MPSFOCOTSCHE tOIIMNT Brandstotfenregeling stookseizoen 1944/'45 Komende week krijgt men 2 K.G. aardappelen [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De Sovjets aan de groote Welchselbocht Van onder de leeslamp ZATERDAG 29 HOOIMAANO (JULI) <944. 4 PA6., 58» JAARGANG. No. 177 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG Sc Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86382. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. PRIJS ADVERTENTENTIE3: per mAfxegel f 0.12. Ingcz. mede- deeling ƒ0.24 p. r. „Doelpunten"! a. personeel t.m. 20 woorden- /0.55. Iederwoord meer 10.05: I». alle overige t.m. 20 w. O 66. Ieder woord meer 0.06, max. 50 woorden. Bewysn 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimte toelaat den zelfden dag geplaatst De administratie behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: p kwat taal 2.05; per post 2.25; per mnd. ƒ0:69; per week 013. Losse nummers ƒ0.06 CORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE. Felle strijd ten Z.O. van Warschau en Siedlce Vijand in Mitau en Schaulen binnengedrongen Tweede aanval op Florence bloedig ineengestort OISTANCIEERING 3IJ COUTANCES Hoofdkwartier van den Führer, 29 Juli. Het Onperbevel van de Weermacht maakt bekend In hot Westelijke deel van het Norman- dische landingshoofd heeft de groote vijan delijke aanval rich gisteren nog verder uit gebreid. Ten Oosten van St. Lo werden ster ks plaatselijke aanvallen, geringe penetra ns uitgezonderd, afgeslagen en werden ten Zuiden van de stad bü Moyon en Villebaudon vijandelijke aanvalsspitsen in een tegenaan val verdreven. Ten Westen daarvan gelukte het den vijand met gebruikmaking van nieu we strijdkrachten, na verbitterde gevechten varder naar het Zuidwesten op te dringen. Op den Westelijken vleugel van het landings hoofd heblpn onze divisies zich in den strijd met den sterk opdringenden vijand naar het gebied aan weerskanten van Coutances gedis- tencieerd. In de nieuwe stellingen werden vervolgens alle vijandelijke aanvallen afge slagen. Voor het landingshoofd hebben tor pedovliegers een vijandelijk vrachtschip van 6.000 brt. zwaar beschadigd. Torpe- domotorbooten hebben in den nacht van 26 op 27 Juli voor Le Havre twee Brit- sche motortorpedobooten in den grond gebeterd en verscheidene andere booten beschadigd. Een eigen boot ging verlo ren. In het Fransche gebied werden we derom 189 terroristen In den strijd ver nietigd. Het- vergeidingevuur op London duurt yoort. In Italië is de tweede groote vijande lijke aanval op Florence bloedig ineen gestort. Met circa acht dtvisies is de vijand, door zeer krachtig artillerievuur Ondersteund, steeds weer op ons front losgestormd, zonder eenlg succes te be halen. Na uiterst zware ge-eenten. bij tropische hitte, wareu de stellingen des avonds stevig in handen van onze troe pen: 20 tanks werden stukgeschoten. Aan de rest van het. front beperkte de vijand zich tot betrekkelijk zwakke aan vallen ten westen, van den Tiber en in den kustsector. Deze aanvallen bleven vruchteloos, In het Oosten werden hevige aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Kar- pathen ton deele in tegenaanvallen afgesla gen. Ten Oosten van de groote Weichsel- bocht nadert de vijand met sterke strijd krachten de rivier. Een overzetpoging over do rivier werd verijdeld. Ten Zuidoosten van Warschau en bij Siedfce duren verbitterde gevechten voort. Tusschen den middenloop van den Boeg en {(owno hebben onze troepen alle doorbraakpogingen van den vijand afge- .slagen. In den sector Kowno-Riga is de vij andelijke druk sterker geworden. Ondanks taaien tegenstand van Het garnizoen is de vijand de stad Schaulen binnengedrongen. Vijandelijke strijdkrachten die naar Mitau optrokken werden in een tegenaanval uit de stad geworpen. Aan liet front tusschen de Duna en de FInsche Golf zijn ook gisteren tal rijke aanvallen der bolsjewieken mis lukt; 43 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Formaties slagvliegtuigen ver nietigden 40 andere tanks, talrijke stuk ken .geschut en verscheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen zwa re gevechtsvliegtuigen een geconcentreer der! aanval op het