AMECSFMHSCHE tOUCANl Geallieerde vlooi in de Seine-baai geteisterd Iedere zeven minuten een schip vernietigd Sovjet-divisie bij den Beskidenpas vernietigd Graziani commandant van Dtiitsch-ltaiiaansch leger Ook gij behoort bij ons! Europa is in oorlog! Felle strijd aan den Weichsel De nieuwe bonnen VRIJDAG 4 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 4 PAC., 58a JAARGANG. Na. 188 lOAGBLAD VOOR AMERSFOORT EM DE GELDEfiSCHE VALLEI Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: TeL 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC.. LAM AN. SOEST. VERDUISTERING Van 30 Juli tot en net 5 Augustus van !1.30 u. tot 6 u. 4 Augustus V.M.: 11 Augustus L.K. Advertentieprijzen: per m.M. regel 0.11, Ingez. mededeeling 0.24. „Doelpunten"?, a. personeel, t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer f 0.05; b. alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer ƒ0.06. max. 50 woorden. Bewijsn. 6 ct. L>e adm. be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetaling:* p. kwartaal 2..05p. post /2.?5; p. mnd. ƒ0.69; p. vv" ƒ0.16. Losse nummers 0.06. Corresp. over adv. en abonnementen a&n Administratie. Een kruiser, drie torpedojagers, twee korvetten en zeven andere schepen definitief tot zinken gebracht fp, AUG. Naar Interinf. van welingelichte Duitsche marinezijde verneemt, eiiuen "de vroege ochtenduren van Donderdag in het Oostelijke deel van de Seine- •aai onder concentraties van geallieerde oorlogs- en koopvaardijschepen een reeks zware scheepscaiaslrophes voorgedaan, waaraan kruisers, torpedojagers, korvetten, transpart en vrachtschepen en andere vaartuigen, deels met tusschenpoozen van enkele minuten met reusachtige ontploffingen ten offer zijn gevallen. Deze schepen zijn door strijd middelen van de marine, die pas kort geleden herhaaldelijk van zich hebben doen spre ken, tot zinken gebracht. Nader wordt gemeld: Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich een kruiser van de Fiji-klasse van 8000 ton, een torpedojager van de Ashanti-klasse van 1870 ton en een groot transportschip van minstens 7000 brt. Bij de torpedeering van de kruiser konden van zeer dichtbij de karakte ristieke kenmerken van de schepen de zer klasse worden waargenomen. De af stand was slechts zeer gering, zoodat een vergissing uitgesloten kan worden geacht. De kruiser werd des ochtends om 3.42 uur getorpedeerd, kreeg daar door een z.g. ruggegraatsbreuk, brak in tweeën en werd in zinkenden toestand door de bemanning verlaten. De torpe dojager werd om 5.15 uur door zijn noodlot achterhaald. Dit schip verdween na een zware ontploffing in de diepte. De torpedojagers van deze klasse zijn ln 1939 .gebouwd. Zij zijn een jaar ouder dan de kruisers van de Fiji-klassc. Het groote transportschip, dat om 4.45 uur werd aangevallen, is een „Liberty"- vrachtschip, dat midscheeps getroffen werd en met een reusachtige steekvlam ontplofte, doormidden brak en snel zonk. Verder zijn nog tot zinken ge bracht twee andere torpedojagers van onbekend type, twee korvetten, alsmede zeven transportschepen, vrachtschepen of landingsschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 50 tot 50.000 brt. Over liet lot van zes andere eveneens getrof fen schepen, die alle zware ontplof- fings verschijnselen vertoonden, Is nog geen definitief rapport ontvangen. Reeds thans kan gezegd worden, dat de geallieerden in den nacht van 2 op 3 Juli binnen enkele uren de totdusver zwaarste scheepsverliezen hebben geleden sedert het begin van de invasie. Uit de waarnemingsrap. poi'ten blijkt dat door dezè gecon centreerde aanvallen iedere zeven minuten een schip vernietigd werd. Zij keerden niet terug. Een van de opmerkelijkste gebeur te. nissen van dezen nacht speelde zich af kort voor den start der strijdmiddelen. Drie officieren, een vaandrig, een onder officier en vijf man meldden, dat zij hun vaartuig zoo dicht bij den vijand zouden brengen, totdat zij een loonend doel vernietigd zouden hebben, zonder rekening te houden met den actieradius of eigen