Duitsche aanval ten oosten van de broodfabriek tot aan de Wolga door en bracht daarmede een vrij groot huizengebied, dat door den vijand sterk bezet was, ten val. Formaties van de luchtmacht grepen met goede uitwerking in deze gevechten in. Ten zuiden van de stad sloeg infan terie in zware gevechten herhaalde ontlastingsaanvallen van de Sovjets af. Op spoorlijnen cn aan de Kaspische zee leed de vijand door de Duitsche luchtaanvallen zware verliezen. Elf transporttreinen werden veraietifjtl. Drie koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 3000 brt. werden tot zinken gebracht, een tankboot, een koopvaarder en twee bewakingsvaartui- gen werden in brand geworpen, resp. beschadigd. Aan het front van de Don sloegen Roemeensche troepen, door hun eigen gevechtsvliegtuigen goed ondersteund,den vijand naar de Don vlak te terug. naar het bevolen aanvalsdoel te begevei.. - de voertuigen op het bevel tot oprukken De hevige, maar succesvolle afweer- 1 gevechten in de stelling vanEl Ala- mein duren voort. Vooral in dén Noor delijken secetor leidden de we'derzijd- sche aanvallen én tegenaanvallen tot een verbitterden strijd van de, infante rie en pantserformaties, waarbij een bijzonder fel omstreden belangrijk hoogtepunt uiteindelijk in eigen han den bleef. De vijand verloor daarbij opnieuw 53 .pantserwagens. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jachtvliegers 21 Britsche vliegtuigen omlaag. Een toestel werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Bij vluchten boven de kust van West- Afrika werden gisteren drie Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. Op den avond van 27 October vlogen eenige lichte bommenwerpers onder bescherming van het sterk mis tige weer het Noord-Duitsche kustge bied binnen en veroorzaakten eenige verliezen onder de bevolking. Overi gens ontstond er slechts geringe schade aan gebouwen en materieele schade. dorp. Terwijl de bereden eenheid opbreeAi, om ncn wacht een gemotoriseerde eenheid bij SS PK Büschel-O H-P H m De zender Londen heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de Duitscliers door bemiddeling van het Roode Kruis het voorstel gedaan zouden hebben voor een -wapenstilstand tc Stalingrad van vier dagen. De onderhandelingen zou den mislukt zijn. Het Opperbevel van de Weermacht verklaart hieromtrent, dat deze bewering een der gebruikelijke leugens van' de Bri' che regecring is, waarmede zij de niet te stuiten ineen storting der verdediging van Stalingrad zoekt te verdoezelen. IT AL. WEERMACHTBERICHT. LEVENDIGE ACTIE ÏN NOOR DELIJKEN SECTOR VAN EGYPTISCHE FRONT ROME, 28 October. Het Italiaan- jche W eermach'bericht van heden luidt: Aanvallen en tegenaanvallen van pantserformaties en infanterie zijn el kander van weerszijden opgevolgd, in het bijzonder in den noordelijken sector van het Egyptische front. Een belang rijke, met groote verbetenheid omstre den positie blééf in onze handen na fel- gevechten. De vijand verloor gisteren t53 tanks, die vernield of buitgemaakt werden. Tijdens levendige gevechten boven de slagvelden werden 21 Britsche toestellen neergeschoten, elf door Ita liaansche jagers en tien door Duitsche. Een twaalfde stortte, getroffen door af- weerbatterijen neer. Vijf ónzer vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties. ITALIC HERDENKT DEN OPMARSCH NAAR ROME Vandaag viert het geheele Italiaan sche volk den da van den historischen opmarsch naar Rome. Den historischen Octoberd.:g in 1922 indachtig en in on- wankelbaren trouw aan en verbonden heid