GÉ Nederland op jeugdherberggebied practisch op de tweede plaats Bespoediging van laden en lossen AMERSFOORTSCHE COr'R*NT ZATERDAG 21 NOVEMBER 1942 Plannen tot oprichting van een Europeesch Verbond Over de Europeesehe samenwerking die in de toekomst op het gebied van jeugd herbergen r-ai bestnon, heeft de gemach tigde voor het Jeugdherbergwczen in Ne derland. de heer G, A van Dieren, die heeft deelgenomen aan liet te Weencn ge houden congres, waarop het groote Euro peesehe Jeugdverbond werd gesticht het een en ander verteld. Op dit internationale congres waren vertegenwoordigers bijeen van de nationale jeugdorganisaties uit Duitschland, Italië, Nederland, Vlaanderen, Denemarken, Noorwegen,. Spanje, Kroatië, Roemenië. Slowakije, Bulgarije, Finland en Hongarije. De heer van Dieren vertelde, dat een aantal werkcommissles waren gevormd, die richtlijnen opgesteld hebben om op bepaal de gebieden tot Europeeschc samenwerking te komen. Er was een werkgemeenschap voor pers, film cn radio, voor sport, jeugd recht. landdienst, vakonderwijs enz zoo waren cr in totaal vijftien commissies ge vormd. Dc heer v. Dieren maakte deel uit van de Werkgemeenschap-tehuizen voor dc jeugd. Zeer tot zijn voldoening had hij kun nen constateeren, dat ons land op Jeugd- herbergebicd in Europa practisch de twee de plaats inneemt. Met is wel merkwaardig, zei hij, dat alleen In de Germaansche lan den gesproken kan worden van een jeugd herberg beweging. Daaruit blijkt weer de typisch-Germaansche lust tot wandelen cn trekken. In Italië leent men echter .wel de casa "di colonia, dit zijn vaeantietehyizen van do jeugdorganisatie, ieder met een capaciteit van tusschen de 200 en 500 bedden, waarin jongens en meisjes die het noodig hebben, een week of drie onder goede leiding hun vacantle kunnen genieten En vooral de fa- brieksjeugd komt voor uitzending naar de vacantlckolonies in aanmerking. Het echte trekken kent men er echter niet. In de Ro- maansche landen en op den Balkan koes tert men thans ernstige plannen om na den oorlog zoo spoedig mogelijk den opbouw van een jcugdhcrbergnct ten uitvoer te brengen en het spreekt vanzelf, dat de er varing, in andere landen opgedaan, daarbij dankbaar zal worden gebruikt. Het voorstel van den Italiagnschen afge vaardigde. om tot een permanente uitwis seling van ervaringen en gedachten te ko men. aanvaardde de werkgemeenschap dan ook mei volledige instemming. Ook het Ne derlandsche initiatief, om over te gaan tot de stichting van een Europeesch Jeugd- herbergverbond werd hartelijk toegejuicht. In de toekomst zullen dan de verschillende jeugdherbereorganisaties van Europa con tact met elkaar onderhouden op technisch en zakelijk gebied. De definitieve plannen voor dit Europeesch Jcugdhcrbergverbond zullen nog nader worden uitgewerkt. Verschillende landen bezitten r.og geen enkele jeugdherberg en dit was voor den Dultschën afgevaardigde aanleiding, voor le stellen, de Dnitschc jcugdherbergorganisa- tie het recht te geven. In ieder aangesloten land een model-jeugdherberg te bouwen, die dan Duitsch eigendom blijft, terwijl W.A. MOET ALTIJD KLAAR STAAN VOOR DEN LEIDER Woensdagmiddag heeft de commandant <ler W A., mr. A. J. Zq^dervan. in gezel schap van het hoofd van de afdcelmg vor ming der W.A., banleider J. J. v. d. Hout, tijdens zijn inspectiereis door Noord-Bra bant en Zeeland. Tilburg bezocht. Onmiddellijk nadat mr. Zondervan het heerbankwortier aan een inspectie had on derworpen, word de reis voortgezet naar Goes waar hij de oefening gadesloeg van het plaatselijk W.A.-onderdeel. In een toe spraak tot zijn weermannen wees de com mandant erop, dot, van de W.A. mot alle middelen een formatie zal worden gemaakt, die altijd klaar zal staan, wanneer dc leider haar noodig heeft. Den volgende dag werden in Zeeuwsch- Vlaandercn familieleden bezocht van W.A.- mannen. die hij Engelsche bomaanvallen op Zeeland werden gedood. Nadat de commandant in Middelburg een kameraad had bezocht, die bij een derge- lijken bomaanval was gewond, werden des avonds de W.A.