c Gekookte visch Qnb feuilleton 2 AMERSFOORTSCHE CO UR NT DENSDAG 10 NOVEMBER 1942 Spreekuur Ned.Kuituurkamer OP 11 NOVEMBER TE HILVERSUM In het kultureele leven in Nederland neemt het Gooi wel een zeer bijzonder^ plaats in. Aanvankelijk als centrum van beeldende kunstenaars, maar later voor al ook door de radio als middelpunt van het geheele kunstleven, zooals dat ingesteld is op de wereld van den aether, stond reeds het Gooi aan den top van die streken van ons land, waar op kultureel gebied veel grootsch tot stand gebracht werd. Het is da» ook niet te verwonderen, dat ook in Hilversum de Nederlandscne Kultuurkamer naar buiten gaat optre den door middel van de zeer gewaar deerde voorlichtingsspreekuren, waar alle belanghebbenden.vragen stellen en particulier alle inlichtingen te krijgen zijn over het doel, de inrichting en de werkwijze van de Nederlandsche Kul tuurkamer en kennis maken met ver schillende functionarissen der Neder landsche Kultuurkamer. Om aan de vele verzoeken voor per soonlijk onderhoud uit het Gooi tege moet te komen, wordt dan nu op 11 No vember 1942 van 10.3012.30 en van 13.3015.00 uur in hotel „Hof van Hol land". Kerkbrink 1, te Hilversum, even eens een voorlichtingsspreekuur gehou den voor hen. die over het doel en we zen der Nederlandsche Kultuurkamer persoonlijk v/enschen ingelicht te wor den. Naast het wnd. hoofd der afdeeling Voorlichting zullen ook Gildebestuur ders aanwezig zijn. Een ieder zal gele genheid hebben eventueele vragen en/of plannen naar voren tc brengen. Men begrijpe dus wel, dat dit niet een vergadering of bijeenkomst is, maar een gelegenheid tot persoonlijke kennisma king met functionarissen der Neder landsche Kultuurkamer een spreekuur, waarop men persoonlijk en apart zijn vragen kan stellen en vertrouwelijk om inlichtingen verzoeken aan den desbe- treffenden functionaris. Dit spreekuur geldt alleen voor hen, wier werkzaamheden vallen op het ge bied dat door het lcttcrengilde en het Gilde voor Theater en Dans wordt- be streken. DE NIEUWE LEIDER VAN VOLKSAUFKJ.SRUNG Kennismaking met journalisten De nieuwe leider der Hauptabteilung Volksaufklarung und Propaganda, Ober- regicrungsrat Stampc, ontving gisteren hoofdredacteuren en Haagsche verte genwoordigers der bladen ter kennis making, Na een inleidend woord van den leider der Presse-abteilung, den heer Drewes, richtte de heer Stampe zich tot de aanwezigen in een kernach tige toespraak, waarin hij wees op de ■wederwaardigheden van Duitschland in de laatste kwarteeuw en de wederge boorte van het Duitsche volk onder zijn Führer Adolf Hitler. De vele punten van overeenstemming tusschen het Ne derlandsche en Duitsche volk deden spreker vertrouwen, dat ook het Neder landsche volk zün moeilijkheden te bo ven zal komen. De journalisten zijn zoo gelukkig, aldus spreker, zich daarbij be wust te weten van een taak en het zou hem aangenaam wezen hen in dezen naar vermogen bij te staan. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer van Megchelen, den spreker beantwoor dend, wees in het bijzonder op de waar de van een openhartige gedachtenwis- seling, welke hier tusschen Duitsche autoriteiten en Nederlandsche journa listen tot een prijzenswaardige gewoon te is geworden. De aanwezigen onder wie de Fcrschef van den Rijkscommissaris, medewerkers van de Presse Abteilung en van het De- gartement. van Volksvoorlichting en unsten onderhielden zich daarna nog geruimen tijd in ongedwongen samen zijn. Alle pijn verdwenen! DeHttrO M. tiK ubrtj/t, dd. 23-1'41: „Mei ir.ijo 8) ja ren leed ik uneca buitengewoon -pijnlijken aanval n ischias. Niets "hielp, zoodat Ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijneu en sliep ik 6 uren Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en iccds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verdei nog Ovaaltjet en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatick, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen Neem