terugkeermogelijkheden. Deze tien mannen zijn van hun tocht niet teruggekeerd. Deze vrijwillige doodsverachting voor het bereiken van een gesteld doel is het overtuigendste bewijs voor het strijd- moreel der Duitsche soldaten, speciaal echter voor de Duitsche zeelieden, die in verband met de geconcentreerde vloot. strijdkracihten van twee wereldmachten als prototype van den individueelen strijder het bereiken van hun doel hoo- ger stellen dan hun leven. De scheeve toren van Pisa, welk be roemd bouwwerk, zooals het weer- machtsbericht meldde, door Ameri- kaansch artillerievuur beschadigd is Atlantic/Holland/Pax m TERREURAANYALLEN OP KEMPTEN. FRIEBRICHSHAFEN EN SAARBRüCKEN Geallieerden doorgedrongen in Breiagne Hoofdkwartier van den Führer, 4 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In Norntandië mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand Z.W. van Caen. In het gebied van Coulvain werden den geheolen dag hevige gevechten geleverd, zendar dat zij leidden tot een noemenswaardige veran dering in de positie. Zuidwestelijk daarvan en in het gebied van Vire gelukte het den binnengedrongen vijand door den tegenaanval var. Duitsche pantserformaties terug to slaan en den samenhang van het front te herstel len. Vijftig vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Een sterke vijandelijke groep is ingesloten en wordt concentrisch aangevallen. N.O. en 0. van Avranches stortten talrijke door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen met groote verliezen ineen. In het Oostelijk deel van Betagne dringen de over Avranches in Zuidelijke richting door gebroken gemotoriseerde troepen van den vij and naar het Zuiden en het Westen op en bevinden zich op verscheidene plaatsen in gevecht met de garnizoenen der Duitsche steunpunten in dit gebied. In de beide laat ste dagen verloor de vijand 216 tanks, strijdmiddelen Door door dulkbóoten der marine en veerden in de wateren Ouder rechistreeksch bevel van Kesselring Uit het Ifaiiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: De minister van Oorlog, maarschalk Craziani, heeft het bevel over een Duitsch Italiaansch leger op zich genomen en naar aanleiding daarvan een dagorder tot de troe pen gericht, waarin hij zich tot Je Duitsche en Italiaansche kameraden richt. Hij neemt, naar in de dagorder wordt gezegd, het bevel over het leger op zich, dat volgens den wil van den Führer en van den Duce uit Duitsche en Italiaan sche eenheden is gevormd voor den strijd aan het front tegen den gemeen- schappelijken vijand. De opstelling van dit leger symboliseert de wapenbroeder schap en kameraadschap der beide vol ken en is van groote ideëele beteekenis. Het leger, dat onder het opperbevel van veldmaarschalk Kesselring en on der diens rechtstreeksche commando staat, zal de geheele wereld bewijzen, dat de Italianen der socialistische repu bliek getrouw aan het Pact dat beide volken vereenigt, thans aan de zijde van den Duit-schen bondgenoot den strijd tot aan de zekere overwinning beginnen. Dagorder van Kesselring. Bovenstaande dagorder heeft in alle kringen van de Italiaansche socialisti sche republiek zeer groote voldoening gewekt. De pers wijst er op, dat thans in heb teeken der oude wapenbroeder schap de soldaten van de in Duitsch- land opgeleide derde en vierde divisie strijden aan de zijde van den Duitschen bondgenoot, teneinde den smaad van het Bad oglio-ver raad uit te wlsschen. ,,Een nieuwe faze begint" zoo ver klaart generaal veldmaarschalk Kessel ring o.a. in zijn dagorder, „op het mo ment. waarop de nieuwe Italiaansche divisies schouder aan schouder met mijn Duitsche troepen onder het bevel van maarschalk Graziani in den strijd gaan en alclus de onverbreekbare verbonden heid der beide volkeren symbolisch tot uitdrukking brengen. Soldaten der der de en vierde divisie, de oogen van Italië en Duitschland, ja, d-ie der wereld rich ten zich op u. Onverbrekelijk verbonden zullen wij in den strijd voor Italië, voor Duitschland en voor ons Europa de overwinning bevechten". voor het invasiefront een kruiser, drie torpedojagers, twee cor vetten, alsmede vijf transportschepen en een speciaal schip met een gezamenlijken inhoud van 36.000 ton tot zinken gebracht. Talrijke andere schepen met een geza menlijken inhoud, van meer dan 56.000 ton weiden door torpedo's getroffen. De ondergang van het grootste deel dezer schepen kan waarschijnlijk worden ge acht. Torpedomotorbooten brachten in den nacht van 2 op 3 Augustus in het Oostelijke deel van de Seinebaai een Britsche artilleriemotorboot tot zinken. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V 1. In Italië distancieerden onze troepen zich op een n.auw bruggenhoofd dicht .en Zuiden van Florence. Hernieuwde vijandelijke aanvallen op deze stelling mislukten. De historische stad met haar onvervangbare cultuurschatten ligt on der zwaar vijandelijk artillerievuur. Aan den N.O. rand der Karpathen is de vijandelijke doorbraakpoging in de richting van den Beskidenpas mislukt. Daarbij is de 271ste infanteriedivisie der Sovjets ingesloten en vernietigd. Ver scheidene andere Sovjetdivisies leden zware verliezen aan menschen en ma teriaal. In de periode van 31 Juli tot 3 Augustus werden in dit gebied 181 stukken geschut, 13 tanks, alsmede tal rijke infanteriewapenen en auto's ver nield of buitgemaakt. Herhaalde bolsjewistische aanvallen ten Westen van Reichshof werden af geslagen. Westelijk van Baranof wer den 23 vijandelijke tanks door storm- geschut vernield. Aan het overige Weichselfront zijn hevige gevechten gaande in het gebied ten Oosten van Sandomierz, aan weerszijden van Poe- lawy en Z.O. van Warschau. N.O. van Warschau werden Sovjet strijdkrachten door een tegenaanval van onze pantserwagens van haar ach ter waartsche verbindingen afgesneden en op een klein gebied opeengedron gen; 76 vijandelijke pantserwagens wer den vernield. Aan het front van War schau tot Westelijk van Kowno mis lukten alle bolsjewistische aanvallen. Aan het front in Letland stortten in verscheidene sectoren vijandelijke aan vallen bloedig ineen. Plaatselijke pene traties werden afgegrendeld of in den (Zie voor vervolg paty. 4) De beveiliging van de kusten en de bestrijding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het fornt heeft wapens, munitie en voedsel noodig, lederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche Weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Neder landers. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-reglmenten Nederland, waar van het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. De ze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als .soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam. bfj de hoogste leiding van het NSKK ver worven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 Jaar of hij al dan niet kan autorijden doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dac er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wa pens en een opleiding toe chauffeur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrij williger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden nl. ln alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levensmiddelen en -kolenbonnen verstrekt etc. Vrouw en kinderen kun nen zoo noodig in mooie rusthuizen ge durende eenigen tijd worden opgeno men, terwijl bij voorkomende moeilijk heden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingstaf hulp verleent. De N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra aanbreken, op volle toeren moeten draalen. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor der N.S.K.K.