JYTER tlTTfl ;pringen! Regeling van arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters J Kunst en Cultuur BELflNGR,JKE VEILING ,N Amsterdam B UITBETALING Geldersche Vallei leege fles- m terugkrij- een „Rijno". l geen „jam- er! Geef ze aral schoon: nhines heb- ild glaswerk ra-werk T D.. den dokier! isbare bouw- oeder en haar D hóórt daar- kalk te laten leem daaróm de Kalk/D- ja in glazen rg danjtëeda ïR zijn le'ege igtj Wij blij. wat wijjtuq, klant jam in AMERSFOORTSCIIE COURANT DONDERDAG 27 HOOIMAAND (JULI) 11M4 De Nederlandsche Staatscourant van 25 dezer bevat een beschikking van den Gemachtigde voor den Arbeid, waarbij deze een regeling van arbeidsvoorwaar den voor schoonmaaksters, in dienst van schoonmaakbedrijven en andere onder nemingen, vaststelt. De regeling blijkt van toepassing al lereerst op iedere onderneming, die deel uitmaakt van de ondervakgroep schoon maakbedrijven, met uitzondering van de zgn. ontsmettings- en zuiveringsbedrij- ven en vervolgens bovendien voor wat betreft de artikelen, die het loon en de bijzondere verplichtingen van den werk gever regelen - op iedere onderneming, waar voor het schoonmaken en/of schoonhouden van bedrijfruimten een of meer werkneemsters in totaal twin tig uren per week als zoodanig werk zaam zijn. De schoonmaaksters in fa brieken, magazijnen, kantoren, winkels e.d., die daar genoemd aantal uren per week werkzaam zijn, vallen dus onder de bepalingen van deze nieuwe regeling. Wat betreft de arbeidsvoorwaarden zij vermeld, dat ten hoogste 48 uren per week gewerkt wordt. De schoonmaaksters hebben per vijf uren onafgebroken ar beid. recht op een half uur rust met be houd van loon.De dagelijksche arbeidstijd valt tusschen 6 en 21 uur. Met het oog op de vaststelling van het loon,zijn de ge meenten in Nederland in vier klassen ingedeeld, met dien verstande, dat de plaats waar de arbeid verricht wordt, beslisend is. De uurloonen voor schoon maaksters van 21 jaar en ouder bedra gen, naar gelang van de gemeente-klasse ten minste 30-35 ets. en ten hoogste 35 a 40 ets. Ook de uurloonen van voor vrouwen zijn nader vastgesteld. De uur loonen van werkneemsters beneden 21 jaar bedragen voor ieder jaar, dat zij jonger zijn, drie ets. minder dan de loo- nen van de volwassenen. Voor overwerk wordt boven het uurloon een toeslag van 25 betaald. Loonen, die boven het voor de onderneming vastgestelde maxi mum liggen, moeten tot dit bedrag wor- BELANGRIJKE MEDEDEELING VAN HET NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS Inzake krijgsgevangenen fn Japan Het Nederlandsche Roode Kruis deelt het volgende mede: Aangezien gebleken was, dat op de uit Japan ontvangen lijsten van krijgs gevangenen nog vele namen ontbraken vooral van de officieren zijn tot dus ver nog betrekkelijk weinig namen be kend werden in Japan inlichtingen gevraagd. Van het officieele inlichtingenbureau te Tokio werd thans bericht ontvangen, dat de verzending der lijsten van krijgs gevangenen vertraging heeft ondervon den, doch dat de toezending daarvan thans aal worden bespoedigd, zoodat binnenkort wederom nis uwe opgaven kunnen worden verwacht. Daar de publicatie der namen in ver band met de beperkte ruimte in de dag bladen veel t4jd vordert, verdient het aanbeveling, dat de belanghebbenden voor* zoover zulks nog niet is geschied thans reeds gegevens verstrekken aan de eerste afdseling van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Graven. hage. Vermeld dient te worden: naam, volledige voornamen, geboortedatum en -plaats en z.m. rang, onderdeel, stam boeknummer, laatste standplaats en burgerbetrekking van den vermoedelij- ken krijgsgevangene, zoomede het adres en de familiebetrekking van den aan vrager. Indien reeds eerder aanvragen aan bovengenoemd bureau zijn gezonden, dan wel reeds kennis is gegeven van een rechtstreeks van den krijgsgevangene ontvangen bericht, behoeft geen aan vraag meer te worden ingediend. den verlaagd, behoudens dispensatie van den Gemachtigde Vöór den Arbeid. Voorts bevat de regeling nog bepalin gen, die betrekking hebben op: het doorbetalen van loon op feestdagen, nachtarbeid en arbeid op Zon- en feest dagen, verzuim wegens huwelijk of over lijden van bloedverwanten, uitkeering bij ziekte of ongeval, de wijze van be taling van het loon, de vacantiedagen, bijzondere verplichtingen van den werk gever ten aanzien van de schoonmaak- benoodigheden, e.d. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Vrijdag 4 Augustus valt, met uitzondering van het artikel, dat de vacantiedagen regelt. Dit wordt geacht in werking te zijn ge treden op 1 Maart 1944. BOUWVAKARBEIDERS NOORD-OOSTPOLDER De omschrijving van het begrip „kost winner", zooals deze voorkomt in de „regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden voor bouwvakarbeiders in den burgerlijken- en utiliteitsbouw en den water-, spoor- en wegenbouw in den Noordoostelijken polder", heeft blijkens een in de Nederlandsche Staats courant van 24 dezer opgenomen be schikking van den Gemachtigde voor den Arbeid eenige wijziging ondergaan. Zoo is voor het verkrijgen van een „kostwinnersverklaring" voortaan ver- eischt, dat de arbeider, minstens 60°/o in de kosten van het levensonderhoud van het gezin bijdraagt. Tot dusver was dit 50 °/o. Voorts is niet langer het Geweste lijk Arbeidsbureau, doch de burgemees ter van de woonplaats van den arbeider belast met de afgifte van deze kostwin nersverklaring. Reeds door het Geweste lijk Arbeidsbureau afgegeven verklarin gen blijven nog gedurende twee maan den na de inwerkingtreding van deze beschikking van kracht. Ook is in de beschikking nog een nieuw artikel opgenomen, waarin wordt bepaald, dat voor de bij deze regeling betrokken groep bouwvakarbeiders, ter compensatie van de veelal lange reistij den, die zij moeten maken naar en van hun woonplaats, in aansluiting op de bouwvak-vacantieweek nog twee dagen extra vacantie wordt verleend met be houd van loon. Aan kamparbeiders wordt voorts nog vergoeding gegeven voor de reiskosten, welke zij, in verband met het genieten hunner vacantie moeten maken voor de reis naar hun vaste woonplaats en voor de terugreis naar het kamp. ^Oeën groente en fruit pet-^ postpakket Het is krachtens reeds bestaan de bepalingen verboden groen te en fruit per postpakket te verzenden. Het blijkt gewenscht te zijn de aandacht van het publiek nog maals op het verbod te vesti gen. De posterijen zullen voort aan strenger toezien op de uit voering van de bepalingen, die het postpakketvervoer van de ^groente en het fruit verbieden In de omgeving van Markelo is men thans met den rogge oogst begonnen. Het kostbare koren wordt met de sikkel gemaaid. In Twente is het de gewoonte, dat de vrouwen, die bij deze oogstwerkzaamheden behulp zaam zijn, in het wit gekleed gaan CNF/Hartgerink/Pax m Communisten op den Balkan lijden groote verliezen In een gevechtssectcr In het Weste lijke deel van den Balkan hebben de