direct de proefl Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60ets In alle aporhekeo en drogisterijen verkrijgbaar. Trtmrsl ajjflntsehvp. Hasiavlvd» 373 Amttvidam Adv WIELRIJDERS Denkt aan Uw verlichting I Nu het 's avonds vroeger don ker wordt, is de juiste tijd ge komen, de verlichting van de rijwielen eens nauwkeurig te inspecteeren. „Brandt mijn ach terlicht wel" en „Is myn voor licht geheel in orde?" zyn twee vragen, die iedere wielrijder zichzelf dient te stellen, voor hij zich in het duister op weg be geeft. Een rijwiel waarvan het achterlichtje niet brandt, is een gevaar voor iedereen, die van den openbaren weg gebruik maakt. De politie zal dan ook, met het oog op de groote duisternis 's avonds streng tegen de over treders optreden. Er heerscht een verregaande onverschillig heid by het publiek. Indien men voor het uitrijden zelf even nakijkt of alles in orde is, be spaart men zich veel narigheid. Houd uw achterwiel dicht voor een muur, zet de dynamo aan en kijk even of er een roode vlek op den muur valt, dan kunt u een eventueel haperen verhel pen zonder er een boete bij te moeten betalen. Op de voor-lichten valt echter ook nog het een fcn ander aan te merken. Om mee/ licht te krij gen heeft men tjil van geraffi neerde manieren uitgedacht, zoo als het uitbuigen van de ver- duïsteringsjalouzietjes en het verwijderen van het lichtspleetje bij een goedgekeurd vörduicte- ringslampje. Ook dit, zoo ver zekerde men* ons, zal by een te schelle lamp wel degelijk gecon troleerd worden. Voorts hebben veel wielrijders hun lamp te hoog of te laag gesteld. Indien iedere wielrijder in Nederland zorgt voor een ver lichting. waar niets op valt aan te merken, geeft dit veiligheid voor iedereen. k_ JEUGDCRIMINALITEIT STATISTIEK VAN TOEPASSING DER KINDERWETTEN Uit de aanwijzingen, die de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde statistiek over 1940 geeft om- tient de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren blijkt, dat het aantal on herroepelijk schuldig verklaarde jeugdigen van 1932 af (1642) voortdurend steeg tot en met het jaar 1931 (3061). Na een daling van 1938 tot 2789, kwam het totaalcijfer in 1939 en 1940 resp. op 2809 en 2966. Het aantal schuldig verklaarde jongens vermeerderde in 1940 met 166, het aantal meisjes vermin derde met negen. Hoogere cijfers gaven diefstal en heling. Volgens de voorloopige cijfers van het jaar 1941 steeg het aantal schuldigverkla ringen van strafrechtelijk minderjarigen in dat' jaar met 1871. Vooral vermeerderde het aantal schuldigverklaringen ter zake dief stal en verduistering. Ten slotte is in deze statistiek, welke in één publicatie is verschenen met de crimt- neele- en gevangenisstatistiek, belicht de verpleging van voogdij- en regeeringskin- deren in gestichten en gezinnen door instel lingen van weldadigheid. Door 268 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 12395 voogdijkinderen verzorgd en door 31 instellingen 1004 regeeringskinderen. In totaal werd een bedrag van resp. 2 710.969 en 282.909 aan Rijkssubsidie aan deze in stellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog 396.511 in totaal als algemoene subsidie aan 145 instellingen uitgekeerd. Noteeringen onder controle De voorzitter van de vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhan del) heeft het volgende bepaald: 1. De handel in gewone en preferente aandeelen zal volgende dagen als volgt plaats vinden. a. Noteeringen in zeven tijdvakken zullen in deze fondsen niet plaats vinden. b. In alle aandeelen zal slechts één jio- teering worden toegelaten. e. Elk lid dat een affaire in aandeelen wenscht af te sluiten, zal dit vóór 14 15 uur aan een der hoeklleden in het desbetref fende fonds opgeven. d. De hoeklieden zijn verplicht vóór 14 30 uur aan de Guidebank de opgave in te die nen, behelzende den door hen vastgestelden koers. Koersopgaven met G L. of G B. zijn toegestaan. Bied- en laatkoersen worden niet genoteerd. 