Dardanellen in belang itelling van het Kremlin Montgomery's aanval vasfgeloopen Argentinië handhaaft zijn politieken koers Hernieuwde Sovjet-aanvallen aan de fronten in Finland 5 AMERSrOOrvTSCIIE COURANT DONDERDAG 27 HOOIMAAND (JULI) 1944 Rechtstreeksche besprekingen met Turkije te Moskou S.P.T. meldt uit Ziirich, dat Winogradow, Sovjet-Rassische ambassadeur in ftnkara, aan den Turkschen minister van Buitenlansche Zaken, Menemendzjogloe, een nota van zijn regeering heeft overhandigd, waarin het Ftandpunt van Moskou wordt uiteengezet met betrekking tot de belangen in de Dardanel len en in de Middeliandsche Zee. De ..Tribune de Genève" meldt uit Ankara„De besprekingen tussdhen Turkije en de geallieerden, die ruim een imaand geleden in Ankara zijn begon nen, zijn overgegaan in rechtstreeksche Sovjet-Russisch—'Turksche besprekin gen. die op het oogenblik in Moskou worden gevoerd. De huidige onderhan delingen hebben vooral ten doel te ko men tot overeenstemming ten aanzien van de door de Sovjet-Unie geëischte wijziging van het regime over de Darda- Zlellen." De Sovjet-Russische commissaris van Buitenlandsche Zaken, Wyschinski, zal zich binnenkort naar Ankara begeven om een snelle oplossing der hangende kwesties te bewerkstelligen. Groote oefening in de Zee van Marmara. In verband met het terugtrekken van öe Turksche handelsvloot uit de Zwarte Zee wordt nog gemeld, dat men een groote luchtbeschermingsoefening be raamt. welke gehouden zal worden in de Zee van Marmara en waar zoowel de Turksche oorlogsvloot als de koopvaar dij aan zal deelnemen. In de schaduw van het Witte Huis STOCKHOLM. 27 Juli. Naar de Brit- sche berichtendienst meldt, heeft de Argentijnsche minister van Buitenland sche Zaken, Orlando Peluffo, Woensdag avond in~een radio-rede mededeelingen gedaan met betrekking tot de uitlatin gen van Cordell Huil over de buiten landsche politiik van Argentinië. Peluf fo verklaarde o.a.: „Argentinië zal den tegenwoordigen politieken koers hand haven en iedere poging, de Argentijn sche bevolking van haar regeering te Willen scheiden, zal mislukken." Wat de uitlatingen van Huil betreft, heeft het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken gisteravond, naar Reuter uit Washington meldt, een ver klaring gepubliceerd over de betrekkin gen der Ver. Staten met Argentinië. In deze verklaring wordt o.a. gezegd: ..De regeering der Ver. Staten is van mee rling, clat de Amerikaansche republie ken en haar aanhangers onder de ver- eenigde naties dienen te blijven volhar den in haar huidige politiek van het niet erkennen van het regime-Farrell, totdat dit door onmiskenbare handelin gen bewijst, dat in de politiek van Ar gentinië een fundamenteele verandering ten gunste van de zaak der anti-spil- mogendheden en een ondersteuning van de inter-Amerikaansche vereeniging en van cle gemeenschappelijke actie is ge komen". Het Finsohe legerbericht van giste ren luidt: „Op de Karelische landengte werden op eenige plaatsen vijandelijke stoottroepen verdreven. Van de Zuide lijke sectoren van het front ten Noord oosten van het Ladogameer valt niets te melden. Tusschen Loimolanjaervi en Tolvajaervi viel de vijand met sterke strijdkrachten aan. De aanvallen wer den afgeslagen of gestuit en den vijand werden aanzienlijke verliezen toege bracht. De gevechten duren voort. In de richting Ilomantsi is de vijande lijke druk bij Kuolismaa weer sterker geworden. In de richting Rukajaervi werd een vijandelijk bataljon afgesla gen, dat met ondersteuning van krach tig artillerievuur aanviel. Boven de Finsche Golf werden twaalf vijandelijke .vliegtuigen neergeschoten." ZWEDEN NEEMT 15.000 DAKLOOS GEWORDEN FINSCHE KINDEREN OP Na onlangs te Stockholm gehouden besprekingen tusschen Finsche en Zweedsche bevoegde kringen, heeft Zweden zich bereid verklaard, ca. 15.000 dakloos geworden kinderen uit het thans in de oorlogszone gelegen gebied van Karelië op te nemen. Zoo mogelijk, zul len de meesten dezer kinderen nog-deze maand naar Zweden komen. Sinds