AMEKFOMJSCIIE COIIMNT De Führer en Mussolini bijeen Volledige overeenstemming na uitvoerige besprekingen Veiligheid voor Europa D De zevende ontmoeting sinds dezen oorlog Zuiveringsgevechten bij Isjoem Schmidt legt verantwoording af Keuringen voor de Waffen-SS en liet Legioen Nationale hulpactie Rotterdam MA A MD AC 12 APRIL T943. 2 PAG.. 57c JAARGANG. No. 34 Per week '0.16. Losse I Ongave N V DKUKKERlj OUStS v.n BLANKENBERG Zn. 6NOUCKAERTLAAN it AMERSFOORT Administratie: TeIet, 6280. Giro 80362. Directeur: P HALEWIJN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI PRIJS ADVERTENTIES: per mllllmeterregel 012 (40 m.m. breed). Inge* medecleellng ro.24 pr (63 m.m breed) „Doelpunten" alleen bil vooruitbetaling a. Dcrsoneel t.m 20 woorden «0 85 leder woord meer fOOS: b alle overige r 0 66 leder woord meer /0 06. max 60 woorden Bewgsnummera 6 cent 11c administratie bclioort» zich hel reelit voor advertentie? eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Correspondentie van advertenties en abonnementen te rlchteD aan Administratie Redactie: Telet. 0731. Na 5 u. 6806. Hoofdredacteur NIC. LAM AN SOEST. \E twee groote Europeesche volksleiders, Adolf Hitler en Benito Mussolini, zijn in de afgeloopcn week voor belangrij ke besprekingen by elkaar geko men. Bij het vernemen van dit bericht gaan de gedachten onwil lekeurig uit naar de talrijke bij eenkomsten der geallieerden men is daar in conferentie of men gaat ter conferentie; het is als het ware een eeuwigdurende bewegingMoskou stuurt zyn om hulp bedelende afgezanten naar Londen, Londen zendt zijn diplomaten naar het Witte Huis, de vertegenwoordigers der Roo- sevelt-kliek spreken woorden van moed tot de Tsjoengking-regee-, ring en deze laatste is kind-aan- huis op het Kremlin. En zoo wordt de eene conferentie na de andere gehouden; de grondslagen dezer geallieerde besprekingen zijn onderling wantrouwen, mis verstanden, fouten en immoreele wraakgevoelens. Het zijn nu de geest van groote kameraadschap, door het gemeenschappelijk bloed der frontsoldaten gelouterd, de onvoorwaardelijke overeenstem ming, de prestaties alsmede de vastberaden wil en de offerbe reidheid te overwinnen, de ken merken der spaarzame as-confe renties, die ons tot een vergelij king met de bijeenkomsten der geallieerde oorlogskliek dwingen. De besprekingen tusschen den Führer en den Duce zyn niet ver vuld met holle phrasen, papieren toezeggingen en -beloften of met dolzinnige buïtverdeelingsplannen voor na den oorlog, integendeel, bij de diepgaande, ernstige ge- dachtenwisselïng der beide staats lieden zyn de vast-omlijnde re- yolutionnaire denkbeelden de eeni- ge richtlynen voor een betere toe komst. Zoo ook thans. Op deze conferentie der spilmogendheden sprak niet de redelooze haat, doch het vurig verlangen naar. een hechte samen werlting met alle volkeren, die bereid zyn mede te werken aan den opbouw van een betere wereld-orde, hier werden geen samenzweringen tegen het leven en bestaan der kleine na ties op touw gezet, maar schiep men de waarborgen voor een vre dige samenleving van alle vol keren, deze bijeenkomst tenslotte werd niet beheerscht door een im perialistisch denken, doch door het streven naar een rechtvaar dige verdeeling der aardsche goe deren, zoodat ieder volk van de welvaart binnen eigen grenzen zal zijn verzekerd. De besprekingen tusschen beide grondleggers der socialistische orde zyn derhalve een nieuwe mylpaal in het we reldgebeuren en hebben weder om aangetoond, dat de Europee sche soldaat in deze dagen een historische missie vervult. 0 HET ligt dan ook volkomen in de lyn der dingen, wanneer het Duitsche en Italiaansche volk bij monde hunner leiders rich tot de uiterste inspanning aller krachten verplichten. En even van zelfsprekend is het daarbij, dat al le Europeesche krachtenre serves zullen worden ingezet om de toekomst van ons werelddeel te waarborgen. De geallieerden hebben er de laatste maanden geen twyfel over laten bestaan wat het lot van Europa zal zijn na hun overwinning en dit heeft ons tol nadenken moeten stemmen. De veiligheid van het Avondland staat op 't spel en als Europeanen heb ben wij den plicht deel te nemen aan de bescherming van ons con tinent. Führer en Duce zijn de ga ranten voor de