2. Geen noteering zal worden toegestaan, welke meer dan 3*/« van de reëele waarde van den vorigen koers, hetzij naar beneden, hetzij naar boven, afwijkt. Teneinde een vlotte contróle door de commissie voor de noteering mogelijk tc maken werdt den hoeklieden verzocht: a. geen koersbriefjes in te dienen welke an deze bepaling niet voldoen; b. op elk koersbriefje ook den vorigen koers te vermelden; c. op elk koersbriefje ook den omzet te ■ermelden, welke op den vastgestelden koers tot stand zal kunnen komen, d. Koersbriefjes door de gezamenlijke hoeklieden van elk fonds te doen medeon- derteekenen, zoodat voor elk fonds slechts een opgave wordt gedaan. 3. Het is den leden verboden aandeelen te verbandelen tegen andere dan de offi- cieele genoteerde koersen. Op het Centraal Station te Utrecht is de .Spoorbio", een interessante attractie voor het reizend publiek, ge opend. Een oud 1 ste klasse apoorrijtuig b tot een gezellige kleine bioscoop omgebouwd, waarin de wachtende reizigers den tijd kunnen korten met een aantrekkelijk programma Een foto van het zaaltje, dat aan ongeveer 70 bezoekers plaat» kan bieden VNP-De Haan-Pas Holland m Wederom geknoei met melk zwaar gestraft Wederom heeft de tuchtrechter eenige veehouders en landbouwers. d!e ln strijd met de voorschriften niet alle op hun be drijf gewonnen en daarvoor ln aanmerking komende melk aan een melkverwerkend be- dr()f hadden geleverd, tot hooge boeten ver oordeeld. Een landbouwer, tevens melkslij- ter. te Engelen N.B.) kreeg een boete van f 1000.-. Dezelfde straf werd uitgesproken tegen een veehouder te Krimpen a.d. Lek, die bovendien zonder vergunning volle melk ln zurende toestand voorhanden had. Ook een veehouder te Alphen a.d. Rijn, die als zelfkazer de ln zijn bedrijf verkaasde hoe veelheden melk niet volledig in het ver plichte productie- en verkoopboek had ge noteerd en die zonder daartoe gerechtigd te zijn volle melk aan consumenten had ver kocht. zag zich 11000 - boete opgelegd, even als een landbouwer te Eindhoven, die zon der vergunning volle melk aan z(Ju biggen had gevoederd. Een landbouwer te Tilburg, die melk had achtergehouden, werd veroor deeld tot betaling van een geldboete van ƒ2000.-. Een veehouder te Sloten (N.H.). die eveneens melk had achtergehouden, was door den tuchtrechter te Alkmaar veroor deeld tot een boete van /C000-. Dit uit winstbejag gepleegde feit werd echter als zoo ernstig beschouwd, dat het centraal college voor de tuchtrechtspraak ln hooger beroep deze straf verzwaarde tot 7500.-. BENDE JEUGDIGE DIEVEN EN HEL2RS GEARRESTEERD Een rechercheur te Hilversum zag. hoe o*~' vijftal opgeschoten Jongens, die tojj de po litie niet al te gunstig bekend staan, per trein naar Amsterdam gingen, waarbij zij zich de luxe veroorloofden. In de eerste klasse te# reizen. Dit grapje werd den knapen noodlottig, want zij werden in het oog gehouden. Drie van hen, benevens nog drie anderen, zitten thans in de cel, daar zij bleken schuldig te zijn aan een reeks van inbraken, waarbij altijd met behulp van een looper hulzen werden bezocht, waarvan de bewoners afwe zig waren. Twee helers, eveneens Hilversum mers, konden tevens worden aangehouden. UIT DE TRAM GEVALLEN In de Frans Halsstraat te Haarlem is de 25-jarige mej. T. R. dio op het voorbalcon van een tram stond, van den wagen geval len Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij kort daarna is overleden. Frauduleuze Koffiehandel HOOGE STRAF VOOR WINKELIER In den herfst van 1941 achtte de winke lier Jacob Krikke te Klazienaveen-Noord den tijd gekomen om met een flinke partij koffie, welke hij reeds vóór den oorlog had gekocht, zijn grooten slag te slaan. Aan een smokkelaar uit Schoonebeek verkocht hij 180 kg. voor in totaal ƒ4140.