communistische benden in een week tijds 1119 dooden alsmede 275 gevange nen en 310 overloopers verloren. Groote hoeveelheden wapens, munitie en mate riaal van allerlei aard werden buitge maakt. NEDERLANDSCHE SCHILDERS IN DANZIG rood van 47 jaar oud Adï, Tijdens den grooten schoonmaak van een der oudste bakkerijen van Stockholm vond men op zolder een oude tinnen kist. Ben bijna 80- Jarige knecht van de firma, die bij liet werk behulpzaam was, bemerk te terstond, dat dit een van de kisten was die ingepakt waren voor de Noordpool-expeditie van den Zweedschen ontdekkingsreiziger Ha- rald Andrée in 1897. (Men herin- ïiert zich wellicht, dat Andrée van deze expeditie nooit is terugge keerd. In 1930 werd het stoffelijk overschot van hem en zijn metge zellen gevonden op Witoe, waar zij hun laatste kamp hadden opgesla gen op den terugtocht naar be woond gebied, dat zij nooit zouden bereiken). De kist was op den bo dem wat verroest, maar overigens intact. Na opening trof men daar in de 24 pakketten met Zweedsch hard brood, het z.g. knaeckebrot, aan, precies zooals zij bijna 50 jaar geleden waren ingepakt. Toen men het brood proefde, kon geen ver schil worden waargenomen met het versch gebakken harde brood. De knecht zeide zich nog zeer goed te herinneren, hoe indertijd door de firma opzettelijk een der voor An- drée's expeditie bestemde kisten brood In de bakkerij was achter gehouden om na te gaan, hoe lang het brood goed bleef. Men had de kist Inmiddels echter vergeten, tot zij nu bij toeval weer j# vooiscl^ixx Op 1 en 2 Augustus zal Han Jünge- ling in het gebouw Oranje Nassaulaan 9 to Amsterdam de zesde kunst- en an tiekveiling houden. Er zal een belang wekkende collectie werken van oude meesters onder den hamer komen, waar van wij willen noemen een prachtig donker portret van een afgezant door Gerard Terborch, dat tot de mooiste stukken van de veiling behoort, een bellenblazende cupido van' Govert Flinck, een teekening van Nicolaas Maes, die voluit geteekend is: Rembrandt, een fraai paneel van Lucas van Gas-sel, een Sint Jan van Jacob Jordaens, Suzanna voor haar rechters door Lucas van Ley- den en belangrijke stukken van Jan Mandijn, Johannes Victors, Petrus Sta- verinus, Salomon van Ruysdael en Wil lem van Herp. Uit den tijd, die ligt voor de roman tici. dient een paneel vermeld van J. H. Koekkoek, den vader van B. C. Koek koek, die als behangselschilder bekend stond, maar zich in dit „Strand bij Veere" dat hij in 1813 schiep, een mees ter toont. Van P. F. L. Kluyver is er een mooi Rijnlandschap, van Henry Schouten en David Col een schapen stal. Verder mogen ook een Mesdag en een vroege Jacob Maris gememoreerd worden. De kijkdagen zijn van Vrijdag 28 Juli tot en met Maandag 31 Juli. Eenige dagen geleden heeft zich een groep Nederlandsche kunstschilders in het kader van de Nederlandsch-Duitsche cultuuruitwisseling naar Danzig begeven om deze stad en het omliggende land tijdens een verblijf van vier weken te leeren kennen en hun indrukken met potlood en penseel vast te leggen. In aansluiting hierop zal een groep schil ders uit Danzig naar Nederland komen. Men stelt zich voor eventueel later zoo wel in Danzig als in Nederland een expositie van deze Nederlandsche en Duitsche schilders te organiseer en. „HET LIED VAN HET KOREN" Op 31 Augustus, den laatsten dag van .de Oogstmaand, zal van 20.00 tot 21.00 uur, onder den titel „Het lied van het koren" een door Dirk van de Bospoort samengesteld radio-programma