-manncn van Walcheren te Vlisslngen toegesproken. Mr. Zondervan legde er den nadruk op. daf juist nu alle weermannen zich zooveel mogelijk in uni form moeten vertooncn en met alle kracht moeten werken om vriend en vijand duide lijk te maken, dat zij :ils trouwe mannen rond den leider geschaard staan. Dit moge vooral in kleinere plaatsen moeilijk zijn, daar staat tegenover dat juist daar de trouwste kerels worden gevormd. Na deze toespraak vertrok dc commandant naar Goes, waor werd overnacht. Dank zij de activiteit der Zwolsche ge meentepolitie. is het thans gelukt opnieuw een aantal spoorwegdiefstallen op te hel deren en de daders, alsmede de helers, te achterhalen. Het waren allen rangeerders, werkzaam op het rangeerterrein der Ned. Spoorwegen, station Zwolle. Alle mogelijke artikelen, doch hoofdzakelijk consumptie waren, werden uit de spoorwagens wegge nomen. Sommigen gebruikten ze zelf. ande re.. .kochten het gestolene tegen hooge prijzen. Tegen de schuldigen :s proces-ver baal opgemaakt, terwijl zij in hun betrek king werden geschorst in afwachting van nadere beslissingen. Jarenlang rheumatiek en ischias. „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig rheumatick 1 en ischias, dat ik tteeds in den herfst cn het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw OviaUjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Otoaltjcs ten zeerste aan bevelen." Bij rbeumatick, ischias, spit, verkoud hcid, griep,zenuw cn hoofdpijn helpen deOvaalijcs van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen «<hidcli|kcn invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Tri.n.ml Artnlichip, KMSivttda 171, Amiterdan anderzijds het betrokken land*>p iedere ge- wenschte plaats in Duitschland grond ter beschikking krijgt, om daar een eigen jeugdherberg te bouwen. Ook dit voorstel werd gaarna aanvaard, zeide de heer van Dieren en dc Nederlandsche Jeugdherberg centrale zal dus na den oorlog niet alleen over Nederland een dicht net van jeugd herbergen bouwen, maar zich ook voor de vraag gesteld zien. waar zij In Duitschland haar eigen Nederlandsche jeugdherberg wil s u enten. De jeugdherberg die in AmersfoorP zal worden gebouwd, valt geheel buiten deze, regeling. Deze is een geschenk van de Duit- sche jeugd aan de Nederlandsche jeugd en gaat in eigendom over aan de Nederland sche Jeugdherbergcentrale. Op het congres zoo besloot dc heer van Dieren kreeg ik van alle kanten te hooren, dat m.en na den oorlog gaarne ons vaderland zal bezoeken en het zal tot de voornaamste taken van het Europeesch Jeugdherbergverbond behooren, te zorgen voor een regelmatige uitwisseling van de Jeugd aller Europeesehe landen. Dat zal een wezenlijke bijdrage zijn tot dc eenheid en de samenwerking van Europa Voor Neder land komt het erop aan. zijn voorname plaats in het jeugdherbergwerk te hand haven en zich gereed te maken de buiten- landsche jeugd op waardige wijze te ont vangen. DE LANGEMARCK OPLEIDING Ten onrechte beschouwen velen het Lan- gemarck-Studium als een school, veel meei zou men het een opvoedingsinstituut kun- Wuar begaafdheid en karakter als voor naamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet wor den gehouden. Daarnaast wil het Lange- marck-Studium zijn leerlingen niet slechts een typische vakopleiding geven, doch veel meer een algemeen wetenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toegerust met ee.-i perfecte be roepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Lan- gemarck-opleiding omval daarom naast de normale vakken als wiskunde, geschiede nis enz. een intensieve sportbeoefening en een uitgebreide cultureele en karakterlljke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's door het maken van reizen, door het tïstiek kunnen en door den gemeenschap- pelijken omgang in het internaat geduren de den geheelen opleidingstijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van ge hoorzamen en leiden leert de Langemarck- studenf daar de gemeenschep als hoogste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uit slaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door onverbrekelijke ban den met het Langemarck-Sludlum