met den Duce van het fascisme viert het Italiaansche volk vandaag de zen historischen dag. In de toespraak, welke de Duce Dinsdag tot Reichsorga- nisatieonsleiter dr. Ley richtte, komt op Unieke wijze het vaste besluit van het Italiaansch volk tot uiting om de be slissende krachtproef van dezen wereld oorlog tot een zegevierend einde te brengen. Dit einde beteekent de over winning. De positie der geallieerde scheepvaart zeer ernstig EEN OPMERKELIJKE BEKENTENIS Het Britsche scheepvaartblad „Fair Play" publiceert bij een bespreking der moeilijkheden, welke zich hebben voor gedaan bij de reorganisatie van de Amiy rikaansche industrie voor de oorlogspro ductie een opmerkelijke bekentenis van de moeilijke positie der geallieerde scheepvaart. Het'ernstige probleem van de ver- voerspositie, zoo schrijft het blad, is reeds van het begin af ingezien en men heeft verwacht, dat de middelen der •zeescheepvaart tot aan de uiterste grens aangesproken cn belast zouden moeten worden om het hoofd te kunnen* bieden aan de buitengewone oischen in ver band met den oorlog met het oog op de vijandelijke aanvallen. „Dóch de om vang van de verliezen, welke de scheep vaart langs de Amerikaansche kust door duikbooten heeft geledén", zoo schrijft het tijdschrift woordelijk, „was blijk baar grooter dan men verwacht had on or Ivebben :<!ch hierdoor onverwachte hinderpalen voorgedaan niet alleen in het handelsver! ec tusschen de Ameri kaansche landen, doch zelfs ook tusschen de Amerikaansche havens. Bovenstaande doet duidelijk naar voren komen, met welke groote moeilijkheden de geallieerde scheepvaart te kampen heeft. Typeerend is vooral, dat toegegeven wordt, hoe ernstig de duikbooten huisgehouden hebben onder de verbindingen langs de Amerikaansche kust. Zulk? h3d zijn reden met het oog op de groote olietransporten tusschen de Amerikaansche havens en de olïegebieden van Venezuela en Mexico. Se dert het begin van dit jaar werden in Ame rikaansche wateren ruim zeshonderd groote schepen tot zinken gebracht. Als mer ;iu nagaat, dat de U.S.A met onge veer 1300 tank- en vrachtbooten den oor log inging, dan illustreeren deze cijfers voldoende den catastrophalen toestand voor de geallieerden, welke zijn vollen weer slag heeft op de industrie-problemen. De geheele Anglo-Amerikaansche vrachtvloot van 1939 rust thans reeds op den bodem der zee. Men kan zich afvragen, wat er gebeurd zou zijn, als Engeland en Amerika niet hadden kunnen putten uit de vracht- schepen-resevoirs van de Europeesche lan den met hun koloniën. Maar ook deze voorraad neemt geducht af. Ernstig ongeluk bij Kassei Een ernstig ongeluk is geschied, toen een onderwijzer met 25 jongens langs een plek te Kassei kwam, waar voor enkele dagen een vliegtuigbom was ge- f$aafT ÖeTv krater lag hog sléchts een hoopje van een zilverig glanzende mas sa. De onderwijzer wilde dit restant van de bom vernietigen, alvorens daardoor kwaad ontstond én beval den kinderen een eindje achteruit te gaan. Toen hij het overschot vande bom met een lucifer had aangestoken, kwam er een steekvlam te voorschijn, die hem en de kinderen verwondde. De onder wijzer verloor .het bewustzijn en nadat hij weer bijgekomen was, riep hij don kinderen toe op den grond te gaan rol len. De onderwijzer, die de overgeble ven massa per vergissing voor magne sium had gehouden, is twee dagen later aan zijn brandwonden overleden. Voorts waren elf kinderen eveneens niet te red den. De toestand der' anderen is nog ernstig. De frontlijn is nog overal volkomen intact In bevoegde