ffsmiscyk Um richt appèl lot Duitsche weerstand is georganiseerd Op 22 Juni '41 viel de beslissing over het lot van het Avondland Keurirqen Waffen ff en Legioen Duitsche troepen handhaven zich in vastberaden afweer AMERSFOORTSCHE -COURANT MAANDAG 1 FEBRUARI 1943 Rijkimaarschnlk Göring begon Zaterdag zijn groote redevoering met te ver klaren. dat deze rede een appél wil zijn, dat gericht wordt tot alle kamaradon der Weermacht, waor die op dit oogenblik ook staan, om den dag indachtig te zijn, vraarop het lot het Dultsche rijk van den grond af heeft gewijzigd. Millioenen onder u, aldus do Rijksmaarschalk, hadden toentertijd al do ellende te dragen, die op het Duitsche volk drukte en in de eerste plaats op de werkende lagen van ons volk. Het was een tijd, toen de Ouitscher zijn hoofd moest laten zinken van schaamto over hetgeen in de laatste twintig jaar na den wereldoorlog zich had afgespeeld. Ook de kleine Rijksweer was toen slechts een soort parlementaire politiewacht. Geen mensch dacht er aan naar buiten op eenigerlei wijze eens de mogelijkheid te bezitten op te treden tegen vijandelijke aanvallen. Deze Rijksweer is hervormd tot een geweldig volksleger. Dit kon slechts worden opgebouwd op den breeden grond slag van de nieuwe volksgemeenschap. Zooals bij de vorming van deze volksgemeenschap moest worden gebroken met oude opvattingen, was dit ook noodzakelijk voor de strijders o'cr nieuwe Weermacht, men heeft vroeger gezegd, dat de Weermacht zich moest vrijhouden van iedere poli tiek, maar alleen hij kan strijden, die met hartstochtelijke ziel deelneemt aan de totale wording van ons voik en dat is in laatste instantie de groote politiek, en vooral aan de wereldopvatting op grond waarvan de groote politiek vorm krijgt. Wanneer bet ooit in eetiiscrleï gemeen schap van ons volk noodzakelijk is bard en kristalhelder een wereldopvatting in zich op te nemen en te vertegenwoordigen, moot dal liet geval zijn in bet gewapend deel van bet volk. ui zün volksleger, in zün Weermacht. Alleen wie hier lot klaar heid komt. wie do gedachten schat van de ze wereldopvatting van onzen fübror in zich beeft opgenomen, zal ook daaruit die laatste kracht ontvangen, die zij vermag te schenken. Onze wereldopvatting vindt haar toppunt er in, dat het volk eeuwig Ss en dat ieder individu van dit volk ver plicht is alios, ook ziju levcu op ieder oogenblik op hot spel te zetten voor het bestaan van zijn volk. ja. hot op te offe ren. De Rijksmaarschalk verklaarde .dat hoe krachtig ook do jeugd van thans in de schooljaren, in d« Iliilorjugond. in deze nieuwe wereldopvatting vastgegroeid is. doze jeugd alleen dan in de Weermacht, in hot volksleger een eenheid kan vor men. wanneer zü ook oen leidersschaar vindt, die duidelijk en hecht vermag te staan op hol fundament on vormag te lei den. De afgeloopen tien jaren hebben ge toond. welke kracht huist in onze wereld opvatting en welke zegeningen zü vermag te schenken. De Rijksmaarschalk zette uiteen, dat het niet zijn taak is een opsom ming te geven van alle gebeurtenis sen dezer tien jaren. Hij verzocht de aanwezigen in gedachten den weg zelf langs te gaan om te kunnen in zien welk een herculische arbeid de Führer heeft verricht om uit het toenmalige Duitsche volk verscheur de partijen, confessies, standen en klassen, die elkander wederkeerig haatten en bestreden, die in buiten- landsch politiek opzicht machteloos waren, een staalharde natie te la ten worden. De Rijksmaarschalk wierp de vraag op hoe het mogelijk was, dat tien jaren voldoende waren om zoo'n principieele wijziging te voltrekken. De voorwaarden daartoe ziet hij in twee feilen: een in den grond hoogst fatsoenlijk, braaf en dapper volk en een Leider, die de groote Duitscher der historie is. Deze feiten, zoo zeide hij. gelden in het bijzonder voor de Weermacht cn hier weer zeer in het bijzonder voor dc leiders. De voor naamste misdaad der leiding van het volk voor de ineenstorting van 1918, zal steeds in de geschiedenis blijven, dat de geest van deze leiding het einde van den wereldoorlog reeds overschaduwde en zich hier reeds de schuldigen afteekenden, die dit gru welijke einde van den eersten we reldoorlog tot stand brachten. Nooit of te nimmer zou de soldaat, ondanks dc zwaarste gevechten.toen zich het zwaard uit de hand hebben laten wringen. De gehuichelde, leugenach tige beloften van bulten de lafheid der gezindheid van de leiding des volks in het binnenland, brachten de- zo ineenstorting teweeg, die door niets militairs