verbon den blijven, daar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op ejk oogenbllk van zijn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor wel ke het leven hem plaatst. Veel offerende handen maken liet Winterhulp werk licht. Giro 5553. DE KAMERAADSCHAPSEOND DE EENIG OFFICIEELE ERKENDE VER. VAN POLITIEAMBTENAREN Kort na dc Mei-dagen van 1940 werd in het algemeen het besef in ons land levendig, dat meer eenheid op velerlei gebied wenschelijk, zooal niet noodza kelijk, was. Vanzelfsprekend werd dit ook gevoeld in de Nederlandsche poli tiekringen. En zoo ontstond op 18 Juli 15H0 op initiatief van den voorzitter var den Algem. Nederl. Politiebond de Ceiv trale Polilie-Federatie, welke omvatte de zeven groote landelijke politievak- vereenigingen. Op 8 November 1941 nam de gevol machtigde voor de reorganisatie van de N.P. een belangrijk besluit, waarby le. bij de C.P.F. een nieuw bestuur werd benoemd, 2e. aan alle politievereenigingen, onge acht welk doel zij nastreefden, den last werd gegeven, dat zij bij de C.p.F. dien den toe te treden. 3e. aan de C.P.IJ. 'de opdracht werd ver strekt te trachten zoo spoedig doenlijk den federatieven vorm te verlaten en te worden tot één bond. omvattende al len, die deel uitmaken van de Ned. po litie. ongeacht hun rang of diensttak. Als uitdrukkelijke voorwaarde werd hieraan nog verbonden, dat er zorg voor gedragen diende te worden, dat de rechten, welke de leden van hun onder scheidene vereenigingen genoten, niet mochten worden aangetast. Op 1 Januari 1943 zullen de Huish. Reglementen in werking treden en zal de Kameraadschapsbond alle Neder landsche politie-ambenaren omvatten. Helaas zijn de begrippen waaraan de woorden kameraad en kameraadschap uitdrukking geven, vaak vertroebeld door het feit, dat de politiek zich hier van bediende. Uitdrukkelijk kan hier verklaard worden, dat de kameraad schapsbond deze woorden echter in hun zuivere en werkelijke beteekenis wenscht te zien. Hierdoor geeft de naam Kameraadschapsbond ook uiterlijk zui ver weer. wat innerlijk in hem leeft. De Kameraadschapsbond is de eenige officieel erkende vereeniging van poli tie-ambtenaren en. staat rechtstreeks onder diensttoezieht. Hij staat verder onafhankelijk van eenig ander toezicht, is dus ook niet aangesloten bij het Ne derl. Arbeidsfront. Met recht kan ge zegd worden: de politie is baas in eigen huis. De Kameraadschapsbond wordt be stuurd krachtens het leidersbeginsel door den Bondsleider, die zich in de uitoefening van zijn taak doet bijstaan door een bestuursraad en leen bonds raad. Het bondsbureau van den Kameraad schapsbond is gevestigd te Den.-Has i, Koninginnegracht 104, alwaar de vel schillende diensten zijn ondergebracht; Het officieel orgaan van den Kam v raadschapsbond is het orgaan „De N f derlandsche Politie", hetwelk twee ma A per maand verschijnt. UITZENDING VOOR BINNENSCHIPPERS Met ingang van heden is de uitzending voor binnenschippers, welke tot nu toe iederen Zaterdagmiddag om 17.00 uur werd verzorgd, voortaan in de ochtenduren te be luisteren en wel van 8.15—8.30 uur over den zender Hilversum II. LAADPLOEGEN DOOR BURGEMEESTERS SAMENGESTELD Ter uitvoering van artikel 4 van de Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 19 October 1942 ter bespoediging van het la den en lossen bij het spoorweg- en binnen- scheepvaartverkeer is in de Ned. Staats courant een besluit verschenen van de Se cretarissen-generaal van de Departementen van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken. De laadploegen welke de vervoerder kan verlangen, wanneer de laad- of lostermijn dreigt te worden overschre den, worden gevormd uit hen. die zich daartoe vrijwillig melden, hen, die daartoe op grond van hun dienstver- houding tegenover de gemeente ver plicht zijn (de gemeentewerklieden), hen, die krachtens het bepaalde in de verordening 42r1941, betreffende de ver plichting tot het verrichten van dien sten, daartoe verplicht zijn. Krachfens artikel 3 van de verordening stellen de burgemeesters de ploegen samen in overeenstemming met het gewestelijk arbeidsbureau. Blijkens