Duitsche ipilitaire krin gen loonde men zich gisteren ten aan zien van den slag in Egypte nog gere- erdcr dan Maandag. Men volstaat er p aktisch geheel mede, naar het le- gerb richt te verwijzen, dat zich van al le voorspellingen onthoudt en slechts de feiten registreert. Het belangrijkste dezej feiten is wel, dat de Britten bij hun tormloop op de grendelstelling van El A anu'in in nog geen vier dagen tijds ruini 250 tanks hebben verloren. Te Berlin legt men er den nadruk op, dat de Britten Voorshands in hun berichtge ving zeer voorzichtig zijn en dat de ge bruikelijke voorbarige zegefanfares achterwege blijven. Ze zeggen welis waar, dat zij krijgsgevangenen hebben gem Bikt en kazematten en tanks heb ben 'vernietigd, maar in tegenstelling tot de Duitsch-Italiaansche legerberich- ,'onthouden zij er zich van, nauw- Tige cijfers te publiceeren. fet de Engelsche mededeelingen aan gaat als zou het offensief in Egypte er toejhebben geleid, dat de vijand de Duisch—Italiaansche stellingen is bin nengedrongen, verklaart men te Ber lijn} dat de eigenlijke frontlijn overal nog in tact is. Ook aanval als verdediging. Redio-Londen heeft de laatste 24 uur e enige malen melding gemaakt van pla tselijke offensieve acties der Du tschItaliaansche tanks. Van, be- voi gde Duitsche zijde merkt men op, da mer. dienaangaande niet over offi- Nieuwe Staatslening Naar wij van bevoegde zijde verne men zal Dinsdag 3 November a s. het prospectus verschijnen van een 354 pro- cejit Ned. Staatsleening groot 1 mil liard, waarvan bereids ƒ400.000.000 is geplaatst. De leening heeft een loop tijd van twintig jaar en zal worden uit gegeven tegen den koers van 99 'A pro cent. De inschrijving wordt opengesteld op Dinsdag 10 November, terwijl de stor- tirfg zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December as. De stukken dezer leening zullen de zelfde beleeningsfaciliteit genieten, als bij de vorige leening werd toegestaan. Hoofdstrijdmaeht is reeds vernietigd Hoewel de zeeslag in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan nog aan den gang is en het totale resultaat der ope raties derhalve nog niet te overzien valt, kan reeds thans gezegd worden naar men in Japansche marinekringen verklaart dat hier sprake is van een der grootste zeeslagen sinds het uitbre ken van den oorlog. De vijand had hier gepoogd om met de sterkste strijdkrach ten een offensief tegen de Salomons eilanden en de aldaar geconcentreerde Japansche marinestrijdmacht te ontke tenen, teneinde in dit gebied een'beslis sing te forceeren. Deze poging is volko men mislukt. Het gistten door het kei zerlijke hoofdkwartier uitgegeven com muniqué dilidt op den zwaren slag, dien de vijand reeds op den eersten dag van den strijd geleden heeft. Reeds thans kan geconstateerd worden, dat de hoofdstrijdmacht van den vijand ver nietigd is. Men wijst er hier voorts op, dat het Amerikaansche offensief in het geheel niet als een verrassing kwam. Er wa ren van Japansche zijde dienovereen komstige toebéfeidselen getroffen. Systematisch en volgens strategische plannen waren de vloot- en luchtstrijd krachten over verschillende punten ver deeld en deze strategie heeft mede bij gedragen tot het succes van den ee sten dag. Verliezen ter zee van Amerikanen Japan GEDURENDE TWEE MAANDEN BIJ DE SALOMONSEILANDEN delijke deel van den Stillen Oceaan de volgende algemeene successen heeft be haald: Tot zinken gebrachte vijandelijke oorlogsbodems en transportschepen: het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp" (14.700 