volledige uitscha keling der pluto-bolsjewistische machten het lotsverbonden Europa gaat onder leiding de2er twee groote bouwers een tijdperk van vrede tegemoet. Doch bouwen kan men eerst dan, wanneer er is gebroken. In de achter ons liggende oorlogsja ren is er reeds veel gebroken, zóó veel, dat de geallieerden hun weer standskracht nog slechts in moord aanslagen op de burgerbevolking hunner „bevriende" en vijandelijke staten tot uiting kunnen brengen. Maar deze laatste stuiptrekkingen van het zieltogende joodsche stel sel zullen eveneens een einde nemen de volledige overeen stemming tusschen Adolf Hitler en Mussolini zal zich ongetwijfeld ook in de bestrijding van de Ang lo-Amerikaansche bommenterreur afspiegelen. Nog nimmer heeft een bespreking tusschen de asmegend heden op haar resultaat laten wachten en ook thans, nu het Hoofdkwartier van den Führer, 11 April. De Führer en de Ducc hebben van 7 tot 10 April een ontmoeting gehad. De Duce was in gezelschap van den Chef van den Italiaanschen Generalen Staf. legergeneraal Ambrosio, den staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Bastianini, alsmede van ambtenaren van het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken en van officieren van het Italiaansche Opperbevel. Met den Führer waren in de samenkomst verschenen: de Rijks maarschalk Hermann Göring. de minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, de chef van het Opperbevel van de Weermacht gene- raal-veidraaarschalk Keitel, de opperbevelhebber van de Marine, groot- admiraal Dönitz en de chef van den generalen Staf van het leger, ge neraal Zeitzler. De Duitsche ambassadeur le Rome von Mackensen en dc Italiaan sche ambassadeur tc Berlijn, Dino AJficri, namen eveneens aan de samenkomst deel. In de uitgebreide besprekingen werden zoowel de slgemeene poli tieke toestand, als ook alle kwesties van de gemeenschappelijke oor logvoering behandeld. Omtrent de op alle gebieden te treffen maat regelen werd volledige overeenstemming bereikt. De Führer en de Duce gaven opnieuw uitdrukking aan hun en hunner volkeren harde vastberadenheid, den oorlog door het totale gebruik van alle krachten te voeren tot aan de definitieve overwin ning en tot aan de volledige uitschakeling van elk toekomstig gevaar, dat de Europeesch-Afrikaansche ruimte van het Westen en het Oos ten uit bedreigt. De gemeenschappelijke doelstellingen, die de asmo- gendheden nastreven ter verdediging van de Europeesche beschaving, en voor de rechten der volkeren op vrije ontwikkeling en samenwer king, werden opnieuw bekrachtigd. De overwinning van de in het Pact van Drie verbonden naties moet aan Europa een vrede waarborgen, die de samenwerking van alle volkeren op den grondslag van htm ge meenschappelijke belangen garandeert en een rechtvaardige verdee ling tot stand brengt van de economische goederen der wereld. De besprekingen tusschen den Führer en den Duce en de onderhande lingen van hun medewerkers zijn verloopen in den geest van groote hartelijkheid. In tegenstelling tot de vijandelijke coalitie, zijn dc spilmogendheden het er over eens. dat het in dezen oorlog om Europa, het. behoud van zijn cul tuur en de vrije ontwikkeling van zijn volken gaat; het verbonden Ja pan streeft in het Groot-Oost-Aziati- sche gebied eenzelfde programma na. De vijanden dit blijkt uit het be zoek van Eden zijn het er slechts' over eens, dat zij zoo mogelijk den oorlog zouden willen winnen. Ter wijl de spilmogendheden boven den oorlog uit hun doel kennen en daar naar streven, luidt het parool van Eden via Sumner Welles tot- Litwl- nof: „Niet over oorlogsdoeleinden en naoorlogsche problemen nadenken of ook maar spreken". Want dit zou be slist de coalitie doen uiteenvallen en den meeloopors te vroeg doen zien, dat zij voor alle bloedige" offers ten slotte verraden en verkocht zullen worden, zoo heeft men zoo pas nog te Washington geconstateerd. De fronten staan thans tegenover elkander: eenerzijds de spil en haar bondgenooten, strevend naar veilige toekomst en welvaart van alle Euro peesche volken, anderzijds de An gelsaksen en het bolsjewisme, die on der alle omstandigheden een eensge zind en sterk Europa onmogelijk wil len maken, teneinde het als buit te kunnen verdeelen. Ieder weet dus waarom het gaat. De vastbesloten heid en de zekerheid van het doel der Europeesche leiding waarborgen de overwinning van 't nieuwe Europa. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., die op de plaats der be sprekingen tusschen Führer en Duce aanwezig was, schrijft ö.m.: De kracht van wil en de consequentie, waarmede twee historische verschij ningen als de Führer en de Duce handelen, die hun werk altijd weer over onoverkomelijke hinderpalen tot resultaat gebracht hebben, kunnen nooit overschat, maar altijd slechts onderschat worden. Beide asmogendheden staan na drie en een half jaar oorlog wat in dit- verband bijzondere aandacht ver dient niet reeds midden in de vi tale oorlogvoering, doch pas aan het begin daarvan. Natuurlijk heeft uit dien hoofde ook de samenkomst tus schen Führer en Duce niet alleen de bestudeering van de huidige oorlogs situatie, haar vooruitzichten en mili taire mogelijkheden gegolden, doch uiteraard ook reeds het gebruik ma ken van de hierdoor geboden mo gelijkheden. Het off communiqué maakt echter ook duidelijk, dat de taak van de asmogendheden tezamen met de mogendheid Japan, met wie de asmogendheden in het Pact van Drie zijn verbonden, veel verder gaat dan Europeesche belangen, wanneer het tevens spreekt van de samenwer king van alle volkeren op den grondslag der gemeenschappelijke belangen, rechtvaardigheid en vrije ontwikkeling der naties, alsmede rechtvaardige verdeeling van.de eco nomische goederen der wereld be stempelt als het doel. waarvoor de mogendheden van het Pact van Drie den strijd van thans voeren tegen de aanspraken op monopolie van de En- gelsche. Amcrikaansche en bolsje wistische belangen der wereldheer schappij. WIE AAN DE BESPREKINGEN DEELNAMEN Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 11 April. De samenkomst van verscheidene dagen tusschen Führer en Duce, aldus een extra be richt van het D.NJB. heelt aan de leiders der beide verbondon naties, alsmede aan hun nauwste militaire en politieke medewerkers gelegen heid gegeven tot diepgaande bespre kingen, welke verloopen zijn in den geest van bijzondere hartelijkheid en vriendschap. De Duce kwam op 7 April in den middag in gezelschap van legergene raal Ambrosio en staatssecretaris Bastianini aan op een station, dat ge legen was in de onmiddellijke nabij heid van de plaats der besprekingen. De Führer wachtte hier de aankomst van zijn gast af en begroette hem hartelijk. De Führer begeleidde den Ducc naar zijn verblijf, waar do chef van. de praesidialkanzlei, staatsminister dr. Meissner, den hoogen gast. ont ving. Nog denzelfden middag namen de besprekingen tusschen den Füh rer en den Duce een aanvang. Op den Sen. 9en en lOen April wer den de besprekingen tusschen den Führer en den Duce voortgezet. Te vens hadden de aanwezige politieke en militaire ressortschefs gelegen heid tot diepgaande gedachtenwisse- lir.gen en besprekingen van den toe stand. Aan de militaire besprekingen na men deel: van Duitsche züde Rijks maarschalk Hermann Göring, gen.- vcld maarschalk Keitel, groot-admi raal Dönitz, generaal-oberst Je- schoneb, de generaal der infanterie Zeitzler en de luitenant-generaal Warlimont. Tan Italiaansche zijde waren aanwezig: leger-gencraal Am brosio, generaal Marras, It.-gen. Gandm en schout-bij-nacht Girosi. Minister von Ribbentrop en staats secretaris Bastianini hadden herhaal de langdurige politieke besprekingen, waarbij ten deele ook de wederzijd- sche ambassadeurs von Mackenzen en Dino Alfieri aanwezig waren. Ook de Duce heeft minister von Ribben-, trop in een langdurig onderhoud ont vangen. Tijdens de samenkomst wa ren in het Hoofdkwartier van den Ffihrer bovendien aanwezig: Reichs- Führer SS. Himmler, Reichsleiter Bormann en Reichspressechef dr. Dietrich, alsmede van den staf van den Duitschen minister van buiten landsche zaken de ambassadeurs Gaus, von Rintelen en Hewcl, de chef van het Protocol, gezant Frciherr von Dórnberg en de gezanten dr. Schmidt. Op 10 April hadden de Führer en de Ducc in tegenwoordigheid van den rijksmaarschalk Hermann Gö ring, minister Von Ribbentrop en staatssecretaris Bastianini een ge meenschappelijke slotbespreking. Met deze samenkomst zijn de Füb- :r en dc' Ducc voor dc zevende maal sinds het begin van den