MQSFOOOTStHE tMIMNI J r Bijzonder felle strijd in Normandië en Italië BESCHIKKING Tojo Wijst op den ernst van den toestand Opgang of val van Japansche keizerlijk op het spel De rol der Fransche „Maquis'' Vijf dooden bij mislukten overval Militair bestuur in België en N.-Frankrijk vervangen door burgerlijk bestuur VFKDÜISTERING 16 Juli tot en me! 22 Jail van 22 u. 5.45 uur. 20 Juli WOENSDAG 19 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PAG.. 58s JAARGANG. No. 168 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI f\\;g28v£'ls EK: Oltgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn SNOUCKAEHTLAAN 9. AMERSFOORl Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Hoofdred.: NIC LA MAN. SOEST (afw.). Vijand wen terrein bij St. Lo DOORBRAAKPOGINGEN VAN CE SOVJETS WERDEN BLOEDIG AFGESLAGEN HoiiFilkwartior van den lïiliret. 18 Juli. Het OiM>erbevel van ilc Weerimiuil maakt bekend: In Norman J in hee'ft dc afwccrsluï in hol geljied len Z.W. van Caen en len N.O. van Saint Lo door liet ootreden van nieuwe strijdkrachten aan beide züden de grootste afmeting aangenomen. Ten Z.W. van Caen werden alle groolc vijandelijke aanvallen tol slaan gebracht. Waar de vijand lijdelijk on ze stellingen kon binnendringen, werd Itii in onverwijlde tegenaanvallen verdreven. Hij- zonder hevig waren dn vijandelijke door braakpogingen in hel gebied ten N.O. van Saint Lo. die door zeer krachtig artillerie vuur weiden ondersteund. Het gelakte de vüand daar lias na uiterst zware verliezen onze. linies lal den noordelijken rand van du stad terug te drukken. Slagviiegcrs onder steunden de afweerKeveeilien van bet legei in liet landingshooi'd. Des nachts werden vijandelijke troepenconcentraties en artille riestellingen met goede uitwerking annge vallen. Ir. het Fransche gebied werden we derom 167 terroristen en bandieten in den strijd vernietigd. De verschillende raaien in het Weermachtsbericht gemelde vernie tiging van vijandelijke schepen door nieuwe strijdmiddelen van de Duit- sc-he marine moet worden toege schreven aan het gebruik van torpe do's. die door eén man naar den vij and gebracht worden. Bij dit optre den heeft zich de matroos.Oberge. freite Walter Gerhold bijzonder on derscheiden. Het vergoldingsvuur op Londen duurt voort. Ook in Italië namen de afweergevech- ten op de tot dusver vermeide brand punten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Z.O. van Livorno ien N. en N.W. van Volterra. in het gebied aan weerskanten van Arezzo en ten Zuiden van Ancona ondernam de vijand talrijke aanvallen, waarbij hij echter slechts ge ringe terreinwinst kon behalen. In het Zuiden van het Oostelijk front Vielen de Sovjets ten Oosten van den bovenloop van den Boeg opnieuw met sterke strijdkrachten aan. In tegenaan vallen sloegen onze divisies alle vijande lijke doorbraakpogingen uiteen. In den Centralen sector hebben onze troepen Op verscheidene plaatsen de bolsjewie ken, die tot den Westelijken oever van tien Njemen waren doorgedrongen, over cïe rivier teruggeworpen. Ten Westen van Wilna, in het merengebied ten Z. van Dunaburg, ten N. van de Duna, in het penetratiegebied van Opotsjka, alsmede ten Z. van Ostrof. probeerden de bol sjewieken ook gisteren door ons front heen te breken. Al hun aanvallen stort ten echter bloedig ineen Hierbij wer den alleen in den sector ten N. van de Duna 62 vijandelijke tanks stukgescho ten. Slagvliegers vernietigden 37 vijan delijke tanks en meer clan 300 voertui gen. Artillerielichters van de marine beschadigden op het. Peipusmeer drie Sovjet-Russische ka norm eerbooten. Bij cle gevechten aan het Oostelijk fiont hebben zich in het Zuiden de Frankisch-Sudetenüuitsche 88ste divi sie infanterie onder bevel van generaal- majoor graaf von Rittberg en In het Noorden de Rijnlandsch-Westfaalsche 329ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Mayer door bij zondere hardheid en taaiheid herhaal delijk onderscheiden. Des nachts werden bij een vijandelijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sovjet- Russische vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten en daarmede meer clan een derde deel van de aanvallers vernie tigd. In den afgetoopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Beriijn. van den Conimissaris-Generaa1 voor de Veilig heid over- de vervroeging van het sluitings uur en het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden voor de bezette Nederiandsche gebieden. Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederiandsche ge bieden het sluitingsuur vervroegd lot 21 uur en het begin van het tijd. stip. waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden, vervroegd tot 22 uur. Verder gaande plaatselijke beschik kingen, die reeds van kracht zijn, worden hierdoor niet beïnvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid (get.) jtAÜTER, SS-Obergruppenfiihrer en Gene ral der Poiizei. St. Lo nog in Duitsche handen Interinf, meldt: Het door Reuter ver spreide bericht uit het hoofdkwartier van het eerste Amerikaansche leger, vol gens hetwelk St. Lo zich hecht in Ame rikaansche handen zou bevinden, is onjuist. St. Lo is niet in Amerikaan sche, doch in Duitsche handen. Omsingelingsring verbroken Onder uiterst zware gevechten is het de laatste dagen aan de groep van kolo nel Von Poreet ten Zuiden van de Duna gelukt, den omsingelingsring der Sovjet- Russen te verbreken en met medene ming van alle gewonden de aansluiting op de Duitsche hoofdgevechtslinie te herstellen. Een gevechtsgroep van de 22-pantserdivisie ..Wiking" onder bevel van luitenant-kolonel ..Mühlenkampf vernietigde onlangs in het gebied Kowel 90 procent van de aanvallende bolsje wistische pantserformaties. Totale mobilisatie der nog voorhanden arbeidsreserves De algemeen gevolmachtigde voor den arbeidsinzet, gouwleider Sauckel, heeft dezer dagen in Thiiringen een oorlogs- arbeidsconferentie bijeengeroepen van de voorzitters der gouwarbeidsbureaux, waar beraadslaagd is over een reeks ac ties voor het gebruik van arbeidskrach ten in Duitschland zoowel als in de be. zette gebieden. De bijeenkomst had ten doel een duidelijke afbakening voor het tweede halve jaar van 1944. d. w. z. de totale mobilisatie der nog voorhanden arbeidsreserves. De rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie prof. Speer was aanwezig. Gouwleider Sauc kel riep er toe op om in ieder geval voorrang te verleenen aan de belangen van het rijk en den oorlog bij de ver. deeling van de beschikbare krachten. De technische oorlog eischt het gebruik van alle krachten van lichaam, geest en ziel. Op den voorgrond staat thans niet de arbeid op zich zelf, maar de arbeid als urestatie. Tegelijk met de mededeeling van het kei zerlijke hoofdkwartier over den toestand op Saipan heeft de eerste minister, generaal Tojo. gistermiddag de volgende verklaring afgelegd: Sedert 11 Juli hebben officieren en man schappen van onze keizerlijke strijdkrachten op de Marianen door hun hardnekkige ge vechten den vijand zware slagen toegebracht Het eiland Saipan is echter ten slotte den vijand in handen gevallen. Ik gevoel zeer die pen spijt bij de gedachte, dat Zijne Majesteit een groote ongerustheid is berokkend. Tegen over den geest der dappere officieren én man schappen en onze andere medeburgers, die ter uitvoering van hun verheven plicht, de verdediging van het keizerrijk in de waterer van het Zuiden den heldendood ?ijn gestor ven, zou ik mijn diepste en oprechte mede gevoel tot uitdrukking willen brengen. Er zijn thans 21/., jaar verloopen se dert het keizerlijke decreet met de oor logsverklaring werd goedgekeurd. Van dat tijdstip af hebben de officieren en manschappen van onze keizerlijke troe pen overal militaire ondernemingen van grooten omvang ten uitvoer gelegd. Hon derd millioen onzer medeburgers heb ben alle mogelijke hardheden overwon nen, allen, ieder op zijn gebied, hebben alle krachten gegeven voor een succes volle uitvoering van den Groot-Oost - Aziatischen oorlog. Onze vijand, de Ver. Staten en Groot-Brittanje. maar zeer in het bijzonder de Ver. Staten, heeft in- tusschen de intensiteit van zijn tegen offensief steeds meer opgevoerd en is ten slotte tot aan de Mariannen opge drongen. Ons keizerrijk ziet zich thans in een toestand, die voor onze geheele geschie denis van het hoogste belang is. *Hij geeft ons de zeldzame gelegenheid den vijand te verpletteren en de overwin ning te bevechten. Voor de verdediging van ons keizerrijk geeft ons dit tijdstip maar één weg aan. dien wij moeten in slaan. En die bestaat hierin, den vijand zoo snel mogelijk te verpletteren en de overwinning te bevechten, en uitsluitend en alleen daarin zonder dè geringste illusie en zonder de minste gedachte aan