den eersten Finschen winteroorlog van 1939/ '40 zijn in Zweedsche gezinnen, kinder en ziekenhuizen voortdurend noodlijden de Finsche kinderen opgenomen. Begin Juli 1944 bedroeg het aantal van deze kinderen in Zweden rond 30.000. Spellman bij den Paus. Naar uit Vaticaanstad verluidt, heeft de Paus den aartsbisschop van New-York, Spellman, ontvangen voor een onderhoud, dat vier uur heeft geduurd. Naar S.P.T. uit Ankara verneemt zal binnenkort het burgerlijke luchtverkeer op de binnenlandsche route worden stilgelegd. Reden waarom men tot de zen maatregel heeft besloten Is niet be kend. Uit Amerikaansche bron wordt verno men, dat de huidige ambassadeur der V.S. in Turkije, Steinhardt, waarschijn lijk niet op zijn post in Ankara zal te- rugkeeren. Hem zou een andere op dracht, in verband met de Amerikaan sche binnenlandsche politiek, zijn ver leend. Naar verluidt, zou het reeds vast staan, wie hem in Ankara zal opvolgen. MILITARISATIE DER ITALIAANSCHE FASCISTISCH-REPUBLIKEINSCHE PARTIJ Duce gelast vorming van „Zwarte Brigades" Op den verjaardag van den staats greep van Badoglio op 25 Juli is op be vel van den Duce een reorganisatie vol trokken van de Fascistisch Republikein- sche Partij op militairen grondslag, ter wijl overgegaan werd tot de vorming van „Zwarte brigades." Volgens bet bevel van den Duce, ge dateerd 1 Juli, wordt de Fascistiscb- Republikeinsche Partij gereorganiseerd tot een militair organisme. Alle tot de Partij belioorende fascisten van 18 tot 60 jaar, die geen lid zyn van de weer macht-, vormen in bet vervolg het „Hulpcorps der zwarte brigades", dat wordt samengesteld uit afzonderlijke ac- tie-afdeelingen in ..Zwarte brigades". Op 25 Juli zijn 20.000 squadristen (oude fascistische strijders! ingelijfd in de „Zwarte brigades". Het directorium der Fascistisch Republikeinsche Partij wordt gereorganiseerd tot generalen staf van dit fascistische hulpcorps. Het hulp corps staat onder militaire discipline, is onderworpen aan de krijgswet en aan de militaire rechtspraak. De Fascistisch Republikeinsche Partij behoudt de tot dusver bestaande politieke taken. Staking in Canada. De Britsche be richtendienst meldt uit Halifax (Nieuw- Schotland), dat de vakvereenigingscom- missie van de 30.000 arbeiders, die bij den bouw van torpedojagers voor de Canadeesche regeering zijn tewerkge steld, een staking heeft geproclameerd. Samenzwering in Ecuador Naar de Britsche berichtendienst uit Eucuador meldt, is generaal Alberto Enriquez wegens een samenzwering te gen de regeering van president dr. Velasco Ibarra gearresteerd. RADIO ZONDER STROOM EN LAMPEN? De Finsche natuurkundige en arts, professor Alvar Wilska. die destijd met zijn uitvinding van een nieuw soort Röntgentoestel de aandacht van de ge_ heeie wereld op zich had gevestigd, heeft thans weer een opzienbare uitvin ding gedaan. Hij beweert een toestel te hebben uitgevonden, waarbij hij zonder gebruik te maken van electrischen stroom en zonder radiolampen, in staat is radiogolven op te vangen, aldus be richt S.P.T. uit Helsinki. De uitvinding schijnt te berusten op een systeem van dubbele antennes, dcch verdere bijzon derheden zijn er nog niet over bekend. 0EREN, UW VOLK VRAAGT VEÏ;~N SCHEURT VóóR 10 AUGUSTUS Been afgereden. Gistermiddag is bij een bestorming van een tram te Nijmegen de 10-jarige Tine Marcus on der een der wagens geraakt tengevolge waarvan haar een been werd afgereden. De A.N.P.