bovenbedoeld besluit wordt het aantal personen waaruit de ploegen zullen beslaan, bepaald door den burgemeester In overleg met den betrokken stationchef of bevrachtingscommissaris. De diensten kun nen per etmaal gedurende ten hoogste zes uren en gedurende niet meer dan drie ach tereenvolgende dagen worden gevorderd. De diensten moeten ook op Zon- en feest dagen worden verricht. Optreden op bevel van den burgemeester. De ploeg zal moeten optreden, wan neer de burgemeester het bevel geeft, hetgeen hij zal geven, indien de ver voerder de ploeg verlangt. Ten behoeve van het binnenscheepvaart- verkeer stelt de burgemeester de ploeg slechts ter beschikking, Indien de be- yrachtingscommissaris dit eveneens wenscht. Er worde er aan herinnerd, dat men, bij het niet voldoen aan een bevel van den burgemeester zich blootstelt aan een strafvervolging. Hun, die in een ploeg werkzaam zijn op grond van de Verorde ning 42'1941 kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar worden opgelegd. De vergoedingen voor de los- en laad- werkzaamheden worden door den burge meester in overeenstemming met den ge machtigde voor den arbeid bepaald en uit betaald. De rechten van den vervoerder. De vervoerder kan de geloste goederen doen opslaan en in bewaring geven voor rekening van den rechthebbende, aldus be paalt de Verordening. Indien zulks noodig mocht zijn. zullen de opslagruimten kunnen worden gevorderd, op grond van bet «tjgemgani y.orderings- bgfagL Op verzoek van den vervoerder kan de burgemeester na vier weken tot verkoop der goederen overgaan, Bederfelijke goede ren en goederen met geringe waarde kun nen onmiddellijk worden verkocht. De op brengst van den verkoop wordt na aftrek van de vracht en alle kosten ter beschik king van den rechthebbende gesteld. De vervoerder is alleen aansprakelijk voor opzet en grove schuld. Dc belangheb benden worden er daarom met nadruk op gewezen, dat zij goed zullen doen, zorg »c dragen, dat het in- en uitladen binnen dc voorgeschreven termijnen geschiedt. Dit Is nief alleen een belang van dengene, voor wiens rekening en risico de ploegen zouden moeten optreden, maar zulks is ook het be lang van de arbeiders, die bij tijdige lading en lossing niet tot het verrichten van bur gerlijke diensten behoeven te worden ver plicht. NOG JUIST BIJTIJDS GERED Tc 's Herlogenbosch brak een dezer avon den brand uit in een benedenwoning aai dc Kuipertjeswal, bewoond door de familie L. Buren, die rook uit de woning zagen ko men en kindergeschrei hoorden, snelden onmiddellijk toe. Toen zij in de woning wa ren binnengedrongen zagen zij dat een dicht bij de brundc-nde kachel slaand kin- derk kantje hnd vlam gevat en in brand stond Het vuur had zich medegedeeld eon daarnaast geplaatste wieg. De belde kinderen van anderhalf en een halt jaar den in doodsgevaar. De hulp kwam dan ook juist op tijd en de kinderen, die inmiddels reeds door den rook bewusteloos waren ge raakt. konden in veiligheid worden ge bracht. Met een aantal brandbluschapparaten van oen nabiigelcgen fabriek trachtte men het vuur tc biusschen, hetgeen echter niet ge lukte. Eerst toen de brandweer verscheen, kon volledig succes behaald worden. Intusschen was vrijwel de geheele bene denwoning uitgebrand. Van het meubilair kon door de buren nog het een en ander in veiligheid worden gebracht. Off. Landbouwmededeefingen voor de Provincie Utrecht LOOXFLOKGERS. Ten behoeve van. het scheuren van gras land wordt do aandacht van belangheb benden gevestigd op onderstaande lijst van Loonploegers. Naam, adres en woonplaats van den ploe ger. ploegt met: A. van Amstel, Tolakkerweg 215, Maar tensdijk. trekker; G. W. Bakker. W. 2. Wa- verveen post MUdrccht. trekker; A. Bennekom, B. 27. TJ1 en 't Waal. trekker: J, W. v. d. Brink. Langestraat 72. Barne- veld, trekker; Coöp. „de Samenwerking" te Hooglanderveen, trekker en paard; H. T. van Dijk, Overherg D. 25. Amevongen, trekker; Joh, van Dijk. Overberg D.25. Amerongen, trekker; W. van Essen, Overberg D- 4, Lccrsum. trekker; Gebr. v. d. Kemp, Mo lenweg 37, Voorthulzen, trekker; E. Kok. Ie. Heezerlaantje 