station Molodeczno, die zware branden en hevige ontplof fingen onder geparkeerde transporttrei nen veroorzaakte. Bij den afweer van een Sovjet-Russischen luchtaanval op de stad Kivkenes schoten onze jachtvlie- gei-s 12 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Amerikaansche bomménwerpers vielen overdag plaatsen in midden- en West- Duifcschland aan, waaronder Wiesbaden en Merseburg. Des nechts waren Stutt gart en Hamburg het doel van vijande lijke terreuraanvallen. Strijdkrachten der luchtverdediging haalden 97 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 95 viermotorige bommenwerpers, naar beneden. (Zie voor het Weermachtbericht van Vrijdag pag. 4.) Majoor Rudel, Duitschlanils meest succesvolle vlieger Majoor Rudel, Duitschland's meest succesvolle slagvlieger, drager van de brillanten bij het eikenloof met zwaarden van het Ridderkruis, heeft op 28 Juli de 351ste bolsjewistische tank stukgeschoten. Majoor Rudel houdt daarmede het recórd van de meest succesvolle Duitsche vliegers, die de bolsjewistische tankstrijd krachten bestrijden. Majoor Rudel voerde zijn opdrachten bijna uitslui tend uit op een aanvalshoogte van enkele meters. Hij heeft reeds 2104 vluchten tegen den vijand onderno men. Burgemeester van Arnhem De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsclie gebieden heeft den bur. gemeester H. P. J. Bloemers te Arnhem met onmiddellijker! ingang gepension- neerd. Tegelijkertijd heeft de Rijkscom missaris voor de (bezette Nederlandsclie gebieden den burgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voorloopige waarneming van de zaken van den bur gemeester van Arnhem belast. Generalober.t Gudetian bij dan Duit- schen generalen staf. Na dan misluk ten moordaanslag op dan Führer benoemde deze In zijn toespreek tot het Duitsche volk Generaloberst Gude- derlan tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogen- blik afwezigen chef van den generalen staf, Zeitzler, te vervangen Transocean/Europress/Pax m Hevige strijd bij Tolvameer en Ilomanski Het Finse he legerbericht meldt o.m., dat in het verlaten gebied tusschen Lolmolanjaervi en het Tolvameer hevig werd gestreden. Alle vijandelijke aan vallen konden afgeslagen of gestuit wor den. Ten Noorden van het Tolvameer leed de vijand in de wisselvallige ge vechten zware verliezen aan manschap pen. In de ricUtlng Ilomanski duurde de vijandelijke druk voort, zoodat onze troepen zich in de daarachter liggende stellingen moesten terugtrekken. Hevige strijd op Tinian Amerikanen lijden hooge verliezen Domei meldt, dat de Japansche ver dedigers op liet Eiland Tinian (Mari- aneii) van de vroege ochtenduren van 24 Juli tot aan den ochtend van 26 Juli den vijand verliezen van 4200 man schappen heeft toegebracht. De zware gevechten duren nog steeds met onver minderde kracht voort, vooral sinds het den vijand gelukt is. strijdkrachten ter sterkte van een divisie op het eiland aan land te brengen, die door tankforma ties worden ondersteund. Japansche formaties bommenwerpers hebben een verrassenden aanval onder nomen op het Chineesche vliegveld Lioesjoe in de provincie Koengsi. Er ontetonden branden en ln totaal wer den 38 vijandelijke machines op den grond vernield of in brand geschoten. Op het vliegveld van Tsjtnklang werden 19 machines vernietigd- De hoofden van gezinnen, welker woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwarmingsiristallatie kun nen worden verwarmd, zuilen binnen kort in de gelegenheid worden gesteld met gebruikmaking van het formulier Md 393-03 een toeslag vaste brandstof fen op de reeds verstrekte brandstoffen- kaart „T 405" aan te vragen. Het aan vraagformulier Md 393-03 zal^ op door den distributiedienst nader bekend te maken tijdstippen verkrijgbaar worden gesteld en moet na invulling weer bij dezen dienst worden ingeleverd. De voorwaarden, welke moeten wor den vervuld, wanneer mén voor dezen toeslag in aanmerking wenscht te ko men, zijn dezelfde als die, welke voorde stookseizoenen 1942"43 en 1943'"44 heb ben gegolden. Men onthoude zich dus van het indienen van een aanvraag, wanneer hierop voor hetzelfde pand reeds vroe ger afwijzend werd beschikt. Ruimten voor