-correspondent meldt: De gecombineerde aanval der Engelsche en Amerikaansche legers in Normandië, welke eergisteren is begonnen, kan op het oogenblik reeds als mislukt be schouwd worden. Wel slaagden de aanvallers er aan vankelijk in de Duitsche stellingen bin nen te dringen en eenig terrein te ver overen, doch onmiddellijk begonnen de Duitsche tankafdeelingen ondersteund door artillerie, luchtstrijdkrachten en infanterie tot tegenaanvallen over te gaan. Zij wierpen de Britten en Ameri kanen op. hun oude stellingen terug, de groote aanval werd uiteengeslagen en er ontstond een reeks gevechten met een zuiver plaatselijk karakter De derde groote gecombineerde actie der gealli eerden na den val van Cherbourg is hiermede mislukt, zooals tot dusver ook alle zelfstandige pogingen van de En. gelschen of de Amerikanen mislukt zijn. In Duitsche militaire kringen stelt men vast. dat Montgomery thans ook alle technische mogelijkheden en combina ties zijner wapens heeft uitgespeeld en men vraagt zich af. wat er thans zal gebeuren. Daar de Duitschers tot nu toe vrijwel iederen aanval der geallieerden eerst ontweken hebben om daarna in een tegenaanval de oude stellingen we derom te bezetten, neemt men algemeen aan, dat men er thans van Duitsche 3Ü- de in geslaagd is het technisohe over wicht der tegenstanders voor het groot ste deel te neutraliseeren. Een plechtig oogenblik in het arbeids kamp Ampsen. Aan de nieuwe lichting yan den N.A.D. wordt de schop, het symbool van den arbeid, uitgereikt CNF/Hurkens/Pax m DAT HADDEN WIJ NOOIT GEDACHT Voorheen was ik in een arbeidskamp en wilde na afloop verder studeeren. Toen kwam er op zekeren dag bezoek in het kamp en vertelde ons van den inzet bij het N.S.K.K. Het ging over rijden en avonturen, doch ook over kameraad schap en promotiekansen. Mijn beste vrienden meldden zich en dus ik deed mee: een jaar is immers vlug om en je kunt er ondervinding mee opdoenHet was dus geen overtuiging over het bol sjewistisch gevaar en van de propaganda van kameraadschappelijke lotsverbon denheid geloofde ik niet veel, laat staan dat Nederlanders eigen meerderen en eigen opdrachten in Duitsch dienstver band zouden hebben Nü geloof ik het wel, omdat ik het zelf beleef en dagelijksch meer leer waardeerenIk zelf ben reeds be vorderd omdat ik mijn best heb gedaan en onze Sturmführer is een Nederlan der, die alles zelfstandig regelten dat het bolsjewisme ook vanuit Enge land en Amerika dreigt, heb ik in Noord- Frankrijk met eigen oogen gezien. Wij hebben Franschen gesproken, die voor de terreur der Anglo-Amerikanen ge vlucht zijn, omdat die hun vrouwen wilden verkrachten en alles roofden wat maar te vinden was. De stakkers waren soms bont en blauw van de schoppen en slagen hunner voormalige vrienden Wie zulke toestanden niet in Holland wenscht, melde zich ter verdediging van Europa in het N.S.K.K., der Gruppe- Luftwaffe. Ik schrijf het aan alle vrien den: Ook gij hoort bij ons! Aanmeldin gen kunnen geschieden: Ersatzdienststelle der N.S.K.K.-Gruppe-Luftwaffe: Den Haag Lange Vijverberg 10. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN Bij besluit van den commissaris-gene raal voor het Bestuur en Justitie zijn ontslagen: met ingang van 8 Juli '44. J. Ermerins als burgemeester van Hoedekenskerke; W. G. C. F. Wijtvliet als burgemeester van Bakel en Milheeze; Mr. M. Ch. O. M. R. Magnee als burge meester van Bergeyk en Luykgestel; K. L. H. van der Putt als burgemeester van Geldrop; Jhr. mr. Th. W. Serrazis als burgemeester van Heeze; G. J. A. Man- ders als burgemeester van Leende; J. W. A. Smulders als burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers; R. H. van Schaik als burgemeester van Maarheeze; F. H. M. Schram als burgemeester van Reu- sel; A. J. van Hooff als burgemeester van Veldhoven. Met ingang van 11 Juli 1944: W. van Leer als burgemeester van Leerdam. Met ingang van 12 Juli 1944: Mr. J. Ch. A .M. van de Mortel als bur gemeester van Tilburg. Ganeraal-veldmaarschalk Rommel bij de valschermjagers in Normandië. De veldmaarschalk in gesprek met Rid derkruisdrager generaal Meindl over den Inzet van Duitsche valscherm jagers in den strijd PK Stortz/PBZ-R/P m CURSUS VOOR LUCHTVAARTKENNIS De Luchtvaart-W.A. geeft de jeugd een kans Het is opmerkelijk dat juist in deze tijden, waarin de practische beoefening van de luchtvaart voor ons Nederlan ders onmogelijk is, de jeugd zich meer en meer toelegt op de model-vliegtuig- sport en er naar hunkert, een voortge zette luchtvaartopleiding te krijgen. De luchtvaart-W.A. heeft begrepen, dat zij op dit gebied een taak heeft