58, Soest, trekker er paard: G. van Laar. Rijndijk A. 5. Ame rongen. paard; J. Laros, Mlddelbuurt- A. 72. Vcenendaal, trekker: D. Lodder. Wetering straat 18. Rhenen, trekker; W. v. d. Meent. Tolakkorweg 82. Maartensdijk, trekker; G. W. Meyerluk, Gezichtslaan 276, Maartens dijk. trekker: G. van Putten. Postweg G. 26. Lcusden. trekker; W. van Rossenberg, Schou dermantel 17. Bunnlk. trekker: N. van Vul pen. Rijksstraatweg B. 127, Leersum. trek ker: J. Waayenberg, Hessenweg 8. Barne- veld. trekker; Jac. Westeneng, Nleuwstraat 719. Woudenberg, trekker; K. van Wielin gen. Hoofdweg 10 Wijk 5, Wllnis. trekker: M. van Woudenberg, Romselaar H. 10, Leus den. trekker: N. W. Wijnen. Engwcg 50. Drlebergen-R.. trekker: J. v. d. Zaan. Veld- zljde W. VI—No. 14 a.. Wllnis. paard: J. van Eek. No. 96. Laag Nieuwkoop, paard; J. Oskam, No. 206, Loplk, paard; C. Schou ten, No. 147. Loplk. paard: A. de Lange. W. 5., Vlnkeveen-Waverveen, paard: Gebr. Peek. Provlnclaleweg, Odljk. paaTd; Fa. Fol- mer en Pennekamp, Hondsenelleboog. Vce nendaal. paard; C. H. de Raadt. Oostka naaldijk. Maarssen. paard: Jac. van Elk. Dorp. Zegveld, paard; E. Benschop. C. 46, Nederhorst den Berg, paard; J. Slootweg, Sloterweg, Haarlemmermeer, trekker; H. Verschoor. Rietvinkstraat; 35. Badhoevedorp. trekker; Fa. M. v. d. Vaart, grasdrogerij, Noorden (Z.H.), trekker: Fa. v. Vliet en Groeneweg, Dorp. Wllnis. paard; J. Slooft, No. 154, Benschop, paard; J. van Essen. ..Broekhuisje". Woudenberg, paard: A. C. Hoogland. Horsterstraat. Hamersveld, paard; J. Donselaar, Berkenzand A. 174. Maam, paard: L. M. Kolff, Oost Vechtdljk. Vree land. paard; Wed. J.« M. Miltenburg. 0.28. Weespercarspel. paard: Gebr. v. Laar, Cune- rnweg 106. Rhenen. paard: Wed. P. M. van Dijk, IJsselsteln, paard: D. Hqlnccke. Nieu- wendljk. Loosdrecht. paard: A. Spelt. Derde Bedijking. Mijdrecht, paard: J. Meerveld, Achterstraat. Woudenberg, paard; P. v. d. Linden, Hoogstraat A. 48, Montfoort. paard: G. van Rooyen, Gem. Harmeien. Rcyerscop. paard; F. Frltschy, 't Gein Noord 56. Ab coude. paard; T. van Gent. Munnlkenweg D. 154. Renswoude, paard; H. van Wevcr- wljk. Oudenrijn, post de Meern. paard; D. Hendriks te Montfoort. paard; C. J. A. Oostveen. Rijksstraatweg 134. de Meera, paard: C. J. Nell, Binnendijk A. 34, Har- melen. paard: J. S. van Kats. Cabouw B.10. Post Schoonhoven, paard: J. v. d. Legemaat, Heetveld, Lensden, trekker: T. de Bruin. Lo- plkerkapel 47. Loplk, paard: C. H. Ben schop, Blokland. Wllleskop. paard: N. C. van Schaick. Harmelerwaard. Harmeien, paard: Th. M. v, Oosterom. W. 6. No. 10. Wllnis. paard: Wed. J. van Lint, Loplk- kapel 8. Loplk. paard; T. Bosch, Lopikka- pel 73. Loplk, panrd: A. van Kat. Cabouw. paard; Wed. J. Wllllgenburg, Benschop, paard; J. van Kooten. Hoogstraat B. 7, Montfoort. paard; J. Blokland. Blonkland. Wllleskop. paard: C. G. Vlooswljk, Llnscho- ten, Snelrewaard. paard; J. Dlrksen, Rijks straatweg. Renswoude, paard: Wed. H. Schep. No. 100, Loplk. paard; G. van Leeuwen. Holl. Rading West 3, Achttlenh,, paard; C. de Gooyer. B. 100. Kockengen. paard: J. van Vuuren, Houdljk. Kamerlk, post Woerden, pnard; A van Rossum. Vlnkeveen- Wnvervcen. p. Mijdrecht, trekker; W. Meer veld, „Snldctelaar", Woudenberg, paard, voor de Provincie Utrecht. Dc Produetlecommlssnrls Keuringen voorde WaffenSS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de IVaffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland tc vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 22.11.42: 10,00 uur, A'dam, School, Iepenweg. 23.11.42: 11.00 Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 24 11.42: 10.00 u., Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 25.11.42: 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. voor U en da 1- Uwen I Dekt U daarom op gunstige IB voorwaarden tegen do gel- I® delijke gevolgen van een persoonlijk enge- val door het K oorlogsgeweld bij dc .„Onderlinge Neder- UITKEERING: A--bij dood f 2500.-, B. - bij levenslange invaliditeit f 5000.-, C. - bij verpleging in het ziekenhuis f500.-. Verzekering voor hoo- gere bedragen ia mogelijk. VOORSCHOTHEFFING: f 4.