De prestaties der Roemeensche luchtmacht J Geldersche Vallei Geïnterneerde burgess in Nederl. Indië AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 22 HOOIMAAND (JULI) 1944 De vijandelijke luchtmacht is loyaal noch humaan De opperbevelhebber van de Roemeensche luchtmacht, staatssecretaris generaal Jienes- cu heeft in een radiorede o.a. gezegd: „Se dert drie jaar staat de jonge Roemeensche luchtmacht onvermoeid in de voorste linies van hot front tegen Sovjet-Rusland of voor de verdediging van ons land in den strijd voor onr recht en voor onze grenzen en onze eer. Haar prestaties en haar offervaardigheid zijn een getuigenis van het geloof, een aan duiding voor haar toekomstige krachtsinspan ningen en een bewijs voor den wil tot ver zet van ons volk". Terwijl in de jaren 19411942, zoo zei liij verder, door de frontvliegers rond 15000 vluchten werden gemaakt en on geveer 4.7 milltoen kilo bommen werd neergeworpen, werden in de Jaren 1943- 1944 meer dan 20.000 vluchten gemaakt en dertien mlllioen kilo bommen neer geworpen. Tegelijkertijd maakten de voor de verdediging van het vaderland ln den strijd geworpen jagers meer dan 2600 vluchten. Bovendien werden bijna 20.000 transport vluchten gemaakt. Als resultaat van de luchtgevechten zijn door "de Roemeensche luchtmacht 803 vliegtuigen neergeschoten, waartegen over een verlies van 146 eigen toestel len staat. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht leed alleen door de Roe meensche Jagers een verlies van 191 yllègtuigen. Hoe verder de vijand op onzen vader. landschen grond oprukt, aldus generaal Jienescu, woordelijk, hoe meer huizen, kerken, soholen en andere goederen vernield worden, die den zin van ons leven vormen, des te harder wordt onze wil om te strijden en des te krachtiger wordt ons optreden. Wij moeten helaas constateeren, dat de Anglo-Amerikaan. 8che luchtmacht loyaal noch humaan is. De vijand neemt er geen genoegen mee aan te vallen en een vliegtuig neer te schieten, doch hij blijft op de vliegers, die met hun brandend of beschadigd vliegtuig vallen, of zich met behulp van een parachute probeeren te redden, schieten. Dat zijn gevechtsmethodes, die door een z.g. beschaving zijn ingevoerd, die wij niet kennen en ook niet toepas sen. Wij hebben altijd, zoowel nu als vroeger, hetzelfde antwoord gereed, zoo besloot de generaal: liever dood dan een leven in slavernij. Met opgeheven hoofd en in onwrikbaar vertrouwen op God en ln het lot der volken, die weten te ster. ven om te kunnen leven, de offers waar dig, die gebracht zijn, beloven onze Roemeensche vliegers plechtig te strij den tot de overwinning." Sovjets zijn den middenloop van den Boeg overgestoken. Sterke formaties Duitsche slagvlieg tuigen hebben gisteren geconcentreerde aanvallen gedaan op bolsjewistische pantsergroepen, die te zamen met in fanterie den middenloop van den Boeg waren overgestoken. Ook ten N.W. van Brest-Litowsk en ten Oosten van Augustowo deden talrijke een- en twee. motorige Duitsche vliegtuigen krachtige aanvallen op Sovjet-pantserwagens en gemotoriseerde artillerie. Alleen door één eskader werden elf Sovjet-pantser, wagens, 70 voertuigen, drie pantser. afweerkanonnen en vier stukken geschut vernield. Ten N. en ten W. van