te vervul len en zij stelt zich dan ook voor, om binnen korten tijd mogelijkheden voor de jeugd te openen tot het opdoen van luchtvaartkennis. Reeds nu is de voorbe reiding zoo ver gevorderd, dat spoedig met het verstrekken van mondelinge en schriftelijke cursussen kan worden be gonnen. De volgende vakken worden be handeld: wiskunde, natuur- en schei kunde, materialenkennis, stroomings- leer, vliegtuigkennis, vliegtuiginstru menten, vliegtuigmotoren, luchtvaart- kunde, weerkunde. Inlichtingen omtrent' het volgen van een cursus worden op. aanvraag verstrekt door den wnd. in specteur der Luchtvaart-W.A. Kenau park 3, Haarlem. VERKEERSONGELUK. Tengevolge van een aanrijding met een personen auto is de 35-jarige wielrijder J. H. Booy, te Hengelo overleden. VERDRONKEN. Een 17-jarige jon gen uit Amsterdam ls in het Noord- Hollandsche Kanaal bij het zwemmen verdronken. ZEVENJARIG JONGETJE AT SLAAPPILLEN OP EN OVERLEED AAN DE GEVOLGEN De zevenjarige Harm de Boer, die des middags met zijn moeder een wandeling in het Stadspark te Groningen maakte, wist, terwijl zy op een bank zat te sla pen, uit haar wandeltasch een doosje slaappillen te bemachtigen. Het ventje vond dit blijkbaar een lekkerny. Het at zeven pillen op en viel in diepen slaap. Toen zijn moeder wakker werd en haar zoontje wilde wekken, bleek dit niet mogelyk. Zij nam hem op de fiets mee naar huis, waar medische hulp werd in geroepen. Helaas mocht dit niet meer baten. Het jongetje is aan de gevolgen overleden. Sportvaria Athletiek A.A.V. naar Hilversum. Op 6 Aug. worden te Hilversum de voor wedstrijden' om den P.H.-beker gehouden, waaraan: een ploeg A.A.V.-athleten zal deelne men. J. Ph. Diefenbach, start op de 100 m., C. de Keijzer op de 400 m., I. de Vis- ser op de 800 m., J. Tiggelaven en H. Klaassen op de 1500 m. en M. Heins en A. Leef lang op de 3000 m. Verder wordt door A.A.V.'ers deelgenomen aan hoog- springen, polstokhoogspringen, kogel stoten, speer- en discuswerpen. Waterpolo Weer twee A. Z. en P. C. kampioenen. In Pesie's .Bad hebben gisteravond twee polo-zeventallen van A. Z. en P. C.: het kampioenschap behaald. In een span- nenden strijd, waarin Flevo 3 uit Nij- kerk geruimen tijd de leiding had wist' Jan Pesie met een fraai doelpunt gelijk' te maken en hieraan had A. Z. en P. C. IV juist genoeg (de wedstrijd eindigdet in een 11 gelijk spel) om het kam pioenschap van haar afdeeling te beha len. A. Z. en P. C. 2-dames legde beslag op het afd.-kampioenschap door Neptu- nus 2-dames met 30 te kloppen, welka stand reeds met de rust verkregen was. De A. Z. en P. C. adsp. wonnen met 30. van de U.Z.C. adsp. Nat. zvvemkampioenschappen. W. Dek kers, J. Rühl en mej. I de Gans, leden van Neptunus, hebben ingeschreven: voor de Nat. zwemkampioenschappen te Hilversum resp. op de 1500, 1500 en 100 m. rugslag en 100 m. rugslag. BURGERLIJKE STAND PUTTEN. Geboren: Hendrikje, d.v. G. v. d. Hoorn en N. Doppenberg, Willem, z.v. A. v. Winkoop en G. Evers. Hendrik, z.v. W. v. d. Steeg en L. Ruitenberg. Aaltje, d.v. T. Mos terd en W. Arendse. Rik, z.v. A. Pie per en G. v. Beek. Reijer, z.v. D, Rozendaal en A. Stof felsen. Kome- liske Everdina, d.v. H. Roosma en A. Jansen. Lubbertje, d.v. W. v. Dijk en A. Engelgeer. Jan, z.v. P. Rene- man en T. Jager. Teuntje, d.v. H. v< Nieuwenhuizen en A. R. v. d. Brink. Barend, z.v. G. v. d. Top en S. v. Beek, Ondertrouwd: G. Bouw en J, A. Dokter. Getrouwd: J. Franken en D. v. d. Veen. P. J. v. Beek en J. de Haas. D. Reijersen en A. Pie per. Overleden: Helena Okhuij- zen, 78 j., echtg. v. C. Visser. Lub bert Gerritsen, 78 j., wed. v. S. Jansen, Hendrika v. Malestein, 72 j., wed. v« J, Ruitenbeek. Naast den hoofdred. zijn verantwoorde lijk: R. Leenknegt, chef red., buiten land; Jos. G. Heilker, binnenland en kunst; D. J. Rekké, sport; mej. P. J. Baartman, adv. Allen te A'foort. K 78 VERDUISTERING: Van 24—80 JlÜJ van 21.45 u. tot 6.00 u. 28 Juli EK.ï, 4 Augustus V.M.; 11 Augustus LIL

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 8