—. Ruim een half jaar later kreeg de marechaussee aan wijzingen over deze transactie in handen en de rol, welke K. gespeeld had, werd on derzocht. K. heeft thans terecht moeten staan voor den Inspecteur voor de Prijs- beheersching te Leeuwarden wegens het verhandelen van koffie tegen te hooge prijzen. De inspecteur veroordeelde hem tot een boete van 5000.gelastte sluiting van K-'s inkel tot 20 December 1942 en ver bood hem de uitoefening van het beroep van winkelier gedurende dien tijd. Tevens werd K. veroordeeld tot betaling van pro ces-kosten ten bedrage van ƒ500. DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD Toen het elf-jarige zoontje van den land bouwer J. Bijker, uit Rouveen (O.), Zon dagavond een paard uit de welde zou halen, kwam het kind te vallen en kreeg een trap van het paard op het hoofd. Heden Is het jongetje aan'de gevolgen van het ongeval overleden. GEEN VERGOEDING MEER AAN VERPLICHT VERZEKERDEN VOOR REIS- EN VERBLIJFKOSTEN Voortaan zullen reis- en verblijfkosten, die door verplicht verzekerden ten behoeve van de verkrijging van eenigerlel geneeskundige verzorging worden gemaakt, niet meer door de algemeene ziekenfondsen mogen worden vergoed. Aan verplicht verzekerden, die reeds zoo danige kosten hebben gemaakt in de ver wachting, dat zij deze. uit hoofde van de tot dusver gegolden hebbende usacc, ver goed zouden krijgen, zal alsnog door de al gemeene ziekenfondsen een vergoeding mo gen werden uitgekeerd, na verkregen goed keuring van den commissaris belast met -het toezicht op de ziekenfondsen en onder me- dedeeling. dat dit ln de toekomst niet meer zal geschieden. Dubbel focus brillen zullen tot nader aan kondiging niet meer door de algemeene zie kenfondsen aan verplicht verzekerden mogen worden verstrekt. By aflevering van een bril een verplicht verzekerden dient vooraan een étui voor den prijs van dertien cents be schikbaar te worden gesteld. „DE SCHRIK VAN MAASBRACHT" Voor het Bossche Hof stond gisteren te recht de kippenkoopman G. van M., uit Maasbracht, die door de rechtbank te Roermond twee jaar gevangenisstraf \t-as veroordeeld. De' verdachte was reeds veertien maal veroordeeld en had ver schillende gevangenisstraffen van twee en drie jaar ondergaan. De man stond uitermate slecht aange schreven, waarop ook wel zijn bijnaam „De schrik van Maasbracht" duidde. De advocaat-generaal mr. van Velzen was van oordeel, dat deze man niet meer in de maatschappij thuishoorde en dat de samenleving tegen hem diende te worden beveiligd. Daarbij was spr. van oordeel, dat het tjjd werd het euvel der fietsendiefstallen te Saan bestrijden, ioor uo maximumstraf op te leggen en spr. eischtc deswege een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaar. Over veertien dagen zal het Hof in deze zaak uitspraak doen. INBRAAK IN EEN FABRIEK Een dezer nachten is in een confectiefa briek te Utrecht .ingebroken. De daders hebben zich door* middel van verbreking toegang verschaft tot het fabriekscomplex en voor een groot bedrag aan stoffen ge stolen. Vermist worden verschillende rollen grijs linnen, verscheidene rollen voering en voorts vijftien a twintig heerenpantalons in verschillende dessins en een vrij groot aantal heeren winter- en regenjassen en ocstuums, welke ter keering ln de fabriek aanwezig waren. Het gestolene vertegen woordigt een waarde van duizend guldens. OCTOBER 1912 Het eerste luchtbombardement-^ MILKOFF WERPT BOMMEN OP EEN TURKSCH STATION Balkan 1912 De hek- Eenketel van Europa staat m vuur en vlam. Serven en Montenegrlluen, Grieken en Bulgaren hebben den strijd tegen hun aartsvijanden, de Turksche heerschers, opgeno men. De bergen weerkaatsen het geknal der geweerschoten, geschntdonder rolt over de hoogvlakten en lange rijen vluchtelingen trekken langs de stoffige wegen. Overal worden de Turksche legers teruggedrongen. Do Bulgaren rukken op naar het Oosten, moeten evenwel halt houden voor de Tsjadaltsja- llnle. Adrlanopel, de oude vesting nan de Orient-ex press. wordt ernstig door hen bedreigd. Op een vliegveld achter de Bulgaarsche linies heerscht groote bedrijvigheid. Vooreen primitieve hanger staat een vliegtuig, een wonderlijk sa