gemeen- schappclijken strijd bijeengekomen ioor de twaalfde maal in het ge heel. De jongste samenkomst vond plaats bijna juist een jaar geleden en wel van 28 tot 30 April 1942. DE DIPLO: Ieder weet thans, waarom het gaat De Deutsche diplómatisch-poli. tischc Korrcspondenz schrijft o.a, Dc ontmoeting tusschen Führer en Duce heelt op niet mis tc verstane wijze opnieuw doen zien, waarop liet thans aankomt: niets zal de vastbeslotenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten kun nen remmen om alle krachten in te spannen voor den totalen oor log. waarvan 'l eindresultaat geen ander kan zijn dan de overwin ning en de definitieve beveiliging van hun levensruimto tegen elk van het Oosten en van het Wes ten dreigend gevaar. ;r dan ooit om de veiligheid en de vryheid van geheel Europa gaat, zal de daad de directe op volgster van het gesproken woord zijn- Werkelijkheden en prestaties van ons continent zullen in de toekomst de laatste geallieerde illusies den bodem inslaan. Een i „De type pantserwapen, Tijger" is sedert etnigen tijd aan de verschillende fronten ingezet. Bij den bouw van deren pantserwagen is reke ning ge!"'Jden met tic jongste ervarin gen aan de .fronten, lie sterke pantsering en alles doordringende vuurkracht van het kanon van groot kaliber maken dezen pantserwagen tot een waren schrik van don vijand. Zoowel in den strijd tegen den bekenden kolos der Sovjets, de ,.T 34" als tegen de modernste Britschc en Amerikaansche vKhtwagens bleef „De Tijger" overwinnaar. Sche- -Felllnga-Pax m Duitschland strijdt voor sociale gerechtigheid Rede van Rosenberg Minister Alfred Rc:enberg heeft op een groote bijeenkom t tc Keulen on der meer gezegd, dat hel Duitsche volk slechts cc-n we, heeft: zich door onverzwakten strijd de vrijheid te bevechten. Daardoor heeft het tevens een nieuwe zendirg voor geheel Europa. Als men van den totalen oor log spreekt, bestaat r te midden van deze totaliteit een pvpbleem, waarom thans mlllioenen n enschen vrijwel op de geheele aarde t rijden, het pro bleem der sociale f rcchtigheid. De vorige eeuw was bel uitgangspunt voor de technisc'v-uociale revolutie, het begin van den c-t sten wereldoor log opende den strijd om de wereld beschouwing dor si lale gerechtig heid. In dienzelfdcn ;jd keerden zich de groote democrat: én tegen dezen geest. De uitroeiing van het eerge voel was zoowel het doel van de in ternationale haute finance als van het al-joodsche marxisme. Diep uit het Duilsche wezen ech ter, groeide een nieuwe vorm van het ideaal eener so i ale gerechtig heid. Deze nieuwe gedachte wilde geen uitbuiting dulden, zij wilde ook geen aalmoes voor de uitgcbulten. Na honderd jaar van s'.rijd groeide in Duitschland een waarlijk moderne vorm voor deze gedachte. Opnieuw concentreerde zich n haat dergenen, die zich om egoistis hc redenen te gen deze ontwlkkelin verzetten. Het ontwaken van dc na onale cn maat schappelijke eer. dai.ls de wereldre volutie bij alle \v;-Trdevolle volken, ln een vorm, die bij ellc dier volken past. En dat staat bij dezen oorlog op het spel. Rosenberg verklaarde. dat de bom aanvallen op de Duitsche steden den vernietigingswil der vijanden van Duitschland duidelijk naar voren brongen. Maar ju:ft dit besef zal Duitschland de krscht tot een een drachtig verzet geven. De verwezen lijking van de sociale gerechtigheid is het doel en de taak van het Duit sche volk ln dezen reusachtigcn we reldbrand. Duikboot brengt kruiser in de Midd. Zee tot zinken Hoofdkwartier van den Führer, 12 April. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Tijdens zulvcrinpsgevcchten ten N.W. van Isjoem werden twee vijandelijke bataljons vernietigd. Van liet overige Oosteljjke front wordt slechts mel ding gemaakt van mislukte plaatse lijke aanvallen der Sovjets bij het Koebanbrtiggehnofd cn ten Z. van het Ladogameor. In Tunesic boden onze achterhoe den in bet gebied van Kairoean en Soussc den vijand hardnekkig tegen stand en hielden het oprukken van de voorhoeden der vijandelijke pant serwagens telkens weer op. Onder voortdurende gevechten trokken zich de Duitsch-ltal. gevechtsgroepen naar het Noorden terug cn ontruimden in den loop van deze bewegingen en na vernieling volgens de plannen van voor den oorlog belangrijke installa