Felle strijd van Gallicië tot Peipusmeer Tojo dient ontslag van Japansche kabinet in Zonderlinge methoden van C.C.D.-amblenaren DONDERDAG 20 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 169 AMEKFOONttM (MUNT iDAGBL AD VOOR AMERSFOORT EN DE ©EtDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT 'Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdred.: NIC LAMAN, SOEST (afw.). VERDUISTERING 16 Juli tot en met 22 Juli van 22 u. 5.45 uur. 20 Juli N.M.: 28 Juli E.K.; 4 Aug. V.M. Sovjets richten zich tegen Lemberg en verloren alleen in dezen sector sinds 14 Juli 431 tanks Straatgevechten in St. Lo Haven van Ancona ontruimd BIJ ZWARE AANVALLEN OP DUITSCH GEBIED 89 TOESTELLEN VERNIETIGD Hoofdkwartier van den Führer, 19 Juli. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: in Normandië ging de vijand na een trom mel /uur van verscheidene uren en na hevige luchtaanvallen nu ook ten Oosten van de Ome tot den grooten aanval over. Pas na uiterst zware gevechten en met zware ver liezen kon de vijand onze stellingen binnen dringen, waar hij na het vernietigen van 40 tanks door onze tegenaanvallen tot staan werd gebracht. Ten Z.W. van Caen zijn alle vijandelijke aanvallen mislukt. Ook in het gebied van St. Lo werd gisteren verbitterd gevochten. Nadat overdag alle aanvallen op St. Lo waren afgeslagen, is de vijand in de avonduren met tanks de stad binnengedron gen, waar zich hevige straatgevechten ont wikkelden. Iu luchtgevechten verloor de vijand 22 vliegtuigen, terwijl twee andere toe stellen op den beganen grond vernield werden. Bij een zuiveringsactie in liet Fran- sche gebied werden 70 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vuur van de V 1 blijft op Lon den en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn grooten aanval van de kust van de Ligurische Zee tot in het gebied van Arezzo als mede in den Adriatischen kustsector voort. Terwijl hij ten Z. en Z.O. van Livorno werd Afgeslagen, hebben onze troepen zich Oostelijk daarvan al strij dende gedistancieerd naar den Noorde lijken oever van de Arno. In het gebied aan weerszijden van Poggibonsi bleven vrij sterke aanvallen van den vijand even vruchteloos als ten Westen van Arezzo. Ten Z.W. van Ancona viel de vijand over een smal front met sterke pantserstrijdkrachten aan en bereikte hij et zware verliezen aan dooden en ge wonden een vrij diepe penetratie. De zware gevechten, in het verloop waar van 18 vijandelijke tanks werden stuk geschoten, namen in de avonduren nog in hevigheid toe. De volkomen verwoes te haven van Ancona werd daarop prijs gegeven en het front teruggenomen ach ter den Eseno-sector, vlak ten N. van Anoona. In het Oosten duurt de groote afweerslag aan het geheele front tusschen Gallicië en het Peipusmeer voort. In den Zuidelijken sector is de kracht der vijandeiyke aanvallen, vooral ten Oosten van den bovenloop van den Boeg, toegenomen. Hier woeden zware gevechten met den in de richting Lemberg aanvallenden vijand. Sinds den 14en Juli werden in dezen sector 431 Sovjet-Russische l tanks vernietigd. Ten W. van Kowel zijn de Sovjets op nieuw tot den aanval overgegaan. Ook hier zijn hevige gevechten aan den gang. Op den Westelijken oever van den Nje. tnen sloegen onze troepen in het gebied van Grodno en Olita overgezette vijan delijke strijdkrachten uiteen. Ten N.W. van Wilna werden alle vijandelijke aan vallen afgeslagen. In het merengebied ten Zuiden van de Duna hielden onze troepen onwrik baar stand tegen de onverpoosd aan vallende bolsjewieken. Ten N. van de Duna tot aan het Peipusmeer werden de 'aanvallen van vrij sterke Sovjet-Russi sche strijdkrachten uiteengeslagen, waarbij talrijke vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. Slechts in eenige penetratieplekken duren de gevechten nog voort. Formaties slagvliegers ver nietigden wederom