leven en dood met de toewijding van onze totale kracht aan deze taak en met doeltreffende uitbuiting der ervaringen, die opgedaan zijn door het bloed van onze wapenmakkers en onze andere medeburgers. Ons oorlogsdoel voor Oost-Azië treedt duidelijk naar voren uit het keizerlijk decreet, waarmede de oorlog werd ver klaard. Voor ons Is het een oorlog, die beslist over den opgang of den val van ons keizerrijk, evenals een oorlog ter bevrijding van Azië. Voor onzen vijand bestaat het doel van dezen oorlog ech ter er in Groot-Oost-Azië in slavernij te brengen en de wereld te beheerschen. Het is een strijd tusschen de verdedi ging van het bestaan en de heersch- zucht, tusschen bevrijding en agressie. Het gaat er thans om het tegenoffen sief der Anglo-Amerikanen volkomen uiteen te slaan. Daartoe moeten wij met de verschillende volken van Groot-Oost- Azië en onze Europeesche bonögenoo- ten nauw samenwerken. De werkelijke oorlog begint thans. Wij willen derhalve allen, ons geheele volk van honderd millioen. onzen eed en onze vastberadenheid vernieuwen óm het hoogste offer te brengen en den door dertig eeuwen overgeleverden tra, ditioneélen strijdgeëst van ons land er op te concentreeren de eindoverwinning te behalen en daarmede' ook zijne Kei zerlijke Majesteit den vrede te hergeven. Mutaties in Japan Te Tokio zijn de volgende mutaties békend gemankt: de vroegere opper bevelhebber van het Kwangtoengleger, generaal Joshiyiro, is benoemd tot chef van den generalen staf. Tot nieuwen opperbevelhebber van het Kwangtoeng leger is aangewezen generaal Otozo Ja- mada. die tot dusver inspecteur-generaal was over de militaire opleiding. In zijn plaats treedt veldmaarschalk Soegiya- ma. Luitenant-generaal Mitsjio Soegawa is benoemd tot inspecteur-generaal van de legeriuchtmacht. Het ministerie v&n Marine heeft de benoeming aangekondigd van vice-ad. miraal Takazoemi Oka tot waarnemend minister van Marine als opvolger van admiraal Sawamoto, die benoemd is tot commandant van het vlootstation Koere. "Wereldnieuws 9 Cc strijd om het bezit ven het belang rijke Japansche eiland Saipan is 7 Juli geëindigd. In een laatsten stormaanval vonden aiie Japanners, waaronder ook de generaal Saito en Schout-bij-Nacht Tocdji- ntcera, den heldendood. Ongeveer 3000 ge- wanden kozen vrijwillig den dood. O '11 een munitiedepot der Amerikaansche marine te Port of Chicago in California, heeft een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. Het aantal dooden wordt op 600 geschat. Het stadje is practisch met den grond gelijk gemaakt. 0 Te Madrid hebben 250.000 leden van het Spaansche Arbeidsfront voor Franco gede fileerd. Aar, 71 ieidende persoonlijkheden, o.a. graaf Jordana en generaal Munoz heeft Franco nooge onderscheidingen verleend. 9 In het dichtbewoonde stadsgebied van München zijn door de Amerikanen uiterst zware verwoestingen aangericht; o.m. rijn 16 ziekenhuizen, 28 scholen, 16 kerken en 15 tehuizen voor ouden van dagen door bommen vernield. Boven het Starnberger meer heeft gistermorgen een groote luchtslag gewoed, waarbij ruim dertig Amerik. toestellen neergeschoten zijn, i V- B0EREN. werkt mede aan de vet- voorziening van uw volk scheurt vóór 10 Augustus. De Auslands-Informationsdienst schrijft: ,.Het hoofdkwartier der geallieerde expe ditiestrijdkrachten in Frankrijk heeft in een communiqué van vier punten on langs het probleem der Fransche ..Ma quis" aangesneden. De strekking van dit communiqué is, Fransche franc-tireurs, saboteurs, bandieten en andere' elemen ten, die de Maquis vormen, voor te stellen als een deel der geallieerde ex- peditiestrijd krachten in Frankrijk. De vijand kan de Haagsche bepalingen niet buiten werking stellen door een Fran- schen generaal, genaamd-König, die zich bovendien nog te Londen bevindt, voet stoots te benoemen tot opperbevelheb ber van alle ln Frankrijk ageerende ge wapende burgers. De Fransche regeering en het Fransche volk zijn gebonden dooi de bepalingen van den wapenstilstand. De Franschen, die zich daaraan niet houden hun aantal is zeer gering plaatsen zich buiten het wapenstil standsverdrag. buiten de Fransche wet ten en buiten de Haagsche bepalingen. Zij worden dienovereenkomstig behan deld. Amsterdam, 18 Juli. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een vol komen mislukte overval plaats gehad op het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwamen daar twee auto's met tezamen twaalf man, overrompelden de bewakers en drongen naar binnen. Daar werden zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automati. sche wapens de indringers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewond werden. De drie overige overvallers werden gearresteerd. Ruim 100 vliegtuigen werden neergesclioten Het D.N.B. verneemt, dat de Anglo- Ameri kanen hun laatste terreuraanval- len op Duitsch gebied wederom met zware verliezen hebben moeten betalen. Volgens nog onvolledige rapporten zijn in de afgeloopen 24 uur boven Duitsch land en het Westelijke bezette gebied 102 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 73 viermotorige bommenwerpers, neer geschoten. Prijsbeheersciiing kwam ia meubelpcradijs terecht Ambtenaren van de Pi ijsbeheersching hebben bij een meubelhandelaar te Rijs-* sen groote voorraden kostbare vooroor logse he artikelen van allerlei aard in beslag genomen. Het was opgevallen, dat de handelaar al sinds enkele jaren steeds „neen" verkocht. Geen trouwlus tige paartjes, geen huismoeders of wie clan ook konden daar nog iets koopen, hoewel iedereen vermoedde dat de man veel achter hield. Kwam men met ru:l- artikelen, zooals boter, vet, tabak of iets dergelijks, dan was er wei wat te koop. Een ambtenaar kwam eehs kijken en stiet spoedig op een ameublement op den zolder. Steeds werdeh meer nieu we ameublementen ontdekt. Alles stond letterlijk volgepakt. Bij voortgezet on derzoek ontdekte men drie pakhuizen in den tuin, die volgepropt waren met meubelen, textielgoederen. vloerbedek kingen. tapijten, kopjes, serviezen, enz. enz. Het was zooveel, dat veertien vracht auto's nocdig waren om deze achterge houden vooriaden naar de .opslagplaats van den Dienst der Prijsbeheersching te vervoeren. De waarde dezer goederen, berekend naar vooroorlogsche prijzen, wordt op meer dan 50.000 geschat. Overval op postkantoor Maandagmiddag is een overval ge pleegd in een postkantoor te Rotterdam, onder bedreiging met pistolen rooiden vijl mannen eenige geldtrommels. waar in ongeveer ƒ30.000 a ƒ35.000 was opge borgen. Later werd in de omgeving een. man aangehouden, die een koffertje bij zich had. waarin een bedrag van ƒ33.000, eenige sieraden een aantal ge laden pistolen, maskers en gummihand schoenen waren geborgen. Vermoed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en dat de man op den uitkijk heeft gestaan. DRIELING. Het echtpaar J. Ver- heggende Visser te Bergen op Zoom werd verblijd met de geboorte Tan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen maken het uitste kend. VERDRONKEN. De 8-jarige Jaap de Graaf te Loppersum geraakte bij het spelen te water. Hoewel cle jongen spoe dig op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. GOUWLEIDER GROHE RIJKSCOMMISSARIS BERLIJN, 18 Juli. Bij decreet van den Führer van 13 Juli 1944 is het totdusver bestaande militair be stuur in België en Noord-Frankrijk door een burgerlijk bestuur vervan. gen, aan het hoofd waarvan de Rijks commissaris voor de bezette gebie den van België en Noord-Frankrijk staat. Tot Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frankrijk iieeft de Führer den gouwleider Grohe benoemd. Voor het tot Noord-Frankrijk behoo- rende deel van het gebigd zal een spe ciale, onmiddellijk onder den Rijkscom. missaris voor de bezette gebieden van België en Noord-Frankrijk ressorteeren. de commissaris voor het burgerlijke be stuur worden benoemd. Door deze nieu we regeling is het bureau van den mili tairen bevelhebber in België en Noord- Frankrijk komen te vervallen. De mill, taire bevelhebber had behalve het be stuur over het onder hem geplaatste ge bied ook tot taak het uitoefenen van de militaire souvereine rechten De uitoefe ning van deze rechten zal voortaan door den weermachtsbevelhebber in België en Noord-Frankrijk geschieden. Tot weermaehtsbevelhebber in België en N.- Frankrijk heeft de Führer den generaal der infanterie Grass benoemd. Op 16 Juli heeft de huidige militaire bevelhebber in België en Noord-Frank, rijk, Generaloberst von Falkenhausen te Brussel de zaken van het civiele ressort overgedragen aan den nieuwen Rijks commissaris gouwleider Grohe en de zaken van het militaire ressort aan den generaal der infanterie Grase.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1