ton), drie kruisers, .vijf torpedo jagers, zes duikbooten, zes transport schepen en een mijnenveger. Ernstig beschadigde vijandelijke oor logsbodems en transportschepen: een slagschip, een vliegkampschip, een krui ser, een 'duikboot, twee transportsche pen en een mijnenveger. Bovendien werd nog een ander vliegkampschip beschadigd. Neergeschoten en vernietigde vijan delijke vliegtuigen: 403 vliegtuigen werden neergeschoten en 97 op den be- ganen grond vernield. Bovendien wer den negentien groote vijandelijke bom menwerpers van het type B. zeventien ernstig beschadigd. De Japansche zeestrijdkrachten leden de volgende verliezen: twee kruisers, twee torpedojagers, een duikboot en vijf transportvaartuigen werden tot ken gebracht, terwijl een krqiser, drie torpedojagers, een duikboot en twee transportvaartuigen beschadigd^ werden. Zes en twintig Japansche vliegtuigen stortten zich met voorbedachten rade op vijandelijke doelen, 31 Japansche vlieg tuigen werden beschadigd. 78 Japan sche vliegtuigen worden vermist. Nieuwe leden Volksvoorlichting in het Rijkscommissariaat De leider van de hoofdafdeelipg Volksvoorlichting en Propaganda in het Rijliscommisariaat te Den Haag Gau- anrsleiter H. Gemand, is door -den Rijksminister voot Volksvoorlichting en Propaganda met een nieuwe taak be last. In zijn plaats is benoemd Gauhaupt- amblsleiter Oberregierungsrat Max Stampa, leider van het Reichspropa- ganda-amt en Gauhauptamt Propagan da der N.S.D.A.P. in Danzig-Wést Prui sen. cieele berichten beschikt. In het alge meen kan echter worden geconstateerd, dat. de DuitschItaliaansche operaties bij El Alamein een zuiver defensief ka rakter dragen, waarbij het natuurlijk niet is uitgesloten, dat er, waar het of fensief de beste verdediging lijkt, nu en dan tot tegenaanvallen wordt overge gaan. De Italiaansche bladen leggen er den nadruk op, dat de Engelschen zich ge dwongen zagen om een bres in de mij nenvelden te slaan, alvorens zij tot den aanval konden overgaan. De zware tankvelriezcn zijn voor een deel aan deze mijnenvelden toe te schrijven, of schoon het afweergeschut der pantsers hierbij een groote rol heeft gespeeld. Ondanks het groot aantal vernielde en beschadigde tanks heeft zich nog geen tankslag afgespeeld, zooals b.v. die van Acroma in Mei van dit jaar. Van Italiaansche zijde prijst men zeer de taktiek van Generaal Kesselring, 3ie zijn luchtmacht zoolang mogelijk spaar de. om deze pas in actie te doen treden, toen de strijd het hoogtepunt had be reikt. Het Duitsch-Italiaansche lucht- wapen treedt intusschen minder op bo ven de grendclstclling van El Alamein, dan wel dieper in Egypte, waar de ach- terwaartsche verbindingen van den vij and, oprukkende colonnes, depóts, enz. onder een ononderbroken bommenha- gel liggen. Deze laatste bijzonderheden worden door Radio-Cairo toegegeven. De opperbevelhebber van het Brit sche achtste leger in Egypte, generaal Alexander, zou volgens een bericht van het frottt, tijdens een vlucht boven de slagvelden aan het front van cl Ala mein, neergestort zijn. Omtrent zijn toe stond zijn nog geen betrouwbare bijzon derheden ontvangen. Volgens verkla ringen vah gevangenen zou generaal Alexander verscheidene tweken rust noodig hebben. Begrafenis van Staf de Clercq Ter eere van den overleden eersten leider der Vlaamsch-Nationale Een heidsbeweging, Staf de Clercq, is gis teren te Brussel een rouwplechtigheid gehoiden, waaraan de vertegenwoordi gers uit alle Vlaamsche gouwen bene vens hooge Duitsche en Belgische figu ren ceelnamen. Na