bepaald was. Stellig, de tijd was toen zwaar, hard, maar in geen geval zoo, dat zij een capitu latie cischte. Dezelfde tegenstanders. De Rijksmaarschalk ging toen in op de buitenlandsche politieke gevech ten van de afgeloopen tien jaren. In de tien jaren van den opbouw, zoo zeide_hij, begon ook tegelijkertijd weer de strijd van buitenaf. Telkens, wanneer het Duitsche Rijk, begun stigd door een sterke leiding, sterk werd en tot eenheid kwam. stuitte het steeds op dezelfde tegenstanders. In een dwaze kortzichtigheid zagen de volken van Europa niet, dat Euro pa slechts 'kan hestnnn. wanneer het een sterk Duitschland tol hart heeft. Dezelfde tegenstanders, dte In het volk waren overwonnen, traden thans in nndcre formatie van buiten af weer tegen ons aan de plutocra tieën. d w z. het systeem der uitbui ting van het arbeidende volk en het bolsjewisme, d.w.z het kapotslaan van het volk en knechting in ellende, lende. En beide leidde en vercenigde de jood. Iedc-r van u, kameraden moet inzien: m dezen strijd hebben wij ten slotte een strijd der wereldopvatting en der rassen te zien. Laten wij niet vergeten, dat er onder onze tegen standers ook een is die door zijn we reldopvatting tot eenheid gekomen is en vorm heeft gekregen. Weest er van overtuigd: dit Rusland zou al lang onder de slagen ineengestort zijn, wanneer niet door de brutale stempeling der bolsjewistische we reldopvatting deze weerstand gege ven was. Herman Göring wees er op, d_at de" eenige tegenstander, met wien e"cn conflict Indertijd in 't binnenland ontstaan moest, eveneens het com munisme was. Het lot van Duitsch land, zoo zeide hij, was er van afhan kelijk, welke dezer beide wereldop vattingen, ape der vernieling of die van den opbouw, zou zegevieren. Vandaag tien jaar geleden besliste toen het lot van het Duitsche volk doordat op onze groote steden de ba nier van den opgang, van de over winning en het geloof aan de toe komst, het hakenkruis, geheschen werd en niet hamer en sikkel. Thans gaat het om hetzelfde naar buiten, alleen wordt de strijd thans in an dere vormen gevoerd. Ik wil niet zeggen, dat hij thans zwaarder is. De strijd was toen ook oneindig moeilijk, zij het ook op een kleiner platform. Maar hij eischte van de strijders de zelfde innerlijke hardheid en het vu rige geloof. Daaruit vloeit voort, hoe belangrijk het is, dat de Duitsche Weermacht een eensgezind hecht ge smeed blok van nat.-soc. wereldop vatting vormt. Dan zullen wij ook de hardsten zijn. Dan zal evenals in het binnenland, ook hier eens het zege vierende hakenkruis geheschen wor den boven het teeken der knechting. En dat is immers de meest Innerlijke beteekenis van dezen strijd. Europa - Rusland. Toen onze tegenstanders geloofden zelf sterk genoeg te zijn en fantasti sche verwachtingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in Duitschland. begon deze meest be slissende aller oorlogen. Ik behoef niet te herinneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Polen, Noorwegen, Belgie, Frank rijk, op den Balkan, op zee en onder zee. Het Duitsche volk begon te ge- looven, dat de overwinningen vanzelf spraken. Het lot echter schenkt, zoo gemakkelijk niets en vooral niet het groote. Toen geloofden wij, dat de oorlog spoedig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vorigen winter noodlg om in te zien, dat de eerste oorlog dor Sovjets tegen Fin land wellicht de handigste en groot ste camouflage in de wereldgeschie denis is geweest. Terwijl de Rus eenige legers in Finland liet strijden, had hij allang gedurende vijftien ja ren de meest geweldige bewapening opgebouwd, die ooit een volk te voor schijn heeft gebracht. Het volk werd geknecht en in ellende gestort, de al- geheele industrie van dit reuzenrijk arbeidde slechts voor één enkel doel. En ook hier had men uit onze ge vechten de consequentie getrokken, dat het zwaartepunt vooral gelegd moest worden op vier wapens: tanks en tankkanonnen, vliegtuigen en luchtafweer. Alleen in de nieuwe ge bieden van Polen, die wij hem moes ten overlaten, is hij bijna duizend vliegvelden begonnen aan te leggen. Wat is voor Rusland Europa eigen lijk. Wanneer men het geweldige rijk op den aardbol ziet en Europa daarmede vergelijkt, moet men de vraag stellen of wü ons terecht een werelddeel noemen. Deze vraag heeft een Russisch officier, die in zeer nauw contact stond met Stalin, dui delijk beantwoord: Europa is op zijn best een groote Russische provincie, een conglomeraat van tallooze staten, die elkander onderling