ties Slav en Kairoean. Formaties vliegende artillerie der luchtmacht steunden de operaties van onze troe pen en brachten tijdens verrassende scheervluchten den vijand groote verliezen toe. Afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen drongen gisteren overdag de be zette gebieden in het Westen binnen tot aan dc grens van het Duitsche Rijk. Vijf vliegtuigen werden daarbij neergeschoten Tijdens een mislukten aanval van Brltsche torpedovllegtulgon. cn bom- menv.erpers op een door lichte Duit sche zcestriidkrachten beschermd konvooi ln de Golf van BLscave wer den twee torpedovlleglulgen en drie bommenwerpers neergeschoten. Aan de kusten van de bezette gebieden in het Westen en van Noorwegen werden nog vlor vliegtuigen door lichte Duitsche zeestrijd krachten ver nietigd. In het Westen van de Mlddell.Zee viel een Duitsche duikboot een for tnatie oorlogsschepen aan. bracht een kruiser van 8.000 ton van de Flji- ktasse tot zinken en torpedeerde een torpedojager. Hoofdkwartier van den Führer, II April. Het Opperbevel Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front is de dag, met uitzondering van succesvolle zuneringsgevcchlen in het gebied ten N.W. van Isjoem. rustig verloo pen. Het luchtwnpen heeft in ver schillende sectoren met sterke strijd krachten bolsjewistische stellingen aangevallen en dc vijandelijke ravi- tailleeiïng benevens indnstrieele doelen in liet achterwaartsche bied van den vijand licstrcden. In zware, wisselvallige gevechten werden ten Z. W. van Tunis en W. van Kairoean met superieure strijdkrachten uitgevoerde en door sterke rliegcrforranties ondersteunde vijandelijke doorbraakpogingen af geslagen. Den vijand werden, deels in tegenaanvallen, zware verliezen toegebracht; zestig tanks werden verwoest. In den Zuidelijken sector gelukte het onzen troepen zich van den vijand los 4c maken en hun be wegingen naar nieuwe stellingen systematisch voort te zetten. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen naclit in Z. W.- en N-0--Diütschland lukraak brisant- en brandbommen geworpen, hoofd zakelijk op open. landelyke gemeen ten. By ceze en bij overdag uitge voerde aanvallen van zwakke Brit- sche luchtstrijdkrachten in het kust. gebied van het bezette westelijke ge bied verloor de vijand dertien toe stellen. WERKVERGADERING ARBEITSBEREICH N.S.D.A.P. Principieele uiteenzetting van den Rijkscommissaris Het Arbcitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlande-i heeft gisteren te Den Haag een werkvergadering ge houden met de wsffrdlgheidsbeklee- ders en Amtsleiters. De bijeenkomst werd o.a. door General-Kommissar, Wimmer en den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris als gast bijge woond. Hauptdienslleiter Schmidt opende de bijeenkomst met een herdenking van het groote aantal in het afgeloo pen jaar gesneuvelde parttjgenooten uit het Arbeltsbcrcich, die hun trouw aan Führer en volk met den hoog- sten inzet hebben bezegeld Vervol gens bracht hij een uitvoerig en van talrijk cijfermateriaal voorzien ver slag over het politieke jaar 1942-'43 uit Het was een veelomvattend over zicht over de veelheid van opgavc-n en uit de nuchtere cijfers ontstond een aanschouwelijk en levendig beeld van den omvangrijken en veclzijdi- gen arbeid, die het Arbcitsbereich met zijn bureaux en dc aangesloten onderdeden en bonden in het afge loopen jaar hebben gepresteerd. Steeds weer wees de Haupldienstlei- Het SS-Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede; Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook ge huwden). die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de clschen, die de opleiding hun stelt kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een «pcciaal Wacht- bataljon. Gezinsleden dezer vrijwil ligers hebben gelijke voorrechten als zjj. die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinnersvergoe ding. kostclooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toetreden. Rotterdam. 14 4.43, 9 tot 13 uur, Deutsches Haus, Westzeedijk. Til burg: 15.4.43. 9 tc» 11 uur. Lange Sehijstraat 66 Den Bosch: 15.443. 15 tot 17 uur, hotel N -Brabant, Markt 45. Roermond: 16 4.43. 9 tot 11 uur, NS.D A P., Swalmerstr 61. Arnhem: 16.4.43. 16 tot 18 uur. Wever straat 16b. Hengelo: 17.4-43. 