Oetena werden 110 gemotoriseerde en bespan nen voertuigen van den Sovjet-aanvoer door bommen of mitrailleurvuur buiten bedrijf gesteld. Herhaaldelijk werden af- deelingen Sovjet-slagvliegtuigen nog voor het bereiken van de Duitsche stel lingen in luchtgevechten gewikkeld en verdreven. De plaatsvervangende Reiehsspor». führer Arnold Breitmeyer bracht een bezoek aan Nederland. De Rijkscom missaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart in gesprek met den plaatsverv. Reichs- sport führer 44 Biidber. Sepp Fritz/Stapf/Pax m Koopen en verkoopen van landbouwgronden Sedert 3 December 1940 bestaat er een wettelijke rc-geling, waarbij het koo pen. en verkoopen van landbouwgronden onder toezicht van de overheid is ge bracht en met de uitvoering waarvan de Grondkamers zijn belast. Deze rege ling beoogt in hoofdzaak, dat bij ver koop van- gronden, waarop bodemcul- tuur als bedrijf wordt uitgeoefend, al leen landgebruikers eigendomsrecht daarvan kunnen verkrijgen, terwijl de prijzen die van liet jaar 1939 niet mo gen overschrijden. Men zal zich afvra gen, waarom niet de stedeling, maar alleen' zij, die het land zelf gebruiken dus in het algemeen de boerenstand het voorrecht moetefi hebben land bouwgrond te kunnen koopen. Als voor naamste reden hiervoor kan worden ge noemd, dat de landbouwer, die het ver- eischte kapitaal en de nóodige bekwaam heid bezit, -bij verkoop eigenlijk de meest aangewezen verkrijger is. De vraag is zeer groot. Ongeremde prijsstijging zou funeste gevblgen hebben voor den boerenstand in het bijzonder en voor het Nederlandsche volk in het algemeen, want hooge grondprijzen beteekenen hooge productiekosten en dientengevol ge hooge prijzen voor de landbouwproduc ten. -Wil men landbouwgrond koopen of verkoopen, dan moet men zich wenden tot één der onder de Directie - van den Landbouw ressorteerende Grondkamers, nl. tot die, in welker provincie het land, dat men wenscht te koopen of te «verkoopen, is gelegen. In bijzondere ge vallen kunnen ook degenen, die den grond voor niet-agrarische doeleinden noodig hebben, land koopen. Betreft het geen landbouwgrond, dan dient men het verzoekschrift in bij het Prij zenbureau voor Onroerende Zaken. PUBLIEKE VERKOOPING lil het vorenstaande is alleen sprake geweest van den zgn. onderhandschen verkoop van landbouwgrond. Mogelijk blijft ook nog de verkoop van land ln het openbaar. Voor een publieke verkoo- ping is een voorafgaande schriftelijke verklaring noodig van de Grondkamer, waaruit blijkt, dat tegen de veilings- voorwaarden geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere land- bouwbedrijfsbelangen niet worden ge schaad. Evenals bij den onderhandschen verkoop kunnen ook bij "een publieken yerkoop slechts landgebruikers in aan merking komen voor het over te dra gen land. Het is echter mogelijk, dat de Secr.