- per halfjaar Vraagt inlichtingen aan onze agenten of aan het Kantoor AMSTIRDAM Keizersgr. 399 Tel. 30315 2: JLAL^A ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd te Sneek LAWNTENNIS TENNIS FILM A VOND IN DE VALK De besturen van plaatselijke tennisclubs heb- hen dezer dagen een prijzenswaardig on derling contact gepleegd. Het besef, dat slechts met aamenwerking deze tak van sport, welke ln onze stad een Jaarlijks grooter vlucht neemt, gebaat la, zal daar aan niet vreemd z(Jn. Tennis ls geen gemakkelijk 6pel. er ls vrij wel geen sport, welke meer gelegenheid aan beginners en gevorderden biedt, om tegen de regels van lichaamshouding, voeten werk en uitvoering der slagen te zondigen. De N.LT.B. doet zijn best om hierin ver betering te brengen door voorlichtende filmavonden. Een dergelijke tennlsavond wordt hier Donderdag 26 November ln De Valk door do clubbesturen georganiseerd. De heer C. Vreedenburg, redacteur van „Lawn-Tennls". vertelt aan de band van de films de noodlge, Interessante bijzonderden. Laten onze tennissende stad anooten bier van profiteeren door ln grooten getale op te komen en ooren en oogea volop de kost te geven. HOCKEY ZWARE WEDSTRIJD VOOR HEEREN I. Er staat Heeren I morgen in Alkmaar een zwaren wedstrijd te wachten. Zoowel voor Alkmaar als voor Amersfoort bestaat het niet denkbeeldige gevaar om de roode lan taarn, die momenteel nog gedragen wordt door G.P.O., te moeten dragen. Bovendien is Alkmaar haar nederlaag bij de eerste ontmoeting nog niet vergeten, terwijl zij ook in sterke mate terreinvoordeel heeft. U ziet, het zal de Rood-Witten niet meevallen om één of twee punten uit de „Kaasstad" mee naar huis te brengen. Wij twijfelen er echter niet aan, of Heeren I zal zich tot het uiterste Inspannen om in Alkmaar een zoo goed mogelijk figuur te slaan. In de hoofdstad zijn de Dames de gast vrouwen van A'dam II, dat wel niet van plan zal zijn de punten af te staan. Maar tegen sterke clubs zijn de Amers- foortsche dames er altijd goed in, dus is het niet onmogelijk A'dam één of twee puntjes af te snoepen. Heeren II Is vrij. Dames II trekt naar „Domstad" en zal we! van Kampong II weten te winnen. Heeren III zal een zware dobber hebben tegen Schaerweyde IV, doch is niet geheel kansloos. Dames III gaat op bezoek bij Kampong en zal wel met beide punten terugkeeren. Dames IV cn Dames V bekampen elkaar op Birkhoven. Wij geven Dames V de beste kansen. Bij onze vrijwilligers. Altijd weer weten de mannen de juiste stemming te vinden. Een meegebrachte gramophoon zorgt ditmaal voor de vroolijke muziek tijdens een korte gevechUoauze SS PK Altstadt-O H-P H m VOETBAL WILLEM n—B.V.V.. DE WEDSTRIJD IN IIET ZUIDEN. In district I vraagt E.D.O.—D.F.C. de aandacht, want winnen de Dortenaren dan stijgen de kampioenskansen «ook voor die club aanmerkelijk. A.D.O. gaat naar D.W.S. heeft nog niet gewonnen on H-B.S. kon tegen Volewijckers de punten wel eens aan zich houden. Xerxes-Spart.^ is een strijd n de laatste plaats, Emma zal er in district II wel niet in sla gen ook al spelen de Dortenaren op eigen terrein van Blauw-Wit te winnen. D.H.C.Haarlem is voor Delft en Feijen- oord zal R.F.C. er wel onder houden. Ajax kan het tegfcn V.S.V. tot een gelijk spel brengen, terwijl 't Gooi wel met een neder laag van V.U.C. zal terugkeeren. Nijmegen kan genieten van de ontmoe ting Quick—A.G.O.V.V., een overwinning brengt de Nijmegenaren op dc derde plaats. N E C. zal Heracles wel in Almelo kloppen Enschede zal zich wel niet door Tuban- laten slaan. In Deventer gaat het span- tusschen Go Ahead en P.E.C. met de meeste winstkansen voor de Deventennren. In het Zuidelijke district komt Willem II Ij B.V.V. op bezoek, de Bosschenaren vechten voor hun laatste kans. De clubs staan no. 1 en 2 van de ranglijst met tien gespeelde wedstrijden: Willem II is vier punten voor. Men kan zich de kansen van •V.V. dus voorstellen. Wil Longa blijven meetellen, dan zal zij van PS V moeten winnen. N.O.A.D.