-gruppe Luft waffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag. want: Ook gij behoort bij ons! Voor de periode van 6 Aug. t.m. 19 Aug. zijn op de bonnen 33 en 34 verkrijgbaar da gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch. Voorts zijn in die periode geldig 201 en 202 bloem, 200 250 gr. peulvruchten, 199 250 gram rogge, vlokken of havermout, 065 Res. 250 gr. gort, E 65 Res. 250 gram kindermeel of voedings» suiker, 198 100 gr. vermicelli, 33A en 338 eik een half rantsoen boter, 197 100 gr. 20p1us of magere kaas, 196 suiker, 195 jam, 33 150 gr. versnaperingen, 33 en 34 1 rant, soen sigaren, tabak of sigaretten, 194 een rantsoen eenheidstoiletzeep, C66, D56 en ESS Reserve 1 rantsoen waschpoeder, E67 Ros. 1 rantsoen toiletzeep. De bonnen voor peulvruchten, roggevlokken of havermout, eenheidstoiletzeep, waschpoeder en toiletzeep zijn geldig verklaard t.m. 2 Sept. Verder wer. den de bonnen B58, C68, D68 cn E68 Res. aangewezen voor V» rantsoen boter. TOELICHTING» Van 6 Aug. tot en met 2 Sept., der halve gedurende een tijdvak van vier weken, geeft bon „Algemeen 200" recht! op 250 gram peulvruchten. Bon „Alge meen 199" geeft gedurende dit tijdvak recht op 250 gram roggevlokken of voor zoover voorradig havermout e.d. In verband met de bevoorrading van den handel moet men er rekening me de houden, dat de peulvruchten en de roggevlokken niet overal reeds op 6 Aug. aanwezig zullen zijn. In den loop dezer vier weken zal echter een ieder in de gelegenheid zijn cle op deze bonnen verkrijgbare artikelen te koopen. Verder geven de boterbonnen 33A en 33B elk recht op 125 gram boter, ter wijl voor personen, geboren in 1926 of later, een byzonder rantsoen van 125 gr. boter verkrijgbaar is op de bonnen Re serve B 68. C 68. D 63 en E 63. In den vervolge zal men farine lactea niet meer op melkbonnen. doch op be- schuitbonnen kunnen koopen. Op 5 be schuitbonnen ontvangt men een pakje van 350 gram farine lactee, op 3 be- schuitbonnen een pakje van 200 gram. Tenslotte kan men, zooals reeds ia meegedeeld, voortaan de bonnen voor melk en taptemelk eerst op Maandag in plaats van zooals tot dusverre reeds op Zaterdag gebruiken voor het koopen van melk. Bon 193 Algemeen wordt niet aange wezen en kan derhalve worden vernie tigd. Rund vet voor kinderen Van 20 Aug. tot en met 30 Sept. a.s, zal op den aanvullingsbon voor kinde ren inplaats van boter rundvet beschik, baar worden gesteld. Om voor dit rund- vet in aanmerking te komen moet men den bon „Boter 36A" voor of op 12 Aug. a.s. bij den slager inleveren. De afleve ring van het vet mag van 20 Aug. a.s. af geschieden. Per bon ontvangt men 100 gram rundvet. Zij. die bon „Boter 36A" niet of nieb tijdig bij een slager inleveren, ontvan gen g e n rundvet. Boter wordt op de. zen bon niet verkrijgbaar gesteld. Geen bon voer waschpoeder Voor de periode van 6 Aug. tot en met 2 Sept. a.s. wordt slechts één bon voor zeep aangewezen, n.l. 194 Alge meen, welke recht geeft op het koo pen van een rantsoen cenheidstoilet- zeep. Voor deze periode wordt geen bon aangewezen voor waschpoeder. Op, den kinderbon C 66, D 66 en E 66 kan, evenals voorheen, een rantsoen wasch poeder worden betrokken. Op den kin derbon Reserve E 67 wordt wederom een rantsoen toiletzeep van oude sa menstelling beschikbaar gesteld. Bon Algemeen 180 voor een rantsoen wasch poeder of cenheidszeep wordt niet ver lengd, zoodat is aan te bevelen hierop nog tot en met 5 Aug. cenheidszeep te koopen. De geldigheid der kinderbon- nen Reserve C 50, D 50, E 50 en C 58, D 58 en E 58 wordt verlengd tot 2 Sept.. 1944. Op deze kinderbonnen kan; een rantsoen waschpoeder worden be trokken. Voor het in behandeling ge ven van waschgoed aan wasscherijerï behoeft in de periode van 6 Aug. tot en. met 2 Sept. geen bon te "worden afge geven. BOEREN, DE TIJD SCHEURT VóóR 10 UW VOLK BEHOEFT VET. DRINGT AUGUSTUS. De Führer ontvangt Nat. Soc. Führungsoffiziere. I De Führer heeft in zijn Hoofdkwar tier een aantal nationaal-socialistischo Führungsoffiziere ontvangen naar uit een door de Duitsche bladen gepubli ceerde foto blijkt. Deze foto toont do begroeting door den Führer. Achter hemi ziet men generaal-veldmaarschalk Kei- rel on den chef van den Führungsstalj des Heeres, generaal Bitter von Hengl. Myron Tailor bij den Paus )i Paus Pius XII heeft gisteren den per soonlijken ambassadeur van Roosevelty Myron Taylor, in bijzondere audiëntie ontvangen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1