van pro za en poëzie, gewijd aan koren en brood worden uitgezonden. Aan de samenstel ling van dit programma werken o.a. mee de dichters Jan Eekhout en George de Sevooy, terwijl eenige verzen voor het eerst voor de radio worden uitge voerd. An deze stemmig gehouden uitzen ding gaat op Vrijdag 28 Juli van 20.00 tot 22.00 uur een luchtig programma vooraf, waarin Chris Volkamp allerlei van oogstgebruiken en wat oude schrij vers en dichters over den oogst te zeg gen hadden, laat hporen,. De fraaie Oude Waag mei chirurgijn kamer te Enkhuizen is thans als museum ingericht CNF/Kuiper/Pax m OPENLUCHTTHEATER TE MAASTRICHT Het onlangs tegen de dertien eeuwsche omwalling van Maastricht ingerichte openluchttheater Pater Vink is geopend met een drukbezocht concert door het stedelijk orkest van Maastricht onder leiding van H. Jordans. Vanwege de be perkte ruimte van het podium waren stukken voor strijkorkest gekozen van Mozart, Grieg, Bizet en Haydn. Het openluchttheater zal dezen zomer gere geld door „De Ghesellen van den spele" onder leiding van Adr. Hooykaas wor den gespeeld. Nieuw kleinkunst-theater te Amsterdam Amsterdam heeft een nieuw klein kunst theater gekregen. In de zaal van de vroegere Savoy Club aan het Leid- scheplein heeft de bekende theateragent Frans Mikkenie een modern cabaret in gericht, dat door zijn entourage onge twijfeld een gezocht theatertje zal wor den. Dit Savoy-theater zal morgen avond worden geopend. Het cabaret gezelschap Ko van den Bosch en Willy van Hemert brengt dan de eerste voor stelling van „Zoo juist verschenen", een cabaret-revue met teksten van Willy van Hemert en muziek van Peter Kel- lenbach. De medewerkenden zijn o.a.: Francoise Flore, Lies de Wind, Ko van den Bosch en Guus Verstraete. Het ligt in de bedoeling elke maand een nieuw programma te brengen. Smeed- en gietijzer. Morgen zal mej. H. van Guldener een rondleiding houden op de expositie „Smeed- en gietijzer in vroeger eeuwen", ln het Rijksmuseum te Amsterdam, w door onderlinge mo'estverzekeringsmaat- schappijen van schadepenningen voor onroerende goederen Naar wjj reeds Zaterdag jl. in ons blad mededeelden is in de Staatscourant van 21 Juli 1944 no. 141, verschenen een be sluit van de secretarissen-generaal voor Bijzondere Economische Zaken en van het Departement van Justitie, waarbij aan onderlinge molestverzekeringsmaat- schappijen wordt verboden voor geheel vernietigde of onherstelbaar beschadig de onroerende goederen, alsmede ter zake van onroerende goederen, welke herstelbare schade van 500.— of hoo- ger hebben geleden, ingeval voor den herbouw of .het herstel van dat onroe rend goed door den algemeen Gemach tigde voor den Wederopbouw en voor da Bouwnijverheid geen goedkeuring is verleend, meer schadepenningen uit te betalen dan 25 procent van het volgens de verzekeringsovereenkomst uit te kee- ren bedrag. Ter toelichting deelt men ons terzake van. ambtelijke zijde hierover het vol gende mede Tengevolge van de bevrijdende wer king van artikel 18. lid 4. van het be sluit op de materieele oorlogsschaden (no. 221/1940) zal de molestassuradeur, ingeval en voor zoover door het Rijk een bijdrage in het desbetreffende scha degeval wordt verleend, van den oc- trokken verzekerde teruggave eischen, van de eventueel reecis uitbetaalde scha depenningen. Rijksbijdragen met betrek king tot onroerende goederen blijven in het algemeen als inschrijvingen in het grootboek voor den wederopbouw geblokkeerd, tot