afloop Van de plechtigheden werd op w nsch var. den overledene zijn stof felijk overschot overgebracht naar Kes- ter, ret dorp. waar hij lang heeft ge woond, en daar ter aarde besteld. BIDDERS VAN DEN ARBEID Op voorstel van den Duce zijn ter gelegenheid van den 28sten October tien Italianen tot Ridders van den Ar beid benoemd. Stemmen uit het kamp der geallieerden Admiraal Stark. De commandant der Amerikaansche vloot- strendkrachten in Europa, admiraal Stark, heeft gezegd, dat de vorming van een twee de front slechts mogelilk is, wanneer de zeewegen opengehouden kunnen worden. Een vloot alleen kan den oorjpg niet winnen, maar zij kan het transport van troepen en oorlogsmateriaal naar de be slissende fronten beveiligen. Of wij gaan naar den vijand of de vijand komt naar ons, aldus Stark. Admiraal Sterling. De Amerikaansche admiraal Sterling heeft verklaard, dat de Japansche positie in den Stillen Oceaan in ieder opz'cht. gunstiger is dan die der Amerikanen. De Japanners, kunnen een willekeurig aantal oorlogssche pen in een bepaald gebied In den strijd brengen, zonder daardoor ergens anders hun>ogcr^^^nar.^rt.L,ffiftj„a5pTb<;,05S,ijL mons-;ilanden ook de veiligheid van de Midway-eilanden cn van het groote vloot- steunpunt Hawaï ln het oog moeten houden. Mackenzie King. Men meldt uit Ottawa dat Mackenzie King, de Canadecsche eerste minister, over het tweede front zeide, dat men vergeten was, dat de Britsche troepen op vele fron ten ptrijden ln Europa, ln Azië, In Afrika, ln de Zuidzee en op dc Aleocten. Hij voegde er aan toe: „Hot Is ons daar enboven niet mogelijk dc verzekering te geven dat er nooit een oogenblik zal ko- •en, waarop wij een front zullen hebben p onze eigen kusten". Knox geen profeet. Minister Knox heeft omtrent den zeeslag bij de Santa Cruz eilanden verklaard, dat de opmerkelijkste belastingproef, die de Amerikaansche marine ooit in haar ge schiedenis heeft beleefd, zich momenteel afspeelt. Hij kon niet profetecren. Commentaar van Roosevelt. Roosevelt heeft gisteren commentaar ge leverd op de rede van Willkie. Hij wees er op, dat de naam Atlantic Charter alleen ge kozen is, omdat de conferentie tusschen hem en Churchill op den Atlantischen Oceaan is gehouden. Als gevolg van dezen naam zijn misverstanden ontstaan wat be treft de landen, zoo verklaarde Roosevelt, waarop dc Atlantic Charter toegepast zal worden. Talrijke arrestaties in de Sovjet-Unie Uit Moskou .wordt gemeld, dat de Sovjet-politie tot talrijke aanhoudingen van ingenieurs en werklieden uit de ko lenmijn van het Kizilovski-bekken is Het keizerlijke Japansche Hoofdkwar- I overgegaan. De arrestaties werden voor tier nytakt bekend, dat dc Japansche 1 het grootste gedeelte uitgevoerd in dc zeestrijdkrachten in het gebied van de belangrijkste kolenmijnen, die aan dc Salomonseilanden tusschen 25 Augustus 1 Sovjets na het verlies van het Donets en 25 October, dus in het tijdvak tus- I bekken zijn overgebleven, en wijzen op schen den tweeden zeeslag bij de Salo complotten tegen het regime en sabo- monseilanden en den zeeslag in het zui 1 tage van de productie in oorlogstijd. Toestand van Koning Christiaan aanmerkelijk verbeterd Hedenochtend is over den gezond heidstoestand van den Deenschen ko ning het volgende communiqué uitgege ven: Dc verbetering in den toestand van den koning is gedurende den nacht be langrijk toegenomen. De koning heeft een goede en bijna ongestoorde nacht rust gehad. De algemeene toestand was tegen den ochtend zeer goed. De eet lust is beter cn de vooruitzichten