-Gen. een verklaring van geen bezwaar op de veilingsvoorwaarden af geeft, waarin niet-landgebruikers wor den toegelaten aan de veiling deel te nemen. LIJK GEVONDEN. Te Amsterdam Is in het IJ een lijk drijvende gevonden van een 26-jarigen man. De G. G. en G. D. heeft het naar het binnengasthuis gebracht. ERNSTIGE BRANDWONDEN. Mej. R. VisserSchuur te Lemmer kwam in haar woning in aanraking met een brandend petroleumtoestel, tenge volge waarvan haar kleeren vlam vat ten. Mat zeer ernstige brandwonden moest de vrouw in het .ziekenhuis wor den opgenomen, waar voor haar leven wordt gevreesd. Zon, Sport, Water!! Welke echte Hollandsche jongen houdt daar niet van? Pak deze prachtige ge legenheid aan en toon tegenover Duit sche, Deensche en Vlaamsche jongens, dat je voor geen kleintje vervaard bent en je mannetje op het gebied van sport staat. Ga een maand naar de bergen! Meldt je aan voor het eerstvolgende weer- sportkamb in een van de mooiste stre ken van Duitschland. Kosten zijn hier niet aan verbonden. De eerstvolgende keuring viüdt plaats op Vrijdag 23 Juli, in Den Haag, ge bouw Amicitia, Westeinde, van 8.3018 uur. Leeftijd 16—18 jaar. Meldt je aan! 7 uur Ds. Keiler." HET KLEINSTE UURWERK^ In drie jaren van moeizamen arbeid is de Belgische horlogema ker Camilla Festernaets er ln ge slaagd, het kleinste uurwerk ter wereld te vervaardigen, dat hij bij wijze van edelsteen in een ring heeft ingebouwd. Het werk van dit horloge is zoo klein, dat ra-, dertjes, veer enz. slechts door een sterk vergrootglas zichtbaar zijn. PREDIKBEURTEN AMERSFOORT. Ver. Vrijz. Hery. (Gasthuiskerk)11 u. Ds. J. v. Roa- sum. Vrije Evang. Gem. (Concordia, Langestr. 113)10 u. de heer Van Pete- gem. Utrecht; 8. u. Ds. Jac. Verboom, Utrecht. Leger des Heils (Havik 25): 10 en 7.30 u. maj. C. Heilsbergen. Amersf. Bergkapel: 10.30 u. Ds. M. J. C. Visser, Rotterdam. Ev. Luth. Kerk: 10.30 u. Ds. Makkink, Ledden. Rem. Kerk: 10.30 u. Dr. R. Miedema. Geref. Kerk H.V.: 10 u. Ds. G. W. v. Deth, Bus- sum (H.A.). Doopsgez. Gem.: 10.30 u. Ds. W. F. Golterman, Amsterdam. Geref. Gem. (Stoovestr.)10 en 5 u. Dienst. Geref. Kerken: (L. Vrouwe straat) 10 u, Ds. C. Vonk, Schiedam: 5.30 u. Ds. J. Mulder (Em. pred te Heemstede). - (Zuislngel) 10 u. Ds. J. Mulder; 5.30 u. Ds. C. Vonk. Wes- terkerk: 10 u. Ds. E. T. v. d. Born (Bed. H.A.); 5.30 u. Ds. E. T. v. d. Born (Bed. H.A. en Nabetr.). st. Jorlskerk: 10 u. Ds. Dönszelmann; 5 u. Ds. Ambro- sius (Eemnes-Binnen). - 24 Juli, 7.30 u. Gemeentezang- en Orgelavond. - 27 Juli, 8 u. Avondgebed. - 28 Juli, 11 u. Kwartierdienst. Nieuwe Kerk: 10 u. Ds. IJsseling (H'sum); 5 u. Ds. Koningsberger (Amsterdam). Jengdd- - Emma-Kerk: 10 u. de heer Hartdorff hulppr. te Soest); 5 u. Ds. Blok. Kapel Zon en Schild! 10 u. Ds. Van Hensbergen (Loenen). Gssthulskerk 9.30 u. de heer Van der Helde. Rusth. „De Lichtenberg": 3.30 u. Ds. Blok. Kinderkerken: Bethel, Het Sluisje en L. Costerpl. 14, 10 uur. Jongerendienst: (Kerkgeb. H.V.) 11.50 uur. BUNSCHOTEN." N.H.K.: 10 en 6.30 uur, Ds. Schipper. HOOGLAND. N.H.K.: 10 u. de heer Mallekote. LEUSDEN. N.H.K.10 u. Ds. Kool haas (Maarn). SOEST. Oude Kerk: 10 u. Ds. Arendsen (Suawoude). Emma-Kerk: 10 u. de heer Van Willigen v. d. Veen (hulppr. te Baarn); 5 u. Ds. Arendseh. Hees: 10 u. Ds. Groeneveld. Zon negloren: 10 u. Ds. Van Mastrigt (Har derwijk). Geref. Zendingsb. Woens dag, 19.30 u. Evang.-samenkomst in zaal Nieuwstr. 57 en kerkgebouw Hees. Eltheto: 10 u. Kinderkerk. Geref. Kerk: (L. de Colignylaan) 8.30. 