menstel van zeildoek, span ten en HJnen. Luitenant Mli- koff zit reeds op de bestuur dersplaats. achter hem zijn waarnemer, belde uitgerust met dikke bontjassen en val helmen. Mecaniciens slaan de motor aan. het toestel begint te trillen en als de resnblok- ken zijn weggetrokken, ver heft het zich na een langen aanloop moeizaam ln de lucht. Tusschen de voetch van den waarnemer liggen twee kleine bommen behoed zaam neergevleid In de Ijle morgenlucht zweeft het toestel laag over de voorste linies. Bulgaarsche soldaten wulven met helmen de eerste hulzen van Adrla nopel ln zicht komen, trekt hij het toestel wat op en vliegt honderden meters hoog boven de stad. Een ware pa niek ontstaat ln de straten. Menschen locpen radeloos heen en weer. soldaten vuren ln het wilde weg op den vreemden vogel, die rustig zijn weg vervolgt. Want het doel ligt verder, enkele kilo meters ten Zuiden van de stad. Aan de glimmende spoor rails van de Orient-express ligt het station Kara AgatsJ. De perrons zijn overvol met materiaal en troepen, die bij het motorgerork Ijlings uit elkander stuiver- Plotseling snijdt een scherp gefluit door de lucht. De waarnemer heeft de bommen afgeworpen. Als nietige stip jes tegen den blauwen hemel vallen ze fluitend omlaag, midden op de volle perrons. Loodsen forten ln, gewon den kennen en vergeefs trachten de officieren de or de te herstellen. Hoog ln de luoht zweeft het toeBtcl lang zaam verder. By zijn terugkeer wacht een dichte drom militaire at tachés en Journalisten luite nant Mllkoff op. De eerste bom I Een sensatie voor de wereldpers! Alle bladen bren gen voorspellingen omtrent het toekomstig gebruik van het luchtwapen. Voorspellin gen. die werkelijkheid z(|n geworden. Jn den Wereldoor log sulsden reeds tallooze bommen van zwaar kaliber omlaag. Thans brengen hon derden vliegtuigen dag en nacht hun doodelijken last door het fel omstreden lucht ruim. slechts dertig Jaren na die eenzame vlucht van een Bulgaarschen vliegenier. ZIJN VRIEND UIT DE CEL GEHAALD Op 11 Mei van het vorig jaar was te Weert een zekere S- op het politiebureau ingesloten, daar hij weigerde zijn Persoons bewijs te laten zien. Zjjn vriend, die evenals de arrestant nog al wat had gedronken, haalde toen het stoute stukje uit. het politiebureau binnen te sluipen, de deur van de cel waarin S. zat te forceer en en den arrestant ln vrijheid tc stellen. Uiteraard bleef deze daad niet ongestraft en de rechtbank te Roermond had den waaghals, den vertegenwoordiger P. Kn., gestraft met drie weken gevangenisstraf. Op 26 October heeft de vertegenwoordiger die van dit vonnis in appèl was gegaan, te rechtgestaan voor het Bossche Hof. De ad vocaat-generaal eischte toen 75.boete. Het Hof hoeft in deze zaak gisteren uit spraak gedaan en den man tot deze boete veroordeeld. Vooral nu de winter nadert en de vraag naar klompen bijzonder groot is, maken verschillende kooplieden misbruik van de omstandigheden, door dit houten schoeisel tegen veel te hooge prijzen te verkoopen. De Economische recherche te Hilversum houdt daarom een intensieve contróle op dezen handel. Tegen verschillende hande laren, die honderden procenten winst maakten, is proces-verbaal opgemaakt ter wijl de partijen klompen ln beslag werden genomen. DUIZEND POND BOTER GESTOLEN Dezer dagen is ingebroken ln een zuivel fabriek te Utrecht. Vermist worden enkele tonnen boter, verder een aantal groote kluiten en pakje6 boter tot een gezamenlijk gewicht van ruim duizend pond. INBRAAK TE HILVERSUM OPGELOST Dezer dagen werd in bet filiaal der coöperatie „Help u zelf" aan de Hilverts- weg te Hilversum een brutale inbraak ge pleegd, waarbij o.m. 350 kilo suiker, 272 pakjes boter en vet, meer dan 1100 pakjes sigaretten en een hoeveelheid rijst werd gestolen. De recherche heeft thans den da der dezer inbraak, een 30-jarigen timmer man uit de Bakkerstraat, welen te arres teeren. De man heeft een bekentenis afge legd en ook aangegeven waar de buit was