een aantal Sovjet- Russische tanks, stukken geschut, als mede .honderden voertuigen. Iu lucht gevechten en door luchtdoelartillerie werden 57 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers -deed een aanval in het gebied van de Oostzee. Vooral in Kiel werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden verliezen onder de be volking. Een andere formatie bommen werpers viel plaatsen in Zurd-Duïtsch- land aan. Des nachts vonden vrij zwak ke aanvallen plaats op het gebied van Keulen, op het Ruhrgebied en op Ber lijn. Bij al deze aanvallen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartil lerie vfti de luchtmacht 89 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 69 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. De vier de stormgroep van het jachteskader 3 onder kapitein Moritz schoot alleen 49 viermotorige bommenwerpers omlpag. Geldigheidsduur van melk" eu taptemelkbonnen Van 6 Aug-. a.s. af zal men op de melk, en taptemelkbonnen niet meer, zooals tot dusverre, reeds op den Vrij dagmiddag. waarop de bonnen worden bekend gemaakt, doch pas op den daar. opvolgenden Maandag gestandaardiseer de melk en taptemelk kunnen koopen. Deze regeling is om rjdenen van practl- schen aard getroffen. Rijksbeurzen behoeven niet meer te worden terugbetaald De Secr.-Gen. van Opvoeding. Weten schap en Kuituurbescherming heeft be paald, dat de rjjksbeurzen, welke tot dusver als rentelooze voorschotten wer den verstrekt, in het vervolg dit karak ter niet meer zullen dragen. Te begin nen met de voor den cursus 1944,1945 te verleenen beurzen zullen dus geen terug betalingen meer behoeven plaats te heb ben. OEKRAÏNE.CIGARETTEN. .Voor de eerstvolgende distributieperiode zijn m. i. v. 21 Juli van de roode bonkaart de nummers 39 en 40 en ian de blauwe bonkaart nr. 34 geldig. Na 1 Aug. a.s. zijn van de roode bonkaart de nrs. 15. 16 en 17 en van de blauwe bonkaart nr. 9 on geldig. Vice-luchtmaarschatk G. B. H. Baker is benoemd tot stafchef van het Brit sche luchtwaperi in het Middellandsche Zee-gebied. Kcsselring onderscheiden Hoofdkwartier van den Führer. De Führer heeft op 15 Juli het eikenloof met de zwaarden en briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend aan generaal-veldmaarschalk Al- bert Kesselrlng, als veertienden soldaat van de Duitsche weermacht. De Führer heeft de hooge onderscheiding persoon lijk aan den generaal-veldmaarschalk overhandigd en hem tegelijkertijd de meest hartelijke gelukwenschen uit gesproken in verband met zijn 40-jarig dienstjubileum op 20 Juli. TELEGRAM VAN DEN FÜHRER AAN FRANCO Hoofdkwartier van den Führer. De Führer heeft het hoofd van den Spaan- schen staat, generaal Franco, ter gele genheid van den Spaanschen nationalen feestdag op 18 Juli met een in harte lijke bewoordingen gesteld telegram zijn gelukwenschen doen toekomen. Veel intensiever V 1-vuur De activiteit der vliegende bommen boven Zuid-Engeland en het Londen. sche gebied na het aanbreken van de duisternis Dinsdagavond is, naar de Britsche berichtendienst meldt, „veel in tensiever" geweest dan sedert eenige weken. Ook Woensdag sedert het aan- brekeu van den dag zijn meer vliegende bommen gezonden naar Zuid-Sngeland, met inbegrip van het Londensche gebied. Oemeeoe volgt op als chel van den Generalen stat TOKIO, 20 JULI. Domei meldt, dat generaal Tojo gisterochtend het ont slag van het Japausclie kabinet bij den keizer heeft ingediend. De tenno lieeft na het aftreden van minister-president Tojo Dinsdagmiddag den grootzegelbewaarder, markies Koitsji Kido, uitgenoodigd hem zijn meening kenbaar lc iiütkeii - ovér cie keuze vA'n een opvolger. Markies Kido heeft hier op een conferentie van de hoogste staatslieden, onder wie de zeven vroe gere premiers en de president van het geheime kabinet, in het keizerlijk paleis belegd. Tojo woonde