10.15 en 5 u. Ds. S. Wouters. (Soesterb.str.) 10 en 5 u. Ds. H. v. Andel, Arnhem. - Woensdag, 19.30 u. in kerk L. de Co lignylaan, Ds. P. Kruyswijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. Ds. L. de Bruy- ne. Ver. v. Vrijz. Godsd. N.P.B.: 10.30 u. Mej. Doets, Slledrecht. Leger des Hells: 4 u. Opwekkingdienst. SOESTERBERG. N.H.K.: 0 u. Ds. Tuinstra. - 26 Juli, 8 u. Ds. Berkhof Zeist) WOUDENBERG. N.H.K.: 9.30 en 6.30 u. Ds. Bouw.Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 u. Leesdienst. HOEVELAKEN. N.H.K.: 10 en 6.30 uur. Ds. J. G. Abbringh. Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur Leesdienst. NIJKERK. N.H.K.: 9.30 u. Ds. Dop, v. Voorthuizen; 5 u. Ds. Luteijn. G.K.9 en IJ u. Ds. Brinkman; 3 u. Ds. v. Dijken. „Volksheil"; 10 u. Ds. A. A. Wildschut, Rotterdam. Ger. Gem. (a. d. Brink)9.30 en 6 u. Leesdienst. KIJK ERKERVEEN. N.H.K.: 9.30 en Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Ned.-In- dië geïnterneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgen de geïnterneerden konden tot op .he den de adressen der naaste familiebe trekkingen of andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Berendsen, C. H., 59, oud-soldaat; Bongers, J. H. G., 20, zonder beroep; Bruggen, J. H. H. van, 52, oud-soldaat; Brouwer, H., 56, militair; Ditmarch, J. W. F., 53, spoorwegingenieur; Giesberg, Gerrit, 55, oud-militair; Halkema, R., 67, machinist; Horst, J. van der. 60, militair; Oostervink," L. B., 61, oud-mi litair; Nieuwland, H., 57, militair; Rhijn, C. A. B. van, 42," klerk; Reiman, R. P. J., 59, fabrieksdirecteur; Reimer, J. R., 41, fabricage-ingenieur; Reinders, Diede- rlch, 52, zonder beroep; Reinders-Fol- mer, H. C., 45, bankdirecteur; Reitsma, T. K., 50, handelsman; Rekké, A., 46, schoolhoofd; Bemeens, G. G., 35, werk zaam bij oiidernemingsinspectie; Rem- 'meltsWaal, A., 51, inspecteur van poli tie; Remmelzwaal, A. C., 23, hoofdagent van politie; Remmen, J. P., 56, zonder beroep; Rensen, J. N., 52, topograaf; Reus, Arle de, 47, fabrieksïngenieur; Reyn'vaan, J., 50, schoolhoofd; Rhel- neck-Leysius, J. W. J. P., 59, planter; Ribbens, C., 54, schoolinstructeur; Rid der, A.. 50, electrotechnisch ingenieur; Riemersma, Jan. 42, technlker; Riemvis, W. F., 50,werkzaam bij een Mij.; Riet kerken. D. J., 47, werktuigkundig inge nieur; Rignalda, S. J. M., 24, klerk; Ris- seeuw, P. A., 53, gepenslonneerd; Rob- bemond. L. M., 56, hoofd Informatie bu reau; Roeperbosch, J. T. L., 38, werk zaam op fabriek; Roeske, J. G.-, 55, werkzaam bij een Mij.; Roest, F. H. van der, 56, gepensionneerd; Rohrlch, E. G., 42, zonder beroep; Rohrich, R. V., 34, employe radiofiliaal; Rome-ijn, J. G., 45, werkzaam bij een Mij.; Ron kei, P. A., 42, handelsman; Ronteltap, Johannes, 51, leeraar; Roo, C. H. de 47, beheerder fabriek; Roode, H. G. de, 54, werkzaam op postkailtoor; Roodselaar, Rijjer, 57, gepensioneerd: Roos, Albertus, 56, huis bewaarder; Roos, H. F., 52, directeur spoorweg-Mij.; Roos, Jan, 52, verpleger; Roosdorp, Willem, 60, zeeman; Roosen- bérg, P. W., 38, landbouwconsulent; Rooyen, Hendricus van, 49, gepenslon neerd; Roseboom, Gerard, 54, fabrieks- employé; Rosenbaum, J. L., 52, machi newerkman; Rosenthal, J. M., 17, werk zaam bij kappersbedrijf; Rosenthal, M. M., 19, student; Rosier, Leendert, 52, handelsman; Rotscheid, C. A., 41, werk zaam op fabriek; Rotsma, A. N. E., 57, werkzaam bij