verkocht. De goederen waren reeds ln den zwarten handel beland en hoewel reeds in verschillende handen, kon een groot deel van het gestolene worden opgespoord. ■«DOOR VLIEGWIEL GEGREPEN Te 's-Hgrtogenbosch is gisteren de ar beider M. Wijgergangs uit Rosmalen, die werkzaam was in een graanmaaldenj aan de Tramkade, door een vliegwiel gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. MEISJE OVERREDEN Het vierjarig dochtertje Anna Kort te Odoorn geraakte onder een boerenwagen van den landbouwer B. aldaar. Het kind werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Emm en vervoerd, alwaar fiet eenigen tijd later aan de verwondingen is bezweken. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het kantoor van den kolenhandelaar S. den Noorderweg te Hilversum. De bult 'i acht opplakvellen met totaal sao broxicistoffenboxmcn. een oiuital coupu res. ter waarde van 400 eenheden brand stoffen, benevens ruim 150 losse kolenbon- De afd. Visch van het Voorlichtingsbu reau van den Voedingsraad schrift het vol gende: Zeevisch Is voedzaam, smakelijk en dlstri- butlevrlj, allemaal eigenschappen, die thans veel aftrek gerandeeren. Men bedenke ech ter. dat de vangsten door de huidige bij zondere omstandigheden veel kleiner zijn dan ln normale jaren, terwijl de vraag enorm veel grooter ls. Het behoeft daar om niet te verwonderen, dat sommige stre ken van ons land momenteel geheel van visch verstoken blijven en het ln de groote steden, waarheen evenwel vrij belangrijke kwanta worden verzonden, mondjesmaat !s. Heeft men echter visch kunnen koopen. dan staat men voor de moeilijkheid hóe men ze kan bereiden. Bakken en stoven kost vet en boter, twee artikelen waarmee men uiterst zuinig moet zjjn. wy willen er daarom op wijzen, dat men zeevisch ook heel goed kan koken. Al ls gestoofde visch door velen meer begeerd dan gekookte, men kan er van overtuigd zijn. dat een smake lijk en voedzaam gerecht op tafel wordt gebracht. Een voorbeeld van visch koken ln den vorm van een recept laten wij hieron der volgen. Bot of schol met tomatensaus. 1 kg. bot of schol. liter water, wat taptemelk. 35 gr. bloem of ge mengd meel, boter, kg. versche tomaten of tj blikje tomatenpuree, ul. peterselie en zout. Het water aan den kook brengen. De visch schoonmaken, wasschen en ln het kokend water met wat zout vlug gaar ko ken. Kooktijd 6 0 8 minuten. Voor de saus. de tomaten met de krulden ln 15 minuten gaar kóken (of tn wat vet of boter gaar smoren) en het visch water met wat tapte melk toevoegen. Het geheel zeven en het vocht binden met de aangemengde bloem. Vlak voor het opdienen, wat fijn gehakte peterselie en zoo mogelijk een stukje bo ter door de saus roeren. Natuuriyk kan visch op nog tel van an dere manleren worden klaargemaakt. Wie over de bereiding van vrywel alle ln ons land aangevoerde vlsch-soorten nader inge licht wil worden, schryve aan de afdeeling Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad. Trawlcrkade 41. IJmuiden. Men slulte vljfj cent aan postzegels b(J voor de toezending van recepten. Controleer Uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld. ATHLET1EK EEN NOODKREET Ruim 500.000 kinderen zyn, blijkens een verklaring, verstrekt door den Hoofdinspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding, den heer R. IJzer, van de meest noodzakelijke opvoeding verstoken gebleven De beteekenis van deze verklaring wijst op den enormen achterstand, welke op dit gebied in ons land bestaat, en houdt gelijk tijdig in, dat er met alle middelen naar ge streefd dient te worden daarin verbetering te brengen. Wat bij bedoelde verklaring niet werd aangegeven is het nog grootet aantal niet- leerplichtigen, dat toch ook van behoorlij ke lichamelijke opvoeding verstoken blijft. De bestaande gymnastiekverenigingen mo gen van beide groepen weliswaar ca. 7IL800 leden opvangen, feitelijk zinkt dit aantal in het niet bij de groote massa niet-turnen- den. De door den heer IJzer