beoorlogen. Het waren de Duilschers. die ons tot dusverre den toegang naar Europa ontzegd hebben. AI het andere betce- kent voor ons niets. Wanneer wil Duitschland overwinnen, bezitten wjj Europa". Of nu. in dit Europa bondgenooten en vrienden of neutrale of ons vijan dig gezinde staten zijn. steeds meer moeten zij I- m. en zij weten het ook, dat, wanneer dit Duitschland in een zou storten, de Rus6en niet uit Rijksmaarschalk Hermann Göring Hoffmann-Stapf-Pax-nr Innerlijke hoogachting voor de Zweedsche of Zwitsersche of welke andere neutraliteit ook, zouden blij ven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogenblik tot den laatsten spit door geheel Europa geraasd zijn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwendig weten: Europa is voor het bolsjewisme een spring plank en voor Rusland een aanhang sel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duilsëh volk en Duitsche Weermacht meer is. Zoo lang die bestaan, Is Europa voor het bolsjewisme het grootste gevaar, de rots waarop de bloedgolf zal breken. De heer Molotov heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch met Dutischland verder een zeer goede overeenstemming mogelijk is. wan neer wij de oogen zouden sluiten bij een tweeden aanval op Finland. Dat. zou de definitieve vernietiging van Finland hebben beteekend. Boven dien zou de Rus uiteraard terstond doorgetrokken zün naar de Zweed sche ertsgebleden en Zich hebben meester gemaakt van de ijsvrije ha vens, die hij van oudsher heeft ge zocht. Aan den anderen kant wilde hü Roemenie tot zijn invloedssfeer verklaren. Hij wilde de Roemeensche olievelden in zijn zak steken en van Roemenie via Bulgarije den Balkan doordringen, als bevrijder van alle slaven. Hij verschijnt onder het mas ker, dat hij voor de gelegenheid noo- dig acht. Nu eens als pan-Slavist, dan weer als bolsjewiek. Zo® moest ge leidelijk aan den rechter- en aan den linkervleugel het opdringen begin nen. Wanneer hij eenmaal op de flanken en in den rug van Duitsch land stond, stond hij ook in den rug van Europa. Het beslissende besluit. En thans, kameraden, veldmaai*- schalk of recruut, verzoek ik u te overleggen in welke situatie onze Fütarerwas, toen hij in zijn poli tiek genie volkomen duidelijk het doodelijke gevaar moest inzien. Onze Führer stond voor het zwaarste besluit van zijn leven, maar ook voor het historisch meest beteekenisvoll^ besluit. Het is hem niet gemakkelijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zijn verzienden blik, zijn politiek en strategisch genie, wist, dat dit de zwaarste van alle gevechten zou zijn. Er werd door hem een besluit geno men, omtrent bestaan of onder gang van het Avondland. Men heeft in de geschiedenis menigen slag en vele gevechten beschouwd als beslissend voor het Avond land. Men zal eenmaal in de ge schiedenis moeten constateeren, dat er slechts één besluit is ge weest, dat werkelijk beslissend was voor het Avondland. Dat was het besluit om zich in den weg te stel len aan de bolsjewistische bloed golf, en ten slotte datgene te ver nietigen, wat zelfs vroeger of later bij ons tot vernietiging moest worden. Op 22 Juni 1941 werd het geweldigste historisch meest be- teekenisvolle, maar ook'stoutmoe digste en bewonderenswaardigste besluit door een sterken man ge nomen. Nadat de Rijksmaarschalk op in dringende wijze de geweldige moei lijkheden had aangetoond, waarmede de Duitsche Weermacht bij haar ze gevierende opmarsch te kampen had, ging hij in op de reacties van den vo rigen winter in den Oostelijken veld tocht. Het lot, zoo zeide hij, stelde dit van overwinning naar overwin ning snellende volk op de proef. Niet de vijand, de elementen verhieven zich. De ijzige Russische winter brak met ondenkbare kracht door. Maar bovenal vPas het weer de Führer, die ondanks alle zwakkelingen met zijn kracht het Oostelijk front in stand gehouden heeft en uit doze kracht en zijn genie trad met de opstijgende zonnedagen de Duitsche Weermacht aan voor nieuwe geweldige storm- Cm SeuilUton Sprekerde ep Zwijgende Harten door Emma Hoogwerf 6. Het was gelukkig geen diepe v ond en nadat Annie den pols had gebet, legdp juffrouw Brandsma er een pleister op. De oude tic' alles gedwee toe en scheen zeer goed te vatten, dat Martha toch wel haar verdiende loon zou krijgen: 1e oordeelen haar den blik van voldoening, waarmee zij Martha de keuken uit zag gasn. ou ren wenk van juffrouw Brandsma, om haar te volgen. Toen trad de reactie In cn leek An na zóó uitgeput, dat Annic een