—Maurits is van belang voor de laatste plaats cn N.A.C. zal thuis an Roermond kunnen winnen In 't Noorden wordt in Groningen een belangrijke strijd gestreden tusschen G.V.A.V. en Heerenveen. De club van Abe Lenstra zal haar ongeslagen record wol weten tc handhaven. Dc plaatselijke clubs. Voor de tweede maal gaat H V.C. naar het Utrechtsehe Stadion, thans ojn Hercules te bekampen. Een makkelijke opgave is dit niet, want de Hcrculanen zijn den laatsten tijd in vorm. H.V.C. moet winnen om haar kans op de bovenste plaats te behouden. Plaatselijk is de wedstrijd Quick—APWC van belang. Het zal wel druk worden op Dorrestein. Op Birkhoven won Quick met 52, op Dorrestcin geven wc haar ook de meeste kans. Amersfoortscho Boys zal revanche nemen tegen B V.C. en Amsvordc zal het tegen G.W.L. wel niet bolwerken H.V.C. II ont vangt Z.F.C. II cn zal hard moeten werken om de in Zaandam geleden nederlaag te wreken. Amersfoorlsche Boys II krijgt Hil versum IV op bezoek, R. Ondanks den oorlog en moeilijkheden van DOORN rijdt door. RAI)IO-PR(M!RAMMA'S ZONDAG 22 NOVEMBER 1912 Hilversum I, 415,5 M. 7.30 Het Zondagochtendconc (gr en opn.) 8.15 Harmonicmuztek (gr.) 8.30 De zin van liet boer zijn. 8.45 Volksliederen (gr.) 9 00 B.N.O. Nieuwsber. 9.15 Muziekromans, lez. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deutsche Stundc. 11.30 De Stem der SS 11.45 Noorlands stem van het Oostfront. 12.00 B.N.O. nieuwsber. en praatje door den Dré. 12.15 Rotlerdamsch Kamerkoor 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconc. 14.00 Omroep-Symphonie Ork. én soliste. 15.00 Europeesehe schrijvers in dezen tijd. 15.20 Omorep-SympKonie ork. en soliste. 16.00 „Het landhuis aan het Bergmeer" luistersp. met muziek. 16.45 Twee ouvertures van Franz von Suppé. (gr.) 17.00 Het Zondag middagcabaret 17.45 Amusementsorkest en soliste. 18.30 B.N.O.: Nieuws- en sport berichten. 18.45 Sport en muziek. Vanaf 18.15 Alleen voor dc Radio-Centrales die over een lijnververblnding met de studio beschikken. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Zang en viool met pianobegeleiding. 20.15 De Melodislen en solist, orgel en Dick Wil- lebrandts en zijn dansorkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Compositie van Pie- tro Mascagni (gr.) 22.20 Rhythme in spel en zang (gr.). 23.20—24.00 Italiaansche nachten (gr.). Hilversum n, 301.5 M. 7.30—9.15 Zie Hilversum I. 9.15 Zij hoo ren bij elkaar, luisterspel voor de jeugd.' 9.45 Uit de stillen bloemhof. 10.30 Studio- dienst. 11.30 Gewijde muziek (opn.). 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en praatje door den Dré. 12.15 Programma-overzicht. 12.20 Operette-fragmenten (gr.) 12.30 Toespraak door den Heer H. J. Woudenberg 12.45 Het Omroep-volkszangkoor. 13.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekundc: Wie en wat wa ren onze voorouders. 13.15 Gerard v. Kre velen en zijn orkest en het Vroolijke Kla verblad. 14.00 „Sir Basil Zaharoff, opper ste Oorlogsheer. luisterspel. 14.55 Piano solo (gr.). 15.00 Operette „Die Fledermaus". 17.00 Nederlandsche boekenschouw. 17.15 Jeugdconcert. 17.45 Spiegel van den dag en B.N.O.: Oostlandpraatje. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoon muziek. 18.40 De Nederlandsche taalclub, 19.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch" News Reel". (Voor de Radio-Centrales: Vo cale gedeelten uit de operettes gramof.- muziek). Vanaf 10.15 Alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Hebt U dat ge lezen, gevarieerd programma. 19.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.55 De Melodisten. 20.10 Orgelsolo (gr.pl.). 20.15 Missa Solemnls van Beethoven (gr.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 B.N.O.: Actuecle beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilver sum I. WIJ TRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Het Omroep-Sympho- nle-orkest concerteert om 14.00 uur voof den zender Hilversum I, onder leiding van Pierre Relnnrds cn met medewerking van de Weensche sopraanzangcres Erlka Rokyt3. ZIJ vertolkt een Mozart-arla en liederen van Phlllpp' Frelhofer en Karl Winkler. Pierre Rcinnrds dirigeert voorts werken van Schubert, Egon Komauth en Johann Strauss. Cultureele uitzendingen. Om 15,00 u. over Hilversum I spreekt Frlts Samplmon ln de uitzending „Europeesehe schrijvers in dezen tijd" over „Triomf van den ar beid" door Anton Zlschka. In de Neder landsche boekenschouw bespreekt mr. Roel Hou win k om 17.00 uur (Hilversum II) het boek „Wadrienlegenden" door H. de Weerd. Arbeidsfront. Om 12.30 uur (Hilver sum II) kunt u een toespraak door den heer H. J. Woudenberg, leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront beluisteren. F.K.