bijzondere doeleinden. Met het aanvraagformulier MD 393-03 kunnen tevens vaste brandstoffen wor den aangevraagd ten behoeve van ruim ten voor bijzondere doeleinden, gelegen in een perceel of perceelsgedeelte, waar voor reeds een brandsfcoffenkaart ,.T 405" is verstrekt. Dit geldt alleen voor die gevallen, waarin de voor de uitoefe ning va>n beroep, bedrijf of dienst be stemde ruimte kleiner is dan de totale voor gezinsgebruik bestemde woonruim te. De formulieren MD 393/03 zullen ook voor de hier bedoelde categorie van verbruikers na plaatselijke bekendma king door den distributiedienst worden verkrijgbaar gesteld. Huisbrand verbruikers uit de groepen B. C of D. Hoewel reeds meermalen is bekend gemaakt, dat huisbrandverbruikers uit de groepen B, C en D hun aanvragen voor vaste brandstoffen met gebruikma king van formulier MD 303-02 bij den distributiedienst moeten indienen, zijn er nog tallooze verbruikers,- die hieraan tot nu toe geen gevolg hebben gegeven. Aangezien de gelegenheid voor de indie ning der aanvragen niet voor onbeperk- ten duur kan worden opengesteld, is besloten, dat aanvragen van BCD-ver- bruikers nog- slechts tot en met Vrijdag 4 Augustus 1944 door den distributie dienst zullen worden aangenomen. Onder B-. C- of D-verbruikci» worden verstaan; 1. Verbruikers, die een ge bouw of perceel in gebruik hebben, waarvan niet tevens een gedeelte dient voor bewoning; 2. verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wel"een gedeelte voor bewoning dient, doch van welk gebodV of perceel de totale inhoud, bestemd voor de uit oefening van beroep, bedrijf of dienst, grooter is dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. Voor pension bed rijven en kamerver huurders zal, zooals reeds eerder is be kend gemaakt, een afzonderlijke rege ling worden getroffen, waarover te zij ner tijd bijzonderheden zullen worden gepubliceerd, BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN Van 1 Augustus tot en met 30 sep tember ,1944 weft. bon .24 tc F" va" de kookkaai f U 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrleksturf. De ver bruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar liet hl de be doeling ligt. op 1 September a.s. een 5en bon van de kaan 405 aan té wijzen. LUCHTGEVECHTEN AAN IJSZEEFRONT Van het XJszeefront wordt gemeld, dat in de avonduren van 28 Juli lucht, gevechten ontstaan zijn ln het gebied van Kirkenes. 12 Sovjet-vliegtuigen zijn neergeschoten. Extra rantsoen peulvruchten Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli t.m. 5 Aug. op 2 kg. per hoofd moetin worden vastgesteld. In de eerst» plaats is de aanvoer in vroege aardappelen (eerstelingen) een gevolg van verschillend» omstandigheden veel geringer dan het vorige jaar. Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van de midden-vroege rassen (Bintje en Eigenheimers) worden begonnen. Tengevolge van de inundatie-maatregelen de totaal ter beschikking komende hoeveel heid midden-vroege aardappelen echter be duidend lager dan normaal het geval geweest zou zijn. Bovendien is tengevolge van eenigt nachtvorsten de aardappeloogst enkele we ken later dan oorspronkelijk mocht worden aangenomen, waardoor thans de diverss oogstwerkzaamheden (graanoogst, koolzaad- dorschen, e.d.) te zamen vallen. 0e huidig» bezetting aan arbeidskrachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamheden tegelijkertijd te verrichten, met als gevolg een te geringen aanvoer van consumptie aardappelen. In verband met het bovenstaande geven de aardappelbonnen 32 elk recht op het koo pen van 1 kg. De houders van toeslagkaar- ten kunnen op hfft toeslag 32 een halve kg. aardappelen per bon verkrijgen. Van 30 Juli sf zal op bon Algemeen 190 een extra-rantsoen van 250 gram peulvruch ten worden verstrekt. Het publiek dient ge noegen te nemen met de soort peulvruchten, wetke in den winkel voorradig is. De „Sumatra" aan de Ome op het strand gezet Aangespoelde scheepspapieren en soheepsakten, zooals deze gewoonlijk in reddingbooten worden meegevoerd, vormden éenigen tijd geleden de eerste aanknoopingspunten, die leidden tot de conclusie, dat een kruiser van de Java. klasse beschadigd was. De kruiser „Su matra" werd reeds by het begin van de invasie voor de kust van Normandië ge signaleerd. Naar Interinf. thans uit den „Führungsstab des Marinegruppenkom- mandos" verneemt, zit de kruiser „Su matra" ln het gebied van de monding van de Orne bewegingloos aan den grond. Klaarblijkelijk zijn de beschadi gingen en de daardoor ontstane vermin dering van de -drijfkracht dus zoo groob geweest, dat den tegenstander geen an dere keuze bleef dan het schip op het strand te zetten. fTtOT de jongste uitgaven van de volksche uit- voor zijn plutocratische belangen. Met tallooze voorbeelden en feiten geven] „Westland" tl weet Lohse dit te beu-ij- zen. Waarlijk, een leer zaam boek, dat wij warm aanbevelen in de handen van alle anglophiele Ne derlanders! l. A'dam bahooren o.a. de vier volgende boeken: De geschonden neutrali teit. Op overtuigende wijze laatGünter Lohse in dit door Jacques Melis vertaalde werk zien, hoe de geschonden neutraliteit van Nederland en België door Engeland en beide staten zèli geschonden uiteindelijk tot de beslis sing van Mei '40 moest leiden. Uitvoerig behan delt de schrijver in dit De spookdlvisie. Dit door H. Broekman ver taalde werk van den eer sten luitenant Alfred Tschimpke schildert de doorbraak van Rommels pantserdivisies in België en Frankrijk. Het boek is er een van persoonlijke belevenissen van den werk de duistere rol der schrijver; op voortreffelij- oorlogshitsers. Engeland, de erfvijand der neutrali teit, graaft het graf der kleine volkeren en wordt daarbij geholpen door plichtverzakende zonen dier kleine naties. Zoo verwordt de geheele neu traliteit tot een aanflui ting allen en alles staan gericht tegen Duitschlamd, groote en kleine pacifisten van de mocratische allure hetzen dag-in-dag-uit tegen het Derde Rijk. Militaire af spraken met Engeland ke en indrukwekkende wijze brengt Tschimpke de stootkracht en de snel heid van het reusachtige pantserwapen in beeld. Zoo werd bij den bliksem- oorlog in het Westen in het voorjaar van 1940 de Fransche Maginot-linie op één dag zestig kilometer doorbroken! Tankvallen, vestingen noch versper ringen konden den pant ser-grenadier op zijn op- marseh stuiten. Deze uit gave over het Duitsche pantserwapen verscheen worden gemaakt, Britsche tóans in de bonte reeks, grensschendingen blijven de volksche uitgave van zonder protest, de han- delsneutraliteit wordt ver kracht en het Volkeren recht is een stuk waarde loos papier voor de demo craten in Downing- street 10. Nederland en België zijn de aanhangwa gens van Engeland, het „Westland". Valschermjagers overal, werd door Walter Ge- ger", verhalen Duitsch® soldaten over hun ërva- ringen als parachutisten. Hoe spannend deze bele venissen zijn, wordt niet alleen in woorden maar eveneens in een zeventig tal illustraties voldoende naar voren gebracht. Op pakkende wijze weergeeft dit werk over het vriend en vijand verrassende Duitsche wapen den strijd in Noorwegen en in het Westen in het jaar der groote veldtochten. Ver melden wij i?og, dat ook; eenige foto's over het Ne- j derlandsche strijdtooneel zijn opgenomen. Het roode drama. Een roman door Natnsja Gor- janowa, een studente, in* genieur en vrouw in den rooden opbouw. Of moet het zijn ..roode afbraak"? De vraag stellen is haar beantwoorden. In dit door dis. Lammertse Lz. uit het Duitsch vertaalde werk leeren wij de „heil zame" uitwerking kennen van de revolutie en ge nieten wij van de „vrij-i heid" van den Russischen' mensch. Er is over het bolsjewisme reeds veel geschreven nog nimmer is een stelsel van weg® eijn goddeloosheid en min derwaardigheid zoo door de wereld veroordeeld ala Lenin's bolsjewisme Na- tasja G. levert een bijdra ge aan deze vervloeking en haar stem is duidelijk' ricke, kapitein in een re- dat zij ook zal worden giment valschermjagers, samengesteld. C. Hölzer- mann droeg voor de ver taling zorg. In dit zeer in land, dat steeds andere teressante boek over de volkeren laat verbloeden roemruchte „Fallschlrmjë- verstaan door idere(n) Europeaan, want een rood drama, opgevoerd in het beschaafde Westen, betee- kent de ondergang vant ons werelddeel. L';

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1