kopje thee voor haar zette cn juist bezig was. haar hier van te bedienen, toen er aan de keukendeur gelikt werd en er een jonge man. in chauffeursklce- ding. op den drempel verscheen ..Is dat mijnheer Sanders vroeg Anr.ie. ..Is de baron dan hier Zonder verdere uitnoodip.ir.g af te wachten, trad Jan binnen en sloot do deur achter zich. „Ja. de baron is hier. De voordeur stond open. toen wc aangereden kwa men. Juffrouw Brandsma zag hem en vroeg hem onmiddellijk, binnen te komen. F.r scheen wat aan de hand te zijn- Toch niet iets ernstigs, zeg Annie lachte, en haalde de schou ders op: „Martha is uit haar humeur," zei ze en beschreef de scène, die zoo juist had plaats gehad. Jan Sanders floot even en keek nieuwsgierig naar Anna. die zich nu weer geheel onder de sjaaltjes terug getrokken had en rustig sliep. ..Ik had gedacht dat de oude danr- nict meer toe in staat zou zijn, ze zal jou toch niet zoo toetakelen, Annie?" ..Wel neen Anna en ik mogen el kaar best lijden. Ze weet wel, dat ik het goed met haar meen". „Och, jij meent het ook goed met iedereen zei Jan, vleiend. Hij was intusschcn op den r3nd van de tafel gaan zitten en dronk het kopje thee, dat zij hem bood, haar daar bij aankijkend met zoo'n bc- wonderer.öen bii'<, dat Annie's hoofd je op hol gebracht werd. Sanders was pas enkele weken bij den baron in dienst cn daar hij in den regc-1 zün heer naar dit buiten vergezelde, voelde hij zich daar uit stekend thuis. Ik zou niet graag hebben- dat ze je eenig leed toebracht", ging hij voort. „Waarom niet „Moet je dit nu nog vragen Ben je dan niet mijn vriendinnetje En hü boog zich reeds tot haar over. toen de deur openging en Mar tha binnenstoof opgewonden en ontwaardigd. „Ik ga", riep ze „Ik heb eert- maand uitbetaald gekregen en nu ga ik zoo gauw, als ik mün goed gepakt heb Ik wil geen nacht langer onder het zelfde dak blijven met die ouwe moordenares.! Hoe jij het nu r middag gedaan krijgt Annie, dat ik niet. want tk ga al met het rij tuig, dat do zuster van juffrouw Brandsma hier heen brengt. HOOFDSTUK IV. „Een meisje met een slecht hu meur", zei de bgron. zoodra Martha de deur met geweld achter zich dicht getrokken had. „U moogt blij zijn, juffrouw Brandsma, dat u van haar af is Hij stond tegen den schoorsteen mantel geleund naar zün gastvrouw te kijken, die intusschen een bor duurwerk had opgenomen en zich hield of ze üverig voortwerkte. (Wordt vervolgd) Winterhulp kan Teel doen, als GIJ veel offert!! Giro 5553. locpen €n wierp opnieuw den tegen stander in veldslag na veldslag on derste boven. Toen kwam de dag. waarop voor de eerste maal Duitsche tankgrenadiers en pioniers doorstieten in de burcht van Stalingrad en zich aan Wolga. Toen begon de -tweede Russische winter. De elementen maakten hem we-liswaar niet even hard als de eer ste, maar daarvoor kwam in de plaats, dat een ontzaggelüken bocht overspannen moest worden en dat daarmede de laatste man noodig was, om te behouden. Al was deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hü was toch nog üzig genoeg, om alles, wat vroeger, in het vdorjaar, in den zomer en in den herfst een hin derpaal voor den tegenstander be- teekende, de rivieren, meren en moe rassen, in zün ijzigen b3n te slaan. Nu stonden de compagnieën niet meer achter een geweldige natuur- hindernis, maar thans konden nog slechts hun moed en hun wapen de hinderpaal voor den tegenstander zün. En deze tegenstander is hard. HÜ is in zijn leiding barbaars hard. De uitvoering züner bevelen wordt al dus geëiseht, dat niet uitvoering ge lijkgesteld kan worden met den dood. Voor het Russische volk, dat sedert 20 jaren aan slaag gewend is. dat kreunt onder den zwaren vuist van zijn tyran, was dat niets nieuws. Geweldige Inzet der Russen. Maar ook de Duitsche soldaten zijn hard geworden. Zij zag enin, dat in het Oosten alleen dc wet der hard heid geldigheid heelt. De Rus wist duidelük, dat hij, wat er ook mocht komen, zijn bewapening niet meer in stand ktm houden. Want in den grootsten omvang waren hem daar- vqor fundamenteels voorwaarden, steenkool en Ijzer, ontnomen. Hij moest dus, wanneer hij den strüd wilde voortzetten, een poging doen om zijn steenkool- en üzergebied te rug te halen. Wij zien. hoe hij laat ste, reusachtige inspanningen in het werk stelt, nieuwe divisies worden opgesteld of aangevuld Maar het zün geen nieuwe lichtingen, die juichend naar de vanen snollen, neon. moede .grijsaards, lG-jarige jongens worden geschaard in de voorste gevechtsba- taillons en achter