9 tot 11 uur, Deutsches Haus. Zwolle: 17.4.43, 15 tot 17 uur, hotel Peters, Marks. Groningen: 18 4.43. 9 tot 11 uur. Concerthuis, Poelestrait. Leeuwarden: 18.4.43, 15 tot 17 uur, Nederlandsehe Vrijwilligers strij der» in het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m huize Schaaf Breedstraat. Amster dam: 19.4.43 9 tot 13 uur, school lepenweg 13 Utrecht: 20.4 43 9 tol 13 uur, N.V Hu;., Oudegracht 245. Amersfoort: 21 4 43, 9 tot 13 uur. dienstgehouw, Leuxderweg Den Haag: 22.4.13, 9 tot 13 uur, café ..Den Hout", Bezuidenhöutschcweg. ter zoowel bij het principieele als bij het kleine werk op de kameraad schap vol vertrouwen, die Duitsche en Nederlandschc nationanl-socïalis- ten met elkander verbindt. Zijn woor den werden tot een oproep tot ver dere plichtsvervulling, tot dankzeg ging aan den Rijkscommissaris en de partijgenooten en tot de belofte, dat het Arbeitsberoich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden paraat is en de ta ken. die gegeven zullen worden, ook verder zal vervullen. Vervolgens nam de Rijkscommissa ris, Rijksminister dr. Seyss -Inquart het woord, die in een fundamenteel overzicht over den politieken en ideo logiseren toestond, zooals die speciaal in Nederland bestaat, de richtsnoeren gaf voor hel komende werk Van bijzondere bcteekenis was dat deel van zijn uiteenzettingen, waar in hij zich bezig hield met de Euro peesche taak tegenover de beide ge varen. die het continent bedreigen: hel bolsjewisme en het Amerikanis me. Aan de hand van talrijke voor beelden zette de Rijkscommissaris op overtuigende wijze uiteen, hoe het Amerikanisme niet alleen geen be grip voor de Europeesche vraagstuk ken toont, maar zelfs niet berc-id is zich op verantwoordelijke wijze zich met die vraagstukken bezig te hou den en er de voorkeur aan geeft het continent aan het bolsjewisme over te leveren. Daartegenover loonde hij aan, hoe het nationaal-socialisme krachtens zijn wereldbeschouwing van bloed en bodem, var. ras en ruimte en uit eerbied voor de indivi dualiteit van den enkeling en voor de persoonlijkheid der volken er toe wordt gedreven, de In dit Europee sche gebied bestaande spanningen dienstbaar te maken juist aan het be lang der kleine volken. Met een Sieg Heil op den Führer eindigde deze werkvergadering, die gekenmerkt werd door een diep be sef van verantwoordelijkheid. Duitsch minister van Financiën te Helsinki De Duitsche minister van Finan ciën, graaf Schvrerm—Kroslgfc. Ober- flnanzprlsident dr. Scholl cn de lei der van do Oostelijke rtfdeeUng van het Duitsche ministerie van Buiter.:. Zaken, gezant von Grundherr. zyn gisteren te Helsinki aangekomen. Des avonds hield ministerpresident Llnkomies ter ecre van de Duitsche gasten een reccp v-nsr behalve leden der regee 1 •)-. hooggeplaat ste Finsche en Duitsche persoonlijk heden aanwezig waren. (V76) 0 Ttjtm) TRIPOL1TANIÈ LIBIË M /asrl mw Fat In het Kanaal is het in de vroege ochtenduren vdn 10 April tot een kort gevecht gekomen tusschen Duitsche patrouillebooten en drie Brltsche kanonneerbooten. waarvan er twee zwaar beschadigd werden. De Duitsche schepen leden schade noch verliezen. Het Opperbevel der Weermacht maakte Zaterdag bekend: Aan het Oostelijk front vonden gisteren geen gevechtshandelingen vnn bcteekenis plaats. Aan het front in Tunis duurt de zware af weerslag tegen de met steeds nieuwe strijdkrachten aanvallenden vijand voort. Talrijke aanvallen wer den door onze onwankelbaar strij dende troepen afgeslagen, verschei dene bressen afgegrendeld. Aan het Zuidelijke front worden de voorge nomen uitwljkbeweglngoa voortgezet. Duitsch-Ital. formaties Aanvaardden steeds weer den strijd en weken pas na zware en verbitterde gevechten voor den druk van den numeriek veel sterkeren vijand. Dc luchtmaoht steunde door onvermoeide operatics de afdeolingen van het leger in haar Nadat vfjandelUko afzonderlijke vliegtuigen gisteren laat op den dag een storings aanval op West-Du ltsch gebied hadden ondernomen, hebben Brltsche bommenwerpers in den af geloopen nacht opnieuw het Westen van Duitschland aangevallen. In scheldene plaatsen ontstohden liezen onder de bevolkmc en schade aan gebouwen, Volgens de tot dus verre ontvangen berichten ajn ten- minste acht meermotorige bommen werpers neergeschoten- Voor do Noorsche kust hebben zet vijandelijke torpedovliegtulgen zonder succes een Duitsch konvooi aange vallen B=cortevasrtuigen schoten twee der aanvallende vliegtuigen neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen richtten gisteren bij een aanval in scheervtucht aanzienlijke vernie lingen ln een Zuld-Engelsche kust stad aan. Sfax en Kairwan ontruimd (Ital. Wcennachtbcrlcht) ROME, 12 April. Het 1052ste communiqué van het Ital. Hoofd kwartier luidt. Tijdens de Ital.