gevangenis; Rouwerd, Hendrik, 54, leeraar;' Rozenveldt, F. A., 39, werkzaam bij een M4J.; Rube, W. F., 39, employe rubber onderneming; Ruck, A. N., 51, klerk; Rudd. Herbert, 55, in genieur cartograaf; Rudi, G. P., 36, con troleur nachtwacht; Ruigentuin, Johan nes, 45, machinewerkman; Ruiter Ben jamin de, 54, winkelier; Ruiter, marlnus de, 27, stoomschipbedlende; Ruyer, Dirk, 50, gepensionneerd; Ruytér, H. H. A., 52, verslaggever; Rijen, C. A. van, 60, werkzaam bij ziekenhuisdienst; Rijgers- berg, H. A. J. C., 55, hoofdopzichter; Rij hers, B., 62, werkzaam bij zeeonder- zoek; Rijk, P. M. de, 45, werkzaam bij huizenverhuurbedrijf; Rijkeboer, Corne lls, 41, werktuigkundige; Rijkers, C. M., 61, leerling dokter; Rijks, J., 42, missio naris; Rijkse, Jan, 56, zoncfèr beroep; Rijksen, W. J., 44, autoverkooper; Rijs, Barend van, 26, president vereeniging van Hollanders; Rijsingen, Johannes v., 35, waker; Rijssel. J. van, 61, verpleger; Ryus. *ÏIosef, 19, student; Rijzebos. Wol- ter, '53. gepensionneerd; Saaleman, Pe trus, 50, gepensionneerd; Samson, J. C., 54, directeur van een krant; Samuels, S. S., 65, werkzaam bij een Mij.; San- den, Cornells van den, 48, gepension neerd; Sangers, A. A., 58, gepension neerd: Sar, Andries van der. 60, zonder beroep; Schalkwijk, G. J., 37, missiona ris; Schelvis. Pieter, 34, leeraar; School- werth, C. A., 56, advocaat; Schoonho ven, J. J. F. van, 53. directeur van een Mij.; Schraswen, Christiaan, 56, repara teur; Steingrover, 30, schepeling; Stolk, G.. 58. militair; Stolk. W. F., 52, werk zaam bij een bank; Straatman, J. C., 45, fabrieksdirecteur; Styrum, J. E. C. W. van. 51, administrateur van een fa briek; Visser. H. J., 29, klerk; Zuidhof, Geert, 34, leeraar, NIJKERK Verloren. Bruine tweed regenjas en een paar beenpijpen, br. lederen da^ mesportemonnaie met overslag en in houd, roodbruine portefeuille inhouden de ondertrouwbewijs, getuige papieren en eenige foto's. Gevonden. Sleu-i tel, klein gouden slotje met twee steen tjes, boekje met zegel ten name vani de Liver, portemonnaie met inhoud. In lichtingen marechaussée-kazerne. SOEST Loop door Soest. Zondagmiddag, 23 Juli, .heeft de loop door Soest plaats, Er zal worden geloopen in drie klas sen. Start en finish zijn op het S.E.C.- terrein. De aanvang is gesteld op 2 u, Fraaie prijzen zijn beschikbaar, terwijl de winnaar in de hoofdklasse een prachtige wisselbeker ontvangt. Zondagsdienst Apotheken. Zondag 23 Juli Is geopend apotheek „Soestdijk". Van Weedestraat. Geslaagd. Voor het M.U.L.O.-diplo- ma A zijn 'geslaagd T. Zeggelaar, A. F, Roelofsen, M. Kamer, C. v. d. Grifk Q, J. van Megen en M. v. d. Brandt. Voor het diploma Huishoudkundige is aan de Huishoud- en Industrieschool te Amers foort geslaagd mej. A. M. Feith. De Gemeentelijke Groentenbouw. Van de groente, welke onder auspiciën van het gemeentebestuur voor de ge-i meentenaren werden verbouwd, werden^ tot en met Woensdagavond door ge meente-ambtenaren, leden der brand- weer en luchtbescherming, schoolkinde ren en particulieren geplukt 26.419 kg, tuinboonen en 15.997 kg. doperwten* hetgeen nog niet de helft is van de to verwachten te oogsten hoeveelheid. Gemeentewerken. Ir. C. Koning, adj. directeur van gemeentewerken te Zwolle, 'is benoemd