het tijdstip van het werkelijk herstel of den herbouw Hier uit vloeit voort, dat de overheid als de meest wenscheliike bestedingsmoge lijkheid voor bovenbedoelde (eventueel terug te betalen) schadepenningen ziet, het gebruiken daarvan tot financiering van herstel of herbouw. Immers, dan wordt in geval het Rijk een bijdrage verleent aan de voorwaarde voor het uitbetalen der rijksbijdrage voldaan en kan het bedrag der vervolgens uit te betalen Rijksbijdrage dienen tot de alsdan wettelijk vereisehte terugbetaling aan den molestassuradeur. Deze beste dingsmogelijkheid verviel echter toen het bouwvèrbod van kracht werd. Een uitbetalingsverbod als in vorengenoemd besluit omschreven lag toen voor de hand. Daarmede wordt nu het volgende bereikt: Dat de belangen van den we deropbouw zoo veel mogelijk veilig wor den gesteld, doordat een bedrag, dat de overheid bepaaldelijk voor den wederop bouw wenscht te zien besteed, niet in andere richting kan worden gebruikt. Dat de meergenoemde restitutie aan de molest-assuradeuren niet in het gedrang komt, zoodat de gezamenlijke verzeker den geen schade lijden. Het totale be drag der aldus terugbetaalde gelden komt n.l. aan hen ten goede. Dat het zonder noodzaak heen en weer zenden van aanzienlijke geldbedragen wordt voorkomen. Dit verbod blijft beperkt tot het be drag der te verleenen Rijksbijdrage. In het besluit wordt deze geschat op 75 procent van het volgens de verzeke ringsovereenkomst uit te keeren bedrag. Mocht na de verleening der desbetref fende Rijksbijdrage blijken, dat deze minder dan 75 procent der schadeoen- ningen bedraagt, dan zal de molest- verzekeraar een aanvullende schadever goeding aan den betrokken verzekerde moeten uitkeeren. Hierbij zij opgemerkt, dat het besluit in eenigszins gewijzigden vorm een toestand bestendigt welke reeds sedert 3 November 1942 bestaat. De secretaris-generaal van het Depar. tement voor Bijzondere Economischs Zaken kan ontheffing van het vorenge noemde verbod verleenen. Deze onthef fingen zullen echter slechts bij hooge uitzondering worden verleend en onder geen voorwaarde in gevallen, waarin het de bedoeling is de vrij te geven schade penningen aan te wenden tot het ver krijgen van een reeds bestaand onroe rend goed. SOEST. Loop door Soest. De door S.E.C, georganiseerde „Loop door Soest" is uit nemend geslaagd. De uitslagen zijn Klasse A: 1. G. v. Blerk, 2. H. v. d. Horst, 3. H. v. Riet, 4. J. v. Hof. Klasse B: 1. J. Jagtman, 2. A. Gaasbeek, 3. E. v. d. Baan. Klasse C: 1. E. v. d. Horst, 2. C. Klomp, 3. J. Meerding. Gelijktijdig vonden op het S.E.C.-terrein athletiek- wedstrljden plaats, waarvan de uitsla gen zijn: Balwerpen: 1. L. v. Leuveren. Touwtrekken: 1. J. v. Hoff. Hoogsprin gen: 1. W. 't Lam (na loting), 2. C. de Leest. Verspringen: 1. M. van Doorn. Hardloopen 200 M.: 1. T. Roeten, 2. W. Hilhorst. In den naclit op straat. Niet min der dan 13 personen moesten een pro ces-verbaal incasseeren wegens het zich in de speruren ophouden op den open baren weg. Gevonden. Huissleutel, portemon- naie met Inhoud, dameshandschoen, boodschappen tasch met Inhoud, auto ped, hond, gabardine jas, huissleutel, ceintuur. NIJKERK. Orgelspel en zang. Dinsdagavond had ln de Gereformeerde Kerk weder om een orgelbespeling plaats verzorgd door de heeren H. C. J. Teygeler en J. van Rootselaar met medewerking vas Ds. P. H. Pellicaan en het Geref. Evan* gellsatie Zangkoor,

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 7