deze conferentie eveneens bij. Waarom treedt Tojo af? Inzake de redenen voor het aftreden van het kabinet Tojo op 18 Juli maakt het Japansche informatiebureau het volgende bekend Sedert het uitbreken van den oorlog- in Azië heeft d£ regeering in nauwe samenwerking met het keizerlijke Hoofd kwartier het uiterste gedaan om een succesvollen oorlog te voeren. Nadat de premier, generaal Tojo, heeft ingezien, dat, oni het volk nieuwe, energie toe te voeren en een krachtiger oorlogvoering te bereiken, een aftreden van het ge- heele kabinet noodzakelijk is, opdat het door een sterker kabinet vervangen kan worden, heeft hij de verzoeken 0111 af te treden van alle ministers van het kabinet verzameld en ze in een audiën tie op 18 Juli in het keizerlijke paleis den troon voorgelegd. De nieuwe chef van den Japanschen Generalen Staf, generaal Joshiyiro Oemeeoe, die thans 64 jaar is, is in 1913/1914 Japansch militair attaché te Berlijn geweest. Voor het eerst trad hij in de openbaarheid naar voren, toen het hem in 1933 gelukte het incident tus schen Japan en China aan de grens tusschen Jehol en Mandsjoekwo langs minnelijken weg by te leggen. Nog po pulairder werd hij, toen hij na den mi. litairen opstand in Tokio in 1936 de functie van vice-minister van Oorlog onder den huïdigen veldmaarschalk graaf Terautsji op zich nam en deze functie ook nog onder de opvolgers van Terautsji behield. In zijn tijd viel de reorganisatie van het Japansche leger. De functie van opperbevelhebber van het Kwantoengleger en daarmede tevens van japansche specialen ambas sadeur in Mandsjoekwo aanvaardde hij in 1939, waarbij hij Oejeda opvolgde. Met de benoeming van Oemeeoe tot chef van den Generalen Staf is thans ook bij het leger weer de functie van chef van den Staf en van minister van Oorlog gescheiden. Daarmede heeft men weer den toestand, die voor 21 Februari van dit jaar heerschte. De opvolger van Oemeeoe in Mandsjoekwo. generaal Ya niaca, was tot dusver bekleed met den verantwoordelijken post van inspecteur voor het militaire opleidingswezen. Hij is o. m. opperbevelhebber geweest van de Japansche troepen in Centraal-China. 'WzïttdmeuiüS 9 Alle Parijsche bladen hebben een oproe» tat de vrouwen en kinderen beneden veer tien jaar gericht, om in het belang van ds voedselvoorziening, uit Parijs te evacuee- ren. 9 Dagelijks geeft de Britsche minister van den schatkist ruim dertien rnillioen pond voor de oorlogvoering uit. Er is een nieuw voorstel ingediend, om doze hooge uitga ven te dekken. De Britsche minister van Buitenl. Zaken is thans gemachtigd aan buitenlandsche afgezanten de diploma tieke immuniteit te verleenden. 9 Volgens de Daily Mail hebben in Bristol ernstige militaire ongeregeldheden plaats gevonden. Uitsluitend „buitenlandsche" soldaten waren bij deze bloedige twisten betrokken. 9 Als vergeldingsmaatregel voor het dood schieten van zes jonge fascisten heeft da regeering Mussolini zes gijzelaars laten te. rechtstellen. Er is een nieuwe Alba« neesche regeering govormd onder presi dium van Fiori Dine. 9 Het Turksche parlement zal dit jaar niet meer met zome.-vacantie gaan, doch min- stens om de twee weken snmenkomen in verhand met den politieken toestand. De emigranten in Zwitserland hebben voortaan voor reizen in Zwitserland speciale ver gunningen nooriig. Het Finsche Weermachtbericht meldt, dat de vijandelijks druk N.0. van het Ladoga- meer aanhoudt. Bij Porajaorvi trokken de Finnen al strijdende naar het Westen te rug. In Washington en New York vraagt men zich af, waar Roosovelt zich bevindt. Men denkt aan een ontmoeting met Churchill. S Gistermorgen is MUnchen van hot Zuiden en Westen uit aangevallen. Deze dubbeln luchtaanval lokte zeer verbitterde lucht gevechten uit. y 3 De stad St. Lo in Normandië Is gisteren door de Amerikanen bezet. In de Italiaan, sche havenstad