her. worden de ma chinegeweren der commissarissen verdrie- en verviervoudigd. Zoo wordt de Russische soldaat den dood ingedreven. Wat kan het Stalin schelen, wanneer hij hecatomben dooclen heeft geëiseht. Wij hebben thans een waar beeld dei Russische verharen, dat tezijner- tjjd bekend gemaakt zal worden." Maar het was ook een geweldig men- schenmateriaal, dat hü ter beschik king had. Hij heelt h:t uiterste eruit gehaald. Zün tanks zijn slechter ge worden, maar zü waren er. Hij laat zijn volk geen rust. En met deze ge weldige massa's m; akte hij hier daar bressen. Maar der kan stand houdr n en houdt stand. In dit verband wij: schalk woorden aai: de andere bondgenooten, die aak ver van het vaderland verw woon klimaat strij zoo herhaalde de laatste byeengegaa vallen. Ik ben er tuigd, dat dit ook Duitsche strij- le de Rüksmaar- ce dappere Fin- apenbroeders cn :a ln een onge- r. De Rus heeft, maarschalk, het om ons aan te :hter van over- laatste inspan ning is, dte htec slechts er uit ge perst kon worden, juist, omdat deze hardheid reeds geen hardheid meer is, maar barbarism omdat de Rus in het geheel geen eerbied meer heeft voor het menschelijke leven. On danks deze tot het uiterste brutale leiding hebben wij hen tot dusverre verslagen en zullen hen weer ver slaan. Het komt er op aan hun plan. zich in het bezit te stellen van de grondstoffengebieden tc verijdelen en hen terug te slaan. En dat ge schiedt over de gchecle linie. Wel is thans de hardheid van den strijd tot het reusachtige toegenomen. Aan de Wolga strijdt en bloedt, maar zegeviert Duitschland. Boven heel dezen rcusachtigen strijd steekt Stalingrad uit. Het zal een maal de grootste heroïsche strijd zijn, dio zich ooit heeft afgespeeld in onze geschiedenis. Wat daar thans door onze grenadiers, pio niers. artilleristen en wie er ver der in de stad is. van den gene raal tot den laatstert man gepres teerd wordt, Is uniek. Voortgaande wcis de Rijksmaar schalk er op, dat F.ngeland thans het geweldigste verraad pleegt jegens het gehcele lot van hel Avondland. Vervolgens keerde hij zich met een beroep tot de jonge soldaten van de Duitsche Weermacht om des te trot- scher en vreugdevoller vervuld tc zijn van het bewu.-lzijn te behooren tot een volk en een Weermacht, die thans de grootë, geweldige garant vormen, dat DuiH-hland en Europa kunnen bestaan. Duitschland. zoo riep hü uit, is de waarborger van het Europeesche lot geworden, van zijrx_ vrüheid, zijn cultuur, en zijn leven. Dat is de hoogeie zin van dit of fer. En dit offer is iets, dat van ieder uwer elk oogenblik en over al eveneens geëiseht kan worden. De zin van deze offervaardigheid moet ieder duidelijk worden door het voorbeeld van de strijder in Stalingrad. Wanneer zij zich niet opgeofferd hadden, zouden de Rus sen waarschijnlijk hun doel heb ben bereikt. Thans echter komt de vijand te laat. De Duitsche weer stand is georganiseerd. De Duit sche linies zijn gevestigd, zoover- klaarde de Rijksmaarschalk, maar zy konden slechts gevestigd wor den doordat daarbuiten in dit ruïneveld van deze stad helden streden en nog strijden. De strijders Sn Stalingrad lichtend voorbeeld. De Rijksmaarschalk vergeleek vervolgens Ce worsteling bij Sta lingrad met den slag in de Ther mopylae. Ook toen was een be storming uit het Aziatische oosten gestrand op heldhaftigen tegen stand en plichtbewuste offervaar digheid. Deze strijd heeft thans na duizenden jaren nog geldigheid als voorbeeld van hoogste solda tendom in den zin van de inscrip tie: wandelaar, komt gij naar Sparta, meldt dan, dat gij ons hier hebt zien liggen, zooals de wet het beval. Zoo zal ook eenmaal ge zegd worden: Komt gij naar Duitschland, meldt dan dat gij ons in Stalingrad hebt zien liggen, zooals de wet beval, d.w.z.: de wet der veiligheid van ons volk. Deze wet drage iéder in zijn hart, n.1. de wet voor Duitschland te ster ven. wanneer het leven tvan Duitschland dezen ciscli stelt. De Rüksmaarschalk zeide verder, dat het heldhaftige optreden niet al leen de plicht van den soldaat, maar van hot geheele Duitsche volk is. Het Duitsche volk zal het aanvaarden en begrüpen, zooals het begrepen moet worden. De zin van den strijd van thans, is slechts overwinning of vernietiging. Het is waanzin te geloo- ven, dat men een of ander arrange ment zou kunnen aangaan Dat kan men doen met een gentleman, maar niet met oen bolsjewiek. De Rüks maarschalk riep de soldaten op in uren van bedrukking steeds naar den Führer te blikken en aan hem te denken. Laat