genoemde achter stand behoeft geen nadere toelichting en wij houden ons overtuigd van het feit, dat door ieder het belang van lichamelijke op voeding wordt ingezien. Het N.G.V. en de aangesloten verenigin gen blijven voortgaan door de daad propa ganda te maken voor de Lichamelijke Op- voedine en wij zijn overtuigd dat gedaan wordt wat in het belang van de lichame lijke volksopvoeding mogelijk is. Niettemin is er een geweldige achterstand en komt onze jeugd nog wel iets te kort. SPORTSNUFJES Tonny Bylandt in Duitschland. Voor een uitverkocht huis werden Zondag jl. ln het Kaiserbad te München—Gladbach' zwemwedstrijden voor dames gehouden, waaraan Tonny Bylandt uit Hilversum deelnam en tevens de in Nederland wonen de Duitsche zwemster Erna Westhelle. Bel den hielden zich uitstekend. Tonny Bylandt won den 200 nieter schoolslag ln 3 min. 1.2 sec. voor het Krefelder meisje Classen, dat 3 min. .3.6 sec. noteerde. Erna Westhelle die voor de organiseerende club Undlne uitkwam, toonde zich een klasse apart en won den 100 meter rugslag met grooten voorsprong in 1 min. 16.9 sec. Neemr AKKER RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 11 NOVEMBER 1942 Hilversum I, 415,5 >L 7 ia Kianxen tan aicntny (gr.) 7.30 Blto: Nieuwsber. 7.40 Tusschen opstaan en ont- byten (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 De Negende, lez. 8.50 Berlijnscb Opera Ork. (gr.) 9.00 Bekende Melodieën, (gr.) 930 Spiegel van den dag (opn.) 940 Bekende melodieën (gr 10.00 Het Vaudeville ork. soliste en mannenkoor (opn.) 10.30 Report. 10.45 Gerard van Krevelen en zijn ork. en solist. 11.30 Planovoordr. 12.00 'Alm. 12.05 Dick WiUebrandts en zijn dansork. 12.45 B.N O. Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 De Melodisten en solist en gram. 14.00 Van bergen en lage landen, gevar progr. 16.45 B.N.O. Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.00 Orgelconc. 17.30 Reportage. 18.00 Mees ters van het „Bel Ganto" operaconc. 19.00 Wat niet in de krant staat. IV. Vanaf 10.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Arne Hülphers c-n zijn ork. (gr.) 19.30 B.N.O., Nieuwsber. 19.40 B.N.O. Zakelijk praatje over den landbouw. 19.50 Inkeer voor den spiegel, klankb. 20.15 Het Omroep- Symphonieork. en soliste. 21.45 B.N.O. Nieuwsber. ••22.00 In sprookjesland (gr.) 23.00—24.00 Rhylhmische Avondfinale (gr.) Hilversum II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7,50 Sportn. 8.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 8.15 Vijftien vroolljke min. (gr 8 30 B.N.O. Nieuwsber. 8.40 Viool en piano (gr.) 9.00 Amusementsork. (opn.) 9-16 Voor de huisvrouw. 9.30 Amusementsork. (opn.) 10.00 Godsd. ultz. 10.40 Symphonle ork. (gr.) 11.00 Voor de kleuters 11.20 Kin derkoor „Bel Canto" (gr.) 11.30 Disco-Varié- té (gr.) 12.30 Progr.-overz. 12 35 Pianovoor dracht (gr.) 12 45 B.N O. Nieuws- en zake lijke bc-r. 13.00 Landbouwreport. 1315 Het groote Omroepork. en solist. 14.00 Godsd. uitz. 14.30 Zang met plgnobegel. en plano voordr. 15.30 Van vrouw tot vrouw. 15.45 Wiener Bohème ork. .(gr.) 16.00 Pinano en zang met pianobegel. 16.45 B.N.O. Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.00 Voor de Jeugd. 18.15 Marschen en marschliederen (gr.) 18.30 B.N.O. Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O. Brabantsch praatje. 19.00 Saxoioonsoli (gr.) Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Pen sion 't Stekeltje, luLstersp. 19.30 Vreugde en arbeid, gevar progr. 20.30 Snaren trillen (ar.) 20.55 Vreugde en arbeid, gevar. pro gr. 21.45 B.N.O, Nieuwsber. 22.00 B.N.O. Politiek praatje. 22.10 Avondwüd. 22,20— 24.00 Zie Hilv. I. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 10 Nov. 16.57 u. tot 11 Nov. 7.52 u. Maan: 10 Nov. 10.55, ond. 10 Nov. 1940 u. Het geheim van de Rood-steenen schuur ROMAN VAN EMMA HOOGWERF 18. Het ding is nu wel niet zoo stevig als de Moerdijk, maar toch zal het ons nog wel houden. De rivier is daar niet breed en ik geloof ook niet diep en in het ergste geval kan ik altyd nog zwemmen. Dus. we zullen het er maar op wagen. Eddie. Maar. toen ze al n-"t den eenen voet op de wiebelende plank van de brug stond, hoorde ze wielgeratel op den weg aan den overkant en zoo on derscheidde ze vaag tusschen de hoo rnen en struiken door het dogkarretje, dat haar naar De Roodsteenen Schuur had gebracht. Jeanne stond stil. Als Reinier haar nu eens helpen wilde, zou tlit een uit komst zijn. Hij kon toch moeilijk wei geren om zijn broertje naar huis te rij den Het was nu de vraag, of de licha melijke verlichting, die zijn bijstand zou schenken, opwoog tegen de verne dering van het vragen? Neen. dit vond zij toch eigenlijk niet. Gedurende een week waren die twee nu al op vijandigen voet. Als zij Rei nier ontmoette in het huis. of in den tuin. dan had ze hem totaal genegeerd. Zonder cenigc vriendschappelijke toe- naderirg te toonen, was hij toch wel wat beleefder geworden in zijn hou ding tegenover haar. Maar hij had haar te zeer beleedigd, Of hij nu een neef was, of géén neef, ze wilde niets meer met hem te maken hebben! Ze ging nog een paar passen verder over de brug, maar hoorde hem schreeuwen: Terug terug!.Hoe komt u er bij om die bouwvallige brug te ver trouwen? Is die dan niet veilig? VeiligHet hout is geheel vergaan! Ziet u dat dan niet? Er heeft een bordje naast gestaan, om de men schen te waarschuwen voor het gevaar: maar door den storm van vannacht zal het omgewaaid zyn. Maar. Terug! We kunnen dit alles be spreken, als u veilig op den oever staat. Maar zou Eddie er dan niet over kunnen? Hy heeft zijn voet bezeerd en ik zou graag hebben, dat u hem naar huis reedt. Hij is toch maar zoo licht! Ik zou er mijn hond nog niet op vertrouwen. Wilt u het kind dun dood hebben? Met een zucht van verlichting keerde Jeanne zich om en liep terug. Toen zij weer op den oever stond, riep hy: Moet u het kind dragen? Kan hy dan niet loopen? Zyn voet doet hem zoo'n pijn; daarom wilde Ik er hem over dragen; dat u hem kon meenemen. Edcie klemde zich steeds krampach tiger aan haar vast. Is u van plan, hem heel den weg naar luis te dragen? I moet wel, als u mij niet de brug Iaat c versteken. Neen, dat wil ik zeker niet. Ik heb geen list om uw dood op mijn geweten ie hebben. Een zeventig meter verder op is'een doorwaadbare plaats. Als u het k nd zoo ver dragen kunt, zal ik het kornet halen. Dit was ook verreweg het beste, wat er in de gegeven omstandigheden kon gedaan worden en Jeanne verzette zich hier niet tegen; maar Eddie wel. Toen ze de plaats bereikte, die Rei nier bedoeld had. kwam de jonge man er door gewaad; maar het kind fluister de haar in: O, Jeanne, laat mij toch niet gaan. Draag mij liever zelf. Ik zal niet zwaar zijn. Ik zal mij licht houden; of ik wil zelf -vel locpen. Toe, Jeanne, Jean ne! Wat heeft het kind toch? vroeg Reinier ongeduldig. Denkt hij, dat ik hem pijn zal doen? Hij is heel licht verschrikt. Intusschen nart» hij Eddie van haar over, zette hem pp den anderen oever in het gras en keek toen naar haar: Hoe moet het nu met u? Is u van plan, den weg door 't veld te volgen, of zal ik er u ook over dragen? De geest van verzet in Jeanne was gewekt cn vol waardigheid antwoordde zij: Ik loop liever. Zooals u wilt," natuurlijk! O. ga toch niet weg, Jeanne. Ga met mij mee! Toe, lieve, lieve Jeanne. Zijn broer keek met verwondering en afkeuring naar hem, terwijl hij zich achterover in het gras liet vallen. Maar Jeanne's besluit was aan het wankelen gebracht. Denkt u, datumy erg zwaar zoudt vinden, als u mij er. net als Eddie overdroeg? vroeg ze langzaam. Ik denk, dat het best zal gaan. Er volgde weer een pauze. Het is zaak, om maar zoo gauw mogelijk thuis te komen, is 't niet? vroeg zij met oen lichte huivering. Meer behoefde zij iniet zeggen; hy waadde andermaal door de rivier, ter wijl het water tegen zijn leeren slob kousen spatte. Hij pakte haar op. (Woxdt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2