-Duitsche troepen bewegingen naar nieuwe stellingen op het oorlogstooneel in Tunis zijn Sfax en Kairwsn ontruimd. In den Zuidelijken sector werden krachtige aanvallen der vooruitgeschoven vij andelijke afdeelingen, welke door pantserwagens gesteund werdc-n. af geslagen. Formaties van onze lucht macht vielen de achterwaartsche ver bindingen van den vijand aan. Duit sche jagers schoten vijf Spitfires neer. Gistermiddag hebben formaties viermotorige vliegtuigen Napels. Tru- pani en Marsala gebombardeerd. Aan huizen werd aanzienlijke schade aan gericht. In totaal zijn er vier dooden en 22 gewonden onder de burgerbe volking. Onze jagers schoten te Na pels zes vliegtuigen en te Trapani twee toestellen neer: vier andere vliegtuigen werden door het afweer geschut neergehaald en wel twee te Napels, een te Messina en een te Poz- zallo. Bij den aanval op Cagliari, waarvan het weermachtberlcht van gisteren melding maakte, hebben »f- weerbatterijen twee vliegtuigen neer geschoten. cn wel een ten 7.. van Santo Elia en een in de omgeving van de stad Vier van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. ROME, 11 April. Het Ital. Weer machtberlcht luidt: Op het strijdtooneel in Tunis ver loopt de defensieve manoeuvre der spiltroepen ln goede orde. In den centralen sector is met doeltreffen- den steun van het luchtwapen een krachtigen aanval der vijandelijke pantserstrijdkrachten. die zestig tanks verloren, teruggeslagen. Onze bommenwerpers zijn doeltreffend op getreden tegen vijandelijke bases en havens. Vier vliegtuigen werden neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers, twee andere boven de M:ddc)l. Zee door onze vliegtui gen, die luchtkohvooien escorteerden. Napels, Cagliari en La Maddalena zijn gebombardeerd door dc En-i gelsch—Amerik. luchtmacht. Tc Na- Pels zijn eenige gebouwen gedeelte lijk ingestort en men betreurt er vier dooden en 34 gewonden onder de be volking Drie viermotorige toestellen werden in zee neergeschoten door onze jagers, terwijl een vierde door batterijen luchtafweergeschut werd vernield. In dc andere plaatsen Is het aantal slachtoffers nog niet nauw keurig bekend. Kardinaal Caftani overleden. Kardinaal Fcderieo Cattam. die in 1935 door Pius XI tot kardinaal werd benoemd, is aan een hartverlamming overleden. AMERSFOORT Dc rijwieldiefstallen. In ver band met de vele rijwieldiefsiallen den laatsten tijd in onze stad cn om geving gepleegd, heeft de recherche wegens opzettelijke heling den SO-ja- rigen rijwielhandelaar W v E. en den 35-jarigen G. M., beiden uit on ze stad, in arrest gesteld. Bu een in Hoogland voortgezet onderzoek werd de 28-jarige B v. d. V aangehouden, die een door K. en v. E., beiden reeds in arrest, gestolen rijwiel had ge kocht. In totaal zijn thans veertien rijwieldiefstallen opgehelderd. Voor een belangrijk deel konden de karre tjes worden achterhaald Als unicum deelen wij mede. dat tijdens het weekend geen aangifte van rijwieldiefstal is gedaan. Bacchus doet nog van zich spreken. Gisteravond om 23.05 werd een man aan het politiebureau gebracht, die in beschonken toestand een rij wiel bestuurde. Even later werd een 28-jarige Amsterdamsche in arrest gesteld, die te veel san Bacchus had geofferd. Beiden zijn na ontnuchte ring. voorzien van een proces verbaal ontslagen. Ongeduldige hengelaars. Tegen twee personen, die vischten in het Valleikanaal en niet konden wachten tot de opening van den vischtljd. is proces verbaal opgemaakt. Twee fui ken en twee hengels zijn ln beslag genomen. Licfatuitatroüog. Tegen een be woner van de Prins Hendriklaan is proces verbaal opgemaakt wegens lichtuitstraling, MAX BLOKZIJL SPREEKT VOORTAAN OM 18.45 UUR VOOR OEN ZENDER Met ingang van heden zal Max Blokzijl in het vervolg zyn radio