hem, zoo zeide hij, met verheffing van stem, steeds voor u verschijnen als lichtend, groot voor beeld: deze man, die geen rust heeft, ep wien in laatste instantie Blle zor gen instormen, die alles als laatste man moet dragen en beslissen. Er is logica in de wereldgeschiedenis. Wanneer de Voorzienigheid het Duit sche volk een man van deze grootte heeft gezonden, wien het gelukt is ons uit onze vroegere onmacht om hoog te leiden, en tc maken' tot de sterkste natie der wereld, dan zün dat waarborgen, die ons het recht ^e- ven aan de overwinning te gelooven. Wanneer de Weermacht zich kristal liseert als de incarnatie van den hardsten wil en wanneer thuis man en vrouw zonder aanzien van leef-' tüd denzelfden vastberaden wil heb ben om hun hardheid in dezen strijd te bewijzen, dan hebben wü de over winning volledig verdiend. In het verdero verloop van zün rede zoi- de de maarschalk, dat menigeen wellicht denkt, waarom de vüandölüko luchtaan vallen op Duïlscho woonplaatsen nlot ge wroken worden.' liet zwaartepunt van het Doitsebo lnchtwapen. zoo verklaarde bü. ligt in hot Zuidep. Oosten en Noorden. Maar dozo strüd in hot Oosten zal naar zün heiligste overtuiging, eens oen einde Vinden, waarop de laatste weerstandskracht van hot bolsjowisnio is gebroken en dan wordt ook do macht vrü. dio vergoldofi kan. Op dion dng zal hij zich zoer nauwkeurig herinneren, wat do vüand in Duitschland hooft aangericht, ik bon er absoluut van ovorluigd, zoo ging do rijksmaarschalk- voort. dat wanneer do zon weer hoog aan 'den hemel zal staan, zü de Duitschn troe pen. evenals vorig jaar. woor in den aan val zal zien. En deze aanval zal niet zwak ker zün. Intogcndecl, or znllen nlouwo, nog betere wapons in den strüd gebracht worden, er zullen geslaalde divisies aan vallen. dio ln zich de verplichting mede brengen: Wü-maken Stalingrad thans goed. Ik kan .zoo zcido hü vordor, op mün vin gers uitrekenen, hoe liet or aan den an doren kant- moet uilzian. Over hot alge meen kunnen wü dnn constateeren: wio heeft den moed tc twijfelen aan onze over winning. üermann Goring besloot mot de verzekering van zün onverwoestbaar geloof aan do Duitsrho overwinning. Dit goloof, zoo zoide hü. komt voort uit het diepste inzicht in don samenhang der dingen. Maar hot is ook hot mcost innige goloof aan de rechtvaardigheid dor Almacht. VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS Siormers en stormsters. Bonevens hot kader van don Ngtionalen Jougdstorm hobbon oen hodrng van ƒ2300 bü: ecngcbrnclit voor hot Duitsche Roodo Kruis. Bü dit bodrag werd nog ge- voogd 750 Riiksmark, vorzamcld door stormers en stormsters, die in West- Duitschland vertoeven. Beide bedragen zün aangohoden aan Haupldienstleitcr Schmidt, die ze met woorden van groote waardeering in ontvangst nanf en ze aan den Führer zal doorgoven. Do aanbieding ge schiedde door dc landelijk meisjes leidster. mej. C. G. van Eek. den staf chef. opporhanhcer Quispol en den financieel gemachtigde, opporbanheer Kruyslioop. Ecn'meouwke. liet 1 O-ja rig dochterljo van den heer Ingerman, lioofdamhtonnar bii hot Dop. van Volksvoorlichting, hond Hauptdionst- leitor Schmidt oen oorkonde aan. BIJ ooit vrijwilliger». Eeo mannen aan bet front SS PK Kemps-O H-P m et SS-Ersatzkommando deelt mede: /rüwilligers voor de Waffen-SS en iet Legioen kunnen zich op onder gaande data bü de genoemde adres sen vervoegen, ten einde gekeurd te wordtJi. Tevens wordt cr de aandacht op gevestigd cn wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben, hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen ln een speciaal waohtbataljon. Dc opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de Inzet van di' bataljon ook in Nederland zal blijven. Tüdens deze keuringen kunnen zich c ok diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toetreden. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schlj- straat G6. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 9,2.'43 Amersfoort, 10 uur, Dienst gebouw Leusderweg. I Kt Reserves mengen zich in den strijd Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het overnemen der macht In Duitschland door Adoli Hitler werd Vrijdagavond J.L in den Haagschen Dierentuin een groote bijeenkomst gehouden van de N.S.D. A.P. en N.S.B. Gedeeltelijk overzicht van de zaal tijdens de rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart Arbeltsber. der NSDAP-Stapf-Pax ra NEGEN SCHEPEN VERNIETIGD (Duitsche Weermachtberichten) Hoofdkwartier van den Führer, 31 Jan. net Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In de hevig omstreden sectoren van het Oostelijke front hand haafden onze troepen zich in vast beraden afweer. Versch aange voerde reserves mengden zich in de gevechten en consolideerden den toestand. In Stalingrad schoof de vijand zich eerst van alle kanten tot dichter bij de afweersteliingen en viel vervolgens concentrisch aan. De onder de persoonlijke lei ding van generaal-veldmaarschalk Paulus heldhaftig strijdende Zui delijke gevechtsgroep werd op een zeer klein gebied bijeenge- drongen en biedt in het Gepeoe- gebouw het laatste verzet. In het Noordelijke deel der stad sloegen de verdedigers onder leiding van het elfde legercorps de aanvallen van den vijand op het Westelijke front van de tractorfabriek af. In het gebied tusschen Kauka- sus en den benedenloop van den Don deden formaties Duitsche pantserwagens opnieuw tegenaan vallen en vernietigden ingesloten of afgesneden vijandelijke strijd krachten. Een pantserdivisie maakte hierbij meer dan 1.000 ge vangenen. Aan de Donetz stortten weder om vijandelijke aanvallen en om singelingspogingen onder zware verliezen ineen. Ten Westen van Woronesj werd -in een tegenaan val een hevig omstreden plaats óp den vijand veroverd. De slag duurt met toenemende hevigheid voort. De luchtmacht bracht zware plagen toe aan marcheerende co lonnes, opeenhopingen van voer. tuigen en rustende troepen. Aan het Ladogameer werden ook teren massale aanvallen, die den vijand met krachtigen steun van artillerie en tanks ondernam, met zware verliezen voor den aanval ler afgeslagen of reeds in de kiem gesmoord. De vijand viel met steun van sterke formaties artillerie en 'tanks de stelling van onze troepen in West-Tripolitanië aan. Hij werd met zware verliezen aan men- schen, voertuigen en wapens afge. slagen. In Tunesië mislukten vijande lijke tegenaanvallen op onze in den afgeloopen dagen veroverde stellingen, Duitsche jagers schoten in luchtgevechten acht vijandelij. ke vliegtuigen neer. Overdag heeft een gering aan tal lichte Britsche bommenwer pers storingsvluchten ondernomen boven Noord-Duitschland tot aan de hoofdstad, waarbij hier en daar zonder eenige uitwerking bom men werden neergeworpen. Hier bij verloor de 'vijand vijf vliegtui gen. Twee andere werden op volle zee neergeschoten. In den nacht vielen vijandelijke gevechtsvliegtuigen W.-Duitsch- land en het N.W.-Duitsche kust gebied aan. Woonwijken en open bare gebouwen werden getroffen, De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten vijf bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden overdag een havenstad aan de Britsche Kanaalküst. Duitsche duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atl. Oceaan, in de Middell. Zee en in de Noordelijke IJszee negen vij andelijke koopvaardijschepen met een gezamenJijken inhoud van 45.000 brt. in den grond geboord. Het Opperbevel vnn de V/eermacht maakte Zaterdag bekend: De verbitterde alweerslag ïn het Zuiden van het Oostelijk front duurt op enkele plaatsen met onverminder de hevigheid voort, terwyi op andere Intusschen hecht aaneengevoeede fronteectoren do druk van den vijand vermindert. In StBllngrad is dc toe stand ongewijzigd. De moed der ver dedigers is ongebroken. Tusschen Kaukasus en den bene den-Don verliepen de bewegingen on zer troepen zonder storing van den vijand. Herhaalde vijandelijke aanvallen op izo stellingen ten Oosten van den mldden-Donelz z|]n na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor ten v|jand afgeslagen. Een tegenaan val sloeg een bolsjewistische divisie Infanterie uiteen. In het gebied ten Westen van Woronesj duurt de be wegingsslag voort. Sterke formaties van het luchtwapen hebben ln de gevechten op den grond Ingegrepen- Ten Z. van het Ladogameer heaft de vyand z|]n met sterke ondersteu ning van artillerie cn tanks uitge voerde aanvallen op een breed front hervat, In zware go vechten, deels van man tegen man. werden alle aanvallen afgeslagen en zltn alleen gisteren 43 tanks kapotgeschoten- In do gevechten ann den midden- Don hebben zich troepen van het Dultscho 24sto pontsercorpa en het Ital. Alpillcorps onderscheiden. Daar aan hobben vrijwllllgersformatlea uit leger sterke vijandelijke tankaanval- len bloedig afgeslagen. Olt Tunis kunnen slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis gemeld worden. Het luchtwapen heeft waor da haven van Alglfers gebombardeerd, waarbij oen koopvaarder ln brand vloog. Een formntlo Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gisteravond