zij" gunstiger, hoewel er nog reden to*, eeni go ongerustheid br.' nt. De tempe-n tuur bedroeg vanochtend 38.2 gr,, pols slag was 66 regelmatig. r verder verluidt, is in den loog. der iiehandelirfg van den koning een bloedtransfusie verricht. Koning Christiaan heeft met ingang van gisteren voer den duur van zijn ziekte kroonprins Frederik met de lei- vr der regeering belast. Rijksminister dr. Goebbels voleindigt op 29 October 1942 zijn 45ste levensjaar Sandau-H H-St-P H m Britsche bommen oji ons land EEN DOODE, VELE GEWONDEN Tengevolge van het neerwerpen van bommen dcor Britsche vliegers boven Nederlandsch gebied zijn wederom twee woonhuizen nagenoeg vernield, andere zwaar, resp. licht beschadigd. Onder de burgerbevolking vielen één doode en verscheidene zwaar-, resp. lichtgewon den. Anthony en Eleanor hebben toekomstplannen De Britsche minister van Buitenfand- sche Zaken, Eden, heeft heden op een maaltijd ter eere van mevrouw Roo sevelt een toast uitgebracht, waarin hij volgens den Brïtschen berichtendienst o.a. zeide: „Wanneer ik Amerikaansche kranten lees, moet ik constatceren dat Amerika waarschijnlijk geen grondige kennis heeft over de beteekeniS van het Rijk en zijn streven. Daarvoor is echter zekere inspanning noodzakelijk. Ik zou vandaag onze gasten willen beloven, dat het Britsche volk vastbesloten is, deze poging tot verbetering met groo- ter oprechtheid te ondernemen dan ooit Mevrouw Roosvelt antwoordde: „Het is waar, wij hebben ons «iet overmatig met Engeland bezig gehouden. Ik ver-f wacht van onze jonge menschen hier in Engeland, dat zij werkelijk eenige van de dingen verwezenlijken, die wij on geveer twintig jaar geleden hoopten en thans willen verwerkelijken. BOODSCHAP VAN ADOLF HITLER VOOR MUSSOLINI Reichsorganisationsleiter dr. Ley, het hoofd van de dolegqtie der N.S.D.A.P.. die thans Italië bezoekt ter gelegenheid van den 20en verjaardag van dei) marsch naar Rome,-: is gisteren door Mussolini in het Palazzo Venezia ont vangen en heeft dezen een boodschap van Adolf Hitler overhandigd. BOEIEN' VAN GEÏNTERNEERDEN IN ZUID-AFRIKA Het Duitsche ministerie van Builen- landsche Zaken publiceert de verklarin gen van iemand, die in Zuid-Afrika door de Engelschen geinterneerd was. In de ze verklaringen wordt gezegd, dat in October 1940 de geinterneerden van het kamp Leeuwkop naar Andalusia bij Kimberley gebracht werden. Toen de Duitschers weigerden hun eerewoord te geven, dat zij 'geen ontvluchtingspo gingen zouden doen, werden zij twee aan twee aan de handen geboeid. Een deel werd gedurende den nacht van de boeien bevrijd, doch de meerderheid bleef gedurende twintig uren geboeid. Volgens de meening van Berlijn be wijzen deze verklaringen, dat het boeien van weerlooze gevangenen in het geheele Britsche rijk sinds jaren systeem is. VERDUISTERING VAN DE AMERIKAANSCHE KUST Uit Washington wordt gemeld, dat het bevel is uitgevaardigd, de geheele kust. van Canada tot Mexico te verduis teren. AMSTEEDAMSCnE EFFECTENBEURS Kalme handel. Goed prijshoudende loca le aandeclenmarkt. Nedcrlar.dsche beleg gingen gedrukt. Prolongatie 2 'A 'e Nijmegen is Zondag een vormingsdag voor functionarissen der N.S.D.A P en a Na'.ioneal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waarop o a. 'auptdier.st'eiter Schmidt, prof. dr. Van Genechten en de plv. Schulungsleiter der 1 S D A P., Kullmann, het woord voerden. De opmarsch der verschillende formaties A'beitsbereich der N S.D A P.-Stapf Pax Holland m

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1