tot directeur van gemeentewerken alhier. Gevonden. Ceintuur, R.K. kerk boekje, linnen tasch, kinderjasje, roode zakdoek, paraplui, twee stamkaarten* zilveren kinderarmbandje, huissleutel* portemonnaie met inhoud. Aardappelen gerooid. Het clandes tien rooien van aardappelen begint ern stige vormen aan te nemen. Er zijn be langrijke partijen verdwenen. HOOGLAND Gevonden. Zilveren armbandket tinkje. Inlichtingen bij den Poetcom- mandant der Marechaussée te Hoogland, Verloren: Twee heerenportemonnaies m, inhoud. Vermist: W. B. alhier deed aan gifte van vermissing van een pink uit de weide. KANTONGERECHT AMERSFOORT SPAKENBURGSCHE Helaas is het langzamerhand een ..ge woonte geworden, dat er wekelijks een1 aantal Spakenburgers voor het Kanton gerecht verschijnt En iederen keer klinkt hetzelfde liedje: Binnen de lijn gevischt, wat groote schade berokkent' aan de aalvisschers of ondermaatschö paling gevangen en verkocht voor dö bekende hooge prijzen. De straffen, die de Soakenburgsche visschers opgelegd worden, hebben over het algemeen niet veel resultaat. Wat geeft het, al3 zij voor het verkoopen van ondermaatsche paling een hooge boete krijgen? Hoe vele malen hebben zij dit bedrag al niet zwart verdiend? Zooals dan ook de amb tenaar, mr. van Oppenraay, herhaalde lijk zegt: „Deze menschen zijn door de goudkoorts bevangen". Voor het kan tongerecht staan zij met domme gezich- ten. Weten van den prins geen kwaad.: Hebben nog nooit ondermaatsche pa ling verkocht. „Nee, het is heusch dö eerste keer, mijnheer de kantonrechter. Moeilijkheden thuis hebben mij hiertoö gebracht". Of: „Ik visch ondermaatsche paling om het aan de arme menschen; te geven". Jawel, de smoesjes kloppen;- als eèn bus. Maar o wee, als de eisch! luidt: 200 en verbeurdverklaring van de netten! Dan opeens bidden en smee- ken om teruggave der netten. Doch hier mag geen medelijden getoond worden.- Hier moeten de strengste maatregelen; genomen worden. Zoo stonden thans o.m.'terecht dö Spakenburger C., bij wien contro leurs van den C.C.D. 145 kg. ondermaat sche paling aantroffen. Natuurlijk had hij nog nooit ondermaatsche gevangen' of verkocht.... De eisch werd ƒ300 subs. 1 m., vonnis 150 subs. 10 d. De visscher de G. had ondermaatsche paling in opslag. De paling was dood, want de gaatjes in dé bun waren dicht^ Deze visschers voerde als verontschul diging moeilijkheden thuis aan. Na een eisch van 300 of 1 m. werd de uit spraak bepaald op over acht dagen. MEDISCHE DIENSTEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST ARTSEN: J. J. LUBSEN. Snouckaertlaan 12, Tele- foon 4426. STOKVIS, Pasteurstraat 23, Telef. 5183. (Boodschappen vóór 9 uur.) Apotheken SCHOUTEN, Varkensmarkt 19a, Tel. 3767 Dc Zondagdienst voor apotheken gaan in Zaterdagavond om 7 uur. Vroedvrouwen: Mej. A. G. F. PERK, H. v. Viandenstr. no. 2, Telefoon 5086. Mej. N. VERNHOUT, Soesterweg 232, Telefoon 3374. Naast den hoofdrecL zijn verantwoorde lijk: R. .Leenknegt, chef red., buiten land; Joe. G. Heilker, binnenland en kunst; D, J. Rekké, spprt; mej. P. J. Baartman, adv. Allen te A'foort. K 78 VERDUISTERING: 16 Juli tot en met 22 Juli van 22 uur—5.45 uur. 20 Juli N.M.; 28 Juli E.K.; 4 Aug. V.M.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 8