praatjes houden om 18.45 uur via den zender Hilversum II. Ditmaal is het politiek weekpraatje geti- teld „Rotterdam antwoordt". BEZORGEN VAN TIJDSCHRIFTEN MOET WORDEN GESTAAKT Dc beschikking van den Rijkscom missaris betreffende dc sluiting van bedrijven, waarbij onder meer is be paald. dat het bezorgen van nieuws bladen blijft toegestaan, heeft de vraag doen rijzen, of ook de bezor ging van tijdschriften doorgang kan blijven vinden. Van bevoegde zijde vernemen wij hieromtrent, dat, in te genstelling tot de nieuwsbladen, tijd schriften niet langer door eigen loo- pers e.d. bij de abonné's mogen wór den bezorgd. Sauckel sprak te Brussel over arbeid la Duitschland De Duitsche gevolmachtigde voor den Arbeid. Fritz Sauckel, heeft te Brussel gesproken over den arbeid in Duitschland. Het Duitsche volk. zoo zcide hij. weet, dat hot om zijn of niel-zijn gaat en daarom is het vast besloten. dezen oorlog, hoe lang hij ook moge duren en hoe zwaar hij moge zijn. vol le houden, „Wij zullen do overwinning bevechten en wet de volkomen overwinning", zei Sauckel. Hij maakte een vergelijking tusschen den toestand van 1918 en dien van thans en zcide, dat in dezen oorlog een militaire of moreele ineenstor ting van het Duitsche volk eenvou dig onmogelijk is. „Wij weten, dat deze oorlog aan al le fronten met onverbiddelijke con sequentie gevoerd moet worden. Wij zullen echter geen honger lijden en niet dulden, dat mogelijke dcfaitisten de houding van ons volle trachten te ondermijnen. En nooit zal in Duitsch land het woord capitulatie opduiken." Sauckel wees de over den arbeid in Duitschland verspreide onjuiste berichten van de hand In een bro chure, welke binnenkort zal verschij nen. wordt aangetoond, dat de mil- lioenen Europeanen, die reeds in Duitschland werkzaam zijn, alle rech ten van vrije monschen hebben, de zelfde gunsten genieten als hun Duit sche arbeidskameraden cn dezelfde behandeling. De organisatie van den arbeid is zoo, dat zij de fatsoenlijkste is die de wereld ooit gezien heeft. GEALLIEERDE NATIES KOMEN OP 18 MEI BIJEEN Radio-Londen meldt, dat de bijeen komst van de geillicerde naties in Washington op 25 April a.s. uitge steld 'is tot 18 Mei MILITAIRE VERLIEZEN VAN AMERIKA EN JAPAN 'idagroep 111 kruisers en torpedo jagers verloren. Voorts werden 43 an dere Amerikaansche oorlogsschepen tot zinken gebracht, 37 watervlieg tuigen vernield en 9 beschadlad. 443 vliegtuigen neergeschoten er. 171 op den grond vernield. Aan Japanscho zijde zonken ln alen tijd 21 oorlogsschepen, terwijl- 35 andere schepen beschadigd wer den. Voorts gingen 15 andere sche pen verloren. 17 werden beschadigd: 486 vliegtuigen stortten zich opzet telijk op vijandelijke doelen: 145 -•llegtulgcn werden zwaar beschadigd. Het oorlogsinllchtingenbureau te Washington heelt medegedeeld, dat de verliezen van dc Amcrikaansche strijdkrachten, waarvan dc familiele den reeds in kennis gesteld zijn. se dert het uitbreken van den oorlog 75.945 man bedragen. Dit verlies is volgt verdeeld: 11.667 dooden, 13.554 gewonden en 41.070 vermisten. Dc Burgemeester maakt in verband met de massale hulpactie ter. bate van de getroffen volksgenooten jn Rotterdam bekend, dat hot Centrale punt van de Amersfoortsehe Actie (administratie en inleve ring) is gevestigdWestsingcl 44, Tel. 4141 en dat het Centrale punt voor inlevering vJVi kleeding, dekking en huisraad zal zijn: Hendrik van Viandenstraat 1, voor het publiek opengesteld op Donderdag en Vrijdag a.s. tusschen 1012 uur en 24 uur cn 6—8 uur. Eveneens kunt U bij de hieronder vermelde adressen opgeven dat U kleeding enz. beschikbaar wilt stellen: G. v. d. Held. Borgesiuslaan 13: H. van Norden, Tromp- straat 60: 0. Berends. Bernulfusstraat 11; A. H. Hordijk. Voltastraat 14: J. Hooge wind. Soembastraat 12: G. G. Baarslag, Ranonkelslraat 32; J. Keuning. Puntenbur gerlaan 15. Alle goederen worden door de Gemeente op Donderdag en Vrij dag bij U thuis afgehaald. Het gaat er hier om hulp te verleenen aar eigen volksgenooten. Verplaatst U zich eens een oogenblik in hur ellende! Geeft mild. Amersfoortors, opdat wij aanstonds op de geza menlijke opbrengst van Amersfoort trots mogen zijn. Meldt U aan als collectant! De Burgemeester HARLOFF.

Amersfoortsche Courant | 1943 | | pagina 1