Livorno woedden gister, avond' nog hevigs straatgevechten. AARTSBISSCHOP SPELLMAN TE HOME Volgens United Press is de aartsbis schop van New York, Spellman, re.xts liet laatste weekeinde voor een confe rentie met den Paus te Rome aangeko men. Roosevelt candidaat voor Het presidentschap De democratische nationale conventie heeft Roosevelt Woensdag jl. symbolisch tot candidaat voor het presidentschap benoemd, aldus xreuier. QLTS1.IXG. Naar aanleiding van den 57sten verjaardag van minister-pre sident Quisling heef' de Führer heiu telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. - „Tipgevers" kregen deel van in beslag genomen partijen Een caféhouder uit Den Haag, die het met den C.C.D. aan den stok had gehad wegens een „zwarte" affaire, bood, ten einde een hooge boete te ontgaan, eeni- gen ambtenaren van dezen dienst zijn diensten aan ais „tipgever". Men ging op dit aanbod in en er werd' een regeling afgesproken, die hier op neer kwam. dat de caféhouder, die weer samenwerkte met een handelaar uit Wassenaar, voor elke tip, die tot een „zaak" leidde, 80. zou ontvangen benevens een deel van de opbrengst van den verkoop van de door hun bemiddeling in beslag geno men goederen. Doc,h hoewel de beide tipgevers reeds verschillende zwart? partijen hadden aangebracht in to. taal reeds voor een 50.000.—, ontvin gen zij nimmer de hun toegezegde be looning. Zoo stonden de zaken, toen de caféhouder van een handelsreiziger uit Aalst vernam, dat een boer in hec Bra. bantsche plaatsje Kesteren een kooper zocht voor een partij voor-oorlogsche sigaren van liefst 10.000 stuks. De café houder haastte zich naar de C.C.D.. ambtenaren met deze „tip", Na rijp overleg werd besloten, dat de caféhouder en de handelaar uit Wassenaar als pseudo.kooper zouden optreden, waarna de ambtenaren in zouden grijpen en de boel in beslagnemen. Vcor hun hulp zouden de heeren tipgevers en de han delsreiziger, die mede in het complot was genomen. 3500 sigaren mogen hou den. De zaak verliep, zooals men zich had voorgenomen. Echter lekte de 2011. derlinge toedracht uit, hetgeen tot ge volg had, dat tegen de beide tipgevers en de handelsreiziger, die op hun beurt de sigaren clandestien hadden verkocht, een vervolging wegens oplichting werd ingesteld. De Off van Justitie bij de Bossche Rechtbank, die over de In deze zaak gebruikte methoden al zeer weinig gesticht was, eischte acht maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft hut» veroordeeld tot een gev.straf van tien maanden. c BOEREN, werkt mede aan de vel- voorziening van uw volk scheurt vóór 10 Augustus. D LIJKJE OPGEHAALD. Zondag middag is uit het Apeldoornsche kanaal het lijkje opgehaald van den zevenjari gen Bertus Bomhofdie sinds Zaterdag* middag werd vermist. Het kind is ver moedelijk niet ver van de ouderlijke woning bij het spelen te water geraakt en verdronken. De Abt van het Benedictijnenklooster van Silos, pater Lusiano Serrano, is Dinsdag overleden. Het klooster van Si- los, dat in het jaar 593 door den koning der Westgoten Reccared gegrondvest werd, is het oudste van Spanje. GEëLECTROCUTEERD. Bij het verzetten van een stroo-persmachine ge raakte te Goor de electrische kabel de fect, waardoor de machine onder stroom kwam te staan. Het gevolg' hiervan was, dat de 51-jarige J: C. Moormann met den stroom In aanraking kwam en on middellijk werd gedood. Het slachtoffer was geliuwd en- vader van acht kinde ren. OP CONTRACT GETEELD. Vai>*>f- ficieele zijde wordt medegedeeldDe omstandigheid, dat groenten op contract zijn geteeld ten behoeve van bepaalde gemeenten, wettigt geen andere prijzen dan de officieel vastgestelde. Overtre ding wordt streng bestraft. Met volle kracht vooruit' doorklieven deze mijnenvegers de Noordzee, op weg naar hun operatiegebied O-H/P m

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1