- ii 11 ze n dingen. Om 11.45 u. breidt Hilversum I de uitzending „Neerland's stem van het Oostfront". MAANDAG 23 NOVEMBER 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Volksliederen (gr.). 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7 40 Frissche Ochtend klanken (gr.pl.). 8.30 B.N.O.Nieuwsberich ten. 8.40 Spiegeltje aan den wand, lezing. 8.50 Een marsch, een wals, een lied (gr.pl.) 10 00 Musette orkest en soliste (opn 10.30 „De zwarte handel lokt", luisterspel. 10.45 Orkest Willy Kok. 11.30 Zang, fluit en or gel. 12.00 Almanak. 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12-45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 13.00 B.N.O Actuccle beschouwing. 13.10 Zang met pianobegeleiding (gr.). 13.15 Pia no, viool, altviool en cello. 14.00 Otto Hen driks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 tets over den humor in Nederland. 15.15 Elck wat wils, gevarieerd programma. 16.45 B.N.O.- Nieuwsberichten. 17.00 Zang en piano. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Eduardo Bianco en zijn orkest en Theo Udcn Masman en :Ji dans orkest. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18 40 Eduardo Blanco en zijn orkest. 19.00 Poli- Dek weckpraatje. Vanaf 19.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 19.15 Zang mot pianobegeleiding (gr.) 19.30 Utr. Stedelijk Orchest. en soliste. 20.15 „Sint Cae- cilia, de Patroonheilige van de muziek in zang en beeldende kunsten", voordracht m. muziekopnamen. 20.45 Utrechtsch Stedelijk Orchcsl en solisten, 21.30 Gemengd koor (gr.pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Guus Jansen als dirigent (gr.) 22.20 Zing een vroolijlc lied (gr.). 23.00—24.00 Muzikale kleinigheden (gr Hilversum n, 301.5 M.' 7.15—7.40 Zie Hilversum I 7 40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.30 B.N.O Nieuwsberichten. 8-40 Balletmuziek uit „Faust" (gr.). 9.00 Be werkingen voor symphonie-orkest (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Bewerkingen voor symphonie-orkest (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10,30 Piano en Symphonie-or kest (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Het Matrozcnkoor (gr). 11.30 Omroeporkest. 1230 Op bezoek bij dc familie de Boer. 12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 13.00 Pro gramma-overzicht. 13.05 Het Amusements orkest en soliste en ..Les deux Pico's". 14.00 Godsdienstige uilzending. 14 30 De Opera in den Boroktijd. voordracht met muzikale toelichting. 15.10 Italiaansche Operafrag menten (gr) 15.30 Cathinna van Rennès, voordracht 15.45 Het Sy.vestre Trio. 16 45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 17.00 Of het waar is, weet ik niet, luisterspel voor de jeugd. 17.15 Een halfuur Dansmuziek (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en B.N.O Friesch praatje. 18.00 Will Glahé en zijn musette- orkest (gr.). 18.15 Dc N.S.B antwoordt. 18.30 Pianovoordracht. Vanaf 19.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over eer. lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Dick Willebrandls en zijn dansorkest 19.45 BNO: Nieuwsberichten, 19,55 Will Glahé en zijn orkest (opn.), 20.30 Uil Neerlands Gouwen. 20 45 Varia, gevarieerd programma 21.45 B.N.O." Nieuwsberichten. 22 00 B.N.O - Ac- tucele beschouwing. 22.30 Avondwijding, 22.20—24.00 Zie Hilversum I. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 21 Nov. 16.41 u. tot 22 Nov. 811 u. 23 Nov. 16 40 u. tot 23 Nov. 8.13 u. (Haan: 21 Nov. 16.35, ond. 22 Nov. 7.Ï3 u, 22 Nov. 17.03, ond. 23 Nov. 8.21 u.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2