ln do wateren van Bougie een vijande lijk konvooi aangevallen en drie transportschepen tot zinken gebracht met een gezamonlijkeh inhoud van 14 000 brt.. benevens twee torpedo- bootjagers. Een derde torpedoboot- Ja^er en een koopvaarder van geroid- Bone zijn meermotorlge vyan Tijdens luchtgevechten endoor afweergeschut van het luchtwapen en afweergeschut aan boord van de ma rine in het gebied van de Middell. Zee zijn twaalf Britsche en Amerlk. vliegtuigen neergeschoten. De vyand heeft overdag en dea avonds zonder militair succes twea havensteden aan do Fronsche kust van den Atl. Oceaan gebombardeerd- Het aantal slachtoffers onder de be volking ls groot. Acht dor aanvallen de vliegtuigen zyn neergeschoten. Gen. Paulus bevorderd tot generaal-veldmaarschalk Hoofdkwartier van den Führer, 31 Jan. De Führer heeft gene- raloberst Paulus, den opperbevel hebber van het roemrijke zesde leger, den heldhaftigen verdediger van Stalingrad bevorderd tot ge neraal-veldmaarschalk. Tevens heeft de Führer den generaal der artillerie Heitz. den bevelvoeren den generaal van een in de ves ting Stalingrod strijdend leger corps bevorderd tot generaloberst. ITAL. WEERMACHTBERICHT. In Tunesië bereikte stellingen versterkt MESSINA GEBOMBARDEERD Het Ital. weermachtberlcht van Zateidag was: In het westelijk deel van Tripoll- tanie beperkte bedrijvigheid van ver- kennlngsnfdeelfngen. In Tunesië ver sterkten da splitroope» do bereikte stellingen. Duitsohe vliegers vernie tigden zeven vliegtuigen in een luchtgevecht, alsmede nog zes andera gepan:eerdu vliegtuigen op een vlieg veld by Bone. Tweo Curtlss machi nes weiden door het luchtdoelge schut neergehaald. Do bemanningen werden gevangen genomen. In de wa teren tusschen Algiers en Bone werd een krachtig beschermd konvooi aan gevallen door formaties van onze tor- pedovllcgtulKen onder bevel van ka pitein Gluïio Grantzlanl. kapitein Murbano Wancint en den eersten luitenant Giuseppe Cimlcchl. On danks den krachtigen afweer door de schepen en door vliegtuigen werden een middelgroot en een groot koop vaardijschip ln den grond geboord en werd een derdo schip zwaar bescha digd. Een Brltscho torpedojager van de Jervlsklasse kreeg rorpedotreffers en ging ten onder, "iets later waren op hetzelfde konvooi de aanvallen Sericht van Duitsche vliegtuigen, die i'le schepen met een gezameniyken inhoud van 14.000 ton, alsmede twee torpedojagers tot zinken brachten, voorts nóg een torpedojager en een schip van 4.000 ton ernstig bescha digden. Vijandelijke bombardementsvlieg tuigen probeerden gisteren een aan val te ondernemen "op een van onze konvooien ln de Middell. Zee. Het onverwyidë Ingrypen van de kon- vooibeschermlng verhinderde den aanval en bracht een tweemotorlg vliegtuig omlaag. Vijandelijke vlieg tuigen ondernamen gisteren aanval len op eenige plaatsjes op Sicilië. De aanvallen veroorzaakten geringe scha de. Een persoon liep verwondingen op Boven Messina bonden Itellaan- sche jagers gisteren den stryd aan met een aanvallend vilandeiyk vlieg tuig. dat b|i Santa Marghorita ln zeo to pletter sloeg. Do vllegtuigbestuur- der. een Zuld-Afriknanscho kapitein, dio met het valscherm omlaag sprong, werd gevangen genomen. Een ander vliegtuig werd door het lucht doelgeschut vernietigd. In de eerste ochtenduren van den dag van h?den vlogen acht vyande- lilke bommenwerpers opnieuw boven Messina en lieten talrilke bommen vallen. Do aangerichte schade ls aan- zieniyk. De lucntdaelartlllerie schoot tweo vyandelljke machines omlaag. De eene kwam terecht b|| Mill in tab gebied van MUlcse, do andere ln aé haven ten W. van de citadel. Oofc ondernam de vijand hedenochtend aanvallen op Augusta en Catania. Talryke bommen, die in de omgeving van dezo steden werden uitgeworpen, veroorzaakten geen schade van be teekenis. Vier vliegtuigen werden door de artillerie getroffen en stort ten lieer by La Ballata. Greco Santa Groce, kaap Passero cn Calanla. Van onze vliegtuigen zltn de laatste twee dagen tweo toestellen niet op hun basis teruggekeerd. Bewijs van berechiiging Zij, die op grond van de veror dening nr. 122/42 van dén Rijks commissaris in het bezit zyn ge steld van ccn z.g. „bewijs van be- rechtiging", zullen in den vervol ge bij de vierwckelijksche uitrei king van bonkaarten voor voe- dihgsmiddelen op vertoon van het genoemde bewijs tevens een toeslagkaart voor langdurigen ar beid cn rantsoenbonnen voor ta bak of versnaperingen ontvangen.

Amersfoortsche Courant | 1943 | | pagina 2